Back To Top
Mutabakatın artıları arta kalanları

Mutabakatın artıları arta kalanları

 - Son Güncelleme: 24.10.2019 Perşembe 08:58
- A +

Çok hızlı bir süreç. ABD ile görüşmeler, ABD’nin alan boşaltması, Barış Pınarı Harekatı, 120 – 30 kilometrelik alanın kontrol altına alınması, ardından ABD ile yapılan anlaşma çerçevesinde YPG-PYD’nin 120 saat içinde bu alanı terk etmesi…

Ve hemen ardından Erdoğan ile Putin’in daha önce tarihi belirlenen Soçi buluşması. Saatler süren (6 saat 20 dakika) bir müzakerenin ardından çıkan 10 maddelik mutabakat. Mutabakat metni şu:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekâtı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

 

ARTILAR ARTA KALANLAR

Ne anlıyoruz bu metinden?

1-Bir kere Türkiye ve Rusya’nın mutabık kalması durumunu tespit etmek lâzım. Bu bekleniyordu. Çünkü ne Türkiye’nin Rusya ile karşı karşıya gelmeyi ne de Rusya’nın Türkiye ile karşı karşıya gelmeyi isteyeceği biliniyordu. Barış Pınarı harekatından sonra Rusya’nın buna şerh düşmemesi de Rusya’nın Türkiye’nin hassasiyetlerini gözettiğinin işareti.

2- Mutabakat metninin Türkiye için en belirgin artıları olarak, bir, Barış Pınarı ile kontrol altına alınan mevcut bölgedeki statükonun devamı, iki, bu bölge dışında kalan Fırat’ın doğusu ve batısında, bu arada Münbiç ve Tel Rıfat’tan PYD-YPG’nin 30 kilometrelik alanın dışına çıkarılma taahhüdü, üç, bu bölgenin 10 kilometre derinliğinde Türk – Rus devriyelerin denetimi, dört, mültecilerin geri dönüşlerinin kayda geçmesi zikredilebilir.

3- Metin, birçok konuda Suriye yönetimini öne çıkarıyor. Bir kere Fırat’ın doğusundaki – batısındaki YPG - PYD unsurlarının bölgeden çıkarılması işini Suriye Sınır Muhafızları ve Rus polisinin gerçekleştireceği not ediliyor. Metinde “Rusya’nın Adana Anlaşmasının uygulanmasını kolaylaştıracağı” vurgulanıyor. Bu da Rusya’nın Suriye yönetimini devreye sokma amacının bir kere daha devreye sokulması anlamına geliyor. Türkiye, kategorik olarak Esed’le görüşmeyi reddediyor olsa da, reel planda terör gruplarını devre dışı bırakma gerekçesiyle rejimin alanda rol almasına karşı çıkmıyor.

4- Metinde Suriye’nin toprak bütünlüğü yanında “siyasi birliği” de vurgulanmış. Herhalde “siyasi birlik” konusu anayasa çalışmaları sırasında üzerinde çalışılacak önemli maddelerden biri olacak.

5- Aynı şekilde 2. Maddede Rusya’nın ve rejimin gündeminde olduğu veçhile “Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar” ifadesiyle de adı konmadan başka silahlı yapılara işaret ediliyor.

6- Tabii ki bu mutabakat Suriye’de her şeyi çözmüyor. Daha çok yol var alınması gereken. Türkiye’nin rahatlaması için mültecilerin dönüşü çok çok büyük bir proje.

7- YPG - PYD güneye gönderilse bile silahtan ne ölçüde arındırılacağı bir sorun, YPG - PYD’nin dayandığı toplumsal zeminin, yani Kürtlerin rehabilitasyonu başka bir sorun. Bu yüzden mutabakat metninde Kürtler geçmiyor olsa bile Putin “Suriye hükümeti ve bölgedeki Kürtler arasında diyalog başlaması gerekiyor” diyerek bir şerh düşmeyi ihmal etmedi.

Suriye’nin Suriye olması için köprünün altından daha epey su akması gerekiyor vesselam.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sorgulayan 24 Ekim 2019 18:09
Yorum yayımlayıcısına:Yorum yazmak için kriteriniz belirlidir.Bu kriter haricinde başka kriteriniz varsa şeffaf olunuz, çekinmeyiniz, bildiriniz. Komşu yazarın yazısına yorumum yayımlandı. Hemen hemen aynı yorumu Ahmet Taşgetiren'in yazısı için de gönderdim. Niçin yayımlanmadı? Diğer yazarlar ile Ahmet Taşgetiren'in yorum yayımlayıcısı farklı mıdır? Veya yorum yayımlayıcısı Ahmet Taşgetiren'midir? Her kim olursa olsun gazetenin koyduğu kritere ve yorumcuya saygı gösterip yorumlar yayımlanmalıdır. Aksi takdirde düşüncelerinizde, eyleminizde tutarsız olduğunuz ve güvenilir olmadığınız düşünülür.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 19:46
2
Adamlar yorumumu yayınlamış işte. Her yere bayrak mı dikeceksin. Bu ne iştah!
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 16:11
Barış güzeldir ve öyle oldu. Artık Türk hükümeti hiç çekinmeden Esad ile 2011 öncesi günlerine dönmeli ve yaptığımız yanlışlıklardan dolayı özürde dileyelim. Gerekirse Suriye’ye tazminat ödeyelim. Büyük bir hatadan dönüldü ABD ve Rusya sayesinde. Artık akıllı olalım ve dünya ile barış içinde yaşamasını öğrenelim ve meydan okuma ve kabadayılık dönemi bitti.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 14:29
Sizi ne memnun eder Ahmet bey?
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 13:54
SMO bu metinde yer almıyor ve bu orduyu oluşturan yapılar rejim tarafından terörist olarak kabul ediliyor. Rejim eski haliyle ÖSO'yuda terörist olarak görüyor. Bu durumda anlaşma metnine göre Rusya ve rejim öso'ya müdahale etme imkanı var. Aynı şekilde rejim pkkypg ile anlaştığı takdirde Türkiye'nin terörist olarak tanımladığı yapı terörist olmaktan çıkıyor.pkkypg dağıtılıp silahlarına el konulmadığı müddet.e terör örgütü bizim için hem abd hemde rusya-rejim tarafından koruma altına alınmış bir yapı. Anayasa komisyonunda suriye pkkypg'yı tanıyacaktır
Muhtefi. . 24 Ekim 2019 13:25
Berbat otesi bir durum. !..Suriye ve Irakta olanlar. Uyuduk onyillarca. Kapımızın önünü dusunmedik. İçerde Seküler, Laikçi, Yobaz vb Boş gündemler ile meşgul olduk. Sanayi ve Teknolojide dışa bağımlıyız. En kötüsüde İrkci, faşist zihniyet var. .Ayrılık, Gayrilik gırla. Çık çıkabilirsen işin içinden. Daha ÇİN var her an koşup gelir. !..zeminimiz sağlam olmadan .elbette Yabancı Artistler dolusur. Hesabı var Ahirette. Kim fıkralara ayrılırsa Hesabı var. Biz yokuz bu fitne, fesadlarda..Birlikten yanayız.
karar okuru 24 Ekim 2019 13:08
Suriye'nin top rak bütünlüğünü korumasından yanayız.Fakat Suriye toprakları içinde barış koridoru kuruyoruz.Üstelik yedi yüz küsur km.uzunlukta otuz km. genişliğinde!Üstelik Suriye devletinin terörist kabul ettikleriyle beraber!Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Bitikçi1453 24 Ekim 2019 10:25
Çar deli petro artık mezarında daha rahat uyuyordur herhalde. Kimse söylemeye cesaret edemiyor modern çar 1.putin deli petronun adım adım izinden gidiyor ve şunu söyleyim 1.putin ve ruslar Türkleri hiç sevmezler. Tarih yalan söylemez efendim Rusyanın Türkiyenin güneyine yerleşmesini kabul etmek nasıl bir başarı ise.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 10:06
Demokratik bir ülkede ülkeyi bu duruma getirenler toptan istifa ederdi. Bizde ise enkazdan sonra elde ettiğimiz bir takım kırıntılar bize büyük bir başarı imiş gibi sunuluyor.
Musa 24 Ekim 2019 08:41
Mutabakat metninde 2.maddede geçen"“Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar” metninden kastedilen ayrılıkçı silahlı gruplar kimlerdir ve kime göre ayrılıkçı gruplardır? Buna göre Barış Pınarı Harektın'da TSK ile operasyona katılan Suriye Milli Ordusu (eski adılya ÖSO)'da bu silahlı ayrılıkçı gruplardan mı sayılacak ve eğer sayılacaksa onlarla mücadele nasıl olacak,böyle bir durumda Türkiye'nin tavrı ne olacak.Sanırım üzerinde durulmayan ve gözden kaçırılan bir madde.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 08:32
Reis bizi Suriye’de beş adım geri götürdü. Şimdi bir adım ileri gidersek bu bize bir zafer olarak sunuluyor.
Deli Veli 24 Ekim 2019 06:58
YPG’li Aponun evlatlığı General Mazlum ile önce Trump basına açık görüştüğü.. Şimdide Rusya savunma bakanı video konferans yolu ile görüştü..heh heh. Bizle PYD yi mi, yoksa PYD ile bizimi yola getirdiler. Türkiye kazanmış.. Kardeşim 2010 Suriye ve Türkiye arası nasıldı. PYD nerde idi. Suriye bütün olmalıymış heh heh.Bütündü.Kim böldü.Bozduk el ile birlikte yapmaya başladık. Onların sayesi ve yardımı ile sevindirik oluyoruz.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 06:09
Putin Kürtler terörist demiyor. Ama kontrol ve himayesine alıyor. ABD kontrolünden çıkıyor şimdilik.Ve İdlip düğümünü Rejim askeri ile PYD liler ile çözecek.Türkiye ye karşı daha sofistike kullanılacak. Dikkat PYD liler 2011 den beri Suriye askeri ile direk hiç çatışmadı. Ama ÖSÖ, DAİŞ ve diğerleri ile kan davası var. Bu gerçek ortada gören yok. Birde PYD ye karşı aşiretler gerçeği var.
Muhtefi. . 24 Ekim 2019 13:42
2
En büyük dayağı Pyd-Pkk yiyecek. 100%..:))..zamanı, zemini musait olunca..Putin aptal değil. Bende olsam aynısını yapardim. Ilkönce büyük sorunu hallederim sonrası ÇOK KOLAY. .aparatif kalır. .:)).anlayan, anlar. .!..
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 04:40
Multecilerin donusunu guvenli ve ozellikle de gonullu donusu vurgusu ya kasden ya da dikkatsizlikten gozden kaciyor. Yani denmek istiyor ki, oyle bolgenin de demografik yapisini etkileyecek sekilde, ben yaptim oldu mantigiyla tampon bolgeye, herkeze bahceli ev de versen oyle getirip birakamassin diyor. Kac Suriyeli, gonul rizasiyla donmek ister Turkiyeden mechul akibete? Esad kendisi muhatap alinmadan multecileri kabul eder mi? Afaki ve yaldizli sekilde, orada sehir kuracagiz multecilere soylemini guzelce agzimiza tikmislar. Oyle ulkenden kafana gore multecileri geri gonderemessin demisler
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 00:06
SURİYEDE Kİ AYRILIKÇI GÜÇLERLE MÜCADELE MADDESİ ÇOK KARMAŞAYA SEBEBİYET VERECEK GİBİ. İRAN ve ESADA GÖRE AYRILIKÇI GÜÇLER REJİME MUHALİF GÜÇLER bunların içinde özgür Suriye ordusu da var. Madde çok muğlak yazılmış aceleye getirilmiş RUSYANIN GAZINA GELİNMİŞ. METİNLERDE SURİYE NİN DEMOKRATİKLEŞMESİ VE ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEKİ SEKİZ MİLYON MÜLTECİ İÇİN ÇÖZÜMLER YOK. SADECE TÜRKİYE NİN KAFASI KARIŞIK SEÇMENİ İÇİN GÜVENLİ BÖLGE ZAFER VAADİ VAR.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 07:31
11
Ayy kıyamam zoruna mı gitti.Nasıl bir kafanız var anlamadım.Ak partiye yarayacak diye karalar bağlamışın. Milli mesele bu Milli
Ali baba 23 Ekim 2019 23:59
Kisaca bu metinde, Kûrdler kendi adiyla , Suriyenin toprak bûtûnlûgû içinde,,,YERELDE,,, Kendi kendilerini yônetmenin ônûne geçtik,engelledik, yani bûtûn sôylem ve išgal, Kûrd halkinin, Hak, Hukuk,Adalet arayišina karšiydi, Kûrd Toplumun Hak,Hukuk ve Adalet arayišinin mucadelesine karši olanlarin, Allah bin belasini ve sûrûm sûrûm sûrûndûrûr inšallah,,AMÎN,
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 06:47
8
Kürt halkıyla PKK terör örgütünü ya karıştırıyorsun ya da bilerek isteyerek Kürt halkı derken PKK'yı kastediyorsun. Bu ahlaklı bir davranış değil.
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 07:24
7
Kürtlerle pkk yı bir tutanlarında Allah belasını versin
Muhtefi. . 24 Ekim 2019 13:38
2
Isinde,gücünde olan Kürt Vatandasin (komşumun, esnafımın, öğretmenin, doktorun ) ayağına taş degsin ARZU ETMEYİZ. Dert ve Sevince ortakiz. .Acıyı Yüreğimizde Hissetmezsek önce insan sonra Müslüman iddiası şüphelidir.Fakaaaat bu Birlik Ruhunu bozacak Fitne, Fesad, Gavurluklarida yemeyiz, :))..Maskeli balo bugün.Aslında herkes kendini taniyor. :)).Aynaya baksın yeter. 80 milyon bir.Bir avuç ırkçı, faşist Masum :)).Nerde yaşıyorsunuz. Siz başkada bişey bilmiyorsunuz tepeden, tırnağa IRKÇI bir mantalite. Allah kurtarsın. !.
Muhtefi. . 24 Ekim 2019 15:57
3
Ali baba. Çok komiksin. :))
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN