Back To Top
Suriye nasıl bir devlet olacak?

Suriye nasıl bir devlet olacak?

 - Son Güncelleme: 22.10.2019 Salı 08:16
- A +

Türkiye – Suriye – terör ilişkileri yeni değil.
Önceleri Şam yönetiminden isterdik ülkesinde Türkiye’ye karşı terör yapılanmasına izin vermemesini. En son Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılması için tehdit etmiştik Şam’ı. O süreç Öcalan’ın ABD tarafından Kenya’da Türkiye’ye teslim edilmesi ile sonuçlanmıştı.

Bugün terör yatağı olma noktasında yine “Güney komşumuz” Suriye gündemde ve biz tehdidin önlenmesini Şam yönetimi ile değil Amerika ve Rusya ile görüşüyoruz. Çünkü Suriye’de devlet gibi bir devlet kalmadı. Devlet hem var hem yok.

Var aslında, mesela Suriye’nin kuzey doğusunun en ucundaki Kamışlı’da (Nusaybin’in karşısı) devlet görevlilerinin maaşı hala Şam tarafından ödeniyor. Haseke’de de öyle. Bunun yanında Şam yönetimi hala BM’de Suriye’yi temsil ediyor.

Ama devlet gibi bir devletin kalmadığı da doğru. Çünkü biz mesela Şam ile ilişkilerimizi -bu ilişkiler devam ediyor çünkü- Rusya ile görüşüyoruz. Bugün de bu görüşmelerden birisi Soçi’de gerçekleşecek Erdoğan ile Putin arasında. Suriye’nin bir bölümünde varlığını DEAŞ’la mücadele ile gerekçelendiren Amerika var, terör tehdidinin bir bölümünü onlarla görüşüyoruz. Amerika çekti – çekiyor güdümlü terör güçlerini gerilere. Biz varız orda. Bizimle birlikte önce rejim güçleriyle, şimdi de PYD-YPG ile mücadele eden silahlı Suriye Milli Ordusu var.

Evet bugün Soçi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Putin bir araya gelecekler. Bu sekizinci görüşme iki lider arasında. Soçi – Astana, Suriye ekseninde Türkiye, Rusya ve İran’ı bir araya getiren sürecin kilit isimleri. Putin ile Suriye’nin geleceği konuşulacak. PYD -YPG konusu tabii var da, daha genelde “Suriye ne olacak?” sorusu da var. Çünkü YPG-PYD konusu da Suriye’nin ne olacağı ile ilgili.

Diyelim ABD’nin geriye çektiği PYD-YPG güçleri Suriye dışına çıkmıyor, güneye iniyor. Onlar orada ilanihaye çakılı kalacaklar mı? Amerikalıların onlarla ilişkisi belli ki bitmiyor, o ilişki bundan sonra nasıl devam edecek? PYD-YPG’nin şu an bizim kontrolümüzde olan alan dışındaki varlığı – bu Soçi’de masada olacak- ne olacak? Şu an Türkiye’nin denetimindeki bölgeler Suriye toprağı olacaksa Türkiye orada ne kadar kalacak? Putin’in -şayet rejim adına da konuşuyorsa- Suriye Milli Ordusu’nu gündeme getirmesi kaçınılmaz. Türkiye’nin de Suriye Milli Ordusu ile ilgili bir tasarımı mutlaka vardır. Belli ki bu mesele Suriye’de yarın nasıl bir yönetim olacağı ile ilgilidir. Bunun yanında yine Türkiye’nin desteklediği ve Türkmen lider Abdurrahman Mustafa’nın başkanlık ettiği bir Suriye Geçici Hükümeti var.

Belli ki Türkiye, yeni anayasa yapımından sonra gerçekleşecek seçimde mevcut Şam yönetiminden farklı bir yönetim oluşmasını ümit ediyor. Suriye’de Türkiye’nin ümidine uygun bir yönetim yapısı oluşursa, tasarlananların gerçekleşme şansının artacağı söylenebilir. Ancak Suriye’deki askeri varlığımız, masada böyle bir anayasanın yapımını ve sonunda sandıktan böyle bir yönetimin çıkmasını temin eder mi? Bu önemli bir soru.

Bu soru tabii ki Rusya’nın hesapları ile de ilgili. Rusya şu ana kadar Şam yönetimini elinde bulunduran Esed’le iş tuttu. Buradaki soru şu: Acaba Rusya’nın Esed’le ilişkisinin niteliği nedir? Mesela kolayca harcar mı Esed’i? Ya da Türkiye ile stratejik hesaplarla mutlak mutabakata varıp, Esed’i hizaya getirmeyi mi tercih eder? Esed’in durumu Putin’in eline düşmüş, bıraksa boşlukta kalacak bir durum mu? Yoksa Esed Rusya’ya Suriye’de meşruiyet sağlamanın kredisine mi sahip?

Soçi’deki masanın sıcak gündemlerinden birisi hiç şüphesiz şu an Türkiye’nin denetiminde bulunan yerlerin dışındaki PYD – YPG varlığıdır. Rusya ve Rejim açısından bakıldığında YPG – PYD gibi, İdlib bölgesinde bulunan ve “terörist” diye nitelenen gruplar gibi, Suriye Milli Ordusu gibi silahlı yapıların tamamı “sorun”dur. Bizim ülkemizde de olsa, devlet gücü dışındaki tüm “silahlı yapılar” sorun olurdu. Türkiye Amerika’nın önüne koyduğu gibi belli ki Rusya ve Rejimin önüne de koyacaktır YPG – PYD meselesini.

Genelde Putin ile ilişkiler “kolay” gibi algılanıyor. “Erdoğan’ı kırmaz Putin” gibi. Kim bilir belki de öyledir. Hatır gönül de işler liderlerin hukukunda.

Ama Suriye meselesi gerçekten çok girift. Hatır – gönül neyi ne kadar çözer, hep birlikte göreceğiz.

TEBRİK: “Nuri Pakdil okumaları” çağrımıza bir cevap geldi. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’dan. Şöyle ki:  “Merhum Nuri Pakdil Üstad’a vefamız olsun. Bu çağrıya kulak verip Anadolu İmam Hatip  liselerinde 6 yıldır uygulanan “Okuyan 7’ler”in ana temasını “Nuri Pakdil Okumaları” yaparak “Üstad’a vefa ve fatiha” kervanına öğrencilerimiz de katılacak inşallah”  Bu duyarlılığı yürekten kutluyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 16:22
Suriyenini boşver türkiye nasıl bir devlet olacak.halk o kadar zeki ki bastakiler ne derse alkışlıyor pkk lilar 32 km güneye gidecek ondan sonra bunu sorgulayan yok.
anadolu 22 Ekim 2019 16:14
Islama gore anayasa olusturulurken mutlaka Kuran-i kerim ayetleri referans alınmalıdır,bu bir zorunluluktur.bir musluman için aksini kabul etmek asla mumkun degildir. demokratik ve laik bireylerden olusan bir toplumun demokrasi dini ile yonetilmesi gayet tabidir.dogaldır. burda tuhaf ve anlasılmaz olan musluman oldugunu iddia edenlerin demokrasiyi savunmasıdır. ör. demokraside faiz,zina,eşcinsellik serbest ama islamda kesinlikle yasaktır.islamin hakim oldugu bir beldede genelevler,meyhaneler,faiz vb.serbest olamaz.yani sorun olan;islamın ilke ve emirlerine uymayan bireyler ve yonetimlerdir
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 19:26
1
Federasyon olalım. Sen kazandığın eyaletlerde istediğin gibi yaşa.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 21:52
0
Suriye'ye gidip bir işe yarasana, bu kafayı düzeltirsin belki.
cumhur 23 Ekim 2019 14:11
6
Demokrasilerin amacı hak,hukuk,adalet ve insanca yaşamayı sağlamaktır.İslam tam bir demokrasi örneğidir.İslamı anlamayan ve uygulamayanlarla onu bilmeyen kişiler kendi kafalarına göre yorum yaparlar...
KARAR OKURU 24 Ekim 2019 00:07
0
"cumhur", bu yorumları yazacağına, önce, islam olmayı denesene! Anlaman da, uygulaman da bir şey ifade etmiyor; anlamayanı, uygulamayanı engizisyondan mı geçireceksin? Ha gayret, bir islam olarak ikiyüzlülüğü bırakabilir misin?
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 16:10
Sayin Tasgetiren Suriye,Irak,Iran ve Türkiye'de yasayan Kürtlerle dostca ve demokratca yaklasmak ile su anda oldugu gibi düsmanca davranmak arasindaki yararini ve zararini ülkemiz icin bir yazinizda irdelerseniz mutlu oluruz.
Yurtsever 22 Ekim 2019 13:01
Suriye savastan sonra ne olacak belli degildir ama belli olani ise Suriye halklarinin bizim ulkenin dusmani olacaklar. Bu simdiden bellidir. Nasilki yunanlilar, arnavutlar, bulgarlar, kurtler, araplar ve ermeniler osmanlilar yuzunden nasil bize dusmansalar ilerde Suriye halklarida bize dusman olacaklar. Bugunku hukumet hem bize hemde cocuk ve torunlarimiza gelecekte dusman birakacaktir.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 17:00
6
Zırva
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 15:45
1
Düsmanca davranirsan halklar sana düsman olur.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 12:32
Putin, Esat’i gösterdi ve artık Esad Türkiye’yi yönlendirecek. Artık bu işi fazla uzatmadan Esad ile masaya oturalım ve 2002 öncesine dönelim
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 14:00
6
hayatta geriye dönüş diye bir şey mümkün değildir.
engineer 22 Ekim 2019 11:29
suriye ırak gibi bir devlet olacak, suriye merkezi yönetimi+bölgesel kürt yönetimi, petrol ve gazı da abd alacak, Türkler de suriye kürdistanında müteahhitlik işleri alacak.
Sorgulayan 22 Ekim 2019 10:59
Aşağıdaki yorumlarda Suriye konusu haricinde ekonomik kriz ve geçim sıkıntılarından bahsedenler de var. Doğru ve haklı hatırlatma. Suriye krizi Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarını artırdı mı? Hem de nasıl! Suriye krizi çözüldüğünde Türkiye'nin ekonomik krizi de çözüme ulaşacak mı? Hiç sanmam. İnsan yönetenler, daha doğrusu insan yönetimi için kendilerine yetki verilenler niçin hep gündemi belirleyenler olmakta? Yazarlar niçin kendileri farklı gündem oluşturamayıp oluşturulan gündemin peşinde sürüklenmekteler? Yazarlar yönetenleri etkileyebilmekte midirler?
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 10:18
Benim düşüncem Reis Soçi’ye o askeri kamuflaj elbisesi ile gitsin. Belki Putini biraz korkutur.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 08:34
Reis İmam Hatip mezunu, askerde kantincilik yapmış, IETT’de çalışmış, Taliban’ın dizinin dibinde poz vermiş. Putin hukuk mezunu, Almanya’da çavuşluk yapmış, KGB’nin başına getirilmiş. Donanım ve tecrübe olarak şansımız yok.
hacı 46 22 Ekim 2019 09:09
3
Bizde çakma iman, adamlarda bilim var liyakat var diyorsun. Doğru diyorsun, maalesef.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 09:25
1
“Çavuşluk” casusluk olacaktı.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 11:02
1
Türkiye'yi İETT, ABD'yi emlakçılar, Rusya'yı KGB yönetiyor. Putin'in talihi.
Ademoğlu 22 Ekim 2019 11:31
16
Yılmaz Özdil'den alıntı yapmışsınız. Yöneticilerimizi, devlet büyüklerini aşağılarken aslında, devletimizi ve kendimizi aşağıladığımızı ne zaman fark edeceğiz acaba, yazık
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 12:48
1
KO 11:31, bırak oryantallığı da KO 08:34 ün yazdıklarından hangisi eğri, hangisi doğru kanaatine göre bir-iki şey çızıktır. "Ademoğlu" gibi mechule gitme, sizin mahallede herkes Adem oğlu inancı yok mu? Yorumuna nakıs çekemedim, değmez. Üfürükten; serinletmiyor bile, nerede yol göstericiliği...
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 08:29
Sayın Taşgetiren, belli ki diğer dava arkadaşlarınız gibi sizin de tuzunuz kuru. Yazılarınızda yapılan yüklü zamlardan, milletin bu zamlar altında inim inim inledinden hiç bahsetmiyorsunuz. Yoksa o inleyenler sizden değil mi ? Hani komşusu aç iken tok yatan bizden değildir diye ağzınızda hep bir söz olurdu, ne oldu, bir süredir o lafı ağzınıza almıyorsunuz, yoksa sizin mahalledeki komşularınızın hepsi artık tok mu ..?
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 10:42
2
Bu günlerde moda ya; 'at çöpe(!)' bir yazı. Anlam kazandıran ise bu saat itibarı ile yazılan yorumlar. Ama yazarımız anlamaya müsait değil, köyden ve klandan kovarlar.
evin 22 Ekim 2019 07:21
şam anadolunun çoğu şehrinden daha özgür ve yaşanılır bir şehir. seküler suriye ortadoğunun aydınlık yüzü olmaya devam edecek...
Ali Desidero 22 Ekim 2019 05:29
Hoca!Baba Esad neden Apo'yu barındırdı.1982 Hama katliamının ardında ki MİT, CİA nın Müslüman Kardeşler isyanını tezgahladıkalarını neden görmüyoruz?2011 olaylarında Şam Emevvi camiinde 2 günde namaz kılma hedefini kim, neden koydu.İşin özü islam coğrafyasına bakınca,birbirine karşı komşuların savaşı vardır.RET nın halifelik hülyası ve Arap Baharı olayları ilişkilerini görmeden adil olamazsınız.AYIP!Şimdide toparlamaya çalışıyor.GÜYA! Mısır'da Mursi felakatinde diktatöre karşı ortak isyanı çıkarı için satan İhvandır.Kendini fırsattan istifade iktidar tuzağına ABD ve RTE düşürdü.
Faik Güleçyüz 22 Ekim 2019 04:59
Irak;Kürtlerin taraf olduğu federe bir devlet. Suriyede de;Kürtlerin bir şekilde statüsünün belirlendiği;bir devlet olacak.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 09:10
8
Bu sinsi bir düşünce. Sonra Türkiyede sonra Iranda federe yapı. sonra da İsrail kontrolünde birleştirilmiş batı maşası kendi öz değerlerinden uzak kukla bir devlet. Bütün hain üslerini, silahlarını buraya yigacaklar. Kıyamet öncesi inandıkları vadedilmis topraklarını Kürtleri kullanarak elde etmiş olacaklar. Bu kadar tantanayi bu plan bozulacak diye çıkarıyorlar.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 14:19
0
İran zaten federasyon
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 03:09
Hatirla, minnetle, kisisel iliskilerle, dis siyaset yapmak. Katar'in seyhiyle yakin olunca, kardesim esad deyince, suud krali öldü diye milli yas ilan edince, buralara sekil vericez sanan kurnazliklar. Reisi seviyor diye Maduraya sahib cikmalar. Trumpi parlatmalar. Reise yuz verilmeyince de koca koca devletlere kusmek. Esad oldu esed, misirin basinda istedigimiz yonetim olmadignda iliskimiz yok. Putin bizi kirmaz kafasindayiz. Kisisel iliskiler oldu devlet politikasi, reis'in sekli bozulmasin yeterki.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 01:19
Konya belediyesi otobus duraklarinda bulunan bilbordlara Maide 51 suresinden "HRiSTiYANLARI VE YAHUDiLERi DOST EDiNMEYiN" ifadesinin yer aldigi ilanlar asti... Konya'da kac tane gayrimuslum vatandas var ki? 82 milyonluk Turkiye'de 70 bin Hristiyan, 15 bin Yahudi vatandas kalmis. Neden bu kadar az diye merak edenlere iste cevabi yukardaki haberde.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 08:43
3
O afişleri asan insanları ve anlayışı red ediyorum.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 13:11
1
o afişleri asanlar insan değil. insanlık düşmanı.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 17:13
1
Mesut Ozil, Almanya'da Irkcilik var demis. Sen gel burada yasa da gor irkciligin ne oldugunu. Almanya'da milyonlarca Turk ve musluman Alman vatandasi var. Butun esit vatandaslik haklari verilmis. Irkci bir soz soylemek bile suc orda. Bir de bize bak: gazetelerde bile ikidebir "gavur" kufurune rastlarsin.
musto 22 Ekim 2019 01:08
Milletin % 75 geçim derdinde kafalarındaki tek düşünce 3,5 milyon Suriyeli evlerine dönerse yaşamlarının kolaylaşacağını zannediyorlar.Bilmiyorlar'ki bu tür iktidarlar buhranlarla beslenir.
Yavuz 22 Ekim 2019 12:20
1
700 milyonluk borcu unutturmak için din iman edebiyatı gırla gidiyor yine.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 13:16
1
"buhran" değil de, "düşmanlıklarla" deseydin günün en anlamlı yorumu olurdu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN