Back To Top
Siyasette yeni dönem

Siyasette yeni dönem

 - Son Güncelleme: 15.09.2019 Pazar 08:38
- A +

Türkiye “muhafazakâr siyaset” olarak yeni bir döneme giriyor.

İktidarda muhafazakâr kadro var ve iktidardaki kadronun içinden iki yeni muhalefet hareketi çıkıyor.

Saadet (ya da Fazilet), içinden Ak Parti kadrolarının çıktığı bir muhafazakâr yapıydı, bugünkü durum, Ak Parti’nin, içinden parti çıkaran bir yapı haline gelmiş olmasıdır.

Saadet’in (ya da Fazilet’in) içinden kopanlar, o hareketin yıldız simalarıydı. Gül, Arınç, Erdoğan, Şener

Bugün Ak Parti’den ayrılıp yeni siyasi hareket başlatanlar da Ak Parti’nin yıldız simaları arasındaydı. Birisi Ak Parti hükümetlerinin ekonomideki iddialı dönemlerinin merkez insanı (Babacan), diğeri Ak Parti hükümetlerinin dış politikasının harçlarını karmış, uzunca bir süre o yapıyı inşa etmiş, en son Başbakanlık ve Genel Başkanlık yapmış (Davutoğlu), bir başkası ise, Erdoğan’ın yanı başında bayrağı birlikte taşıyan insandı. (Gül)

Bunların her biri, Ak Parti’nin felsefesini yazacak insanlardı. 

Nitekim hem Ali Babacan’ın Karar’a verdiği mülakata, hem Ahmet Davutoğlu’nun “Manifesto”dan başlayıp “İstifa” açıklamasına varıncaya kadar partiden farklılaşma zemininde ortaya koyduğu metinlere bakıldığında, “Ne idik ne olduk?” tadında mesajlar içerdiği görülür. 

İktidarda gelinen nokta eleştiriliyor ve orada düzeltme imkanının kaybolduğu düşüncesiyle dışardan yeni bir yapılanma ile toplum önüne yeni bir “Söylem” konulmak isteniyor. 

Aslında kabul etmek gerekir ki, Saadet Partisi’nin Temel Karamollaoğlu sözcülüğü ile ortaya koyduğu mesaj da toplum önüne muhafazakâr siyaset adına bir farklılığı koymuştu.

Şimdi, Ak Parti’den ayrılıp partileşmeye doğru yürüyen bir gelişme söz konusu. Üstelik iki ayrı yapılanma halinde.

Bu durumdan muhafazakâr toplum zemininin tedirgin olması tabii. İktidarın zayıflaması, toplum zemininin bölünmesi vs gibi kaygılar doğuyor, doğacak.

Ama daha geniş perspektiften bakıldığında, siyasette bunların olmasının kaçınılmazlığı bir yana, farklılıkla gelen birbirini tashih (düzeltme) imkanı, ülke için de, değerlerin onurunun yüceliği (çünkü Hakk’ın hatırı alidir) için de olanda hayır görmek mümkündür.

Farz edelim ki Peygamber Mescidi’nde Halife Ömer’i ikaz eden kadın – erkek sahabiler içerden muhalefet insanı rolündeydiler.

İtiraz’ı yadırgamamak, Hakkı, diğer ifadeyle üstün ilkeyi, ahlakî çizgiyi hatırlatmak adına dikkate almak gerekiyor bunları.

Davutoğlu’nun istifa açıklamasının son satırlarını yeniden okuyalım. Ak Parti cenahı Davutoğlu’na kızıyor olabilir. Oysa orada “Ömerler” olsaydı, kendilerine kendilerini hatırlatan birisi çıktığı için “şükrederler”di. 

“Bizler insanı ve sadece insanı merkeze alan, insan onuruna ve haklarına saygılı, evrensel değerleri yaşatan, yasaklarla yolsuzluklarla ve yoksullukla mücadele edilen, düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüklerinin sınırlandırılmadığı, insani var oluşu koruyacak doğal çevre şartlarının yasal teminat altına alındığı, toplumsal meşruiyeti yüksek demokratik bir anayasal sistemin hakim olduğu, farklılıkların güven ve huzur içinde kardeşçe yaşadığı; demokratik hukuk devleti kurullarının işlediği, herkes için adalet ilkesi temelinde tarafsız ve bağımsız yargı sistemine güven duyulduğu, kamu malına el uzatılmayan, akraba ve adam kayırmacılığın olmadığı, şeffaflığın her alanda hakim olduğu, liyakatin ehliyetin ve siyasi ahlakın esas ölçü alındığı, güvenlik-özgürlük dengesinin korunduğu, aile değerlerimizin toplumun en temel mayası olarak muhafaza edildiği, kadınların güven içinde hayatın her alanında etkin rol üstlendiği, gençlerin zihni ve psikolojik açıdan güçlü ve yetkin şahsiyetler olarak yetişmesini sağlayan vizyoner, çağdaş bir eğitim sisteminin hayata geçirildiği, refahın belli ellerde toplanmayıp, adil bir gelir dağılımı ile toplumun geneline dağıldığı, serbest piyasa ve rekabet koşullarının uygulandığı, sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma ile çağdaş ve müreffeh bir hayat standardına ulaşıldığı; milli ve evrensel değerlerin uyumunu ön gören bir zihniyetin özgün sentezlerle yeniden üretilebildiği, her yönüyle ve her kesimiyle dünyaya açık, yakın çevresinde, gönül coğrafyasında ve dünyada barışçıl ve insani diplomasiyi esas alan, yeni nesillerin dünyaya güvenle baktığı demokratik bir düzen kurmak istiyoruz.”

Ak Parti böyle çıkmadı mı yola?

Bir sancı olacak kuşkusuz ilişkilerde. Bence herkesin meseleye “dünyevi iktidar” boyutuyla değil “ebediyyet” boyutuyla bakması halinde hem ülke için hem de farklı yollarda yürümek durumunda olanlar için daha hayırlı sonuçlar doğacaktır. Tabii ki insanoğlunun zaaflarını göz ardı etmiyorum. Yine de hatırlatmak gerekiyor. İnançlı insanlara fayda verir ümidiyle… 

YENİ DÖNEMİN BAŞKA BOYUTLARI: Aydın Ünal, Kemal Öztürk, Özlem Albayrak,  Serdar Tuncer ve Faruk Aksoy… Yeni Şafak’tan koptu, koparıldı. Alın size yeni Türkiye…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hüseyin Demir. 21 Eylül 2019 20:02
Ülke olarak, Kavramların içinin boşaltıldığı, değerlerin eksiltildiği, sözün anlamını yitirdiği dönemlerden geldik. Esnafın iflas edip yazar kasasını başbakanın üzerine fırlattığı, Devletin kendi memuruna ödeyeceği bir aylık kasanında parasının olmadığı dönemlerden geldik. Bu gün Türkiye kendi içinde ve dışında her yönüyle kendine gelmiş, dünyanın ruhu, mazlumların umudu ve zorbaların kâbusu. bölgenin lideri durumunda. Evet aynen bu durumda, bunları görmeyen, görmek istemeyen dava dan, misyondan, vizyondan uzak, benim olsun taştan çamurdan olsun düşüncesinde olanlar muhalefete kalkışıyor yazık
İBRAHİM 16 Eylül 2019 10:35
AK PARTİ ANLAŞILAN DERS ALMIYOR. AK PARTİ İÇİNDE LİYAKATLI, EHLİYETLİ ADAMLAR YOK DENECEK KADAR AZALMIŞ MAALESEF. AK PARTİ MART SEÇİM YENİLGİSİNDEN 6 AY GEÇMİŞ HALA OLUMLU DEĞİŞİM YOK. HALA EHLİYETSİZ, LİYAKATSIZ, ETİK OLARAK DA UYGUN OLMAYAN DAMAT BAKAN OLARAK YERİNDE. ALİ BABACAN, MEHMET ŞİMŞEK, ABDULLAH GÜL, DAVUTOĞLU... GİBİ EHLİYETLİ LİYAKATLI SİYASİ AHLAKI 10 NUMARA ADAMLAR SAF DIŞI BIRAKILDI. PELİKAN GRUBU GİBİ AK PARTİYİ TASFİYE EDEN GRUP İŞ BAŞINDA MİLLETİN %90 I DAMADIN GİTMESİNİ İSTİYOR. DAMADIN YERİNE DAHA EHLİYETLİ, LİYAKATLI ADAM BULMAK ÇOK MU ZOR???. YA DAMAT YA MİLLET!!!!!!!!
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 06:01
Muhafazakar koruyan demek Bu iddia ile ortaya çıkan parti ve kişiler acaba neyi korudu? Aileyi mi? Ahlakı mı? İtikadı mı? Cevap! Hiçbirini Muhafaza gitti Kar kaldı oda millete değil kendilerine
hurşit GÜNDOĞAN 17 Eylül 2019 09:30
0
İstanbul eski il başkanı Selim Temurcu nun son referandumda Davutoğlu ekibi ile aleyhte çalıştığını gösteren vido sitelerde dolaşıyor.biz ona içerde müçadele ediyor demeyiz.Beyler.il başkanı yapıyon,başbakan,iç işleri,başbakan yard. cumhurbaşkanı yapıyorsun içden aleyhine iş çeviriyor.ortaya koyduğun Cumhurbaşkanı sistemine karşı oy kullandırıyor.yani ZAMANE BÜRÜTÜSÜ bunlar.Şimdi buyurun hodri meydan
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:02
0
Ben söyleyeyim, muhafaza etmek istedikleri kendi anlayışlarınca Müslümanlık. Milletin tüm diğer maddi, manevi ve kültürel değerlerini suya verebilirler.
hakan 15 Eylül 2019 22:26
vay be şimdiye kadar neredeydi bu ali ile ahmet . acele edin ülkeyi çabuk kurtarın.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 20:34
Feraset olmadıktan sonra
karar okuru 15 Eylül 2019 20:25
Sayın hocam zamanında siz de kovulmuştunuz. Yanlışım varsa düzeltin yine aynı gazeteydi sanırım.Demek ki neymiş ; sistem değişse de mağdurlar değişmiyormuş.
Garip 15 Eylül 2019 20:17
Sıkıntılara,rahatlık.Çaresizliğe,çare.Ekonomiye, çözüm.Korkuya,cesaret.Mutsuzluğa,mutluluk.Çözümsüzlüğe,çözüm olacaksa.Adaletsizliğe, adil adalet olacaksa.Duyarsızlığa,duyarlılık katacaksa...........kapımız herkese açık olmalıdır.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 20:03
Turk siyasetinin haciyatmazi Devlet Bahceli emekli olana kadar seviye dustukce duser.
istanbuloğlu 15 Eylül 2019 19:12
Eğer Hz ömer sağ olsa; ve de devletin başında olsa;Muaviye gibi kendine bu günkü anlamda görkemli bir saray yaptırımı idi? ikincisi; kendisine ; bedeli beytülmaldan ödenmek üzere; 4 adet makam otomobiline seksen milyon( 80.000.000) tl ödermiydi????
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 03:28
2
Ankara da ki saray a odaklaniliyor...Her il de beledeyiler fe valilik ankara da ki sarayi bastirır.... Kendi evlerimiz vb mülklerimiz ankara daki sarayi bile gectigi oluyor....
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 18:27
Siz bu iktidarı halen muhafazakar olarak mı görüyorsunuz? Muhafazakar dediğinizde kimliğini, şahsiyetini ve tüm manevi değerlerini koruyan demektir.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 21:28
2
AKP, dinin, devletin genini değiştirdiği gibi, kavramların da değiştirdi. Artık muhafazakar, koltuğunu ve servetini muhafaza etmek için, gerekirse memleketi bile yakan adama deniyor.
Biz keyifle seyrediyoruz baskanim..yapın edin ve bu piyes artık bitsin perdenizi kapatın ve gidin.. istenmiyorsunuz artık...bir anayasal cete ile bir islamci gelenek ile soyulan bu millet için hüzünlü bir gelenek oldunuz ama artık game over...
ESMA 15 Eylül 2019 17:24
Bu kopma beklenen hatta olsa olmalı artık gitmiyor diyen halkın sesi.Nedeni ötekileştirme çok yapılmaya başlandı. Öyleki AKP artık söylemin ortasından başından sonundanda koptu.Yolsuzluk ve lükse düşkünlük,inanç noktasında korkunç tavizler bu gidiş nereye diyen sesler sonunda çatladı. Çokda önemsemiyor şuan AKP taraftarı tam tersi kopma olamaz az 3 5 geri zekalı giden gibi söylemler var.Gidenlerin sesi Istanbul seçiminde sesizce çığlık attı bence hala görülmüyorsa Eyvallah diyelim.Davutoglu cok geç kaldı. Ama şansı bence büyük. Ilerde Babacanla Saadetle birleşme ittifak kesindir.
Muhafazakar ve Dini Söylemili SİYASETİ sevmiyorum.Fakat İSLAM ve SEVGİLİ PEYGAMBERİM. Yegane, Tartışılmaz, ve başka da İzzet,Seref, Onur ,bilmem İSLAM MİLLETİNE MENSUBU olmamdan.Günlük hayatta Kendim ve Başkalarının Sekil,semal ,,Söylem, Vaat vb"den önce Ahlak,Edeb,Adalet,Sevgi ,Saygi, işinde Ehil olmak ,ilim, İrfan Ararım ve TÜRK MİLLETİNE bu Temel Insanlik Zaviyelerinden yaklaşım,Böyle olur/sak.Bu Hazır sofra demektir ELLERI YIKAYIP Oturmak kalıyor .herkesin. !.Laf değil.icraat lazım. ama Politikacı hep Veresiye satar. :)))
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 21:16
1
Karar ver Muhtefi, 'İSLAM MİLLETİ'nden misin, 'TÜRK MİLLETİ'nden mi ? Beni sorarsan, Anadolu halklarından Türk kavmine mensup İslam milletinden bir fakir. :)
21:16...;)))))..ya Bu insanlar ne kadar cok Takiyor IRK durumuna; ))).Hayret; ))..o konuları burada yazdik bitti.Sayfa kapanmıştır.bizler için. ! ;)).Simdi Vatanda iş, aş, neşe,mutluluklara vesile olmak lazim.Hak Adına. Ahlak,Edeb,Adalet ile Sevgi, Saygı icinde Sevelim, Sevilelim..bu önemli. . İslam İrfan pinarlarindan birinden içmek istiyorsan .!..Yutupta Munir DERMAN Efendinin Konuşmalari var.şiddetle Tavsiye ederim .acizane.Alemi Ahirete gittiği icin. Reklam, Çıkar vb gudulemez. Çıplak ,seffaf olarak meydanda Hatırası. !.Saygılar. .
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 15:57
Ahmet Bey; AKP de Görevden Alınan İL BAŞKANLARI; İstanbul Selim Temurcu + İzmir Bülent Delican + Hakkari Nurettin Fırat + Şırnak Mehmet Aşan + Muş Namık Ergün + Aksaray Abdulkadir Karatay + Hatay Ahmet Atıç + Mardin Mehmet Ali Dündar + Van Zahir Soğan + Ağrı Kemal Atmaca + Şanlıurfa Zeynal Abidin Beyazgül + Samsun Hakan Karaduman + Vb. HATIRLAYAN Var mı? Yaptıkları Görmezden gelinip, SEÇİLMİŞLİK Hakları Ellerinden alınırken SESSİZ KALANLAR, Şu an SİZLER için SES ÇIKARTILMASINI Beklemeye HAKKIZIN VAR mı? SIRA SUSANLARA GELDİ. ŞAŞIRDIM mı? HAYIR. Saygılarımla
Hasan Aytemur 15 Eylül 2019 15:49
Sayın Taşgetiren,yazınızdaki savunma psikolojisi havasını çok belli etmişsiniz.Madem bu kadar haklısınız niye böyle bir psikoloji içerisinde yazıyorsunuz.Meral hanım ne dedi; Sizin Davutoğlu’nuz ve Gül’leriniz vasıtasıyla muhafazakar kesime ulaşabilecekler.Nasıl olsa Chp’de Ömerler çok rahat olun,rahat rahat yazın.Yazarken öyle ıkınıp sıkınmanıza gerek yok Yanarım da neye yanarım: Yıllarca siz ve sizin gibiler yazarlarımız kalemlerimiz olarak gördük ya... O na yanarım.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 19:54
1
Ben de AKPnin kazandigi ilk 2 secimde AKPye oy verdim de ona yanarim.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 21:46
0
Ah şu menfaat taşıması zor hemde çok zor Allah yardımcımız olsun
Hasan Aytemur 16 Eylül 2019 02:59
2
Beyefendi bir fikrin varsa yaz da biz de feyz alalım yoksa boşuna demogoji yapma
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 15:45
Bütün hikaye CHP destekli Abdullah Gül ü Cumhurbaşkanı yapmak. Reisi devirmek için %2 oy lazımdı. Amaç bunu sağlamak. Yani CHP yi iktidar yapmak
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 15:07
Konuya muhafazakâr siyaset olarak bakmanız doğru değil. Gerek Davutoğlu'nun gerekse Babacanın eleştirilerinde genel doğrular, insan hakları, özgürlükler, adalet mekanizmasının yanlış işleyişi, ekonominin dibe vurması gibi evrensel meselelerde akp nin yanlışları ve uyarılara rağmen kulak tıkayışları var ve parti kurma nedenleri olarak belirtiyorlar. Başarılı olup olmamaları önemli değil. Adeta ölüm sessizliğine yatmış muhafazakâr camianın silkelenmesini sağlamışlardır, yanlışları görüp de ağzını açamayanları yüreklendirmişlerdir. Teşekkür borçluyuz...
ESMA 15 Eylül 2019 17:30
1
Size katılıyorum. Konuşmaya korkan aman bizi içeri atarlar diyen söylemlerin sesi olmaları bile büyük kazanç. Babam bile olsa yanlışsa Yapma yanlış deme erdeminden vazgeçmemeliyiz. Krallık yada benzeri baskıyla devletlerin çoğu tarihte çökmüştür. Herkes insan.insana tapma küfürdür. Kimse hatasız değildir. Bağlılık Allah ve Rasulünedir.
OLMASI GEREKENE CEVAP 15 Eylül 2019 14:52
TEBRİK EDERİM DEVLET BAHÇELİ anlayan anladı
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 16:39
2
Tayyip Bey 24.6.2014 AKP Grup da; Bu sabah yaptığı konuşmaya bakıyorsunuz Bahçeli’nin, aman yarabbi. Baştan aşağı, yine ifade ediyorum bu kürsüden ağzından salyalar akıyor. T.C. Başbakanına köksüz diyecek kadar kökten binasip olan kişi bunun hesabını verecektir. Despot diyen bir adam bunun hesabını verecektir. İftiralarla dolu bir konuşma. 16 - 17 yıldır partinin başındasın geldiğin yer ortada. Ben MHP’li kardeşlerime hep sesleniyorum. MHP’yi küçülten bu adamla bir yere varamazsınız. Dediğini HATIRLATMAK istedim. Saygılarımla
cumhur 15 Eylül 2019 14:55
Yeri gelince dünyanın sözü geçen devletlerinden birisi olduğumuzu söyleyenler bir çift sözüm var;madem öyle neden kabile devleti şeklinde yönetilmeye çalışılıyoruz?
Karar muhalifi 15 Eylül 2019 19:05
4
Kabile devletindemi yasiyorsun duyanda seni ciddiye alacak senin hayatina siyaset ne etki ediyor onune bak isini yap insan ol
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 14:48
Sayın Taşgetiren günaydınnn... Borun pazarı geçti, Eşeği Niğde’ye sürmelisiniz artık. Oda Eşek altınızda kalırsa
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 14:46
Kendi çocuklarını yiyen bir hareket baş aşağı gidiyor demektir. Sayın Hocam bu kadar net!
Samsunlu 15 Eylül 2019 14:38
Hz Ömer deyince,devletin büyük işlerle ve fetihlerle fitnelerle uğraştığı günlerde kendisine Rasullah'ın naif yumuşak hadislerini hatırlatan o cennetmekan sahabilerine " bana benim de bildiğim böyle hadisleri böyle bir zamanda sürekli söylemeye devam ederseniz sizi hapse atarım " ya da bunun gibi birşey söylediği aklıma geldi . Allah O'nlardan ve bütün müminlerden razı olsun . Selamlar
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 14:26
Siyasal İslamın geleceği kurma ütopyası duvara çakıldı. 17 yıl kapitalist devletin merkezine yerleşme, ekonomik soyguna ortak olma yolunda geçti. Siyasal islam kapitalizmin en acımasız politikalarının taşeronluğunu başarı ile gerçekleştirdi...şu an toplumsal meşruiyet zeminini yitirdiği için kenera konuluyor. Kopan bütün fırtına merkezine oturdukları soygun ve talan düzeninde konumlarını kaybetmeme çabası. AKP'min sonunu yoksullar getirecek , esenler, Bağcılar, Sultangazi yıkacak akp yi.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 14:18
Refah muhalefetti, muhalefetten iktidar çıktı, şimdi Ak parti iktidar, iktidardan muhalefet çıkartıp CHP yi iktidar etmeye çalışıyorlar. Herkes layık olduğu yere gidiyor.
kaan 15 Eylül 2019 13:42
Derler ya kılı kırk yararak hareket etmek lazım.Kırmadan,dökmeden,üzmeden,küstürmeden yapmak lazım.Ortak alanlar bularak,yaşam alanı açarak yapmak lazım.Zor mu?
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 13:35
Butun dunya R T Erdoganin tek adam oldugunu ogrendi ama icimizdeki bazilari ogrenemedi.Lider her zaman yetismez beyler.Resmin butunune bakmak lazim.Ayrintida bogulup, super guc olma yolunda ilerleyen ulkemize yazik etmeyelim.
Karar muhalifi 15 Eylül 2019 19:16
1
PEKI SUPER GUC OLMA YOLUNDA LIDERIN KIM OLACAK ONUDA DESEYDIN
Karar Okuru 15 Eylül 2019 13:26
Cumhurbaşkanı partide Ömer’ler istediğini belirtmişti. Bildiğimiz ÖMER gibi Ömer’leri gerçekten istiyor olabilmek için önce isteyenin ÖMER gibi olması, davranması lazım.Hz.Ömer’in yaşantısı, yönettiği insanlarla ilişkisi, HAK, HUKUK konusundaki titizliği bilinen gerçeklerdendir ve bunlar ilkeler bazında Davutoğlu’nun alıntısı yapılan sözlerinde mevcuttur.Bu ilkeler evrenseldir de ve aklı başında her yöneticinin kabul edeceği günümüz rasyonel yönetim formatının öğelerdir.Önemli olan bunları söylemek değil hayata geçirmektir.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 14:40
1
Hz. Ömer ra. kim, bugünün nefsinin oyuncağı olmuş siyasileri kim... Benzetme hayali bile Gerçek Adaletin sahibi Hz. Ömer’e hakaret olur
rrr 15 Eylül 2019 13:22
aradıkları ömer benim ama chp yi tercih ederimde akp yi tercih etmem
KaRaRSıZ 15 Eylül 2019 13:12
Biz bu kitabı daha önce okumuştuk zaten. Ahmet Davutoğlu ve diğerlerinin halka sunabilecekleri tek şey , iktidarın bütün kötülüklerini ifşa etmektir . Etmedikleri sürece kendilerini şeffaf diye pazarlayamazlar. Ve Türkiye'nin şeffaf olmayan yeni partilere ve örgütlere hiç ihtiyacı yok !
Mustafa Soylutürk 15 Eylül 2019 13:13
Ne kadar alla sanız pulla sanız iki yanlıştan bir doğru çıkmaz...Eğer bu methiyeler yazdığınız kişiler de millete ve beraber yola çıktıkları Sayın Cumhurbaşkanını karşılıksız desteklerlerdi zira o hepsini makam sahibi yaptı. bir defa olsun kardeşim diye bildiler mi? Makam gitti Dava da yol arkadaşlığı gitti..O zaman bunların Erkan Mumcu'dan Ertuğrul Günay'dan ne farkları var? Bunların Ömer değil Brütüs olduğu ortaya çıktı..... Halkta imajları bu....
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 13:54
2
AKP'yi bir kişi mi kurdu? Önce biz vardık sonra ben oldu. İşte çöküş bu dönemde başladı. Şeyh uçmaz mürit uçurur lafı tam da bu döneme uygun düşüyor. Biatçı zihniyet olmasaydı belki o da bu noktaya gelmezdi.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 13:08
Vallahi öyle bir 17 yıl yaşadıkki bu millet din eksenli bir iktidarı bir 100 sene daha iktidar etmez.
Karar muhalifi 15 Eylül 2019 19:22
13
Vallahi oyle bir 17 yil yasadikki Turkiye level atladi kardesim sen nerde yasiyosun
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 13:01
28 şubat diyoruz ama 28 şubatta en azından hakkımızı arayacagimiz iç ve dış yerler vardı. Şuan ise nefes dahi alamıyoruz
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 13:01
Sayın Taşgetiren,"Yerin kulağı var,milletinde kulağı var..millet yer mi?"Acaba bütün bu olup bitenleri...
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 12:49
Günlük 50milyon dolar faiz ödeyen ülkemin hırsız tayfalari siyasette yer kapma yarısında çalın çalın zikirincaya kadar çalın nasıl olsa artık gemi düze çıkmaz batı gider yan gider
EKO 15 Eylül 2019 12:51
Söz konusu olan siyaset ise; biz biat eden "ümmet" değil, hak ve özgürlükler sahibi "vatandaş"larız. Her birimizin dini inancı kendi bireysel özgürlük alanıdır. Bu bizi manen ve ahlaken yukarı taşıyorsa ne mutlu. Bizi millet ve devlet olarak bir arada tutan ise, tüm insanlığın ortak tecrübesinden süzülüp gelmiş evrensel değerleri temel alan bir "toplum sözleşmesi"dir ki; buna da anayasa denir. O anayasa; belli bir dinin belli bir mezhebinin inanç sistemine göre değil, bilimsel somut gerçekleklikler ışığında yapılır.
EKO 15 Eylül 2019 12:39
Yorumlara bakıyorum da, çok kişi hala siyaseti dini kavram ve inançlarla açıklamaya ve şekillendirmeye çalışıyor. Bu durumda; bütün toplumun aynı dinden, aynı mezhepten ve aynı meşrepten olması isteniyor demektir. Yani tektipleştirme peşindesiniz. Böyle bir şey dünya tarihinde olmadı ve asla da olmayacak. %99'u müslüman dediğiniz Türkiye'de kaç çeşit müslüman olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. O yüzden, ortak evrensel ahlaki ve insani değerleri içselleştirip, siyasi tartışmalarınızı bunlar üzerinden yapmayı öğrenin artık lütfen.
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 11:22
Y 1) Ahmet Bey; EVET haklısınız şu an TEK ADAM, TEK BAŞINA. Bizler Tayyip Bey için KİMSE UMURUNDA değil dediğimiz de, İNANMAYANLAR, işte DİNDAR ADAM - İşte SONUÇ. Biz GÜVENDİK diyenler; Biz Güvenmedik İşte Kim Haklıymış? A. ŞENER - M. BAŞESKİOĞLU - K. TÜZMEN - E. MUMCU - S. GÜÇLÜ - Y. YAKIŞ - E. YALÇINBAYIR - M. AYDIN - A. AKSU - K. UNAKITAN - A. COŞKUN - O. PEPE - N.EKREN - Z.YAĞCI - N. YALÇINTAŞ - Vb. bunları HATIRLIYORMUSUNUZ? YENİ PARTİCİLER yukarıdakiler için Sizler NE YAPTINIZSA - NE EKTİNİZSE ONU BİÇECEKSİNİZ. Saygılarımla
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 11:17
“Mevlâ sizi ; yeni 28 Şubatlar’la sınasın...” diye temennide mi bulunsak, Sayın Taşgetiren!!!
kadınca 15 Eylül 2019 11:15
akp ye çok şey borçlu bu ülke. özellikle Sn.RTE'ye. ingilizden almandan amerkandan bu ülkeye fayda gelir mi? din denilince ne anlıyoruz? ne anlamalıyız?(ne anlamak gerektiğni tam anlayamadı insanımız da olsun). ülkenin açıkları neler? eksiklikler? inanç ve etnisite üzerinden şaka olurmuymuş? elinoğlu senin asli vatandaşının eline silah verip seni vurdururmuymuş? elden mi medet ummalı kendi vatandaşın mı daha kıymetli? fetoşu apoşu fare kapanında maskara eden, güneyde dışgüçlere posteki saydıran bu hük. ve lideri.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 11:18
Bence CHP ile ittifaka katılmalı , Sayın Davutoğlu!!! Belli ki Gürsel Tekin çok sevmiş Sayın Davutoğlu’nu. Bay Gül’ü de çok sevmişlerdi, mechûl olmayan sebe(b)plerle. Bulutların üstünde gezmek güzel; tahayyülde... Oysa hayât; yeryüzünde yaşanıyor ve reel.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 10:44
"Hakkı dikkate almak " gerek diyorsunuzda Yoksa Hakka ittiba edip uymak mı gerek Taşgetiren... Hala hataları dile getirirken Akparti yaptı deyip topu taca atmak yerine hatanın başının "tek adam" olduğunu görüpte söyleyememeye daha ne kadar devam edeceğiz muhterem taşgetiren...
KaRaRSıZ 15 Eylül 2019 13:25
2
Korkaklık ta bir suçtur. Tarafsızlık çoğunlukla güçlüden taraf olmaktır zaten.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 10:38
Keske erdogan imamhatipleri acmak kuran kurslarını acmak başörtü yasagini kaldirmak icin ugrastiginda bu kadar konusabilseydinin diyerbakirdaki analar icin dogudaki sahlanis icin konusabilseniz ama yok yapamazsiniz yeni parti ve chp bloki kazandiginda yer nasil aliriz derdindesiniz sizde merak etmeyin herkes layik oldugu yere geceek ahiret hayatinda
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 11:27
1
Çocuklarını, torunlarını, akrabayı taallukatı 'imamhatiplere' gönderdin mi, göndermedin mi? Haydi, cevap veriver, riyakarlık ta olmasın, ortalıktan toz olmadan(!) ...
Karar Okuru 15 Eylül 2019 09:59
Partiler ve siyaset kutsal değildir. İçerisine kutsal kelimesi katsan da kutsal olmaz. Sadece kutsal kelimesinin içini boşaltmış olursun. Ümmet kelimesi de böyledir. Siyasi partiler bu iki tabiri kullanmaya başlayalı maalesef içlerini boşaltmış oldular. Şimdi elimizde içleri boşaltılmış kelimeler kaldı. Bu kelimelere yüklenilen anlamlar da kalktı. Daha ileriye gidip bari dini de siyasetin içine katmasalar. Yoksa onunda içi boşalır. İşte o zaman vay halimize.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 11:30
0
'muhafazakar' (NB: son a şapkalı.) kelimesi de katılmamalıydı, aşınmayan ne kaldı?
Fani 15 Eylül 2019 09:44
Sorun ak partinin geçmişte kendisine AKP diyenlerle iktidarı paylaşmasında....şimdi en büyük söz sahibi bunlar. Ayrıca muhafazakar kesim 28 Şubat'ta bile bu kadar ezilmemişti...
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 09:43
Eğer muhafazakar kesim bu uuygulamalardan, dinin ticaret ve siyasete alet edilmesinden, adaletin paçavraya çevrilmesinden, liyakatin ayaklar altına alınmasından, yolsuzluktan değil de iktidardaki gücümüz azalacak diye endişe içindeyse yazıklar olsun o muhafazakarlara. Onlar muhafazayı bırakıp karlarının peşine düşmüşler demektir.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 12:51
5
Niye öyle diyorsunuz muhafazar dediğin kendisine verilen imkan ve lütuf u ahiret hayatı rağmına muhafa eden değil mi, biz mi yanlış biliyoruz !
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 09:20
Davutoglunun açıklamasına diyecek yok Nerdeyse tüm ülke evet der. Mesele yönetime gelindiğinde ilkelerden sapma durumunda ki olmaması mümkün değil Hz Ömer gibi yolundan şasarsam beni kim düzeltecek diyen ve ben diyerek ayağa kalkan insanları yetistirebilmekte. İktidarlar her zaman istikametten sapmalar yaşayabilir. Ancak şuurlu ve cesaretli insanlar yetistirilise iktidarı düzeltir. Yoksa sadece sandık sonuçları yetmiyor
Takipci 15 Eylül 2019 09:07
Hocam, Yeni Safak'tan ilk once siz koparilmistiniz...
Deli Emin 15 Eylül 2019 08:50
Sol, sağ,liberal,islamcı,kominist,kürt, Türk, milliyetçi, muhafazakar vb siyasetçi ve siyaset gördük..Bir kez de yerli ve milli siyaset ve siyasetçi görmedik,Atatürk'ten sonra! Her gelen sırtını dış odaklara dayayıp halk dalkavukluğu ile iktidar oluyor. Şimdi de film aynı. Siyasi görüşü ile eleştirlen Ahmet N. Sezer ile RTE bakın devlet yöneticisi olarak hangisi İslami tarza yakın. O itibarda israf olmaz diyor, Muaviye anlayışı.Peygaber ne bilsin itibarı halk gibi itibarsız yaşadı gitti!Allah'da israf edenleri sevmem diyor. Bizim ki sevmezsen sevme der gibi. Bu da müslüman lider oluyor.
zeze 15 Eylül 2019 08:46
Sırça köşkünüz hayırlı olsun. İçinde çok güzel projeler sergiliyorsunuz. Umarım hayal kırıklığına uğramazsınız.
musto 15 Eylül 2019 08:37
İlk dönem hukuktan ve anayasadan taviz vermeyen Ahmet Necdet sezerin zorlamasıyla bir dönem partininde rüşdünü ispat etmesi için iyi işler yapıldı.Sonra filim koptu aman ha davamız zarar görmesin diyerek tek adam yönetiminin temelleri atıldı.Gezi olayları erdoğansız çözülmüşken başkalarının rol kaptığını ülkeyi kendisi dışında yönetileceğini gören erdoğan rakipleri rol modelleri yavaş yavaş partiden uzaklaştırma harekatına devam etti ve ediyor.
musahhih 15 Eylül 2019 12:24
4
Musto onun doğrusu şu: Erdoğan'sız. Kural 1: Kişi adlarıyla soyadları büyük harfle başlar: Mustafa Kemal Atatürk. Kural 2: Özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır: Fatih Sultan Mehmet’e. :)
Musto 15 Eylül 2019 14:16
0
Yazarken farkettim değiştirmek içimden gelmedi.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 20:03
2
Arkadaşın biri, hepimize ilk okulda öğretilen imla kurallardan ikisini hatırlatmış. İnsan eksiğini tamamlayana, bilmediğini öğretene, unuttuğunu hatırlatana minnet duyar. Ama oylara bakarsak, durum farklı. Belki de, kırmızı oy verenler imla dersini eleştirmek için değil de, örneklerde Mustafa Kemal Atatürk, geçtiği için böyle davrandılar. KARAR okurları içinde Atatürk'ün adını duyunca kırmızı görmüş boğa gibi olanlar eksik değil. Haydi Atatürk düşmanları, bunu da kırmızıya boyayın. :)
Okur 15 Eylül 2019 08:05
Sayın Taşgetiren Allah sizden razı olsun yazılarınızla aydınlanıyoruz. İki konuyu ifade etmek istiyorum. 1- Yenişafaktan atılan o değerli yazarlarımızı Karar gazetemizde görmek isteriz. 2-Parti kuranlara ümmeti bölmeyin diyorlar. Ben anlamadım AKP seçmeni mi ümmet oluyor yoksa dünyada yaşayan 1,5 milyar müslüman mı? Eğer AKP seçmenini yanlız ümmet görenler demekki çok dar bir bakışla bakıyorlar. Ben AKP ye oy vermiyorum ve Hz. Peygamber Muhammed SAV’in ümmeti sayılmıyor muyum? Lütfen açıklarsanız memnun olurum. Selam ve saygılar.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 12:19
0
Sevgili Okur, Kendi açınızdan serzenişinizde haklısınız. Ancak, ne olur artık günlük siyasi olayların "ümmet" vb dini kavramlarla anlatılması, açıklanması yolunu bırakın. Bu yapıldığı sürece din siyasete alet edilmiş olacaktır. Bu hataya düşmeyin lütfen.
Karar muhalifi 15 Eylül 2019 19:42
4
12.19 insallah demeyi de birakalim kismet de demeyelim kaderde demeyelim herseyi dine baglayan sizin zihniyet zaten her firsatta ataturk ilkeleri deyip duruyorsunuz o serbest din yasak sizde artik bunu gorun ve alisin yahu
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 07:25
ne sokakta,ne de avam ve havasın zerresinde ömerlere rastlayan beri gelsin.ömer aday adaylarının siyasette medyada stklarda bürokrasi işdünyasında neler yaptığını sağır sultan biliyor...şu siyasetden ömeri dini çıkarın ya artık..zaten kala kala yanlış da olsa üç beş imajınız kaldı..onları bari heçlemeyin
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 07:10
AKP'nin başarılı dönemlerinde Gül,Babacan, Davutoğlu ve diğerlerinin emekleri inkar edilemez. Bu insanlar bir şekilde partiden uzaklaştırıldı, ayrılmak zorunda bırakıldılar. Yerine gelenler Bahçeli, Perinçek, Mesut vb. Bu isimler muhafazakar camiaya hoşgörü ile bakmazlar. 28 şubat döneminde duruşlarını unutmadık.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 09:19
15
Makam da iken iyi..itibarli...makamdan ayrilinca hemen mugalefet...Sayin Erdogani elestirenler onlarda onun gibi olmak istiyorlar...ilke diyen adalet diyen hoşgörü diyen ayni anda 2 adet parti kuramaz kurmamali...kuracaksan adamakilli bir programla cik...acikla...2 den 1 e düsemeyen arkadaşlarimiz abilerimiz Sayin Erdogani elestirmeye hakki yoktur... Yeni bir nesil geliyor onlarin da önü acilmasi lazim...Yapanlarin iyiliklerinin mukafati Rabbim verir...Yapilan kötülukler de cezasi elbette vardir....Bu dünyada ve ahirette.....
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:51
Adam hasta! Sorun/soru şu; Kritik makamada bulunan bir ülke yöneticisi kararlarıyla, davranışla ülke ve toplum için sorun haline gelirse nereye bu kişiye katlanmak gerek. Bu tip siyasetçi, idareci, devlet yöneticisi sağlık kurulu teşhisi, anayasa mahkemesi kararı ile görevden alınmalı. Kimse psikolojik, zihni problemi var diyemiyor. Suç ve hakaret kabul ediliyor. Yani bir hastaya hasta diyebilmek için, makam ve statüsüne göre mi davranacağız. Yada belli makamlar da görev 2 dönemi geçmemeli. Sendika, dernek, vakıf, parti, baro, kooperatif vb. başkanlıkları da 2 dönemi aşamalı.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:32
Davutoğlu,Karanlık dünyamıza doğan bir güneştir. İlkeli duruşuyla dünyamıza barışı getirecektir. Gerçi patlak balon hava tutmasa da ben sayın yazarımızın bir bildiğinin olduğu kanaatindeyim.
ÖTÜKENLİKURT 15 Eylül 2019 08:07
7
Hayal kurmaya henüz vergi yok... Bence tadını çıkar bunun... Elindeki makam alınırken süt dökmüş kedi gibi sessiz sedasız köşesine çekilen molladan çok şey bekliyorsun! Suriyenin faturası hala önünde.. Babacan'ın şansı daga yüksek!
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:30
Babacan ve Davutoğlunun kuracağı partilere inşallah biatçılar,yobazlar,din tacirleri,rantçılar ve yalakalar gelmezler.İslam alemi biatçı, din tacirleri ve yobazlardan çektiğini düşmanlarından çekmemiştir.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 09:17
7
Ayni anda 2 ayri parti kuranlar da rantci dir....Ilkeli olan 1 parti de birleserek güclu cikar
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:21
Her şey tamam da.Tüm itiraz lar zamaninda ekonomi bakanı iken dış işleri bakanlari iken basbakan ken niye dile getirilmedi...Farkli fikirler koltuklar gidince mi aklina geliyor..Kurumsal ilker kültürü olmayinca kişiler kurtarici seyh gibi başkan ariyor...Fikir ayriligi mi yoksa koltuk kavgasi mi...Her şey millet icin dava icin vb kavramlarin arkasina siğınarak söylem gelistirenler niye ayni anda 2 parti kuruyor... Anlaşip 1 partiyle niye yollarina devam etmiyorlar..Bir de Mevcut CB ...nina hertürlü dogru egri eleştiriyi yapan lar yeni diye idda ettikleri ilkelerde 1 de niye birle
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 04:29
Mevlam'ın acelesi yok. Neylerse guzel eyler. Hakikatte neler eyler. Kul güzel görüp sabreyler. Siyah olan beyaz olur Beyaz olan siyah olur İç olur dış Dış olur iç Hakikati gören gözler lal olur dilleri. Bülbül olur dilleri görmez olur gözleri Söz söylemek ister ise akil onun rehberi Akıl havf a boyun eğmiş söyleyemez sözleri. Adem derki uzatma, kari-leri bunaltma Selam ve dua ile Saygılar
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 11:07
0
Hikayen güzelmiş
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 04:31
Siz de dahil hangi yazarı ilgiyle takip ettiysem köşesinden oldu. Allahtan karar gazetesi var. İnşallah Aydın bey, Kemal bey, Özlem hanım, Faruk bey ve Ahmet Takanı da bu gazetede görürüz ama problem tek renk ve tek sesin hem ülkeye hem millete hem de kendilerine büyük zarar verdiğini görememeleri. Fikrinden düşüncesinden dolayı bir insanın ekmeğinden, işinden, özgürlüğünden, çocuğundan eşinden, temel haklarından mahrum bırakılmasını aklım almıyor. Hele ki muhafazakar iddiasındaki insanların bunu yapması büyük hayal kırıklığı...
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 00:40
İyi saydığınız yazarlarda karara geçer.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 00:30
Müslümanlar için istenilen başörtü vb. Diğer hakları elde etmeleri sizi ortada bıraktı. Sizde bundan rahatsız oluyorsunuz
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 00:38
4
TAŞGETİREN mi bundan rahatsız? Siz iyice dağıtmışsınız. Allah ıslah etsin.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:47
1
Yazık AKP nin belli bir kesimin ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Sadece AKP ye değil tabana da pelikancı kültürü bulaştı.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 11:10
3
Müslümanlar başörtüsü cami kuran kursu imam hatip istemiyor. Ekmek aş iş özgürlük adalet liyakat istiyor. Torpilin adamcılığın bitmesini istiyor. Banane başörtüsünden, isteyen taksın isteyen çıkarsın.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 00:26
SEVGİLİ ÜSTAD yazılarınızı zevkle okuyorum. Okutuyorum. Hamaset yüklemesi yapılan ve yeni partiye karşı olan radikal kesim, eski arkadaşlarını ihanetle suçlayıp konuşmayı kestiler. Etrafıma bakıyorum DAVUTOĞLUNA İLGİ GÜNDEN GÜNE ARTIYOR. ÇOĞU SESSİZ ÇOĞUNLUK. AK PARTİDE KORKUNÇ BİR PANİK VAR. BENİM ÜZÜLDÜĞÜM ŞEY DİYALOĞA İFTİRA VE YALAN LARLA KARŞILIK VERİLİYOR. Haklı oldukları İnancının yıkılmamasi için bir yerden yalanlar pompalaniyor. ALLAH onların kalplerinde VAHŞET yerine ÜNSİYET İ yerleştirsin onlar bizim kardeşlerimiz.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 10:33
4
İşi, yine, başkasına havale etmişsin; kolay gelsin. ....de, bekleyen derviş ölmemişmiş; yani ölmüş mü, ölmemiş mi?..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN