Back To Top
Ekonomik durumu kavramak

Ekonomik durumu kavramak

 - Son Güncelleme: 26.06.2019 Çarşamba 09:42
- A +

Artık sorunları anlama noktasında bir adım gelir diye bekliyordum.

Ne de olsa üç büyük şehrin yerel yönetimi elden gitti.

Topluma bir şeyler anlatma yerine, toplumu anlama anlayışı gelir diye bekliyordum.

Maalesef yine “Kendimizi yeterince anlatamadık” denildi.

Bir kez de anlatmayın, anlayın.

Birazcık toplumu dinleyin.

Nedir dertleri? Nedir sorun? Dava ile sofra doyuyor mu? Dava ile masraflar karşılanabiliyor mu? Dava ile çocuğa harçlık verilebiliyor mu? Okul masrafları dava ile ödenebiliyor mu?

Varsa dava, yoksa dava...

Ama tava boş.

***

“Birazcık sorun olmasına rağmen 2018 yılı yüzde 2.6 büyüme ile kapatılmıştır.”

İyi ama 2018 yılı son çeyreğinde öyle bir küçüldük ki, dış ticaret sayesinde küçülme oranı hissedilen sert küçülmeden daha düşük geldi. Yoksa evdeki tüketim harcaması reel olarak yüzde 8.9 azaldı. Bu azalış 2001 krizinin en sert estiği dönemde ve 2008-09 küresel krizde yüzde 9.3 olmuştu. Kısaca evin içini vuran kriz 2001 ve 2008-09 kriziyle eşdeğer oldu.

“2019 ilk çeyrekte geçen yılın son çeyreğine göre büyüme gösterdik.”

Tabii ki böyledir.

1) Çünkü geçen yılın son çeyreğinde çok sert küçüldük. Bu sayede bu yılın ilk çeyreği daha az küçülünce büyümüş gibi görüldü.

2) İlk çeyrekte bütçede ne var ne yoksa harcadık, kamu bankalarından oluk oluk kredi dağıttık. İşte bütün bunlara rağmen sadece önceki çeyreğe göre küçülme azaldı ama kriz sert şekilde devam ediyor.

“İstihdamda Mart sonrası artışlar başladı.”

İşverenlere ‘İşsizlik Fonundan’ verilen desteği nereye verirseniz verin kayıt üzerinden işsizlik düşer. Çünkü 3 aylık maaş+kesintiler ve kalan 9 ay kesintiler (vergi ve SGK primi) işsizlik fonundan ödeniyor. Bu sayede birçok işveren yakınlarını, akrabalarını evde otururken istihdamda göstererek sigorta ettirmiş ve 3 aylık maaşı da kazanmış olur. Ama ekonomi bir şey kazanır mı? Kazanmaz tabii.

İşin bir de mevsimsel etkisi var. Bahar ve yaz gelince çiftçi tarlaya iniyor, hasat zamanı gündelik işçilik artıyor. Bir de turizmin doğrudan ve yan sektörel etkileri oluşuyor. Zaten o nedenle mart ayında arındırılmamış işsizlik yüzde 14.7’den 14.1’e düşerken, mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik yüzde 13.6’dan 13.7’ye yükseldi.

***

Bu yılın başında 1 trilyon 436 milyar lira olan TL kredileri 14 Haziran itibariyle sadece 56.7 milyar lira artış gösterdi. Bu artışında tamamı kamu bankalarından. 7-14 Haziran günleri arasında ise TL kredileri bile 3 milyar 125 milyon lira azalarak 1 trilyon 492.7 milyar liraya geriledi. Ya da şöyle söyleyelim: Kamu bankaları kredileri bile son 3 haftadır azalmaya başladı. Yabancı bankalar zaten azalıyor.

Bir not daha ekleyelim: Yılbaşında 1 trilyon 435 milyar lira olan TL kredileri ortalama kredi faizi üzerinden hesaplandığında en azından sadece faiz (yüzde 15) işlemesi nedeniyle 215 milyar artması gerekirdi. O artış bile olmuyor.

Tahsil edilen para bile kredilere gidemiyor.

Çünkü kaynak yok. TL mevduatları bile yılbaşından bu yana 14.2 milyar lira azalışla 1 trilyon liraya geriledi.

Peki ne oluyor o paralar?

Bir kısmı dış borç ödemesine giderken, kalan kısımlar da döviz hesaplarına gidiyor. Yılbaşında 192.5 milyar dolar olan döviz hesapları 14 Haziran haftasında 215.9 milyar dolara yükseldi.

Özet söyleyelim: Bankalar TL kaynak bulamıyor. Bu nedenle de kredi veremiyorlar. Artan döviz hesapları da devletin borçlanmasının finansmanında kullanılıyor. Yılbaşında 312 milyar lira olan hazine bonosu ve tahvil varlığı 14 Haziran haftasında 347 milyar liraya ulaştı. Toplam menkul değerler ise 432.9 milyar liradan 534.8 milyar liraya çıktı.

***

Birkaç noktaya daha değinelim...

2018 ilk dört ayında 4 milyar 381 milyon lira olan protestolu senet tutarı bu yılın ilk dört ayında 6 milyar 864 milyon liraya yükseldi.

Geçen yılın ilk 4 ayında 6 milyar 390 milyon lira olan karşılıksız çek tutarı, bu yılın aynı döneminde 14 milyar 337 milyon liraya yükseldi. 

Kısaca piyasada işler iyi gitmiyor.

Ne nakit dönüyor ne de çek...

Ama asıl ümit kırıcı durum başka. Piyasada olan biteni çözemeyen ve bir türlü gerçekle yüzleşemeyen ekonomi yönetimidir.

Hala hayal dünyasında yaşayarak gerçeklerle yüzleşmeden ne yapılabilir derseniz, inanın ben de bilmiyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:51
2 İbrahim Ben sizin kadar bilmem Ancak ekonomilerde dünyanın her tarafında olduğu gibi bahar olur yaz olur kış olur tabii.bir felaket olur.ne bileyim. Ona göre bir istatistik yapılır Sizin probleminizi ben çözebilirim. Öneri olarak bunu başarabilirsiniz. 1- Ülkemizde sadece karakol olsun. Kutuplar gibi. Mesela nebatat bitmesin O zaman enflasyon un en tepesine çıkarız iş ye yok kimseye. 2-turist amaçlı(döviz girişi yasaklansın)eskiden olduğu gibi. (Daha acayip çoğalta bilirim)bu zaten bu hayırlı iş için yeterli olacaktır Bak sizi de zahmetten kurtardım. Selamlar
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:33
İbrahim Yazılarını okuyorum Daha doğrusu hepinizi okuyorum. Ve hepiniz beni hayrete düşürüyorsunuz. Bence siz de yazdıklarınızı okuyun. Yaklaşan bir intikam ve nefret fırtınası görüyorum. Aman dikkat. Yazına gelince “Türkiye 2018 de bilmem yüzde kaç büyüdü ama 2017 de bilmem kaç küçüldü işte bu onun büyümesi idi... “İşte enflasyon düşmeye başladı ama bu tarımsal üretimin fazlalğından kaynaklanıyor da o yüzden düştü.yoksa acayip çıkacaktı. “ “İşte işsizlik son bilmem kaç ayda nekadar azaldı da o aslında bahar gelince işçi lazım oluyor tarlada o yüzden Öyle oldu
Hakkı 26 Haziran 2019 17:51
Sayin Ibrahim bey, yazimuzda "...Artan döviz hesapları da devletin borçlanmasının finansmanında kullanılıyor." Diyorsunuz. Anladığım kadariyla hükümet, bankada vatandaşın actigi döviz hesabını mi borclanmada kullanıyor? Boyle ise bu nasil oluyor?
Yetki az geldi galiba. Ufaktan Bahçeli dolaşıma soktu sadece büyükşehir belediye başkanı seçelim ilçe belediyelerini o atasın demeye başladılar. Milletvekili de seçmeyelim ne iş yapıyorlar ki.
Demircan 26 Haziran 2019 19:08
0
Doğru yoruma ne denir ki.
borego 26 Haziran 2019 16:12
Bunlar ekonomi felan yönetmiyor. İşi olurunu bırakmışlar ya herro ya merro...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:55
İbrahim Bey, ekonomimizin seçimden sonra iyiye gideceğini, faiz ve dövizin kontrol altına alınacağını Reis bizzat kendisi söylemişti. Çocuklarım işsiz 4 yıldır iş arıyoruz, nereye gitsek referans isteniyor. Ak Partiye üye oldular yine de olmadı, olacağını da artık düşünmüyorum. Şu anda torpilsiz işe girmek, memur olmak olanaksız. Arabanın arızasını yaptırdım, kart verdim %18 kdv istediler. Piyasa çok bozuk, hayat çok pahalı, her tarafta satılık ev ilanı, akaryakıt zamlandı. Temel gıdalar roket gibi uçuyor. Yukarıdakiler, aşağıdakilerin halinden ne zaman anlayacak? Tok açın halinden anlamazmış.
Karar Okuru 26 Haziran 2019 14:55
Ekonomiyi damat “idare” etmiyor mu, bahsettiğiniz sorunlardan haberi yok mu, bu nasıl bir siyaset ve yönetim anlayışı? Sayın Albayrak konuştuğu zaman Türkiye’nin ekonomik yönden hiçbir sıkıntısı olmadığı, var olduğu söylenen sorunların aşılmakta olduğu, bir iki ay içerisinde Türkiye’nin ekonomisinin düzeleceğini filan söylüyor. Aradan çok fazla “iki ay” geçti ve bir düzelme yok. Hükümet yetkililerinin ailevi ekonomik durumu iyi olabilir ama halk “isyan” halinde. Albayrak’tan başka ekonomiden anlayan kimse yok mu Türkiye’de?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:05
Başta iktidar olmak üzere(çünkü en büyük pay onun)fert bazında da,toplum bazında da,çeşitli guruplar(partiler,sivil toplum kuruluşları,kanaat önderleri)nefis muhasebesi yapmalıdır.Karşımızdakini suçlamak kolay.Dilin kemiği yok.Ben ne yaptım veya yapmadım?Bunu herkes kendisine sormalı.Egosunu,gurur ve kibrini tatile göndererek yapmalı.Bizi yıkan şeylerin başında,kanaatimce;Ya hep,ya hiç anlayışıdır.İktidar isek muhalefetin doğrularına göz ve kulaklarımı kaparız.Muhalefet isek yine aynı şeyi yaparız,ki son derece yanlıştır.Hak karşı tarafta ise kabul ve takdir edilmelidir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:56
Amerikan emperyalizminin Ülkemize ekonomik savaş açtığını duymadınız mı İbrahim bey.İktidarın uyguladığı politikaları eleştirebilirsiniz,hakkınızdır.Orantısız olmayın.Türkiye'ye diz çöktürmek için iç ve dış mihrakların nasıl çalıştıklarını görmüyormusunuz?,Nato'da müttefik olarak bildiğimiz ABD YPG'ye binlerce tır mühimmat verip,bize saldırtmıyor mu?Türkiye teslim mi olsun?Dizmi çöksün?Bu kadar insafsız olmayın.İktidarın çok hataları var.Faturayı %100 hükümete kesmek doğru değil.Ben birey olarak vatanıma ne kadar katkıda bulunuyorum.Belki de ben birey olarak bu devlete yük oluyorum.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:41
2
Madem yük oluyorsan,at kendini köprüden.
tartarık 26 Haziran 2019 17:08
1
O vatana yük bireyler varya uzaklara açılmayın külliyeye yakınlarına oralara bakın birde abd batı bizi durumumuzu iyi biliyor borcu onlardan almışız biz içerdekilerden iyi biliyorlar ibrahim bey yazdı diye öğrenmiyorlar ibrahim bey ne yapsın işsizlik yok borç yokmu desin bizde abd emperyalistinin kucağına nasıl düşmüşüz öğreniyoruz öğrenmeyelimmmi
karar okuru 26 Haziran 2019 18:06
0
Madem oyle durumumuz emperyaller yüzünden ekonomi çok kötü.Hadi bakalım itibardan tasarruf etme zamanıdır.Herkes lüks makam araçlarından insin.Saraylardan köşklerden lüks yemeklerden vazgeçsin.Öyle ya bisiklete ne olmuş.Ha bu arada 12 tane uçağımızdan feragat edelim. Bize 2 veya 3 tane yeter diye düşünüyorum.Yanlışmı düşünüyorum sence.Ayağımızı yorgana göre uzatma vakti dediğin gibi.Hayır diyeceksen hak değil evet diyeceksen alnından öpeceğim.Söz bende evimi arabamı devlete bağışlayacağım.
Demircan 26 Haziran 2019 19:16
0
Yazdıklarınızın sorumlusu kim.bunu araştırmaya başlayıp gerçekleri öğrenmeye başlayarak hem kendine hemde vatanına katkıda bulunabilirsiniz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:45
Kardeşim CHP zihniyetinin bu millete neler yaşattığından haberin yok galiba.En son 28 Şubat döneminde gördük bunların ne yaptıklarını.27 Nisan E bildirisinde gördük.367 garabetinde gördük.Ben demiyorum ki 17 yıllık AK Parti iktidarında yanlışlar yok.Va.Hemde çok var.En başta güç sarhoşluğu var.Fırsatçı parazitler var.Varda var.Karar gazetesinin muhafazakâr yazarları AK Partinin yanlışlarını dile getirsinler.Eyvallah.Bunda kararlı olsunlar.Tamam.Peki solu cici göstermelerine anlam veremiyorum.Kırk yıllık Kâni,olur mu yani? Bu nasıl akıl tutulmasıdır böyle?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:31
Herşeyin sorumlusu yönetim değildir.devlet desteğiyle evde oturan akrabasına sigorta yapıp devlete maaş ödeten işveren suçlu değil mi? Devlerin hayvancılığı teşvik için verdiği faizsiz 5 yıl ödemeli krediyi almak için kardeşinin ineklerini kendi üzerinde gösteren ve aldığı kredi ile araba alıp dolaylı olarak dışarıya döviz çıkışı sağlayan uyanıkların suçu yok mu?2013 yılından beri kriz var diye algı oluşturanların suçu yok mu?6 yıldır krize karşı çok iyi dayanmışız...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:31
Karar gazetesini tebrik ediyorum.Makaleleriniz kimleri dört köşe yapıyor,dönüp bakmıyorsunuz.Din ile dindar ile dalga geçenleri sevindirin.Hak deyin,adalet deyin,hukuk deyin,demokrasi deyin.Yazılarınızı bunlarla süsleyin.Solun değirmeninin suyu eksilmiş,dönmüyor,oraya bol,bol su taşıyın.
karar okuru 26 Haziran 2019 13:16
1
Haksızlık.Haşa ne din ile nede dindar insanlarla dalga geçilmiyor.Eğer geçildiğini bir gram hissetsem çok ağır tepkiler veririm.Solun değirmeni ülkede sol yokki taşınsın.Bizim derdimiz müslümanlığı hak etmediği yerden insanlardan korumaktır.Sende bunu böyle görsen daha hayırlı bir iş yaparsın.Kimseyi müslümanlık adına ayrıştırmamaktır.Hepimizin Allah(cc)ı tek,Kitabı Hak Kuran Kerim,Peygamberi Hz Muhammed(sav) dir.Bundan kuşkun olmasın.
faruk 26 Haziran 2019 14:47
0
Dindarsan susacaksın dinde hak,hukuk, demek olamaz yani sol kazanır sonra eğer anlayış buysa zaten sol kazanmıştır kendinizi dinin emrine değil sola karşıdakine göre ayarlamışsınızdır dinde hak ,adalet kavramı kişiye göre değişmez kaybeden kendin ailen olsa bile doğru olacaksın ( nisa )135 pardon siz hangi dinden bahsetmiştiniz
tc vatansever 26 Haziran 2019 11:46
Çamlica Cami Karşılık bulmadı çünkü suriyelilere harcanan 45 milyar dolar var ama kendi milletine yok işsizlik had safhada Fetöcüler akape içinde cirit atıyor temizlik yok Pelikancılar resin etrafını sarmış milletten uzaklaştı millet yeni liderini buldu Hayırlı olsun İmralıdan medet umarak pkk ile işbirliği kimseye yaramaz adaletsiz akp tarihe gömüldü
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:22
Onlara kriz yok ki özel uçaklar binbir çeşit yemek lüks evler bunlarun bizi anlaması mümkün değildir!
karar okuru 26 Haziran 2019 11:09
Üstad benim her zaman söylediğim artık bu ülkenin genç dinamik yeni dürüst ahlaklı vicdanlı çalışkan herzaman toplum menfaatini düşünen yepyeni insanlara ihtiyacı var.Bu devlet aklı ile bu işlerin yürüyemeyeceğini yıllardır söyleyip duruyorum.Biz işin geneline bakamayan fazla okumayan fazla gözlemleyemeyen bir toplumuz.Bunu inanın parti bazında yazmıyorum.Artık insan olarak hakkımız nedir bunu bilmemiz araştırmamız gerekiyor.En azından bunu evlatlarımız için yapmalıyız.Lütfen aklımızı başımıza alalım ve hep paylaşmak isteyenlerle paylaşan olalım.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:51
seçim sonrası reis dış mihrakların oyunları sonrası oluşan ekonomik krizden halkımızın bunaldığını görüyoruz diye açıklama yaptı halbuki
ARKADAŞLAR, ÇEK SENET, 90LI YILLARDA DA ÖDENME ORANI BUGÜN DEN FAZLA İDİ, GİDİN BAKIN EMİNÖNÜ, TAHTA KALE, GEDİK PASA, BEYAZ İT KAPALI ÇARŞIYA, ISYERLERI ÇALIŞIYOR, HAMAL LAR MAL İNDİRİP, MAL YUKLUYORLAR, İŞLER OKADAR KÖTÜ DEĞİL, SADECE DEVLETİMİZİN BAZI TEDBİRLER ALMASI GEREKİYOR, EMİSYONU ARTTIRARAK, BANKADAKİ DÖVİZ LERİ YERLİ VE MİLLİ PARAMIZA YÖNLENDİRME YAPARAK BU KAPAN DAN KURTULURUZ, EKONOMİ MİZ DAHA ÇOK SU KALDIRIR, 90LI YILLARDA DAHA KÖTÜ İDİ, KORKMAYIN, BÜTÇE AÇIĞI VAR, ANCAK 90LI YILLARDAKİ KADAR DEĞİL, BİRAZ SABIR.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:45
0
Arkadaş senin neyin kafasını yaşıyorsun, gecen sene 1000 lira harcayarak yaptığım alışverişi net 1675 lira ya yapıyorum.. yüzde 67.5 ? Ekonomiden sorumlu şahsa göre yüzde 20!! Bizim aklımızla alay ediyorlar. Şimdi, memura ve işçiye de bu 20 üzerinden zam verilecek ! 90 lar evet daha kötüydü ama yüzde 30 yuzde 40 zamlar verilirdi ..bayramda seyranda maddi bir takım destekler sağlanırdı. çocuk yapın diyor çocuk başına dalga geçer gibi 40-50 lira veriyor. Kriz yok diyor.. 9 puanlık mesajdan 3 gün geçmiş.. Hâlâ biz"halkin" beklediği değişiklik uzerine tek kelam yok... 25 seneden çok reisin a
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:19
Ben biliyorum! “Güven, ruh gibidir. Bedenden çıktıktan sonra asla aynı bedene geri dönmez” denmiştir ki, doğrudur.
Ferhat Ince 26 Haziran 2019 08:50
"yıl çıkmadan 2.500 000 yeni istihdam yaratacağız" diyerek milletin gözünün içine baka baka palavra atanlar;iş aramaktan yoruldum. nerede sizin devlet adamlığınız,hepsi günü kurtarmak için miydi bunlar?..
Musto 26 Haziran 2019 08:13
Bunların davasını bir turlu anlayamadık anlatmıyorlar ellerini kaldırıp dört yapıyorlar her dört yaptıklarında ülkeden bir şeyler eksiliyor beş deyinde bitsin bu davanız .
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:35
En büyük hata aileden biri damat ekonomi. Bakanı yapılması.bu vicdanlarda kabul görmedi.ve işin ehli görülmedi.bide hata hiç kabul edilmedi .hep kamplaşma yapıldı.bundan sonra yapılacak ilk seçimde ekonomiden dolayı kaybedecekleri kesin.emekliler ,asgari ücretle çalışan lar perişan.gecim sıkıntısı en büyük problem.
Zaten hayat bir yanılsama bırakinda yanılalim
Akrabayı işe almiycan sepetlemek zor oluyor
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 04:55
Millete dava, dava deyip, çaktırmadan saltanatını güçlendiriyor. Ekonominin hali ortadayken yazlık saray yapıyoruz. Sonumuz hayrola.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:59
0
Osmanlı'nın son günlerini çağrıştırdı.
hasan 26 Haziran 2019 03:01
Ne damatmis arkadas bu ulkedeki milyonlardan evine ekmek goturemeyen insanlardan daha mi kiymetli...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:33
0
Eeeee, keser sapı gibi dik duruyordur...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:34
1
Çokomelli hanedanlık!
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:48
2020 - 2019 dam iyi olacak diye duydum ben halbuki. borçları da mı biz ödiycez?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:37
AKP de ekonomiden, tarımdan, devlet yönetiminden anlayan yokmuş. Şimdi anladık, AKP muktedir olmadığı, sadece iktidar olduğu yıllarda devlet ekonomiyi 2012 lerdeki seviyelere taşımış.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:05
0
Devamlı laf ettikleri (benim de pek hoşlanmadığım) Kemal Derviş'in programını uygulayarak ekonomiyi düzelttiler ilk yıllar. Programın ikinci bir ayağı daha vardı ama o kısım uygulanmadı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:35
Tek seçenek kalıyor, Ali Babacan...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:59
5
Türkiyeyi bu faiz girdabina sokanlarda biriside odur
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:30
Sihirli kelime karşısındakini anlamak yada dinlemek.Ama kibirleri müsade etmiyor.Hala kendimizi anlatamadık diyorlar.Millet sizi çok iyi anladı.
ZD 25 Haziran 2019 23:55
Piyasadaki kalburüstü bütün ekonomi yazarlarını okuyorum hepsi sizinle hemfikir. Ekonominin başındakinin ekonomiden anlamadığını ÜZERİNE BASA BASA SÖYLÜYORLAR. O HALDE NİYE DURUYOR. NİYE KABİNEDE REVİZYON YAPILMIYOR. ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:06
1
Kolaymi damada simdi sen kenara cekil demek?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:26
1
kabinede revizyonun çok bir önemi yok. revizyon yapacak olan kişi ülke yönetmeyi bilmiyor. ekonomiden anlamıyor. işin en kötü tarafı da, dünya ekonomi literatürüne yeni bir teori kazandırdığını zannediyor. yani "enflasyonun nedeni faizdir" teorisi. odası değişmeden türkiyede kötü gidiş durmaz.
karar 26 Haziran 2019 01:44
0
bazı insanlar sadakati liyakatten üstün tutarlar.zaten bu insanların akılları diğerlerinden de üstündür!! o akılla sadakatin liyakat eksikliğni tamamlayıp gerçek liyakati elde ettiklerini zannederlerse de durum elbette öyle değildir.
KaRAR OKURu 26 Haziran 2019 02:32
1
İki davarı güdemeyecek adama ekonomi verirsen seni kandırmak için herşey "dava" için diyecek. Dava nedir dersen zaten o da bilmiyor. Kuran-ı anlamadığı gibi yaşadığı hayatın anlamını da bilmiyor. Bakın bunların şeyhlerine şıhlarına bir b.ktan anladıkları yok. Laf geveliyorlar sadece.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:13
0
Tayyip Erdoğan damadı gönderemez.Kapalı devre sistemi.Dışarıya bilgi çıkmasın.Hele hele bayram değil seyran değil iki damat (KUŞNER-BERAT) Trump'ın karşısında toplantıda görünce bu işin çok deri olduğunu anladım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN