Back To Top
Terörle mücadelede hassasiyetler

Terörle mücadelede hassasiyetler

 - Son Güncelleme: 23.07.2019 Salı 08:25
- A +

Ruz-i mahşer” yazım epeyce yankı uyandırdı; medyada, devlette, kitlelerde… “Ruz-i mahşerden sonra…”yı yazdım. Yazılacak pek çok başlık daha var. Bugün temel bir konuyu değerlendirmek istiyorum: Terörle mücadele hassasiyetleri…

Türkiye, teröre hedef olan bir ülke. On yıllar terörle mücadele içinde geçiyor ve on binlerce insan bu süreç içinde hayatını kaybediyor.

Terörle mücadelenin zorluğu asimetrik nitelik taşıması. Cephe yok, terörist için hukuk yok, her an her yerde ve kural tanımaksızın saldırı halinde bir yapı…

En çetin boyutu da, teröristin halk ile karışma ihtimalinden kaynaklanıyor.

Sol jargonda “Gerilla halk içinde sudaki balık gibi olmalıdır” yaklaşımı vardır.

Vietnam’da gerillalar, Marksist ideolojik yapılarına rağmen, Budist mabedlerinde ilahi okumuş, zaman içinde de ilahilerin ihtilalci nitelik kazanmasını temin etmişlerdi.

Bizde terör en yaygın boyutunu PKK ile devreye soktu. PKK terör eylemlerini “Kürtlerin mücadelesi” üzerine inşa etmeyi hedefledi. Elemanlarını Kürt çocuklarından oluşturdu, Kürtlerin yaşadığı coğrafyayı “İkmal üssü” olarak kullandı.

Güvenlik güçleri için zorluk, teröristi normal halktan ayırt etmekti. Teröristi saf dışı bırakacak, halka dokunmayacak, hatta halkı koruyacaktı.

Terörist için ise hedef, hem halk gibi gözükmek hem de terör icra edebilmekti. Gündüz külahlı gece silahlı.

Bunun kolay olmadığını bölgede uzun yıllar terörle mücadele edenler bilir. Terörle mücadelede bazı yanlışlar yapıldığı da bilinen gerçeklerdendir. Diyarbakır cezaevi olgusu sembolik çarpıklıklardandır. Hatta bu yanlışlar sebebiyle terörün halk zemini kazandığı da bilinir.

Devlet bu konuda özeleştiri yaptı, terörü besleyen zemini analiz etti, yanlışları ve bunun bedelini gördü, “Çözüm süreci” gibi bir politika yürüttü. Halkın mağduriyet duygusunu gidermek için adımlar attı. “Kürtler ayrımcılığa uğramayacak”tı. Üstelik, teröristleri dağdan indirmek için çareler aradı. Bunu halk gördü.

Ancak örgüt, uluslararası güçlerin de yönlendirmesiyle devletin barış elini ısırmayı tercih etti, ülke içinde özerklik ilanına kalkıştı, hendekler kazdı, mahkeme kurdu, bayrak dikti vs…

Ve devlet bu yapıyı yok etmek için harekete geçti. Halk hendekleri onaylamamıştı, örgüte sahip çıkmadı, operasyon hedefine ulaştı.

Tabii ki terör de mücadele de bitmiş değil. Uluslararası odaklar orada bir yerlerde Türkiye’yi boğuşturacakları bir yapı bulunmasını gerekli görüyorlar. Devletin halkla ilişkiyi, geçmiş tecrübelerini de dikkate alarak yürütmesi, söylemlere dikkat etmesi hâlâ önemli bir zarurettir.

***

Türkiye, yakın zamanda terörün bir başka boyutu ile yüzleşmek zorunda kaldı. Önce devlet içinde paralel yapı, sonra da darbe girişimi ile ortaya çıkan silahlı örgüt. Paralel Devlet Yapılanması’ndan Fethullahcı Terör Örgütü (FETÖ)’ne giden bir süreç. 

Din ile bağlantılı, halkta geniş zemini olan ama bir gün eli kana bulanan bir yapı.

Dindar bir kadronun yönettiği hükümet, onu yıkma girişimi, 250 şehit, şehit cenazeleri ile evlere düşen yangın, binlerce yaralı…

Bunun yanında “Paralel yapı”nın devlet içinde icra ettiği ve milyonlarca insanın hayatına dokunan günah dosyası.

Ne olacak?

Yapılacak belli.

Devlet bu yapı ile mücadele edecek. Suçluyu bulacak, cezalandıracak.

Ama terörle mücadele zorluğu burada da devreye giriyor.

Soru şu: Bu yapıya bir şekilde temas etmiş herkes terörün uzantısı mı kabul edilecek, yoksa kötülüğün bizatihi içinde bulunanı herhangi bir temas içinde olandan ayrıştırılacak mı?

Meşhur ifadesiyle kuru yaş, at izi it izi meselesi. Ya da ibadet, ticaret, ihanet katman ayrışımı…

Kolay mı, zor...

Bir kere yapı içinde olanların ayrışma duygusuna girmeleri kolay değil. Ayrışmayınca onlardan emin olmak kolay değil.

Buna karşılık iltisaklı herkes bir şekilde cezalandırıldığında oluşan “Din ile bağlantılı” kitlenin hacmi ve bunun geleceğe intikali bir sorun.

Devletin işi kolay değil, biliyorum. Buna karşılık “Mağduriyet” diye bir gerçeklik var. Olayın etkisi örgütle hiç ilişkisi bulunmayan kitleleri de etkiliyor.

Devlet aklı çare bulmalı, diyorum ben.

Mağduriyetler önlenmeli bir kere. Yüzbinlerce insanın bir şekilde “işaretli” hale getirilmesinin önü alınmalı.

Ayrıca doğru insanların birebir teması ile “ihanet” katmanı ile “ibadet” katmanı ayrıştırılmalı.

Açıkçası “Yeni bir akıl” ile bakılmalı olaya…

Perinçek mantığının hakim olduğu bir süreç ülkeye de, doğrusu Ak Parti’ye de kaybettirir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 23:15
İçimden geçenleri yazdınız hocam elinize dilinize sağlık
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 05:58
Kendilerine gelince milat. Vatandaşın çocuğuna gelince fetöcü terörist. Bu mu adalet. Yazıklar olsun.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:57
Neden acaba Perinçek bu kadar etkili olabiliyor?
Mesut 24 Temmuz 2019 10:08
Sayın hocam pekaka barış elini ısırdı mı yoksa barış diye yutturulan şey zaten özerkliği içeriyordu da 7 haziran 2015te Türk milleti bunu red mi etti?
öğretmenlikten atıldım. 1 yıl hapis yattım. 6.3 yıl ceza aldım. en basit bu üç sıkıntım için bile ruzi mahşerde sana ve H. gülerce denen zata hakkımı helal etmemem için yeter da fazla bile gelir. her gün günün yorumunu dinler yazılarını kaçırmazdım diğer zatın yazılarını okur her cumartesi haftalık analizini radyodan kaçırmazdım. bu kadar insanın tamamıyla mahşerde tek tek nasıl hesaplaşacaksınız bilmem. öfkem size o kadar büyük ki cenabı allah dese ki ey kulum bu zevatlara hakkını helal edersen ikisi de sen de cennete gireceksin, derse ben de bu binlerce kişi helal etsin öyle diyeceğim.nokta.
garip 23 Temmuz 2019 23:40
Sayın yazara sıradan bir ohal komiyon raporu okumasını tavsiye ediyorum.Bu yazılarını daha iyi süslü hale getirebilir.
Karar Okuru - 67 23 Temmuz 2019 22:36
Devlet ve adaletin terazisi kili kirk yarip darbecileri ve suc isleyenleri bulup cezalandirmak yerine yuzbinleri toptanci bir yaklasimla hedef aldi. Bugun darbeyle uzaktan yakindan iliskisi olmayan, terorle, terorizmle uzaktan yakindan iliskisi olmayan, cebinde, cantasinda bir bicak bile tasimayan sayilari yuzbinleri bulan insanlar, kimisi isinden, kimisi hurriyetinden, kimisi sevdiklerinden, kimisi canindan oldu. Zulme ve haksizliga riza da zulum ve haksizliktir. Hadiste ifade edildigi uzere bu haksizligi elinizle veya dilinizle duzeltemiyorsaniz bile en azindan icinizden buguz ediniz...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 20:52
Hocam. Beraat ve ve takipsizlik alanlar bile mahşeri yaşıyor. Allah,"ben kimsenin rızkını kesmem" diyor. İnsanlar ve çocukları dahi nefes alamıyor. İnsanları tüm güzel degerlerden soğuttular. Kapıcılık yaparak öğretmen oldum, hammallıga geri döndüm.helal rızık....
Empati 23 Temmuz 2019 19:41
Sayın yazar hatırladığım kadarı ile siz ''Akil'' adamdınız duruma çare bulamamışsınız!..Topu Perinçek'e vermiş golü AKP ye atmışsınız!..Lakin yorum yapanların bazılarının hale ateşi düşmemiş..Biz ülkemizi kaybediyorduk...Biraz empati yapsınlar bu ülkenin hayrına bir kalem oynatmamış insanlarla ahirette olmayı göze alanlara söylenecek söz yapılacak ne var?...
Muhtefi. . 23 Temmuz 2019 18:34
Eskiden nerelerdeydiniz. Herkesin Sorumluluğu kadar VEBALI VAR. .Fetos bir anda ortaya çıkmadı. 40-50 senelik macera bu. Güçlü Bir karşı duruş olsaydı bu kadar buyumezdi. Coooook az kişi Karşı durdu. !..şimdi de Ruz I Mahşer. .hiç te samimi değil. Zaten inananlara ve inanmayanlarada gidelecek son adres RUZ I MAHŞER. ..!...neden daha evvel demedik Beyler Çıkmaz sokak bu. Dönün geriye. !..ama korktuk makam, mevki ve $ gidecek. .elbette bi hesabı olacak, olmalı. .kimse kusura bakmasın. !
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 17:55
Hacca gitmeyene cehennem yok. Hak yiyene ise sonsuz cehennem var. Bugune kadar arabayla sebebsiz yere emniyet seridinden bile gitmedim. siz dusunun bakalim ne haklar yediniz? kimlere etvallah dediniz?
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 17:04
Fetöden yargılanan bir tane bakan yok, bir tane milletvekili yok, bir tane belediye başkanı yok, AK parti ile bağlantısı olanlarda bir şekilde aklandı.Hemen hemen hepsi türkçe olimpiyatlarina katıldı. Pensilvanya ya selam gönderdi. Milleti bu işe teşvik etti.sonra Allah Ak partilileri affetti.ama milleti affetmedi .Herşey iktidar içinmiş.zulüm olursa olsun. Yeterki para olsun iktidar olsun.Allah gözünüzü doyursun.
Yusug 23 Temmuz 2019 16:54
Takipsizlik aldım suçum yok .ama göreve baslatilmiyorum. Yurt dışı yasagimiz kaldırılmıyor .isteyene karat sayı tarih atarım.bas savcı suç bulamamış bırakmış suçsuzum demiş ama devletin diğer birimleri kabul etmiyor.yani şeriatta ve hukukta yeri olmadan delilsiz atıldık. Suçsuz olduğumuz ispatlandığı halde cezalandiriliyoruz.mantik yapmamışsa da bir şeyler yapmıştır mantığı.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 15:07
Bankada kalmış 53 TL nedeniyle aylarca hapis yatırdılar, 2 yıldan fazla ceza verdiler. Bankadaı 53 TL haricinde hiçbir suçlama yok. Derdimizi dinleyen kimse yok. Neyse....
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 17:35
24
Yalandan kim ölmüş?
Ali baba 23 Temmuz 2019 19:15
4
Tûrk tipi Devśirme yönetim biçimi, Adami sürüm sürüm sürumdürurler,
Muhtefi... 24 Temmuz 2019 00:16
0
:))))...15:07..tam olmuşsun. .tam. :))..hiç sasirmadim :)..hani sokaktaki Gümrükte çalışan akrabamdan orjinal cok ucuz parfum var ayakları. :))...bekle biraz daha seninkinin Kehanetleri.varmış. :))..
Kaleminize sağlık. Tespitler yerinde.Yapılması gereken de belli kim terörist, kim vatan haini ise adam gibi cezalandırılsın ama kayirmacilik yapılmadan. Ayrıca at izi it izinden biran önce ayrılsın. Bu devlet bu millet hepimizin icerde dışarıda hain, düşman kaynarken insanımza sahip çıkmak gerekiyor. Hukuk kuralları tam bir şekilde uygulanmalıdır. Bizim devletimizin gelenek ve gorenekleri bellidir. Kim suçlu kim suçsuz bellidir. Aksi bu iş zorlaşır. Önünden geçti arkasından dolandi mantığı huzursuzluktn başka bir işe yaramaz. Hainliğin kriteri bellidr. Velhasıl vatana, millete sahip çıkmalıyız
Ümit Değil Umut 23 Temmuz 2019 14:24
hala daha kısık sesle ve utana sıkıla birşeyleri söylüyorsunuz. şöyle bir dönüp bakıyorum, büyük bir yalana inanmışız!! ne yapalım. Biraz muhasebe yapınca Bosna katliamı ve 28 Şubatın bizim neslin düşünce dünyasını şekillendirdiğini ve bu nedenle bazı yanlışları göremediğimizi anlıyorum. halbuki bu ülkenin solcuları dürüstlük olarak size, bize hepimize 5 basar...şu adamlar kadar olamadınız: ümit kıvanç, baskın oran, murat belge, hasan cemal, altan kardeşler..ve diğerleri....Rabbimden öbür tarafta onlarla haşrolunmayı talep ediyorum!!!
Süheyl CALISKANOGLU 23 Temmuz 2019 14:02
Perincek ne ise yarar(?)Ben cözemedim bu günlere kadar(!)..
YAKAMOZ 23 Temmuz 2019 19:56
1
Tayyip Erdoğan'ın kankasıdır kendisi şu an onu parmağında çeviriyor.
TR 31 23 Temmuz 2019 13:49
TOPLUMSAL BARIŞ VE HUZUR İÇİN Dünyanın diğer parlemontoları 2.5 ay tatil yapıyorlar mı? Bizim bu kadar uzun süre tatil yapacak kadar zenginmiyiz? 15 gün tatil nerelerine yetmiyor. Yargı reformu vs. konusunda vatandaşta bir seneyi aşkındır beklendi zirveye çıktı , 1-Uzun tutukluluk sürelerinin kısaktıması AB Standarlarına getirmek. 2- Bebekli bayanların tutukluluklarının ev hapsinde geçirmesi 3- Yaşlı ve hasta tutuklu ve hükümlülerin ev hapsi verilmesi 4- Cezalarda yatma oranı AB standarlarına getirilmesi ve denetimli serbeslik 5 yıla çıkarılmasi 5-KHK lara işinden atılan hakklarında h
Zembilfıroşt 23 Temmuz 2019 13:47
Teröristle mücadele zordur, ancak terörle mücadelenin çok zor olduğu konusunda size katılmıyorum. Teröristin yoğun olduğu bir bölgede yaşayan biri olarak, bu güne kadara ülkemizde terörle mücadele etmek için ciddi ve objektif bir çalışmanın yapıldığına inanmıyorum. Eğer bir ülkede hak ihlalleri,ayırımcılık, hukukun evrensel ilkeleri işletilmese, terörizmin önü açık, kötü niyetli dış mihraklarda bu hukuksuzluğu fırsata çevirerek teröristi başınıza musallat eder . Sizde sorunu sadece baş ezerek çözeceğinizi sanıyorsanız çözemezsiniz. Çözüm Evrensel hukukta aranmalıdır.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 13:15
Bekâ meselesi Yerel icin degil ülke icin elzem.Şayet devletin bilgisi dahilinde kurumlarda çalışanlar terör yaftasıyla suçlanıp cezalandırilirsa daha çok terör ve halk devlet düşmanı oluşur.Bu ülkede stratstrateji ve yöntem çok farklı.Mağdur çok ve atılan adımlar hiç yok.Afff yasası?????Cezaevleri tıklım tıklım .Gerçek suçlu cezasını çeksin amma maşa olarak kullanılan garibanlar çıksın.Yeter artık vicdanimizin sesini dinleyelim.IBADET takımı içerde IHANET takımı Yurtdışın da ....????
Kayzer 23 Temmuz 2019 13:06
Müslümanlar yaptıkları için değil. Yapmadıkları için sorguya çekilecek.
Cizvit 23 Temmuz 2019 13:08
Keşke hıristiyanların adaletine kalsaydık veya olsaydık te sağ iktidarın bu ihanetini görmeseydik. Kenan evren bile bunlardan adildi. Sağdan ve soldan idam ettirdi. Bunlar asıl fetoculeri yanına aldı. Garibanları ihraç etti. Cumaya giden müslüman kiliklilarda vicdanını rahatlatma peşinde olan koyunlar. Çünkü ne hırsızlığı ne yolsuzluğu ne eğitimi ne gaylari sorgulayacak akıl yok.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 15:37
5
Fetö de böyle diyordu.Haçlıların size bir zararı olmaz diyordu örneğin.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 13:04
Mantığa bak hala Akp kaybeder mantığı sırf Akp kaybetmesin diye mağduriyetler giderilmeli yoksa onların hiçbir suçu yok ne olursa olsun hakkın yanında olunmalı demek varken aman Akp ye zarar gelmesin diye mağduriyetler giderilsinmiş. Zulüm arşa dayandı Gayretullaha dokunda Rabbim bunu hem bu dünyada hem de ahirette cezasiz kalmaz. Hiç samimi degilsiniz hepinizi Allah a havale ediyorum.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:59
Dinimiz hak ve hukuk meselelerinde kılı kırk yararcasına en ince detaya kadar inmeyi emreder. Darbeye katılan asker sayısı 10 binden az. 251 şehidimiz var. TSK, hangi mensubuna hangi silahı ne zaman nerede teslim ettiğini muntazam bir şekilde kayıt etmektedir. Otopsi yapılsaydı, Emniyet'in balistik laboratuvarında, şehitlerimizin vücutlarından çıkan kurşun şarapnel parçalarından katillere nokta atışı ulaşılırdı. Acaba devletimiz, at/it karışsın mı istedi?
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:24
1
Çok güzel bir tespit bence. Deliller gibi tanımlar da muğlak, ne zamandan beri terör örgütü bir netlik yok (bazıları için milat var tabii), Sınırları belli etmezseniz; onbinleri dahil edebilirsiniz ki edildi...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:56
1 pkk doğuda hendek kazarken mahkeme kurarken bayrak dikerke orduya müdahale etme emrini veren bu hükümet. Pkk lıların türkiye üzerindeng suriyeye geçmesine izin veren ve masraflarını karşılayan bu hükümet. 2.15 temmuzdan sonra yüzbinlerce insana soykırım uyguluyorlar suçlamalar okul sendika dernek gazete bankasya hiçbir adli ve idari kurum 15 temmuz öncesi bu kurumlarla irtibatlı olmanın terör örgütüne üye olma suçu olduğunu gösteren bir yasa ve mahkeme kararı ortaya koyamıyor.sizce burada terörist mağdur olalar mı? Yoksa kanunsuz bir şekilde zulüm yapanlar mi
KSEIATARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:55
Hiç bir şey olmasada bir şeyler olmuştur. Zihniyetiyle vicdanını rahatlatmaya çalışan ve 30.000 beraat ve takipsizlik alan müslümanlara hakkımızı helâl etmiyoruz. Artık birlik değiliz.cocuguna bakamayıp intihar eden 90 kişi var. olupte görevine başla denilen var. ADALETTE dünyada 101.sıradayız. müslüman kardesligimi kalsın. Yehova şahitleri biraderligi daha erdemli daha iyi. Dininiz sizin olsun. Yazık ki Hz Muhammedin ümmetimiz diyorsunuz ruz-ı mahşerde ellerimiz seksen milyonun yakasında olacak
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:54
"Suçun şahsiliğini" yazsanız
ATEist 23 Temmuz 2019 12:51
Feto geride yuzbinlerce mağdur birakarak başarıya ulaştı.ak partinin eğitimli kesimini budadı. Ak parti de 5 günlük askere müebbet verirken bulent arincin damadini millet vekili kendisini saraya aldi.siyasi ayağa dokunmadı tam fetoculerin istedigini yapti.sayin cumhurbaşkanı hata yaptığını kabul etti ama halkı aynı konuda acımasız şekilde cezalandırdı. Halkın hata lüksü yok. Hayir icin 5 tl sms gonderen veya bank asyada 10 tlsi olan ihrac edildi. Soruyorum ADALET VARMI ALLAH VARMI varsa RUZ-I MAHSERDE HESAPLASACAGIZ
Dediğiniz gibi Ahmet Bey,şu an Perinçek ve şürekası zil takıp oynuyor,müslümanlar birbirini yiyor diye.Şu tefrika denilen belâ ve musibet ,kardeşi kardeşe düşman etti.Şu fitne ateşi ,yakmadığı yer bırakmadı ve hâlâ yakmaya devam ediyor.Adalet-i mahza'yı ölçü almadan ve de uygulamadan bu cendereden çıkıp sahil-i selâmet çıkmanın ne imkânı var ne de ihtimali.Adalet-i mahza,yani;99 cani için,bir masum feda edilmez.O masumun hakkı ve hukuku ne pahasına olursa korunur ve eğer haksızlığa uğramışsa,tezelden hakkı iade edilir. Yol ve yöntem budur.Daha fazla mağduriyet lerin oluşmaması ve mağdurların
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:44
Ahmet bey, hendek meselesini çözüm sürecinin bitiş nedeni olarak göstermişsiniz. Çözüm süreci, yerel seçimler sonrası Nisan 2014 de bitirildi. Hendekler ise Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Ağustos 2014 de kazılmaya başlandı. Okuyucuya doğru bilgi verin lütfen, unutmayın Ruz-i Mahşer var.
ADIN NE ÖNEMİ VAR 23 Temmuz 2019 12:40
Perinçek bu cesareti nereden buluyor? Dindar camianın ürküten sessizliğinden olmasın! Adaletsizlik iddiaları ayyuka çıkmışken, Sn. Arınç dahil KHK mağdurlarının varlığını dile getirmişken siz hiç Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden, İmam Hatip camiasından veya anlı şanlı İlahiyat mensuplarından dindar kadroların devletten tasfiyesi ile ilgili dikkat çekici tek açıklama duydunuz mu? Adı geçen grupların diline pelesenk olmuş “zulmü alkışlayamam” sözü KHK mağdurları için söz konusu değil mi? “Kim bir mü’minin sıkıntısını giderirse Allah da kıyamet günü onun sıkıntısını giderir” hadisi...
HACI MURAT 23 Temmuz 2019 12:38
H.Gülerce,bir kaç gün önce "Bulunduğum şehirde Fetö'nün ibadet katmanını yakından tanıyorum, 15 Temmuz'dan sonra bile ,%95'i pişmanlık duymuyor" mealinde bir yazı yazdı Star'da.İnsanlar yasalara göre suç olan bir fiili işlemedikleri sürece hapse atılamaz.Hatta ufak tefek suçlar görmezden de gelinebilir diyelim haydi.Velakin hala Fetö'ye bağlılığı ve desteği devam eden bu isanları devlet nasıl çalıştırsın?Sorun burada.En çok mağduriyet şikayeti de işini kaybedenlerden geliyor.İnandırıcı bir nasuh tevbesi şart.
Vatansever 23 Temmuz 2019 15:11
3
Hüseyin Gülerce kim ki onu referans gösteriyorsun
HACI MURAT 23 Temmuz 2019 17:39
1
15.11 H.Gülerce onları hepimizden iyi tanır da ondan.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:09
5
"Fetö'ye bağlılığı ve desteği devam eden bu insanlar" ise, yaptıkları suçtur. Somut delillerini ortaya koyar; soruşturur ve kovuşturursun. Bu süreci işletme yükümlülüğünü yerine getirmeden, kişisel değerlendirmelerle çalışma hakkı gaspedilmez. Hukuk bitmiş, asıl sorun burada.
Yusug 23 Temmuz 2019 19:11
2
Kardeşim sallayıp vicdanını rahatlatmaya çalışma.30.000 beraat ve takipsizlik alan var. Başsavcı iğne kadar delil bulsa cezayı basacak.bunlar göreve başlatılmadı. Suç olmadan cezalandırmak islamda ve hukukta varmı. Siz damadı milletvekili yapılan kendisi sarayda b.arinci takip edin. Cumhurbaşkanının yaveri fotocu olacak ama mecliste olmayacak kendinizi kandırmaya devam.edin ibnelere kezlere sahip çıkın ama müslümanlara çıkmayın.sizin kardesliginize ihtiyacımız.yok.cunku aynı allah'a inanmıyoruz sizde put çok
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 23:32
2
Gülerce tek tek kalplerini yarıpta mı baktı? alğı oluşturuyor.Benim tespitim ise % 95 bir daha asla be asla Cami hariç hayır kurumu mu murumu asla ne cemat ne tarikata uğramayı düşünmüyor.Devlet magdurlari bağrina basarsa geri kalsn kesimde mutlaka kazanılır.Çok sz bir marjinal kesim kalır.
HARUN 23 Temmuz 2019 12:40
Allah seni peygamberler le yoldaş etsin.30.000 e yakın mazlum mağdur var. Savcılık takipsizlik vermiş ama ohal komisyonu kabul etmiyor .yurt dışı yasağı kaldırılamıyor. Bize kafirler münafıklar sahip çıkıyor da müslümanlar sahip çıkmıyor.avukat tutturmuyorlar idare mahkemesi sadece ankarada 3,4 yıla sıra veriyorlar ve ak partili hakimler dağ iktidarda gay lere tanınan hak bize tanınmıyor ADALET YOK hakkımızı ne iktidara ne de müslümanlara helal etmiyoruz. Gücümüz yetmiyor. Dediginiz gibi hesap ruz-ı mahsere
Yılmaz Remzioğlu 23 Temmuz 2019 12:39
Ahmet bey iyi güzel hoş yazıyorsunuz da.hala Ak partiye kaybettirir filan diyorsunuz.Sorunun temeli Ak Parti, ne olur söyleyin artık.Milletim de görsün.Zamanında ben de çoğu partiliden daha fazla savunuyordum. Ama yapılanlara bakıyordum. O zaman bütün entelektüeller destekliyordu. Ancak geldiğimiz noktada Akp ülkenin sömürülmesi ve parça parça yağmalanmasının aracı olmuş vaziyette. Gariban milletim bir kısmı geçim derdinde dünyadan haberi yok. Bir kısmı da menfaatinin peşinde. Ama büyük başların Davutoğlu, Babacan vs. ve sizin gibilerin sorumluluğu daha fazla. Hesap günü var ve çok çetin!
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:22
Hz.Ömer: Dicle'in kenarında bir koyunu kurt kaptı mı onu gelir İlah-i Adalet benden sorar deyince; Enişteye giden taşlı yollar nasıl ayıklanacak? hesabı nasıl verilecek? birazda adaletli olup bundan bahis mevzu etseniz? Şimdi gücü görünce ondan yana olunca nede kolay değil mi? hesabı hemen görüp, bir tarafı Cennetlik, diğer tarafı Cehennemlik ilan etmek..
Daimi 23 Temmuz 2019 12:14
Ahmet bey müthiş bir cümle kurmuş: "Perinçek mantığının hakim olduğu bir süreç ülkeye de, doğrusu Ak Parti’ye de kaybettirir." NOKTA. Perinçek ve arkadaşları bu milletin başına beladır. Bu işlerin Ak partiyi yıkacak raddeye gelmesini sağlayan da bu mahluk ve ekibidir. UYANIN UYANIN.
ati 23 Temmuz 2019 12:08
benim zoruma giden şeylerden birisi şu: bilhassa fetö'nün en beylik adamları, soruşturulacağı çok belli iken ya da soruşturmalar sırasında, gözlerimizin içine baka baka çıkıp gittiler! handiyse ya tutun şu adamları, gidecekler, belli dediğimiz adamlar yasal çıkış kapılarından fıyıp gittiler, sır oldular. biz şimdi, onların gözden çıkardığı gariban tayfanın canını alıyoruz! ya da bazı yörelerde, hala, hiç ellemiyoruz. yalova...! gibi.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 11:56
Fitne üstüne fitne. Katmer katmer fitne. .... Fitnecilerin her çeşididi davasından vaz geçmeyecek belli.
HER ŞEY APAÇIK 23 Temmuz 2019 11:32
DERİN SESSİZLİK2- Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yargı paketinin birinci bölümünün tatile girmeden Meclis’te görüşüleceğini açıklamıştı. Ancak büyük beklentiye giren bu paketin açılması da sonbahara kaldı. KHK’lılar meselesinin toplumda artık drama, ölümlere dönüştüğünü herkes kabul ediyor. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Meclis eski başkanı Bülent Arınç dahi sorunu gündeme taşımıştı. İşte o kadar. Yetkili, yetkisiz herkes konuşuyor ama çözüm mercilerindekiler adım atmıyor. Göz göre göre bir toplum felakete sürükleniyor. (Emrullah BAYRAK, Ocakmedya)
HER ŞEY APAÇIK 23 Temmuz 2019 11:29
DERİN SESSİZLİK1- Türkiye’de adalet artık içinden çıkılmaz bir hal aldı. Buna delil binlerce örnek gösterilebilir. Siz dahi şöyle sosyal medyayı bir tarayın, bu örneklere rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Hayır; ben bu zahmete katlanamam diyorsanız Ömer Faruk Gergerlioğlu ile CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun hesaplarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu insanlar, adalette yaşanan bu sıkıntıları iktidar sahiplerine gece gündüz durmadan iletiyorlar, ancak karşıda derin bir sessizlik.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 11:26
Evet Sayın Taşgetiren doğru elhak doğrudur. Yanlıştan dönmek çok büyük bir erdemdir.en son söylediğiniz söz yapılması gereken kesin adımdır. Bismillah deyin bu işleri artık düzeltelim. Zulum etmek ulkemizi girdaba sokar.içinden çikamayiz maazallah.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 10:58
Önceki yazılarınızda çamura bulanmış kabul ettiğiniz yüzbinlerin, bu yazınızda mağduriyetinden söz ediyorsunuz. Tavrınız hep zikzaklar içeriyor. Herkese mavi boncuk dağıtıp, bu dünya ve ahirette yapılacak her eleştiriye gösterecek bir yazınız olsun mu istiyorsunuz? Kendini Müslüman olarak tanımlamayan bazı yazarların ortayolculuktan uzak tavırlarını hatırlayınca üzülüyor insan.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 10:49
Ahmet hocam sizi gerçekten tebrik ederim ..Vicdanlı yazılar yazdığınız için...Sizinle inşallah yüzyüze de tanışacağım
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 10:45
Ahmet bey, zulüm suresince 80 küsur yaşındaki nenemiz boyu posu devrilsin diye dua ederdi, gözyaşlarıyla. Artık yakında boyu posu devrilecek demeye başladı. Bir bildiği vardır muhakkak.
KARAR OKURU Cemil 23 Temmuz 2019 10:40
En doğrusu son cümleniz Sn. Tasgetiren. Allah herşeyi biliyor. Dünya fani ve çok kısa. Tarihe bak samimi müslümanlar neler neler çekmiş, en başta da sevgili peygamberimiz...
Okur ve sorar 23 Temmuz 2019 10:33
3- Adil devlet ihaneti ve mağduriyeti bir an önce ayrıştırmalı ki, 250 şehidi görüp başka bir şey göremeyenler ve düşünce girdabındaki mağdurlar rahatlayarak ortak noktada buluşup kucaklaşabilsinler. Birlik beraberlik böyle olur. Aksi takdirde büyük Müslüman grubun zaman ilerledikçe, Allah muhafaza, giderek ayrışması ve çatışması tehlikesi vardır. Devletin ve milletin beka tehlikesinin yurt içindeki önemli bir kısmı budur. Bu tehlike bertaraf edildiği an yurt dışından gelecek beka tehlikesini göğüsleyip bertaraf etmek çok kolaylaşır.
Okur ve sorar 23 Temmuz 2019 10:35
2- ‘İhanet’ faaliyetine devam ederek ‘mağduriyet’i kendi safına çekme çabası içindedir. 250 şehidi görüp mağduriyeti göremeyenler gelecek zamanlardaki bu tehlikeyi görmelidirler. İnsan kazanmanın veya insan kaybetmenin gelecek zamanlardaki getirisi veya götürüsü üzerinde çok kafa yorulmalıdır. Mağdur olanların hakları teslim edilmez ise 250 şehidi görenlerin gelecek nesillerinin zihinlerinde Müslümanlık adına, insanlık adına çelişkiler barındıracak ve belki de gelecek nesillerin hangi yöne yöneleceği meçhul olacaktır.
Okur ve sorar 23 Temmuz 2019 10:30
1- ‘Ruz-i mahşer’i yazan ‘mağduriyet’in ne olması gerektiğini de yazdı. Her ikisi için de teşekkürler. Şimdi, ‘Ruz-i mahşer’i beğenip alkışlayanlar mağduriyete ne der acaba ? Ben şöyle derim : ‘Ruz-i mahşer’ yazısının muhatapları, gerçek ihanet içinde olanlar, bu dünyada devlet tarafından derhal, bir an önce en ağır bir şekilde cezalandırılmalı ki, gelecek yüzyıllarda dahi bu caydırıcı ceza hatırlanabilsin. Mağduriyet ise devletin sevgisi ve koruması altına alınarak bir an önce masumiyetleri teslim edilmeli ki, masumiyetten ihanete geçişlerin önü kesilsin.
Mehmet 23 Temmuz 2019 10:21
Öncelikle 15 Temmuzu anarken güya (PKK,FETÖ,DEAŞ,İŞİD vb.her ne sıfatla anılırsa anılsınlar) müslümanım diyerek müslüman kardeşlerine kurşun sıkanları lanetliyor ve şiddetle kınıyorum ve şehitlerimize allah’tan rahmet diliyorum. rabbim bunları kahhar sıfatıyla kahreylesin inşaallah ve bu millete bir daha böyle bir vahşeti yaşatmasın…Amin. Şimdi gelelim büyük fotoğrafı görmeye! Acaba bütün mesele üst düzey bürokratların camide saf tutması mı arkadaşlar? Bu manzara ile ülkede birlik ve beraberliğin sağlandığını mı zannediyoruz? Mağduriyet varsa onu gidermek kimin görevi? Suçlu bilinenlerin mi
karar okuyucusu 23 Temmuz 2019 09:45
Milat 15 Temmuz olmalıdır. Öncesinde suç işleyenler (soru çalma vs illegal işlemler) cezalandırılmalıdır. Bunu yapmak çok mu zor Ahmet bey...sendika,banka,okul gibi devletin izin verdiği yasal şeyler kriter olmaktan çıkarılmalıdır.Bu tür durumlardan dolayı ihraç edilen memurlar göreve iade edilmeli ve geriye dönük hakları ödenmelidir. Bu insanlarda FETÖ mağdurlarıdır.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:17
Olayın mantığı son cümlede saklı.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:58
Vicdanlara şöyle sesleniyorum: fetöye övgü kitapları yazanlara hiç bir şey olmadı. Bu kitapları okuyupta fetöcü olanlar gördü göreceğini. Bu nasıl iştir...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 11:59
0
çok haklısınız. yazar da buna işaret ediyor zaten.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:45
Bu topraklarda hayat boyle gider, turk kurt, alevi sunni ayiririz insanlari, daha da olmazsa buluruz hayali dusmanlar, dunyada sadece biz kalsak dusman hayali uzaylilar buluruz, akitiriz enerjiyi bosa, yalan, dolan, ayristirma hersey olur. Kimseye kismet olmamisti 18 yil muhalefetsiz tek basina yonetim, sonuc? Kimsenin kimseden farki yok
TAŞGETİREN OKURU 23 Temmuz 2019 08:45
"Devlet bu konuda .......... operasyon hedefine ulaştı." "Halk bunu gördü" diyorsunuz ya yazdığınız sadece halka gösterilen kısım. Halkın gördüğü ise şu; çözüm süreci ne istediler de vermedik ile benzeşiyor. Verdi, alan açtı, şımarttı sonra tokatı patlattı yani operasyon hedefine ulaştı. Zaten dindar halk dinsiz örgüte hiç bir zaman sahip çıkmadı-Birkaç geveze istisna- FETÖ ise milli-manevi değerlerle gizlenerek toplumda yer buldu. İbadetle başlayan hareket ticaret safhasında kitlesini kat kat arttırdı. Makam,atama,kazanç için içine doluşanlar şimdi biz bilmiyorduk diyor.Külahıma anla
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:39
Bir itirafçinin 2008 yılında sohbetlere beraber gidiyorduk demesiyle başıma gelmedik şey kalmadı iyiki ahiret var orada alalcagimi son zerresine kadar alacagim
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:38
Selamün aleyküm ,Sayın Hocam tespitleriniz isabetli olmuş
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:27
Sadece kendine müslüman herkes.fetö çok insanın hakkını yedi canı aldı
Ahmet 23 Temmuz 2019 08:13
Fetullah böyle birşeye müsaade etmez hocam. İbadet tabakası ayrıştırılsın dendiği gün fetullah herkesin damarına basacak bir şey daha yapar. İbadet tabakası bırakılsa devlet tüm gücünü ihanet tabakasına harcayacak ki bu da birilerinin işine gelmez.
Karar okuru 23 Temmuz 2019 07:40
Perinçek mantığı Ak Partiyi eritmeye hızlı bir şekilde devam etmektedir. Görebilene, anlayabilene!!!
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 07:30
Terörle mücadele ediyorsanız bunların eleman temin ettiği legal uzantılarını derneklerini,partilerini,okullarını,vakıflarını yok etmek zorundasınız.Bunları kapatsanız da kanun boşluklarından yararlanarak yenileri açılır.Burada istihbarat devreye girmeli,Buradaki zafiyet terörün bitişini erteler.Terörist elemanları ile mücadelede sert ve hızlı olmalı, en küçük zaman kaybı acılara yol açar.Fetö ile ilgili elimizde çok fazla bir şey yok devletin istihbaratı bunların elindeydi,emniyet asker,adliyeler,adli tıp
M.can 23 Temmuz 2019 07:32
Kin ve nefreti esas alan değil Adalet terazisinin kıstasları esas alınmalı...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 07:25
1993de Dogu Anadolu'da buldozerlerle yerle bir edilen 2 bin Kurt koyunu ve evsiz barksiz birakilan yuzbinlerce Kurt vatandasimizi es gecmissiniz.
KARAR OKURU Ahmedâ 23 Temmuz 2019 06:58
Sayın yazar! Perinçek mantığında ne var da rahatsız oluyorsunuz? Zaman, Perinçek'in "Ergenekon'dan çıkıyoruz. Cemaat ve tarikatların kökünü kazıyacağız." sözlerini haklı çıkartmadı mı? Perinçek'in bundan kastettiği tarikat ve cemaatler, hiçbir idarî ve malî denetimi olmayan, bir hırka bir lokma diyerek holdingleşen, kutsal din duygularını istismar eden, Atatürk ve O'nun kurduğu Cumhuriyetin değerlerine düşman olan, üretmeyen yapılar olsa gerek.
Daimi 23 Temmuz 2019 12:22
0
Perinçek in kastettiği onlar değil. Onlar cübbeli gibi perinçeğin yanında saf tuttular merak etme. Perinçeğin kastettikleri samimi müslümanlar.
Mehmet 23 Temmuz 2019 14:00
0
Perinçek mi,ergenekon mu derin devlet mi bilmem ama cemaat kalmadı.Dunyevilesen,makam ve koltuk sahibi olan,torpili yalancı derviş devşirmek için kullanan cemaatler kendilerini bitiriyorlar. Cübbeli ile perinçek bir arada işe iyi düşünmek lazım.Perincek mantığında ne varmış, pkk vardı,rusya vardı,esedin suyranileri vardı şimdi hangi siyasiler var dusunun
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 06:36
Umarım bu enfes yaklaşımlarınız yüksek düzeyli güvenlik bürokrat/arı okur ve gerğini yaparlar vesselamu ala menittebael huda
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 06:27
Sayın yazar yıllardır Perinçek mantığının hakim olduğu mücadele yöntemi yahut AKP bizim çizgimize geldi Silivri çıkışı bütün cemaatleri bitirmeye geliyoruz derken her istediğini konuşan Ergenekon örgütü ve yapısı bir yalanmıydı 28 şubatlar 12 eylül 27 mayıs hiç yaşanmadı ve bunu sadece gariban halk yaşamıştı birilerinin siyaseten önü açılmıştı evet ülkeyi yöneten dindar kadrolar masum kadınlara ve suçsuz yüzbinlere dokunurken keyfinden purosunu çekip iktidar naraları atan perinçekliler çok mutlu ve muktedir olduklarını söylüyorlar sizde dindarların iktidar olduklarını yazın durun vesselam
KARAR OKURU Ahmedâ 23 Temmuz 2019 14:44
0
Perinçek'in sorunu samimî dindarlarla değil dincilerle yani kutsal din duygularını kemirenlerle...
Hasan hoca 23 Temmuz 2019 05:11
Zulme bile alışılıyor takma kafaya Taşgetiren. Birileri gelir iktidara düzeltir.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 04:09
Bayagi saf bir yazi.. aah ah
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 00:48
Kullanildiklarinda yasal kabul edilen ne varsa suç olmaktan çıkarılmalıdır. Bu mağduriyetleri daha fazla devam getirilirse mağdurların çocuklarından sadis psikopat canavarlar çıkacaktır 10 veya 20 yıl sonraya.... En çok çocuklar etkileniyor malesef. Mağduriyetleri hidermeliyiz Reis malum şahsiyetlerin aklına göre değil sağ duyu ile durumu en kısa zamanda bir daha degerlendirirse iyi olabilir.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 00:41
İbadet katmanı tövbe edince hükumetin elleri de temizlenecek mi...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 10:45
0
İbadet katmanı niye tövbe etsin. Günahları, suçları ne. İyi niyetle düzgün insan olmaya çalışmak mı. Allah rızası dairesinde gayret etmek mi. Bankada üç beş kuruşu olduğu için mi. Ne için, onu da yazsana, iftira ve yalan olmadan.
Yorumcu 23 Temmuz 2019 00:10
Allah razı olsun Ahmet Bey...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 14:03
0
Sayin ahmet bey cok saolun son zamanlarda toplumun kanayan yarasina parmak bastiniz bikere hersey acik acik konusulmali aydinlatilmali dabe gecesi nin uzerindeki sis perdesi kalkmali benim ve bicok insani istedigi gercek suclularin cezalandirilmasi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN