Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine CHP'den tepki yağdı

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine CHP'den tepki yağdı

Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine tepki gösteren CHP Grup Sözcüsü Sera Kadıgil, "Tek imzada yok sayılacak, biz de oturup izleyeceğiz öyle mi Saray Komutanı? Yok öyle yağma! İstanbul Sözleşmesi bizi, biz İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacağız!" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi üzerine Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) karara tepki yağdı.

"CUMHURBAŞKANI KARARI İLE SÖZLEŞMEDEN ÇIKILAMAZ"

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka: 2011 yılında ilk imzacısı olduğumuz, 2014 yılında da Meclis’ten oybirliğiyle geçirdiğimiz #İstanbulSözleşmesi, kadınların can simididir. Parlamento kararını yok sayarak, ‘Cumhurbaşkanı Kararı’ ile sözleşmeden çıkılamaz. Meclis’i işlevsiz ve yetkisiz kılan bu karar, kabul edilemez! Anayasamızın 90. maddesine göre uluslararası sözleşmeler bağlayıcıdır ve iç hukukla çelişkili olduğu hallerde milletlerarası antlaşmalar geçerlidir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık: İstanbul Sözleşmesi yaşatır! #AklınızdanBileGecirmeyin #İstanbulSözleşmesineDokunma #KararıGeriÇek

"BİZ KADINLAR GERİ GETİRECEĞİZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: TBMM de tüm siyasi partilerin oy birliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi bir kişi tarafından yok sayıldı. Kabul edilemez. Siz çekilseniz de biz kadınlar İstanbul Sözleşmesini geri getireceğiz. #İstanbulSözleşmesiYaşatır

"TARİHE HESAP VERECEKLER"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi: Meclis’in ‘kadınları şiddet, taciz, tecavüzden koruyacağız’ kararı, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile ortadan kaldırıldı. Kadınların değil faillerin yanındayız diyenler tarihe hesap verecekler. Biz kadınlar, mücadelemizi daha büyük kararlılıkla sürdüreceğiz.

"BİZ YAŞAYACAĞIZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen: TBMM’nin açık iradesini yok sayan ve İstanbul Sözleşmesi’ni hukuksuzca fesheden bu mantığın Türkçesi: ‘Kadınlar ikinci sınıf vatandaş olmaya devam etsin ve hatta öldürülsün.’ Size ve tüm kötülüklerinize rağmen biz yaşayacağız ve sözleşmeyi geri getireceğiz. Boş ve süslü laflarınızın arkasında hayatı kararan, ‘ölmek istemiyorum’ diyen ve devletin görevlileri yerine kadın örgütlerine ve bizlere başvuran kadınlar ve çocuklar var. İnsanlar kendilerini güvende hissetmiyor. O ihtiyaç yıllardır var. Yaşam hakkımızı korumuyorsunuz.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN YANINDAYIZ"

CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse: Gece gece, herkes uyurken, sessizce evi soymaya çalışan hırsızlık gibi. Gece yarısı İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kadına şiddeti, cinayetleri meşrulaştıran bir adımdır ve kabul edilemez. Sözde kararı da altına atılan imzayı da kadınlar olarak reddediyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istiyoruz. Kadının ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü bir ülke olmak isteyenlere inat İstanbul Sözleşmesi’nin yanındayız. Yangından mal kaçırır gibi gecenin karanlığında altına imza atılan bu karanlık kararname zihnimizde ve kalplerimizde yırtılıp atılmıştır bile.

"ÖYLE Mİ SARAY KOMUTANI?"

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Sera Kadıgil: TBMM’nin oybirliği ile kabul ettiği, temel haklara ilişkin uluslararası bir sözleşme, üç beş gericinin lafıyla, tek imzada yok sayılacak, biz de oturup izleyeceğiz öyle mi Saray Komutanı? Yok öyle yağma! İstanbul Sözleşmesi bizi, biz İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacağız!

"KARANLIK AKILLAR SEVİNÇ İÇERİSİNDE"

Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer: İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması kararı sonrası potansiyel kadın katilleri, çocuk istismarcıları ve kadına şiddet uygulamayı erkeklik sayan karanlık akıllar sevinç içerisinde. Bugün itibariyle kadınların yaşam hakkı bu barbarların inisiyatifine bırakılmıştır. #KararıGeriÇek

Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin: Kadınlar hakkını alacak...

Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal: ‘Bir milletin medeniyetini ölçmek istiyorsanız; kadınlarına nasıl muamele edildiğine bakın.’ Mustafa Kemal Atatürk… İstanbul Sözleşmesini bir kararnameyle kaldırdılar kadına bakış açılarını tam da bu hareketle dünyaya gösterdiler.

"KADINLARIN İNSAN HAKLARI GERİYE GİDİYOR"

Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu: Gece yarısı, Cumhurbaşkanı kararı ile tek adam rejimi, ‘ol’ dedi ve İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye bakımından feshedildiğini duyurdu. Türkiye’de her gün en az bir kadın cinayeti işleniyor; kadınların insan hakları geriye gidiyor. AKP’nin hukuk reformu bu kadar olur. #İstanbulSözleşmesiYaşatır

"BUNU YAPANLARI SANDIKTA GÖNDERECEĞİZ"

Eskişehir Milletvekili Jalenur Süllü: Gündüz açıklamaya cesaret edemeyip, gecenin bir yarısı, İstanbul Sözleşmesi'ni iptal edenler, sanmasınlar ki uyuyoruz. Uyumuyoruz, uyutmalarına da izin vermeyeceğiz. Bunu yapanları sandıkta gönderip; sözleşmeyi geri getireceğiz. #İstanbulSözlesmesindenVazgeçmiyoruz

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN