Topçu: Aslolan kubbede hoş bir seda bırakmaktır

Topçu: Aslolan kubbede hoş bir seda bırakmaktır

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanlığından geçtiğimiz Pazartesi günü istifa eden Hamdi Topçu, "Aslolan kubbede hoş bir seda bırakmaktır" diyerek çalışma arkadaşlarına veda etti

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanlığından geçtiğimiz Pazartesi günü istifa eden Hamdi Topçu, bugün duygusal bir basın açıklaması yaptı. Sosyal medyadan yaptığı açıklamasında Topçu, mevki ve makamların geçici olduğunu belirterek, "Aslolan kubbede hoş bir seda bırakmaktır" dedi.
Hamdi Topçu, başkanlığı süresindeki çalışmalarını da anlattığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"01.04.2003 Tarihinden itibaren sürdürdüğüm Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinden 06.04.2015 tarihi itibariyle ayrılmış bulunmaktayım. Mevki ve makamların geçici sınav yerleri olduğuna inanan biri olarak, görevden ayrılmamı da bu gözle değerlendiriyorum. Aslolan, baki olan bu kubbede hoş bir seda bırakmaktır.

Alnımın akıyla çıktığım için şükrediyorum

Alnımın akıyla girdiğim bu imtihan tünelinden alnımın akıyla çıktığım için şükrediyorum. Nasip oldu, Türk Hava Yolları'nın tarihe geçen başarı hikayeleri yazdığı bir dönemde görev yaptım. Türk Hava Yolları'nın dostlarını gururlandıran, rakiplerini ürküten bu başarı dönemi, Yeni Türkiye'nin de yükselişine eşlik etti. Ülkemizin küresel vizyonu, Türk Hava Yolları'nın stratejik hedefleri oldu.

THY 12 yılda; 10 milyon yolcudan 56 milyon yolcuya, 1.6 milyar Dolar cirodan yeni iştirakleriyle birlikte 17 milyar Dolar ciroya, 10 bin 500 çalışandan 45 bin çalışana ulaşmıştır. Bu süre zarfında 109 ülke, 268 şehirle dünyada en çok ülkeye uçan havayolu şirketi olmayı başarmıştır. 12 yıl üst üste kar eden THY, bugün yolcu sayısı bazında da Avrupa'nın ikinci büyük şirketi olmuştur. 54 uçaktan 268 uçaklık dev bir filoya ulaşan THY, 2020'ye kadar siparişi verilmiş 253 uçağı da filosuna katacaktır. Sadece 2011-2015 döneminde 1.816.000.000.USD altyapıya 9.200.000.000.USD uçak alımlarına yatırım yapılmıştır. Son 12 yılda %15 üzerinde yıllık büyüme yakalanmıştır."

Allaha hamd ediyorum

THY Yönetim Kurulu Başkanlığı süresince basına da daima olumlu yaklaşan Hamdi Topçu, yaptığı çalışmalarda güzel sonuçlar aldığı için Allaha' a hamd ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"THY bu büyük başarılara imza atarken bütün mali yükümlülüklerini zamanında yerine getirip, leasing hariç tek kuruş borçlanma da yapmamıştır. Birçok kalite ödülü yanında 2015 Avrupa'da en iyi kurumsal yönetim ödülünü ve En iyi uçak finansman yapan şirketi seçilmiştir. İnanıyorum ki, Yeni Türkiye'nin kutlu yürüyüşü devam edecek, Türk Hava Yolları da, bu yürüyüşteki müstesna yerini koruyacaktır. Bana bu yolda karınca kararınca hizmet etme imkanı verdiği için Allah'a hamd ediyorum.

En baştan beri gücünü yanımda hissettiğim...

Öncelikle, beni Türk Hava Yolları yönetiminde görevlendiren, en baştan beri gücünü yanımda hissettiğim Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı arz ediyorum. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'na, görev dönemim boyunca birlikte çalıştığım Maliye bakanlarımıza, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlarımıza, Dışişleri bakanlarımıza ve diğer kabine üyelerine destekleri için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca işbirliği yaptığımız tüm kurum ve kuruluşlarımıza da teşekkürü borç biliyorum.

Görevim süresince her zaman yanımda olan, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen aile büyüklerime, sevgili eşime, çocuklarıma ve arkadaşlarıma bilhassa minnettarım.

Görevden ayrılmam üzerine alakalarını esirgemeyen bütün dostlarıma da müteşekkirim."

Son teşekkürüm çalışma arkadaşlarıma

Hamdi Topçu, " Değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diyerek açıklamasını şöyle tamamladı:

"Son teşekkürüm ise değerli çalışma arkadaşlarıma. Bir koşuşturma, disiplin mesleği olan havacılık sektöründe Türk Hava Yolları ve iştiraklerinde çalışmayı seçmiş, Türk Hava Yolları'na gönül vermiş tüm mesai arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aynı heyecanı paylaştığımız tüm yöneticilerimize, iş ortaklarımıza, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma da teşekkür ediyor, Türk Hava Yolları'nı daha büyük hedeflere taşıyacaklarına olan inancımı ifade ederek saygılar sunuyorum."

İSTANBUL/DHA

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN