Back To Top
Korkular- sistemin gücü

Korkular- sistemin gücü

 - Son Güncelleme: 15.02.2019 Cuma 08:31
- A +

İktidar yanlısı medyaya çok yansıyor, yer yer de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin sözlerine yansıyor. Belki iktidar yanlısı medya, Cumhurbaşkanı’nın bu yönde bir stratejik değerlendirmesi olduğu kanaatiyle böyle hareket ediyor. 

Neden bahsediyorum?

Bu yazı birbiriyle bağlantılı iki konuyu analiz edecek.

“Korkular” dediğim şu: İktidar cenahı 31 Mart seçimlerinde Ankara, İstanbul gibi sembolik değeri bulunan şehirlerde seçimi muhalefet adayları kazandığı takdirde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik bir meşruiyyet tartışması başlatılacağını, peşinden de Gezi olayları benzeri sokak hareketleriyle Erdoğan’ın devrilmek isteneceğini söylüyor. Örnek olarak da Venezuella’da Maduro’nun karşı karşıya bulunduğu durumu gösteriyorlar. Bu tarz olayların dış desteğe de kavuşacağını, hatta ABD’nin Erdoğan’ın yerine mesela Kılıçdaroğlu’nu başkan atayabileceğini iddia ediyorlar.

Ne denir?

- Evet, muhalefet sembol şehirlerde kazanırsa, bir meşruiyyet tartışması açar. Gezi olaylarına benzer sokak hareketleri yapmak ister. ABD vs. gibi Erdoğan karşıtı odaklar, bu hareketlere ümit bağlayıp, desteklemeye yönelebilirler.

Ama bence bu kadar. Böyle bir hesabın Türkiye için hiçbir şansı yok. Gezi olayları kısa sürede marjinal sol grupların inisiyatifine girdi ve yine kısa sürede izole oldu ve etkisiz hale geldi ki, öyle bir girişimin hüsrana uğraması kaçınılmazdır.

Erdoğan ile Maduro arasında paralel değerlendirmeler yapanlar ise, ya aklını peynir ekmekle yemiş olmalı ya da Erdoğan’ın imajına yönelik müthiş bir tahribat kampanyasının gizli ortağı olmalı...

Sormak lazım: Neresi benziyor Türkiye ile Venezuella’nın birbirine ya da Erdoğan ile Maduro’nun profilleri nerelerde kesişiyor?

Böyle bir senaryoya kim prim veriyorsa, o, muhalefetse ham hayal peşinde koşuyordur, iktidarsa, kendi kendine gereksiz korku empoze ediyordur.

Öyle değil de, seçim stratejisi olarak “toplumu böyle bir kaygı atmosferine çekelim, dolayısıyla safların sık tutulmasına, irade gevşemesinin önlenmesine çalışalım” diye düşünülüyorsa, bence o da “Beka sorunu” gibi ülke için son derece hayati ve ancak gerektiğinde kullanılması gereken bir enstrümanı bir seçim için ucuza harcamak oluyor.

SİSTEMİN GÜCÜ

“Sistemin gücü” meselesine gelince...

Yukarıdaki değerlendirmede işaret ettiğimiz korkular, aslında önemli ölçüde “Sistemin halktaki karşılığı ve gücü”ne ilişkin kaygılarla ilgili.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bir sistem değişikliğini getirdi. Ve halen bu yeni sistem, bir yandan kuruluyor bir yandan da sınanıyor.

Bir sistem var, bir de sistemin şahsında sembolleştiği sima olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan var.

Bu sistemin;

1- Başkanlık modeli oluşuyla tek adam yapılanmasına yol açıp açmayacağı...

2- Partili Cumhurbaşkanı hüviyetiyle devleti bir parti devletine dönüştürüp dönüştürmeyeceği...

3- Cumhurbaşkanı’nın “Cumhurun başkanı” olmakla bağlı bulunduğu siyasi partinin ve onun temsil ettiği toplum kesimlerinin başkanı olup olmayacağı...

4- Kuvvetler ayrılığı düzenlemesinin yeterince inşa edilememesi yüzünden tüm alanların, özellikle her türlü aksaklığın düzeltilmesine imkan verecek olan hukuk alanının tekelci bir karakter kazanıp kazanmayacağı...

Bu sorular yönetimi üstlenecek her siyasi yapı için hayati önemdedir. Bu yetkiler şu parti ve liderin elinde olursa iyi, şunun elinde olursa kötü denecek bir durum, sistemin kapsayıcılığı söz konusu olduğu için bir anlam taşımıyor.

Bir de yönetimi üstlenen kadroların ve birinci kişinin ortaya koyacağı dil-üslup-karakter sistem hakkında pozitif-negatif yargıların kaynağı olacaktır.

Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti cenahı, asıl bu konu üzerinde kafa yormalı. Toplumun yarısının “Beka sorunu” çerçevesinde tehdit algısı içine sokulması herhalde yeni sistemin getirmesi istenen sonuç değildi.

Yaşanan süreci bir deneme dönemi olarak görüp, restorasyon ihtiyacı varsa onu hazırlamak ülke için de Erdoğan ve Ak Parti için de iyi olacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Şubat 2019 16:43
Sağduyu
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 19:05
Acaba tek adam yapilanmasi olacak mi olmayacak mi?...Sayin Tasgetiren su andaki sistem tek adam sistemi degil mi? Olmus bitmis, Cumhurbaskani'nin dedigi gibi ati alan Uskudari gecmis. Bu soruyu ne amacla sordunuz, anlayamadim.
KAFKASYALI 15 Şubat 2019 18:50
Bu bir tasadüf mü, yoksa danışıklı bir aksiyon mu bilmiyorum ama, bu gün siz ve Taha Akyol aynı minvalde " iktidar yanlısı" söylemi ile yazıya başladınız. Bu durum da birileri de sizi " iktidar karşıtı" olarak yaftalasa yanlış yapmış olmaz herhalde !
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 18:15
Hocam ne oldu sizin yüz yıllık bakış derinliğinize?
karar okuru 15 Şubat 2019 16:52
Ahmet bey'e bir sorum olacak!Ben bir vatandaş olarak duygularımı dğşğncelerimi ve fikirlerimi söylemekten korkuyorum.Sizde ve diğer yazarlarda da aynı korku var mı?
ramazan koç 15 Şubat 2019 14:55
ha ne olur taşgetiren ülkücü olduğu içinmi allah ramet etsinden kaçınıyorsunuz o allah diyordu türk islam düşmanı babamda olsa diyordu paraya makama mücahitken mütahit olmadı bir müslüman olarak senden bunu beklerdim senelerdir okurum seni ama beni hayal kırıklığına uğrattınız karar gazetesi olarak o dönmedi aynı kaldı kimseden korkmadı allah rahmet etsin
Hersoy 15 Şubat 2019 14:48
Yeni olan eskinin olumsuzluklarini gideriyorsa tutma ihtimali yüksektir; demekki bir süphe varki muktedirler böyle savunma pozisyonu aliyorlar. Sordugunuz 4 soruya sistemin iyiligi lehinde cevap verilebiliyorsa muktedirlerin korkmasi yersizdir; cevaplar aleyhte görünüyorsa savunma pozisyolari kendilerince yerindedir,sanirim ikinci öngörü dogru gibi duruyor.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 14:29
Toplumun yarisini tamini bilmem.chp hdp PYD terorist degil diyor mu kardesim ? EVET. abdTRUMP, pyd teroristlerine devlet kurmak icin ekonomimizi bile TEHDIT ETTI MI ? Evet. .hukumet bu durumda; yerel secime pyd ye sicak bakanlarin zaferle cikmasini ,sonuclarini da dusunerek BEKA sorunu olarak tanimlayabilir ve cok dogru yapar. işinize gelmese de mantıklıdır..
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 15:57
3
İnsanların ekmeği yokolmuş...açlar aç! sen Türklük Kürtlük gazı üzerinden sömürü sistemini sürdürmek için her türlü fırıldağı çevir! Beka Türk Kürt ayırmadan insanların ekmek kavgasıdır, beka başımıza çöreklenen geminin üst güvertesindeki sömürücüleri defetme sorunudur
ABDULHAMİT 15 Şubat 2019 16:29
3
Oy oy oy. Dinimiz başkentin arzusu, şeytanımız PYD -Kürtler diyelim saf dindarlar uyansın. Karar sen de bunu yayınla.
E.K 15 Şubat 2019 14:07
Mevcut iktidar gibi dusunmeyenler vatan haini degiller. Akp'nin kaybetmesi beka meselesi de degil. Muhalefetin bazi kentleri kazanmasi muhtemel. Demokrasi diyorlar bunun adina. Niye illa isi dondurup dolastirip dis guclere baglama geregi duyuyorsunuz?..... Biz millet olarak o kadar salakmiyiz ki, dis gucler her istediklerinde isimize mudahale edebilsinler?... Yukselen her muhalif ses veya hareket feryad-i figanlar karsilaniyor.....! Hainler.... vatan eldend gidiyor...beka meselesi.....Akp bir sansti ulkemiz icin....Ancak bu firsat iyi kullanilmadi..Nokta....
ABDULHAMİT 15 Şubat 2019 13:32
Bugünün dini ulus devletlerin sistemidir deyip geçelim mi. Zira herşeyimiz onların kanununa göre. Varın bu dinin peygamberini, şeriatını,mekkesini, kitabını siz düşünün.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 14:23
4
Din candır.
E.K 15 Şubat 2019 15:24
0
Dinsiz insanlar gordum, yasiyorlar. Cansiz yasayani hic gormedim...!
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 18:12
3
Onlar yaşayan ölüler E.K :))
Sayin hocam bence yazilarinizi gazeteye gondermeden evvel bir kez daha okuyun. Veya bir dostunuz varsa ona okutun. Kafasi cok karisik bir kisinin denemeleri kivaminda. Ihtimal icinde ihtimallere bina edilen tavsiyelerle dolu. Icerigin coguna sizin dahi inandiginizi sanmiyorum. Bakanimiz ne kadar net halbuki: m.vekilligini kabul etmiyor secilenlerin
HACI MURAT 15 Şubat 2019 11:42
Siz bu denemeden memnun musunuz Ahmet bey? Her sahada 12 Eylül'de ve 28 Şubat'ta görülmeyen tahribatlar var mı yok mu? Bugün saçı sakalı ağarmış, çarşaflı, tesettürlü hanımlar uydurma ve zorlama suç isnatlarıyla içeriye tıkılmıyor mu? Kendi patti başkanları "hırsız olsun bizden olsun" demiyor mu? Daha ne olmalı memnun olmamak için?
HACI MURAT 15 Şubat 2019 14:17
2
Bu yorumu ben yazmadım.Sanırım 12.46'da yorum yazan Karar Okuru yazmıştır.Çünkü her iki yorumda da "deneme" kelimesi geçiyor.
karar okuru 15 Şubat 2019 14:56
5
fetöcü ergen trollerin ahlakından ne beklersiniz hacı kardeş, şaptan şeker olmaz..
sabır! 15 Şubat 2019 15:05
2
Etkin büyük ki isminden istifade etmeye çalışıyorlar.Sahte tekstil ürünlerini duyduk ta sahte yorumlarla karşılaşmakta varmış!
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 15:49
1
Ben de bu yorumu hangi HACI MURAT yazdı diye merak edip duruyordum. İsme gerek yok be hocam; KARAR OKURU de gitsin (bence tabi).
HACI MURAT 15 Şubat 2019 10:17
Sayın Taşgetiren de sayın Taha Akyol gibi yazısına "iktidar yanlısı medya" cümlesi ile başlamış.Bu cümleye benim ekleyeceğim şu:Bir kısım medya iktidar yanlısı olduğu gibi,takriben halkın yarısı da iktidar yanlısı.Cumhur ittifakının büyük şehirleri alması,oy oranının Türkiye genelinde %50'nin üzerinde olması,Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi açısından elbette iyi olacaktır. Aksi olduğunda da endişe edecek bir durum söz konusu olmaz.En fazla halk,CHP belediyeciliğinin sunacağı hizmetle yetinmek durumunda kalır.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 12:08
24
Mesele bu kadar basit değil Hacı Efendi. Seninkiler, belediyeleri kaybedince, KUPON ARAZİLERİ de kaybedecekler. Seninkilerin yandaş müteahhitleri (Ki çoğu medya patronu...) de, torpilli ihaleleri kaybedecekler. Erdoğan, niye bu kadar çabalıyor, dersin. Mesele VATAN MESELESİ de ondan !!!!!
Aliii 15 Şubat 2019 09:43
Beka sorunu varsa kendi taraflarının saflarını sıklaştırıp, geri kalanları yok zilletti yok illetti deyip ötekileştireceklerine herkesi kucaklayıp milletçe birlik olunması için emek harcasalar..
Zor tercih! 15 Şubat 2019 09:46
Hiç bir zaman bu başkanlık sistemi parti devletine dönüşmez.5 yıllık süre için seçiliyor.Başarılı olursa bir dönem daha seçilme ihtimali var.Hiç bir başkan 5 yıl içinde ülkeyi parti devleti haline dönüştürmeyi başaramaz.Bunlar 16 yıldır iktidar olan olan Ak parti düşmanlığının son argümanlarıdır.Eğitim sistemini tamamen ele geçireceksiniz.sonra emekli olanların yerine bunları atayacaksınız!50 yıl bile yetmez!
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 11:47
24
Sen göremiyorsan biz ne yapalım? Tek parti dönemini bile geride bıraktılar maalesef. O'nlara oy vermeyene kafir bile dediler. Daha neyi beklersin???
sabır! 15 Şubat 2019 14:43
3
Siyaset benim mesleğim değil seninde olmasın.Çok çabuk dolmuşa biniyorsun!
Takipci 15 Şubat 2019 09:35
Cekingen bir yazi, biraz daha cesaret lütfen...
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 11:41
30
Cesur olanları Silivri bekliyor ama...
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 09:22
Siyaset bezirganlarının elinde Temsili demokrasi iflas etmiştir. Halk kendi kaderini ele alıp, kendini yönetmenin yollarını bulmalıdır. Yerel meclisler, yerel demokrasi, halkın inanc-etnik temelde paramparça edilemediği, sosyal birlikteliklerin güçlendiği bir sistem için emek-çaba harcamanın zamanı gelmediği???
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 16:04
0
Destekliyorum! Halk kendi kaderini bşr avuç siyaset bezirganına teslim etmekten vazgeçtiği gün kurtuluş adımını atmış olacak.
KAFKASYALI 15 Şubat 2019 19:19
2
09:22 ve 16:24, halk kendi kaderini çoktan ele aldı hemşerim. Mesela haddini aşan asker de olsa haddini bildirerek, mesela 25 Temmuz'da fetöcü askeri tanktan çekip alarak. Anasının, bacısının başörtüsüne el uzatanın elini kırarak.... daha ne olsun beyim....?
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 09:20
Akp direksiyona Erdoğan'ın oturtulduğu aşırı yüklü bir kamyon fren yapamıyor, gaza basmaya devam ediyor. Restorasyon niyeti ve şanlı yok, 4 maddenin tamamında sıraladığın şekilde ilerliyor. Bu kamyonu durdurup, içindeki yolculara da zarar gelmeden istirahate almak tek çözüm
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 09:12
restorasyon ihtiyacı mı? evet.. evet... düşünülebilir. ama bi prüzler giderilsin önce. herşey bi dümdüz olsun...
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 08:57
Sistemin gucunden korkup bazi yorumlari sansurluyorsunuz sayin yazar. Tabi bu yonetim sekline sistem denirse. Dindar insanlar Allah'tan baska kimseden korkmaz derlerdi. Dogru degilmis.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 08:45
3. Cumhurbaşkanı’nın “Cumhurun başkanı” olmakla bağlı bulunduğu siyasi partinin ve onun temsil ettiği toplum kesimlerinin başkanı olup olmayacağı... demişsiniz Ahmet Bey.. Neden sadece Ak parti tabanının başkanı olmalı? Cumhurun başkanının; dindarı, ateisti, alevisi, ermenisi, yahudisi, Türk'ü, kürdü, arabı, solcusu, sağcısı, liberali... Tüm Türkiye vatandaşlarının başkanı olması, herkesi kucaklaması gerek değil mi?
Fatih 15 Şubat 2019 07:49
Parlamenter sistemde olduğumuzu, Ak partinin zayıfladığı, çok ortaklı bir koalisyon dönemine girdiğimizi var sayalım. Aman Allah'ım. Beka sorununun, ne kadar büyük olacağını düşünmek bile insana hafakanlar bastırıyor. Şu anda talihsizlik, başkanlık sistemini deneyip aksayan yönlerini restorasyona tabi tutacak enerjinin, beka sorununa harcanmasından ibaret. Sorumlusu da toplumun yarısının “Beka sorunu” çerçevesinde tehdit algısı içine sokulması fiilinin failindedir. Bu fail de başkanlık sisteminin teorisyenleri, bu sistemin kabulünde evet oyu kullananla
Fatih 15 Şubat 2019 17:39
0
Makas var
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 07:10
Toplumun yarısına potansiyel terörist gözüyle bakılmasını sağlıyanlar hangi birlik ve bütünlükten bahsedebilir ......
karar okuru 15 Şubat 2019 11:26
4
teröristler, hele fetö gibi dünyanın en alçak teröristlerinin sayısı imanlı vatansever toplumun yarısı değildir.... teröristler pişman olmadan hala yıkıcı faaliyetlere devam ediyorsa birlik için öncelik bu tehlikenin bertaraf edilmesidir
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 16:04
3
Bazen yönetici pozisyonunda olanlarda terörist olabilir! Örnek yakın zamana kadar devleti yöneten fettullah gülen çetesi ve işbirlikçileri. Egemenler için terörist kavramı halkı ürkütmek korkutmak kendi yanına çekmek için kullanılan faydalı bir terimdir!
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 07:00
Bu ülkede hukuk hep üstünlerin hukuku olmuştur. Hiçbir zaman da fakir fukarının olmadı. Hal böyle iken adalet demek aklını peynir ekmekle yemektir.bakarsanız bu gün birileri çete liderleri kimi dindar görünen gerici bazı kimseler tehdit ediyo kandan bahsediyo ama bişi olduğu yok. Çünkü benden yana olursan sorun yok meselesi bu .kısacası Türkiye
Mishe 15 Şubat 2019 02:48
Turkiye nin beka sorunu iktidar zaafiyetidir
ORHAN YAŞAR 15 Şubat 2019 17:01
4
PYD, PKK, FETÖ, DEAŞ I İKTİDARMI ÇIKARDI
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 02:36
Feto bu sefer sizlerin kılığına girmiş,Allahım sen bu fotoyu perişan eyle sana yalvarıyorum.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 01:42
3. Cumhurbaşkanı’nın “Cumhurun başkanı” olmakla bağlı bulunduğu siyasi partinin ve onun temsil ettiği toplum kesimlerinin başkanı olup olmayacağı...Erdoğan şuan meydanlarda, kendi partisi adına kampanya yürütüyor, tam da sizin 3. maddede tarif ettiğiniz gibi sadece belli bir kesimin başkanı.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 09:31
0
Sayın Taşgetiren'in 3. maddeyi "hakkını vererek" Cumhurun başkanı olup olmayacağı üzerine kurması daha doğru olacaktı. Çekingen eleştiri dediğimiz şey tam olarak bu.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 01:41
Erdoğan'ın böyle bir benzeşimden rahatsızlık duyacağını sanmam. Daha geçenlerde AKP fanatikleri sosyal medyada 'we are maduro = biz de maduroyuz' etkinliği gerçekleştirdi, dünya listelerine girdiler. Venezuelalılar da ''dünyada bizden daha avareler de varmış, bizim halimiz yine iyiymiş'' diye teselli buldu.
musto 15 Şubat 2019 01:29
Sn. Bahceli belki sn. Cumhurbaşkanı, da alel acele getirilen böyle bir sistemden memnun olmadıkları için böyle düşünüyor olabilirler şahsen böyle bir sistem içimizi acıtıyor görüldüğü gibi ülkenin, hiç bir sorununu çözemeyeceği, gibi daha da büyütecek seçim, sonrası muhalefet, ile birlikte acilen sistemin revize edilmesi herkesimi rahatlatacaktır.
Karar Okulu 15 Şubat 2019 01:17
Her sistem en zayif halkasi kadar gucludur. Bu nedenle iktidar muhalefetin yerel secim basarisindan veya gezi'den degil bozulan ekonomi, issizlik ve acliktan urkmesi gerekir. Issizlik ve bozuk ekonomi iktidarin en zayif halkalaridir.
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 00:53
Kimsenin hiç birşey yapması veya söylemesine gerek kalmayacak çünkü kurdukları bu ucûbe sistem zaten kendi kendini yemeye başladı bile , muhalif kanatta bırakın yeni bi gezi olayı ülke için üzülmek bile bu saatten sonra boş geliyor, sadece tek beklenti buna sebeb olanların seslerinin yükselmelerini ve homurdanmalarını duymak olacaktır
Adalet 15 Şubat 2019 00:11
31 mart Türkiye'nin yeniden kalkınmasına,adaletin tecelli etmesine,insan hakları indeksinde daha iyi seviyelere gelmemize,her kesimin kucaklanmasına umarım vesile olur...restorasyon süreci olur inşallah...
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 02:34
11
Feto kılıktan kılığa giriyor,Allah Türk milletine yardımcı olsun
KARAR OKURU 15 Şubat 2019 06:42
6
insaallah... ozellikle de mazlum millet icin adalet, zalim fetö icin adalet, sapik fetö nun uyusturdugu kripto ve pismanlik duymayanlar icin adalet, hata sonucu magdur olanlar icin en kisa surede adalet..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN