Back To Top
İmamoğlu Reis Bey’i izlemeye gitseydi

İmamoğlu Reis Bey’i izlemeye gitseydi

 - Son Güncelleme: 26.09.2019 Perşembe 09:18
- A +

Reis Bey’in İstanbul Şehir tiyatrolarında sahnelendiği günlerde Türkiye yine hukuku, yargıyı tartışıyordu. O zaman Harbiye sahnesinde izledim oyunu.

Reis Bey, bir sanığa haksız yere idam cezası veren mahkeme başkanının vicdan azabını anlatır. Muhafazakâr, dindar, İslamcı her ne derseniz herkesin hayatında bir Reis Bey buluşması vardır. Ben de taa İmam Hatipli yıllarımda okudum Reis Bey’i. Birçok yazımda da Reis Bey’den alıntılar yaptım. Reis Bey, “Gözyaşı suçun rengini soldurmaz!” diyen, «merhamet»i “Ağızların iğrenç sakızı, idamlık suç!” diye tanımlayan ama kararının yanlış olduğunu öğrendikten sonra da vicdan azabı içinde kavrula kavrula “Sökün sahte su borularını ev ev merhamet şebekesi kurun” diye seslenen insandır.

Merhametin, adaletin arandığı zamanlardayız ya, tam Reis Bey zamanıdır. Ben oyunu seyrettikten sonra “Keşke, demiştim, şu sıralar yargı görevini yapanlar, yargıç olmadığı halde insanları yargılayıp idari kararlarla infazda bulunanlar, hatta bizzat sayın Cumhurbaşkanı, sayın Adalet Bakanı bu oyunu izleseydi.

Ve şu anda Reis Bey sahnelerde olsa ve Ekrem İmamoğlu yukarda zikrettiğim şahsiyetlerle birlikte oyunu seyretmeye gitse… ne olurdu?

***

19 Nisan 2019 tarihli yazım “İmamoğlu: Kendi üzerinde çalışmış bir adam” başlığı ile çıkmıştı. Hani o günlerde ismi “Proje” kelimesi ile birlikte anılıyordu ya. Ben de “Proje olsa bile kendisini projelemiş” demek istemiştim.

İmamoğlu 31 Mart’ta 13 bin oyla, iktidar cenahının “Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şeyler oldu” cümlesinin arkasına sıralanan büyük hataları sebebiyle 23 Haziran’da 800 bin farkla aldı seçimi.

İmamoğlu’nun bilinen sırrı Kılıçdaroğlu’nun bir süredir uyguladığı “Açılım”ın içini doldurmasıydı: Bunun adı, CHP’nin klasik tabanının ötesine açılmaktı. Yolu da “Toplumun muhafazakâr duyarlılıklarına yaban durmamak”tan geçmekteydi. İmamoğlu, bunu başarıyla yaptı, meyvesini de devşirdi.

Sonrası “Emanet”in nasıl kullanılacağı ile ilgiliydi.

CHP’nin İstanbul, Ankara gibi sembol şehirlerdeki seçim başarısı bu parti için sınav döneminin açılmasıydı.

CHP “açılmıştı” ama acaba bu açılımın içtenliği hangi orandaydı?

İçinde hala “Eski CHP”yi saklayan bir açılımdan mı söz ediliyordu?

Hatta İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş rollerini içselleştirmiş olsalar bile CHP onları kendi hallerine bırakır mıydı? CHP kitlesinin beklentilerini ne yapacaklardı?

Üç sembol isim. Necip Fazıl, İskender Pala, Mustafa Kutlu.

Muhafazakâr dünyanın iliklerine işlemiş sanat adamları. Evet, Necip Fazıl’ın ideolojik nitelikle de “Üstad” hüviyetinde ayrı bir sembol özelliği var, ama Reis Bey, Bir Adam Yaratmak gibi eserler, onun sanatkâr hüviyetini öne çıkaran şah eserlerdir. Sinemaya uyarlanmış, sahnelenmiş…

Kaldı ki CHP’nin Kültür Bakanı Fikri Sağlar, bu açılımı çok daha önceden yapmış. Necip Fazıl’ı, Nazım Hikmet’i, hatta Said Nursi’yi birlikte bilbordlara taşımış. Şimdi aradan yıllar geçtikten sonra siz, Necip Fazıl’ın eserini “tasarruf” gerekçesiyle repertuardan çıkarıyorsunuz. Yanına İskender Pala’yı ve Mustafa Kutlu’yu ekleyerek…

Bu en azından “siyasi akl”ın dümura uğramasıdır. Sanat – kültür düşüşü bir yana…

Nasıl bakalım? “Biz basbayağı eski CHP’yiz” demek mi istedi Ekrem Bey? “Rol bitti, gerçek başladı” mı demek istedi?

Ekrem Bey’e soruluyor, o da cevaplıyor hiç şüphesiz, cevaplarının kıvraklığına diyecek yok, stüdyodakiler ikna oluyor mu bilmiyorum ama, onu Necip Fazıl üzerinden okuyanlar cevapları sahici – inandırıcı - hatta samimi bulmuyorlar.

Buradaki samimiyet noksanlığı, İSMEK’teki tavrı da, işçi çıkarım – alım işlemlerini de samimiyet sorgulamasına götürüyor.

Şöyle bir algı: İmamoğlu olumsuz uygulamaları tebessümler arkasında saklayabileceğini düşünüyor.

Böyle bir davranış, zaten “kuşku” boyutu açık bir süreçte “samimiyet sorgulaması”nı gündemde tutuyor.

İSMEK ihaleleriyle ilgili bir sorun varsa, onun çözümlenmesi ayrı, ihalenin İSMEK’in CHP’lileştirilmesi için bahane olarak kullanılması ayrı. Toplum bunu fark eder, hisseder ve notunu verir. İSMEK, yüzbinlerce insana özellikle kadınlara dokunan bir alan. Orada sergilenecek bir politizasyon, kısa sürede toplum katmanlarında dolaşıma girer ve CHP’yi kendi kolonisine rücu ettirir. 

İlginç bir dönem yaşıyoruz. Merkezi iktidar Ak Parti’de (Cumhur İttifakı’nda), yerel iktidar, en azından sembol büyük şehirler planında CHP’de (Millet İttifakı’nda.) Merkezde CHP muhalefette, Yerel’de Ak Parti. Dolayısıyla herkes aynı zamanda samimiyet sınavında. 2023’e adım adım ilerlerken millet de seyrediyor.

Bence meydandaki herkes samimiyeti uzun süre koruyabilme sınavından geçiyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sağduyu 27 Eylül 2019 23:39
Görünen köy kılavuz ister mi? Seçimden önce imamoğlu güzellemeleri yapıyordu yazarlarınız. Daha bunlar başlangıç.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:24
Ne Bekliyor dunuz insan aslına rücu eder
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 22:35
Hadi her yorumu yayınlayın özgürlük çü ler
Internet faturasını ödemekte zorlanıyorum. Beni hiç ilgilendirmiyor reis meis oyunları.
Edip Canlısever 26 Eylül 2019 19:40
Ahmet Abi, müsadenle bir soru : AKP'li belediye bu Reis Bey'in oynanmasını 7 Nisan 2018'de durdurdu. Bu tarihten sonra zaten hiç oynanmadı. 7 Nisan 2018'de oyun durdurulduğunda neden hiç ses etmedin güzel abim? Deprem oldu, acil durum toplanma alanı yok, AKP'li belediye imara açmış toplanma alanlarını. Bunu da yazsan Ahmet Abim? "Ah güzel Ahmet Abim benim Gördün mü bak"...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 21:17
0
Erdoğan, deprem için, İstanbul'da on binlerce toplanma alanı var, dedi. Kayıtlarda dört yüz civarında alan varmış. Rantiyeci müteahhitler çoğuna el koymuş. Şu anda YETMİŞ YEDİ adet toplanma yeri kalmış. Arkadaşın memleketle ilişkisi bu kadar işte!
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 18:48
Necip fazil bizim dunyamiza hitap etmiyor
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 22:52
1
18.48, Onu biz biliyoruz da, Ekrem'e oy veren muhafazakarlar bilmiyor...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 16:21
Sayın Ahmet TAŞGETİREN her konuda bir iki satır kelamınız olurdu. Ne yazık ki BM de Reisin konuşmasına hiç değinmemeniz ne kadar acı
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 16:45
2
Her zaman söylediğinden başka birşey mi konuştu da haber değeri olsun. Hamaset hamaset hamaset.
karar okuru 26 Eylül 2019 17:09
2
Bu işler konuşmakla olmuyor!Yapılan işlere bak! Elde var...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 19:14
2
16.45, "İsrail devletinin sınırları neresidir?" sorusuna hamaset diyen vicdanını kontrol etsin...
Trolley 26 Eylül 2019 19:47
1
@16:21.İzleyemedim. Dünya liderimiz ne dedi acaba diğer zavallı ülkelerin liderlerine? Özetleyiverin. Kendisi de kitap özeti dinlemeyi sever zaten.
Muhtefi. . 26 Eylül 2019 15:10
Akıl ve Bilim ile olurlarsa. !.Ahlak, Edeb,Adalet ile .Üretim, Ekonomik, vb Gelismeler ile Herkese eşit mesafede.. açık, şeffaf, amasız,mamasiz, lakinsiz,fakatsiz davranirsalar.. .na Ala...bu güzel olur......Yok eski hamam,eski tas. !...Topluma YAŞAM TARZI vb Dayatirlarsa .!..Gardırop Yaşamı ve Laf salatasi retorikleri GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER. .!..:))..
E.K 26 Eylül 2019 14:13
Sn Hocam, mevcut Akp iktidari yillardir o kadar derin bir samimiyetsizlik yarattiki, kimlerin samimiyetinde samimi oldugunu artik secemiyoruz...Sadece Necip Fazil degil butun dusunenler, yazanlar okunsun. Hic bir engele takilmadan..Arzumuz bu. Cezaevlerini dolduran yazar ve gazetecilerde oralarda olmasin...Hali hazirda Turkiye'de ki adaletsizliklerin yaninda Necip Fazil'in Reis Bey'i bile masum kalir...Keske bunlarada bir nebze deginseydiniz...
Bu ülkede en pahalı gösteri hangisidir. Tarkan'ın konseridir. Tarkan 35 kişilik orkestra ile bir konserden 150-200 bin YTL alıyor. Bunlar reis bey oyunundan her gösteri 360 bin alıyorlar. Buna itiraz etmiyecekmisin hocam.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 14:04
9
Mukayeseye bak hizaya gel. Ağzı olan koşuyor...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 18:01
0
Adam dogru soylemiş, bir konserde bir sanat dalı, tiyatroda bir sanat dalı. Neyle kıyas yapacaktı. Sen balık ye balık. Fosfor var içinde.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 18:51
1
Tasarruf tedbiri dogru
Adanalı 27 Eylül 2019 19:08
0
Hakikaten böyle düşünmemiştim. La 60 bin oyuncularla dekora gitse, 300 bini kim alıyormuş bilen varmı. Gazeteci halkı bilgilendirme ile sorumludur. ,Hadi hocam Allah rızası için bu oyun kaç defa sahne almış,oyuncular ne kadar almış, organize edenler ne kadar almış. Hadi yetimlerin hakkı için bunu öğren ve bizle paylaş. Saygılarımla
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 14:23
0
Bir Saat adaletli olmanı beklemiyoruz. 1 an olsan yeter. Bu kadar açık'dan yalan söyleyeceksin adaletten bahsedeceksin. Bu rakamların yalan olduğunu sende biliyorsun. Sen Tarkan konserine gitmeye devam et. Bol bol şıkıdım şıkıdım dinlersin
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:03
Guleryuzle cevab veriyor. Kendince bir sebep te soyluyor, inceleriz tekrar, geregini , yapariz diyor. Catlasalarda patlasalarda yapicaz demiyor ,Bir kac capulcu istedi diye de demiyor, anani al git de demiyor, butun vatadaslarimiz rahat olsun diyor. Neeler dendi yapildi 25 yilda ve siz dava dediniz erdoganin cevresi kotu deyip topu taca attiniz hep, simdi bu 3 gundur izlenmeyen bir oyun icin koparilan yaygara sizin samimiyetinizi sorgulatiyor bizlere, bence siz de samimiyet sinavina dikkat edin.
kaan 26 Eylül 2019 11:43
Komşu komşunun külüne muhtaçtır.Farklı değerlere ortak saygıyı oluşturmalıyız.Bakarsan bağ olur,bakmazsan dağ olur.Yaşam felsefemiz üzümcüyü üzmek değil,mevsiminde yaş,kışın kuru üzüm,yada pekmez yemek olmalıdır.
İlhami Antalya 26 Eylül 2019 11:21
Yapılan yorumları ve TV tartışma programlarını izliyorum. Bir kaç tane hariç: CHP liler kadar yalan konuşarak insanın aklıyla alay eden bir kesim görmedim. CHP yi CYP ye çevirdiler. CHP ye en büyük zararı onlar veriyor. YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR.
Hermes 26 Eylül 2019 13:27
2
CHP liler yalan söylüyor muş, olabilir, AKP liler söylemiyor mu? AKP="Adaleti Katletme Partisi", "Adaletsizlik ve Kalkınmama Partisi" haline gelme di mi?. Kurucuları bile niye ayrılıyor AKP'den?. Yalan-dolan-kul hakkı yeme yok mu orda?. Yoksa "onlar bizden, savaş halindeyiz, herşey mübah " mı demektesin? İçindeki Vicdanın ne diyor Vicdanın?
"ne istediniz de vermedik'(?) 26 Eylül 2019 14:30
2
Antalya'li Ilhami fena sallamissin,sen AHaberi seyrediyorsun,yandas medyanin pacavralarini okuyorsun sanirim..
bekir 26 Eylül 2019 11:13
Değerli hocam... Seçimlerden önce bu adamın en büyük destekcilerinden biride sendin....Bu adam chpnin adayı chp chp...Sizin gibi yılların gazetecisinin hararetle reis düşmanlığından bu adama destek vermesi bizi çok üzdü...Şimdi sizlerin yanılmış iması bizleri çok üzdü.Yazık ettiniz kendinize.....Sizin gibi birinin chp ve adayına destek vermesi bizlerde tam bir hayal kırıklığı oldu.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:12
2
Biraz demokrat ve biraz da adaletli olun. kimse kimseye destek vermedi. Taşgetiren hayatta CHP'ye destek vermez. Hakkı hukuku müdafaa etti ve nitekim seçmen de 800 bin oy farklı aynı şeyi yaptı. Bırakın bu partizanlığı . Hem AK Parti'yi hem ülkeyi mahvediyorsunuz.
Adamın biri 26 Eylül 2019 11:02
1 Mart 2017 - 7 Nisan 2018 arası, 21 bin kişi izledi Reis Bey'i. 1 yılından sonra zeyirci ve doluluk oranları azalmaya başladı. (21 bin kişi en dandik sinema filimlerinin bile gişesinden az. Yanı öyle üzerine çok yaygara koparan insanların çoğu hıç izlemedi.) 7 Nisan 2018'de maliyet ve seyirci azlığı nedeniyle oyun durdurulduğunda neden tek laf edilmedi? Her sahnelendiğinde oluşan maliyet detayı : 3D animasyon ve mapping kiralama 248 bin TL ve malzeme maliyeti 120 bin lira olmak üzere toplam 368 bin TL. 4000 kişilik sahnede tanesi 100 TL'den kapalı gişe oynasan anca kendini çevirir.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:08
5
Sanata maliyet hesabı ile bakacaksak, Batıcılar zararlı çıkar...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:12
3
REİS BEY'in her sahnelendiğinde, 3D animasyon için ödenen 248.000 TL kira bedeli ne kadar makul/piyasa şartlarına ne kadar uygun ve kiralayan firmanın Erdoğan'a yakınlığı hakkında bilgisi olan var mı?
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:57
2
Birlidiğin mi var yoksa işkembeden mi konuşuyorsun...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 15:02
0
böyle sanatın içine tükürürüm diyenlere sahip çıkanlar şimdi sızlanıyor.Elbette herşeyin maliyeti var.Muhafazakarız dava diyorlar herşey Allah rızası için diyorlar.Hep halktan topluyorlar.AMA ucuza yapmıyorlar.hep pahalı yapıyorlar.tabandakiler her türlü fedakârlığı yaparlar tepedekiler katmerli kazanırlar.Açsın AKP li zenginler bir tiyatro.bedavaya halka izletsinler
musa doğru 26 Eylül 2019 10:50
Sayın Taşgetiren, önemli bir konuyu dile getirdiğiniz için teşekkürler. Bugünlerde gündem oluşturan ve tüm dünyanın bilhassa müslüman devletlerin hayli ilgisini çeken, Sayın Cumhurbaşkanının ABD gezisi ile de birşeyler söyleme ihtiyacı duyarmısısnız? Yoksa tarafsız(!) lık adına bu önemli gündemi kıyısından dolaşarak geçiştirmeyi mi düşünüyorsunuz? Hani muhalifler, herhalde sahiplerini üzmemek adına, gözlerini kapamış, kulaklarını tıkamış durumda da. merak ettim
musto 26 Eylül 2019 11:57
0
Anlamlı bir konuşma vicdanen kandırılmış sırtından vurulmuş bir insanın feryadı.Yalnız gösterdiği vicdan haritasında Libyayı göremedim ölümler kardeş kavgası anlaşılan henüz vicdanları sızlatacak seviyeye gelmemiş.
karar okuru 26 Eylül 2019 14:49
1
konuşmak bedava israille aramızda ki ticaret hacmi 15 yıl önce 1,5 milyar dolarmış geçen yıl 5 milyar dolar oldu
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:34
Sen de mi Taşgetiren? Talan medyasının soydukları İBB'de her gün bir vukuatları ortaya dökülürken, gündem değiştirmek için tertip ettiği “tiyatro”lardan biri, seni de cezbetmiş; hayret ki hayret. İmamoğlu’na tavsiyem: Kendini ak trollerin şerrinden korumak istiyorsan, Şehir Tiyatrolarını derhal kapat. İsrafı yok edeceğim, demiştin. Orası da bir israf kapısı.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:09
4
İmamoğlu belediyeyi kapatsın.. Tam rahat etsin...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:27
Hadi havuz medyadaki yazarların tek görevi İmamoğlu’nu yıpratmak. Adam ne yaparsa yapsın onların yaptığı her yapılanın arkasında bir önyargı, bir olumsuzluk aramak. Ama Karar yazarlarından olaylara biraz daha objektif bakmalarını beklerdim. Sözü geçen oyunlar İstanbul halkının ne kadarını ilgilendiriyor ve İstanbul bütçesine ağırlığı ne? Eğer o oyunları kaldırıp kendi ideolojilerine yakın oyulara yer verirlerse o zaman eleştirilerinize hak veririm.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:04
“Oyunlarla bu detaylarla ilgilenecek değilim ben belediye başkanıyım. ... Mesela orada Necip Fazıl ile ilgili bahsedilen oyun 2018’in Nisan ayından beri, neredeyse 2 seneye yakın bir zamandır oynanmayan bir oyun. Yani bizimle ilgili değil. 20 aydır niye oynanmıyor diye sormayanlar bize bunu niye soruyorlar anlamış değilim”
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 09:06
"Değerli İstanbullular; Şehir Tiyatroları’nda 7 Nisan 2018’den beri oynanmayan Reis Bey isimli oyunun sadece 1 kez sahnelenmesinin maliyeti 368.000TL’dir. Hem maliyeti hem de önceki dönemden beri oynanmadığı için repertuardan çıkarılmıştır. Bunun dışındaki haberler maksatlıdır."
Şakir Gözübüyük 26 Eylül 2019 08:26
Reis Bey'İ yasaklamak değil ülkedeki bütün Hakim ve Savcıların izlemesini mecbur tutmak gerekir. Belki yerlerde sürünen Adalet ve merhamet duyguları biraz ayağa kalkar.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:58
6
Muhalefetin derdi masumun hakkını korumak olsa dediğin gibi yapardı.Ama muhalefet haine siper oluyor...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:25
Edebi değeri olan her eser sahnelenebilmeli.Kuçaklaşmadan vaz geçmek yok. CHP secmeni aninda çizer tarihte örneği çok.Bu arada kayseri erzurumda tiyaroda ne oynanir neler oynanmaz bilen var mi yazarlardan. Istanbulu kaybetmek fena kuyruk acısı yapmış. Son 20 yılda yapılan belediye haberinin 3 kati son iki ayda medyada yer aliyor.
Erkan Doğan 26 Eylül 2019 08:19
Sayın Yazar Bu ERDOĞAN rejimi öyle bir kin tohumu ektili bu milletin arasına artık sağlıklı karar vermek zor. Tabii ki her düşüncenin temsili gerekli ve zorunlu ama kardeşim Müslümanın memleketini Camii ile işgale kalkan nerede ise her sokak arasına Camii diken bu zihniyet için de iki kelam yazar mısınız.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:06
6
Camiden rahatsız olan camisiz semtlere gitsin.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 17:41
2
Kardes camiyle sorununmu var senin
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 06:47
Ekrem bey gerçekten maliyeti yüksek olduğu için bu oyunları çıkardıysa doğru yapmıştır. Keza işçi çıkarmada da haklıdır. Son anda alınan, ihtiyaç olmayan yandaşlara neden boşuna maaş ödesin. Ağzına kadar borca batmış bir belediyeden bahsediyoruz.
Karar Okuru 26 Eylül 2019 06:32
Ne İmamoğlu ne de CHP nin sanat üzerinden ideolojik tavır sergilemek gibi bir eğilimi olduğunu sanmam. Yine de itina gösterilmeli. Ancak muhafazakarlık ile bağnazlık arasındaki sınır bizde çok müphem. Diğer bir konuda bu kesimlerde kendinden kaynaklı yetersizlikler ciddi bir mağduriyet ihtiyacı doğuruyor. Gerçek CHP ile muhafazakarların CHP algısı arasında da çok farklar var. Gelişmemiş toplumlar böyledir. Üretemez, kendini göremez döner bahaneler arar.
Taşgetiren, Reis Bey'in konusu masuma adalet ve merhamet. Muhalefet ise haine özgürlük istiyor. Bu açıdan muhalefet Reis Beyi yasaklamakla kendi ruhuna uygun bir iş yaptı... Sizin sandığınız gibi bu işte bir terslik yok.
Hermes 26 Eylül 2019 10:36
2
İşte böyle "kafana göre hain" dersen, bir gün seni de hain ilan edecekler, hem de bu hayatta, öbür tarafa kalmadan, bundan emin ol. Hemen "hain, bölücü, terörist, alçak, düşman, fitneci vs vs" dediklerinde balıklama atlamayın, gözlemleyin, anlayın, değerlendirin, Allah akıl ve vicdan vermiş, tartın!!!Hele bunları herhangi bir "devlet" yapıyorsa daha dikkatli olun, devletler, her dönemde kendi halkına karşı da psikolojik harekat yapabilmektedir. Bunu 28 şubatta-ergenokonda vs görmedik mi?
İmamoğlu’nun kampanyasını yapanlar çok başarılıydı. İstanbul seçmeni sadece Ekrem İmamoğlu gelecek başka hiç bir şey değişmeyecek sandı... Kampanya ayrı şey, gerçekler ayrı şey, seçmen bunu anlayacak. Ama demokrasilerde pardon bir beş seneye mal olur...
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 10:53
2
Kac yanilmisiz 20 yila mal oldu,sayabildinmi?
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:04
4
10.53, Kimse AKP'ye inanç özgürlüğünü yasaklayacak diye oy vermedi. Bu manada yanılan yok. Ama CHP değişti diye oy verenler yanıldı.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 05:09
Hocam,saydığınız şahsiyetler Reis Bey"i ya izlemiş ya da okumuştur. Ancak tesir etmemiş bu satten sonra da tesir eder mi? Etmez. İntikam hırsı gözleri kör kulakları sağır etmiş. Oyuna gelinceye kadar biz neleri kaybettik bir bilseniz. İsrafı haram saymayan bir sapkınlık içindeyiz. Kul hakkı hak getire... Yoksulluk yolsuzluk ve yasaklar ne oldu? 4.Y ekledik yalan oldu.Halk açız diyor.Oyun falan gündeminde değil.Bu karar tekrar gözden geçirilmeli,diye düşünüyorum. Çok abartıldı. Saygılar!
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 08:55
7
Reis Bey'de masum için adalet istenir. Hain için özgürlük istenmez. Muhalefetin masumla işi olmaz. Reis Bey bu yüzden kaldırılmıştır.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 05:08
O kadar onemli degil mi bu? Liyakat, ahlak, adalet, rasyonellik ne ki
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:36
Acaba bu oyunlar konusunda duyar kasanların kaçı bu oyunları izlemeye gitti? Reis Bey'i okudum, Mustafa Kutlu'yu da çok severek okurum. Kaldırılmasaydı iyi olurdu ama bu dünyanın sonu değil. Bu meselenin Yenikapı'da sergilenen araçlardan daha çok ses getirmesi manidar. Bu ülkenin neresinden tutsan dökülüyor, bu mesele denizde damla.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 01:20
13
Reis beyi kadıköyde izlemiştim. Bos koltuk yoktu. Kötüye kötü denilmesi gerek. Yenikapıdakı israfı detaylandırmayan imamoglunun iletisimi çok bozuk ve dağınık. Kendisi üzerinde daha çoook çalışması lazım. önce belediyede başarılı olsun. Sakın CB adayı olmasın.
karar okuru ben 26 Eylül 2019 08:17
1
ben de buna katılıyorum: Ustadı da kutluyu da çok severim bir çok kitaplarını okudum. İskender palanın da bir dönem tüm romanlarını okudum.. Ancak bunu eleştirirken şunu da kendi camiamıza soralım, artık gençler okuyor mu bu isimleri? bu fikirler, bu fikir dünyası, bu isimler artık neyi ifade ediyor.. Geçen gün Camide namaz için durdum, sonra etrafa bakındım, bir ihl li olarak yazıyorum: tırnakları ojeli bir hanım namaz kılıyordu, ertesi günü kolları açık günlük bir kıyafetle gelip namaza durup sonra kendi halinde çıkıp gitti. Cami bahçesinde ise burbery desenli şallı hanım kızı gördüm: selfi
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 12:58
2
8.17, Öyle bir anlattın ki, okuyan da tırnakları öjeli namaz kılmak 27 derece daha sevap sanacak...
musto 26 Eylül 2019 00:11
İslamcı kesim öncelikle oy verdiği partiden hesap sorabilme cesaretini gösterip rüştünü ispat etmeli.2 Dönem oy verdim uygulamalarını ülke yararına görmediğim hatalarını ulaşabildiğim parti yöneticilerini uyarmama rağmen dinleyecekleri yerde seni buraya kim gönderdi: Halen adları şaibelere bulaşmış aklanmamış şahıslar Devletin üst kademesinde görev alıyor kamu malları özel vakıflara devrediliyor yetmedi kendi mülküne kira ödüyor.Oy veren vatandaşlara önerim yüzlerine Nikap ve Maske takıp parti merkezlerine gitsinler sizlerin yüzünden alnımız açık gezemiyoruz desinler.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 05:22
19
Tamburam ne çalar sen ne söylersin. Konu CHP'nin yasakçı zihniyeti...
musto 26 Eylül 2019 08:48
0
Konunun ne olduğunu gayet iyi biliyorum kızım sana söylüyorum gelinim sen anla hoca her,gün linç ediliyor ne İsa'ya ne Musa'ya yaranıyor günü kurtarmak için vur abalıya kervanına katılmış
musto 26 Eylül 2019 09:16
1
Osmanlının yasağı 3 gün sürermiş CHP Belediye başkanlarının bir kaçı yakınlarına görev kendilerine ilave maaş milletin sesine isyanına karşı duramadılar geri adım attılar.Diğerleri başka bir ülkemi yönetiyorlar.
Adamın biri 26 Eylül 2019 10:59
1
Arkadaş 1 tanesi son bir yıldır oynanmayan 3 tane oyun kadırıldı. Eski dönemden kalan 24 oyun daha var üstelik bu 3 oyun dışındada oyun kalıdırıldı. 2015'de İBB bazı oyuncularını ideolojik nedenlerle atarken ses çıkarmayanlar şimdi CHP'nin yasakçı zihniyeti diyor. Eğer yasakçı zihniyet kıyaslaması yapacaksak son bir kaç yılda İktidar bu konuda baya yol aldı. Artık bu ülkede siyasal islamçılarında dolu bir heybesi var arkasında.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 00:03
SEVGİLİ ÜSTADIM. İMAMOĞLUNUN ARKASINDA KOSKOCA ORTADOKS ANLAYIŞTA RADİKAL BAĞNAZ BİR TEŞKİLAT VAR.O SADECE BİR FİGÜR. İMAMOĞLU O TEŞKİLATIN GÜLEN MASKI.ZAMANLA SEKÜLER SİYASET GERCEK YÜZÜNÜ GÖSTERECEK ODA BUNA İSTER İSTEMEZ UYMAK ZORUNDA KALACAK.
Karar Okuru 26 Eylül 2019 06:38
0
Bağnaz? Gerici yani?
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 06:53
2
00.03'te yazan okur! Bundan önceki yönetimde müslüman bir anlayış vardı da onun için mi şehri harika yönetti? Ekrem Bey'in yönetimine kulp takmadan önce İstanbul'u resmen talan ettiren anlayışı bir sorgula istersen. Bugün deprem olsa insanların kalabileceği alanlar bile ranta kurban gitmiş durumda. Bu mu senin beğendiğin yönetim anlayışın?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN