Back To Top
Bozbeyli, İnönü, ihanet vs...

Bozbeyli, İnönü, ihanet vs...

 - Son Güncelleme: 02.08.2019 Cuma 08:39
- A +

Bir büyük partiden kopuş söz konusu olduğunda Ferruh Bozbeyli hatırlanır.

Meclis Başkanlığı gibi saygın bir makama geldiği Adalet Partisi bünyesinden 41 arkadaşı ile birlikte ayrılmış ve Demokratik Parti’yi kurmuştu. Bu parti bir süre hayatını devam ettirdi ve sonra kayboldu gitti. Ayrılanlardan bir kısmı, bazıları ayrılmaya öncülük etmiş olduğu halde (Sadettin Bilgiç gibi) partilerine geri döndüler.

“Yeni parti girişimleri” karşısında, köşe yazarları kolay bir izah olarak, mevcut partinin yönetici ve taraftarları da çözülmeye mani olur ümidiyle “Bozbeyli ayrı parti kurdu da ne oldu?” sorusunu sorarlar.

Doğru, Demokratik Parti sonunda kepenkleri kapatmak zorunda kaldı, Bozbeyli kaybettiği seçimden sonra genel başkanlıktan istifa etti.

Bozbeyli ebediyyet yolculuğuna çıktı. Allah rahmet eylesin. Hemşerimdi, politikada hep saygın bir isim olarak kaldı.

Bozbeyli’nin Adalet Partisi’nden ayrılışı ile ilgili bir husus daha var, o da “Ayrılış”ın “Büyük Parti” açısından önemini ifade ediyor. Demirel’in şu sözü bilinir:

“Siyasi hayatımda yaptığım en büyük hatalardan birisi Demokratik Partililerin partiden ayrılmasını önleyememiş olmaktır.”

Demek ki, böyle bir ayrılışı önleme imkanı vardı, lider olarak Demirel, bu imkanı aramak yerine ayrılışa seyirci kalmayı tercih etti, o da Adalet Partisi’nin düşüş sürecinin başlangıcı oldu.

***

Büyük Parti’den ayrılışlarda bir de “İhanet söylemi” ortaya çıkar. Buna göre “Büyük parti büyük bir misyonun ürünüdür, hedefe yürürken kafileden kopmak bir tür misyona ihanet niteliği taşır.”

Cemil Çiçek bir hatırasını paylaştı Bozbeyli ile ilgili. Okuyalım:

“-2011 yılıydı. Ben o sıralar Meclis Başkanı olarak her partiden eski Meclis Başkanlarını senede iki kere davet ederek buluşturuyordum.

O zaman 14 eski başkan yaşıyordu. Ankara’daki o toplantıya 11 kişi katılabildi.

Bozbeyli de katılanlar arasındaydı.

Bir ara söz aldı ve “Hepimiz başkanlık yaptık, neden bizler sayın Çiçek’in yaptığı işi kendi zamanımızda yapmadık?” dedi.

O sıralar “Çözüm süreci” söz konusuydu ve Bahçeli’nin “İhanet” söylemleri gündemdeydi. Bozbeyli onunla ilgili İnönü’den bir hatırasını paylaştı.

“-Ben, dedi, İsmet İnönü’ye “Paşam” derdim, o da bana “Genç adam” derdi. Bir gün, “Türk Tarih Kurumu’nda bir konuşmam var, dinlemeye gelir misin”, dedi. Ben de;

-Elbette paşam, dedim.

Konferansa gittim. İnönü iki saat kadar konuştu.  Osmanlı’nın son dönemine, Cumhuriyet’in ilk dönemine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Konuşma bitti, İnönü;

-Genç adam, eğer bir kahve ikram edersen birlikte gidelim, dedi.

-Elbette paşam, dedim.

Benim arabama bindik. Arabada o zamanlar önde oturanlarla arkada oturanlar arasında cam olurdu. İnönü öndekiler için;

-Güvenilir mi, dedi.

-Güvenilir, dedim. 

-Nasıl buldun konuşmayı, dedi.

-Güzeldi de, dedim, Damat Ferit’ten bahsettiniz uzun süre, ama bir kere bile “Hain” demediniz. Neden?

İnönü şöyle cevap verdi:

-O günler öyle zor günlerdi ki herkes bir çare arıyordu. Onun bulduğu çare yanlıştı, çare milli mücadeleydi, Damat Ferit başka arayışlar içinde oldu, ama hain değildi.”

Nasıl, çarpıcı değil mi?

Cemil Çiçek, hatıralar yüklü. Hatıraların içinden “tecrübeler” çıkıyor. Keşke hatıralarını olanca açıklığı ile yayınlayabileceği bir iklim olsa, diyeyim.

İnönü’nün Damat Ferit’i “çare arayışı” içinde görmesi, çareyi yanlış bulduğu halde “İhanet” damgası vurmaması ilginç değil mi?

Bozbeyli’nin bunu not etmesi, Cemil Çiçek’in bunu hatırlaması da ilginç değil mi?

Siz de benim gibi, bir gün, mevcut ayrışma - partileşme girişimlerinin üzerinden yıllar geçip her girişim tarihi seyir içinde bir yere oturunca kim nasıl değerlendirme yapar, diye düşünüyor musunuz?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Taşgetiren Okuru 03 Ağustos 2019 23:31
Ahmet bey, bir de "Türk saginin tarih anlayışı" üzerine bir makale yazsanız...Güzel olur diye düşünüyorum. ..Çünkü bizim buralarda insanlar"korler sağırlar oynamayı" millet çok seviyor...Saygılar. ..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 23:25
Cemil Çiçek iklim boşuna aramasın. Onun gibilerin iklimi geçti...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:47
Sayın Taşgetiren bir okurunuza cevaben yazdığım, siyaset Bezirganlar’ı ifadesiyle kast siz değilsiniz. Dini pazarlayanlardır.
TR 31 02 Ağustos 2019 20:29
Sayın CB Recep Tayyip Eroğan'ın Sayın Bahçeli'yi ziyaretinden sonra Sayın Bahçeli'nin Iyi partililerden (Sayın Meral hanim hariç ) Mhp ye dönün çağrısının altında yatan yeni bir formül bulunmuş olmasın bulunan formülü ben çözdüm sanki !!!... Akp+Mhp=4450+1 eder
Kemal Atatapmaz 02 Ağustos 2019 20:11
Atatürk Nutuk'ta öyle demiyor ama... İnönü üzerinden Atamıza giydirme gayretiniz komik oluyor. Atamız hain diyorsa haindir. Bitti. Nokta. O kadaaar. Finito. Done.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 06:19
0
E tabii ki senin de inancına saygımız var.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 23:18
0
20.11, haklı.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 19:47
Bir günde HAİN,Bir günde VATANPERVER olmak nasıl bir şey...(Türkiş usulü dedikleri bumu yoksa)
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 19:43
Özdemir ÖZOK Anayada Mahkemesi Üyeliğine atanmıştı.Ben CHP üyeliğim var tarafsız değilim diyerek AYM görevini kabul etmemiş,istifa etmişti.Laf değil gerçek mertlik budur . Bizim mahallenin dinozorları,dava adamı dediklerimiz B.Arınçlar, C.Çiçeklerin haline bakın.Bunlara böyle bir görev verilse reddederlermi?(İmam Hatipli olarak mahcubuz)
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 17:01
Ahmet Bey, ben biraz mevzu dışına çıkıp,bir soru sormak istiyorum. Ben emekli memurum,bir kurumun yönetim kurulu üyesi olup ayda 25 000 tl almak istiyorum,(tabi emekli maaşımın dışında), ne yapmam lazım,nasıl bir Türk vatandaşı olmam lazım.Bunun kanunu var mı? Devlete 40 yıl çalıştım.Hamd olsun ekmeğim makarnam da var.
E.K 02 Ağustos 2019 16:45
Guzel bir yazi, guzel bir anektot. Tesekur ederiz. Care arayisi yerine oturan bir terim...Farkli fikir beyan edenleri biz hain olarak gormuyoruz..Sn Erdogan ve ekibi onlari ihanetle suclayan hocam.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 15:50
İnönü bunu Atatürk hayattayken diyebildi mi?
İklim değişti... 02 Ağustos 2019 15:46
Bir zamanlar, Cemil Çiçek, Melih Gökçek, Ali Müfit Gürtuna, Ahmet Taşgetiren gibileri yetiştiren bir iklim vardı. Onu arıyorsanız bilin ki ondan kalmadı. Olsa dükkan sizin...
cumhur 02 Ağustos 2019 15:15
O günlerin ne kadar zor günler olduğunu anlamak gerekir.Devletimiz ve milletimiz için zerre iyiliği olanlara minnet borçluyuz.Allah onlara rahmet eylesin.Nankörlük ederek onları kötülemek kimsenin haddine değildir.Allah vatanımızı ve milletimizi korusun.
Hersoy 02 Ağustos 2019 14:26
Siyasi hayatımızda ki en büyük eksiklik siyasetçilerin biyografi yazmamaları sanırım.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 13:24
Bazen, HAYIR demek, çok daha değerli bir eylemdir. Demokrat Cemil Çiçek’e, saray tarafından verilen görevi, demokrat Hikmet Çetin gibi reddetmek yakışırdı. Kendisini Arınç ile bir tuttu. Hoş olmadı.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 12:41
Yazar ne diyor..okuyucu ne anlıyor ve yorumluyor..Yazar diyor ki;Devlet adamı,hain demez..Çözümü yanlış,der..Demokrasilerde hain ve ihanet olmaz..Sadece günün dünya şartlarına uyumlu arayışlara rehberlik ve çıkış vardır..Makam,şöhret ve kibirden uzak siyasetçileri mumla arıyoruz şimdi..Sanırım yeni siyasi oluşumlara dikkat çekiyor yazar..Hasretiz millet olarak demokrasi,adalet,ahlak donanımlı çağı okuyan lider ve kadrolarına..Selamlarımla
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 12:26
Bana yüklenen okur kardeşlerim. Bakın işinize. İyi harika tespitler yapmış siniz. Ahmet abimiz bir gönül adamıdır. Gönül adamının gönlü bulanir böyle konular la. Sacmaladigim da yok ayrıca. Abimiz benim ne demek istediğimi bilir. Yazdıklarım bir eleştiri değil asla. Abimizi eleştirmek haddimiz değildir. Asıl siz beni anlamamissiniz. Anlasaniz saldirmazsiniz. Ben abimizi geri istiyorum buna da hakkım var sanırım.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 11:29
Aynı anda 3-5 ayrı yerden dolgun dolgun maaş alıp, sonra da ahlaktan bahseden, her konuşmalarına da din, iman işlerini karıştırmadan edemeyen, isminin başında ADALET olan lakin yaptıkları işlerde ADALET,LİYAKAT, EHLİYET'ten hiçbiri olmayan ve bir zamanlar bizim de bolca destek-oy verdiğimiz, güzel işler yapacaklar diye ümit ettiğimiz...fakat ümitlerimizin HÜSRAN ile şu günlerde sonlandığı AK Parti ve yetkilileri..Kibrinizden, gururunuzdan, iş bilmezliğinizden, kalitesizliğinizden dolayı..Malesef sadece büyük bir HAYAL KIRIKLIĞI OLDUNUZ ::((
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 11:24
Kimse hain değildir, yol ve bakış farklıdır. Siyasette kaybedene hain, kazanana kahraman denir. Bu tarihi okuma biçiminize bağlıdır tabii ki.
Takipci 02 Ağustos 2019 11:17
I.Inonu Devlet adami imis, kendi vatandaslarina hakaretler yagdirmazmis.
Menderes YILDIRIM 02 Ağustos 2019 11:13
Ahmet Bey; Ülkemizde siyasi partilerin ANA KÖKÜ CHP dir. Tüm partiler CHP den ayrılarak oluşmuştur. 1946 da CHP den Ayrılan Bayar - Menderes - Koraltan - Köprülü ile başlamıştır. AP ise CHP den ayrılan DP nin alt partisi olmuştur. Ferruh Beyin Demokratik Partisi CHP den Ayrılan DP nin alt partisi olan AP den ayrılmıştır. AKP ise A. Menderes' e sahipleniyor öyleyse CHP den Ayrılan DP nin Alt Partisi dir. Şimdi bu örneklememi beğenmeyenler olacaktır. SON SÖZ. Tavuktan İlk Yumurta Çıkmasaydı, Civcivler olur muydu? Saygılarımla
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 06:22
0
Zekâna hayran kaldım. Eğitim sistemimizin ürünleri maalesef senin gibi oluyor. Demokrasiyi getirdiğini iddia edip kendisinden önce Osmanlı'da var olan çok partili hayata izin vermeyenlerin yüzünden olmasın bu? Ne bileyim, başka bir partiye izin verilmediği için tüm siyasiler aynı partide toplanmak zorunda kalmışlardır falan gibi. O kafayı çalıştırın biraz.
Mustafa Soylutürk 02 Ağustos 2019 11:06
sayın yazar, yaşanmış örnek hatırat da elbette çıkarılması gereken ders var!..Lakin bugün ki parti kuracaklar o yaşananlardan ibret alsa sonuç tekerrür etmez. Henüz zaman varken sağ seçmenin oyu ile sol ideolojiyi iktidara taşımanın vebaline girmezler....Kendi şahsi arzularını tatmin etmek için solun yıllardır arzuladığı iktidar özlemine meze olmayalım... ülkemizi ve hep bizi yıllardır omuzlarında taşımış seçmenimizi sırtından vurmayalım.......
Menderes YILDIRIM 02 Ağustos 2019 11:03
Ahmet Bey; Türkiye' mizin siyasi hayatına bakalım. 1950 den sonra ÇOK PARTİLİ Siyasi hayata bakalım. Eleştirilebilir, CHP - ATATÜRK ve İNÖNÜ Çok Partili hayata geçmedi diye. Eleştirenlere Sorarım Sizler o zaman yaşasaydınız, bırakın çok partili hayata geçmek için karar vermeyi, SİYASET YAPACAK YÜREGİNİZ olur muydu? Bakın Avrupa da ve Dünyada hala MONARŞİ ile yönetilen ülkeler var. Öyleyse Geçmişi değerlendirirken Geçmişin Şartlarını düşünerek eleştirmeliyiz. Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 11:00
Sayın yazar, "Demir tavında dövülür", Türkiye'de tansiyonlar belki hiçbir zaman normal seyretmedi, lakin Türkiye bu gün olduğu gibi, tarihinin hiçbir döneminde küresel karar verici güçlerin de yeraldığı çok yönlü bir kuşatma ve baskıya maruz kalmadı. Eskiler; " Çalgıcı karı boşarken düğüne çağrılmaz" derler.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 10:56
Bozbeyli'den ibretlik bir anekdot aktardınız. Konuyu bugünlere taşımak istediğiniz belli, ama inanın ülkemizi İnönünün bahsettiği günlerden daha tehlikeli günler bekliyor. Türkiye Osmanlıdan daha güçlü ve etkin olacak. Dolaysıyla kurulan tuzaklarda büyūk.Lütfen daha fazla sağduyu
Menderes YILDIRIM 02 Ağustos 2019 10:50
Ahmet Bey; Bozbeyli ebediyyet yolculuğuna çıktı. Allah rahmet eylesin. Hemşerimdi, politikada hep saygın bir isim olarak kaldı. diye yazmışsınız. Ben de bir bilgi aktarayım. Ferruh Bey, Babasının eski adıyla NAHİYE Memuru olduğu dönemde (1940 lar HATAY - Şenköy de) okumak için Hatay Yayladağı' na gelip - giderek okuyor. O Yıllar Savaş Yılları Şartlar zor. Şenköy - Yayladağı arası 25 Km olmasına rağmen her gün gidiş geliş yaparak okuyor. Ahmet Bey, Ben Diyorum ki; "Yokluk İnsanları, Yukarıya Taşıyan Asansör". ALLAH Rahmet Eylesin. Saygılarımla
Mustafa Cumhur Küçük 02 Ağustos 2019 10:37
Sayın Hocam, Ferruh Bozbeyli başkanlığında kurulan DP, Adalet partisinden ayrılan 41 milletvekili ile kurulmuş, Bunlardan Saddettin Bilgiç, Dr. Faruk Sükan gibi isimler daha önceki hükümette kabinede olmalarına rağmen Demirelin%46,5 oy alarak kuracağı hükümette görev alamayınca parti içini karıştırarak muhalefet yaptılar. Demirel kimin sorunu varsa gruba getirsin demesine rağmen bunlar sorunu basına taşıyarak karışıklık çıkardılar. Sonrada Demirel hükemetinin bütçesine ret oyu vererek hükümeti düşürdüler. Şimdi soruyorum yapılan bu iş ihanetmidir değilmidir?
musto 02 Ağustos 2019 10:24
Allah onlara gani gani rahmet etsin onlar yalancı ve talancı değillerdi tek gayeleri bu vatanı vatan yapmak için cepheden cepheye koştular aç kaldılar susuz kaldılar doğru dürüst sıcak yatak yüzü görmeden ömürlerini tükettiler.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 09:52
Ak Parti! Kocaman bir HÜSRAN, HAYAL KIRIKLIĞI:((
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 08:59
Dinin referans alınmadığı yazılarınız ne kadar keyifli bir bilseniz, bilemezsiniz tabi ki! Siz yazan, biz okuyanız.
Omer 02 Ağustos 2019 15:36
3
Din ile ılgili sorununuz mu var?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:38
0
Hayır sorunum yok. Sizin yazdığımı anlama MS sorununuz var. Dünyevi işlerde din referans alındığında, din ile siyaseti bazı zatlar (sizin gibi mesela) yanlış anlıyorlar. Ayrıca sorunum olsa bile bu beni ilgilendirir, sizi kişi olarak ilgilendirmemesi gerekir. Kul ile allah arasında siyaset bezirganlarına gerek yok. Kastım buydu, anlatabildim mi!
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 23:26
0
00.38, Allah dini dünyalık işlerimiz için göndermedi ise neden bu dünyada iken gönderdi. Öldükten sonra dinden haberdar edemez miydi?
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 08:18
İNÖNÜ ve emsali, kelimenin tam anlamıyla “devlet adamı” idiler. “Ucuz politika” yapmadılar. “Oy için” milleti bölmediler. İnönü demokrasiye samimi bir şekilde inanmasaydı, koltuğu Ecevit’e teslim eder miydi ? Düşünebiliyor musunuz, AKP kongresinde, Erdoğan’ın karşısına biri aday olarak çıkıyormuş. Onun işaret vermesine bile gerek kalmadan, “kul”ları, adaya şeytan muamelesi yapıp taşlarlar ve bu ibadetlerinin karşılığı olarak “cennet”i umarlar.
karar okuru 02 Ağustos 2019 08:06
bir zamanlar fetulacılar c ciçek içn beddua ediyorlardı.
Rwade 02 Ağustos 2019 07:45
AKP artık halkın değil de kayrılmışların ve torpille hak yiyerek bir yerlere gelmişlerin desteklediği partidir. AKP politikalarını eskiden gururla savunanlar bile artık mahcubiyet içindeler.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 10:03
5
CHP ninde ondan farkı yok.Hepsi ayni.Bizim kodlarimizda akrabaları ,tanıdıkları, yemlemek var.chp iktidarda 16 yıl kalsaydı ülkede ne başka parti ne de başka medya kalırdı. Yani akp ile CHP bir bütünün zıt tarafları ama kumaş.Artik birikimli insanlar sağ da ve solda yeni partiler kurmalı.İmamoglu CHP yi dönüştürdü,Davutoğlu da akp yi dönüştürebilir.Ama yeni parti daha elzemdir.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 06:24
Güzel yurdunda yaşanan hukuksuzluk ve zulümler karşısında cemil çiçek üçbeş kelam etse bari dünyadan göçmeden önce belki bazı vicdanlar harekete geçermi bilmeyiZ
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 13:57
2
Hocamız geçende yazdı; üç kelam etmiş: "Demokratik tövbe yapsın" (ne demekse ...)
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 18:10
0
(13:57) Yani hukuki bir sorumluluk düşünülmüyor; imaj tazeleyip, kaldığı yerden devam anlamında...
Eğer Bozbeylinin anlattığı hikaye doğru ise, İnönü Aratürk'ü yalanlamış.
Menderes YILDIRIM 02 Ağustos 2019 11:27
0
Ferruh Beyin Aktardığı olayı birde şöyle değerlendirin. Dün A. ŞENER - A. GÜL - A. DAVUTOĞLU - A. BABACAN - Vb. için Tayyip Bey ve Sizler ne düşünmüştünüz? Bu Kişilere Sizler Nasıl Oy Vermiştiniz bir HATIRLAYINIZ. Dün Tayyip Bey ve Sizler için KUSURSUZ olanlar için de Bugün Aynısını DÜŞÜNDÜRÜYORSANIZ, ATATÜRK Yalan Söylemiş. Yok Tayyip Bey ve Sizler de Farklı Düşünüyorsanız O zaman Sizler de mi YALAN mı SÖYLEDİNİZ? Kimsin Bilmem Ama Şunu İyi Bilin; GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK asla ama asla YALAN SÖYLEMEZ. Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 15:40
0
11.27, Damat Ferit Paşa hain mi, değil mi? Yani ortada bir yalancı var. Ya İnönü, ya Bozbeyli ya Cemil Çiçek yalan söylüyor. Ya Atatürk. Aratürk yalan söylemez ise...
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 02:23
Bölünmeyen partilere (anap, DYP) ne oldu? Akp ömrünü tamamladı. Türkiye gibi lider kültü olan ülkelerde partiler kökleşmez. Partiler liderlerle beraber gelip gider.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 05:22
6
CHP duruyor
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 10:22
0
e yani
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 01:17
Vay benim ahmet abime ! Ne günlere geldik. Abim benim siz bir zamanlar oturduğunuz o iklim sofralarindan artık tamamen kopmuş sunuz. Bazı insanların adı anilinca bile iç dünyası değişir insanın. Yazdığınız onca yılların yazıları. .. o hatıralar altınoluk lu yıllar. .. nasılda kandırılmışiz. Neredeyse chp li olduğunuzu düşünmeye başlayacağız. Eski camianizin hatırına yazmayın abi böyle fitne yazılar. Düşmeyin siyasetçilerin tuzaklarına yazık. Bırakın kim ne partisi kurarsa kursn ne yaparsa yapsın.
Taşgetiren Okuru 02 Ağustos 2019 04:08
2
Ne fitnesi,ne chp lisi. Saçmalamışsınız bence. Yazarın bir yerden koptuğu filan yok.
hep karar da okur 02 Ağustos 2019 07:16
5
AKLI OLAN BU YAZIDAN BİRŞEYLER ÖĞRENİR.....AHMET ABİMİZ HALA AYNI CENAHTA...AMA FARKLI GÖRÜŞ HAKLARI VAR...SİZ GÖREVİNİZ İCABI BU YAZIYA... FİTNE YAZI DİYORSUNUZ AMA YEMEZLER .
Okur ve sorar 02 Ağustos 2019 07:28
4
Kişinin kendi tarihini bilmesi, özellikle yakın tarihini bilmesi gelecek için doğru adımlar atmasını sağlayabilir. Vay diye başlayan yorumcu, siz kendi tarihinizi okudunuz mu ? Okudunuz mu diye soruyorum. Bilmek okumaktan sonra başlar. Birçok tez, antitez misali görüşleri, anıları, belgeleri okuduktan sonra değerlendirmeler yapılır ve belirli bir bilgiye sahip olunur. Siz değerlendirme safhasına geldiniz mi ?
Okur 02 Ağustos 2019 10:24
3
07,28, hangi tarih, kafamiza sopayla vura vura ögrettikleri tarihimi ?
Okur ve sorar 02 Ağustos 2019 19:06
0
Okullarda okutulan tarihi benim kafama vura vura öğretmediler. Geçerli not alacak kadar verilenleri öğrendim. Ama öğrendiklerimin önemli bir kısmı gerçek tarihim değilmiş. Sonradan öğrendim. Ama henüz değerlendirme safhasına gelemedim. Gerçek tarihimi öğrenmeye devam ediyorum. Okur adlı yorumcunun belirttiğine göre, tarih kafasına vurula vurula mı öğretildi acaba ?
Hz ömer 02 Ağustos 2019 01:16
Hocam akparti bölünmesin 2023 de kaybetmesi hatalarını düzeltsin diye millet olarak mücadele veriyoruz ama yöneticiler, menfaatciler, yandaş medya akpartinin altını oyuyor. Temeller sarsılıyor, 2002 den beri partinin içinde olanlar bile hala birşeyler kapma arzusunda. Bu bina çökerse koolisyon hükumetleri ile 10-20 yıl geriye gideriz. Müslüman olarak idarecilerimiz, yöneticilerimiz çalışmadı hz Ömer’i örnek almadı, adil ve adaletli olmadılar. Sorunların sadece kalkınma ile çözüleceğine inandılar..
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 10:56
1
Peki şimdi koalisyon yok mu?
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 11:05
1
Kalkınma mı? İnşaat yapmakla kalkınma olmaz. İhraç edecek endüstri ürünlerin, uluslararası markaların olursa kalkınma olur. Var olanları batırdılar.
Menderes YILDIRIM 02 Ağustos 2019 11:39
2
Hz Ömer Rumuzlu Kişi. Siz bu kafa ile yarın Rumuzunuzu ALLAH olarak ta yazarsınız. Siz Ülkemizi Yönetecek Siyasi Yönetici seçerken Müslüman olmasına mı? Yoksa LİYAKATI var mı ona mı bakıyorsunuz? Hele Siz MÜSLÜMAN diye oy verdikleriniz ülkemizde SİZE GÖRE MÜSLÜMAN OLMAYANLARIN kendilerinden önce ne yapılmışsa SATIYORLAR. Hele Onun için Müslüman Ülkeleri insanları BİRBİRLERİNİ ÖLDÜRÜYOR. (Afganistan - Irak - Libya - Yemen - Cezayir - Suriye - Vb.) Ülkemizin başına MÜSLÜMAN değil, LİYAKATLI Birini seçin. Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 01:00
Yazar, Cemil Çiçek'in hatıralarını olanca açıklığı ile yayınlayabileceği bir iklimin olmadığını yazabilmiş. İlginç değil mi?
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 15:46
1
Bir zamanlar siyasetin hacıyatmazı idi... Şimdi klima, iklim vs arıyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN