Back To Top
Üniversite başarısında liselerin silik fotoğrafı

Üniversite başarısında liselerin silik fotoğrafı

 - Son Güncelleme: 04.09.2018 Salı 12:38
- A +

Lise; Fransızca bir kelime olup  Napoleon tarafından 1801'de kurulan üniversite hazırlık okullarına verilen ad. 

TDK’ye göre ise lise ; sekiz yıllık ilköğretimden sonra en az üç yıllık bir eğitimle hayata veya yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumu. 
Bir lisenin başarısı  iyi insan yetiştirmek ve verdiği akademik eğitimle ölçülür.

Günümüzde ekseriyetle liseler iyi eğitim verme işlevinden  uzak  diploma verme peşindeler. 

Eğitimden arınmış bir Lise diplomasının da işe yaramadığını öğrenciler üniversite sınavına girince  anlıyorlar fakat o zamanda iş işten geçmiş oluyor. Atalarımız, ağaç yaşken eğilir veya demir  tavında dövülür demiş. 

YKS tercih sonuçlarıyla ilgili  ÖSYM’nin paylaştığı verilere göre, 2 milyon 322 bin kişi bu yıl üniversite sınavında girdi. Sınavda tercih yapma hakkını kazanan 1 milyon 749 bin 144 aday kazandı. 

1 milyon 206 bin 811’i kişi üniversite tercihi  yaptı. Yaklaşık 550 bin aday tercih yapabilecekken bu hakkını kullanmadı. 128 bin 500 üniversite kontenjanı da  boş kaldı. 4 yıllık lisans bölümlerinde dahi 58 bin açık var.

Liselerin üniversitedeki başarı durumları:

YKS’de en başarılı fen liselerinde 32 bin mezundan sadece 16 bini lisans bölümlerini kazanabildi. 8. sınıfta sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinde 539 bin mezundan 159 bini 4 yıllık fakülteleri kazanabildi. 234 bin imam hatip lisesi mezunundan 37 bin kişi lisan bölümlerine yerleşti. 144 bin endüstri meslek lisesi mezunundan sadece 4 bini lisans bölümüne yerleşebildi. Milyonlarca lira verilip gidilen özel okulların başarı durumu ise 75 bin 912 mezundan 30 bin 370’i lisans bölümlerini kazanabildi. 

Mevcut sonuçlara  baktığımızda birçok soru aklımıza takılıyor.  Liselerin eğitimdeki işlevleri ve öğrencilerin hayatındaki amaçları nedir? Liseler bu amacına uygun olmadıklarının   ve işlevlerinden  arındıklarının  farkında değiller mi ? MEB, sınavlardan sonra ÖSYM ile eğitimin durumunu masaya yatırıp durum değerlendirmesi yapmıyor mu? 

YKS’de  hatta LGS’de yaşanan  başarısızlığın sorumlusu kim? Öğrenciler mi , öğretmenler mi, eğitim sistemi mi, veliler mi, toplum mu ? 

Başarısızlığın analizi :

LGS ve YKS’de MEB ve ÖSYM okullarda öğretmediği, kavratamadığı, kazandırmadığı bilgi ve davranışları öğrencilerden istiyor. Müfredatta mevcut olan ancak birçok okulda öğretmenin dahi öğretmeye akademik bilgisinin yetersiz olduğu konular sınavda soruluyor. Eskiden okulların öğretmediği öğretmediği bilgileri öğrenciler dersaneleri giderek telafi ediyorlardı. Dersanelerin kapatılması ile bu imkan da kalmadı. 

Sınav sistemi  uluslararası sınav tarzlarına göre sürekli değiştiriliyor. Soru sorma tarzları da buna bağlı olarak değiştiriliyor. Sorular, ezberden arındırılıp yorumlamaya, analitik düşünmeye, akıl yürütmeye, okuduğunu anlamaya, grafik okumaya, analiz etmeye yönelik hazırlanıyor. Değişen sınav sistemine uygun eğitim ilk ve ortaöğretimde verilmiyor. Yeni sınavı sistemine uygun döküman da okullarda yok. Estetikten uzak, görselliği gençlere hitap etmeyecek kadar donuk iki kitap ile öğrencilerin bu sınavlarda başarması mümkün mü? 

Ayrıca öğretmenlerin değişen sisteme göre  kendilerini yenilemeleri yavaş. Sisteme ayak uyduramayan öğretmenler çoğunlukta. Son on yılda eğitimin verileri anlatım tarzları büyük bir değişime uğradı. Lakin birçok öğretmen sınıfa girip yıllardır aynı metodla aynı bilgileri tekrar etmeyi öğretmenlik sayıyor. MEB, her yıl öğretmenlere getirdiği mevcut değişimleri ya yeteri kadar anlatmıyor ya da öğretmenler aynı tas aynı hamamda direnmeye devam ediyor. Hatta okullar LGS ve YKS yok mahiyetinde bir eğitim izliyor. Bu gerçeğin farkında değiller. Son sınıf müfredatı da sınav gerçeğine göre düzenlenmemiş. İki arada bir derede kalan okullar biz müfredata uygun eğitim veriyoruz deyip diplomaya uygun, eğitim gerçeğinden uzak bir yasal sığınmaya dayanarak işin içinden sıyrılıyorlar. 

 Öğretmenlerin akademik bilgileri de  yetersiz. Özellikle 8. sınıfta yapılan sınavlarda  yüzde bir, ikilik dilim ile öğrenci alan liselerde öğretmenlerin birçoğunun üniversiteye öğrenci hazırlamada yeterli akademik bilgiye sahip olmayıp müdüre giderek bunu açıkça dile getiriyor ve  son sınıflara derse girmek istemiyorlar. 

Hangi sınav veya eğitim tarzı olursa olsun  okuduğunu anlama ön planda. Kitap okuma alışkanlığı yok okullarda. Öğretmenin okumadığı içeriğini bilmediği kitabı öğrenciye ne kadar okutabilir? 

Özetle yıllardır  okullarda verilen  akademik bilgiler,  ders işleme metodolojisi yenilenen sınav sisteminin gerisinde kalıyor. Klişeleşmiş ezber mantığıyla öğretmenin aktarımına dayalı eğitim anlayışı sınav sonuçlarına baktığımızda iflas etmiş. 

18 milyon öğrencisi, 915 bin öğretmenin olduğu MEB; Mevlana’nın söylemine uygun bir yenilemeye ihtiyacının olduğu zorunlu.

“Dünle beraber gitti cancağızım/ Ne kadar söz varsa düne ait / Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Feldefeci 30 Eylül 2018 11:12
Dershaneler kalkmadı ki konuşuyorsun bol keseden at
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN