Back To Top
PKK’nın güvendiği dağlarda kar var

PKK’nın güvendiği dağlarda kar var

 - Son Güncelleme: 25.12.2018 Salı 09:16
- A +

Trump’ın ABD askeri varlığını Suriye’den çekme kararının arka planı ve gerekçeleri daha çok tartışılacak gibi görünüyor. Ancak konunun tartışma götürmeyen yanı Suriye’de hatta Ortadoğu’da yeni bir sürecin başlamış olduğu gerçeği. Bugünden sonra bölge aktörlerinin birçok alanda tutumlarını yeniden belirlemelerini gerektiren ciddi bir zemin değişikliği gerçekleşiyor çünkü…

Daha önce Bush yönetiminin müdahaleci dış politika anlayışının yol açtığı sıkıntılardan ülkesini kurtarma vaadiyle iktidar gelen Obama ABD’nin stratejik önceliğinin Ortadoğu yerine Asya-Pasifik havzası olarak belirlendiğini deklare etmişti. (Bu bakış açısına bugünkü Başkan Trump’ın çok daha yakın olduğunu biliyoruz.) Ama sonra birtakım siyasi mecburiyetler hasıl olduğu için Obama yönetimi IŞİD’in yol açtığı bölgesel krize müdahale etme gerekçesiyle oluşturulan uluslararası koalisyon çatısı altında Suriye’ye asker gönderdi.

IŞİD’le mücadele koalisyonu içinde “yerel güç” olarak “PKK’nın Suriye kolu” olan YPG/PYD örgütüne yer verilmesi Türkiye’de eskiden beri kuşku ve kaygı oluşturan “ABD’nin Kürt devleti projesi”nin hayata geçirilme girişimi olarak algılandı. IŞİD’den boşalacak alanı PKK’nın doldurmasına yönelik bir oyun olarak gördü Ankara bu girişimi. Sadece Ankara’nın algısı veya kuşkusu değil, anlaşılan Kandil’in gelişmeleri değerlendirmesi ve beklentisi de bu merkezdeydi. Nitekim, o günlerde PKK “İkinci Çözüm Süreci”nin başlangıcında ilan ettiği ateşkesi bitirip terör eylemlerini yeniden başlattı. Çözüm sürecinin sağladığı kazanımları berhava etme pahasına… Bu yolla ne devlete taleplerini kabul ettirebilmesinin ne de ülkede veya bölgede kurguladığı siyasi hesapların önünün açılması mümkün olmadığı halde…

***

Bu yaklaşım Ortadoğu’da yeniden şekillenmekte olduğu düşünülen politik dengelerle ve özellikle Kuzey Suriye’de ortaya çıkan şartların yıllardır rüyası görülen bir Kürt devleti kurulmasını mümkün hale getirdiği “analiz”ine dayanıyordu…

Ama PKK ve müttefiklerinin yalnızca Suriye’de oluşan karmaşada belirli bir arazi üzerinde “ekolojik, feminist, komünal ve kantonal Kürt devleti” projelerini hayata geçirme fırsatı bulduklarını varsayarak çözüm sürecinin kazanımlarından vazgeçtiklerini düşünmek yeterli görünmüyor.

Akıl ve mantık çerçevesinde olaya bakarsanız, seçimde 80 milletvekili kazanarak meclise gelmiş olan siyasi kanat aracılığıyla ve destekçilerinin temin ettiği propaganda imkânlarını kullanarak bu amaç doğrultusundaki faaliyetlerini sürdürebilirlerdi. Hendek provokasyonuyla devletle “içeride” çatışmayı ve bunca kaybı göze almalarına gerek yoktu. Demek ki başka bir gerekçe vardı bu riski göze almalarında. Belki Türkiye’yi “içeride oyalamak” hesabıyla hareket ediyorlardı. Belki de PKK’yı yöneten kadrolar Türkiye’deki siyasi iktidarın pek yakında değişeceğini düşündükleri için böyle bir tehlikeli işe giriştiler. Belki de 15 Temmuz benzeri bir girişimi daha o günlerde bekliyorlardı. Her ne olursa olsun, “güvendikleri dağlar” vardı.

PKK’nın sivil kanadı bir yanda, yakın ve uzak müttefikleri öbür yanda, bütün unsurlarının bu bize mantıksız gibi görünen girişimi sorgusuz sualsiz benimseyerek destek olmaları başka türlü açıklanamaz.

İşte o günlerde PKK sempatizanlarına hitaben “Kürtler kendi geleceklerini uzak coğrafyalardaki konjonktürel dostlarının siyasi hesaplarına ciro etmesin. Çözümü burada arayın, sonra bir gün konjonktür değişirse güvendiğiniz dağlara karlar yağar” uyarısı yapanlar bugün haklı çıkmış görünüyorlar.

Trump’ın Suriye’den çekilme kararı bir kere daha gösterdi ki bölge dışı güçlerin geçici şartlara bağlı desteklerine güvenerek bölgenin değişmez unsurlarını karşısına alanlar daima hüsrana uğruyorlar. Geçmişte başka toplulukların da acıyla tecrübe ettiği bu kuralın yalnızca Amerika’yla ilişkilerde değil, sözgelimi İngiltere’yle, Fransa’yla, Rusya’yla vs. girilen yollarda da geçerli olduğu akıldan çıkarılmamalı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Aralık 2018 11:26
Ümmet refleksi ideallerde kalıp eylemlerde sadece ulus refleksi hudut dürtüsü hakim oldukça dini söylemler hep akim kalacaktır. Komşular İslamı odağına almadıkça diğer unsurlar hamiliği uzakta ararlar. Kaos. Dış odaklar. Enkaz bu sebeple yaşanıyor.
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 23:02
yani diyorsun ki kurtler yine tek baslarina kaldilar simdi istedigimizi yapacagiz yazi o manaya geliyor. E zaten bu gune kadar oldurmuyormuydunuz kurdu? Ehh iste kurtlerin musluman komsulari ne kadar musluman olduklari ortaya cikiyor Ne insan haklari taniyor medeni dunya gibi nede islamin evrensel hak hukunu Boyle komsularin Allah belesini versin Birgun zaten bulacaklar bu kadar haksizlik ebedi surup gidecek degil ya Dun irak bu gun suriye bakalim yarin darisi hangi ulkenin halkinin basina eee devlete destek veren bunca zulme razi olan halkin gunahsiz oldugunu kimse deyemez darisi irn
Kin ve onyargi 25 Aralık 2018 20:39
Kin ve onyargidan insanlik, sadakat beklenemez; Turkun, Hacli soykirimindan kurtarip hic birini inkar etmeden, dinine, diline karismadan binyil huzur icinde yasattigi Aryan, Ermeni, Fars, Yezid, Grek bugun Turke kin kusar, ihanet eder, arkadan hancerler olmuslar. Hata onlarin degil, hata, Haclilarin vaktinde ABD'de 40 milyon Kizilderili, Avustralya'da 20 milyon yerliyi kestigi gibi, Anadolu, Rumeli'yi tertemiz etmeyen Turkun hatasidir. Turk/islam'da haksiz yere cana kiymak haramdir. Varsin Turkun seferde yesil ekine basmayisini, haksiz cana kiymayisini zayiflik sansin munkirler, iblisler.
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 17:11
Halklar arası düşmanlığı körükleyen; sahte anti-emperyalist bir yazı yazmışsın. Dünyanın celladı ABD ile Saray'larda BM lerde kaç defa görüştü mazlumların koruyucusu "yüce" devletimizin temsilcileri? Türklük ve Sünni Müslümanlığa sıkışmış kimliğinden kurtulabilirsen fikirlerin özgürleşebilir.
Karar okuru 25 Aralık 2018 20:15
0
>>25 Aralık 2018 17:11
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 14:53
Etnik milliyetçik yapan her oluşum cumhuriyet için kanserli hucredir..yok edilmelidir...başta pkk denilen kanser olmak uzere...
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 18:44
2
MHP?
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 14:29
Pkknın dağına kar yağdıracak irade Türkiye'nin elinde.Ama son 150 yıllık tecrübe irdesi değil.Belki Risaleinur' u okuyup anlayıp uygulayacak irade bu.
musto 25 Aralık 2018 12:38
Niyet hayır akibet hayır doğuda biraz palazlanan ve işşiz kalan da batıya göçüyor bir çoban 15 çocuğum var devlet yardım etsin der al sana istediğin kadar eleman hangi birini istihdam edeceksin birilerinin askeri olacak bunu kültürel haklarla düzeltemezsin karnı doymuyor doyan da bunları istismar ederek ülkenin enerjisini tüketiyor sağduyulu olanlar dışlanıyor fırsat bulanlar infaz ediliyor maalesef işimiz çok zor.
FD 25 Aralık 2018 08:35
Yazının ana fikrinden bağımsız son paragrafa şerh olarak, Bölgenin değişmez aktörlerinin, Kürtlere sadece ve sadece boyunduruğu ve asimilasyonu layık gördüklerini, hak ve hürriyet bağlamında en ufak bir siyasi/kültürel yaklaşımı tercih etmediklerini, bunların da toplulukları müslüman komşular olmasının ne hazin olduğunu da ekleseydiniz belki hakkaniyetli olurdu...
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 10:10
4
Türkiye'de bir Türkle bir Kürtün sahip olduğu haklarda hiç bir fark yok.Türk çocuğu ile Kürt çocuğu aynı sırada oturarak eğitimini alıyor.Bir Kürt, vali,milletvekili,cumhurbaşkanı olabilir.Her türlü mesleğe sahip olabilir.Dil mi dediniz?İstanbul'da Kürtçe eğitim veren bir lise açılsa, milyonlarca Kürt yaşamasına rağmen (ki bence hiç sakıncası yok) öğrenci bulabileceği çok şüpheli.Ama bunun lafını edenin haddi hesabı yok.
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 07:58
Hdp şunu görmeli kulanlıyorlar ders almaları lazım türk vatandaşı olarak yaşaşamakdan başka çareleriyok ülkesine sahip çıkıp yabancı ülkelere piyonluk etmeyin güzel türküyemde birlikde güzel yaşayalım
lise 25 Aralık 2018 13:00
7
hadi liseyi açtın liseden sonrası için bir gelecek öngörülmemişse kim göndersin çocuğunu?kaldı ki anadil eğitimi verilecekse bu okulöncesi çağdan itibaren verilmelidir. sakaryadaki öldürülen baba ile çocuk da eşitlik konusunda ne kadar haklı(!) olduğunuzu gösteriyor...
KARAR OKURU 25 Aralık 2018 14:07
3
13:00 bir psikopatın yaptığını genele mal edemezsin. eğer bu bir yolsa ben sana batıda kürtlerin yaptığı onlarca olay yazıp, bunlar üzerinden genellemeye giderim, o zaman da "sen işte böyle faşistsin, münferit olaylardan bir toplumu yargılıyorsun" dersin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN