Back To Top
Girdaba dönüşme riski olmasın!

Girdaba dönüşme riski olmasın!

 - Son Güncelleme: 08.10.2019 Salı 09:06
- A +

Biz “Belki yarın belki yarından da yakın” diyoruz. Adını koyduk: Barış Pınarları Harekatı.

Ankara dahil herkesin merak ettiği şey Amerika’nın nasıl tavır takınacağı idi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da biliyor ki Amerika’da iki Amerika var.  Birisi Trump’ın Amerikası, onunla ilişkiler iyi görünüyor. Ama Erdoğan’ın ifadesince “Trump’ın yanındakiler talimata uymuyor.”

Ama Türkiye harekâtta kararlı olunca dün Erdoğan’la Trump bir görüşme daha yaptı. Haber bizde sadece “telefon görüşmesi yapıldığı” tarzında verildi. Washington ise daha detaylı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Bugün Başkan Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Türkiye, Suriye’nin kuzeyine uzun zamandır planladığı operasyonu yakın zamanda başlatacak. ABD Silahlı Kuvvetleri bu operasyona dahil olmayacak ve ABD güçleri bölgedeki IŞİD “halifeliğini” yendiği için bahsi geçen bölgede yer almayacak.

ABD, tutuklanan IŞİD’lilerin savaşçılarının çoğunluğunun geldiği Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine vatandaşlarını geri almaları için baskı yaptı, ancak onlar bunu istemedi ve reddetti. ABD onları uzun yıllar sürebilecek bu süreçte tutmayacak, bu ABD’li vergi mükelleflerine büyük bir yük olabilir. Şimdi, IŞİD’in yenilmesinin ardından son iki yılda bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından Türkiye sorumlu olacak.”

Açıklamadaki bilgileri yeniden sıralayalım:

-Türkiye Suriye’nin kuzeyine yakında bir harekat yapacak. ABD askerleri bu operasyona dahil olmayacak. Yani operasyonda Türkiye ile yan yana durmayacak.

-ABD orada IŞİD’le savaşıyordu, “IŞİD halifeliği”ni yendi, o bölgede misyonu bitti.

-Şimdi orada ABD’nin tutukladığı IŞİD militanları var. Bunlar buraya Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinden gelmişler. Onlara vatandaşlarınızı geri alın dedik, almıyorlar. ABD de onlara Amerikan vergi mükelleflerinin cebinden harcama yapmak istemiyor. Açıklamanın bundan sonrası kelimesi kelimesine şöyle: “Şimdi, IŞİD’in yenilmesinin ardından son iki yılda bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından Türkiye sorumlu olacak.”

Beyaz Saray’ın açıklamasından sonra Trump’ın “ABD’den bu kadar” üslubunda tweetleri geldi. O da özetle Amerikan askerlerini Suriye’den çekeceğini, Kürtler’in başının çaresine bakması gerektiğini ve IŞİD’ı Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler’e bıraktığını bildiriyor,

Görüldüğü kadarıyla Amerika, operasyon için yolu açarken Türkiye’nin önüne bir “IŞİD’li esirler dosyası” koyuyor. Açıklamalara baktığımızda Amerika, Türkiye’nin IŞİD’lilerle ilgili sorumluluğu alacağından emin gözüküyor. Acaba ne kadardır bu esirler, bundan sonra onlarla ilgili sorumluluğun çerçevesi ne olacaktır, Suriyeli mültecilerden sonra bir de IŞİD’li esirler yükünü çekmek durumunda mı olacağız? Nasıl bir pazarlığın sonucu olmuştur IŞİD’lilerin sorumluluğunu almak? “Harekata geçin, bizimle karşılaşmayın, ne yanınızda ne karşınızda olalım ama siz de şu IŞİD’li yükünü taşıyın.” Bu mudur Trump’la “yanındakiler” arasındaki farkın kapanmasına Türkiye’nin katkısı, diye soracakken, akşam üzeri Trump’tan evlere şenlik bir tweet daha geldi. İşte çılgınlığın son raddesindeki o tweet:

“Daha önce de güçlü bir şekilde söylediğim ve yinelemem gerekirse, eğer Türkiye benim muhteşem ve eşsiz bilgeliğim dahilinde limitler dışında kabul edilecek herhangi bir şey yaparsa Türkiye ekonomisini tamamen yok ederim, mahvederim. Kaldı ki bunu daha önce de yapmıştım.”

Bu durumda “Trump’ı al yanındekilere vur, yanındakileri al, Trump’a vur…” demez misiniz? 

Fırat’ın doğusuna yapılacak harekatın Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra gerçekleşen en kapsamlı dış müdahale olduğu söylenebilir. “Zeytindalı’ndan ve Fırat Kalkanı’ndan daha kapsamlı” anlamında kullanıyorum bu ifadeyi. 460 kilometre uzunluğunda ve 30-32 kilometre derinliğinde bir yabancı ülke toprağı… Karşıda ABD’nin daha bir hafta öncesine kadar binlerce TIR’lık silah – mühimmatla donattığı ve bugün Türk Askerinin önüne attığı bir örgüt var. Amerika her tavrıyla ikircikli duruyor. Rusya, İran, belki Şam rejimi bir dönem için göz yumma tavrında; Suriye’nin toprak bütünlüğü şerhini düşerek… 

Askeri açıdan PYD-YPG’nin Türkiye karşısında durması, direnmesi imkansız. Buna rağmen asimetrik ve uzun sürme ihtimali bulunan bir savaş yönünden kaygılar yok değil.

Harekât’ın önemi, orada ne kadar kalınacağı, bölgeye mülteci iskânının nasıl yapılacağı, bu noktada karşılaşılacak riskler, bu süre içinde asayişin nasıl seyredeceği, bölgenin elde tutulma döneminde Rusya - İran – Şam tarafından nasıl tavır takınılacağı gibi başlıklarla daha da artıyor.

Bölgede bir terör yapılanması Türkiye için “beka sorunu” idi. Tüm şu başlıklar da “beka sorunu”nun yeni boyutları olarak devreye giriyor. Bir tür girdaba dönüşme riski… Hayırlısı diyelim hayırlısı olsun.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 23:47
Hemingway diyorki; Kötü yönetilen bir ulusun ilk uğrağı para biriminin değersizleştirilmesidir... İkinci çaresi savaştır... İkisi de geçici refah sağlar. Ama İkisi de kalıcı yıkım getirir... İkisi de politik ve ekonomik fırsatçıların sığınağıdır...
Karar okuru 09 Ekim 2019 03:19
0
Korkarim ki bu olacak…
Mustafa ALSANCAK 08 Ekim 2019 23:45
Amerikan kalleşliği bütün rezilliği ile devam ediyor.Amerlkan başkanının deliliği tutarsa hemen tehditlere başlamaya meyilli bir adam. 10000 den fazla İşid teröristin ceremesini de bize yüklüyorlar.İşidli teröristleri geldikleri Avrupa ülkeleri onları kabul etmiyor. Belki de bizimkiler bu canavarları Türkiye’ye yerleştirmeyi düşünüyorlar. Suriye bataklığına balıkla dalışımız çok analara gözyaşı döktürecektir.Yanımızda desteği olan bir ülke de bulunmuyor. Amerika zaten pkk’lı teröristleri son model silahlarla donatmış bulunuyor. Allah askerimizi korusun.Bizi zor günler bekliyor.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 23:57
2
E kardeşim bunu Erdoğan göremiyor mu? Görüyorsa nedir Trump sevdası? Hamasetin hamasetine dalmışsın.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 20:25
Coğrafyamızın ağabeysi olamadık külhanbeyi olduk. Ağabey olmak zor iş,birikim ve sabır ister.
Abuzer 08 Ekim 2019 19:45
Ahmet bey, "Ağa Bizle Eğlenir!"Ya siz! 1- 9 Şubat 2017 de El Bab operasyonunda Rusya 3 askerimiz ve tankımızı neden vurdu? 2- Rusya, İran, Suriye İDLİP CERAHATİNİ DEŞERSE İnsani, terör, şiddet sorunlarına hazırmıyız.? 3-Trump hem ABD Türk operasyuna yeşil ışık yakıp, hemde ekonomik savaş tehdidi bu işin danışıklı ve sınırı zamanı belli olduğunu göstermez mi? 4-RTE içerde, Babacan, Davutoğlu ve% 40 altına inen oyu, ABD ye verilen taviz karşılığı lehine çevirmek için, göstermelik operasyonu nasıl görmezsiniz! One munit şovu ve mavi marmara olayını unuttunuz mu!. Trump neden tehdit etti!
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 21:11
1
Yuh be kardeşim...göstermelik operasyon .he......secim 2023 de.... Yazik diyorum...
KARAR OKURUMürsel 08 Ekim 2019 17:55
Deaş 3 istihbarat projesiydi.Körler bile gördü.10 bin proje adam bize bırakıldı.10binlik hapsane demek.Ama kalleşçe üretirlerse ne yaparız.Biz bu Işıd'ı havada karada hallederiz.Bir kısmını da vasata çekeriz.Bunlar olağandışı ve anormal seranın ürünleri.Açık havaya tarlaya çıkarttın mı bir kısmı çürür bir kısmı normalleşir.
E.K 08 Ekim 2019 17:17
Temcid plavina donen Beka sorunu meselesini sn yazarimiz isitip onumuze tekrar koyuyor...Ikincisi: Trump'un tweetini gordum. Turkceye cok sacma ve yanlis tercume edilmis...Muhtesem ve essiz falan..Original mesaj boyle bir ifade icermiyor....
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 21:50
0
Ülkede ingilizce bilen Yok :) ondan sonra neden dis iliskiler kötü
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 17:13
Nutuklar atılınca emperyalist ülkeler kardeş halkları birbirine düşürüyor, müslüman kardeşleri birbirine düşürüp kardeş kanı akıtıyorlar derler.... şimdi kendileri bu amacın parçası olmuşlar
Abdullatif 08 Ekim 2019 16:11
Allah " Barış Pınarları Harekatı'nda" güvenlik güçlerimize yardım etsin, başarı nasip etsin. Sayın Ahmet ağabey sizi seviyorum ve yazılarınızı okumaya çalışıyorum. ".... İşidlilerin çoğunun geldiği Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri..... . Uzun yıllar sürecek ..... bu ABD li vergi mükelleflerine büyük yük olur." Bu konuya hiç yorum yapmamışsın, hep başka konulara komplo teorileri üretmişsiniz. Siz Ahmet Taşgetirensiniz, Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmemeli. Allah hayırlı işlerinizde size yardım etsin. Allah Müslümanları mahcup etmesin.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 15:33
ABDnin savunma burokrasisi Trump'i dinlemez. Zaten bir sene sonra secimi kaybedecek gozu ile bakiliyor. ABD Suriye'den elini cekmez. Bugun bile YPGya silah sevkiyati devam ediyor. Cumhurbaskani 13 Kasim'da ABDye gidip Trumpla gorusecek. Senato ve Kongre liderleriyle gorusup ikna etmesi lazim.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 15:07
Binlerce giden silah dolu tırlar boşuna gitmedi herhalde Amerika karışmayıpta onlardan vazgeçmek onlar teminat altına alınmadan bize bir adım attırmaz aslında biz bataklığa çekilip başımıza iş açıyoruz süper güçler orada bizim ayağımıza yer tutturmazlar
Medeni Toplumlar komšulariyla var olan sorunlari ÇÔZERLER, Biz Tûrkler hangi komšumuzla sorunlarimizi çôzdûk ? Herkesle sorunluyuz, demektirki sorun biziz, Komšulara biz tehtidiz, komšuyla geçinemeyen devširme bir milletiz
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 17:55
5
Sorunluyuz çünkü içimizde hain çok..
Karar okuru 09 Ekim 2019 03:30
0
Karar okuru 17:55 kac tane hain var iceride? Su son Istanbul seciminden yola cikarsak hainler bir milyona yakin daha fazla Istanbul da… Sorunu cozmek icin Icisleri Bakan i herseyi deniyor... Beceremiyor, is artik Disisleri ve Savunma Bakanligina havale edilmis gibi gozukuyor… Dis hainleri yok etmeye calisirken, “ic hain” sayisi dahada artmasin, savas dan refah cikarabilen pek ulke yok tarihde ABD haricinde…
ERKAN DOĞAN 08 Ekim 2019 14:15
Sayın Yazar Yalan rüzgarına devam. Yahu operasyon yapacak ülke davul zurna çalarak mı yoksa adam gibi kimsenin ruhu duymadan mı bunu yapar.Türk Silahlı Kuvvetlerinin özel birlikleri gidip sonuç alıcı operasyon yapacakken sırf Erdoğan siyasi rant elde etsin diye ortalık ayağa kaldırılıyor. Sürekli bir tatava. Bu kadar ciddiyetsizlik ile zor adam gibi ülke olmak. Erdoğan'ı kahramanlıktan başka kurtaracak politika kalmadı ondan. Bir arada Çanakkale Savaşını üzerine geçiriyordu olmadı.
Karar okuru 09 Ekim 2019 03:31
0
Super yorum… Olayin ozu ve ozeti budur…
Muhtefi. . 08 Ekim 2019 12:12
Girdapa dönüşebilir.Allah Muhafaza etsin..*abd bizi Rus,İran, Suriye ile karşı, karşıya getirebilir. * Taraf tutmamamiz lazım.Suriyedeki EkONOMIK alanlar Su ve PETROL vb tüm halka dagitilmali.!.Halk bilecek ki TÜRK ORDUSU demek Güven, Adalet, Huzur, Bereket demek. Beni aşar bu işler. Eminim Yetkili, Sorumlu kişiler Herturlu Sinsi,Hain, Dostluk ve Dusmanliklara dayanan TİYATROYA karşı UYANİKTİRLAR. .İnşallah.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 11:16
Silahsız çözüm elbette daha iyi olurdu ama devlet kararını vermişse vatandaşlarına düşen şey sadakatle destek olmaktır. Bundan sonra eleştirel olmak zaaf getirir. Allah kahraman ordumuzu korusun ve güç versin
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 12:18
1
devlet vatandaştan bağımsız karar alamaz. devlet vatandaşa tabi. vatandaş devlete değil.
Karar Okuru 08 Ekim 2019 12:30
1
İş ekonomiye bakar. Ekmek bulmayalımda öyle görelim vatan severliği
Karar okuru 09 Ekim 2019 03:43
0
Devletimiz kararini Bir cemaat icin de vermis, karar degil ne istedilerse herseyi vermisti, sadakatli vatandaslarida devletin, uzerine duseni yapmis , destek olmustu dershanelerine, bankalarina, universitelerine, gazetelerine, baklavacilarina etc. etc. O vatandaslarin ne halde olduklari ortada, vatandas muamelesi bile gormuyorlar artik… Herseyi verenlerde bir elleri yagda bir elleri balda dalga geciyorlar sadakatli vatandaslarla… Yemezler artik…
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 10:55
Deli manyak diyoruz adam vergi mükelleflerini düşünüyor bizimki cebinden ödermiş gibi hepsine ev yapıyo okul yapıyo spor salonu yapıyo ümmete yapmadığını vergi mükelleflerine sormadan üstelik.
Karar Okuru 08 Ekim 2019 10:43
Egemen Bağış elçi oldu; artık "Bakara-Makara" yazamıyor...Onun yerine yazalım: Bakara Suresi, 44. Ayet.. "İnsanlara iyi olmayı emredip kendinizi unutuyorsunuz, öyle mi? Üstelik Kitab'ı okuyup duruyorsunuz... SİZ HİÇ AKLINIZI KULLANMAYACAK MISINIZ? "
"Perfect timing'bunun adi "tam zamanlama'zamlar yagmur gibi yagiyor,bir yetkilinin sözleri;Bu sene artik,Elektirige ve Dogalgaza zam yapilmayacak,2019 bitmesine surada bir kac ay kalmisken,milletimizi aptal yerine koyuyor bu zat-i muhterem,2020 yilininda Ocak ayinda görüsürüz demeyi unutmus.Ekonomik dertleri unutturmak icin simdi cikti bu Suriye'ye Askeri müdahale,vatandasa acligini yoksullugunu unutturmak icin bire-bir "Perfect timing'!..
"Askeri açıdan PYD-YPG’nin Türkiye karşısında durması, direnmesi imkansız" Türkiye'ye hava sahasını kapatan, YPG'yi ağır silahlı bir orduya dönüştüren ABD, orası Suriye toprağı kafana göre takılamazsın diyen Rusya, gelişmeleri hiç şüphesiz sevinçle izleyen Kürt kardeşlerimiz bu cümleye katılıyor mudur acaba?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:22
Hepsi hikaye akp saltanatini devam ettimek icin herseyi yapar. Turklr suriyeye girince orada ypg pkk mi bulacaklar bunlar okadar aptal mi suriyeye girdikten sonra akp zafer sarhosu olacak ondan sonra pkk nin yaninda isit diye bir terör örgütumuz daha olcak uğraş dur.Belki bu isitliler bir yerlerde kullanilir bellimi olur. Peki k pkk bitecek mi hayir o zaman adam gibi uzun vadede pkk yi bitirecek çalişmalar yapilmali stretejiler geliştirmeli. Öldürülen her pkk linin yakinlari devlet düşmani pkkli olarak yetisiyor o zaman nasil bitireceksin 1 Egitim 2,islam kardeşligi 3 ekonomik refahin arttiri
Karar Okuru 08 Ekim 2019 12:32
0
İslam kardeşliğini geç birbirini yemek islam işidir
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:10
Biz Suriye’ye girelim derken Suriyeliler bize girdi. Şimdi onu nasıl çıkarırız diye uğraşıyoruz.
Karar okuru 09 Ekim 2019 03:46
0
Super yorum…
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:11
Allah, Allah deyip Şam’da namaz kılmak için Suriye’ye daldık çamura saplandık. Şimdi bir sürü kan dökülüp savaş öncesine dönebilirsek sankide bir zafer kazanmış gibi bayram edeceğiz. Ağa’nın dediği gibi “Yahu biz b...u niye yedik?”
Bu tablo cok karamsar bir tablo, dünya'da,dis politikada da bu kadar yalnizlastirilmis bir baska ülke yok,bindik bir alamete gidiyoruz acaba nereye(?)..
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 08:44
Hiç risk almayıp bol bol risk analizi yapmak ne rahat zenaat... Hiç riski yok ;üstelik aklınız küçülürse göbeğiniz büyüyor...
Murat Doğrusöz 08 Ekim 2019 08:11
Abd o kadar silahı Pyd'ye boşuna vermedi,yine hinlik peşinde.Görünen de Kuveyt taktiğini uyguluyor.Abd zamanında Irak'ın Kuveyt'i işgalinin bir hak olduğu mesajları vererek Irak'ın Kuveyt'i işgalini tahrik etti,daha sonra da Irak'ı parçalayarak hedefindeki senaryoyu kolayca uyguladı.Şu anda havada Kuveyt taktiği kokusu var.Ama Türkiye de çaresiz bir konumda.Güneyinde oluşturulan fiili duruma kayıtsız kalamaz.Aşağı tükürsen sakal,yukarı tükürsen bıyık.En kötüsü,çok gerekli Milli mutabakat sıkıntısı var,Ülke büyük bir kamplaşma içinde.Aklımızı başımıza alıp,gerekeni yapmaktan başka çaremiz yok
Karar Okuru 08 Ekim 2019 12:35
0
Aklı başa almak?? Akılsızlık Ortadoğuda yaygın genetik bir özelliktir.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 00:27
0
12.35'e;Aklımızı başımıza almazsak,akılsız başımız boynumuzdan gider
KARAR OKURUAkıl 08 Ekim 2019 08:05
Akılsız başın yükünü ayaklar çekermiş. Hükümetin ortadoğu siyaseti Arap baharından beri yanlış. İhvancıların ve ABD'nin Suriye'de rejim değişikliği yapacağız sözünün peşine takılıp bölge siyaseti üretmek? Bütün bu yanlışlıklar da Davutoğlu'nun sırtına yüklenip hasır altı edildi. Benim tek beklentim var operasyon konusunda. İnşallah hükümet hatalarına bir hata daha eklemiyordur. Başka sözüm yok, tanık sizin.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 07:46
Hukumetin son 18 yildir aldigi hayati kararlarla ayni isabettedir bu karar
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 07:02
Komsu musluman ulke "yabanci ulke topragi" oldu oyle mi? İste dunya adami boyle alir goturur.. Allah hepinizi ve hepimizi islah etsin..
evin 08 Ekim 2019 06:02
keşke kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyleri biz de başkasına yapmasak...
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 05:24
Biz nasıl bulaştık bu Suriye meselesine? Cevap sizi BOP götürür. O zaman tezgah tıkır tıkır işliyor. Hocam,olayları günübirlik gelişmelere göre değerlendirmesek. Bütünü kaçırırsak tuzağa düşeriz. Büyük fotoğraf önemli...
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 03:43
"Allah Allah nidalari ile Kurd avina bir iki, bir iki....". Soz kurtler olunca, muslumanlik tefarruat oluyor degil mi?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 08:47
11
Kürt avlamıyoruz ;hain PKK 'yı avlıyoruz ;içinde her türlü hainin olduğu örgütü...
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 14:15
1
Hadi ordan. Kurt avlamiyormus! Kendiniz bi Putine bi Trumpa kosuyorsunuz, bide piskin piskin kurtleri usaklikla sucluyorsunuz...
Okur 08 Ekim 2019 14:38
0
Bu irkçilara ne yazayim, Allah Allah naralariyla Etnik temizlige gidiyorlar, kan kokusu almasin bizim devširmeler, tûrklûkle alakalari yok, Tûrklûk satarlar,
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 16:47
0
Kobani dustu dusuyor diye sevinenler hayal kirikligina ugradilar. Biz neden Suriye'deki teroristlere yardim ettik?
mehmet 08 Ekim 2019 10:23
4
o insanlar marksist kafasında İsrai'in uşağı oluyorsa yapacak bir şey yok. Kobani olaylarında gördük ki et dağıtan müslüman bir çocuğa bile dayanamayanlara hakk ı hayat tanınmaz.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 03:41
Trump pek tekin bir adama benzemiyor. bizim adam iyi niyetli, penguen etkisi olur o olur bu olur kafa başka yere gider kandirilmasin sonunda, bin türlü hali var. sonra yok sözünü tutmadı , öteki kesin demişti falan anlatir boş boş.Yazar da onu diyor içteniçe. ya diyor ben guvenemiyorum bunlar karar alıyor ama dogru mu alıyorlar? Birseyler konusuyor Trumpla biz de bakıyoruz dizdize oturmalar sempatik siritmalar falan iyi herhalde diyoruz ama ne oluyor kardesim cık anlat madem öyle. bosa s-400 branson tiyatrosu yapma
semiramis 08 Ekim 2019 03:20
Doksan yıldır sustuk ve bekledik. Batı ne derse onu yapmayı, İngiliz, Fransız, Amerikan politikalarına paralel hareket etmeyi bize dış politika diye empoze ettikler. 'Üst düzey komutanlar' varlık nedenlerini unutup devleti kafalarına göre dizayn etme yolunu tuttular, çürümüş, demode olmuş bir yapıyı 'koruma ve kollama' görevini üstlendiler. Şimdi görev zamanı. Devletimiz büyük oyunda artık ben de varım diyor. Kayıtsız kalmıyor. Evet, zorlu bir yolculuk bu. Evet, bedeli ağır oluyor bazen. Fakat gerekli. Allah yardımcıları olsun!
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:22
2
Neden gerekli?
Karar Okuru 08 Ekim 2019 12:39
0
Büyük oyun için kafa biraz küçük. ABD senden korkmaz!
Karar okuru 09 Ekim 2019 03:59
0
Semramis Hanim, ne kadar guzel yazmissiniz diyecektim ama calinti bir yazi gibi geldi… Mesela ornegin, Sabah dan, Yeni Safak dan, Star dan onbinlerce dolar Maas alan “Gazeteciler” in birisine aitmis gibi bir hava “sezinledim”…
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 01:01
O bolgede ABDnin silahlandirdigi 70 bin kisilik Kurt ordusu var. Gidecek bir yerleri yok. Bu kanli bir savas olur ve Kurtler kaybeder. Suriyeli multecileri oraya yerlestirecegiz. Yani Kurtleri oradan kovup yerine buyuk cogunlugu Arap bir bolge yaratacagiz. Bunun sonuclari ne olur? Kurtler Turkiyeyi can dusmani olarak gorur ve bu nefret 100 yil bitmez. Bir de su soru var: Biz orada ilelebet kalamayiz. Rusya ve iranla bu konuda anlastik, soz verdik. Esad'a birakip cekilecegiz oradan. Bu mudur yapilmak istenen?
Şeytanın avukatı 08 Ekim 2019 09:30
3
"...ve Kurtler kaybeder" Nasıl emin oluyoruz? Kürtlere perde arkasından Rusya, İsrail, Fransa, ABD, S.Arabistan, İran desteği geleceğinden emin olabiliriz. Kürt kardeşlerimiz de her ne kadar bu harekata çok sevinmiş olsalar da YPG'ye küsmeyeceklerdir. Hatta her türlü lojistik desteği verenler bile çıkabilir Kürt kardeşlerimiz arasından.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 15:28
0
"Kurt kardeslerimiz" diye diye adamlarin anadil egitimini bile yasakladiniz. Evren doneminde Kurtce konusmak bile yasakti. Kurtce sarki dinleyen evleri jandarmalar basti, cocuklarina Kurtce isim bile koyamadilar onlarca yil. 93de Doguda 2 bin Kurt koyu buldozerlerle yerle bir edildi. Bugun de halkin sectigi yoneticilerin yerine kayyum ataniyor. Bu kardeslikten buyuk zarar gordu Kurtler.
Karar Okuru 08 Ekim 2019 12:43
0
Tarihten ders almak lazım. 1912 de kıytırık yunana ordusu Yeşilköy'e kadar gelmişti. Sonra Edirneyi zor bela kurtarıp hayalci Enver paşayı baş tacı yaptık. Sözün özü semer vuran çok olur.
Karar Okuru 08 Ekim 2019 00:50
Suriye ve Iran topyekun savasla karsilik verirse ne olacak?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN