Back To Top
CHP’nin şansı var mı?

CHP’nin şansı var mı?

 - Son Güncelleme: 16.08.2019 Cuma 08:39
- A +

Yerel seçimlerin “Yerel”den öte sonuçlar doğurduğunu, siyasetle azıcık ilgisi olan herkesin bildiği bir gerçek.

Nedir en belirgin sonuç diye sorulursa;

-CHP’de ve hinterlandında 2023’e ilişkin umutlar, Ak Parti’de, belki daha geniş manada tüm Muhafazakâr camiada kaygılar…

CHP Ak Parti’nin elinden büyük şehirleri, Ankara’yı, Antalya’yı, en önemlisi de İstanbul’u aldı. Referandumda İstanbul “Hayır” demişti, işte referanduma dönüşen bir seçimde de İstanbul, 800 bin oya tekabül eden 9 puanlık farkla CHP’nin başını çektiği bir “İttifak” tarafından kazanıldı.

Herkesin vardığı sonuç şu:

-CHP bir süredir oluşturmaya çalıştığı dili içselleştirir, İmamoğlu gibi adaylar da bulursa, kuracağı ittifaklarla da, sadece Yerel’de değil Merkezi yönetimde de başarma şansı bulabilir.

Böyle bir sonucun “Muhafazakar Camia” için tedirgin edici olduğu açık. Orada içinin nasıl doldurulacağından azade “Başkanlık sistemi” ile ilgili gelecek okuması şöyle yapılıyordu:

-Türkiye’de sağ – sol oy dağılımı en kötü ihtimalle yüzde 65 - 35 şeklindedir. Hatta zaman içinde bu oran sol oylar aleyhine daha da değişmiş, yüzde 70-30 şekline bürünmüştü. Öyleyse yüzde 50 artı 1’in hedeflendiği seçimlerde “Sol cenahtan başkan çıkması mümkün değildir.” Öyleyse bu sistemin desteklenmesi Türkiye’de tarihi bir dönüşümün önünü açacaktır. Bu durumda Başkana verilmesi öngörülen yetkilerin “Sol” tarafından kullanılma riski de asla söz konusu olmayacaktır.

“Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır” denir ya, işte ilk yerel seçimlerde bu öngörünün çamura saplanacağı ortaya çıktı.

Yüzde 50 artı 1 için ittifaklar gerekiyordu. Siz ittifak yapacağınız gibi başkaları da ittifak yapabilirdi. Nitekim başka ittifaklar da oldu. Başkanlık seçiminde karşı ittifak altta kaldı ise, işte aşağı yukarı aynı sistemin geçerli olduğu yerel seçimde üste çıktı. Çünkü kendinizi konsolide ederken karşı tarafı da konsolide ettiniz, üstelik karşı taraf toplumu yeniden okuma çabasına girdi, dilini değiştirdi, aday profilini değiştirdi, farklı partiler yer yer kendi hesaplarını aşan uzlaşma ihtiyacını hissetti ve….. olan oldu. İstanbul artık CHP’li bir başkan tarafından yönetiliyor.

Ve herkes:

-Acaba İmamoğlu 2023’te de Başkanlık için aday olur, Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkar mı?

Ve herkes;

-Ya çıkar da, İstanbul’da alınan sonuca benzer bir sonuç alır mı?

Ve yine herkes;

-Kim derdi ki İstanbul’un kenar bir ilçesinden yola çıkıp, Binali Yıldırım’a göre “tanınırlığı” çok altlarda bir insan, kısa sürede ipi göğüsleyecek bir başarıya imza atacak?

Diye konuşmaya başladı.

Tabii ki hiçbir şey bu kadar otomatik değil.

Bir kere herkes gelinen noktayı doğru okumaya çalışıyor. Kazanan nasıl kazandı, kaybeden neden kaybetti, kazanan bunu sürdürüp yeni başarılara dönüştürebilir mi, kaybeden, bunca zaman kazanmayı bildiğine göre kendini toparlayıp yeniden kazanmaya başlar mı?

Bu soruların cevabı için herkes harıl harıl çalışıyor.

Bunun yanında daha önemlisi CHP’nin “Sınav dönemi” başlıyor.

İki alanda:

Bir: Yerel yönetim insanlara en çok dokunulan alandır. Hizmetiniz de gözükür yanlışlıklarınız da. Diyelim Maltepe’de kurban kesim alanınız mezbeleye dönüşmüşse vatandaş bunu not eder. Belli ki insanlar İmamoğlu yönetiminin İstanbul’a ne vereceğine bakacaklar. İstanbul yöneticiyi yutabilir de, tırmandırabilir de. Üstelik şu anda İmamoğlu bir anlamda “Topal ördek” konumundadır da. İlçelerin önemli kısmı Ak Parti’de, Meclis çoğunluğu Ak Parti’de…. İmamoğlu’nun işi zor. Bunu “Bahane”ye dönüştürmek “İmaj”ı korumaya imkan vermeyebilir. Pırıltıyı korumanın yolunu nasıl bulacak, sınav işte bu.

İki: Klasik CHP’liliğin hortlama ihtimali. Aslında bu cümle muhtemel ki Kemal Kılıçdaroğlu’nun içinde saklıdır. Bir dil geliştirmeye çalışıyor. Siyaset yelpazesinin farklı renklerini CHP’ye yanaştırmak, en azından “Bir kere deneme”ye, sonra “İttifak”a ikna etmek, “CHP’ye eli gitmeyenler”i “Gider” hale getirmek gibi çalışmaları var.  Ama bir de “Otantik CHP’lilik” diye bir şey var. Onlardaki “CHP elden gidiyor” kaygıları var. Bu kaygı nasıl tatmin edilecek?

Bu iki alana bir üçüncüsünü ilave etmek gerekirse o da kazanılan yerel iktidar alanlarına “Açlık duygusu” ile siyasi abanış sergileme sınavıdır. İşsizliğin dev boyutlara ulaştığı bir dönemde CHP üzerinden iş arayışı “Yönetimde partizanlık” algısını oluşturacaktır. 

Gayet açık ki CHP de gözaltındadır. Şansının olup olmadığı da ona göre belirlenecektir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
bingöllü muhammed 17 Ağustos 2019 13:03
chp nin şansı varmı diyor taşgetiren chp nerdeyse tüm türkiyeyi aldı sayın yazar hala şanstan bahsediyor sen akp nin şansı varmı onu yaz babacan parti kuruyor akp çöküyor esas akp nin şansı hiç yok sen onu yaz muhterem
Mülayim Pişman 17 Ağustos 2019 09:02
Şu son 2-3 yıla kadar ailemde sol partiye oy verilmezdi. Farkettik ki sağcı dediğimiz adamlar, bizim inançlarımızı kendi çıkarları için sömüren fırsatçılar. Bugün rahatlıkla söylüyorum: Türkiye'de ortalama solcu, ortalama sağcıya göre 5 kat daha dürüst,daha okumuş,daha ahlaklı. Lanet olsun öyle sağa da sağcılığa da. CHP bazı açılımları yapmakla birlikte ne kdr samimi, ne kdr sistemin parçası ayırt edemiyorum.Sorgulamam o boyutta ki bundan sonra sadece HDP'ye mi oy vermeli diye düşünmüyor değilim. Evet ben bunun hesabını verebilirim, ya sen AKP ve MHP seçmeni, ortak olduğun hırsızlıkların??
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 19:51
Ben muhafazakarim fakat A Ka Pe gider yerine CHP gelirse ne olur kaygısını hiç tasimiyorum. Uygulama ile tecrübe ettik ve gördük ki farklı iktidar dönemlerinde şikayet ettiğimiz bütün olumsuzlukları (adam kayırma, iltimas, rant, kamu malını har vurup harman savurma gibi gibi) muhafazakar iktidar öncekileri aratir derecede işledi. Yok aslında birbirlerinden farkları. Madem öyle ülkeyi kim yönetimde yonetsin umurunda bile değil. Laiklerde yonetse olur mücahit müteahhitlerde yönetse olur.
Mustafa ALSANCAK 16 Ağustos 2019 17:38
Hayrettir Sayın yazar baştan sona kadar CHP'yi işlemeyi yeğlemiş.. Bugün memleketin durumunun ne halde olduğundan bihaber olduğu izlenimi çıkıyor ki görüş ve düşüncelerinde ümmetçilik düşüncesinin verdiği bağlantı ile vatandaşın perişan halini AKP'ye zarar vermekten korktuğu için bir mesele olarak görmemiş. Vatandaşın işsizlik, hayat pahalılığı ve sonu gelmeyen ZAM yağmurları ile çarşı pazara çıkamaz noktaya gelmiş olduğunu ortya dökmek gerekirdi.Her şey SN.Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin diyerek dibe vurmuş olan ekonomiyi sihirli bir değnekle kaldıramazsınız. Bilge ekonomlar lazım.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 14:47
Sn Taşgetiren : Katranı kaynatsam olmaz şeker Cinsini sevdiğim cinsine çeker Şaşkın Katrandan şeker bekler
atayol 16 Ağustos 2019 14:44
niyetiniz de iyi değil içiniz de güzel değil kardeşlik diye bir hedefiniz asla yok bir ''barış dini'' mensubusunuz
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 13:46
Bu sistemi sizin de dirsek temasında olduğunuz (belki ileride işime yarar diye) blok ,daha önce zaten çatı adayları çıkararak,Hdpli isimleri kendi listelerinden meclise taşıyarak kurmuşlardı.Onların ve şuan ki kalem arkadaşlarınızın derdi Erdoğan,O gitsin kim gelirse gelsin.Sonuçta başkanlık sistemi halkın oylamasıyla geldi.Bu arada sizin Davutoğlu da artık gelemeyecek bundan emin olun.
cumhur 16 Ağustos 2019 13:40
İktidarın dili ve yarattığı algılar belki küçük kazançlar sağlayabilir ama esasında getirisinden fazladır zararları...Bu ülkede yaşayan herkesin eşit sartlarda yaşama ve yönetime iştirak hakkı vardır!Herkes Allah'ın yarattığı kuldur.Birbirimizi kötüleyerek,hataları ,yanlışları ve kusurları araştırırsak çok daha kötü günler bizi bekliyor demektir.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 12:40
Sayın yazar burada sanırım gerçekleri çarpıtıyor ve sorunları yok kabul ederek, CHP'NİN siyasetini irdeleyerek AKP'NİN verdiği zararları saklıyor. AKP yarattığı kaotik ortamın içinde debelenirken ülke ekonomisi kriz değilde artık sürekli hale gelen fakirleşme ile boğulurken yazar CHP ile yatıp sol ile kalkıyor. Sağ ve İslami siyasetçiler 80 yıldır ülkeye verdiği zararların diyetini nasıl ödeyecek. Seçimleri CHP değil halk kazandı.
Denizci Alperen 16 Ağustos 2019 12:08
77 seçimlerinde Mhp'den adalarda sandık müşahidi idim amma yaşım 17 olduğu için oy kullanamadım ,83 senesinde ilk oyum anap, 87'de mçp 91 de mçp ittifakı olduğu için refah ,95,99,2002,2004 bbp ,ibb Meral AKŞENER Mhp ,2007 bbp girmediği için fazilet ,2009 bbp 2011 de akp, 2014 bbp 2015 haziran milli ittifak saadet , 2015 kasım bbp , Referandum Hayır ,2018 İyi parti , 2019 Mart Chp , 2019 Haziran Chp İmamoğluna inanarak ve güvenerek oy verdim , Oy verirken iyi yönetim , adalet ve hesap sorma'dan başka beklentim yoktu. Allah ömür verirse bendeki kredisi 3 yıl sürer son sene eldekine bakarız
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:42
Sayin Erdogan herseyde tek olmak istiyor. Ornegin partide tek olmak istiyor, ikinci en iyiye tahammulu yok. Ulke yonetiminde tek olmak istiyor, yasama ve yargiya tahammulu olmadigi gibi yurutmenin de sadece kendi elinde olmasini istiyor. Iktidarda tek olmak istiyor, ittifaklarda iyi degil. Bahceli’nin kayitsiz destegini anlamak mumkun degil, bizim bilmedigimiz bir durum olabilir. Kendi partili arkadaslari ile ittifak kuramayan Sayin Erdogan baska partilerle mi kurabilecek. Bu sistem iktidarinin sonu olacak gibi.
Yılmaz 16 Ağustos 2019 11:22
Bir dönemin sonu... Türkiye’de siyasal islamcılar dönemi doğrusuyla, yanlışıyla tamamlanmak üzeredir. Bundan sonra kuvvetle muhtemel bu ülkeyi laik, ortanın solunda, muhafazakar eğilimleri kısmen zayıf Siyasi aktörler yönetecektir. Muhafazakarlar benzeri hataları yapmayarak 20 yıl sonrasının Türkiye’sine hazırlık yapmalıdırlar.
musa yıldız 16 Ağustos 2019 22:52
2
Muhtamelen Türkiyede iktidar solculara geçerse deyilki 20 yıl bir daha oy verecek bir devletimiz olmayacak
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 23:10
0
Evet ya. Nasıl iptal ettiler İstanbul seçimini bu solcular. Kesin yine yaparlar. Halbuki biz ak parti olarak ne kadar direndik iptale değil mi? Ama CHP birşey yoksa da mutlaka birşey var dedi. Çok haklısınız 20 sene daha yapar CHP bunu.
Tr 31 16 Ağustos 2019 22:53
4
Derin bir proje , derin bir toplum mühendisliği ile bu millet 28 şubat ve başörtüsü vs. zulmü ile akp nin yanıns yitildi şimdi ayni proje ile bu millet Chp nin yanina yitiliyor.Malesef çok muhafazakar seçmen birdaha dini kullananlara oy yok diyor.
Kaan 16 Ağustos 2019 11:10
Aileler arasındaki ittifak ve değişim diyede kendiliğinden oluşan olay ve yaşanılanlara göre değişen bir durum var.Bu çekirdek değişim kelebek etkisi yapabilir.Kimin kaptanı iyilikleri kendine görev yazarsa yelkenlerini doldurablir.İnsanlarımızı değerli kılan çalışmaların çoğalması dileğiyle. Doğada en değerli varlık insandır.İnsanı koruyalım ki insanda doğayı ve canlıları korusun.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:09
Bence toplum siyaseten artık sağcı solcu ya da laik muhafazakar diye kutuplaşmıyor. Kentli (özgürlük, demokrasi, eşitlik, insan hakları gibi kavramları önceleyen) ve taşralı (yeniden korkan, tek tipçi, başkalarının kendisi gibi olmamasından rahatsız olan, otokrat liderden rahatsız olmayan) seçmenler olarak bloklaşıyor. An itibarı ile chp, ip kentli seçmene hitap ediyor. Babacanın kuracağı parti de çoğunlukla Akpartinin kentli seçmenine hitap edecek. Akparti ise hala taşra zihniyetli ve taşra partisi. Türkiyede taşralı nüfusun azalmasına paralel olarak da eriyor zaten.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 10:34
Yüzde 65-35'e güvenerek başkanlık sistemini getirmek bizim demokrasinin yamacından bile geçmediğimizin göstergesidir. Oran 55-45 olsa cesaret edebilirler miydi? Elifi görse mertek sanacak kalabalıklar Erdoğan bundan sonra hep başkan diye oy verdi. Kuvvetler ayrılığını bilen de takan da yoktu.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 10:22
Sayın yazar diyorsunuz ki sayın chp bizi kanatlarınızın altına alın sizde imamoğlu gibi liderlerle size getirdiğimiz muhafaxakar oyları oyalarsınız bu mu yani
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 10:24
Hala soğuk savaş döneminde batının ya da ABD nin sağa yüklediği ideolojiyle hareket ediyorsunuz.cok yazık.yani chp nin iktidara gelmesi sizin camia için hayat memat meselesi olmuş.ve bu ülkenin gerçek sahibi sizsiniz.Ahmet bey artık o devirler geçti.ayrica AKP de yok.artik tayyip erdoğan var.parti bitti.nepotizm egemen oldu.baskansan akrabanı doldur.rektorsen akrabanı doldur.bakansan akrabanı doldur.yani chp iyi parti hep fark etmez.ekmek dersindeyiz.adalet istiyoruz.demokrasi istiyoruz
Temel fark 16 Ağustos 2019 10:19
Her parti sınavdan geçiyor. Çoğulcu/özgürlükçü demokrasiyi savunan, yolsuzluk ve iltimas yapmayan, icraatlarında başarılı olan bu sınavı kazanır. Erdoğan çok yıprandı, özellikle genç seçmende bir karşılığı yok. Kılıçdaroğlu geniş kesimlere ulaşmaya çalışıyor, yerel seçimlerdeki başarısı nedeniyle CHP tabanı ona kredi açmış durumda, dolayısıyla CHP beklenenin üzerinde oy alabilir ve iktidar ortağı olabilir.
Erzincanli 16 Ağustos 2019 10:11
Anlasilan sizin de tuzunuz kuru. Olup bitenlerin sizde farkinda degilsiniz ve SOL iktidar korkusu ideolojik bir korku olarak sizide sarmis. Acin gozunuzu ve muhafazakar iktididarin sosyal, ekonomik , hakca paylasim vs. alanlarinda yaptigi kiyimi bir yana birakirsak asil kotulugu dini anlamda yaparak hic bir SOL hukumetinini 50 yilda yapamayacagini 17 yilda yaparak buyuk bir erozyona ugratmistir.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 10:04
Toplumu muhafazakar ve laik diye ayirip buna gore yorum yapmak ve bunu surekli tekrarlamak bir nevi boluculuk gibi geliyor. Ulke sorunu her vatandasin sorunu, daha kapsayici olmak gerek.
bilal. 16 Ağustos 2019 09:35
EĞER Kİ BU HALK CHP Yİ İKTİDARA GETİRİRSE SÖYLENECEK SÖZ YOK DEMEKTİR....
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 09:28
Tablo açık. Başkanlık ve ittifaklar sisteminde CHP giderek daha başarılı oluyor. Kılıçdaroğlu Erdoğanın bu hatasını iyi değerlendirdi. Muhafazakar-sağ çoğunluğun iktidar avantajını yerelde kaybettirdi. Geneş seçimde de CHP merkezli bir ittifak daha avantajlı görünüyor. Erdoğan bu oyunu iyi oynayamıyor ne yazık ki.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 08:44
yıllarca siyaset yaptım bu defa kim olursa olsun hesap vermeyen soru sordurmayan insanlara tepeden bakan kaybedecek herşeyden önce şeffaf olan hesap veren ve insan olan kazanacak artık o fikri ayrışmalar bitecek insani ve vicdani özellikler ortaya konacak yaptığı ile söyledikleri bağdaşan kazanacak tersi olan kaybedecek
Erkan Doğan 16 Ağustos 2019 08:32
Sayın Taşgetiren Bu memleketi yönetmek sadece sağcılara mahsus bir haktır veya solculara mahsus gibi aşağılık bir fikri yapınız varsa bu memleket asla yol alamayacaktır. 1930 CHP’si 2016 yılında AKP’de adeta vücut bulmuş ve gereği yapılmıştır. Demeki sağın meselesi demokrasi değil niye ben Tiran olamadım imiş
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 10:31
4
Değerlendirme yapmış adam ben alakası var Nasıl okuyorsunuz !!!
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 08:14
Hayal kırıklı ile okudum yazınızı, CHP söylem mi değiştir yoksa takiyyemi yapıyor? Yada dini ögeleri kullanarak din sömürüsü mü yapıyor?!!. Siz ve sizin gibilerde çanak tutuyosunuz. Maalesef büyük hayal kırıklığı...büyük yazık....
Taşgetiren Okuru 16 Ağustos 2019 19:44
0
Arkadaş bir konu hakkında birazcık olumlu birşey yazmaya gör hemen çanak-çömlekle suçlanıyorsunuz. Nasıl bir insanlığımız var! Yazık çok yazık...
Günümüz seçmenin tercihini, sağ-sol üzerinden, muhafazakarlık-otantik CHP’lilik üzerinden okumak çağ dışı bir okumadır. İnsanlar evlerine ekmek götüremiyor, dört milyondan fazla işsiz var, gelir dağılımı, Erdoğan, Yıldırım aileleri başta olmak üzere AKP’liler lehine bozulmuş, görülmemiş bir han-ı yağma, yargı kuşatılmış, insanlar korka korka konuşuyor ya da susmak zorunda hissediyor kendilerini, iktidarın ipini elinde tutan Bahçeli, ağzını açtıkça, kan kokuyor, barut kokuyor atmosfer, ülkenin geleceğine dair umut bitmiş…
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 07:40
Kılıçdar "ben haram yemiyorum" demişti.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 07:40
Maalesef islamcılar ellerine geçen fırsatı ve imkânı çok kötü harcadı. Ahir iktidarlarında kendilerini besleyen damarları kesmeyi ve iktidarlarını, Bahçeli ve Perinçekgiller ile paylaşmayı hatta teslim etmeyi tercih etti.
Zippo 16 Ağustos 2019 07:27
Bu hikayeler boş ak parti işsizliğe pahalıliga eğitime tarıma ağaç katliamına yolsuzluklara tecavüze devlet malını çalmaya çare bulsun.artik insanlar müslüman sarığı görmektense bizans kaftanı görmeye razı hale geldi.cunku kimsede mal can nesil emniyeti kalmadı
Yurdumun insanı 16 Ağustos 2019 06:34
AKP iktidardan düştüğünde tahribat ve çürümüşlüğümüz ortaya çıkacak.Bu problemin toplumsal etkisi, ortada. Siz kalkmış CHP ye projöktör tutuyorsunuz. CHP ye çalıştırmayacağı, engekleyeceğini açıkça söyleme yanlışını yaptı RTE. Üstelik ekonomik krizde var.Vatandaş CHP yi bazı eksik icraatları için mazur görecek.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 05:20
Chp nin şansı yok. egemen'in şansı var...
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 04:47
Keşke, inanabilseydim, Davutolglu, Babacan ve Gül'un adaletsizlik ve ilkesizlige dur demek için yola çıktığına. Yazınızdan yeni hareketin, harekete geçme nedenin okuyorum. Başta da dediğim gibi inş yanılıyorum dur.
Hasan Fevzi 16 Ağustos 2019 03:53
Sen kanunda olmayan suç üret insanlara iftira at, işsizlik ayyuka çıksın ama aile etradın bir eli yağda ötekisi balda satafatlı bir hayat sonra İslam aleminin lideriyim dedirt kendine tarihe çok kötü bir iz bıraktılar vesselam
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 17:05
0
Helal olsun.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 02:09
%50+1 "Sol" bir adayla asla alınamaz.Muhafazakar,dindar olan ya da dini değerlere saygılı olan sağ görüşlü bir aday seçimi kazanabilir.Bu ülkede solculuk ile iktidar olunmaz.Atatürkçülük ile de iktidar olunmadığını 17 senedir görüyoruz.Muhalefetin adayı belli gibi:İmamoğlu.Tesislere içki koydurmaması,islami usüle uygun olan kadın-erkek ayrı havuz açması zaten muhafazakar seçmene nasıl hitap ettiğini ortaya koyuyor. CHP tabanı sanıyor ki seçimi İstanbul'da CHP kazandı.Asla!İmamoğlu kazandı.Sol bir aday koysa hayatta kazanamazdı seçimi CHP.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 08:33
51
yüksek siyaset bilen liderimiz ve sizin gibi akıllı tabanın sayesinde yüzde 50+1 artık mümkün. Kılıçdaroğlu yüzde 30 sol oylarla bütün ülkede yerel iktidarı ele geçirdi. Erdoğan ise yüzde 65-70 sağ oyları heba etti. Başkanlık sistemi için teşekkürler benim siyasi deha sahibi kardeşim. Artık ekrem mi olur bilmem ama alıyoruz orayı da. Geçmiş olsun şimdiden!
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:26
1
08.33 Görüyorum çok ümitlisin.Ama son gülen iyi güler.Erdoğan ne zaman sıkışsa yardımına yetişen oluyor(Bahçeli gibi.) Bana gelince 5 yıldır AKP'ye oy atmıyorum.Büyükşehir'de İmamoğlu'na ilçede Saadet'e oy verdim.Durum tespiti yapmak AKP'li olmak mı?Ben olan durumu anlatıyorum.Genel seçim yerele benzemez.Kim var Erdoğan'ı yenebilecek göster bakalım.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:54
2
08.33 Zafer sarhoşu olmuşsun yav.%65'i sağ görüşlü olan ülkede "sol" bir adayla cb seçimini almak.Komedi gibi.2018'de niye alamadınız madem.2.tura kalsa bile seçim 55-45 bitecek Erdoğan yeniden seçilecekti.Almanız için 40 fırın ekmek yemeniz lazım.İstanbul'u aldınız diye havalara girmeyin bence.Erdoğan sizin gibi zavallılar olduğu sürece 5 sene daha inmez
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 16:04
2
11:42 el insaf, insaf dinin yarısıdır derler. imamoğluna oy veren 4 milyon 698 bin 782 seçmenden bir tanesi (hadi iki olsun, üç de sen koy beş olsun) şampanya patlattı diye, bunu fırsat bilen havuz tv leri döne döne aynı haberi verdi diye bütün chp'liler şampanya patlamış mı oluyor. etrafınızda mutlaka chp seçmeni tanıdığınız vardır sorun kaç tanesi şampanya patlamış. bu kadar ön yargılı olmayın, bu kadar havuz medyasının dolduruşuna gelmeyin (yazdıklarımı trol olmadığınız varsayarak yazdım, trolseniz ve bu ortamı trolliyorsanız o da sizin ayıbınız)
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 20:09
0
16.04 Elbette suçun şahsiliği ilkesi var.Birisi şampanya patlattı diye elbette tüm chp'lileri suçlamak doğru olmaz.Fakat bir gerçek var,CHP tabanının büyük çoğunluğu aynı kafada.Aşağılamak için söylemiyorum.CHP tabanının büyük çoğunluğu başörtüsünden rahatsızlık duymuyor mu?Çoğu CHP'li şampanya görüntüsünden rahatsız olmamıştır.Trol filan değilim.Yıllardır AK Parti'ye isyan edenlerdenim.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:42
0
02.09 AK Parti'nin yaptıklarından dolayı mecburen İmamoğlu'na oy verdim.23 Haziran'da şampanya patlattı CHP'liler.Hiç ama hiç akıllanmıyorlar.Vatandaş bu görüntülerden dolayı CHP'ye oy atmıyor.CHP'nin yönetimi merkeze geldi ama tabanı hiç değişmiyor.AK Parti soldan yıkılamaz,sağdan yıkılır.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 01:34
İktidarın İstanbul’u kaybetmesinin tek nedeni ekonominin kötüye gitmesi. Ekonomimiz iyi deyip seçmenle alay edilmez. Ekonominin iyi olmamasının da başlıca sebebi 15 Temmuz sonrası süreci iyi yönetememek, kaş yapayım derken göz çıkarmak. Muhalefetin çok da bir şey yapmasına gerek kalmıyor. Kendi kalesine durmadan gol atan bir iktidarımız var maşallah...
Sabahattin 16 Ağustos 2019 10:00
0
Meşru seçimi keyfi iptal etmek de büyük rol oynadı. Seçmen iradesinin hiçe sayılmasından hoşlanmaz.
Topal ördek, Amerikan politika jargonudur. Erdoğan bu kelimeleri kullanarak engelli vatandaşlarımızı rencide etti, keşke siz de kullanmasaydınız, size saygımız büyük Ahmet Bey. CHP'ye gelince, tek parti döneminin diyetini 70 yıl ödedi. Bakalım değişiklik var mı diye İmamoğlu'na oy verdim. Değişiklik varsa, diyet borcu bitmiş demektir. Yoksa bir 70 yıl daha öder. Aynı değişikliği o partinin tabanında görebilecek miyiz? Askerleriyiz diye slogan atmayı bırakabilirler mi? Bakacağız. Gönül ister ki, askerleri olmasınlar ama çocuklarımıza iyi matematik öğreten eğitim sistemi kursunlar.
Cidden mühim şahsiyet 16 Ağustos 2019 07:14
1
Engelli ve potansiyel engelli leri rencide etmeme hassasiyetine vakıf siyasilerce yonetilme ümidiyle
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 07:52
1
Guzel gorus tesekkurler
Habele-Hubele 16 Ağustos 2019 08:00
2
Beyefendi Mustafa Kemal’in askeri olmanın bir var. İlki Kuvvacı olmak. Milli Mücadeledeye öncü olduğunu tarihsel önemini hatırlatmak. Bununla birlikte günümüzde siyaset asker, silah vs ile konuşulmamalı. Militer bir dil olduğunu düşünülerek sakınılır. Ancak İslamcılar daha az militer değil, hatta siyaset yüz verdikçe milisliğe soyunanı da var. Temel hak ve hürriyetler saklı kalmak kaydıyla başkalarından değişmesini beklemek yerine herkesi kimseyi değiştirmemek olduğu gibi kabul duruşu önemli. O yüzden bir adım atmışsınız tebrikler, karşılığı olduğuna inancınızı koruyun. Belki 18 yıl önce ilk k
Karar Okuru 16 Ağustos 2019 08:57
4
Mustafa Kemalin Askeriyiz sloganı söyleyeni de, dinleyeni de aynı kökten gelen ve orta doğulu kültürün bilinen bağnazlığı ile yanlış değerlendirmelere götürüyor. Bazı nüansları anlamak için belirli bir akıl ve bilgi düzeyinde olmak lazım. Mesele Osmanlıdan beri devam eden ikilemdir. Hacivat ve Karagöz oyununun karekterleri bu ikilemi güzelce anlatır. Siyasete dogmalar ve saplantılar yerine akıl ve bilim ile bakmak gerek ama henüz o kalitede değiliz.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:33
0
Yönetimi değişti CHP'nin ama taban hala aynı.Askerliyiz sloganı ile Erdoğan'ı indireceklerini sanıyor zavallılar.Bende Büyükşehir'de İmamoğlu'na,ilçemde Saadet Partisi'ne oy verdim.5 yıldır AKP'ye oy atmıyorum ama CHP'ye oy vereceğim anlamı taşımaz.CHP sol birini aday yapsa CHP'ye oy atmazdım.Cmhryt mitinglerinde aynı sloganları attılar AKP %47 oy ile 1.oldu.Atatürkçülük ile bu ülkede başa geçilmiyor.Taban artık bunu öğrensin.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 00:41
Gözaltında olan CHP değil muhafazakar camiadir. Biraz toplumun alt tabanına inin bunu hemen anlarsınız. Kimlerin ahlaki üstünlüğünü kaybettiğini,kimlerin ne yapsa bile şüpheyle karşılandığını , güven kaybının büyüklüğünü ve artık sürekli gözaltında olduğunu göreceksiniz .Geriye dönük sorgulamaların sıklığına şahit olacaksınız.Tarihten siyasal İslam ekolünün silinip gideceği sonucuna varacaksınız.Muhafazakar camianin endisesi ile ilgili tespitinize katılıyorum. Çünkü silinip gitme ve tarihte kötü olarak anılacak olma her camiayi endişelendirir. Göklerden inen karar böyledir belki de. Hayırlısı.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 00:29
Çok isabetli bir değerlendirme yapmışsınız bence..
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 00:01
20 yıl da da olsa ülkeyi yönetme köyü mü olur. Hiçbir yönetim hukuksuzluktan daha kötü değildir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN