Back To Top
‘Kaderin üstündeki kader’ duyguları

‘Kaderin üstündeki kader’ duyguları

 - Son Güncelleme: 26.07.2019 Cuma 08:21
- A +

Sezai Karakoç’un “Sakın kader deme kaderin üstünde bir
kader vardır...

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır...” mısraları hiç şüphesiz en çok bizim dünyamızda seslendirilmiştir.

Ümit şiiridir. Mazlumiyetler vardır, tarihin bir dönemecinde yere kapaklanmışızdır, ama ümit bitmez. Yaşanan kader değildir, kaderin üstünde bir kader daha vardır. Göklerdeki karar başka bir karardır. 

Filistin için okuruz bunu, Çeçenistan, Doğu Türkistan için okuruz, Bosna için okuruz.

Bazen seçimlerde tökezlenir, o zaman yine okuruz. Göklerdeki kararı bulmak sonsuz bir motivasyon unsurudur.

Bu mısraların en heyecanlı seslendirmesinin Tayyip Erdoğan’a ait olduğu da herkesin malumudur. Kitlelere umut vermek söz konusu olduğunda Erdoğan’ın bu mısralarla bütünleşmiş gürül gürül sesi duyulur. 

Şu sıralar tarihi bir dönemeçte yaşama duygusu Türkiye’yi bir kere daha etkiliyor.

Çepeçevre olumsuzluklar var;

- Amerika sınırlarımızda bir terör devleti oluşturmaya çalışıyor. “İttifak”ı çamura bulayan başka kötülüklerin yanında…

- Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi kuşatmanın bir başka versiyonu devreye sokuluyor, Avrupa Birliği’nin desteği ile. Avrupa Birliği daha temelde Türkiye’ye karşı dostça davranmıyor.

- Arap dünyasının ana unsurları olarak Suudlar, Körfez ülkeleri ve Mısır Türkiye karşıtı bir safta toplanmış durumdalar.

- Amerikan hançerinin acısına karşılık iş birliğine girdiğimiz Rusya’dan emin değiliz. Kırım acısı orada öyle duruyor. İdlib’te iyi şeyler olmuyor. Terör örgütü PYD konusunda Ruslar’ın koruması saklı duruyor.

- “Yalnızlaşma” diye bir sendrom etrafımızı kuşatmış gibi. “Dost kim?” diye etrafımıza baktığımızda bir sıcaklık göremiyoruz.

***

Böyle bir iklimde karamsarlığın gelip kitlelerin yakasına yapışması her zaman söz konusu olabilir.

Ancak şu anda Türkiye’nin karar mekanizmalarında böyle bir karamsarlık gözlenmiyor. Aksine bütün risklerin görüldüğü, gerekli tedbirlerin alındığı, her türlü tehlikeye karşı koyabilecek bir gücün bu topraklarda var olduğu, Türkiye’yi kuşatmaya yönelenlerin asla başarılı olamayacakları vurgusu her kademeden seslendiriliyor. “Sabrımız taşmak üzere” sözünü Dışişleri Bakanımız Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda askeri harekata geçmesi sadedinde söylüyor. Doğu Akdeniz’de her türlü zorlamaya karşı “Bir gemi daha gönderiyoruz” karşılığı veriliyor.

Böyle zamanlarda sorunlu alanlara yönelik işaretlerde bulunmak, “ülkenin elini tutmak” gibi, hatta ülkeyi zaaf içinde göstermek gibi algılanabilir. “Fırat’ın doğusuna harekat yaparsak Amerikalılar nasıl tavır alırlar?” sorusunu sormak yerine “Onu Amerikalılar düşünsün” söylemi halkta daha çok karşılık bulabilir.

Hatta “kuvvet muhasebesi” yapmak gibi yaklaşımlar da insanları “düşmanla korkutmak, iradeleri çözmek” hanesine dahil edilebilir.

İşte “Kaderin üstünde bir kader vardır – Ne yapsalar boş, Göklerden gelen bir karar vardır” duyguları böyle zamanları besleyen duygulardır.

Bir milletin her türlü zorluk karşısında bu duyguları beslemesi onun ayakta kalma iradesinin göstergesidir. Yöneticiler, halkın bu duygularını diri tutarlar ve yukarı tırmanma hamlelerini bu duyguların üzerine inşa ederler.

Ancak yöneticilerin her halü karda bir de “reel durum değerlendirmesi” vardır. Karşı tarafın hamlelerini görmek, oluşturdukları yapının güç ve zaaflarını tahlil etmek, kendi alanını ittifaklarla tahkim etmek, kendisinin askeri – ekonomik – demografik anlamda zayıf yanlarını güçlendirmek gibi çalışmalar yaparlar.

Son gelişmelerin tartışıldığı bir tv programında bir asker konuk, Amerika’nın Türkiye karşıtı hesaplarını analiz ettikten sonra “NATO’dan çıkalım mı?” gibi bir soruya “Eğitim, ekonomi ve savunma sanayiinde çağı yakaladıktan ve iç barışı gerçekleştirdikten sonra neden olmasın!” diye cevap verdi.

Nasıl bir tırmanma şeridi konuyor önümüze… Onu aş, hedef büyüt, yeni ufukları yakala!

İçimizde büyüklük var, bunda şüphe yok. Bir büyük devletin mirasçılarıyız. Sağımız – solumuz budanmış, hala da budanma girişimlerine muhatabız.

Bir yandan içimizdeki büyüklüğün izini sürmek istiyoruz, bir yandan da önümüze çıkarılan yeni engelleri aşmaya çalışıyoruz.

“Kaderin üstündeki kader”le buluşabilmek ya da “Göklerdeki karar”a ma’kes olabilmek için “Layık olmak” diye bir şeyi de üstlenmemiz lazım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. 27 Temmuz 2019 18:55
Katılıyorum Sn Yazar size fakat Yazılarınız yapıcı olmalı. Partiler üstü vizyonumuz olmalı tek gayemiz Hak ve Hakikat ile VATANA HİZMET. .Birlik ve Dirligimızı besleyecek yazılar olmalı. Yönümüz TÜRK MİLLETİNİN istiklal ve istikbalidır. ..Endulusu unutmayalım 800 dene sonra silindiler ispanyadan. Emin olun,olalım. !. şimdi daha da cok arzuları var bizi Tarihten sıkmak için. Hicbir değer gozetmezler bir firsat geçse ellerine .Büyük Aile gibi olmalıyız istermiyiz Ailemiz perişan olsun. !.?.kimse istemez. !..
Arif Ünlü 27 Temmuz 2019 10:16
Yorumlar genelde Menfi. Zannederim yayın organının çizgisini takip eden okurların genel profili. Çıkarının, cebinin en ufak bir sıkıntıya girmesinde duyulan genel feryatlar. İslamla ilgili her konunun kötü olduğu algısı hakim görüş olarak görülüyor. Yaşı müsait olanlar bir gözden geçirsin, bundan önceki iktidarlar çok adaletli, üretimimimz tavan yapmış, vs, vs. son 150 yıldır Türkiye en iyi gelişmeyi bunca badireye rağmen son dönemde yakalamıştır. Sayın Taşgetiren'in de bahsettiği zorlukları göz önüne alarak herşeye rağmen güçlü Türkiye için birlik olmak tek yoldur. Çalış ve kadere inan.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 13:00
1
Arif bey. Ben olumsuz yorum yazanlardan değilim ama sizin bu gazete okuyucusuna haksızlık yapmanıza da kayıtsız kalamam. Büyük çoğunluğu muhafazakar dindar ve demokrat olan bir kitle bu sütunlarda özgürce tartışabiliyor. Sizin için herhangi bir kitle evet efendimci değilse menfaatperest sayılıyorsa onu bilemem.
Ali Atalay 27 Temmuz 2019 08:16
Ahmet hoca Suriye olayı kader-i mukayyettir, senin devlet politikan yanlış... Bunu sen nasıl kader-i mutlakın üzerine yıkıyorsun...
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 07:39
MUHTEREM HOCAM;KADERİ İNKÂR KÜFÜRDÜR,İNSAN KADERİNİ KENDİ BELİRLER DEMEK ŞİRKTİR.BU KONUYU AÇIKLIĞA KAVUŞTURMAK VE KARDEŞLERİMİZİN KÜFRE VEYA ŞİRKE DÜŞMELERİNİ ÖNLEMEK SİZİN BOYNUNUZA BORÇ OLMUŞTUR.BU KONUDA BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİNİN SÖZLER İSİMLİ TEFSİRİNDEN 26.SÖZ KADER RİSALESİ VE MEHMET KIRKINCI HOCANIN KADER NEDİR İSİMLİ ESERİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ.BUNLARDAN MUHTEMELEN SİZDE HABERDARSINIZDA,BENİMKİSİ İYİ NİYETLİ HATIRLATMADIR.KARDEŞLERİM;ALLAH HER TÜRLÜ GÜNAHI(O GÜNAH ÜZERİNE ÖLSEK BİLE)BAĞIŞLAYABİLİRDE,ŞİRK VE KÜFRÜN AFFI YOKTUR.
Muhtefi. 27 Temmuz 2019 19:09
0
Güzel de. Zor konu bunlar..Ulema şerleri nefstten, Hayırları Haktan bil demiş. ..Ayrıca Cüz ı İrade nedir ...Külli İrade nedir... İmanın Zevki, Neşesi lazım. :))..sizlere Hz Osman Kemali efendinin İRFAN SIZINTILARI kitabını tavsiye ederim. Bu ve benzeri konuları gayet Guzel açıklamış. .! .zamanınız boşa gidmeyecektir. .inşallah.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 07:33
Muhterem Hocam; Öncelikle hürmetlerimi sunarım.Size ders vermek haddim değil.Ancak müslüman olarak,müslüman kardeşimiz yanlış yöne meyletmişse,kavli leyyin(yumuşak ifadelerle)onu yanlıştan döndürmek vazifemizdir.Şairimizin bu mısralardan kastı nedir bilmiyoruz.Mecaz ilmi var bilirsiniz.Kader konusu çok hassas bir konu.Keşke makalenize konu etmeseydiniz.Kader imanın altı şartından birisidir ve çok derin bilgi gerektirir anlamak için.Yorumcu kardeşlerimizin bazıları,bu makalenizle şirke,küfre veya en azından günaha girmişler gibi görünüyor,Allah korusun.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 00:40
Osmanlı’nın başına gelenler kader midir? Sen ilim deme bilim deme, üç yüz yıl farkla matbaayı ancak getir. Din bezirganlarının değirmenine bolca su taşı, Eee sonra kader! Suriye ye herkesten önce atlamasaydık, böylemi olurdu sonuç. Halimize bakıp kader mi diyelim, kader neresin de bunun. Şairdir yazar. Okursun, mutlu da olursun. Ama o kadar. Kader, biz doğruyu, iyiyi, güzeli yapınca tecelli eder. Aksi şapşallıktır.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 09:35
1
Kader değil midir?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 20:40
Bu ülkenin kronik vakası sizlersiniz. Siz 'akıl adam bu ülkede sorular çalınıp kurumlar işgal edilirken, insanlar fişleyip yatak odaları dinlenirken,Türkün mitolojik kutsal değerine aslı astarı olmayan terör örgütü denip insanlar zindana kapatılırken sesiniz çıkmadığı gibi,bütün bu zulümleri alkışladınız.Bölücü terör örgütüne selam gönderdiniz.Bu gerçeklerle yüzleşebilir misiniz?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 19:09
"Ve bi'l kaderi" yani "Nesnenin kaderi kendisinde mevcut olarak, o nesne var olmuştur” manasındadır. Kaderi Allah yaratmış ve nesnenin içine koymuş demektir. KADERİN ÜSTÜNDE KADER YOKTUR. Yani kaderin üstünde kader yoktur. Kader bir tanedir. O da yaratıcıdan gelen "Kader"dir. Bunu demek şirktir. Şiirde kulağa hoş geliyor diye şöhret bulmuş. Benden söylemesi.
HACI MURAT 26 Temmuz 2019 14:59
Adalet,hukuk,liyakat gibi kavramları, sınav sorularını çalan,insanların en mahrem hallerini dikizleyen, fişlenmedik insan bırakmayan,devletin bütün kurumlarına başkalarının hakkını yiyerek kendi adamlarını yerleştiren Fetö bağlıları dillerinden düşünmüyorlar.Adalet diyorlar,hukuk diyorlar,liyakat diyorlar,daha da bir şey demiyorlar.Bunlar yüzünden adalet ve hukuk da bir değer olmaktan çıkacak hafazanallah! Bu yorumu sayın Taşgetiren'in yazısı için değil,burada yer alan bir kısım yorumlar için yazızıyorum.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 18:39
3
Adalet,hukuk,liyakat gibi kavramları, sınav sorularını çalDIRan, insanların en mahrem hallerini dikizleTen, fişlenmedik insan bırakmayan, devletin bütün kurumlarına başkalarının hakkını yiyerek kendi adamlarını yerleştiren AKP’NİN bağIMlıları HİÇ SEVMİYORLAR. Bu yorumu sayın Taşgetiren'in yazısı için değil, HACI MURAT’IN yorumU için yazıyorum. :)))
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 19:39
1
Adalet, hukuk, liyakat olsun. Herkes yerini bulsun işte...Sorun yok (kim derse desin, bunlar lazım yani)
HACI MURAT 26 Temmuz 2019 23:19
1
18.39 Bu yorumu senin için yazıyorum:"Bizim bir kabahatimiz yok,bize soruları çaldıran,dikizleme ve fişlemeyi yaptıran sizsiniz" diyorsun yani.Başınıza silah mı dayadık bunları yapmanız için pekiyi?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 14:19
Göklerden gelen karar ne yahu?! Buna bel bağlamak nedir? Çat bakalım gücünün hesabının kitabının çok üstünde bir güce. Sonra göklerden gelecek bir karar ile muzafferiyet bekle. Bizanslılar da Ayasofya'ya kapanıp son ana kadar göklerden gelecek bir karar beklemişlerdi. Taki Türk atlılarını kapıda görene kadar.
karar okuru 26 Temmuz 2019 13:30
Kader dediğiniz şey Kuran ı Kerim dir.Kuran ı Kerim ne der.Akledin.Akletmek ne demektir peki.Çalışmaktır,Vicdanlı olmaktır,Adaletli olmaktır,Paylaşmaktır,Doğrunun peşinde koşmaktır.İnsan olarak bunları yaparsak kaderimizide doğru çizmiş oluruz.Allahta her zaman doğrunun yanındadır.Adam kırmızıda geçiyor araba çarpıyor ölüyor.Yani akletmiyor kırmızıdan geçeceğini ve ona araba çarpabileceğini.Sonrada buna insanlar kader diyorlar.Öyle bir kader yok.Size var diye anlatanlar size yalan söylüyorlar.Bu insanlar hurafeci insanlardır.
fuat 26 Temmuz 2019 13:26
türkiyede sagcı parti var,solcu parti var,kominist parti var,lgbt ler var ama şeriat partisi yok.daha 100 sene beklemek lazım herhalde!.müslüman oldugunu iddia edenler koministler kadar cesur olamayıp, trumpun putinin avrupanın dini olan demokrasiye hizmet ederek nasıl cennet hayali kuruyo acaba?çok ilginç!.
İbrahim 26 Temmuz 2019 15:46
1
Güzel demişsin de aga, Şeriat Partisi'ne üye yapılacaklar herhalde şeriat taraftarlarından olmalı değil mi? O da halkın (umumun)asgari %60'ın içerisinden gelir ki, Türkiye'de halihazırda halkın şeriat isteyen oranı %60'ın yarısı ancaktır kanaatimce.. Keşke oran daha çok olsa da Şeriat-i Garra-i Muhammediye hakim olsa..
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 21:43
0
Hangi Şeriat? Torpili,hak yemeyi, gerçek adaletli olmayı,partiyi-pırtıyı,ırkı ,cemati ,hemşericiliği akrabacılığı,güçlülerin yanında olmayı yaşantınızla birlikte yürüten şeriatınızmı? Yoksa kendi çocuğuna bile torpil yapma,işçinin hakkını ver,kamunun kalemini dahi evine götürme,ahlaklı ol,yalancı olma,alın terini ye, böbürlenme,dosdoğru ol ...diyen Allahın şeriatımı
karar okuru 26 Temmuz 2019 13:18
allah razı olsun sıhhatiniz afiyetiniz artsın inşaallah .
Mehmet Ay 26 Temmuz 2019 12:57
Biz bu kafa ile daha coooook saha kalkariz. Türkiye cag atlar..... Güldürmeyin insani
E.K 26 Temmuz 2019 12:48
Sn yazarin bu yazisi Akp'nin ve Sn Erdogan icin yazilmis bir guzelleme manifestosu niteliginde..Son derece subjektif, hamasi ve temelsiz gorusler..Yazar bu yaziyi hangi kafayla yazdi bilemiyoruz, ancak, bu yaziyi okuduktan sonra yine Karar'in degerli yazarlarindan Mehmet Ocaktan'in yazisina bakiniz lutfen..Sn yazar, goklerden gelen kararlar niye hep muslumanlarin yasadiklari cografyayi yoksulluga, ezilmislige ve cileye mahkum ediyor, keske bunuda izah etseydi...
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 14:37
1
Anlamamissinizz.. Bu sözleri etmek yetmez "layik olmak lazim" diyor.. Yani icraat gerek kuru laf degil diyor..Tarzi da biraz pamukça:))
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 21:01
0
Her ata oynayacaksın. Özü bu bence.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 12:41
Ahmet Bey'in saydığı sorunlara, başkalarını da ekleyebiliriz. İşin en sıkıntılı yanı, bütün bunlar olup biterken, başımızda Türk tarihinin en beceriksiz iktidarlarından biri var. Eğer bu da kaderse, Muaviye'nin dini doğru demektir.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 12:24
Göklerdeki kader diye diye gücü ele geçirenler, hukuksuzlukta sınır tanımaz oldu. Ne yaman çelişkidir ki,siyasi iktidarı ağır tenkit eden Sezai Karakoç'un partisini karargah tutan zevat,siyasi iktidarın davulunu çalıyor.
Yavuzcan 26 Temmuz 2019 12:27
Ah keşke gücümüzün farkına varsak, ah keşke ortak akıla yönetilsek, ah keşke bu kadar seneleri boşa harcamamış olsaydık, ah keşke iyi yönetilseydik, ah keşke ağır sanayi hamlesini daha önce başlatmış olsaydık, ah keşke üretime önem vermiş olsaydık, ah keşke liyakatı esas almış olsaydık, ah keşke ötekileştirmemiş olsaydık, ah keşke bir birimize karşı kırıcı olmamış olsaydık, ah keşke orta asyaya abi, orta doğuyada kardeş olabilseydik. Keşkeleri çoğalta biliriz, ama her şeye rağmen Allah bu millet in içindeki iyiler ve asiler için! Bütün kötülüklerden koruyacaktır.
Türkiye Sevdalısı 26 Temmuz 2019 12:14
Gerçekden çok objektif ve yerinde bir yazı olmuş. Evet kaderin üstünde elbette bir kader var. Allah (c.c) affedicidir Sonsuzdur. Ama biz O Rahmete Ne kadar Layığız. Geçtim akılcı politakaları Manen ne kadar Layığız ?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 12:12
Allah taraafından seçilmiş olduğuna inanılan, tanrı - kral kavramını pekiştirmek için , o şiir kullanılıyor bence. Onun , konustugu tv yere konamaz. günaha girersin. hele vasiflari vardir ki alemlerin efendisine eştir. Efelenmeyle , dik durmak arasında bir fark var onu görmek gerekir. Ey Rusya demek , mavi marmara da israile sen kimsin diye efelenmek güsel de , domates almadılar turist yollamadılar diye geri vites yapmak, samari yiyince agu gugu yapmak . Bana mı sordunız demek hoş olmuyor.
okur 26 Temmuz 2019 11:32
"Doğru söyleyeni dokuz köyden kovmuşlar" Taşgetiren çok yerden kovuldu ama, islami hassasiyetini hep korudu. "Sen O'ndan razı, O da senden razı olarak Rabbine dön!" ayetine mashar olur inşaallah...
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 11:31
Adalet yok, üretim yok, akademi yok, liyakat yok, içte huzur yok, dışta bize güvenen yok. Bu şartlarda nasıl şaha kalkacağız?
tarık hasan 26 Temmuz 2019 11:19
Amerika sınırlarımızda bir terör devleti oluşturmaya çalışıyor,Avrupa Birliği daha temelde Türkiye’ye karşı dostça davranmıyor,Arap dünyasının ana unsurları olarak Suudlar, Körfez ülkeleri ve Mısır Türkiye karşıtı bir safta toplanmış durumdalar,Amerikan hançerinin acısına karşılık iş birliğine girdiğimiz Rusya’dan emin değiliz, peki bunların hepsi bize niye düşman insan haklarını adaleti eşit paylaşımı savunduğumuz içinmi yoksa bilmediğimiz sebeplermi var mantıklı deil akın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır ve tecelli edyo gibi...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:49
0
Erdoğan ve arkadaşları.partileri kapandıktan sonra yenilikçi hareket adıyla sahne aldılar.var olan mevcut gücü zayıflatma dilar..kaldiki şu anki şartlar.her ne olursa olsun .ayrışmayı deyil.aksine bütünleşmeyi gerektirir. Helele uzun yıllar birlikte yol yürümüş insanlar için böyledir. Erdoganda bir insandır hata yapabilir.ahmet beyinde dediği gibi etarafimiz çevrili .bir vaziyetteyken. Bırakın .ayrışmayı.bu yönde bugün.gucu zayıflatacak.yorum yapmak.bile ,sadece düşmanlarınıza hizmet eder. Zira şu an dere gecilmekte .ne yeni atlara. nede yeni binicilere ihtiyaç yoktur.gun ise birlik günüdür..
Demircan 26 Temmuz 2019 10:36
O mısralar keşke siyasi çıkar için değilde ihtiva ettiği gerçek manası için seslendirilseydi. Ne yazık ki sadece dünyevi iktidar adına söyleniyor.
HERMES 26 Temmuz 2019 10:15
Hz. Mevlana'nın Mesnevisinde geçen, bir adamın, bir peygamberden, ısrarla hayvanların dilini öğrenme talebi, hayvanların dilini öğrenmesi ve sonrasında yaşananları okumanızı tavsiye ederim, Türkiye'de olup bitenlere çok benzetirim.
Abdllh 26 Temmuz 2019 10:14
Müzmin muhalifler yine beğenmese de harika bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 10:12
EVET LAYIK. OLMAK LAZIM. BİZ İKBAL GÜNLERİNİ SIRA İLE DAĞITIRIZ. ( ALİ İMRAN.140.. RUHUL BEYAN BURSEVİ) zahiren söylenen sözlerin batinin manalarını bilselerdi titrerlerdi. Bir ülkede işler iyi gitmiyorsa idarecilerin kötülüğü yüzündendir,. () ((ruhul beyan BURSEVİ) bir sene içinde 500 ze yakın fabrika kendiliğinden yandı. Kaderin üstündeki kaderi bunamı yoralım?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:53
Taşgetiren, hafta da en az bir kere Tayyip'e iman tazelemezse, kendini günahkar hisseder.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:48
Irak Kürdistanından, Suriye Kürdistanına, Kobani’yi müdafa için gönüllü nakline kuryelik yapmak, Erdoğan’ın yaptığı en doğru işti. Ne olduysa, Kobani aktarmasından birkaç gün sonra, Erdoğan, Suriye Kürtlerine savaş açtı. Referandumla da Irak Kürtlerine. Orta Doğuda, ABD’yi, Rusya’yı etkisiz kılmanın yolu gönüllerin birliğiydi. Erdoğan, Kürt düşmanlığıyla, Sünni-Şii savaşına teşne politikalarıyla, Sünni dünyanın liderliği için Suud ailesini (Kral ile veliahtı) birbirine düşürme hesaplarıyla, emperyalizmin ekmeğine yağ sürdü.
Ali Devişoğlu 26 Temmuz 2019 09:38
“Eğitim, ekonomi ve savunma sanayiinde çağı yakaladıktan ve iç barışı gerçekleştirdikten sonra neden olmasın!” Peki iç barış nasıl sağlanacak? MHP mantığıyla giderek mi, Kürtler'e hakaret ederek, onları aşağılayarak mı iç barış sağlanacak!
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 10:10
3
Ali Dervişoğlu; Peki TC tarihinde devletin ilk defa Kürde Kürt diyerek başlattığı açılımı efendilerinin emri ile hendeklere gömenlerle mi iç barış sağlanacak ? Aklımızla alay etmeyin, olan biteni biz de görüyoruz. Yalan bin kere tekrarlanmakla doğru olmuyor .
Kasimo 26 Temmuz 2019 10:18
2
İyide, Kürtler daha az mı Faşist? Neden kimse gündeme getirmiyor?
Musto 26 Temmuz 2019 08:57
70 yıllar şantiyeden vatani görev için gaziemire gittim akşam yemeğinde devasa çelik bina gitti geldi hayatımda deprem yaşamadım raylı kapılara insan sığmıyor etten duvar oldu ufacık camlar kırıldı dışarıya beton üzerine kendini atan atana atamayanlar ellerini açmış Allahım senin için ve vatan için ölmeye geldik bizi kurtar diye dualar ediyor sigaramı yaktım arkadaslara bina sağlam çelik yapı dışarıdan daha güvenli desemde inanan yok sürü misali en son ben çıktım vatanı kurtaracak koca tugayın nerdeyse tamamına yakını yaralandı revirler yetmedi sahra hastaneleri kurduk.
TR31 26 Temmuz 2019 08:53
Türk dış politikası tarihte hiç bu kadar çamura batmamıştı.Rusya ile kankayız ama aynı rusya PYD hamisi.Amerka ile muttefikiz ama abd pyd nin de muttefiki .Irani uluslar arası ambargoda biz tutuyoruz ayni iran geberteceğimiz Esat' ın kankası bu nasil dış politika Allah' ım?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 08:53
Kaderin üstündeki kaderi yaşamanın yolu akıldan geçiyor. Allah zaten defalarca akla vurgu yapıyor. Aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırırım diyor. Öyleyse üreteceğiz, toplumu bölmeyeceğiz, aynı noktalarda buluşacağız, dürüst ve adil olacağız. Yani bu 17 yılda ne yaptıysak tam tersini yapacağız.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 10:15
9
08:53; yani başörtülülere zulüm edeceğiz, kürtlere dışkı yedireceğiz, okyanus ötesi höt deyince hazırola geçeceğiz, iha-siha yapmayacağız. . . . vs vs vs öylemi ?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 14:10
2
10.15 adam üreteceğiz toplumu bolmeyecegiz, dürüst ve adil olacağız diyor. Yani bu iktidarın katlettiği şeylerden bahsediyor. Siz nerenizle anlıyorsunuz. Diliniz çok çirkin.
bir okur 26 Temmuz 2019 08:35
Son cümle çok yerinde olmuş. Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeden göklerden bir şey beklemek beyhudedir. Dış politikadaki açmazlarımız, ekonomik sorunlar gibi bir çok durum akılcı politikalar üretmediğimiz, çağı yakalayamadığımız içindir. Tek adamcı hayalci dış politikalarla, elimizdeki varlıklarımızı çar çur ederek göklerden daha çok karar bekleriz...
Osman Baharçiçek 26 Temmuz 2019 08:33
Eyvallah üstat. Tabiri-caizse döktürmüşsünüz. Bu yazıyı okuyunca aklıma bu ayet geldi. İnsanlar, düşmanlarınız size karşı ordu topladı onlardan korkun denildiğinde imanları bir kat daha artar. Allah bize yeter. O ne güzel vekildir. Al-i İbrahim suresi 173. Ayet......
Osman Baharçiçek 26 Temmuz 2019 10:11
0
Ali İmran süresi 173. Ayet düzeltir özür dilerim.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 08:17
Kaderin üstündeki kaderlerine bulunabilmek için içeride birliğin ve vahdetin sağlanması gerek bunun için hain ve lanetli bir avuç soytarının yaptığı bir darbe girişimi bahane edilerek ekmeği ve aşı kesilen malı gasbedilen yanlızlığa mahkum edilen mazlumların ve masumların acilen yaralarının tamir edilmesi ve devletin şefkat elini bir daha uzatması gerekir sizin yazdığınız gibi bu insanların hiçbirinin çocuğu özel sektörde dahi işe alınmamakta kin ve nefretle büyümekteler afsa af devletimiz baba kucağını bunlara da açmalı ve emin adımlarla geleceğe yürümeliyiz selamlar saygılar
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 07:43
bu hale bu günkü iktidar getirdi
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 07:28
Türkiye kendi işine gelen grupları özgürlük savaşçısı, gelmeyenleri ise terörist ilan ediyor.
Özkan 26 Temmuz 2019 05:50
Sayın yazar hayat haddini ve hesabını bilmeyenler için çok iyi bir öğretmen dir .Toplum yaşayarak öğrenen bir varlık.Toplumu yönetenler nekadar sağlıklı olursa toplum da o kadar başarılı olur.Toplumu yönetenler ne kadar sağlıklıymış görelim ...
Nurullah 26 Temmuz 2019 05:31
Müslümanlar olarak önce pis huylarımızdan vazgeçmeliyiz. Har vurup harman savuracaksın, parayı betona gömeceksin, ihale-yol-köprü yapımı derken 1 liralık işi 10 liraya yapıp 5 lirayı cukkalayacaksın, fabrikaları satacaksın, rüşvet yolsuzluk sayende tavan yapacak sonra da topu Allah'a atacaksın, kaderin üstünde kader var deyip sıyrılacaksın, yok öyle yağma.. Kendi dalaletlerinden dolayı ülke olarak acziyete düştük. Üretim ekonomisi olmadıktan sonra Tam Bağımsız Türkiye olamayız. Atatürk'ü adam gibi okuyup özümseyemedikten sonra düze çıkamayız.
KARAR OKURU Ahmedâ 26 Temmuz 2019 04:39
Sayın yazar! Kaleminizi o kadar korkak alıştırmışsınız ki 'acaba nasıl yazsam da iktidardan tepki çekmesem' der gibi lafı dolandırıp duruyorsun. Çok yazık!
Karar Okuru 26 Temmuz 2019 04:37
Ekonomi ve insan kalitesi. Tarih bazen çok zor durumlarda geçit verebilir. Kurtuluş savaşı süreci gibi ama o süreci yönetmiş insanlara bugün nefret ile bakıyor ülkenin yarısı. O kitlenin getirdiği idare de buraya getirdi memleketi. Batakçı borç ekonomisi, eş dost yağması, ülke değer ve kurumlarını satan mirasyedi ruhu. Öte yandan eğitim ölçmelerinin gösterdiği rezalet. Son sınavlarda fizik konusunda kişi başına düşen doğru cevap sayısı 0.46. Kişi başı 1 soru doğru etmiyor. Bu fizik bilgisi kalitesi ile mi Ruslar ile S 400 üreteceğiz. Eh onlar yapar bize de çay kahve taşımak işi düşer.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN