Back To Top
Patlıcanı 15 TL yapan ‘gizli el’

Patlıcanı 15 TL yapan ‘gizli el’

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 08:31
- A +

Son haftalarda sebze ve meyve fiyatlarında görülen artışın özellikle Antalya’da yaşanan afetin seralara ve diğer tarım tesislerine verdiği zarardan kaynaklandığı söyleniyor. Diğer yandan içinden geçtiğimiz süreçte ekonomik sistemimizdeki kırılganlıkların ürettiği enflasyonun yani paramızın değer kaybına bağlı hayat pahalılığının pazar ve manav tezgahlarında da yansımasının olması sürpriz sayılmaz zaten.

Keza hükümetin bu problemin çözümünü öncelikli bir gündem maddesi olarak kabul etmesi de normal. Bilhassa seçim sathı mailinde bulunan bir ülkede hayat pahalılığı bir kat daha fazla önem taşıyor hükümet açısından. Çünkü hayat pahalılığı siyasi iktidarların en büyük düşmanıdır. İnsan tabiatı maddi/biyolojik ihtiyaçlarını kültürel ihtiyaçlarının önünde tutma eğiliminde olduğu için geçinme derdi olan bir vatandaşın oy tercihi iktidarın lehinde şekillenmez genellikle. Dolayısıyla “halk sebze” girişimi bu anlamda başvurulan bir önlem olarak görülmeli. Vatandaşın hayat pahalılığından etkilenmesine engel olmaya yönelik hazırlanan ve son haftalarda birbiri ardınca açıklanan diğer önlem paketleri gibi...

Gerçi AK Parti iktidarı için ülkedeki mevcut ekonomik durumun bir “seçim riski” oluşturduğunu söylemek abartılı olabilir. Bir defa dar gelirli kesimler sosyal yardımlar kanalıyla geçim sıkıntısından büyük ölçüde uzak tutulabiliyor. (Geçenlerde açıklandı, sosyal yardım alan 2.5 milyon kişi elektrik faturalarının 70 bin TL’ye kadar olan kısmını ödemeyecek. İlgili bakan bu destekten faydalanacakların -2.5 milyon vatandaşın aile fertleriyle birlikte- 10 milyon kişi olduğunu söyledi. Yani ülkemizde halihazırda 10 milyon kişi doğrudan sosyal yardımlardan faydalanıyor.)

Diğer yandan, son aylarda alınan önlemler çerçevesinde piyasaya bol miktarda para girişi sağlanması, benzin başta olmak üzere belirli kalemlerde fiyatların dondurulması krizin hissedilmesini büyük ölçüde engelledi. Bütün bunlar sayesinde “beka patlıcandan daha önemli” retoriğine ihtiyaç duyuracak ölçüde bir ekonomik kriz algısı oluşmadı toplumda.

Sonuç olarak, her ne kadar “hayat pahalılığı siyasi iktidarların en büyük düşmanıdır” demiş olsak da bugünkü şartlarda AK Parti iktidarı açısından -en azından önümüzdeki seçim için- böylesi bir riskten söz etmek biraz abartı olur.

Ancak, burası bardağın dolu tarafı. Bir de boş tarafına bakmak lazım bu bardağın...

***

Bardağın boş tarafında bugünkü vaziyetin sürdürülebilir olup olmadığı sorusu var. Şimdilerde pek işitmiyoruz ama eskiden “palyatif çözüm” tabiri çok kullanılırdı, yani günlük veya geçici çözüm… Palyatif sözünün kökeni Latincedeki palliare fiili. Bir şeyin üstünü örtmek, gizlemek anlamına geliyor. Yani bir anlamda sorunun üstünü örtmekten, görünürlüğünü engellemekten bahsediyoruz palyatif çözüm derken…

Lafı uzatmayalım, sorunumuz ne? Sebze fiyatlarının yüksekliği. Peki, sorunun kaynağı ne? Kimilerine göre bir tarafta fırsatçı esnaf, toptancı, perakendeci vs. öbür tarafta da dışarıdan ülkemize yöneltilen ekonomik saldırılar. Başka birilerine göre ise artan fiyatlar geçmişteki yanlış tarım politikalarının, halihazırdaki ekonomik sorunların ve mevsim şartlarının birlikte oluşturduğu doğal bir sonuç.

Problemin kendisi ortada zaten, ayrıca sebebin ne olduğu o kadar önemli mi? Evet önemli. Ülkeyi yönetenler karşılarındaki sorunun kaynağına dair hangi görüşü ciddiye alıyorlarsa çözümü o doğrultuda arayacaklardır.

Aslında her iki açıklama da pazardaki veya manavdaki patlıcanın, biberin fiyatını “gizli bir el”in belirlediği hususunda mutabık. Ancak bu açıklamalardan ilki ekonomik istikrarımızı bozmak isteyen bazı güçlerin piyasalarda manipülasyon yaparak veya fırsatçıların fiyatları keyfi biçimde yükselterek bu soruna yol açtıkları iddiasına dayanıyor. İkinci açıklama ise manipülatörlerin elini değil Adam Smith’in “gizli el”ini esas alıyor.

Serbest piyasada fiyat dengesinin insan davranışlarının doğal mekanizması sayesinde oluşacağını savunan İngiliz iktisatçı tüketiciler fayda, üreticiler kar maksimizasyonu peşinde oldukları için dışarıdan bir müdahale olmadığı sürece bu aktörlerin rasyonel davranacaklarını ve piyasanın “sanki görünmeyen bir el tarafından yönetiliyormuşçasına” denge içinde işleyeceğini savunur

Buradan bakıldığında çıkan sonuç liberalizmin “devletin piyasalara müdahalesi çözüm getirmez, sorun oluşturur” anlayışıdır. Ancak devletin denetleyici ve bir ölçüde düzenleyici rolüne de ihtiyaç olduğu inkâr edilemez. Aksi taktirde en basitinden serbest piyasanın “serbest”liği risk altına girebilir. Çünkü piyasa aktörlerinin tekelleşme eğilimi de doğal bir davranış veya güdü olduğu için bunu önlemek için piyasanın dışından bir müdahaleye ihtiyaç olacaktır.

Şimdi bu teorik çerçeveyi bugünkü konumuza bağlayacak olursak, “piyasada tekelleşme yoksa aşırı fiyat olmaz” dememiz gerekir. Çünkü ticaretin rekabetçi tabiatı buna izin vermez. Yani piyasadaki gizli el…

Özetleyecek olursak… Nereden bakarsanız bakın, geçici önlemler adı üstünde geçicidir. Karşılaştığımız sorunun gerçek sebebini tespit ettikten sonra yapılması gereken kalıcı bir çözüm bulup uygulamak olmalıdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kenan 13 Şubat 2019 09:53
Çiftçi kendi ürününü kendi satmalı. Bu amaçla kooperatifler desteklenmelidir.
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 05:12
ya kardeşim seçime kadar milleti kekliyorlar işte. millet bunu yiyormu? evet yiyiyor. adam patlıcan kuyruğuna girmiş hala bundan elli sene önce yağ kuyruğuna giriyorduk diyor. akpyi övüyor. ne diyek millete tayyip az bile yapıyor
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 00:35
İnsanımızı kuru soğan, patlıcana almak için 2 saat kuyruğa sokan, 55 kanalda bunun reklamını yapan sistem-Parti iflas etmiştir. Bağcılar esenler deki yoksullar kovacak sizi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 23:50
Kış günü patlıcan mı yenir. Anam yazın patlıcanı, biberi, dolmayı kurutur. Kışında yeriz. Bu soğuk mevsimde kış meyve ve sebzeleri yenir. Allah akıl fikir versin.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:11
Tanzim satış hedefi 12 den vurdu ki harıl harıl ucuz sebze elestiriyor tatlisu solculari :)
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 22:22
51
ak trol konuştu dagılabiliriz
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 23:55
7
22;22 kara troll dagilin dedi
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 18:55
Eğer bu kısa sürelik seçim yatırımıysa, her mahalleye ramazan çadırı kurup insanları doyurmaları daha pratik bir yöntem olurdu. Çünkü nasılsa bu satışlar kar amaçlı olmadığından zarar edecekler ve o zarar bize vergi olarak geri dönecek. Hem de sorun çözülmemiş olacak.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 18:50
Merak ediyorum bu olaylar chp iktidarında olsaydı bu yazar ve bunlar gibi iktidarı temize çıkarmak isteyen yazarlar yine bu şekilde mi yazardı. Efendim işte seraların zara görmesi dış mihraklar fırsatçılar mı derdi. Ki bu ülkede bugüne kadar fırsatçı yoktu dış mihraklar müdahalede bulunmaz doga olayları sonucu seralar tahrip olmazdı. Hepsi işe bakki bu sene bu iktidar zamanında çıktı. Ne dertleri varsa artık kusursuz iktidarımızla...
KARAR OKURU 13 Şubat 2019 01:32
4
ve sebze çadırları CHP iktidar zamanında olsaydı AKP nin 2 azılı yayın organları durmadan 24 Saat karalayıcı manşet yapardı Allah'tan CHP iktidarda değil .
Muhtefi. .. 12 Şubat 2019 18:28
Sebze, Deterjan vb Maddelerde Fiyatlarda SUİSTİMAL mutlaka vardır. Kar İnsanoğlunu Gidiklar. :))..Tek sebebi bu değil tabi ki malın azligida önemli sebebtir. Fiyatları Tetikleyen Unsurlar önemli. FAİZLER en önemli sebeb. .bununda CARİ ACIK tetikliyor. CARİ Açığıda Sanayi Üretimin olmaması. Sanayi uretiminde ise Hak ve Adalet, Liyakat.. İşlerimizi Ehil kişilere bırakmıyoruz. A.B.Ç. .Partiler arasında PARTİZANLIK ile ömür geçiyor. .DEVAMLILIK esastır Başarılarda..ne olacak sanki onun partisi Hükümet olsa. Hayaller, Hayaller. :)).
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 16:48
Deli dumrul köprü ve yollarından sonra üzerine bir de deli dumrul sebze ve meyvelerimiz oldu iktidarın suçlu arayışında çıktığı yolda kendini haklı çıkarmak için açtığı tanzim satış noktaları geldiği gibi gider ama hiçbir zaman bizim buralara uğramayacak zararına satılan ürünlerin vergi yükü yine bizim sırtımıza vurulacak ah bir aynaya baksalar gerçek suçluyu bulacaklar amma belki de aynı çok kirlidir
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 16:34
RTE"Temizlik ürünlerinden tutun marketlerde ne varsa onların da belli bir kısmını buralarda satmaya başlayacağız" demiş. Resi,"Devlet manav ve kasaplık yapmaz" demişti KİT leri özelleştirirken.Satmayı düşündüğü malların bir çoğu buralar da üretilirdi Enerji,kömür,kumaş,ayakkabı,pamuk,yağ,kolonya,deterjan,et,bakliyat,şeker vs. Aslında hasta edende,yaralayan da kendi tedavi ediyorum diye kandıran da.Maksat Rant olsun.Özel Hal Yasası ile bu sektöre de çökecek ganimetçi kafa. Şimdilik hokkabazlık ile CUMHUR'u kafalıyorlar.Turpun büyüğü heybede:
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 16:20
Akitten ali ihsan in Patlican yazısını okuyun.yine müthiş.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 15:57
Üç Kağıt Ekonomisi der Osman Altuğ hoca .Bunlarınki de Üç kağıt çözümü.Ayıp,günah.Tarım bakanı çözümü 1 ay önce Sebze ve meyveyi kendi mevsiminde yerseniz sorun çözülür'DEN!.Dün TV de baktım Reis'in emri ile bu adam mevsimi olmayan sebze satıyor tezgahta.Yuh. Hedfe koyduğunuz HAl ve Pazarcı esnaf kaç çeşit maliyete katlanıyor.KDV;rüsum,sigorta,kira,işgaliye,nakliye,fire vs. Sen kalk devlet memuru,aracı,meydanı bedava ve vergi yok maliyet SIFIR ancak, yarıya düşürdük fiyatı diye tafra yap.Yuh.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 14:50
Vatandaşı kuru soğana muhtaç edenler hesap versin! Halkın parası ile yoksula sebze dağıtıp kendini temize çıkaramazlar.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 18:02
12
Halk sebze 12 den vurdu.kozunuz gitti.Yoksula sebze dagitilmiyor.aracı karsız maliyetine satis var.velevki dagitilsin yoksul da halk..kendini temize cikarmasi gerekenler apocu hdp ile is tutanlar.
Turgay 12 Şubat 2019 14:43
Tanzimin sattığı malın faturasını bilmemiz lazım. Üreticiden 4'e alıp 3'e satmadıklarını nereden bileceğiz. Tabi bu arada esnafın vergisinden,elektriğinden suyundan ,kirasından ,nakliyeden filan bahsetmiyoruz. Aradaki farkı nasıl olsa vergi verenler ödüyor. Seçim bitince bu değirmene su yetişmeyeceğinden yine eski tas eski hamam olur. Ama asıl acısı 40 sene evvel CEHAPE'nin uyguladığı tanzim satışlarına can simidi diye sarılmalarında.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:52
9
Chp hdp iliskisini sorgulasan bu kadar dogruyu bulurdun
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 14:01
Cumhuriyet Halk Partisi grup toplantısında konuşan Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mısır'a iade edilip idam edilen Hüseyin'in konusuna değindi karar gazetesi yazmasaydı AKP lilerin haberi olması diyen Kılıçdaroğlu AKP nin Türkiye'de Rabia acılık yaptığını ama ülkeye sığınan bir insanı da idama gönderip astırdığı mı söyledi.
BOŞ ATMAYIN 12 Şubat 2019 17:37
8
ispatlayın sığınma başvurusunu ve idam bilgisinin tr de olduğunu. anca traş yapıyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:44
Bence meyveyi sebzeyi zamlı andıran AKP önce zamlı andırıyor Ondan sonra diyor ki bir zammı biz yapmadık dış güçler yaptı diyor ondan sonra meyve sebze satış çadırları kuruyor ve bunun üzerinden şov yapıyor yani bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor ekonomi mahveden bitiren kendileri ama Acıların Çocuğu Emrah modunda olanlar da kendileri.
internet filozofu 12 Şubat 2019 13:38
Ben pazarcı ve manavcı esnafını yerinde olsam AKP ye bundan sonra bir tane bile oy vermem AKP tanzim satış çadırları kurarak manavcı ve pazarcı esnafının ekmeğine kan doğradı Bu saatten sonra AKP ye oy veren pazarcı ve manavcılar çok büyük hata yapmış olur Çünkü AKP kendi yandaşımı zengin ederek tanzim satış çadırı altında adı altında yeni bir rant kapısı açtı Kim bilir kaç tane yandan zengin olacak buralardan yine bir avuç yandaşı zengin edecekler
karar ÇİZERİ 12 Şubat 2019 15:32
12
ben hdpcilere oy vermeyeceğim.
karar okuru 12 Şubat 2019 13:33
Burada bazı yandaş trollerin yorumlarını okuyorumda hakikaten utanç verici bir durum. Dün tv lerde izledimde gerçekten utandım. Altmış Yetmiş yaşındaki insanları kuyrukta bekleten onyediyıldır iktidarda olan bir zihniyet. Bu kadar ayıp ve üzüntü verici bir durumdan bile kendilerine paye çıkartmaya çalışan zavallı bir zihniyet. Utanmadınızmı bu çağda o yaşlı insanları kuyrukta bekletmeye ve böyle yaşamaya mahkum etmeye.Hakikaten çok utanıyorum kendi ülkem adına.Sizleride esefle kınıyorum.Yazıklar olsun.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 15:37
14
vatandaş mutlu. hesabı fırsatçılardan soracak.
karar okuru 12 Şubat 2019 18:01
52
sen mutlumusun o yaşta insanların kuyrukta bekletilmesinden. Ahlakın ,Vicdanın , Adaletin olmadığı yerde bizde kime laf anlatmaya çalışıyoruzki.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:05
10
18:01 kuyrukta bekletme derken ? Bekleten firsatcilar..Derdiniz o degil.ajitasyon yapma.derdiniz ucuz sebze sunulmasi.firsatcidan alsa bankada borc kuyrugunda bekler.hukumet fiyati artiran degil dusurendir.
musto 12 Şubat 2019 13:27
İktidarın gayrı resmi yurt içine yayılmış iki adet marketler zinciri var yurt dışından ithal etleri bunlar satıyor. Ne oldu birden bire sokak satışı başladı nerden alıyorsun bir anda bu kadar zerzavatı yandaş marketlerin malını milletin kesesinden şov amaçlı pazarla.
E.K 12 Şubat 2019 13:18
Daminiz akiyorsa ilk yapacaginiz damlanin altina bir kova koymaktir. Gecici olarak sorun cozulur...Ancak sorun olan catiyi onarmasaniz ayni sey tekrar eder.... Tanzimli sebze satisi surdurulebilir degil.... Yapilan iyi niyetle yapiliyorsa (secim yatirimi degilse) takdir etmek gerek. Ancak, patlican hayati bir sey degil. Olmasada olur. Barinmak ihtiyaci hayatidir. Gelismis ulkelerde belediyeler, konut yapip az gelirli insanlara cok dusuk faiz ve taksitlerle satiyor. Yani asgari ucretli ev sahibi olabiliyor... Ayni uygulama bizde olamaz mi? Kirasi, vergisi, calisani olan esnaf ne durumda?
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:01
80 milyon nüfusun 10 milyonu doğrudan yardım alıyor diyorsunuz. 17 yıllık iktidarın geldiği bu nokta ile övünüyorsanız yani bardağın dolu tarafı bu diye müdafaa edebiliyorsanız başka diyecek sözüm yok. Bu yardımların kimin kesesinden çıktığını da yazarsanız iyi olur.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 20:58
8
Benim kesemden çıkıyor muhtemelen. Hiç şikayetçi değilim hatta o yardımlara muhtaç olmadığım için mutluyum.
Bu sebze ve meyve fiatları .gıda fiatları sdece Istanbul ve Ankara'yı mı etkiliyor?Diğer 79 ili yok mu sayıyor bu uygulanan ekonomi sıstemi?
EMEKLİ AMCAYA 12 Şubat 2019 13:53
4
diğer illere de yayılacak sabret
Bitikçi1453 12 Şubat 2019 12:43
6tl patlıcan ucuzmu? 2 tl salatalık ucuzmu, 3 tl domates ucuz mu önce fiyatların aşırı yükselmesine ses çıkarma göz yum sonra ortay çık kahramanlıklar yap fiyatları aşağı çek ki inceleyin bu fiyatlarda ucuz değil. Başarı hikayesi yaz. Aynı dolarda ki gibi doları 7tl yap sonra papaz üzerinden anlaş 5.2 ye düşür halbuki hamle baştan yapılsa hatta hiç papaz hikayesi olmasa dolar şuan bel ki de 5tl nin çokaltında olacaktı. Yani kurgula oyna sonra başarı hikayesi yaz nasıl olsa 10 milyon muhtaç peşinen yiyor Bi de şu her şeyin terörist ve terörle mücad
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:20
Her seçim öncesi şovu yapılan çılgın projelere saçılıp savrulan milyar dolarların patlıcan, kuru soğan fiyatında hiçmi etkisi yok? Kuru soğana muhtaç düşürülen, kuyruklarda bekleyen yoksullar getirirmi Akp nin sonunu? Aç işsiz insanın tepkisi ne olur tahmin etmek zor. Yeni gezi Bağcılar dan, Esenlerden patlamasın sakın.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:09
Pahalı köprüye karşı ucuz köprü yapılmalıdır. Köprü terörüne hayır. Ucuz doğalgaz satışı, ucuz elektrik düşünülmelidir. Reis bir çözüm bulur. Endişeye mahal yok.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:01
tanzimlerin önünde bir buçuk kilometre kuyruk varmış. ben çocukken de eti etbalığın kuyruğundan alırdık. saatlerce bekledik adam başı bir kilo kıyma, bir kilo kuşbaşı alalım diye. döndük 70 lere. işin ilginci de bu durum başarı olarak pazarlanıyor, daha ilginci de akparti seçmeni bunu satın alıyor.
Heheh 12 Şubat 2019 12:34
17
Online satiş da yapilacak.kuyruk bahanenizde gider yakinda elinizden :) secime yeni bahaneler ayarlayin.ama bu sefer mutfak pahaliyi bahane etmeyin.halk yemez.gercek niyeti gordu
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:15
59
24 saat kanal a seyreden kitle bunlar beyin errror
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 10:57
"Ancak devletin denetleyici ve bir ölçüde düzenleyici rolüne de ihtiyaç olduğu inkâr edilemez." Bu görüşünüze katılmıyorum. Patlıcand a nasıl bir tekelleşme olabilir. Pazarda kontrol edilemez sayıda alıcı satıcı ve aracı varken.
ÖTÜKENLİKURT 12 Şubat 2019 10:47
Ülkedeki uçan kuştan haberi olanların, yıllardır tarım ürünleri üretimindeki gerileyişi görmedikleri düşünülemez! Bu gerilemenin ithalatla halledilmesinin bu günlerdeki fiyat tırmanışına yol açacağını göremedilerse, o halde, devlet makamlarını terkederek, manav tezgahının başına geçip hıyar satmaları, o makamları da ehline bırakmaları en hayırlı yoldur! Tanzim satışın tarihi geçmişinden haberdar değillerse, bunların dünyadan haberleri yok demektir ki vahim olan da budur!
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 10:36
Kasım aralikta enflasyon dusurucu hamleleri maas zammina baglayanlar nerdesiniz ? Hukumet elektrik su tanzim vb enflasyon dusuruculere devam ediyor.size gore simdi zamlara baslamaliydi.maas zammi belli olmuştu...ama durum öyle degilmiş.. asparagasmış maas zammi icin enflasyonun dusuruldugu.haa 20 enflasyonada 26 zam verildi asgariye.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:41
Tanzim satış online siparisle eve de gelecek. Kuyruk alaycilari yine gol yedi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:16
Hükümetimizin hiçbir kabahatinin olmadığı, illet ittifakının körüklediği bu gıda terörüne önlem alındı. Ucuz zebzeyle vatandaş buluştu. Sağolsunlar. Ancak şu tehlikeye dikkat etmeliyiz. Cumhur ittifakına oy vermeyen kişiler de ucuz zebze alıyorsa çok vahim. Derhal önlem alınsın. Laab laab lab.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:07
0
Bence gbt ve mülakattan geçenlere satış yapılmalıdır. Algı oparasyonlarına dikkat.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:13
Bir tanıdığım orta sıralardaki Tıp Fakültesini kazandı. Dıştan bakanlar için Tıp fakültesini kazanmak büyük başarı gibi görünür. Ama bu tanıdığımın potansiyeli çok daha büyüktü. Başarısı olması gerekenin ancak yarısı idi. AKP'ye oy veren, yaptıkları işleri sayanlar olması gereken çıtayı söylemiyorlar. İşleri yaparken de nelerden vazgeçerek yapıldığını hiç düşünmüyorlar.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:59
Her yere Meclis Lokantası isteriz. Her mahalleye Millet Kiraathanesi, her ilçeye Millet Bahçesi. Millet, milletin vekilinden daha mı kıymetsiz. Söz verdiniz. Başkanlık gelecek uçacağız dediniz. Elinizi tutan mı var yapın o zaman. Haa yapamıyoruz, derseniz verilen oy itina ile geri alınır.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:58
Karatroller kazıkci firsatcilarin safına gecti :)) dertleri mutfak degilmiş
Karar Okuru 12 Şubat 2019 08:46
Herkesin cebine uzanan gizli el ayni eldir. Kapitalizm.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 11:23
54
Kapitalizmin en vahşisini, fıtratı onunla bütünleşmiş bu iktidar döneminde yaşıyoruz.
evin 12 Şubat 2019 07:39
senelerce cumhuriyetin bütün işletmelerini haraç mezat sattılar, devlet bu işleri yapmaz diye bağırdılar...sonunda da manav dükkanı açtılar... bu ibretlik hikaye unutulmayacak...
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:50
27
Belediyelerin gorevi bu zaten.ayrica piyasa bozucu islemi duzeltmekle , kar amacli devletin bu islere girmesini ayirt edemiyorsan hic yazma.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 05:09
Eyy Amerika diyorduk konu nerelere geldi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:52
27
Abd nin ic uzantilarini aglatmaya basladik.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:59
52
Amerika'da Trump seçilince şükür secdesi yapan Ak troller neredesiniz
musto 12 Şubat 2019 14:55
10
Amerkan mallarından gümrük vergilerini sıfırladık bizim mallardan aldığı vergi yerinde duruyor anlayacağınız haracını verdik seçime kadar sesini çıkarma dedik.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 19:12
7
13:59 trump tehdit edince sevincten hoplayan karatroller nerde
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 04:58
Her şey yüksek örneğin ; vergilendirme,akaryakıt,sgk,stopaj,kira,elektrik,doğalgaz,telefon faturası,trt katkısı,21 bin ₺ milletvekili maaşı,80-100 bin ₺ başkan maaşı çift dikiş,Saray’ın giderleri ve son olarak kurşun fiyatı.Düşük olan sadece asgari ücret. Sonuç patlıcan 15₺ .
trl savar 12 Şubat 2019 03:45
Kanal A'da Erkan Tan aynen şöyle dedi Kulaklarıma inanamadım sebze-meyve fiyatını Amerika yükseltiyor Muş Yahu arkadaş bunlar bu kafaya ulaşmak için ne kullanıyorlar anlamış değilim
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 12:12
34
Boollll sıfırlı maaşlar alıyorlar daha ne olsun..
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:06
35
Hak etmedikleri pozisyonlarda ham etmedikleri paraları kazanıyorlar: bir kutu haptan daha çok bağımlılık yapar!
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:40
Ben patlıcanı 15 lira yapan gizli edip oldum , AKP
80000000 nüfuslu ülkede 10000000 AKP yandaşı örtülü ödenekten maaş bağlandı bunların kursağına giren para kul hakkıdır yetim malıdır Ben hakkımı helal etmiyorum zehir zıkkım olsun
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 08:54
24
At yalanı...
musto 12 Şubat 2019 01:53
Akşam haberlerde iktidara yakın kanalları izliyorum bakanın biri üsküdarda biri ankarada zerzavat satıyor halk kuyrukta mutlu birilerine ders verdik diyorlar belli bir kg üzerinde satış yok rahmetli ecevit döneminde böyle sıkıntılar olmuştu kardeşim işsiz sayısını azaltmaz geliri artırmazsan yakında kolhoz çiftlikleri kurarsın.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 01:32
Maliyetleri olabilir mi ? Mesela personel,sgk,kira gideri,lojistik,elektrik,vergi,raf reyon,temizlik,hijyen,kdv vb giderleri de olabilir mi? Tamam patlıcan 15₺ olmasın ama işyeri giderleride yoğun. O zaman hiç uğraşmayalım Meclis Lokantası açılsın aynı fiyatlara vatandaşa çok daha ucuz yemek verilsin.vatandaşı düşünüyorlarsa
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 01:49
29
01.32, Kardeş pes yani, muhalefet etmek uğruna seni kazıklayanı aklamaya çalışıyorsun...
KaRAR OKURu 12 Şubat 2019 01:26
Çoban aklımızla bile bu işin çözümü çok basit buluyorum. devlet olarak Çiftçileri topla kooperatifler kurdur (çiftçiler kooperatife ortak, yönetim profesyonel olmalı). Mazot, tohum, gübre konusunda avantajlı imkanlar sun. Antalya, Mersin, Adana havzasıdan ürünleri gemiler ile İzmir ve İstanbula nakliye et. Aracıları aradan kaldır. Kooperatif kendi ürününü kendisi satsın. Gelirini üreticiye paylaştırsın. devletin görevi sadece sıkı ve gerçekçi denetim olsun.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 01:46
0
Olabilir, neden olmasın?..
Karar Okuru 12 Şubat 2019 01:53
51
Iste budur ama bunu yapacak iktidar bu degildir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:20
18
Olmaz yöneticiler suistimal ederler, kooperatif yöneticileri ve devlettekiler. Aracı şart ancak rekabet şartları oluşmalı.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 10:45
5
Sovyet sistemi gibi planlı ekonomiye geçelim diyor ve onay alıyor bu göruş.. Kafayimi yedik hep birlikte.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 14:13
0
10.45 kominist sistemi değil tarımda en iyi olan ülkelerin sistemi. Ben zaten komünist sistemi görmüş yaşamış biri olarak o düzeni bilirim. Avrupa'daki genel uygulama böyledir. Bizde en sorunlu alan miras kanunudur. Tarlalar bin parça olmuş. Herkes kafasına göre ekiyor. Yanasik arazileri koop. eliyle birleştir. Rasyonel tarım uygulamalari ve denetim ile en kısa sürede netice alırız.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 01:01
Patlican iki aciklamayla 3 te 1 fiyatina geliyorsa kimse maliyetler palavrası sıkmasın bunun adı fırsatçılıktır.halk sebze de mukemmel bir kapak niteliginde oldu..bunların anladığı dil bu.. tabi fiyatlardan secimde nemalanmak isteyenler ve fırsatçı ağalar üzülecek ama mesele vatandaşın mutluluğudur.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 01:54
52
Pazarcının veya marketin kirasını ver, personelin maaşını ver, nakliye ücretini de ver, vergisini ver, meyve-sebze de oluşan en az %25 çürüme payını karşıla, elektrik su vb giderlerini de ver. O da o paraya satar zaten.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:10
5
Para politikasi; piyasaya ilave para arz ederseniz kisa vadede piyasa canlanir uzun vadede enflasyona neden olur. Kamu marifetiyle yapilan sebze satisi ilk etapta fiyatlari dusurur uzun vadede ise fiyatlari artirir. Kamu haksiz rekabete neden olur cunku imtiyaz sahibidir. Kar edemeyenler piyasadan cekilicektir. Ve Kamunun bu acigi ikame etmesi bir noktadan sonra mumkun olmayacaktir. Belki bazi urunleri raflarda bile bulamayacak hale gelinir. Ayrica Kamu eliyle yapilan bu isten bazilari ceplerini dolduracaktir. Ama enflasyon sonuctur faiz sebeptir teorisi londra borsasi nizamina bile anlatild
Moshe 12 Şubat 2019 07:55
Peki tanzim satisi yapan belediye gorevlisinin maasi? Saris yapilan yerin kirasi? Belediye tasitlarinin masrafi? Satisfy yapiliyor vergi yok? Bunlari halk oduyor. Tipki osmangazi koprusu gibi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 10:30
4
07:55 makul maliyetler zaten fiyata eklenir de aşırı kar hırsıyla eklenen artık olmyacak
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 10:34
4
07;55 tanzimde makul maliyetler fiyata dahil.kimse bisey odemeyecek
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 11:11
0
Korku faktörünü de göz önüne aldın mı? Örneğin devletlüyü kızdıranın kendini kodeste bulması faktörü?
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 00:48
Tanzim Satış başladı... Patlıcan 6 liraya düştü. Ne oldu da fiyat böyle düştü... Bu işte gizli, aşikar illa ki bir el var...
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 02:44
Evet gizli el doğru.TUİK enflasyon hesabını tanzim fiyatını alacak o zaman enflasyon düşük çıkacak vatandaş ise çok az maaş alacak ama sonucunda ise cebinden çok daha fazla harcama yapacak.Gizli el bu olmasın.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 10:36
6
02;44 fiyatlar dusuyorsa tuik de enflasyonu dusurecek tabi..kasim aralik da az zam vermek icin enflasyon dusurucu hamleler geliyor dediniz simdi de ocak subatta enflasyon dusurucu hamleler geliyor.sizin teori cöktü
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN