Olaylı derbide karar! Çok sayıda tutuklama

27 Kasım'da gerçekleşen Göztepe Altay derbisinde tribüne işaret fişeği atılmış, kaleci Ozan Evrim'e de bir taraftar korner direği ile saldırmıştı. Olaylı derbinin ardından adliyeye sevk edilen 28 şüpheliden 19’u tutuklandı.

Göztepe ile Altay arasında 27 Kasım'da oynanan müsabakanın 19'uncu dakikasında Altay tribünlerinden Göztepeli taraftarların bulunduğu tribüne işaret fişeği atışmış ve bir taraftar yaralanmıştı. Sağlık ekipleri yaralıya müdahale ederken sahaya atlayan Göztepe taraftarı Nihat Aydın, korner direğiyle rakip takımın kalecisi Ozan Evrim'e saldırmıştı. Olaylı derbinin ardından adliyeye sevk edilen 28 şüpheliden 19’u tutuklandı.

5903236.jpg

ATILAN FİŞEK TURNİKEDEN SOKULMUŞ

Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından hakimliğe gönderilen sevk yazısında ise
şüpheliler D.D. ve K.E'nin maçtan bir gün önce taraftarlara dağıtmak için sis bombası, meşale, işaret fişeği ve torpilleri temin etmek amacıyla çalışma yaptığı, olaydan 1 gün önce WhatsApp grubundan maçta yapacakları eylem üzerine iş bölümü ve görev dağılımı yaptıkları bilgisi yer aldı.

Yanıcı ve patlayıcı maddelerin bir bölümünün ambulans görevlileri A.G. ve H.K. tarafından stada sokularak tuvaletteki çöp kutusuna bırakıldığı ifade edilen yazıda, şüphelilerden F.E'nin ise bir işaret fişeğini üzerine saklayarak turnikelere gittiği ifade edildi.

Taraftarların bir anda hücum etmesi nedeniyle turnikelerin yetersiz kalması üzerine çıkış için kullanılan kapının da açıldığına yer verilen yazıda, F.E'nin bu durumdan faydalanarak üstünü aramak isteyen özel güvenlik memurunu ittiği ve üzerini aratmadan stada giriş yaptığı belirtildi.

5888055.jpg

Tribüne bir arada giren şüphelilerin düzensiz oturdukları ve maç boyunca sürekli yer değiştirdikleri, tespite elverişsiz bir ortam oluşturuldukları vurgulanan yazıda, maçın 22. dakikasında şüphelilerin irtibatlı ve anlaşmalı şekilde kargaşa ortamı sağladığı, meşale ve sis bombalarıyla duman çıkarıldığı, bu sırada şüpheli F.E'nin üzerindeki fişeği Göztepe taraftarlarının bulunduğu tribüne doğru, insanların yoğun olarak bulunduğu yeri hedef gözeterek ateşlediği aktarıldı.

Cumhuriyet Savcısı Yılmaz, sevk yazısında şu ifadelere yer verdi:

"F.E'nin öldürmeye elverişli ve satışı ruhsata tabi olan işaret fişeği ile önceden planlanmış ve iş bölümü yapılmış şekilde, diğer şüphelilerin yardımı ve desteği sonucunda insanların yoğun olarak bulunduğu tribünü hedef alarak ateşleyip tribünde bulunan müşteki Mehmet Çakır'a isabet ettirerek üzerine atılı 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçunu işlediği, diğer şüphelilerin de bu suçun işlenmesini kolaylaştırmak, ortam hazırlamak ve suça yardım etmek suretiyle üzerlerine atılı 'kasten öldürmeye teşebbüse iştirak' suçunu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğu anlaşılmaktadır."

5888650.jpg

KALECİYİ YARALAYAN ŞÜPHELİ DE TUTUKLANMIŞTI

Gürsel Aksel Stadı'nda 27 Kasım'daki müsabakada Altay tribünlerinden Göztepe seyircilerinin olduğu bölüme fişek atılması sonucu yaralananların olduğu bilgisi üzerine 2 ambulans sahaya girmiş, müsabaka 22. dakikada durmuştu. Bu sırada bir Göztepe taraftarının, köşe gönderini alarak Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'e vurmasının ardından müsabaka tatil edilmişti.

Kaleciyi yaralayan Mehmet Nihat A, 28 Kasım'da adliyeye sevk edilmiş, "kasten öldürmeye teşebbüs" ve "6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a muhalefet" suçlarından tutuklanmıştı.

Genişletilen soruşturma kapsamında tribün olaylarıyla ilgili gözaltına alınan 28 şüpheli adliyeye sevk edilmişti.

5888609.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN