NASA ve Pentagon arasında işbirliği: Nükleer roketle 45 günde mars

NASA ve Pentagon arasında işbirliği: Nükleer roketle 45 günde mars

NASA, Mars’a yolculuk süresini 7 aydan sadece 45 güne indirebilecek nükleer enerjili bir roket için fon ayırdığını açıkladı. Bimodal Nükleer Termal Roket, hem insanları hem de kargoyu Güneş Sistemi boyunca taşımak için kullanılabilecek.

Mars’a astronot göndermeye hazırlanan Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), nükleer enerjiyle çalışan bir roket motoru geliştirmek için ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı bir araştırma ajansı ile işbirliği yaptığını açıkladı. Yeni Bimodal (çift modlu) nükleer tahrik sistemi ieçeren model, bir “dalga rotoru süper döngüsü” kullanıyor ve Mars’a gidiş sürelerini sadece 45 güne indirebilir.

NASA Direktörü Bill Nelson yaptığı açıklamada kısaca DARPA olarak bilinen Pantagon’a bağlı Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı ile birlikte çalışarak “2027 yılına kadar ileri nükleer termal motor teknolojisini geliştireceğini ve göstereceğini” duyurdu. Nelson yaptığı açıklamada, “Bu yeni teknoloji sayesinde astronotlar uzayın derinliklerine her zamankinden daha hızlı gidip gelebilecekler” dedi ve bu kabiliyetin Mars’a yapılacak mürettebatlı görevlere hazırlanmak için önemli olduğunu vurguladı.

DARPA Direktörü Stefanie Tompkins, “Nükleer termal roket programı, Ay’a daha verimli ve hızlı bir şekilde malzeme ve nihayetinde Mars’a insan taşımak için gerekli olacak” açıklamasında bulundu. İlk astronotları Ay’a götüren Saturn V roketine atıfta bulunan Tompkins, iki kurum arasında uzun bir verimli işbirliği geçmişi olduğunu vurguladı. Pentagon’un araştırma ve geliştirme kolu olan DARPA internet de dahil olmak üzere 20. yüzyılın birçok önemli yeniliğinde rol oynamıştı.

TERMAL ROKET MOTORU NASIL ÇALIŞIYOR?

Nükleer termal motorda, son derece yüksek sıcaklıklar üretmek için bir fizyon reaktörü kullanılıyor. Reaktörden gelen ısı, sıvı itici yakıta aktarılıyor ve bu yakıt daha sonra gaza dönüştürülerek bir borudan geçerek genişleyerek itiş gücü sağlıyor. NASA, nükleer termal roketlerin geleneksel kimyasal itiş gücünden en az kat daha verimli olabileceğini ve Mars’a nihai bir görev için gerekli olan ulaşım süresini azaltacağını belirtiyor. NASA son nükleer termal roket motoru testlerini 50 yıldan uzun bir süre önce gerçekleştirmiş ancak bütçe kesintileri ve Soğuk Savaş gerilimleri nedeniyle programdan vazgeçmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN