Back To Top
Trump’la buluşmaya kilitlenen gündem

Trump’la buluşmaya kilitlenen gündem

 - Son Güncelleme: 24.09.2019 Salı 08:32
- A +

Televizyonların ana haberlerinin günlük sıralamasını şöyle yapmak mümkün:

- Türk ve Amerikan birlikleri bugün de karadan ve havadan ortak devriyeyi gerçekleştirdiler.

- Amerika terör örgütü PYD-YPG’ye bilmem kaç TIR dolusu silah-mühimmat vs. daha gönderdi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan “Birliklerimiz sınırda hazır bekliyor. Oyalamaya tahammülümüz yok. Amerika’nın yaptığı müttefikliğe sığmaz. Taleplerimiz gerçeklemezse gerekeni yaparız.”

İlk sıradaki haber, malum, bir ‘uzlaşma’yı işaret ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın inisiyatifinde yürüyen görüşmelerin sonunda Fırat’ın doğusunda bir terör yapılanmasını önlemek için Türk ve Amerikan birliklerinin birlikte denetim yapmaları öngörüldü. Sınırlar çok net değil vs. ama denetlemeler sürüyor. Akar, “Denetim sürüyor, tatmin olmazsak gereğini yaparız” gibi konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu uzlaşma olduğu günlerde bile eleştirel duruşunu ve operasyon kararlılığını değiştirmedi. Dışişleri Bakanı da “Kozmetik çözümlerde yokuz” diyerek Cumhurbaşkanı gibi yaklaştı olaya. 

Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun durduğu yerden bakıldığında ortak gözlem çalışmaları avara kasnak niteliğinde idi.

Tabii işi ilginç kılan ABD’nin Türkiye’nin duyarlılığını hiç kaale almıyormuş gibi ağırlığını YPG-PYD’nin teşkil ettiği SDG’ye (Suriye Demokratik Güçleri) binlerce TIR dolusu silah-mühimmat taşımasıydı.

Anlaşılan ya biz Amerika’ya “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” demiyorduk ya da diyorsak bile Amerika kös dinliyordu.

Bir müttefikten gelen itirazı, öfkeyi, tepkiyi “kös dinlemek” neyin işareti olabilirdi?

İşte orada Ankara, Amerika’daki yapı farklılığını görüyordu. Amerika’da bir Trump vardı bir de “Derin Amerika.” Düşünülüyordu ki Trump bizi anlıyor ama “Derin Amerika” bölgeye ilişkin derin hesaplar çerçevesinde başka bir oyun oynuyordu: İsrail’in güvenliği, onun için İran’ı da kontrol edecek bir Kürt enstrümanı, Suriye’nin paramparçalanması, Türkiye’nin de sürekli boğuşma içine sürükleneceği kaos ortamı…

Gerilim, gerilim, gerilim…

***

Ve nihayet bir takvim çıktı ortaya.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı bir biçimde dillendirdiği operasyon ihtimali için bir takvim. Eylül sonunda iş tamam. Erdoğan elinde bu sözler olduğu halde gitti Amerika’ya.

Önce Trump’la konuşulacak. Trump’tan bir şey bekleniyor: Ne olabilir? Birlikte harekât mı? Terör örgütünü en azından 35 kilometre derinlik içinde silip süpürmek, orada bir güvenli alan oluşturmak, oraya 300-400 metrekarelik alan içinde bahçeli evler yapmak ve Türkiye’den 3 milyona yakın Suriyeli’yi oraya iskân etmek…

Proje buradan bakılınca cazip görünüyor. Ama fizibilitesi (yapılabilirliği) ne durumda? Amerika’dan nasıl görünüyor, 35 kilometre derinlik ve Fırat-Irak arasının mevcut sakinleri açısından nasıl görünüyor bir de Türkiye’den oraya iskân edilmesi düşünülen Suriyeliler açısından nasıl görünüyor? Tabii Suriye hükümeti, Rusya ve İran tarafından da?

Tabii ki kendi projemizin önüne taş koymak doğru değil. Bir yandan 4 milyon Suriyeli göçmenin ortaya çıkardığı bedelden kurtulmak, bir yandan yanı başımızda bir terör yapılanmasını önlemek… Kesinlikle bir şey yapılmalı. Ama ne? Bu işi, kendi başımıza yapmak gibi bir ihtimal her gün biraz daha öne çıkıyor.

Rusya, İran, Şam şimdilik ses çıkarmasa bile Amerika’ya rağmen bir askeri operasyon yapmak… Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bunu istemiyoruz” diyor ama “Ama…”yı da ilave etmekten geri kalmıyor. Ondan sonra “…. kendi göbeğimizi kendimiz keseriz”e varıyor.

Acaba Trump ne diyecek?

Acaba “Hele biraz daha bekleyelim, bana güvenin, sizin hassasiyetlerinizi sonuna kadar önemsiyorum. Ama şu gözlem çalışmaları devam etsin, örgütü güneye doğru kaydıralım. Ondan sonra tatmin olmazsanız bir kere daha bakalım” mı der? Yoksa “Türkiye’yi asla bir terör örgütü ile kıyaslamayız. Bizim için Türkiye önemli, örgüt ya bitecek , ya bitecek” mi der?

Ya da Trump’a rağmen “Derin Amerika”nın bölgede bildiğini okuması gibi bir durum mu söz konusu olur?

Çoook uzun süreli bir gerilim atmosferi önümüzde duruyor. Bazen sözler arasına “güvenlik sınırımız misak-ı milli hudutları” gibi sözler yansıyor. O, o gün de güç gerektiriyordu, hiç şüphesiz bugün de güç gerektiriyor. Suriye kaosunun içinden misak-ı milli hudutları çıkarılabilir mi? Güç kullanmak, ülke için hayat memat meselesine soyunmak anlamına gelir. Künde atmak gibi bir şey. Atabilirsen şahane, atamazsan…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süleyman d. 25 Eylül 2019 08:58
Türkiye uzubca bir zamandır anormal şekilde yönetiliyor. Tabi ona yönetmek denirse. Haliyle iyiye giden bir şey olmuyor normalleşmeden de düzelme beklemeyin. Bunu dün birkez daha anladım. Telefondan radyoyu açtım. "asrın liderimiz" konuşuyor,; market poşetleriniden, şundan bundan ; ÖZETLE İCRAATIN İÇİNDEN TARZI İŞLERDEN bahsediyor. İlk anda: "her halde erken seçim var" dedim. "TENKYU VERİ MAÇ" DEYİNCE BENDE JETON DÜŞTÜ :))
B 24 Eylül 2019 22:24
Trump'la Erdoğan'ın görüşmesi benim için hiç bir anlamı olmayan boş bir iş. Çünkü ikiside gelip geçici. Asıl konu Amerika'nın uzun vadeli planları. Bunlar değişmez. Bunları değiştirecek veya boşa çıkaracak bir hareket ancak şöyle olabilirdi. Tıpkı Filipinler devlet başkanı Duterte'nin yaptığı gibi. Çok meşgulum denebilirdi.Bir insan kendisini Marmaris'de öldürmek isteyen bir örgütü besleyen ABD başkanıyla görüşmez. Suriye'de terör devleti kurmak isteyen ve bölgeye tırlar dolusu silah gönderenle de görüşmez. Görüşüyorsa diyecek söz yok.
karar okuru 24 Eylül 2019 20:14
zannedersem hiç bir şey değil abd ile yapılacak bilmem kaç milyar dolarlık ticaret anlaşması önemli.diğer sebepler yancı.20-25 milyar dolarlarda 75 çıkarken sonra 100 ler konuşulmaya başladı.milyar dolarlar yukarıya hamle yaptıkça diğer sebepler ayağa düşüyor olmalı.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 17:24
Pkk ya tırlar dolusu silah ve her türlü maddi manevi desteği veren abd ile suriyenin kuzeyinde ortak hareket hangi akla hizmet ediyor
Süheyl CALISKANOGLU 24 Eylül 2019 15:32
RTE'nin ucagiyla ABD'ye giden sözde gazetecilerden bir ele avuca gelecek bir haber yok halen,isler yolunda gitmiyor anlasilan.Donald Trump telefonda "Hi'demis ya oldu manset yandas medyada "gazetelerinde ve A Haber "gibi'kanallarinda,Donald Trump "hi'dedi ya duydun mu(?)Ingilizler "Hello'der,Amerikali'lar "Hi'diye selamlarlar.. Bizimkilere "Hi 'yetmis ve artmis gibi görünüyor,simdilik(!)..
musto 24 Eylül 2019 14:55
Telefonla konuştuk açılan fotoğraf sergisine katıldık ülkemizi temsil eniyi şekilde temsil ettik. Cumhur başkanımız yeni bir müjde verdi orman ürünleri üretiminde dünyanın üretimi artan ender ülkelerinden biriymişiz. Sağıma, soluma bakıyorum yeni dikilmiş ormanlar göremiyorum.Demek rekolte yakalamak için durmadan ağaç kesiyoruz.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 22:15
4
14.55, Sen sağına soluna dikkat et... Durumun iyi değil.
tahir 24 Eylül 2019 14:12
abd ve emperyalistlerle mucadele icin en uygun yerler afganistan ve afrikanın orta kesimleridir.muslumanların guclerini ve desteklerini bu bolgelere yogunlastırması gerekmektedir.isid,feto gibi proje- taseron orgutlerin, suriye bataklıgı gibi olusturulan sahte savas bolgelerinin vahsi tuzak oldugunu gormemenin bedeli cok agır oluyor. neticede islam-kufur arasındaki mucadele kıyamete kadar kesintisiz surecektir.dunyadaki imtahan,cennetin kazanılması Rabbimiz tarafından bu sekilde dizayn edilmistir. "Fitnenin kökü kazınıp Allah'ın dini kesinlikle egemen oluncaya kadar onlarla savaşın".enfal 3
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:12
Taha Akyol'un bu günkü makalesine ulaşılamıyor. Link yanlış verilmiş.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:31
4
Taha Bey, İmamoğlunun şehir tiyatrolarından Necip Fazıl'ın Reis Bey oyununu neden kaldırdığını soruyor. Seçilene kadar kucaklayıcı, seçildikten sonra....
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:52
Önce şunu teslim edelim; Türkiye’nin daha doğrusu Erdoğan’ın Suriye konusundaki duruşu haklı ve doğru bir duruştur. Esed kasabından kaçan 4 milyon mülteciyi alıp besleyeceğim ama bir tane mülteci almayan Rusya, İran ve Amerika’nın oralarda babalarının evi gibi yayılmalarına seyirci kalacağım demek, devekuşu olmaktır. Bir tek İstanbul’da yaşayan Kürt sayısı bütün Suriye Kürt’lerinden daha çok olacak, orayla 1000 kilometre sınırım olacak ama 1 metre sınırı olmayan aynı ülkeler kimi terör odaklarıyla beraber orayı bana sormadan parselleyip istedikleri gibi at koşturacaklar, öyle mi ? Asla !
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:12
4
O insanların çoğu IŞİD'den kaçtı, Esed'den değil. Erdoğan, Suriye'ye bakınca, ona halifelik için çıktığı yolda referans olacak, Sünni İslam devleti hayali görmeseydi, IŞİD ve türevleri dinci terör örgütlerinden ikbal beklentisi içinde olmasaydı, sınırımızdan onları temizler işi YPG’ye bırakmazdı. ABD’yi de Rusya’yı da İran’ı da Suriye’de aktör yapan, YPG’yi büyüten, bu hayalci basiretsiz politikadır. Şimdi gördüğü güvenli bölge hayali de sadece “inşaat”a yönelik ticari bir projedir.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:29
6
12.12, Eh ne yapalım... Senin zekanı da yaratan Allah... Kime isyan edelim...
KARAR OKURU Hakkı Sever 24 Eylül 2019 14:36
2
Ne duruşmuş be.Buruşmus duruş,turşu olmuş
Muhtefi. . 24 Eylül 2019 17:26
4
11:52. Son Zamanlardaki Duruşu doğru ve yerinde.!.Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Kurmay Zeka ile Stratejik hesaplanmış..süper. Bazı KASABALILAR (art*hain* niyetli olanı kaale bile almıyorum ) İç politika üstü bakamıyor Hayret. Yanlışın neresinden dönersek o kadar kardır. Çocuklarımız ve Yarinlarimiz icin.Lamı Cimi yok SON SÖZÜ BİZ SÖYLERİZ. .bu Tiyatroda senaristler ne yazmış olursa olsun. !.:))..kolay olmayacak kimseye ama madem Kapımızın Önünde Sahne kurdunuz. Biz bitti demeden BIT-MEZ. .!.TURK MİLLETİ. bu şaka değil. !..:))..
Muhtefi. 24 Eylül 2019 11:44
Muhacir, Ensar vb Argumanlarin hiçbir SOSYOLOJİK gercekligi,gecerliligi yoktur. O insanlar Topraklarına Sahip (Akilla,Cesaretle,Stratejik Diplomasiyle )çıkacak, çıkmalıdır.Öyle Sadece Siyasi İslam söylemi değil. Pratik onemli Ahlak,Edeb,Güvenlik, Adalet ile Bütün oradaki İnsanlara eşit mesafede. . Bizlerde yardım edeceğiz. Haklı davalarında. Kim ne demiş, ne yapmış, falanda, filanlarla olmaz bu işler. Akıl,Stratejik Diploması ve Elbette Cesaret ve Güç. .!...Haklıyız, Haklı kalarak yurumeliyiz. Gerisi zırva. !..
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:20
Siz siz olun, Erdoğan'ın, biz ensar siz muhacirsiniz, lafına falan kanmayın. Gün gelir, pazarlık metaı veya canlı kalkan yapılırsınız. Elin toprağının otuz bin kilometre karelik alanına gireceksin, dokuz yüz kilometre uzunluğunda otuz beş kilometre derinliğinde kendin için güvenli bölge oluşturacaksın (Arapları, Kürtlerle aramıza tampon yapacaksın.), dört milyon kişiyi iskan etmek için en az beş yüz bin ev yapacaksın, iş yerleri kuracaksın. Parasını AB verecek. Vermesin de görelim. Kapıları açarız. Oldu gülüm!
evin 24 Eylül 2019 07:44
eytlilerin 3 kuruş emekli maaşını gasp ederken suriyelilere 400 metrekare bahçeli evler mi yapılacak yani? suçumuz türk olmakmış demek ki...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:10
10
Evin kardes sana dunde yazdim sen cumhuriyet sozcu okumalisin
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:49
4
Teyze, sen de mi emeklilikte yaşa takılanlardansın?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:54
8
uygur türkü mü? tc vatandaşı türk mü? kafirle savaşan müslüman türk mü? hangi türk?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 06:18
2014 den beri türkiyeyi hangi yapı idare ediyor acaba ,doğu Perinçek ne söylüyor sn taşgetiren... Bu adam ne diyor sn yazar....
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 05:39
Bir taraftan dostum Trump diğer taraftan terör örgütüne verdiği destekten dolayı abd'yi eleştiriyor. Terör örgütüne destek veren Trumpa, nasıl dostum diyor anlamış değilim. ABD ve Trumpın birbiriyle ilişkisi yok mu? Trump bizim dostumuz da ABD düşmanımız mı oluyor. Çavuşoğlu dönemindeki dış politika tam bir fiyasko.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:09
6
05.39 sanirim yaziyi tam okumadin birdaha oku oyle yorum yap istersen kendini rezil etmezsin en azindan
Davut Doğrucu 24 Eylül 2019 02:04
"Ayşe tatile çıkabilir!" ortamı...
Karar Okuru 24 Eylül 2019 00:44
Greta Thunberg'e iyi bakin. Gencler arasinda yayilmakta olan duygulari iyi takip edin. O cocuklar bir kac yil icinde secmen olacaklar. Trump ve benzerlerinin moralleri cok bozulacak. Iklim aktivisti cocuklar shop-stop (alisverisi kes) tuketim karsitligi ile acimasiz kapitalizmi de dize getirecekler Cunku baska cikis yolu yok. Dinazorlarin devri kapaniyor. Degisim basladi. Yeryuzunu kurtaracak olanlar isbasinda. Cunku en temel hak olan yasama haklari calindigi icin cocuklar ofkeliler. Bir kac tane de degiller. Milyonlarla cogaliyorlar her dakika. Greta Thunberg'e iyi bakin.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:10
2
Ne iciyosan aynisindan istiyorum 00.44
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 00:42
SEVGİLİ ÜSTAD. sadece SURİYEDE Türk asıllı yedi milyon Türkmen var. ÖZGÜR SURİYE ordusunun bel kemiğini bunlar oluşturur. TAYYİP BEY ne zaman putinle görüşmeye gitse veya telefonla görüşse akabinde Rus uçakları özgür Suriye ordusunun ÜZERİNE bomba YAĞDIRDI.ULUSLAR ARASI BİR MUTABAKATLA SURİYE İN genelini kapsayan bir PLANLA ancak bu dram sona erdirilir. SURİYEYİ HAŞDI ŞABİYE teslim eden politikalar MISAKI MİLLİKLE İZAH EDİLEMEZ.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN