Back To Top
Gönül yorgunluğu

Gönül yorgunluğu

 - Son Güncelleme: 08.08.2019 Perşembe 08:26
- A +

Metal yorgunluğu” ifadesini Ak Parti Genel Başkanı sıfatıyla Tayyip Erdoğan kullanmıştı.

Ak Parti’deki “Düşüş”ü herkes görüyor, kaldı ki kamuoyu araştırmalarına da yansıyordu. Toplum önünde araştırma şirketlerine veryansın edilse de sonuçlar sandıktan çıktıktan sonra söz biterdi.

O zaman çare olarak “metal yorgunluğu yaşadığına inanılan bazı belediye başkanlarının istifa ettirilmesi” görüldü.

İstanbul gibi, Ankara gibi marka şehirlerin deyim yerinde ise marka başkanları istifa ettirildi. Tabii herkes “marka”“kıdemli” mi demek gerekir’i tartışabilir.

Yerlerine aynı ilde ilçe belediye başkanlığı yapan isimler getirildi. Onlar isabetli miydi, onlar kendi ilçelerinde tutuluyor muydu, daha önemlisi onlar, gelmekte olan yerel seçimlerde istifa ettirilenlerin yerine aday olarak gösterilecek miydi?

31 Mart seçimlerine “İkame” başkanlarla gidildi. Ancak ilginçtir, ikame başkanlar, aday gösterilmedi.

Seçim öncesinde “Düşüş”ün durmadığı görülüyordu. Kamuoyu araştırmaları uçuk rakamlar ortaya koyuyor, Ak Parti liderliği meydanlarda kamuoyu araştırmalarının ortaya koyduğu sonuca bakılmamasını söylüyordu.

31 Mart geldi çattı. Sandıklardan Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerdeki açık yenilgi yanında İstanbul’da da 29 bin kayıplı sonuç çıktı.

İtiraz edilebilir bir rakamdı, itiraz edildi, fark 13 bine indi, Ak Parti bunu da itiraz edilebilir buldu, sonunda Yüksek Seçim Kurulu kararıyla İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine karar verildi.

Ak Parti, müthiş bir seferberlik ilan etti. Nerede ise bütün Anadolu İstanbul seçimi için seferber oldu. Bu seferberliğe en azından Osmaniye’nin “Mitili atma” söyleyişini siyasete sokan Devlet Bahçeli başta olmak üzere MHP de katıldı.

Uzatmayalım, seçim oldu ve 13 binlik fark 800 bine, yüzde olarak da 9 puana dönüştü.

Demek, şayet istifa ettirilenlerin yerine aday gösterilenler de peşinen “metal yorgunluğu” içine düşmüş insanlardan seçilmemişlerse, ortada, iş başındaki insanlarda tespit edilen “metal yorgunluğu”ndan başka bir şey vardı.

Sonuçta oyu vatandaş vermekte idi. Parti liderlikleri, vatandaşın önüne beğenilecek adaylar sunacaklardı. Görevdekilerin zamanla yıpranması tabii idi. İstanbul – Ankara gibi illerdeki Ak Partili başkanlar bilmem kaç dönemdir görevde idiler. “Metal yorgunluğu” da tabii idi.

Peki ne oldu da, vatandaş, “Yeni” adaylara da oy vermedi?

Seçimlerden bu yana Ak Parti kendine bakıyor. Problemi görmeye çalışıyor.

Bir önceki yazımda “yazacağım” dediğim şeyi, bu yazının başlığına koydum: Gönül yorgunluğu

Bu ifade bir süredir paylaştığım bir dost ikliminde, bütün bu olan bitenler değerlendirilirken dile getirildi: “Vatandaşta gönül yorgunluğu var.”

Belli ki siyaset, her şey parti – vatandaş ilişkisi şeklinde ete kemiğe bürünüyor.

“Metal yorgunluğu” partinin milletin önüne koyduğu kişi veya kadronun zaafı ile ilgili. Bazen kişi “Ben yoruldum” der, bazen “Ben tükendim” der hatta, görevden affını ister, bazen Liderlik “Sen yoruldun” der nazikçe kenara alır…

Ama tamamı vatandaşın değerlendirmesi ile anlam kazanır. Vatandaş liderliğin tavrına bakar, kenara çekilenin tavrına bakar, yerine ikame edilene bakar, bir de genel iş tutma tarzına bakar…

Seçim sonuçları neyi ortaya koydu?

Vatandaşa göre genel iş tutma tarzında bir sorun var.

İşte onu bu işlere kafa yoran, aslında bütün hayatında belli bir misyon duygusu içinde olan ve bu manada Ak Parti’nin misyonunu da önemseyen bir kişi – toplumda böyle kişiler o kadar çoktur ki- “Vatandaşta gönül yorgunluğu var” diye tanımladı.

Peki nedir “gönül yorgunluğu” denen şey, nasıl oluşur, nasıl giderilir?

Aslında kolay bir şey değil bunu tanımlamak?

Bir kişideki “Metal ya da gönül yorgunluğu”nu anlayabilirsiniz. Ama “Vatandaş” dediğiniz ve bir kişiyi ifade etmeyen çok geniş bir alanın “Gönül yorgunluğu” içine düşmüş olması, çok daha derinlikli bir yıpranmaya işaret eder.

Bir şeyler olmuştur, vatandaş bir - iki beklemiştir, tedavi olur diye ümit etmiştir, şu – bu kişilerin müdahale edeceğini ummuştur, ama geçen zaman içinde beklentileri karşılıksız kalmıştır, içi yanmıştır, üzülmüştür, sonra….

Sonrası, beklemekten yorulmuştur. “Olmuyor” demeye başlamıştır.

Vatandaşın bu halini görmek… İşte liderliklerin asıl mahareti bu olmalıdır.

Tayyip Erdoğan için “Halkın nabzını en iyi tutan lider” denir çoklukla. Parti liderliğini olağanüstü önemsediği biliniyor. Yeni sistem vatandaşla ilişkiyi nerede ise hayat – memat meselesine dönüştürmüş durumda. Ak Parti zeminine yeni çağrıların yöneldiği bir zamanda Tayyip bey’in liderliğinin ciddi bir sınama ile karşı karşıya olduğu bir gerçek.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 05:06
Kabahat kendinde. Yapılan yanlışlar bu gün belki ona fatura edilmiyor, ama yarın mühür sahibi olarak tarih onu yargılarken hiç ama hiç insaflı davranmayacaktır.
Garip yolcu 08 Ağustos 2019 22:13
hayretle şu karar okurlarının yorumlarını okuyorum varsa yoksa akp Erdoğan nefretti hiç bir şey yapmamış yan gelip yatmışlar hatlar yokmu vardır ama insan doğru yapılanlarıda yazar bir tane chp ye eleştiri yok herkes çok güzel örgütlenmiş iki yorumuda onaylanmadı bunuda onaylancağını sanmıyorum çünkü chp yi soruyorum işlerine gelmiyor demokrat oldukşarını idda edenler doğruyuda yanlışıda yazmalı ama hiç bir yorumda yok bir ikitane cılız mesaj etrafımız sarılmış birlik olmak zamanı hiç umurlarında değil varsa yoksa Erdoğan Kemal Kılıçdaroğlununda bahsedinde bakalım düşünceleriniz öğreneli
Kartal Vakur 08 Ağustos 2019 21:34
Bazıları gerçekten gönül yorgunu, ama çoğu Ganimettelerden kendisine yeteri kadar pay verilmeği için küsmüş.
Muhtefi. . 08 Ağustos 2019 20:24
Gonul yorgunluğu değil. Mangır Yokluğu. !.Bugün (eskiden de oyleydi gerci) Dunyada insanlar Mangira bakar..İnsan gayesi, amaci kadar yol alır. !..ve O oranda degerlere sahibtir...Lafla olmaz, .Değerleri kadar Degerlidir İNSAN. .Altın yapısı itibari ile değerlidir. Altın eskimez, kirlenmez çünkü Altındır. Biraz çamur değsin siler yine Altındır o..Gonul Altin olursa sıkıntı yoktur. Hep Parlar. !.aslında çok basit laf kalabalığına gerek yoktur. Arife Tarife gerekmez demiş. Bilgeler.!.politika ise coook laff ister. :)
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 20:19
Önce ortak doğruları yok ettiniz.Sonra menfaate göre şekillenen doğrular ürettiniz,Kısaca bu toplumun millet olma ayarlarıyla oynadınız.Taraf ve bertaraf gibi.Toplum erdemlerini kaybetti.
Malatya 08 Ağustos 2019 19:50
Müslümanları ağızlarına sakız ettikleri, Ömer bin Abdülazizin adaleti ve Halife Ömer'in özel işlerinde kullanmadığını söyledikleri devletin mumu yaktı. Bütün müslümanlar o mumun alevlerinde yanıp kül oluyor.
ati 08 Ağustos 2019 17:49
en çok eşim dostumla bozulan ilişkilerime üzülüyorum. yazık ettik birbirlerimize! şunu kesinlikle idrak ettim: devlet kurumsallaşmalı... ve kurumlar arasında, dengeli bir denetim mekanizmaları olmalı. asla tüm yetkiyi tek elde toplamamalı. kim olursa olsun ismi.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 17:19
Az daha sabredin Reis her seyin en iyisini bilir 2023 te görün Reis Türkiye yi uçuracak Dünya bizi kıskanıyor daha da kıskanacak müslümanların lideri Reis. Reis hata yapmaz bizi bizden daha çok düşünür ama dış güçler Fetöcülerden dolayı Reis çok yoruluyor. Reis varsa biz de varız.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 18:47
0
2023 olmazsa 2053, o da olmazsa 2071'de uçurur. Allah'ın günü mü bitti.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 16:22
Bu kadar Sarmal içinde devlet yönetmek hiç te kolay değil. Evini idare edemeyen kisilere ahkam kesmek kolay tabi. Sistem öyle bir kurulmuş ki her taraf Baron
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 17:16
0
Bahanemiz de hazır.Önceden derdikki "zinde güçler iktidar yapmazlar." Şimdi bahanemiz nedir?(Sistem Öyle.)Dürüst olduk,ahlaklı olduk,torpili kaldırdık da Avrupalılar mı engel oldu.Sistem illaki her işimizde torpil olsunmu diyor.(Sınavı kaybettik.Parayı,Makamı,gücü görünce fabrika ayarları bozuldu)
Fatih 08 Ağustos 2019 16:00
Makam mansip kadin sohret ile imtihanini kaybeden bir siyasi islam hareketini seyrediyoruz. Ama en kotusu dune verdikleri zarar. 28 Subatta dindar ezildi ama halis msulumandi. bugun basimiza gelen siyasi dindarlar ise dini soylemlerle halka seslenip dinin yasakladigi her turlu seyi yapiyorlar. Dinin cehresini bozdular. Dinden soguyan insan sayisi az degil. Sakal birakip AKP ye sahip cikmayi dinin yerine koyan halka ne demeli?
Partilerde doğar büyür geriler.Kurumlaşan partiler ve yeni liderler bu ağacı canlı tutar.Erdoğan olduğu sürece bu iş olmaz.Gelsin yeni bir Anap konumu.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 18:43
7
2028 kadar Tayyip var.Hersey ayarlandi.Artik alisin.Kuresel güçlerin hesabı böyle.Bakmayin siz kavga ettiklerine bop çok güzel işliyor.
E.K 08 Ağustos 2019 15:16
Buyuk laflar edip, kucuk isler yapmak her zaman gonul yorgunlugu dogurur.. Olan bu...
sebilürreşad 08 Ağustos 2019 14:46
evet yüce İslam dinini, dini kullanarak kendilerine makam ve mevki edinmeye payanda yapıp kendileri gibi siyasi emel peşinde olan başka siyasilere ümmeti bölmeyin diyerek ayar çekenleri hiç görmemiş olmayı dilerdim.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 14:33
Tek adamın herşeyi bildigine inandirdiniz kendinizl. "Eyler!! size mi sorucamlar" cok sempatik geliyordu, ayar veriyordu reis herkese. Ne afilli laflar ne raconlar kesti. Goklerden gelen karardi o. Sonunda Reis gücü istedi, ssiz de yakışır reise dediniz. Freni patlak araba olmaz diyene, onun sifatlari herseyin üstündedir reis varsa problem yok dediniz. Gazi unvanı vermeye falan kalktiniz en soN. Gönüller kırık olsa kaç yazar. Bütün Yanlışlara doğru dediniz bir kerE, adına da dava dediniz. Yazık.
nail 08 Ağustos 2019 14:08
Müslümanar bu ülkede demokrasi dinine gore yaşamaya,demokratik partileri desteklemeye laik,demokratik rejime ve atatürk ilkelerine baglı kalmaya zorlanıyor.bu feci durum gayet normalmiş gibi gösteriliyo sonrada utanmadan islami kavramlardan bahsediliyo.tövbe edip islama donmenin zamanı gelmedimi?, .açık ve net bir şekilde şeriati-islami ilkeleri savunan bir olusum,parti kurma zamanı gelmedimi?hesap yaklaşıyo, yakında!
Hiç 08 Ağustos 2019 15:31
0
Bu ne yahuu..hala bu düşüncedeki insanların yaşadığı ülkeden umut kesmeyelim de napalim..Allah bizden adaletli olmamizi,işi ehline vermemizi emrediyor.yalani rusveti torpili hirsizligi yasakliyor.bunlar uygulandiktan sonra sistemin adı laiklik olmuş ne farkeder
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 16:02
1
Demokrasi nerene battı a kardeşim.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 16:20
2
Bu yaşananlardan bu sonucu çıkarıyorsanız çok değişik bi bakış açınız var demek ki
Muhtefi. . 08 Ağustos 2019 19:32
1
Merdivenaltindan çıkıp şöyle Topluma karısıp Gözyaşı silmek, Konu, Komşuya Hürmet etmek. AHLAK ve Edep ile yasamak İnsanların bizden Emin olduğu Halde kalmak.Çevreyi kirletmemek.Gürültü yapmamak. İşimizi Hakkıyla yapmak.vb o kadar coook varki Bireysel Olarak ISLAMI yasam...zor geliyor tabi. hemen Şeriat dayayıp kim yapacak o zaman bu Helal Yaşamayı .bence Bir psikiyatrist veya Psikolog iyi gelecektir.durum vahim. !.sizde. 14:08.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 14:08
O iyi göre dursun; birde nefsi nefsi diye dursun; hiçbir şeyden de vazgeçmesin. Vatandaş mı? hali belli! Onlar durmadan iyileşip zenginleşirken O maddi-manevi hep geri gidiyor. Fakirlik! hak hukuk kutuplaşma at izi it izine karıştırma derken yoruldu kaldı. Kısaca sen de takke düştü kel göründü; ben diyeyim kazın ayağı ortaya çıktı..
Tr 31 08 Ağustos 2019 13:40
Siyasal islamım makam ile para ile imtahanının sonucu hüsran ile bittmek üzere.Müslümanlık buysa haşa ben müslüman deyilim diyerek dinden çıkanımı aran , bundan sonra hacıdan hocadan Allah diyenden birdah alış veriş yapmam diyen insamları sayısı arttı.En tehlikelisi de , En veballisi de bu olsa gerek.
Kuva-yi Milliye 08 Ağustos 2019 13:34
Siyasal islam yalnızca Türkiye de değil tüm islam ülkelerinde kan kaybediyor.Yeni nesil tüm dünyadan haberdar, ana babalarının yedikleri yalanlara onların karnı tok ve gözü açık.Siyasal islam; orta çağ engizisyon mahkemeleri gibi yok olmaya mahkum.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 13:23
Bence tek sebebi var. Tuz koktu ve halk o kokuyu aldı. Şimdi burnunu tutuyor yakında komple kaldırıp atacak.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 13:07
Halkdan seçimle alınan iktidar kimin için kullanılıyor. Şu an zorunlu müttefik Perinçek en çok memnun olan. Bakalım filmin sonunda perinçek mi erdogan mı kazanacak. Şu an ibre ve zaman perincekten yana. Erdoğan ne yapacaksa gelecek dört yıl içinde yapmalı. Yoksa kendisi ve seçmeni toptan kaybedecek. Öyle 28 şubat falan yanında melek kalacak. Bir ay içinde 30 lu yıllara geri döneceğiz. Aksi durumda ise dini kaideleri olan yetkilerin tek elde toplandığı din adamlarından oluşan ayrıikinci bir meclisi bulunan bir devlet göreceğiz. Bekleyip sağ kalırsak göreceğiz. Zor ama hukuk devleti üçüncü yol.
Mehmet 08 Ağustos 2019 12:48
Metal yorgunluğu değil ak parti yola devam ettiklerini,yolda bulduklariyla harcadı.Adalet,liyakat bitti ama torpil yüzde yüze çıktı. Devleti partinin il ve ilçe başkanları yönetince akrabalar devlet kademelerini doldurdu.Ak partili sigorta satın alıyor 2016 da kanun değişiyor.Dusunun yolcu iken kazada vefat eden iki kisi için sigorta para ödemiyor,3 tane yetimi yandaş kurban ettiler.
Karar 08 Ağustos 2019 12:40
Cok sukurler olsun Allah'a ki artik bundan sonra alternatif partimiz var diyebilecegiz. Gercekten o Babacan'in doneminde ki ekonomik refah sevilerini ozledik. Insallah Ali Babacan beyin gelmesiyle o guzel gunlere donecegimize inancimiz tamdir. Herkese hayirli olsun yeni kurulacak partimiz.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 11:52
İtiraf ediyoruz!...Biz hacı-hoca takımı olarak tarafsız olamıyoruz.Yönetemiyoruz.Hazır değilmişiz...KPSS yi getiren ve hiç destek vermediğimiz Eceviti arıyoruz.(Kahrımızı kime arz edelim)
cemal özkaya 08 Ağustos 2019 11:53
eğer chp liler camileri ahır yapmaz milletin başörtüsüyle uğraşmaz ezan türkçe okunsun diye tutturmaz ihalelerde şeffaflığı sağlar torpil işini liyakat işine döker birazda ekonomi işine el atarlarsa alternatif arayanlara bir soluk olur. yoksa siyasetsizlik girdabı bize çook zarar verecek.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 12:35
5
Camiler nerede ve ne zaman ahır yapılmış? Kanıt ve örnek lütfen. Başörtüsüyle uğraşma dediğiniz şey kadınların okutulmaması, çalıştırılmaması, kanun önünde eşit sayılmamasını gidermeye yönelikti. Bugün maşallah en azılı İslamcı grup bile bunlara dil uzatamıyor. Ezanın Türkçe okunması Kur'an'ın çevrilmesinin bir parçasıydı. Bugün her Kur'an'da Türkçe çevirisi de var zaten ve İslamcılar itiraz etmiyor. Liyakat, ehliyet kısmı toplumun kurumların denetimine kalmış.
cemal özkaya 08 Ağustos 2019 15:06
3
sayın karar okuru. yeni asya yayınlarından yakın tarih ansiklopedisine bakarsanız 12 cilttir 1950 öncesi yapılanları okuyabilirsiniz. camilerin başına gelenler orada yazıyor. ezanın veya kur'anın türkçe çevirisine kimsenin itirazı yok. itiraz türkçe ezanın minarelerden türkçe kur'anında namazda okunmak veya okutulmak istenmesine. bundan dolayıda çok ağır bedeller ödenmiş zamanında.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 15:58
1
Bozacının şahidi şıracı. Bir takılmışsınız kardeşim. Bu kafa ile daha çok tokat yersiniz siz.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 16:32
4
Başörtüsü okumayan kadınlara değil üniversite öğrencilerine, kamu çalışanlarına yasaklandı.başörtüsü bu kadar suistimal ediliyorsa bunda CHP nin de payı var
Malatya 08 Ağustos 2019 19:39
4
Kuran Türkçe okununca noluyor yani din eldenmi gidiyor. Yoksa Türkçe okununca anlaşılır diyemi korkuyoruz!
Hakikat 08 Ağustos 2019 11:30
sayın aktaş problemleri tespit etmişsiniz ama sonuçun adı iyi olmamış.Bunun adı gönül yorgunluğu değil. GÜVEN YORGUNLUĞU. Beklentiler bitti. sabır tükendi. umutlar, ümitler yok oldu.yarınlar daha iyi olur beklentileri yok oldu.adam kayırma,liyakatsız atamalar,doymayan taraflar,kriteri olmayan memur alımları....!!! ne kaldi ki neye güvenem.Gönül kalmadı ki güven olsun.vesselam
Nazım KARAMEHMET 08 Ağustos 2019 23:42
0
Yahu yok mu Kuran mealleri okusanıza.Kim engel oluyor Türkçe işte, nasıl olacak başka.
KARAR OKURU KHK li 08 Ağustos 2019 11:26
Ak Parti şu an gerileme dönemini yaşıyor.Duraklama dönemi bitti.Islamı kılıfa bürünüp de islamla bağdaşmayan icraatlara imza attı ve artık hiçbir güven vermemekte.Çamlıcaya en büyük cami yapmakla,her okula imam hatip tabelası asmakla İslam temsil edilmez.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 14:38
8
Ne yapilmadi bu iktidar döneminde somut bir ornek yazin bari.
mustafa bayhan 08 Ağustos 2019 11:20
Ahmet Bey gönlümüze tercüman oldunuz. Teşekkür ederim. Gerçekten gönlüm çok kırık. Yakınları kayırmalar falan v.s.
karar okuru 08 Ağustos 2019 11:11
Başlık çok güzel.İçi tam doldurulmuş mu.Genel konuşulmuş.Bayram yaklaşıyor.Bazen beş,altı akraba bir araya geliyor. Bir tartışma bir cayırtı oluyor.O cayırtıyı çözümleyecek ortak akıllar gelişşe ,önce cayırtıya sebeb hastalık, sonra diğer hastalıkları tetikleyen sebebler ortadan kalkar.Doğru birdir. Aklın yoluda birdir.Yıl 2019 bilişim yılı.Aydılanma çağındayız. Biz hala nelerle uğraşıyoruz.
sadece ak parti çökmedi...türkiye de meclis ve siyaset komple çökertildi..kimse farkında değil...en post modern işgal tamam oldu..bakanlıklar paylaştırıldı..biatler yenilendi..replikler ellere verildi..abd ile rusya anlaştı, türkiye terbiye için ab kapısına tekraren yönlendirildi..Stratejik, ekonomik ve siyasal, gerçek değer ifade eden türkiyenin, küresel oyun ehliyeti (de) elinden alındı..Geriye sadece zavallı türk halkı için, mizasen üretmek kaldı..eh bunu da adil paylaşım ile iç güç odaklarına dağıtmaları çok anlamlı oldu..Medya hisseli harikalar kumpanyası..evet pes...
KARAR OKURU 01 08 Ağustos 2019 10:36
Bence 1 ci neden suriyeliler Akpartinin yetkililerin halkın, 8 sene misafirlikte olur itirazına ısrarla vede yenilenen seçime 10 gün kala biz kapıları açtık 40 milyar dolar harcadık bu gün olsa yine yaparız demeleri yüzünden yenilgi yaşandı. Düşünün ki Anadolu'da yeni evli Mehmet Suriye'de şehit düşüyor ama suriyeden gelen aynı yaştaki genç kolları dövmeli MA plakalı aracıyla alay edercesine caddelerde fink atıyor bunu bu millete hiç bir gerekçeyle anlatamazsınız slmlar
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 09:58
Gönlümüz hiç bir dönemde bu kadar yorulmadı.Gül atıyoruz acımasız adamlarıyla (bürokrat ,vekil vb) birlikte taş atıyorlar.Kafamızı yararcasına...Canımsın dedik onlar canınız çıksın diyorlar...Ferdi baba diyorya:Bu gidiş Nereye kadar?
KaRaR oKURU 08 Ağustos 2019 09:38
"Halkın nabzını en iyi tutan lider" kavramına katılmıyorum.Her defasında birileri tarafından kandırılan, aldatılan insan lider mider olamaz.Erdoğanın şansı kuruluşta tecrübeli iş bilen devlet adamlarının ona yardımcı olmasıydı. Erdoğan onların başarılı işlerinin kaymağını yedi. Sonra da tamam size ihtiyacım yok ben halife olacağım dedi, hepsini trenden attı.Cemaatten de destek kesilince bugünkü gariban hale geldi.Kala kala Bahçeli ve Perinçeke kaldı kendisi. Bakalım onlardan nasıl kurtulacak.Allah milletimize selamet versin.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 13:49
3
Korku salıyorlar köylerden silme oy alıyorlar
Maraşli 08 Ağustos 2019 09:22
Ahmet hocam sevgili hemsehsim. Bu iş duygu gönül coşku vesaire soyut kavramlarla yürümüyor. 70 lerden bu yana yeterli alt yapısı olmayan bir islami hassasiyetin yüksek motivasyon ve duygunun günümüz turkiyesinde fazla karşılığı kalmadı. Mucadelenin iktidar olmak olduğu açık ve net ortaya kondu. Ki halk ta aslında bunu istiyordu çünki kimsenin kültür bilinç islami bir şuur gibi derdi pek yoktu. Ama lakin somut gerçekler bir disiplin ve mekanizma ister. Sonuçta insanlar ak parti de olsa pak partide olsa gösterilen rüyanin uzağına düşünce isyan eder. Yazacak yer kalmadı..
Malatya 08 Ağustos 2019 19:49
1
Para bol olursa herşey çok güzel. Para biterse herşey tü kaka. "Din iman adalet liyakat devlet bayrak toprak gelecek" hiç kimsenin umrunda değil. Para para para para. İllede para. Herşey para. Dolayısıyla herşey menfaat.
hercai 08 Ağustos 2019 09:16
bu gönül yorgunluğuna sebep olanlar kim... ben de müthiş bir inkısar-ı hayal oldu şahsen... ve buna sebep olanlara hakkımı iki cihanda da helal etmiyorum... 28 şubatı yaşadık... arkasından bu gönül yorgunluğunu da yaşıyoruz... daha rabbim ne gösterir bilmem..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:30
0
Tam gönlümdekini yazmışsın.
Bitikçi1453 08 Ağustos 2019 09:12
Ne günlere kaldık Daha dün perinçek yumurtladı( ki kendisi terörist başına çiçek veripte Türkiyede siyaset yapabilen bir kişi ne hikmetse adaletin kılıcı buna gelince kırılıyor savcıların eli kolu tutuluyor) bir yanda AKP, MHP, VP yani milli güçlre diğer yanda İP, CHP, HDP amerikancı güçler gülermisin ağlarmısınız
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:30
0
Çok doğru bir nokta. Hiç umut yok gibi.
Gönlüm kırıldı 08 Ağustos 2019 09:15
Gönül yorgunluğu değil gönül kırgınlığıdır gerçekte. Gönül kırıldı bir kere ! Ne söylense boş artık. Her söylenen sözde her yapılan işte, gönül kırgınlığı kemikleşmekte. Gönül neden kırıldı ? Soframa oturduğunda işte bu benden demiştim. Her seferinde hatalarını örtbas etmiştim. Ama bıçak adalet kemiğine dayandığında, hani sen adaleti getirecektin diye soramadım bile. Uzaklaştım senden. Kavuşurmuyuz bir daha ? Adaleti sahiplenmezsen, asla ! Seninle özdeşleyerek kirlerini, yıkıyorum hergün kırılası ellerimi. Can veren, öldüren, tekrar diriltip hesap soracak olan Allah'ın bekleyeceğim adaletini.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:03
0
Bİ-ÇARE KALDIK.Kendi mahallemizi temiz zannettik.Şaşkınız.Üzgünüz.Mutsuzuz.Çünkü suçlu aile içinden çıktı.
hurşit GÜNDOĞAN 08 Ağustos 2019 09:14
1-Sadece Melih Gökçek mi metal yorgunu idi.?2-yerine atadığın Mustafa TUNA son seçimde sincan da %56 oy almış mesleğinde de başarılı büyükşehir belediyesinde de başarılı idi yaptığı üç müdahale ile Başkenti rahatlatmıştı (havaalanı dışkapı Kırıkkale yolu,ANKAMAL köprüsü ve Konya yolu Oran kavşağı) bu insanları yok sayıyorsun halkın takdir ettiği beğendiği istediği insanları refüze edip itibarsızlaştırıyorsunuz ee oy ver,.yok kardeşim Melih by in Ankarada en az %15 oyu vardır bu yok sayıldı,Tunan ın da en az bunun yarısı kadar artı oyu vardır bu da yok sayıldı,sonuç maalesef hüsran.
Bitikçi1453 08 Ağustos 2019 09:08
Herşey bir kişinin siyasi varlığını devam ettirme üzerine kurgulanıpTürkiyenin var olma yok olma meselesi haline getirilirse olacağıda budur.Mevcut muktedir iktidardan inerse Türkiye yok olur mantığ bizi bu hallere getirdi. Bakı çok Osmanlıcı geçinenler Osmanlı 36 padişah değiştirmiş ortalama 18 yıl yapar ve yuvarlak 700 yıl yaşamıştır. Mesele iktidarda çok kalmak değil kısa zamanda ne kadar çokve başarılı iş yapacağındır. Günü kurtarmak değil devleti sğlam ve değişmez töreler üzerine oturtmaktır. Bin yılda geçse törenin yaptırm gücü korunmalıdır. Bizde ihale kanunları bileonlarca kez değişti
Gommik adam 08 Ağustos 2019 09:00
Aşağıdaki fıkra Ak parti için bu arada anlamayan ak-parti liler fıkradaki kız ak parti halk azrailFIKRA :) AZRAİL İLE KADIN Kadının biri, 46 yaşındayken kalp krizi geçiriyor ve hastaneye kaldırılıyor. Ameliyat masasındayken, ölüme yakın, birden bir Hayal görüyor. Azraili görüyor ve soruyor: 'Benim saatim geldi mi?' Azrail cevap veriyor: 'Hayır, senin daha 43 sene, 2 ay ve de 8 günün var'. Narkozdan uyandığında, estetik yaptırmaya karar veriyor. Yüzünü gerdiriyor, dudaklarını doldurtuyor . Kısacası: 'Yeniden doğmuş gibi' daha uzun bir süre yaşayacağını bildiği için şimdi, o kadar
kARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:52
iktidar "savaş"ı gerektirmez bence.
CEVDETT 08 Ağustos 2019 08:51
İNSANLARI İYİYE, GÜZELE, DOĞRUYA ÇAĞIRMAK İÇİN DAVETE UYGUN DİL KULLANMAYAN BİR PARTİYE DÖNÜŞEN BU OLUŞUM AMACINDAN SAPMIŞTIR. TEKRAR DOĞRUYU BULDUKLARINDA YİNE ARKASINDA DURURUZ.
Filozof 08 Ağustos 2019 08:33
Ne yazık ki sadece ak.parti değil tüm müslümanlar kaybetti.Ne akparti yolsuzluklar.onledi ne de halk itiraz etti.musluman artık tecavüzcü hırsız ve geri kalmış olarak tanınıyor. Bu nesli yetiştiremeyen ak parti kendi canavarını kendisi yaratti.gencler ak partiye oy vermiyor.bu neslin ve gelecek nesillerin vebali ak part ve itiraz etmeyen eleştirmeden ak parti tabanınındır.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 15:47
1
Doğru söze ne denir.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:29
Ak Parti bir ekip hareketi iken, ortak akıl hareketi iken, “kadro”nun edebi nedeni ile ortaya çıkmamalarından, sanal bir karizma kazandı Erdoğan. Sonra, sandı ki, keramet kendisinde. Ekibi dağıttı. Ortaya tek başına çıktı. O da ne, kral çıplakmış. Öyle, ahım şahım bir kapasitesinin, bilgisinin, tecrübesinin falan olmadığı anlaşıldı. Algılar değişirken arkası çorap söküğü gibi gelir, yeter ki çözülme başlasın. Erdoğan’da başından beri olan, ama halkın iyiye, delikanlılığa, Kasımpaşalılığa vs yorduğu dili ve kibri, artık batmaya başladı.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:23
Ahmet abi tek derdin akp mi Türkiye akpden mi ibaret???
karar okuru 08 Ağustos 2019 08:16
gönüller yorgun ama akp daha yorgun
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:15
Her defasında bozuk arabanın problemini bulup sorunu çözeceğini söyleyen ama her defasında çözemeyip hep masraf açan ve arabayı hurdaya çeviren ustaya Güven kalmadi
Baskilli 08 Ağustos 2019 08:12
5 tl lik sms atan memuru ihraç edip 5 günlük askere müebbet istiyen feto akbabalarınıza saraya aldıran ADALET e babacan ve simseki gini 2 duayeni ekonomi başkanlığından alıp Damatliktan başka bir bir ozelligi olmayan beraate veren KALKINMAYA millet inanmiyor artik.
Romali 08 Ağustos 2019 08:02
Ak parti halktan aldığı primi hoyratça yedi bitirdi.ustune halka kendimi düzeltip borcumu vereceğim diye yeniden borçlandı.Halk ne düzeleceğine nede borcunu vereceğine inanmıyor artik
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:52
Gönül yorgunluğu, gönül bağı, aynı dili konuşmak, aynı değerleri paylaşmak vb. Bunları o kadar çok kullandınız ki millet algıya doydu artık Ahmet hocam. Gönül değil iş duymak istiyor, aynı dili konuşmaya değil özgürlüğe değer veriyor. Olması gerektiği gibi. Anlayacağınız herhangi bir İslamcı hareketin işi zor.
Zimba 08 Ağustos 2019 07:55
Halk her şeyini emanet ettiği partiden mal can korkusuyla beraber fikrini ifade etmeye korkar hale geldi.Ak partililerin samimi eleştirileri bile pkkli chp zihniyetli dış mihrakli vs.dusmanca tavır alındı.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:50
Siz buna gönül koyma yada gönül kırgınlığı derseniz onbeş yıl boyunca ülke ve millet menfaati demişiniz adınız AKP lige çıkmış her gelen siyasi çalıştığınız ortamda sizi kendinden bilmiş hatta hükümeti destek verdiğiniz için kınanmışsınız enyakın mesai arkadaşlarımız size gönül koymuş aranız açılmış ve sonunda en yakın olduğunuz ve yıllarca savunduğunu insanlar tarafından bir bahane bulunmuş işinize so n verilmiş ağır hasta ve agir engelli çocuğunuzla sokağa atılmış yetmemiş bir iki sarhoş ve kalleş yakının şikayetiyle hakkımızda dava açılmış hiçbir şikayet mercii bulamamış bütün mahkemeler
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 15:43
2
Ağır olacak belki ama sen bunu haketmişsin kardeşim.
Duduk 08 Ağustos 2019 07:41
Ne akparti 17 yıl önceki parti nede yönetici ler 17 yıl önceki yönetici. Hepsi savruldu.savasi bırakıp ganimet toplamaya başladılar.ANAP pozisyonundan CHP pozisyonuna evrildiler
Hiç 08 Ağustos 2019 07:25
Ak parti misyonunu tamamladı.olan bu.hangi hareket baki kalabilir ki.neticede siyasi bir parti.yazip çizmekle araştırıp durmakla yol alınamayacağı açık.artik yeni söylemlere ve tazelige ihtiyaç var.adalete liyakata önem veren yıpranmamış bir kadroya ve isme ihtiyaç var...
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 06:44
tesekkur hocam evet gonul yorgun ve de umudu kirik dahada otekilesti kendini hissediyor Allah kerim her seyin hesabi sorulacak mahserde
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 06:05
Gönüller ķırgın hocam
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 05:48
Tayyip bey, ulkeyi kurum ve kurallariyla tikir tikir isleyen hale getiremedi, daha iyisini yapacagim diye yiktigi kurumlarin yerine kotuleri kuruldu, insanlar arasina toplumsal barisi ve huzuru getiremedi, aksine ayristirdi, kendi ulkesinde bunu yapamazken dunyaya huzur ve baris getirmeye soyundu itibar goremedi, adalet, hak, hukuk ve liyakatta iyi bir performans sergileyemedi, 17-18 yilin sonu boyle olmamaliydi
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 20:41
0
Bu büyük güçle isteseler adaletin temellerini atılabilirlerdi.Zor değildi.Ama neden yapmak istemediler hep hayret ediyoruz.Fırsat kaçtı.Artık elma kurdu elmanın içine girdi.Ahlak ve adaleti torpilin tadını alanlar istemezler ve izin vermezler.Kimsenin gücü yetmez artık.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 04:56
Ak parti seçmeni olarak dört gözle sayın Ahmet Davutoğlu'nun partisini bekliyoruz. Gönüllerimiz tazelenecek, umutlarımız yeşerecek, kurtla kuzu, tuzu kuruyla fukaralıktan kuru bir araya gelecek.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 04:04
Yorgunluğu değil "GÖNÜL DARGINLIĞI" milletin unutulup bir kesimin keselere akçe doldurması çok net görülüyor,biliniyor. Hakkımı helâl etmiyorum diyenler artıyor.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 03:59
Halkta bir gönül yorgunluğumu var yoksa göklerden inen bir karaaaaar mı var zaman gösterecek .
Kararr OKURU 08 Ağustos 2019 03:53
Tüm secimlerde ak partiye oy vermis biri olarak bu secimde oy kullanmadim. Neden mi ; cünkü ak partinin ihrac olan memurun oy kullanmasini tartışmaya açması yuzunden , oysaki tum secimlerde ak partiye oy vermistim, cok yazik ak partinin bu duruma dusmesine
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 02:12
Erdoğan artık toplumun ihtiyaçlarına göre değil yandaşların ihtiyaçlarına göre hareket edecek politikalar üretiyor. Liderlik vasfını kaybediyor artık....
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:17
Sizin Yorgunluğunuz neden.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 05:45
0
O da gonul yorgunlugundan bende de var
Karar Okuru 08 Ağustos 2019 00:51
Ak Parti yönetimi parlementer sistemle idare edilmediğimizi unutmuş gibi davranıyor ve Cumhurbaşkanının ne yapıp edip olumsuz gidişi tersine çevirebileceğini zannediyor. Yeni sitem seçmenin yarısının bir fazlasını almayı şart koşuyor ve bunun için ittifaklar gerekiyor. Ak Partiyle ittifak edecek MHPden, pardon Bahçeli’den başka kimse yok. Artık Cumhurbaşkanının muhalefeti ötekileştirerek % 51 oy alması imkansız gibi. Söylem değişikliği ise racona aykırı, yani Ak Partinin işi artık zor. Haydi hayırlısı, kendi düşen ağlamaz...
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:39
Tayyip beye liderlik yaptirilmadigi kanaatindeyim.
Karar Okuru 08 Ağustos 2019 02:42
1
Ne yapıyormuş bu aralar? Ortada başarı oldumu atlarız gemi karaya oturunca liderlik yaptırmıyorlar olur, hadi canım ordan!
Karar okuru 08 Ağustos 2019 05:57
1
Devletin ve Partinin herşeyi elinin altında. Fakat kendisine liderlik yaptırılmıyor? Allah Allah....?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:15
2
Su durumu bakildiginda bunun soylenemiyor olmasi gerekir
KARAR OKUR 08 Ağustos 2019 07:48
1
Yahu, hah haha hah. Gülme krizi tuttu beni konuşamıyorum, yahu hah hah hayyy. Hay Allah iyiliğinizi versin yahu. Hah hah hayyy. Ayy kalbim duracak nerdeyse.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 14:11
0
Liderlik yaptırılmıyor öylemi :)))) Allah sana akıl fikir versin kardeşim.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:16
"Aslında kolay bir şey değil bunu tanımlamak?" demişsiniz. Siz bunu tanımlayamazsınız hocam. Yazınızın bütünü de bunu gösteriyor zaten. Bunu tanımlayabilmek; savunan adamı savunmayı aşan bir şey hocam. Kendinden kabul ettiği iktidara -yaptıklarını görünce- karşı olacak adamlar vardır belki de; ama siz onlar arasında değilsiniz hocam.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 09:06
1
Hoca nasihatı halim yapıyor. Anlayana sivrisinek saz....
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:16
Doğu Perinçek, Devlet bahçeli nin gemisine demir atan parti oldu , ak parti ,evet gönüller yorgun sn yazar. Bakalım nasıl olacak.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:04
8
Papaza kızıp orucu bozanlara benzemeyin.Alacaksiniz %1,,%5 oy CHP yi iktidara getireceksin iz. Zaten amacınız da o
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 12:40
2
Oysa ne kadar sevinmistik basa geldiginde Nasi sahip cikmistik kapatmaya calisildiginda Ulkemize adelet istikrar gelecekti Ozgurce herkes fikrini soyleyecekti Baskanin mesur sozu varya kandirildikBende diyorumki kandirildik kirildik dagildik Simdi ne soylerse soylesin inanirmiyiz artikBenim icin bitmistir....
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 15:34
1
Hangi papaz. Alayı papaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN