Back To Top
Sami Selçuk’tan mektup

Sami Selçuk’tan mektup

 - Son Güncelleme: 04.10.2019 Cuma 08:00
- A +

Eski Yargıtay Birinci Başkanı Doç. Dr. Sami Selçuk’tan bir mektup aldım. 27.09.2019 tarihli “Reis Bey’i Yeniden Okuma-Seyretme Zamanı” başlıklı yazım üzerine gönderilen mektup, bir düzeltmeyi, bir de sayın Selçuk’un yargının genel gidişine ilişkin değerlendirmelerini içeriyor. Düzeltme, söz konusu yazımda geçen “Sizi buraya getiren güç böyle istiyor’ diye konuşan, Başbakanı ipe götüren yargı mensupları olmuş” ifadesiyle ilgili.
Sayın Selçuk bu ifadenin, Başkan Salim Başol tarafından Başbakan Menderes’e karşı değil Samet Ağaoğlu’na karşı söylendiğini belirtiyor. Mektubun bu bölümü şöyle:

“CHP Mallarının Yasayla Hazineye Aktarılması Davası”nın duruşması sırasında sanıklardan Manisa Milletvekili Merhum Samet Ağaoğlu, Divan Başkanı Merhum Salim Başol’a söz konusu Yasa’ya olumlu oy verenlerin hepsinin değil de niçin sadece 36 milletvekilinin yargılandığını, özellikle o dönemde Yasa’yı hükümet adına savunan sözcü Merhum Fethi Çelikbaş’ın sanıklar arasında niçin bulunmadığını sorunca Merhum Başol, “Sizi alıp Yassıada’ya tıkan kudret böyle istemiş, ONU BİZ BİLEMEYİZ. DİVAN, HUZURUNA GETİRİLEN DAVAYA BAKAR” diye yanıt vermiştir.

Sayın Taşgetiren,
Dikkat ederseniz konu, birinci olarak, Merhum Başbakan
Adnan Menderes’e verilen bir yanıtla değil, Merhum Samet Ağaoğlu’na verilen bir yanıtla ilgilidir.

İkinci olarak, “Sizi buraya getiren güç böyle istiyor”, yani ”sizin mahkûm edilmenizi istiyor” anlamına gelen bir söz yok ortada. Tam tersine Merhum Başol, Roma hukukundan bu yana ceza yargılamasında benimsenen tarihsel, temel ve küresel bir ilkeyi dile getirmektedir. O da şudur: “Davasız yargılama olmaz” ya da “yargıç, dava açılmadan yargılama yapamaz” yahut da “yargıç kendiliğinden olaya/davaya el koyamaz” (ne procedat index ex officio).”

***

Sayın Selçuk bu bilgilendirmeden sonra şöyle bir değerlendirme ilave etmiş:
“Evet, Yassıada yargılamaları doğal yargıç ilkesine kesinlikle aykırıdır. Başkan Başol’un yargılama biçimi elbette tartışılabilir; özellikle gereksiz sorular sorması eleştirilebilir. Ancak yargılamanın temel ilkelerinden birini dile getirmesi, kınanası değil, tam tersine övülesi bir durumdur.”

Burada benim ilave edeceğim not, Salim Başol’un bir yargı kuralını hatırlatırken bile kullandığı “Sizi buraya tıkan kudret” ifadesinin yargı dili olmadığını ifadeden ibarettir.
Hiç şüphesiz sayın Selçuk değerli bir hukuk insanıdır. Çok zor zamanlarda “Hukukun üstünlüğü” üzerine yaptığı değerlendirmeler unutulamaz. Bana gönderdiği mektupta da öncelikle Yassıada mahkemeleri ve merhum Menderes’in idamı ile ilgili çok net eleştirileri vardır. Şu cümleleri sizlerle paylaşmak isterim:
“İlkin şunu belirteyim ki, o sözlerin geçtiği iddia edilen Yassıada Mahkemesinin kurulması, her şeyden önce doğal yargıç ilkesine aykırıdır.
Merhum Menderes ve arkadaşlarının asılması ise, devletin tasarlayarak işlediği yüz kızartıcı bir cinayettir.
Kısaca o mahkeme ve yargılama, yargı ve adalet tarihimizin utanılası bir kesitidir.”

***

Sayın Selçuk’un mektubunda yaşanan süreçteki hukuk sancısı üzerine de çok kıymetli değerlendirmeleri bulunmaktadır. Şöyle ki:

Sayın Taşgetiren, bugün de adaletin ardında koşmaktayız. Yargı erkini bir türlü bağımsızlığa kavuşturamadık, Batı kökenli yasaları da uygulamaya tam tamına yansıtamadık. Çünkü biz, Batıdan yalnızca yasaları aldık, yasaları almakla hukuku almayı birbirine eşdeğer sandık. Eğer yasaları değil, ilkin Batı hukukunu alsaydık, Batıda üretilen kavramları ve ilkeleri de alacak ve kuşkusuz çok başarılı olacaktık. Çünkü hukuk kavramlar dili ve ilkeler bilimidir. Hukukun kavramlarını ve ilkelerini özümsemezseniz hukuku uygulamaya yansıtamazsınız. Türk hukuku, bunun sıkıntılarını, acılarını yaşamaktadır. Bunun en çarpıcı örneği bir türlü başaramadığımız “duruşma”dır. Duruşma, dünyanın her yerinde kural olarak tek oturumda biten bir etkinliktir. Yalnızca, Almanya, Fransa, İsviçre, İspanya’da değil, Irak’ta, Tunus’ta, Kongo’da da böyle. Bizde ise “… geldiler. …dediler… Gereği düşünüldü” gibi sözcüklerle evcilik oynar gibi duruşmalar yapılıyor ve bu aşama yıllarca sürüyor.

Çok üzücü. Çünkü duruşma kavramı ve temel ilkeleri iyi algılanıp özümsenememiştir.

Öylesine özümsenememiştir ki, Adalet Bakanlığı bile duruşmaların uzamaması için süreler getirmek gibi hukuk dışı yadırganası öneriler geliştirebiliyor. Yeni yargı paketinde de kavram yanılgıları var.
Bu durumlara elbette katlanılamaz”

Sayın Selçuk’a hem düzeltmesi hem de çok önemli değerlendirmeleri için teşekkür ediyorum. Onun “Zorba Devletten Hukukun Üstünlüğüne” isimli kitabının yaşadığımız süreçlerde de bir başucu eser niteliğinde olduğunun altını çizmek istiyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim kahraman 06 Ekim 2019 08:01
Sami Selçuk Beyefendinin mektubunu köşenize taşıyarak hukuk ve adalet konusunda Ufuk açıcı bilgiler öğrenmemize vesile oldunuz.O'na sağlıklı uzun ömür,Sizede teşekkürler...
KARAR OKURU ESMA 05 Ekim 2019 13:54
Allah razı olsun.Selcuk bizim için kıymetli bir değer. Sizede bu zor süreçte cesur ve gerçek söylemleri dile getirdiginiz için binlerce teşekkürler. Bu hukuk adalet ve hak tanımaz sistemler her dönem çökmüş,ancak izleri ağır olmuştur. Duam hakka ve hakkaniyete sahip çıkmaktır.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 08:11
Hukuku tanımayan hak yiyen adaletsizler için mahkemeyi kübra çok zor olacak.
Sami 04 Ekim 2019 22:58
Ahmet abi siz nerede yazsanız vicdanınız hiç değişmiyor. Bir yazınıza video koymuşsunuz. Karar TV’den İzledim. yazılarla ulaşamayacağınız büyük bir kitle var. onlara ulaşmak için çok iyi. Başarılar dilerim
Hilmi Ünlü 04 Ekim 2019 20:50
Sayın Sami Selçuk 'batıdan kanunu değil hukuku almalıydık' beyanını ne anlama geldiğini bilerek mi kullandı? Eğer bilerek kullandı ise kendi tüm hukuk kazanımlarını bir çırpıda silip atmış olmuyor mu? Veya batıdan kanun ithal eden zihniyeti de henüz tam idrak etmemiş olduğu anlaşılıyor. Hocaların hocası Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil ve batılı emsal düşünürlerin İslam Hukuk ve Adalet anlayışının emsalsiz olduğuna dair beyanlarından bihaber gözüküyor. Kıdemli hakim dostum İngiliz meslektaşının "dünyanın sayılı kodifikasyonu olan mecelleyi niçin lağv ettiğimizi" sorduğunu söylemişti.
“—Reis beyefendi!.. Savcı benim bu kanunlar çıkarken memlekette olmadığımı kabul ediyor, ama diyor, eğer olsaydı müspet oy verecekti. Demek ki, şeyhliği bana bırakıyor, şeyhlerin en kuvvetli silâhı olan kerameti kendisine alıyor. Ne diyeyim!...”
Doğulu milletvekillerinden Şeyh Selâhaddin İnan, sorgusu sırasında, Tahkikat Komisyonu ile Salâhiyet kanunlarının Meclis’den çıktığı günlerde yurt dışında olduğunu söyleyip, iddiasını da ispat ediyor. Selâhaddin İnan’ın bu iddiasına karşı Egesel: “—Yurt dışında olabilir ama, burada bulunsaydı müspet oy verecekti.” diye itiraz ediyor ve Selâhaddin İnan’dan şu cevabı alıyor:
“İmar Davası sırasında şahit olarak umum müdürü bir konuşma yapıyordu. Soru sormama müsaade etmedi Başol. ‘Soracağım, sormayacaksın’ tartışmasından sonra beni dışarı attı mahkeme başkanı. Sonra da ertesi gün beni askerlik yapmadım diye askere aldılar. Halbuki böyle bir durum yok. Ben askerliğimi 31. Piyade Alayı’nda yedek subay olarak yapmıştım. İşte hep böyle komediydi burası.”
Duruşmalarda Adnan Menderes’in avukatlığını üstlenen Talat Asal, Salim Başol’un sert tavırlarıyla en fazla karşılaşmış olan isimlerden. Yassıada duruşmalarının hukuk tarihinde görülmemiş bir olay olduğunu iddia eden Asal, başına gelen bir olayı; duruşma salonundan yaka- paça atılışını şöyle anlatıyor:
SADECE KARAR OKURU 04 Ekim 2019 19:32
Anayasa’yı ihlâl davasında Samet Ağaoğlu’na başkan soruyor:“ Neden CHP malları hakkındaki kanunu, neden Kırşehir kanununu savundun veya bunlara karşı durmadın?..” “Şimdi ben bu teşrii işlemlerinden dolayı sorumlu muyum?.. O halde neden burada yalnızım?.. Kırşehir kanununa oy veren, CHP, malları kanununu savunanlar nerdedir.?... Onların hesabını ben mi vereceğim?..” diyor ve Salim Başol’dan şu cevabı alıyor:“Onu bana değil sizi buraya tıkan kuvvete sorun!..”
SADECE KARAR OKURU 04 Ekim 2019 19:29
Prof. Rıfkı Salim Burçak da: “Dinleyiciler arasına, gerektiği yerde alkışı başlatmakla görevli bazı kişilerin yerleştirilmiş olduğu belli oluyordu. Gerek Mahkeme Başkanı Başol ve gerekse Başsavcı Egesel, aleyhimize gösteri yaptırmak için zaman zaman çaba harcarlardı. Her ikisi de, dinleyicilerin aleyhte gösterilerini teşvik ve tahrik maksadı ile esprili sözler söylemeğe çalışır, salon alkıştan coşunca, bunu kendileri için bir başarı sayarak gururlu bir gülümseme içinde memnun görünürlerdi.” diyor.
SADECE KARAR OKURU 04 Ekim 2019 19:28
Orhan Cemal Fersoy: “Duruşma salonundaki seçilmiş dinleyiciler, Başsavcı ile Başkanı, sanıklara verdikleri cevaplardan dolayı çılgınca alkışlıyorlardı. Kimin daha çok alkışlanacağı hususu bazen rekabet haline geliyor ve Başkan ile Başsavcı veciz(!) beyanlarıyla dinleyicileri ard arda coşturuyorlardı. Sanıkların ve müdafilerin yuhalanmasına, hakarete uğramalarına büyük bir müsamaha gösteriliyordu.”
SADECE KARAR OKURU 04 Ekim 2019 19:30
Samet Ağaoğolu, Başsavcı Egesel’in durumunu da şöyle izah ediyor: “Egesel’in koltuğuna yaraşmayan bir zaafına da dokunalım: Sanıkları yuhalatmak!.. Arka tribünde yer verilmiş karılarının, kardeşlerinin, çocuklarının gözleri önünde yuhalatmak!.”
SADECE KARAR OKURU 04 Ekim 2019 19:29
Başkan Salim Başol’un Yassıada duruşmalarındaki tutumuna değinen Samet Ağaoğlu der ki: “Soruyordu bâzılarına: “Ne okudun?..” Eğer yüksek okul bitirmemişse, karşısındaki ile “Belli, belli!..” diye alay ediyordu. Bunu yaparken unutuyordu ki, Anayasa’nın bir milletvekilinden istediği yalnız okuyup yazma bilmekten ibaretti. Yine unutuyordu ki, lisenin dokuzuncu sınıfından Ankara Hukuk Fakültesi’ne değil, Ankara Hukuk Mektebi’ne geçmiş ve hukuk Fakültesini değil, Hukuk Mektebi’ni bitirmişti.”
KARAR OKURUYUM 04 Ekim 2019 18:42
Karşımızdakiler, şekli kurtarmak için tantanalı bir isim bulmuşlardı: “Yüksek Adalet Divanı” Celal Bayar
Mustafa Soylutürk 04 Ekim 2019 16:57
Ha Salim ha Sami '' ben Hukuk'kuyum'' anla beni ey adalet işte halim!...
Saadettin A. 04 Ekim 2019 16:51
Sayın Sami Selçuk'un merhum Adnan Menderes'in katledilmesi hakkındaki görüşünü, mahalleler arası diyalogda dönüm noktası olarak kabul ediyorum. Allah razı olsun sizlerden, Ahmet Bey ve Sami Bey.
Omer 04 Ekim 2019 15:46
Çarşıdan aldığım yeşil aynayı, Boşa çiğnemişem yalan dünyayı.
musto 04 Ekim 2019 13:50
Yargıç önüne getirilen davaya, bakar ve kararını verir gayet doğru:Karar bazılarını tatmin etmezse haritadan yer beğenir.10 senedir kamu adına çalışan savcılarımızın kendiliğinden iktidar aleyhine bir dava açtığını mahkemeye taşıdığını gördünüz'mü. Onlarca belediye başkanı görevden alındı parsel,parsel kamunun malı peşkeş çekildi bizim bildiğimizi sizler bilseydiniz bu insanları linç ederdiniz denildiği halde bir Allahın kulu dava açmadı, açamadı.Yazıklar olsun milletin vergilerinden, aldıkları maaşlara,giydikleri cüppelere bir gün o terazide kendileri'de tartılacak.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 13:51
Hala demokrasi diyoruz hukuk diyoruz ama uygulamaya gelince herbir vatandasa esit uygulanmiyor. Hala israrla normaliz diyoruz. Ayrica toplu konutlarda yasama orani ortalamayi gecdiginden beri insanlarin duygu ve davranislari tamir edilemez duruma gecti. Buna hukukcular da dahil...
Hese Yeka 04 Ekim 2019 13:42
Salim Başol nereden merhum oluyor? Merhum; yani kendisine Allah tarafından merhamet edilen! Nereden hak kazanıyor bu sıfatı bu çapulcu? Ben onu pkk belediyesinde yargılama yapan temizlik işçisiyle eşdeğer tutuyorum!
CEVDETT 04 Ekim 2019 13:31
ÇALIŞTIĞI DÖNEMDE ÇARPIKLIKLARIN DÜZELTİLMESİ İÇİN NASIL GİRİMLERİ OLMUŞ SAMİ SELÇUK'UN ÖĞRENMEK İSTERİZ. İSVİÇRE DEN İTALYA DAN ALDIĞIMIZ KANUNLARI YERLİLEŞTİRMEK İÇİN NASIL BİR GAYRETİ OLMUŞ?
ESKİ OKUR 04 Ekim 2019 12:33
SAYIN TAŞGETİREN... ÖVÜNE DURDUĞUNUZ, SİZE YAKIŞTIRILAN VİCDANIZ SİZİ SAMİ SELÇUK A TEŞEKKUR MENZİLİNE ULAŞTIRMIŞ... BALIKLARIN HAFIZASINA EDİLAN O NCA LAFA YAZIK OLMUŞ... SÖYLEYECEKLERİM BUKADAR TAŞATTIRAN...PARDON TAŞ GETİREN.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 12:03
Sami Selçuk, kantarın topuzudur. Bu adama, aklı olan siyasiler kulak verir. Allah ömrünü uzun etsin.
Karar okuru 04 Ekim 2019 12:01
Sami Bey gibi hukukçulara ihtiyacımız var.Araba yolda kalınca el atacak insan ararız.Bir el atsa da aracı teklemekten kurtarsa.Koşmaktan çok yorulduk.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:25
Sayın Sami Selçuk haftada birgün de olsa karar da yazsa ne olur.
Okur ve sorar 04 Ekim 2019 09:27
Kanun ve hukuk bana göre ayrı kavramlar. Her ikisi de bazen aynı evrensel kümenin içinde olup aynı sesi çıkartırlarken, sık sık başka kümelerin içinde farklı sesler çıkarmaktadırlar. Kanunculara acıyorum. Adeta hergün değişen kanunları öğrenmek için ne uykusuz geceler geçirmektedirler. Veya öğrenemeden nice insanların hakkını gasp ederek kendi geleceklerini şekillendirmektedirler. Hukukçular ise geçmiş ve bugünkü ve gelecek tüm kanunları ezberlerinde tutup sadece ve sadece hak için çaba gösteren değerli varlıklardır. Kanuncuların ve hukukçuların savaşı insan varoldukça devam edecektir.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 08:13
Bu donemde de devlet vatandaşina tuzak kurmustur. Reisin istemedigi bir karar hiç bir mahkeme tarafindan verilememektedir. Verilirse hakim meslekten men. Hukuk eşittir sarayın emirlri hukukçu eşittir sarayın memurlari. Önce vatandas tutuklaniyor onbeş aysonra delil yetersizliğinden serbestsiniz deniyor. Peki onbes ay nicin yatim diye soramiyorsun . Adli ve idari makamlar suçlamalarin suc olduğuna dair ne yasa ne de mahkeme karari gosterebiliyor buda devletin acizligini gosteriyor. Yargı sarayin yazdigi tiyatroyu oynuyor bazi insanlar zulüm göruyor bazilari ise zulüm yapanlara tapıyor .
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 08:01
faydasiz ilim ve boşa gecmis yillar...yazik
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:54
Sami Selçuk, Salim Başol'un "Sizi buraya getiren güç böyle istiyor." ifadesini bir hukuk ilkesinin hatırlatılmasından ibaret görüyor. Ahmet Taşgetiren de hem düzeltmesi için hem de çok önemli değerlendirmeleri için teşekkür ederim buyurmuş.Vay A.Taşgetiren vay.Nereden nereye.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 13:17
2
Sizler yıllarca bu sözün Menderes'e söylendiğini ve idam kararı çıkmasının istendiğine delalet ettiği şeklinde yalan söylediniz. Yazar, bu sözün bir başkasına hitaben ve yargılama bağlamında söylendiği gerçeğini ifade ediyor. Zoruna giden yalanınızın açığa çıkması mı.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 16:34
0
07.54 Ne zavallıca bir yorum. İşinize gelmeyince ver çamuru. Gerçekler acıdır, sadece adam olan anlayabilir. Taşgetiren temiz kalmaya gayret ediyor, sizler ise esfeli safiline tam gaz devam edin.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:50
Bir gazetenin attığı manşetten dolayı AKP'ye kapatma davası açılabilir demişti hiç unutmuyorum bugün ki savcılar da onlara rahmet okutturmada eksik kalmaz didik didik atılan tvetleri Facebook da paylaşılan mesajları araştırıp dava açmak için yarış yapıyor yani iki zihniyet bu yarışta birbirinden aşağıda kalmaz yani söyle arkadaşını kum olduğunu söyleyeyim
Bilal. 04 Ekim 2019 07:51
MÜSLÜMANLARDAKİ bu BATI(roma) hayranlığı ne zaman son bulacak. Allah belasını versin bu Batı Hukukunun. Neden insanlar ALLAHIN KİTABINA ve rasulünün (aleyhisselam) sözlerine bakmaz. Kabul ediyorum Emevilerin,Abbasilerin,Selçukluların ve Osmanlıların hataları var,eksikleri var ama Allah şahidim olsun ki sizin bu demokrasi,sosyalizm,kapitalizm ve ne varsa HEPSİNDEN iyi. Neden mi? Eksiklere rağmen İSLAM TEMEL alınıyordu da ondan... Ne diyeyim, Demokrasinin savunucularını yarın Allah mahşere demokrasiyle diriltsin....
ülkesini seven vatandaş 04 Ekim 2019 16:25
1
Bilal kardeşim; Hz Alinin taraftarı kufe li bir tüccarla,Muaviye taraftarı Şam lı bir tüccarın kıssası var buraya sığmaz ,araştır sana zahmet .İslam toplumlarının tamamında güce biat ederecesine boyun eğme vardır.Bu konuda maalesef biz müslüman ların sicili çok da parlak değil.Hz Ömer'in sefere gönderdiği bir komutan çok zengiz içeriğe sahip kütüphane ile ilgili Hz Ömer'e bunları ne yapalım diye haber gönderiyor verilen cevap çok ilginç;Kitaplar Kur'an-ı Kerim'in yazdıklarını diyorsa zaten onlara gerek yok Kur'an var,yok eğer başka şeyler yazıyorsa onlara hiç gerek yok hepsini yak gitsin diy
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:42
Adalet reformu yapiliyor, acaba Sayin Sami Selcuk’u da davet edip degerli gosruslerinizi bizimle paylasin denildi mi acaba? Nerdee, biz yaptik oldu, hersey boyle.
Ehl-i İrfan 04 Ekim 2019 06:52
Sayın Taşgetiren, bugünlerde adaletin ardından koşmaktan, yargının bağımsızlığından bahis eden S Selçuk'un 28 Şubat ve 367 (Hukuk rezaleti ve gasbında)nerelerde olduğu nu bir soruverinde "konjoktürel hukukçu" nasıl olunuyormuş herkes öğrensin.... dahası ve halen 27 Mayıs yargılamalarını savununan bir kişi bugün "adalet"ve "yargı bağımsızlığı"kavramları üzerine ahkâm kesiyor.... üstelik bir de prof'luk titri ve beyazlaşmış saçları ile....
HUKUKÇU 04 Ekim 2019 06:16
Sayın Sami Selçuk, Salim Başol'un "Sizi buraya getiren güç böyle istiyor." ifadesini bir hukuk ilkesinin hatırlatılmasından ibaret görüyor. Kesinlikle katılmıyorum! Bahsedilen "güç" Menderes ve iki arkadaşının idamını istedi, Salim Başol da "Emredersiniz!" dedi. Burada gerçek bir hukukçu gibi davranabildi mi Salim Başol? Hayır! Halkın vicdanında yargılandı, ölene kadar "Zalim" Başol olarak anıldı. Kendisini o mahkemeye hâkim olarak atayan "güç"e boyun eğen ve 3 cana kıyan bu şahsın ifadesini bir hukuk ilkesinin hatırlatılmasından ibaret gören Sami Selçuk Hoca'ya buradan sitemlerimi yolluyorum!
Nurullah 04 Ekim 2019 05:57
Demokrat Parti, CHP'nin mallarını hazineye mi katmaya çalışmış. Bu fiillerinden dolayı yargılanmaları müstehak. Bugün de buna benzer uygulamalar yapılıyor. Alınterine utanmadan el sürülüyor. Yıllarca çalış, feragat et, iki kuruşu bir araya getir ama devlet namına çalışanlar malına mülküne el koysun. Kabul edilebilir birşey değil. Bakın, yolsuzluk ve bağış adı altında rüşvet hazineyi bitirdi, hükümet para bulmak için milletin mal varlığına göz dikti, zenginler bunu anlar anlamaz paralarını yurtdışına çıkarttı. Seçilsin veya çok sevilsin ama kimse hukuktan üstün olmamalı.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:18
Taşı getirip gediğine koymuş Sayın Selçuk. Teşekkürler.
KARAR OKURUx 04 Ekim 2019 00:49
Aklı başında nitelikli insanlar uzlasmadikca daha çok üzülürüz yalaka tayfaya.nihayetinde yalaka çıkarcı hangi tarafta olsa birbiriyle çalışır.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 00:35
Sami Selçuk, dil-düşünce ilişkisini çözmüş bir munevver hukucudur. Ahmed Cevdet Paşayi takdir edecek kadar hakperest, Ahmet Taşgetiren'i okuyacak kadar da ideolojisini aşmiş biridir. Her kesimin uzerinde ittifak edecegi nadir degerlerden biridir.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:59
2
fedailige gerek yok... ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz, gorunur rutbe-i akli eserlerinde!
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 00:18
Sami beyin durusma, evcilik, -miş gibi yapan sorumsuzluk korumasi altindaki oyalama yargikamasi benzetmesine aynen katiliyorum. Ancak kendisinin de icinde oldugu kanun devleti-adami/hukuk devlet-adami ikilemini jabul etmek mumkun degil.1.vazifesi RESMI IDEOLOJInin ve devletin uyanik bekcisi olan yarginin "bu tarafsiz/bagimsiz/adalet dagitna gorevini yapmasinin istenmedigi hastalikli zihniyetl degismeden" , insan profilindeki adslet ve ahlak profili ideolojik fornatla kirletilerek nasil hukuk devketi ve sorunsuz yargi bekleyebilirsiniz ki? Cözumun parcasi olamamissaniz, sorunun parcasisiniz!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN