Back To Top
Çocuğun gözüne sokmak

Çocuğun gözüne sokmak

 - Son Güncelleme: 14.05.2019 Salı 12:09
- A +

Kapıdan içeri adımımı atıyorum. Çocuk gülümsüyor. Anne sinirlerine hakim insan profilinde. Çocuğun odasına geçiyoruz. Oda ev olmaktan çıkmış. 13-14 yaşında bir çocuğun odası olmaktan hayli hayli çıkmış. Dersaneye dönüşmüş: güneş alan pencere, umuda açılan kapı, çocukluk fotoğraflarını ve sevdiği posterleri astığı duvar; soru ve ders notlarıyla kaplı. Çocuk halen gülümsüyor. Anne, hırsını duvarlara asmanın onayını benden bekliyor.

Şaşkınlık içindeyim. İçimden bu kadar da olmaz diye yakınmak geliyor.

Öğrenci masum ifadelerle bana ve duvarlara bakışıma bakıyor. Benim manzara karşısında tepkimi konuşmasam bile yüzümde görmek istiyor. Susuyorum. Sinirimden susuyorum. Ebeveynlerin hırsları için çocuklarına hayatı dar etmelerine şahit olmanın suskunluğu benim halim.

Çocuğu boğuyoruz.

Okul, dershane, ebeveynin eli çocuğun gırtlağında. Çocuğun yaşam alanları daraltılmış. Kendini ifade edebileceği, kendi hayatını yaşayabileceği, hayal kurabileceği alanlar ebeveynin hırsıyla doldurulmuş.

13-14 yaşında bir gencin odasındaki rengarenklilik yerini formüller, işlemler, testler, dil bilgileri ... ile doldurulmuş.

Ebeveyn, orta yaşlı. Bilginin sadece sayfalarda olduğu yıllar önceki kendi öğrenme yöntemini şimdi çocuğuna da öğretmeye çalışıyor. Köprünün altında geçen suları görmemezlikten geliyor. Eski çamların bardak olduğuna gözlerini kapamış. Ne yapıp edip o bilgileri çocuğunun beynine yerleştirecek.

Ebeveynin anlamadığı, çocuğun odasını ders notlarıyla doldurup ders notlarını çocuğun gözüne sokmakla hiçbir şey öğrenilmiyor.

Tıpkı günlük hayatımızda kendi doğrularımızı başkasının gözüne sokma yöntemini uyguladığımız gibi. Bu yöntemle bırakın doğrularımızı karşı tarafa kabul ettirme karşı taraf ile aramıza kin, nefret, ötekileştirme duvarlarını örüyoruz.

Aynı durum dersi öğrencinin gözüne sokar gibi odayı not ile doldurma için de geçerli.
Oysa baskıcı bilgi dayatma durumlarında Beyin bilgi dayatmasına tepki gösterecek bir refleks oluşturuyor.

Her yere ders notlarını asmayı bir dönem sonra beyin şöyle okuyor: öğreneceğim varsa da bu baskıcı yöntem ile öğrenmeyeceğim. Öğrenme duyuları tepki veriyor. Öğrenciye bildiğini de yapamama, gözünün önünde olmasına rağmen görememe, yanlış okuma, okuduğunu anlayamama, yorgunluk, uykusuzluk gibi birçok olumsuz duruma neden oluyor öğrencinin hayatında.

Zorla yenen aş ya karın ağırtır ya baş. Diğer bir anlamı Kaş yapalım derken ebeveyn göz çıkarttığının farkında değil.

Emile Durkheim’in “ Sosyal hayata henüz elverişli olmayan acemi neslin ergen nesli hayata hazırlaması“ dediği durum bu olsa gerek.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Serpil ışıl 17 Mayıs 2019 01:12
Ders yükü çok ağır. Alarm verilmiş ancak kılını kıpırdatan yok. Gereksiz ve çok ayrıntıya boğulmuş bilgi var. Zavallı çocuklar nasıl baş etsin. Unutmayın onlar henüz çocuk! Ergenden erkenden her şeyi öğrensin isteniyor. Çocukluğunu yaşayamıyor. Parça kırıyor. Ebeveynler de travma yaşıyor. Dersleri sadeleştirin. Saati azaltın. Branşlaşmada ayrıntı olsun. Test ders okul hep mekik dokuyorlar. MEB Bakanı bu ıstırabı bu çığlığı duysun. Geç olmadan çözüm istiyoruz. Ders yükü gına getiriyor.
KARAR OKURU 14 Mayıs 2019 20:33
Ali bey kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim çocuğuma bu mücadeleyi yaşarken sizin yazınızı okudum ve rahatladım. Öncelikle teşekkür ederim Fakat hem sistem hem çevreye rağmen çocuk yetiştirmek zor zanaat vesselam
KARAR OKURU 14 Mayıs 2019 15:17
Fen lisesinde okuyan kızıma dışarı çık, bisiklet sür, yürüyüs yap diyorum ama nafile. Ailece bir yerlere gidersek çıkıyor, yoksa hep ders başında. Arkadaşlarından etkileniyor. Malesef ergenler de aileleri gibi hırs küpü. Rakipleri ölse sevinecekler, inanın böyle. Merhamet, sevgi, saygı. Aramayın artık böyle değerleri..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN