Back To Top
Zor bir yol

Zor bir yol

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 07:59
- A +

Ahmet Davutoğlu öncülüğünde kurulan Gelecek Partisi yola çıktı. Peşinen söyleyelim, zor bir yolculuk olacak bu. Neden? Çünkü sizin de öncelikle hitap ettiğiniz toplumsal alandan oy alarak iktidar olan ve iktidarını sürdüren bir parti var. O partiyle farklılaşma üzerinden yürüyecek bir gelişme çizginiz olacak. O partinin hala müessir olduğu toplum alanlarıyla hiç istemediğiniz halde iletişim güçlüğü doğabilir. Çünkü o kitle, mevcut iktidarın kendilerini birçok sistem kuşatmasından kurtardığı kanaatindedir. Hem mevcut iktidarın kaybı, hem de sizin iktidar olamamanız, dolayısıyla sıfır sonuç durumu hep gündemde olacaktır. Ayrıca benzer alanlarda hem de değerler zemininde politika yapmak, hep çok ağır suçlamaları ve parçalanmaları beraberinde getirmiştir.

Davutoğlu’nun Başbakan olduğu zamandan bu yana söyledikleri hep “muhafazakar siyaset” adına yenilenmeler içerdi. Bir süre önce açıkladığı manifesto ve son parti kuruluşundaki muhteva, “muhafazakar demokrat” çerçeve ile yola çıkan 17 yıllık iktidardaki çerçeve aşınmasının hem boyutlarını tespit hem de “Çare” niteliği taşımaktadır. Ak Parti cenahından ne manifestoya ve eminim ne de son parti beyannamesine toptan “Retorik” suçlaması dışında gelecek bir itiraz yoktur.

Ama bunu Davutoğlu söylemeseydi, ayrıca yeni bir parti kurarak söylemeseydi! Ya da yarın Ali Babacan söylemese, ya da parti kurarak söylemese!

“Lider” her şeyi görse ve gerekeni yapsaydı. Zaten “Ömerler” arayarak o yola girdi vs.

Aslında “Muhafazakar Camia” biraz parti tutkusundan çıkıp olan bitene baktığında bir şeylerin yanlış gittiğini görmektedir.

Hani bir  “14’ler”den bahsediliyor. Bir tür “Akil insan” topluluğu. Aslında hepsi Ak Parti iktidarı çevresinde siyasetçi, işadamı, medya mensubu olarak yer almış insanlar. Onlar, malum, temasa başladılar. Köprüden önce son çıkış mesabesinde, “Acaba hem Ak Parti kendisini toparlar hem de yeni parti oluşumları önlenebilir mi?” Muhafazakâr tabanda parçalanma, dağılma, sonunda iktidar kaybı…. Hepsi ana kaygılarını oluşturuyordu.

14’ler şu isimlerden oluşuyordu: 

Ekrem Erdem, Ahmet Albayrak, Feyzullah Kıyıklık, Harun Karaca, Hasan Basri Yıldız, İdris Güllüce, İsmail Erdem, İsrafil Kışla, Kemal Çiftçioğlu, Mehmet Müezzinoğlu, Nuri Albayrak, Osman Develioğlu, Osman Kaan, Ünal Kacır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Abdullah Gül’ü, Davutoğlu ve Babacan’ı ziyaret ettiler. Erdoğan’a “problemli alanlar”ı anlatan bir rapor sundular, Gül, Davutoğlu ve Babacan’a da yeni parti girişimlerinden vaz geçmelerini tavsiye ettiler. Davutoğlu ve Babacan’a göre ok yaydan çıkmıştı. “Keşke bu tür hamleler çok daha önce yapılsaydı.”

Bu temaslarda bence önemli olan bu ekibin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu “problemli alanlar”la ilgili rapordu. Hürriyet’ten Hande Fırat’ın sütununa yansıyan bilgilere göre şu tespitleri içeriyordu o rapor:

- Teşkilatların yenilenmesinde ehliyet ve liyakat kalktı, gruplaşma ve adam kayırma kalitede kayıplara neden oldu.

- Belediye başkanlarımızın istifa ettirilerek görevden uzaklaştırılmaları aleyhimize gelişmiştir.

- Lüks ve israf iddiaları seçimlerde aleyhimize olmuştur.

- Belediye başkanları, meclis üyeleri ve kamu görevlileri halktan kopuk olmamalıdır.

- Medyadaki tekelleşme ve taraflı yayınlar aleyhimizde gelişmektedir.

- Sosyal medyada AK Parti taraftarı görünerek saldırgan yayınlar yapan eylemlerden kaçınılmalı.

- Siyaset dilinin yumuşatılması lehimize olacaktır.

- Parti yeni dönemde “ötekileştirmeyen, yumuşak ve kuşatıcı bir dil” kullanmalı.

-Öcalan’ın mektubu ve kardeşinin TRT’ye çıkarılması gibi tutumlardan kaçınılmalıdır.

- Muhalefetin, Cumhurbaşkanı’nın bütün yetkileri kendinde topladığı ve tek adam olduğu algısına oynadığına dikkat çekilerek, “Bu algıyı güçlendirecek uygulamalardan kaçınılması gerekiyor” mesajı verildi.

- Cumhurbaşkanı yardımcıları sayısının arttırılmalıdır.

-“Eğitim seviyesi yükseldikçe oy oranlarımızın düşmesinin mutlaka bir sebebi olmalıdır.” Bunun sebepleri bulunmalıdır.

-Genç seçmen profilinin mutlaka analiz edilmesi gerekir. (Hürriyet, 13 Aralık 2019)

Bunlar oldukça cesur ama sınırlı tespitler. Bugün bir rapor hazırlansa eminim buna, Perinçek grubuna bağlı simaların ekranlara taşınarak tıpkı Öcalan’lar gibi iktidarla kilitlenme eylemlerine de dikkat çekilirdi. Cumhur İttifakı’na mecburiyet sebebiyle Ak Parti dilinin MHP diline evrilme sürecinin bugün Vatan Partisi diliyle de karışma görüntüsü not edilirdi. “Muhalefete yarıyor” söyleminin aslında iktidara bir şeyler ancak böyle anlatılabilir hassasiyetinden kaynaklandığı belirtilirdi.

Her ne ise… Ak Parti’de bir revizyon gerektiği açık. Sistemde bir revizyon gerektiği açık. Davutoğlu ve Babacan, en azından bu gerçeklikten yola çıkıyor olsalar haksız sayılmazlar. En azından muhafazakâr camia kendi kendini restore edebiliyor, kanaati baki kalır. Değil mi? Yolu zorlaştırmak değil, kolaylaştırmak Türkiye’ye yarar.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
süleyman VEYSELOĞLU 21 Aralık 2019 21:04
sayın hocam yazdıklarınıza katılıyorum ferasetin ,adaletin,meşveretin olmadığı bir sistem hep yıkılmaya mahkumdur.Devlet yönetiminin temel taşı önce ahlak ve adalet sonra düşünce özgürlüğüdür.mevlana şöyle söyler demir gibi cahili altından daha kıymetli yapan şey ahlaktır. Ne güzel söylemiş mevlana fakat toplum şimdikileri görüyor ve kendi içindenderin düşünerek yöneticileri seçecektir.kimsenin kızmaya hakkı yoktur hele şu sıkıştımı onlar zaten şucu bucu diyen siyasetçiler ayağını denk alsın hemde çok denk alsın başka söze gerek yok.........
talebe777 16 Aralık 2019 14:34
Sayın yazar, AKP bu saatten sonra kendini revize etse ne olur, etmese ne olur? Ne AKP, ne CHP, ne bilmem ne partisinin istikbali zerre kadar derdimiz değil. Derdimiz seçmen/vatandaş olarak sağladığımız tüm imkân ile kim bize en iyi hizmeti sunar? Hayat standardımızı kim yükseltebilir? Kim milletin emanetlerine ihanet etmez ve/veya emanetleri ehline verebilir? Kim oğlunu, kızını, damadını, şakşakçılarını değil de milleti ihya eder? Kim devletin kurumlarına, adalete olan güveni arttırabilir? vs. vs. Derdimiz bunlar. Kaldı ki Türkiye gibi büyük bir devlet bir partiye veya bir insana mı mecbur?
mustafa yıldır 16 Aralık 2019 02:02
ülkeyi parti mezarlığına çevirdiler.parti bu ülke için bir dezavantajdır.
Evladi fatihan 15 Aralık 2019 17:49
Hocam birsey anladiysam neolayim. Yazinizin yaridan fazlasi alinti. Siz ne dusunuyorsunuz yazsaniz da ogrensek. Benim kendi capimda anladigim, mevcut haliyle muhafazakarligin kar’i muhafaza gayretinden oteye gitmedigi. Kar yerine makam, satafat, guc, sahsi emeller vs de koyabiliriz
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 16:25
Yeni bir sağ parti kurulması iyi olmuştur. Akp de değişim umudu ise maalesef mümkün değildir. Bu saatten sonra partide revizyonu yapacak kişi kalmamıştır partide, zaten öyle bir iddiaları da yoktur. Siz de boşuna emek ve zaman harcamayın, önerilerinizi yeni partilere yapın.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 16:11
“Eğitim seviyesi yükseldikçe oy oranlarımızın düşmesinin mutlaka bir sebebi olmalıdır.” deniyor ya, eğitim yükselmiyor biraderler! sadece diplomalı sayısı artıyor ki, bu da ağır yanlışlardan biridir. ülkede gerçekten eğitimlilerin, yani ''hak etmişlerin'', alanını kirlettiler. o kadar diploma sahibi, liyakatsiz doluştu ki...
Okur 15 Aralık 2019 15:54
Sayin Taşgetiren, AKP hiç bir endişe taşımıyor çünkü kendine 3. Bir ortak buldu. Doğu Perinçek gibi güçlü bir solcu yanlarında.
cumhur 15 Aralık 2019 15:43
Çin atasözü"eğer birisi oturduğu yerden kalkmak istemiyorsa muhakkak altını kirletmiştir!"
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:51
Muhafazakar camia diye diye partileri böldükçe böldünüz CHP zihniyeti iktidara gelince çok dizinizi döversiniz ama geçmiş ola
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:00
2
CHP zihniyetinde ne varmış?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:05
1
Ah be kardeşim mesele AKP, CHP meselesi değil Mesele patronun yanındamısın yoksa halkın çalışanın yanındamısın. Bunu anla be kardeşim.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:39
2
"Bu ülkede ilerici, gerici, sagci, solcu yoktur; Namuslu insanlar ve namussuz insanlar vardir." Cemil Meric Namussuzlarin satip satip bitiremedigi bu ülkenin tüm varliklarini, o "CHP zihniyeti" kurdu.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:40
Herkes kendini düşünüyor. Seçim zamanı millette kendini düşünecek
No comment 15 Aralık 2019 14:36
Akp, eğitim seviyesi nispeten düşük ve geleneklere göre yaşayan,din bilgisi de göreneklerle sınırlı mahalle ve Anadolunun kırsal bölgelerine sıkıştı.Davutoğlu bu sıkışmış bölgenin alternatifi olacak çünkü bu insanlar chp ye dini adına oy vermiyor.Öyle kazınmış insanların aklına.Basit bir başörtüsü meselesi bu seviyeye getirmiş bu insanları!Chp hep yasağın tarafı olduğu ve bazı CHPli isimlerin aşırı tavırlarından dolayı din düşmanı gibi görmüşler.Ecevit öyle değilmiş mesela.Nedenini sorgulamak CHPye düşer.Kırsalda dindarı ötekileştirmeyen ve kazanımlarını artırmayı vaad eden dil alternatif olur
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 17:08
1
aslında güzel bir noktaya değinmişsiniz çocukluğumuzda büyüklerimiz 40 yıl önce ecevite oy verenler kendilerine halkçı lakabını takmışlardı. o zamanlar kimse chp liler dine karşıdırdiye çamurda atmıyordu, o zamanlar chp ye oy verenler ölünceye kadar chp ye oy verirdi iyi hatırlarım.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:30
Sayın Bayım; Taraf olmasam bile söyleyeceklerim var izninizle.Seçimi tek başına kazanacak hiçbir parti yok şu anda,dolayısı ile hiç bir partinin işi zor denilmemeli.Korkutarak iktidar olma devrinin kapandığını korkusuz yeni partilerden anlıyoruz.Bay Babacan'ın parti kurmasıyla Ak parti mecburen üslubunu değiştirecektir.İnandırıcı bulunurmu bilmem.Babacandan itibaren ülkemize ılıman ve özgürlükçü bir hava hakim olacağını düşünüyorum.Saygı ile Güngör Komşuoğlu
No comment 15 Aralık 2019 14:16
Adalet ve hukuk bir devletin temelidir diyememişler mi?Bu konuştuklarınız neye benziyor biliyor musunuz; gemi batarken alttaki büyük deliği görmezden gelip veya bilerek görmeyip güvertede işe yarayan birşeyler varsa kurtarmaya ve bununla vakit kaybedip geminin batmasına izin vermeye benziyor. Yeni nesil ve eğitimli camia modern dünya ile iletişim halinde.Özgürlüğü ve adaleti tanıyor.Bundan haberi olmayan çoğunluk oranı azaldıkça akp nin çöküşü sadece bir zaman meselesi! Özgürlüğün anlamını kırsalda yaşayan insanın bilmesi zor çünkü onun tek derdi bir lokma ekmek.Ve bu ekonomiyle burasıda zor!
cumhur 15 Aralık 2019 14:09
Neredeydik nerelere geldik? Bu soru çok önemli olduğu kadar üzerinde düşünülmesi ve irdelenmesi gereken bir konudur.Bunu doğru analiz ettiğimizde gelecek hakkında tahminlerimiz ve doğru karar vermemiz de kolaylaşır...
Türkiye,bir otokrat tarafindan yönetilen parti devletiyle,demokrasiden hizla uzaklasan bir görüntü icinde,ne yazik ki..Gerisi laf-i güzaftan ibarettir..
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:20
Ak Parti'ye AKP demeye başlayanlar ayrılıyor. Sorun şu ki AKP olma sürecinde payları küçümsenemeyecek boyutta. Yazar da eski siyaset diliyle konuşuyor: Orada bir yerde muhafazakârlar denen değişmez, yerinden oynamaz bir oy kitlesi var. Bunlar Ak Parti'den kopup diğer muhafazakâr partiye gelecekler plana göre. Niye CHP'ye gitmesinler, niye İyi Parti'yi tercih etmesinler? Eski siyaset mantığıyla düşünürseniz CHP'ye elbette gitmez muhafazakâr dersiniz. Oysa yeni siyasi iklim ve dil bütün olasılıkları kucaklıyor.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:47
11
Ak partiye CHP’liler bile akp demiyor. Nerede yaşıyorsun?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:09
0
Demek istediğim Ak Parti'nin Akepelileştiğinin söylenmesi.13:47
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:45
0
Türkiyede muhafazakar denen sabit oy %10 u geçmez.Refah partisinden biliyoruz.Yeni nesil ise büyük oranda bundan uzak.Geriye kalan muhafazakar denen kitle Anap, dyp çizgisi aslında.Akp de buna biraz karadenizli ekleyin.Sonuç olarak muhafazakar denen o kitle bir başka yerde daha iyi bir çıkar görürse düşünmeden kayar.Son 30 yıl değişimlerine bakın rüzgar gibi savrulduğunu görürsünüz.mesela %7 genç parti!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 15:02
3
Belki ak tarafı kalmadığı için demiyorlardır!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 22:29
0
Ak diyince ak olunmuyor. Tok diyince tok olunmuyor.
mustafa soylutürk 15 Aralık 2019 12:43
Sayın Taşgetiren ; MHP nin dili sana niye bu kadar dokunuyor ?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:54
5
İslamda milliyetçilik var mı?
mustafa soylutürk 15 Aralık 2019 15:59
1
Karar okuru'na İslamda ırkçılık yoktur......
Irkçılık zaten insanlık dışı! 15 Aralık 2019 16:31
1
"Ey insanlar! Muhakkak ki biz, sizi bir erkekle bir dişiden yarattık.Ve sizi millet millet, kabile kabile yaptık ki, tanışıp kaynaşasınız.Allah katında en şerefliniz takvaca en ileri olanınızdır (O'ndan en çok korkanınızdır.)" (Hucurat, 13) Millet veya kabile olmanın gayesi neymiş? Tanışıp kaynaşmak! Peki öyle mi? (Haşa) Allahtan daha iyi mi biliyorsunuz?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 16:56
4
14.54 Milliyetçilik ırkçılık değildir.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 17:42
5
Çünkü MHP nin beka milli yerli kelimelerinden başka söylediği sözü yok.Mhp erdoğanı rehin aldı şimdide perinçekgiller de yanaşma yaptı AKP nin beraber altını oymaya başladılar.Farkındamısınız
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:02
2
Günümüzde milliyetçiliği bi tanımlasın biri bakalım içinde ırkçılık var mı yokmu veya dozu ne kadarmış? Yahudiler de milliyetçi sorarsanız! Peygamber efendimiz milliyetçi olsa Türklere islamı sevdirebilir miydi acaba? Ne garip sorular geliyor insanın aklına! Mesela Almanlar bizim kadar milliyetçi olsa orada yaşayan Türklere ne olurdu acaba?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:37
2
Özetle; Milliyetçilik bir toplumun kendi kültürüne sahip çıkması, uluslararası ilişkilerde de milletin menfaatlerini gözetmesidir. ( kültür bir toplumun sosyal kişiliği olup en belirleyici unsuru dindir. ) Dinle milliyetçiliği çatıştıracak bir gerekçe (zorla icadedilmedikçe ) yoktur.
Müminler kardeştir 16 Aralık 2019 00:42
0
18:37 milliyetçilik tanımı yapmış!Bu tanıma göre kureyş kabilesi milliyetçilik yapsa ne olurdu acaba?kureyş kabilesinin kendi göre dini vardı! Kabilesinin menfaatlerini koruyordu! Peki ya peygamberler milliyetçilik yapsaydı?kabilemin menfaatleri deyip ne yaparlardı?Ayet tanışıp kaynaşmanız için diyor.israil ile kaynaşabilirmiyiz, milletinin çıkarlarını koruyor?Abd ile? İran? Araplar? Avrupa?onlarında kendine göre dini var? Herkes Adem ile Havva dan ise kardeşin kardeşe karşı ne menfaati olabilir Allah rızasından başka?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:09
0
18:02 milliyetçilik=toplumun kültürüne sahip çıkması? Mesela yahudi toplumu israiloğullarının kültürlerine sahip çıkması? kuzey kore toplumu? hitler Almanyası toplumu? Mesela Çin toplumunun doğu türkistana karşı kültürünü koruması!!!?osmanlının baş belası acemoğullarının kültürlerini koruması?örnekler bitmez!neyse! uzatmaya gerek yok!Allahın dininin üzerinde hiç bir şey yok!!!uyanlar mümin uymayanlar kafir!gerisi boş laf kimseyi cennete götürmez!
e.k 15 Aralık 2019 12:05
Sn yazarın akp ye olan derın gonul bagı yıne yazıda oldukca belırgın. Akp nın basında sn Erdogan bulundugu surece bır vızyon degısıklıgının olamayacagını anlamak ıcın muneccım olmak gerekmıyor. Fena halde guc zehırlenmesının butun belırtılerı ortada. Denız bıttı.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:59
Davaya ihanet ettiniz size hakkimiz haram olsun
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:38
0
Hadi oradan , davaymış, ne davası !
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:40
3
Davaya ihanet edenler; Babacan, Gül, Davutoğlu gibi isimleri harcayarak Bahçeli, Perinçek gibi isimlerden medet umanlardır. Yanlışlar, doğruları geçti.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:59
2
Hangi dava! Cukka davası mı? Bana bu davanın ne olduğunu Allah rızası için biri açıklasın! Ben hakikaten dava diye söyledikleri şeyi bilmiyorum? Kimin ne davası kim için açık olarak açıklasınlar!yoksa haberlere bakınca cukka vakıf dernek yandaş kayırmacılık tan başka bişi çıkmıyor ortaya.
demir 15 Aralık 2019 15:18
1
Bi davanız var belli oluyor ama islam, değil, halk değil, hak, adalet, hiç değil kiminle davalıksınız belli değil eğer bu dava böyle giderse dünyada olmasada ahirette sonuçlanır korkarım davanız sekara sizi sokmasın
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:09
1
Dava cebini doldurma davası.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:34
0
Dava ve perinçek kol kola yan yana...kimin davası?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:52
IHLAS Artık siyasal islama güven yok ne söylendiyse tersini yasiyarak bu kanaati edindim.
KaRAR OKURu 15 Aralık 2019 11:36
AKP'ye revizyon değil kapısına asma kilit lazım. Kendileri malum artık bir işe yaramıyor, hatta zarar veriyorlar. Kendileri çalışmadıkları gibi çalışmak isteyen muhalefet yöneticilerine de devletin kaynaklarını kısarak engel oluyorlar. 80 yıllık cumhuriyetin birikimlerini satarak ve peşkeş çekerek buraya kadar geldiler. Medya yalanlarıyla halkı kandırdılar. Ancak milletin çoğunluğu gerçekleri daha iyi görebiliyor. Hak ve hukuk konusunda da adım atılmaması tepkiyi ve nefreti daha da artırıyor ayrıca.En iyisi dükkanı kapatmak.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:26
13
Kimsenin bir şeyi gördüğü yok. Esas sizler rüya görüyorsunuz. Oy oranı hala yüzde 51... Millet reisi için canını veriyor.... Hiç bir şeyin değiştiği de yok... Atı alan Üsküdarı geçti. Eminim 2002 de atılan bu tohuma sizde tıpkı benim gibi gübre, su, ilaç ve hormon vermişsinizdir. Bir bitkiyi nesneyi objeyi büyütürsen büyümesine destek olursan onun meyvelerini çürük de olsa yemek zorunda kalırsın... Başkalarına da afiyet olsun deyip kıkır kıkır gülmek düşer....
M.Duran 15 Aralık 2019 11:35
"Ak Parti'de ve sistemde bir revizyon gerektiği açık" diyorsunuz sayın Taşgetiren. Bu partinin düzeleceğinden, umut olacağından ümitvarsanız, haddim olmayarak söylüyorum, yanılgı içerisindesiniz. AK Parti artık ümit olmaktan çoktan çıkmış bir parti konumunda.
Aliş 15 Aralık 2019 11:19
2-KISASTA HAYAT VARDIR, ÖYLE Mİ? Gerçekten inanıyorsak suç ve kabahatımız karşılığını görünce kızmak yok. Misal RTE rejimi yıkıldığında, suçlu suçsuz demeden muhalif 100 binlerce fetöcü,kürt iş, eş, aşından mahrum etmenin karşılığı cezasını yeni iktidar olanlar AKP li işçi, memur, bürokrat, asker, polis, akademisyeni aynı Recep bey gibi yaparak mahrum etse kabul ederler mi! Etmezler! Hani Kısasa iman ediyorlardı.Mahkemelerin beraat verdiği 10 binlerce insan işine iade edilmiyor. Günahlar, suçlar,ihale yolsuzlukları karşılığı kısas cezası olması gerekmez mi! Göreceğiz müslümanlığımızı!
Karar okuru 15 Aralık 2019 11:10
Doğruyu,güzeli herkes bilir,bulur.Duğrular,güzeller kendiliğinden de ortaya çıkmamıştır.Mutlaka bir emek vardır.Ama emek sahibi hiç görünmez,hatta yorgunluktan sahneye bile çıkamaz.Hep öndekiler yapmış gibi görünür.Çalışana kolay gelsin....Markalar çalışmayla orta çıkar.Biz hava atarak kullanırız.
Aliş 15 Aralık 2019 11:06
1- DOLANDIRICILAR! Ah Ahmet hocam ah, olacakları görmüyorsun!RTE nın bu hali kötü.İnsanlar işlediklerinin esirdir.(Sünnetullah= İsra S/13) Bulaştığı, suç, hatalar, günahlar RTE nın, yapmaya mahkum,mecbur oldukları dır. Neden ve niçini bilmiyormusunuz !Gidişat ya AKP gibi parti, cemaat,dernek, işletme vakıf, yapıları bitirecek ya da ülke ve toplum kaosa gidecek.RTE bunu böyle okuduğu için, ya iktidarı olagan seçim yoluyla terk edecek ya da hukuk, demokrasi demeyip ülkeyi ve toplumu kaosa sokacak entrika, komplolar ile idare edecek.Kaybederse ve iktidardan başına neler gelir!
Takipci 15 Aralık 2019 10:28
Bir numarali sorun: Yolsuzluk.
Öztürk 15 Aralık 2019 10:23
Ak parti yolsuzluk içinde boğulmuştur .Dirilmesi mümkün değildir. Sonradan görme, devlet ve belediye kasasına dadanmış, mal bulmuş magribiler, gücü bırakmak istemezler. Bu durum en baştakinden, taa en düşük seviyedeki belediye memuruna kadar sirayet etmiştir .CB istifa etmeli, Ak parti dağılmalı. Bunu da Islama verdikleri zarardan ötürü tevbe ederek yapmalı. İslam dini bunlardan çektiği kadar ,Ebu CEhilden çekmemiştir .Yezid bile günahı alenen işlerdi de ,herkes fasık olduğunu bilirdi. Bizimkiler medya ve propaganda kullanıp, hala Ümmet kurtariciligini birakamiyorlar. Yaptıkları tam tersi.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:57
Davutoğlu'nun manifestosu ülkenin demokratik hukuk devletinden uzaklaşmasını gayet açık bir şekilde ortaya koyuyor. Sayın yazar hiç hayıflanmayın. Bir ülke hızla diktaya gidiyorsa muhafazakar imiş, islamci ya da liberal,bırakın siyasi tarihten silinsin gitsin. Bir ülkede hür yaşamayacak isek siyasi partinin sözde bir takım değerleri ifade ettiğini söylemesinin kıymeti harbiyesi var mı? Meclisin üye sayısını artır, yetkisini elinden al, tek adama devret ve buna da demokrasi de! İnşallah Davutoğlu manifestosunu unutmaz. Evet yol taşlı,engellerle karşılaşacak ama yürekli davranış sergilendi. Tebl
Karar Okuru 15 Aralık 2019 10:49
1
Muhafazakar diye tanımlanan kitlenin ne özgürlük ne de gelişme ile yakından uzaktan ilişkisi yok varsa yoksa din tacirliği, içi boş milliyetçi böbürlenme ve yağmacılıktan pay isteme. Gelişmemişlik düzeyi yaşı gereği küçük bir çocuğun özgürlük ihtiyacı ve ihtiyaçlarını karşılama becerisi ile benzetilebilir. İşin acı yönü bu sosyal seviyede olup, ahkam kesmek. Bu kumaş dikiş tutmuyor
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:16
5
Bence herkes rüya aleminde. Sizin, yazarın, Davutgillerin düşüncesinde bir iktidar geleceğine şimdiki iktidar kalsın bin kat daha iyidir. Ülkemizde taşeron işçi alımı dahil torpilsiz bir işlem varmı(bunda cumhurreisinin hiç bir suçu yok. Çünkü halk böyle istiyor) Davutgillerin manifestosunda buna vurgu varmı? Davutgiller sadece makam peşinde.... Elinden gidenlerin geri gelmesi hülyasında...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 22:21
0
Mesele Davutoğlu'nu desteklemek değil. AKP ile aynı kalıptan çıkma. Dileriz ki millete yapılan baskı ve zulümden nasibini alan bu zat,demokrasinin ve hukukun kıymetini anlamıştır. Eğer hukuk ve demokrasiyi sindirdi ise hukuksuzlu devlet politikası durumuna getirenlerin siyasi tarihten silinmelerine dolaylı katkıyı sağlayabilir.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:51
Sayın yazar. Bir AKP li olarak haklı kaygılarınızı sıralamışsınız sanki. Dinin istismarı yok. Rüşvet sayılmamış. Oğluna ve damadına aktarılan varlıklardan bahsetmemişler. Polis ve yargı yolu ile Yaratılan korku ortamından bahsedilmemiş. Bunlar devam edecek sadece küskün AKP lilere paye verilecek ve her şey düzelecek. Sayın yazar hala AKP lilerin birbirine küsmesinden muzdarip.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:05
Sarı inek misali sürüden ayrılanları birer birer kurt kapar, güçten düşülür, iktidardan olunur. Sağdaki oluşumlar toparlayıcı değil, parçalayıcı bir zihniyetle yola çıkıyor. Küçük olsun benim olsun zihniyeti, sola zemin hazırlama ve iktidara taşımadır. Neticeyi görmek ve okumak lazım.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:01
2
Hukukun,adaletin olmadığı yerde kalmanın ne anlamı var? Siyasi parti mütegallibeleri ülkedeki hukuksuzluğu, savurganlığı, yoksulluğu görmemekte direnmeye devam ediyor çok yazık. Demekki vicdanlar dumura uğramış.
Omer 15 Aralık 2019 08:47
Yeni gelecek bir partinin birinci vazifesi basta darbe anayasasini degistirmek, ustune ustluk saraydan yonetilen meclisi by pass eden tek adam rejimini degistirmek. Kendisinden baska herkesi terorist gostermeye calisan bu partinin actigi yaralari ve borclarini kapamak kolay olmayacak. Akp nin cokmesinin en buyuk sebebi yalnisa yalnis diyemiyen elestiriye sonuna kadar kapali tek adama dayanan bir sistem olmasi. Ne yazik ki nerdeyse butun basini televizyonlari yazar cizer takimini devlet kontrolune aldilar. Ulke %1 lik mutlu azinliga kaldi.
Karar Okuru 15 Aralık 2019 10:52
0
Ülkenin sosyal kalitesi bu denli düşük olmasa bunlar olmazdı buna kapıyı açan destekçilerinde bugün çok şikayete hakkı yok.
Ehli Vicdan 15 Aralık 2019 08:22
Ak Partinin " Akil Adamları' bu şahıslar ise hakikaten geçmiş olsun. Bu akillerin parti tabanında ve teşkilatta karşılığı nedir? Ve dahi hazırladıkları raporda Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı kadrosunun artırılmasının talebi sizce ne olabilir? Esas partinin kan kaybına uğramasına neden olan hususların hiç birine dokunmadan sade suya tirit misali çerez konuların rapora girmesi ciddiyeti konusunda yeteri kadar fikir veriyor. Bade harabul Basra.
Karar Okuru 15 Aralık 2019 11:00
1
Okuduğunu anlamakta zorluk çeken bir toplumun akili de bu çapta olur. Medeni dünyada bir karşılığımız yok. Adı büyük kendi yok her birinin başında orucu ne bozar’a takılmış bir düzeyde rektör olan akademik mezberelikle bu kadar olur. Yöneticiler bekalarının cehalet ile mümkün olabileceğinin bilincindeler. O cenahtan çıkan hiç bir anlayış yağmacılıktan öte iş yapmaz. Onları siyasete sokanlar banka dolandırma ile suçladılar. Bu rezillikte akil olur mu? Olmaz kendini akil sanan ve öyle satan da boldur ortadoğuda?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 07:28
MHP ve Perinçek ile aynı dili konuşmak, Öcalanın söylemini TRT de yayınlamak, İstanbul seçimlerini iptal ettirmek. Sağduyulu her vatandaş bunların yanlış olduğunu biliyor ve AK Partinin aylardır her söyleminin sadece iktidarını korumak için olduğunu görüyor. Nereden nereye geldiler ve layık oldukları yere gidecekler.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 06:37
Hocam öyle kötü işler oluyorki. Şaşkınlık yaşıyoruz.Kamuda sınava girmiş doğu illerine gitmiş,emeğiyle hakkıyla görev almış dürüst bir insanı istifaya zorluyorlar.yerine sınavı kazanamamış ama sözünden çıkmayacak arkadaşını getirdiler.Bu uygulamaya bütün çalışanlar şahit oluyor.Bu pis işler koskoca dava çınarını içten içe yiyor bitiriyor.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:54
2
Hala mı dava. Dava diye gelenlerin bir tek davası var o da zenginleşme.
Para davası 15 Aralık 2019 10:29
1
Sahtekarlık akıyor paçalardan. Davaymış...sevsinler davanızı.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 12:40
1
kardeş cidden bilmediğimden soruyorum ne davası?yani adı ne bu davanın ilay-ı kelimatullahmı, kızılelmamı,adil düzenmi?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:50
0
Hem dava çınarı diyorsun hemde dava adamları pis işler yapıyor diyorsun. Bence senin düşüncelerinde bir sıkıntı fikirlerinde bir uyumsuzluk var. Dava adamı hiç pis iş yaparmı. Pis iş yapıyorsa dava çınarı da yoktur dava da yoktur. Yok eğer dava çınarı varsa zaten pis iş yoktur. Ne geldiyse sizin gibi düşünen insanlar yüzünden geldi bu ülkenin başına.....
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 05:50
Kanaatindeyim ki yıllarca Müslümanların karşısında olan birisi Doğu Perinçek eskiden işçi partisi ve güruh u bugün akp nin koluna girip boy boy poz veriyorlar ve aynı dava ile birlikte yola çıkan arkadaşlar ise karşı cenahtalar yahu kandilde veya beka vadisinde terörist başı ile o pozları görüp ben halkların özgürlüğünü savunuyorum diyen terör destekçisi vatan kahramanı yıllarca çile çekmiş hapis yatmış dışlanmış insanlar vatan haini terörist ilan edilmiş kısacası ayaklar baş başlar ayak olmuştur bunu herkes biliyor ama davaya donulemeyen başka sebepler olduğu kaçınılmaz
evin 15 Aralık 2019 04:32
davutoğluna en sert muhalefeti doğu perinçekin malum gazetesi yapıyor...kendi partileri bölünse ancak bu kadar tepki gösterirlerdi herhalde...
Karar Okuru 15 Aralık 2019 03:36
Çağdışı, din bazlı siyaset ve inanç üzerinden yürüyen bir düşüncenin ve o cenahtan kimsenin bir derde deva olamayacağı açıktır. Ne yazıkki artan nüfus cehaleti ve yağmacılığı besliyor. Bu açıdan bakılınca artık tahribatın dönülmez bir süreçte olduğu anlaşılıyor. Kimseyi de suçlamanın anlamı yok insanoğlu içinde de genetik ve zihinsel daha gelişmiş tür ile geride kalmış az gelişmiş bir tür oluştu. Gelecek dönemler ülkelerin değil bu iki türün ilişkileri ile şekillenecek gibi; Akıllı telefonları, saatleri diğer cihazları vb. Yapanlar ile onlar ancak sınırlı olarak kullanabilenler!!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 02:58
Ak Parti-Gelecek Partisi-Babacan-SP-MHP-İP arasında milliyetçi muhafazakar oylar paramparça olursa bu durum CHP'ye yarayacaktır. Yerel seçimler bu duruma örnektir.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 03:22
4
saçma sapan hesapların içine girmişin. çok uyanıksın. hala milleti chp ile korkutmaya çalışıyorsun ama ülkenin akp- mhp belasından kurtulması gerekiyor. iktidara hangi parti gelir ya da gelsin hesabı yapmıyoruz.
Ehli Vicdan 15 Aralık 2019 08:33
2
Baba by nasıl mantık? CHP ye yarayacak diye kıyamete kadar yapılan yanlışlıklara ses çıkarılmayacak mı? Esas sessiz lalmak CHP ye yarıyor. Ustanbul secimleronde gördük. Bu iletisim çağında senin eleştirmediğin, uyarmadığın yanlışı karşı taraf tokat gibi suratına çarpıyor
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:03
1
Halka yarayacak, önemli olan bu. AKP'den usanan ama CHP'ye uzak olan vatandaşa yarayacak.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 02:36
Sayın Taşgetiren Reisin bizi hala uçuracağını mı zannediyor acaba?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 02:31
Yazarın içinde hala AKP bölünecek diye bir burukluk var. Ama işin özü şu: 14’lerin sunduğu revizyon taslaklarının AKP tarafından hayata geçirilmesini ummak en basiti ile saflıktır. Onların bu günkü ucube rejimi kurmalarının tek nedeni geçmişte yaptıklarının ve gelecekte yapacaklarının hesabını vermemek içindir. Şeffaflık, bağımsız yargı, liyakat, ehliyet onların öcü gibi korktuğu demokratik değerlerdir.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 02:22
siz hep 17 yıl sonra mı revizyon gerektiğini anlayacaksınız.yeni parti kuruluyor ve ona ve liderine hataların nelerdi özeleştirin yok mu yeni bir başlangıç böyle mi olur diye sormuyorsunuz.bu mu revizyon.17 yıl sonra çok geç değil mi.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:53
Davutoğlu'nun AKP'ye bir kaç puan oy kaybettirme potansiyeli görünüyor. Buna başka manalar yükleyip madara olmayın...
Onda makbul 15 Aralık 2019 10:32
1
Dediğiniz şey vatanı kurtarmak demek. Hadi inşallah...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:40
Türkiye’nin bu hale gelmesinde maalesef sayın davutoğlunun da payı vardır bu bir gerçek ...Ancak Davutoğlu yapmak istediklerini yapaamaadıı yaptırmadılar bu da ayrı bir gerçek .. bakalım
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:37
Bitti artık basit bir örnek muhalefetin kazandığı belediyelere kamu bankaları kredi vermiyor. Ya arkadaş bu bankalar devletin değil mi biz mi yanlış biliyoruz.ülkenin geldiği yer maalesef...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:05
0
Maalesef. Devlet AKP'li olmuş. AKP'li olmayanlara "canınız cehenneme" diyor. Yazık.....
Parti devletinden aile devletine 15 Aralık 2019 10:34
0
Bu canavarı kendi ellerimizle yarattık. Hay vurayım o kafaya bir odun :((
Gelecek mi!!! 15 Aralık 2019 00:15
Başarılı olması için Ak parti seçmenine ulaşması lazım...bugün ki ortamda medya yoluyla başarması zor....Sn Cumhurbaşkanı 2002’lerde medya iktidara getirmez ama iktidardan götürür diyor...bugün medyaya bir de böyle bakmak lazım
Size izan diliyorum 15 Aralık 2019 10:35
5
Taşgetiren’i anladık. Belli ki bir bağ var mideden. Siz de mi öylesiniz?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN