Back To Top
Bu iş bitmedi

Bu iş bitmedi

 - Son Güncelleme: 13.08.2019 Salı 08:39
- A +

Amerika ile yüksek dozajlı bir gerilimin uzlaşma ile sonuçlanması sürpriz oldu.

Beklenmiyor değildi, gerilimin en çok tırmandığı bir noktada bile “Amerika Türkiye’den vaz geçmez, Türkiye de Amerika ile ipleri koparmaz” düşüncesi saklı tutuluyordu.

Türkiye talep eden, Amerika gerilemek zorunda olandı.

Türkiye’nin talebi “Güvenlik sorunu” ile ilgiliydi. Bir süredir “Beka” deyip başka bir şey demiyordu Türkiye’yi yönetenler. “Beka”nın bir boyutu da güney sınırlarındaki tehlike birikimi ile ilgiliydi.

Amerika’nın gerilemek zorunda olduğu alan ise, tam da “Türkiye’nin tehdit algısı”nın odaklaştığı alandı. Suriye’nin Türkiye sınırında bir “Terör yapılanması” ete kemiğe bürünme sürecindeydi ve onu Amerika besliyordu.

Türkiye Amerika’ya “Eğer benim müttefikim isin – ki öyle bir statü söz konusu- beni tehdit eden bir yapıyı besleyip büyütme, hatta bırak ben onu etkisiz hale getireyim. Üstelik orada tehdidin izlerini silmek üzere bir barış koridoru oluşturayım.”

Amerika ise bir yandan “Türkiye’nin güveanlik kaygılarını anladığı”nı söylüyor, bir yandan da “Türkiye’nin tehdit olarak gördüğü yapı”yı ağır silahlarla donatıyordu. Amerika ister İsrail’i koruma, ister İran’ı tehdit, isterse biraz da “Kürtlere verilmiş söz”le bağlantılı olsun, bir kötü niyeti sürdürüyordu.

Görüşmeler, görüşmeler…

Türkiye “Operasyon yaparım” noktasına geldi, Amerika “İyi olmaz” tepkisine…

Demek ki her iki taraf için diplomaside gerilimin tepe noktasına gelindiği düşünüldü ve biz uzlaşma gerçekleşti.

Türkiye neyi garantiledi, Amerika ne kadar geriledi, bu arada PKK -PYD için ne oldu, Suriye’nin bütünlüğü adına ne oldu? Ve tabii Rusya için, İran için ne oldu?

Şu söylenebilir: Gerilim ertelendi, sorun bitmedi, Amerika ile Türkiye sıcak ortamda karşı karşıya gelmedi.

Açık sorular şunlar:

-50 - 60 bin civarında olduğu ifade edilen silahlı PKK-PYD varlığı ne olacak?

-Amerika’nın onlara Türkiye’nin bütün itirazlarına, isyanlarına rağmen verdiği ağır silahlar ne olacak?

-Amerika bölge için planladığı yapıdan vaz geçmiş mi oluyor?

-Türkiye nasıl bir statüyü kendi güvenliği için yeterli buldu, yoksa kademeli bir oluşum mu söz konusu Fırat’ın Doğusu için? Fırat’ın Doğusuna girmek, orada kalmak nasıl bir çerçeveye oturdu?

-Amerika Türkiye’ye neyi kabul ettirdi, PKK-PYD’ye neyi kabul ettirdi?

-Uzlaşmaya Şam yönetimi tepki gösterdi. Şam’dan bakılınca buralar Suriye toprağı olarak görülüyor ve her türlü operasyon Suriye egemenliğini ihlal olarak niteleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ağustos’a bir zaferin daha gireceği”ni ifade etti. Böyle bir ifadeden herkesin “Fırat’ın Doğusu’na harekat” beklentisine girmesi son derece tabii.

Fırat’ın Doğusu’na Harekat’ın medyada da “Türkiye’nin stratejik hamleleri” bağlamında ve “Zafer coşkusu” içinde değerlendirildiği gözleniyor. “Beka” kaygısı ile “Zafer coşkusu”nun içiçe geçtiği dönemlerdeyiz elhasıl.

İşin bir yanının taaa “Rojava günleri”nden bu yana “Kürtlerle ilişki” çerçevesine oturduğu da unutulmamalı.

Dün Sözcü’de Saygı Öztürk’ün imzası ile yayınlanan bir haber vardı: “PKK - PYD Türk ordusunun karşısına çocuk savaşçıları çıkaracak” mealinde bir haber. Dünya kamuoyuna “çocukların öldürüldüğü” yönünde olumsuz görüntü vermek için…

Bir ortamda Doğu – Güneydoğu’nun nabzını iyi bilen, çalışmalarından devletin de yararlandığı bir dostumla konuştum. Hükümet bakımından, Ak Parti bakımından “Kürtlerle iletişimde ciddi sıkıntılar bulunduğu”nu söyledi. MHP dilinin hakim dil haline gelmiş olduğuna dikkat çekti.

Amerika, Suriye’deki girişimi ile bizim “Çözüm süreci”mizi torpilledi. Kürtlerle sağlıklı ilişki kurmamızı istemiyor. Sağlıklı çözüm hamlelerimizi baltalıyor. Biraz geriye baktığımızda bizde çözüm süreci bittikten sonra Suriye’de PYD’ye silah – mühimmat yığınağı yapıldığını görürüz.

İstiyor ki “Kürtler Amerika’nın ileri karakolu olsun.”

Türkiye asıl bu oyunu bozmayı başarmalı. Kürtlerle en iyi iletişimi sağlayarak. Söylemlerimizde buna dikkat etmek gerekiyor. Sıcak temaslarda çok çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Amerika’yı “Tütrkler’e karşı Kürtlerin hamisi” rolüne büründürecek tüm yaklaşımların nihayetinde sorun üreteceğini bilmek gerekiyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KaRaRSıZ 17 Ağustos 2019 18:59
Kürtler de enaz Türkler kadar insandır. Ve Türklerin ve de herhangi bir ırkın sahip olduğu bütün haklara da sahiptir. Bunu kabullenmekte zorlanan kişi beynini ve inancını acilen revize etmelidir ki günahta ısrar etmesin.
cumhur 14 Ağustos 2019 18:10
Anlaşmazlıkların en büyük sebebi rant kavgası,çıkar ve menfaattir.Herkesin amacı dünyalıktır. Gerisi boştur!Allahın rızası için insanlık için çalışanlar ise harcanıp gidiyor.Allah hayırlısını versin.Çok kötü günler bizi bekliyor.Gidişimiz bu yöne...
İbrahim Erdoğan 13 Ağustos 2019 18:20
"Kürtlerle en iyi iletişimi sağlayarak" mı?.. Bu yönetim anlayışıyla ve son yıllarda sergilenen söylem diliyle mi?.. Hem, buna iktidarın küçük ortağı ne diyor?.. Eşyanın tabiatına uymuyor!..
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 17:08
Cok dogru yazmissiniz.
Akp'nin politikalarında neyi referans aldığı belli degil. İslâmı mı? Demokrasiyi mi? Realizmi mi? İdealizmi mi? Liberalizmi mi? Kemalizmi mi? Neyi Allah aşkına? Ben anlayamadım bir anlayan varsa beri gelsin? Şimdi sorsaniz biz kendimiziz derler. Sahi siz kimsiniz Allah aşkına?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 15:19
3
AKP, politikalarında sadece rantı esas alır. Onca yıl beton rantına, "kupon arazi"ler üzerine kurdular politikalarını. Arkasından, olacak çocuklarımızı, torunlarımızı bile borçlandıran YAP-İŞLET modeli üzerine. Etrafımızda savaş var. Savaş, başlı başına bir rant kapısı. Uzak durabilirler mi, fırsatı teperler mi ? Ha, unutmadan, gemicikleri de çok severler. Kısacası, dini imanı para olanın, politikası da para üzerine olur.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 12:11
Sayın Davutoğlu'nu beklemeliyiz 10 numara politika 0 sorun harika
Pori 13 Ağustos 2019 12:11
Hoca; ortalama bir akıl ve az bir olayları takip, amerika'nın ve rusya'nın istediğinin aksine bir şey yapamayacağı aşikardır Turkiye'nin. Onun için durumu sanki reisin istediği gibi yürüdüğü havası oluşturmanın anlamı yok. Turkiye her ne yaparsa bu Amerika nın ve rusya'nın istediğinin dışında bir politika olduğu yalanını söylemesin. Turkiye'nin Suriye politikası=amerikan politikası. Nokta.
Ahmet Bey bir iş iç işi iken mi kolay çözülür yoksa dış işi iken mi? Bence Türkiye Kürt meselesini kendi iç işi haline getirmeli. Osmanlı da olduğu gibi bütün kürtleri kendi çatısı altinda birleştirip yeni bir anayasa ile yeni bir devlet kurmalı. Yok bunu istemiyorsa Irak, iran ve Suriye kurtlerinden olusan bağımsız bir Kurdistani desteklemelidir. Kurtleri baskasinin eline ve insiyatifine birakmamalidir. Misak-i milli sinirlarini da savunmalidir. Turkiyenin eline tarihte bu yönde defalarca firsatlar geçti ı ama değerlendiremedi. Kobaniye Türkiye girmeliydi. Simdi durum bambaska olurdu.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 10:56
Amerika veya Rusya hiç farketmez iki yüzlü ve hiçbir zaman güvenilir olmayan devletler ama dış siyaset okuması zayıf olan siyasilerimiz birinden dost değil deyip bir diğerine koşuyor neticede arada kalıyor biz oyun kuran ve gerekli olduğu zaman masaya sert bir şekilde vurmadigimiz için kendi sinirimizda ülkemizi aleni tehdit ettiği halde ne oluyor kardeşim siz mi yoksa Suriye mi bizim komşumuz diyemiyoruz dolayısıyla Amerika dost müttefik Putin kardeş diyoruz lakin fiiliyatta hiç de öyle olmadığını görüyoruz
E.K 13 Ağustos 2019 10:44
Hamaset yapmaktan is yapamiyoruz ki?..Guya 3 saatte Sam'a giriyorduk..Suriye'ye Abd geldi us kurdu, Rusya geldi us kurdu, Turkiye bunlardan izin alarak Suriye' lafini agzina alabiliyor..Goz gore gore Kuzey Irak'ta olanlari gorduk. Ayni oyun Suriye'de oynaniyor..Gorusmeler, toplantilar vs.. havanda su doguyoruz..Afra tafra, ayar cekme bol...Sonuc hep aleyhimize....
Kaan 13 Ağustos 2019 10:14
İşi sağlıklı olarak bitiren yetişmiş insan gücüdür.Kurulları,kuralları adil,kaliteli uygulayıcısıda yetişmiş insan gücüdür.İnsanlarımızın değerini bilelim.Sahilde turistlere nasıl önem veriyorsak,insanlarımızada önem verelim.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 10:01
Ya Kürtlerin abisi pozisyonunda olur, ABD ile birlikte onların pozisyon almasını sağlarsın ya da Suriye merkezi hükumetle birlikte olur, Suriye'nin toprak bütünlüğüne uygun hareket edersin. Biz herkese düşmanız. Herkese, her şeye karşıyız. Suriye'de ne yaptığımızı bilmiyoruz.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 09:53
Erdoğan’ın, “zafer” dediği operasyonları, Rusya’nın izniyle, Çar’ın vizesiyle yaptık. “Moskof” izni bedavaya verecek değil ya; ödediğimiz bedelleri (S-400, Nükleer santral vs) görüyorsunuz. Fırat’ın doğusuna gireceğiz, diye, esip gürlüyoruz, Rusya’dan bir itiraz yok. Bu bir rıza göstergesi değil, bir hesap işi : 1) Rusya, buna ABD’nin izin vermeyeceğini biliyor; ABD ile Türkiye’nin papaz olmasını bekliyor. 2) PKK’yı terör örgütü kabul etmeyen, Moskova’da ofis açtıran, “kıymetli dostum Putin”, F-35 yerine, kendi uçağını satmanın peşinde.
Süheyl CALISKANOGLU 13 Ağustos 2019 12:33
1
09,53:Gercekci güzel bir yorum,her kelimesine katiliyorum.Tebrik ederim.
Okur 13 Ağustos 2019 17:25
0
Rusya´nın, Suriyeli Kürtler sıkışırlarsa Esad´la anlaşırlar hesabı da var
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 09:37
Ahmet abim bayram falan dinlemiyor maşallah. Ak parti kürtlerle mesafeliymişte mhp diline hapsolmuşta. Ya bölgeye bi gel misafir edelim seni bölgede Erdoğanın karşılığını bi gör hele
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 12:28
0
Bölgede kimin karşılığı varmış, gördük ağam, 31 Martta.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 08:34
Kuzey ırakın tekrarı yaşanıyor. Orda da böyle bölge oluşturdular ve turkiyedeki amerikan askerleri çekiç güç onları korumuştu. Şimdi de aynısı yapılıyor hatta koruma işi bize veriliyor. Ama turkiyedeki mülteci arap ve türkmenler oraya yerleştirilirse o bizim için bir kazanç demektir. Ama sanmıyorum. Bütün dünya ayağa kalkar ve hukuken dünyaya bunu kabul ettiremeyiz. Hayırlısı olsun bakalım.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 08:35
Ahmet abi ağzınıza sağlık.Biz bunu başarırsak İnan’ın ki Türkiye daha çok güçlenecektir
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 08:06
Neden hep biz alttan alıyoruz. Bahsetmişolduğunuz “kürtler” Türkiye vatandaşımı? Artık bu kötü dili bırakın lütfen açık açık konuşun. Bir devlet önce kendi vatandaşının güvenliğini sağlamalı-korumalı. Bakınız ABD kaç kilometre öteden başlatıyo ulusal güvenlik korumasını.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 06:09
ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİ 4 7-Şu an ülkemize göçe eden halkın ne kadarı PYD PKK hakimiyet bölgesinin insanı. Bunların bu yerlere tekrar yerleşmesinin yolunu açarsak PKK PYD hakimiyeti nüfus olarak azalmaz mı? 8- Bu bölgenin insanı olan kürtler ve yerel halklar arasında çıkarılan sorunları neden yerel siyasi iktidarlar bunca yıldır çözememiş. De! Harici devletlerin müdahale ve istismarına sebep olmuşlar.Kürt'ler mi hep kaabahatli.. Ülke yaşanmaz hale geldiğinde Türkiye,İran,Suriye,Sudan,Irak, Pakistan halkı kendi ülkesini terk etmiyor mu? Müslümanlar neden Yaşanabilir ülke kuramıyorlar?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 05:55
ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR 3 5-Şu an kriz ve tehlike geçtimi yoksa ertelendi mi? Irak' ta da Çekiç Güç uçuşa yasak bölge numarası ve Müşterek Harekat Merkezi, operasyona kapalı bölge benzerliği aynı sonucu doğurmayacak mı? 6- Bu anlaşma olursa PYD PKK YPG bölgesinin varlığını ABD üzerinden kabul etmiş olmuyormuyuz.Oysa devletler hukuk açısından muhatabımız Suriye dir. Ki Suriye bunu tanımadığını belirtti.Bu konuyu neden inadına Rusya kanalıyla Suriye ile konuşmamak süreti ile ABD İsraili dahil etmeyi tercih ediyoruz.Erdoğan şantaj, tehdit ile mi buna zorlanıyor.Men dakka dukka ne demek?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 10:56
0
Eden bulur demek
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 05:45
ŞEYTAN Ayrıntıda GİZLİDİR 2 4-Türkiye Suriye içerisine yaptığı ve kontrollü de tuttuğu yerlere Rusya müsade etmese idi girebilirmii.Peki neden Adana Anlaşması ile 5 km girme alanını 20,30..km çıkarma konusunu Rusya, aracılığı ile konuşup revize etme çabasında değilliz? Esad inandınız ülke menfatşnden daha mı önemli? 5.Bir ülkenin eğemenlik alanının bir kısmında 3 ülkeler ile brikte fiili durum yaratacak anlaşma yolu açarsan, 5,10 yıl sonra bu yolu Türkiye ye karşı kullanmalarına çanak tutmuş olmuyormusun? Hani 10 bin km öteden gelip ne hakkın var bölgeye karışmaya diyorduk ?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 04:38
şu istanbul sözleşmesini yazacak bi tane müslüman yokmu? adamlar aileyi kökten bitiriyor siz hala uçuyorsunuz. aile bittimi ne devlet kalır ne vatan
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 01:11
Kürtlerle iletişim ancak samimi bir şekilde ırkçı söylemleri bırakarak olur.İslami , ümmet bilinciyle olur. Bu olursa ancak iletişim sağlanır .Yoksa ,milliyetçilik karşı ırktan milliyetçi gençleri ortaya çıkarır .Bu da cahiliye döneminin tezahürü dür. Kuran bizim kendimizi sıfırlamamızı , ,peygamber sav. Herkesi tarağın dişleri gibi eşit görür.Vahiy kültürü etrafında bir ruh ouşmazsa bu yara iyileşmez polisiye tedbirler göz yaşından başka ne sağlar.Batılı güçlerle Ancak bu ruhla mücadele edilir,sn taşgetiren.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 13:44
0
Üç tarz-ı Siyaset, Yusuf Akçura... Okuyunuz, iyileşeceksiniz, tavsiye ederim...
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 00:40
Ak parti sadece Kürtlerle iletişim konusunda değil hemen hemen her konuda MHP nin o dar fikriyatina hapsoldu ve çıkacak gibi de durmuyor. Bu da Türkiye'nin problemlerini çözme kabiliyetini sınırlıyor ve zaman kaybına sebeb oluyor. İhtiyaç olan Yeni bir hal....
musto 13 Ağustos 2019 00:15
Satranç tahtasında sadece biz ve amerika yok birine şah mat dersek sırada bekleyenler dahada çoğalacak. İşimiz meşakkatli ve çok,çok,zor görelim mevla neyler.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 00:00
Kurtlerle iyi iletisim nasil saglanacak Sayin yazar? Sen benim kardesimsin ama bir gece ansizin gelebilirim. Kurtler bizim canimiz cigerimiz ama baska bir ulkede bile ozerk bir Kurt bolgesine tahammulumuz yok, vs diyerek mi iyi iletisim saglanacak? ABD simdi olmazsa bile ISiDe karsi kullandigi Kurtleri kaderiyle bas basa birakir ama bugunlerde "dost" gibi gozuken Rusya ne diyor bu ise?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 09:39
3
Kürtlere yapılacak en büyük kötülük pkk/ pyd yle kürtleri bir tutmaktır. Sayın yorumcu vazgeçin bu işlerden
Habele-Hubele 13 Ağustos 2019 10:04
2
Özerk Kürt bölgesini tutan örgüt her vesileyle Arapsızlaştırmış Suriyenin kuzeyinde alanı genişletecek. Türkiye Irakta olduğu gibi Arapların aleyhine olacak bir Kürt severliğin kucağına düşecek. Kürtler Türkiye için ne ise Araplar o! Adaletli olalım. Karşımızda örgüt var. Öte yanda Türk hariciyesi Suriyede en büyük zararı Türkmenlere verdi. İç savaş zaten dağınık ve örgütsüz olan Türkmenleri sildi attı. Suriyeye müdahalenin zararı. Halbuki ne çatışmanın ne insani trajedinin yayılmadığı Suriyede Türkiye olsa ABD de Rusya da Türkiyenin karşısında olmazdı. Esad bu kadar Rusyanın kucağında olmazdı
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 13:54
5
Kürd kökenli Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları vatandaşlık dolayısıyla yurdum insanı, yani kardeşimdir. Devletime düşmanlık eden, bölmeye-parçalamaya kalkışan ve eline silah alanlar ise etnik kökeni ne olursa olsun Türk polisi ile silahlı kuvvetlerinin hedefidir, gereken yapılır. Türkiye dışında kalan Kürdlerin durumu ise açıkçası bizi hiç ilgilendirmez, yabancıdırlar, Türk devletinin menfaatleri çerçevesinde gereken neyse o yapılır, canımız ciğerimiz filan da değillerdir. Yeterince açık oldu sanırım...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN