Back To Top
Nuri Pakdil okumaları yılı

Nuri Pakdil okumaları yılı

 - Son Güncelleme: 20.10.2019 Pazar 08:15
- A +

Maraş’ın toprağından çıkmış, havasını suyunu yudumlamış, klas duruş sahibi bir güzel adam. İslam’ın evrensel mesajını özümsemiş bir büyük düşünür. Beka yurduna göç etti, hayattayken “Biz Allah’a aitiz ve O’na döneceğiz” demişti, o yolculuğa çıktı. Rahman’ın sonsuz rahmeti onunla olsun.

Nuri Abi İmam Hatipli yıllarımızda girdi hayatımıza. 1960’lı yıllar. O dönem bir tür “okuma önderliği” yaptı bizim neslimize. Okuyun, okuyun, okuyun! O şevkle yola çıkan o kadar genç var ki, bugün onların birçoğunu farklı düşünce platformlarında sergiledikleri eserlerle tanıyoruz.

Hani derler ya “Maraş’ın havasında mı suyunda mı bir şey var ki bu kadar şair, yazar vs. çıkmış…” Ben de derim ki olan her şey bir emeğin ürünüdür. Maraş’ta fidelenen tüm düşünce-sanat çalışmalarının bir yerinde Nuri Pakdil’in, bizim dilimizce ifade edersem, “Nuri Abi”nin emeği vardır.

Dünden beri kitaplarını yeniden karıştırıyorum. Altını çizdiğim cümleleri yeniden okuyorum. Sabah oğlum, kendisinin altını çizdiği notları iletti bana. Büyük heyecan içinde bu “Büyük düşünür”ü selamlıyordu. Çocuklarıma Nuri Pakdil’i, Sezai Karakoç’u taşıyabildiğim için ne kadar mutluyum bilemezsiniz.

Kitap isimlerine bakın: Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş, Kalem Kalesi, Derviş Hüneri, Klas Duruş, Büyük Sorgu, Çarpışan Sesler, Yazının Epik Resmi Çekildiği Sırada, Put Yapımevleri, Sükut Suretinde, Biat, Batı Notları, Korku, Umut, Bir Yazarın Notları… vd.

Hikaye, şiir, tiyatro, deneme…

Dedim ki: Bugünden başlayarak bir “Nuri Pakdil okumaları” gündemi oluşturmalıyız. Bu yıl “Nuri Pakdil okumaları” yılı olmalı. Eminim onun için en coşkulu “Fatiha” olurdu bu, en diri rahmet dileği.

***

“Klas duruş sahibi bir Müslüman” nasıl olur? İnsanı nasıl anlar? Kudüs’ü nasıl yaşar? Ortadoğu’ya nasıl bakar?  Batı’dan ne alır ne verir? Yüreği kaç okkadır? Merhameti kaç dünya kuşatır? Zulme karşı eylemi nedir? Sükutu nedir, konuşması nedir, yazması nedir? Her türlü ezilmeye karşı isyanı kaç volümdür? Uygarlık hesaplaşmasında nerede durur? Yüreği umutla mı doludur, yeisle mi?

Nuri Pakdil’in yürek tınısını anlatmak kolay değildir. Her cümlesine bir insani ayrıntının girdiği düşünce insanının kalbinin kapsama alanı nerede ise evrensel boyuttadır.

Burada ondan alıntılar sunmak istiyorum. Okuma yıllarımda kalbime dokunan cümleleri her yakaladığım insanla paylaşırdım. Sizlerle heyecan duyduğum cümlelerini paylaşacağım Nuri Abi’nin. Gündem elverirse birkaç yazıda daha. Bunu Nuri Abi hak ediyor. Böyle bir veda gününde onun sesini yüreklere taşımak herhalde küçücük bir vefa eylemi olacaktır:

“Karanlığı ağır ağır yontmak : köke doğru, çok sağlam bir yol açmalıyız. Orda, mutlaka bulacağız insanı. İnsan, ebedi olarak, yeryüzünden çekilmedi ya! Biraz ayağımı açarak, köşeyi dönmekte olan bayı durdurup, anlatmalıyım durumu : insanın durumunu + kendi durumunu + durumumuzu. Canlı sandığımız bağlar çok aşınmışsa da, ona özsu bulmak gene elimizdedir : Çünkü, Kutsal Kitap, her an imdadımıza yetişecek, içeriğinden taşan insan aşkı bizi sürekli yenileyecek, çürüklüklerimizi oyup çıkaracak bedenlerimizden. O zaman da canımız acırmış! İnmeli bir bedene dönmüştür halimiz; böyle, yarına çıkabilir misin peki? Onarılacaksın ki, varolabilesin Bayım; varoluşun ilkelerini insanlığa sunabilesin! Yüce dağ sefaları yapanların duydukları ruhsal hazzı, her an duyabilmek gerekiyor Bayım! Okumayı daha bir yoğunlaştırarak, geniş yüreklilikle atılmalıyız üzerine canavarın : içimizdeki şeytanın. Aya, yıldızlara bakarak sonsuz öğütler derleyelim: çünkü, bu evren insana verilmiştir. Hele çık atın üzerine Bayım koştur, koştur!”   (Bir Yazarın Notları-1, s.119) 

“Aslında, yaşamak, tanıklık yapmaktır : o büyük sorguda. Çoğumuz, yeterince daha bunu anlayamadık sanıyorum. Bunalımlarımızın kökeninde, bunalımın evrensel boyutunda da, o büyük sorguya inanmamanın olumsuzluğu vardır. O büyük sorguya inanmadan kurtulamayacağız olumsuzluklarımızdan. İlk tanıklık, ‘Tanrı’nın kulu’ olduğumuzadır, Bayım; bir varoluş konumlamasıdır bu. Böylece, kendini konumlayabilen, artık özgürdür : kula kölelik ebediyen yoktur. Tüm köleliklere; beni varoluş konumuma yabancılaştırıcı her davranışa; bu ister bireyden gelsin, ister devletten gelsin, başkaldırmak görevimdir artık : çünkü, özgürlüğüme sınır çizilmek istenmektedir. Oysa, ben, başta, özgürlüğü seçmişimdir. İçimde, kımıl kımıl devinen bir erinç var : özgürlüğümün önemi!” (Bir Yazarın Notları-1, s. 74)

“Elinizi götürünüz kalbinizin olduğu yere. Bomba mı taşıyorsunuz, aşk mı? Yumuşak bir yere mi dokunuyorsunuz yoksa çok sert bir taş parçasına mı?” (Korku, s.47)

Hem bir toprak yitikliğinin hem de bir ülkü yitikliğinin acılarından kaynaklanıyor bizim acımız. İyileşmez bir yara: Evrensel yitiklik.”  (Bağlanma, s.41)

“İnsan, manevi kaynaklardan uzaklaştıkça parça parça öldürmüş olur kendini: taksitli özöldürüm bu.” (Bağlanma, s. 43)

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ubeyd Umutlu 21 Ekim 2019 00:08
Nurullah Ataç’ın lisan kıblesine koyduğu başını bir ömür kaldırmadan, tövbesiz gitti. Beraber haşr olurlar artık. Şanlı Peygamberimizi, haşa, “devrimci” diye nitelendirerek, Allah’ın Elçisi’ni, deniz germiş gibi basit bir devrimci militan yahut lenin, stalin yahut kastro gibi azim despotlarla eşitleme hatasıyla gitti. Türkçenin bu hâle gelmesinde ciddi payı vardır. Çünkü uydurukça ile İslam’ı anlatma iddiasıyla Türkçenin ırzına tasallut edenlerle saf tutmakla kalmadı, binlerce Müslüman evladını da iğfal ederek onların da küfrün cephesinde yer tutmasına sebep oldu. Allah müstehakkını versin.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:28
Hiç kitabını okumadım. komşu olmadım ,arkadaş olmadım ,sohbetinde oturmadım, Allah rahmet eylesin nuri beye mekânı cennet olsun....
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 18:05
0
Bende
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 11:25
Siz niye bunlarla ugrasiyorsunuz ki gidin kilictaroglunun basortusu yasagi icin pismaligini yazin onun icin uzulmeye devam edin imamoglu parlatin nuri pakdil gibi hocalarimiz sahipsiz degil ona dusman zihniyeti aklayip bide onu anmanin hic samimi degil
Taşgetiren Okuru 20 Ekim 2019 15:03
1
Size ne! Herkes istediğini anmakta özgür.
Takipci 20 Ekim 2019 10:55
Allah rahmet eylesin, gayretli bir Aydin'mis. Fakat buyuk cogunluk gibi, o da 'Geri kalmislik' olgusunu idrak edememis. Bu nedenle yazdiklari gercek hayata pek dokunamayan soyut seyler.
Faik Güleçyüz 20 Ekim 2019 10:54
"her türlü ezilmeye karşı isyanı kaç volümdür" Ortadoğuda kadim Kürt halkı ezilyor.İsyanınız kaç volüm? "tüm köleliklere;...ister bireyden gelsin,ister devletten başkaldırmak görevimdir artık;çünkü özgürlüğüme sınır çizilmek istenmektedir." Bugün ülkemizde; esas olan devletten gelen baskılara başkaldırmaktır.
Sayın Yazar, siz lütfen böyle yazılar yazın ve biz de sizi sevmeye devam edelim...
Taşgetiren Okuru 20 Ekim 2019 15:09
0
Oldu başka siparişiniz var mıydı ?
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 09:41
Mekke Medine Kudüs arasına sıkışıp ülkesine ve "davam" dediği coğrafyaya hiçbir değer katmayan, 1970'lerde sürgün veren siyasal islamcı romantizmin "yedi güzel adam"ından biri daha Hakkın rahmetine kavuştu. Allah rahmet eylesin. Kişiliğine laf etmek vefat etmiş bir insanın arkasından konuşmak kimseye yakışmaz. Geride bıraktığı fikirleri elbet eleştirebiliriz. Kişisel olarak çok iyi bir insandı. Belkide Hz. Osman gibi bir insandı. Ancak söyledikleri hep sözde kaldı. Eyleme dönemedi. Özellikle kendinden olanlara hiçbir eleştiri getiremedi...
yurdumun insanı 20 Ekim 2019 07:23
"Tüm köleliklere; varoluş konumuma yabancılaştırıcı her davranışa; bu ister bireyden gelsin, ister devletten gelsin, başkaldırmak görevimdir ..."ve "Siz değerli konukları antiemperyalist, antikapitalist, antinasyonalist, antisiyonist, antifaşist en önemlisi de antifiravunist bir bilinçle selamlıyorum" diyen biri rahmetli.İyi de hocam!Bu gün ülkede Hukuk,adalet,siyaset, bürokrasi sorunu,rant,çevre talan ve kirliliği,akraba ,yandaş kayırma düzeni var mı- yok mu! Nuri PAKDİL'i bir kez bu hale itiraz ettiğini görmedim!
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 09:21
1
Kitabın ortasından konuşmuşsun. Anlayana tabi!!!!!!
Dilek Çelik 20 Ekim 2019 06:09
Onlarla aynı çağda yaşayıp onlara tanıklık etmek, onları okumak ama, inandığını yaşama noktasında bu kadar eksik olmak.. Ya sorgulamaya korkmak.. Nasıl korku, nasıl uyuşukluk, nasıl vurdumduymazlık ve öleceğimizi bile bile nasıl doymamazlık halidir bu bizdeki.. İşte buna üzülüyorum; gidiyorlar ve yerlerine yenisi gelmiyor.. Rabbim Nuri Abiye rahmeti ile muamele eylesin, Ustad Sezai Karakoç’a da hayırlı uzun ömür versin.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 09:27
2
Niye onlar ne yapmışki bu kadar büyütüyorsun. Ülkemizdeki hangi haksızlığa yada yanlış giden herhangi bir duruma karşı gelmiş. Bu kadar da büyütmeyin. Allah rahmet eylesin iyi bir insandı. Ancak o kadarda büyütülecek bir şey yapmadı yani. Avrupa'ya Amerika'ya laf söylemiş. Emperyalist demiş. Bizde öyle diyoruz. Herkes diyor. Solcular da diyor. Önemli olan kendinden olanların yaptığı yanlışı görüp müdahale etmesi ve engellemesi. Engelleyebilir çünkü. Kudüs Kudüs dedi noldu. Kudüs İsrail'in başkenti oldu. Söyledikleri neye yaradı. Allah rızası için söyle, neye yaradı.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 15:19
2
Solcular Amerikaya gönüllü lrjyonerlik yapıyor...
Dilek Çelik 20 Ekim 2019 17:56
3
20 Ekim 2019 09:27 Bak rahatlıkla isim yazabiliyorum, siz de yazabilseydiniz keşke. O dik durmayı, fikrimizi her ortamda rahatlıkla söylemeyi öğretti, Allahtan başkasından korkmamayı öğretti. Haksızlıklardan kastınızı anlıyorum. Keşke bu haksızlığa sizleri itip de ortada bırakanları da tenkit edebilseydiniz. Örneğin ben rahatlıkla tenkit ediyorum.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 08:07
1
Dilek hanım her eleştiri yapanı götürüp o melun örgüte bağlama modasına uymuşsunuz. Demekki o saydığınız iki isimde size hiçbir şey katmamış. Yada söylemleri sloganı geçemediği için siz bir şey alamamışsınız. Hani diyorsunuz ya o fikrimizi her ortamda söylemeyi öğretti. Bende fikrimi söyledim. Kimseye hakaret etmedim. Parti dernek vakıf ismi vermedim. Önce fikirlere saygı duymayı öğrenin hemen yaftalamayın. Evet şu anda rahatlıkla tenkit edebilirsiniz. Keşke aynı yolda yürürken o melunları tenkit etseydiniz edebilseydiniz. Yani keşke 10-15 yıl önce tenkit etseydiniz. Şu anda herkes tenkit ediy
gene ben... 21 Ekim 2019 11:10
1
21 Ekim 2019 08:07 Saldırmadan önce zikredilen isimlerin kitaplarından birer tane okusaydınız, niye ne yapmışlar diye sormazdınız? melun-malum ne derseniz deyin ben ilişki kurmuyorum, yanlış bulduğum herkesi her grubu rahatlıkla eleştiriyorum bunu siz de yapın, ama önce bir okuyun, okuyanları sonra tenkit edin.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 14:18
0
"Gene ben" Sana söylüyorum gene ben. Ben hayvan değilim saldırayım. Biraz insaf et. Ayıptır günahtır yazıktır.... Neden her eleştiriye böyle cevaplar geliyor. Ben senin düşmanın değilim ki...
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 00:57
Mekanı cennet olsun.
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 09:46
2
Mekanı cennet olsun demiş kırmızı basmışsınız. El insaf bu kadarda kindar olmayın. Pakdil'in tamam bende kabul ediyorum ülkemize gençliğe hiç bir faydası olmadı. Ancak kötü bir insanda değildi. Mekanı Cehennem olsun diye yazılsa yeşillenecekmiydiniz yani. Ayıptır yazıktır günahtır.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 23:45
klası devrimi bilmesek yutacaz..lafla peynir gemisi yürütenlerin hali ortada..biraz özeleştiri...
KARAR OKURU 20 Ekim 2019 06:14
1
Cok haklisin.bunlar hamaseti çok sever.klas duruşlarını da her an görüyoruz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN