26 milyar kişisel veri sızdırıldı... 'Sosyal medya şifrelerinizi değiştirin'

26 milyar kişisel veri sızdırıldı... 'Sosyal medya şifrelerinizi değiştirin'

Güvenlik araştırmacıları 26 milyar kişisel verinin sızdırıldığını açıkladı. Yaşanan olayın son dönemdeki en büyük veri sızıntısı olarak değerlendirildiğini belirten uzmanlar, bu eylemi yapanların verileri satma amacıyla biriktirmiş olabileceğini aktardı. Sızdırılan verilerde Linkedin, X ve Telegram gibi uygulamalardan verilerin de olduğunu belirten uzmanlar şifrelerinizi değiştirin diyerek, kullanıcılara uyarıda bulundu.

LinkedIn, X ve Adobe gibi firmalar başta olmak üzere diğer binlerce kuruluştan 26 milyar kişisel verinin sızdırıldığı keşfen güvenlik araştırmacıları, olayın son dönemdeki en büyük veri sızıntısı olarak değerlendiriyor.

VERİ SIZINTISINI ÜSTLENEN OLMADI

Şu ana kadar hiçbir grup, ihlal edilen bu devasa bilgi derlemesinin sorumluluğunu üstlenecek bir adım atmazken, bu veri tabanını yöneten kişi ya da kişilerin kötü niyetli bir siber suçlu veya veri komisyoncusu olduğu belirtiliyor.

Yerli ve yabancı siber güvenlik şirketleri ve uzmanları, bu olayın ardından sosyal medya kullanıcılarına kullandığı şifreleri değiştirmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Sızıntının nasıl yapıldığının henüz net olarak bilinmediğini belirten ADEO Cyber Security siber güvenlik uzmanı Ersin Çahmutoğlu, olayın tek aşamalı bir olay olmadığını, sızıntıların birkaç defa yaşandığını ve daha sonra hepsinin birden derlenmiş halde kaydedildiğini ifade etti.

'BU EYLEMİ YAPANLAR VERİ KOMİSYONCUSU OLABİLİR'

Çahmutoğlu, "Sızıntıyı tespit eden uzmanlara göre, bu eylemi yapanlar veri komisyoncusu olabilir. Yani verileri satma amacıyla biriktirmiş olabilir. Uzmanlar bir veri tabanı tespit ediyor ve bu veri tabanı incelendiğinde bunun sıradan bir hacking olayı olmadığı görülüyor. İncelemeler sonunda 26 milyardan fazla veri olduğu ve bunların toplamda 12 terabaytı aşan büyüklükte olduğu tespit edildi." diye konuştu.

Kullanıcıların bu tarz sızıntılardan etkilenip etkilenmediğini anlamaları için bazı siteler olduğuna söyleyen Çahmutoğlu, sızıntının ne zaman gerçekleştiği ile ilgili olarak, "Bu konuda maalesef net bir tarih yok. Ama içerdiği verilerde güncel olanlar da var. Belirli bir tarih aralığı verilemiyor." ifadelerini kullandı.

'PAROLALARINIZI DEĞİŞTİRİN'

Ersin Çahmutoğlu, kullanıcılara, sosyal medya hesaplarındaki ve mesajlaşma uygulamalarındaki parolalarını değiştirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Çahmutoğlu, "Sızdırılan verilerde Linkedin, X ve Telegram gibi uygulamaların verileri de var. Kullanıcıların buralardaki verilerinin ihlali söz konusu. Dolayısıyla siber suçlular bu veriler üzerinden hesapları ele geçirebilir ve dolandırıcılık ve diğer siber suçlardan kullanıcılar mağdur olabilir." dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN