Back To Top
Yeniden seçim olsa ne olur?

Yeniden seçim olsa ne olur?

 - Son Güncelleme: 11.04.2019 Perşembe 08:34
- A +

31Mart yerel seçimlerinde İstanbul sonucunun kabul edilmesi AK Parti açısından çok zor elbette ama bunu kabul etmemenin doğuracağı sakıncalar da küçümsenecek gibi değil. Dolayısıyla iktidar partisi içinde bu konuda gösterilecek tutum konusunda seçim gecesinden itibaren farklı yaklaşımların ortaya konulmuş olması normal. Buna bakarak “AK Parti’de farklı kanatlar var” tespiti yapmak doğru olmaz.

Parti içinde farklı çıkarları temsil eden kanatlardan ziyade politika anlayışı olarak -uluslararası ilişkiler literatüründeki anlamıyla- “idealist-realist” bakış açıları farklılaşması olduğunu ileri sürmek de abartılı olur. İşin aslı, bugün aşırı merkeziyetçi bir anlayışla yönetilen -ve ülkeyi de aynı anlayışla yönetmeye çalışan- iktidar partisinde farklı kanatlardan söz etmek yerine belirli somut konular hakkında farklı tavır önerileri ortaya çıkabileceğinden söz etmek daha mantıklı. Zaten bu anlamda Tayyip Erdoğan’ın zihninde de “iki ayrı kanat” olduğunu görmek zor değil.

Erdoğan bilhassa ekonomi ve dış politika gibi toplum üzerindeki etkileri hayati olan -ve üstelik hızlı ve somut biçimde görülebilen- iki hassas sektördeki icraatıyla bunu hep gösterdi. Şartlara göre bazen “idealist” bazen “realist” olarak görülen tavırlar aldı. Bir genelleme yapmak gerekirse, toplumdaki ideolojik-kültürel bazlı taleplere cevap vermek ve bilhassa son zamanlarda kendi kitlesini konsolide edebilmek için “idealist” olarak görülen adımlar atarken devlet gemisinin yüzdürülmesi bağlamında “realist” çizgiden pek ayrılmadı. (İsterseniz realist kelimesini pragmatist diye de okuyabilirsiniz.)

Ancak bugün gelinen noktada -dikkat ederseniz, tırnak içinde kullandığım- bu “idealist” ve “realist” terimleriyle ve bu bağlamdaki diyalojiyle açıklanması zor bir problem var iktidar partisinin önünde. İstanbul seçimi siyasi sonuçları itibarıyla çok önemli elbette ama “rakiplerimiz hile yaptığı için seçimi kaybettik” iddiası da fazlasıyla ciddi sonuçlar doğurabilecek bir kırılganlık taşıyor. Geçen gün de yazdım ama tekrarlamakta fayda var: Bütün diğer problemler bir yana, tek başına seçim gecesi Anadolu Ajansı’nın yaptıkları bile AK Parti adına bir mağduriyet iddiasının toplumda karşılık bulmasını zorlaştırıyor. Dolayısıyla AK Parti’nin yeniden bir seçim yapılması durumunda oylarını artırma ümidi beslemesi gerçekçi değil.

***

Diğer taraftan, çözümü 31 Mart’a endekslenmiş veya ele alınması 31 Mart sonrasına ertelenmiş birtakım ciddi problemler de var. En başta ekonomi. Gıda ve enerji başta olmak üzere bir dizi tüketim kalemindeki fiyatları baskılandırma politikasının daha fazla sürdürülmesinin mümkün görünmediği ortada. Nitekim bu hafta yavaş yavaş zam haberleri çıkmaya başladı. Daha da önemlisi dövizin artışı ve borsanın düşüşüyle kendini gösteren finansal zafiyetler. Mevcut finans sisteminin olmazsa olmazı olan dış sermaye girişinin azalması ekonomi çevrelerinde alarm işareti olarak görülüyor. Seçim sonrasında açıklanan yeni paket de böylesi bir mecburiyet altında daha fazla kemer sıkmaya yönelik bir program olarak değerlendiriliyor zaten.

Netice itibarıyla, toplumdaki hukuk ve demokrasi hassasiyetinin doğurabileceği refleksin yanısıra ekonomide hızla kötüleşen şartlar altında İstanbul’un yeniden bir seçime götürülmesinin nasıl bir sonuç vereceğini kestirmek zor sayılmaz. Elbette muhalefet cephesinin yeniden seçim kararı çıkması halinde bunu boykot etme eğiliminde oluşu bundan bile daha olumsuz bir senaryonun habercisi. Ancak yeniden yapılacak seçimin vatandaş üzerinde hem duygusal olarak hem de maddi şartların etkileriyle olumlu bir karşılık bulacağını düşünmek hiç kolay değil. Seçimin ikinci defa yapılması durumunda farklı bir neticenin alınması da iktidara “sürdürülebilir bir siyasi rahatlık” veremez zaten.

***

Ekonomide yaşanan sorunların paralelinde dış politika sorunları olduğunu da kısaca hatırlatmakta fayda var. Türkiye’de hem finansal işleyişin sürdürülmesi hem de güvenlik problemlerine karşı koruma mekanizmalarının çalıştırılması uluslararası ilişkilerden bağımsız ele alınabilecek konular değil. Bu noktada son zamanlarda Avrupa ülkeleriyle ve ABD ile yaşanan gerginliklere mukabil Rusya ile gelişen ilişkiler önem arz ediyor. Ülkemizin “daha bağımsız” bir dış politika izleyebilmesi muhakkak ki her vatanseverin arzusudur. Ancak Türkiye’nin Batı blokundan uzaklaşıp Avrasya seçeneğine yönelmesi diye tarif edilen bir politikanın mevcudiyeti bile şüpheli. Çünkü bunun maddi ve rasyonel bir zemini yok. Zaten Putin’in de bizim blok değiştirmemizden en ufak bir ümidi olsaydı füze satın aldığımız Rusya’ya domates satmakta güçlük çekmememiz gerekirdi.

Keza Suriye’de bile iki ülkenin çıkar öncelikleri arasındaki çelişkiler giderilebilmiş değil ki dış ticaretimizin yarısını gerçekleştirdiğimiz AB ülkelerine karşı veya jeopolitik zorunluklarla ittifak ilişkisi içinde olduğumuz ABD’ye karşı Rusya’nın dostluğuna güvenelim. Muhtemelen Kremlin’in gördüğünü Beyaz Saray da görüyor ki F-35 ve S-400 meselesini adeta bir sopa gibi üstümüzde sallıyor.

Batı açısından her halükârda vazgeçilemez nitelikleri dolayısıyla Türkiye’nin bu sıkıntılardan kurtulması elbette zor değil ama yaşananların bir maliyetinin olduğu ve kısa sürede bir çözüm geliştirilemezse bu maliyetin karşılanmasının giderek zorlaşacağı ve asıl önemlisi bunun toplumsal ve siyasi sonuçlarının olabileceği de unutulmamalı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ekonomik Paket 12 Nisan 2019 22:55
son açıklanan ekonomik paketten sonra AKp ye oy vermem mümkün değil. Oyum İmamoğluna..
Aklı selim 12 Nisan 2019 22:41
Hacı Murat İstanbul seçimleri ile ilgili oldukça iddialı yorumlar yapmış Ancak bu basiret eksiği zevat bu şekilde hukuk dışı engellemeyi sürdürürse İmamoglu halkın gözünde iyice kahraman olacak, ha gayret!
Bir Kürd 12 Nisan 2019 21:44
son noktaya getiriyor!
Bir Kürd 12 Nisan 2019 21:44
Seçim yenilenir de -muhalefetin boykot etmedigini farzedelim- AKP kazanamaz veya küçük bir farkla kazanirsa, Erdogan'in baskanligi kesinlikle tartisma konusu olur ve riske girer. Muhalefet boykot ederse daha da kötü! Erdogan bunu göremiyor mu? Dava partisi diyor ama yerine geçebilecek kimse görünmüyor. Biçare B. Yildirm, trenden in(diril)enlerden olmak korkusuyla önce Izmir, sonra Istanbul'da koçbasi yapilmaya itiraz edemedi. AKP ve MHP ise ABD ve Israil gibi: Erdogan kafatasçilari partisine "beyin" yaparak müslüman Kürdlerin hepsini kaçirtarak (varligini inkar ettigi) K
Farkın 29 binden 14 binlere inmesi hususunda gazetenizde neden tek bir eleştiri konusu yapılmaz çok merak ediyorum.
seer 12 Nisan 2019 00:07
Oyları saymak veya iptal etmek yerine neden kaybettiğini düşünseler iyi olur.ben birini söyle yim .kendine oy veren askeri öğrenci velilerini küstürdü.hepsini fetöcü ilan etti. Ayıklayamayız dedi.Ama halk sandıkta oylarıyla onları ayıkladı.Acıdık acınacak hale düşürüldük. Dedi halk ve kaybetmeyi tattırdı.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 23:46
sayın yazar, sonucu kabul etmemek ne demek ? böyle bir seçenek mi var ? bunu bir seçenekmiş gibi nasıl yazabiliyorsunuz ???? bu seçim bitti ve imamaoğlu kazandı kardeşim, makalenizin ilk cümlesi bu olmalıydı ! bu cümleyi yazamıyorsan sonrali yazdıklatının bir kıymeti yok, yazabildiğin sürece okunmaya değersin.
Krr 11 Nisan 2019 16:08
Hacı Murat bana soyadını söyle senin kime oy verdiğini söyleyeyim. Hatta 2023 seçimini de kulağına fısıldarim. Para da istemem...
Karar Okuru 11 Nisan 2019 14:54
Muhalefet sine-i millete doner, secimlere katilmaz. Iktidar butun dunyaya madara olur. Ulkemiz muz cumhuriyeti olur. Baskanlik makaminin adi degisir. Munasip bir ad bulunur.
Aklı selim 12 Nisan 2019 22:39
1
Zaten tüm dünya medyasında konu olmuş durumdayız. Son dönemde Kuzey Kore ile ilgili haberler sayemizde 2 sıraya düştü. Hamdolsun dünyanın en değerli yalnız ülkesi olduk.
Vatandaş 11 Nisan 2019 14:09
Bir gün önce en sağlıklı seçim diyenler bir gün sonra neden en şaibeli seçim diyorlar?Eğer şaibe varsa ülkeyi yönetenler bu şaibeyi önlemekle görevli değiller miydi?
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 13:52
Abi sonuçları kabullenememek ne demek ya.Evet hayır da hayır cilar kabullendi sonucu. Hemde iki defa. Sistem değişikliğini Partili Cumhurbaşkanlığını Kaç belediye seçimini kabullendi. Doğrusu da bu zaten. Demokrasi bunu gerektirir. En büyük siyasi kariyeri ilçe belediye başkanlığı olan birisine yenilmek zor olsa da. Adam emek etti. Sokak sokak dolasti.Anlattı . Kabul gördü. İkna etti. . Süreçte bir adil yarış ta olmadı. Medya ,devlet imkanları ,en yetkililer rakibi oldu. Ama kazandı . Emege saygı lutfen.Arkadan dolanma ,duygusallık ,ayak oyunları vallahi
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 13:13
Turkiyeyi dusunen kim? kisisel servetleri icin kurduklari duzenin devami icin ulkeyi atese sokmaktan geri durmayan insanlar bunlar.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 13:13
Eskinden Ak Parti vesayeti bitirsin diye Ak Parti için dua ediyorduk. Şimdi Ak Parti vesayetinin bitmesi için kaybetsin diye dua ediyoruz. Galiba olmayacak duaya Amin diyoruz.
E.K 11 Nisan 2019 12:14
"idealist" ve "realist" diye Akp'de iki kanat oldugunu ileri suruyorsunuz. Bu zorlama bir tarif gibi duruyor. Akp yola cikarken belirledigi hedeflerden uzaklasti. Lider sultasinin hegemonyasinda bir parti oldu. Tam bir sark kurnazligiyla milletin onemsedigi kutsal degerleri bile kendileri icin kullanmaktan cekinmediler. Her siyasi parti kendine gore idealisttir. Hukuk dahil, devleti kendi mulkleri gibi kullaniyorlar. Dis politikada elle tutulur bir basari sagladiklari soylenemez. Bakmayin siz yalaka basinin bos gurultulerine....
sercan 11 Nisan 2019 10:37
Ne demişler: Önemli olan oy verenler değil, oyları sayanlardır.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 10:04
Ekrem İmamoğlu'nun rakibi sanki Binali Yıldırım değil de AKP. Binali Bey pek ortalıkta görünmüyor. Sanırım zorla sürüklendiği bu işte en mutsuz olan o.
engineer 11 Nisan 2019 09:25
deniz bitti bundan sonra ne kadar seçim yaparsan yap, yani arap öldükten sonra dök pilavı arabın göğsüne ne fayda? bu batıl gidişe son verilmediği sürece Müslüman Türk Milletine huzur yok, batılılar, misyonerler ve propaganda araçlarıyla ve de chp ile yapamadıklarını Millettenmiş gibi ve Milletin dinindenmiş gibi görüneneler aracılığıyla yani merkez sağ iktidarlarla yaptırdılar, dünyevileşmiş seküler bir millet!oluşturdular, ahlak ve maneviyat hak getire, çığırından çıkmış bir toplum tefessüh etmiş ne seçimi yaparsan yap, dünyevilikten vazge
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 12:40
6
hala "yaptırdılar" diyorsunuz, kabahati dışarıda arıyorsunuz, dindarların dürüstlüğü yokluktanmış, demokratlığı iktidarda olmamaktan kaynaklanıyormuş demiyorsunuz batılıların birşeyler yaptırdığını iddia ediyorsunuz. gerçek basit ama acı, dindarlar parayı ve gücü bulunca dini, imanı, adaleti kul hakkını unuttular. bu kavramları hatırlayanlar da hala paraya ve/veya güce kavuşamayanlar, hele bir kavuşsunlar onları da görücez.
Muhtefi. . 11 Nisan 2019 13:48
1
Prensipte katılıyorum teşhise fakat hiiiic mi bizim suçumuz yok.!.bireysel olarak örnek Ahlak olabileceğimiz durumlar. Komsuluk, Akraba, İş, Trafikte, Çarşıda, Esnaflıkta, Akademik Alemde vb Her yerde her Mümin Kadın ve Erkeklerin işte bu Adam, Kadın MÜSLÜMAN ŞAHSİYETTİR. ..Mumin Uyanık, Şuurlu, Feraset Sahibidir. Elbette Devlet Otoritesinin sorumluluk payida vardır. muhafazKARlar.! olabildiğine coklar. :))..ilkönce kendimize bakalım Evin Sahibi Kapıyı çaldığımızı daha Duymadı. .çünkü kapıyı kendi lehimize çalıyoruz. !..
Seçimin iptali için elde tutulan koz, Büyükçekmece. Burada bir dalavere çevrildiği açık. Bence dalavereyi çeviren de AKP. Bakın, AKP adayı Uysal ne diyor : “541 üyemizden hiçbirinin kaydı yok.” Oy kaydırıldığını iddia eden Uysal, şunu da iddiasına kanıt gösteriyor : “Soyadlarına bakıldığında AK Parti’ye oy verdikleri kolayca tespit edilebilen 3092 seçmenin kaydı düşürülmüş.” Seçmen listeleri askıda iken, itiraz süresi dolmamışken, Ocak 2019’da bir takım şüpheler varken, bunlara, o gün itiraz edilmemesi ilginç değil mi ?
musto 11 Nisan 2019 14:54
2
Bunların altıncı hisleri çok kuvvetli niyet okumayı iyi biliyorlar yolsuzluk kasetleri zebil gibi ortada dolaşırken TEKNOLOJİ BAKANI bunların hepsi sahtedir demişti bizlerde inceledi diye biliyorduk meğer içine öyle doğmuş.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 16:57
2
Hatta rakibi Akgün de adında ak olduğundan Ak parti seçmeni olmalı.
evin 11 Nisan 2019 07:21
2015 yılından sonraki seçimlerin hepsinde tuhaf şeyler yaşandı. 7 haziran seçim sonuçları kabul edilmedi, referandumda mühürsüz pusulalarla şaibeli bir sonuç yaratıldı ve şimdi istanbul seçimleri...artık bu sistemli bir hale geldi...birileri milli irade ile kavga etmeyi hobi haline getirdi...
HACI MURAT 11 Nisan 2019 06:46
İstanbul seçimi bu haliyle bırakılırsa başkan kim olursa olsun,kimsenin içine sinmeyecek.Söz konusu olan yer küçük bir yerleşim birimi olsa içimize sinmese de,haydi 5 yıl idare ediverelim,sayılı gün gelir geçer diyelim.Ama ülkenin beşte birini teşkil eden İstanbul'dan bahsediyoruz.Serin kanlı düşünürsek yeni bir seçimle işbaşına gelecek başkanın daha rahat çaışacağını, bütün pürüzlerin giderilmiş olacağını görürüz.Yeni seçilecek başkan Yıldırım da olsa, İmamoğlu da olsa,bu böyledir diye düşünüyorum.
Köroğlu 11 Nisan 2019 09:52
3
Benim sinecek. Seçimleri yenilemek için hukuki bir gerekçe yok. AKPnin argümanları çok zayıf. Eğer seçim yenilenirse Türkiye'nin 150 yıllık iyi kötü demokrasi deneyimi çöpe atılır. Bunun telafisi olmaz. Ciddi ekonomik, siyasi, sosyal, diplomatik sonuçları olur. Toparlanması 2-3 nesil alır. AKP ve MHP yönetimi bunu önemsemiyor. AKP seçmeni önemsemeli. Sonuçların etkisini en şiddetli hissedecek olanlar AKP seçmenidir.
Adım Soyadım 11 Nisan 2019 10:02
2
İmamoğlu seçimle iş başına geldi niye içinize sinmiyor? Bizim içimize siniyor ama siz Yıldırım seçilene kadar içinize sinmeyecek anlaşılan..
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 10:23
1
Eğer seçimi 3 bin oyla Binali Yıldırım kazansaydı Hacı Murat'ın yapacağı yorum: Her ne kadar aradaki fark az olsa da seçimi bir oy farkla kazanan kazanmış sayılır. Demokrasinin ve milli iradenin gereği budur. CHP'in seçim sonuçlarına itirazı kaybedenin başarısızlığını örtme, halkı galeyana getirme ve milli iradenin tecelli etmesini engelleme çabasından başka bir şey değildir.
HACI MURAT 11 Nisan 2019 12:28
24
1)Türkiye'de yapılan hemen her seçimde iptal edilen yerler olmuştur. Örneğin 2014'te Yalova seçimi iptal edilmiş,sonra yeniden yapılmıştır. 2)Tüm oylar yeniden sayılsın, 1oyla farkla İmamoğlu kazanırsa başkanlık helal olsun.Benim dememle de değil,demokrasi gereği helaldır.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 12:38
3
ya hep diyorum ne hacı ne murat.
Köroğlu 11 Nisan 2019 13:36
1
Seçim iptali ya da yeniden sayım için gerekli hukuki koşullar belli. Her yenilenin yeniden sayım, yeniden seçim isteği kabul edilirse sistem çalışmaz. Bu isteklerin kabul edilmesi için geçerli hukuki sebep lazım. İstanbul'da o sebepler yok. AKP bulmaya yaratmaya çalışıyor ama yok. AKP argümanları zayıf.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 14:12
1
Kazanamadigini once bi sulandir mundar et . Sonra böyle kalırsa pürüzlü kalır. Öyleyse bir daha seçim yapalım. Filan falan ..İlkokulda 3 korner bir penaltı maçlarındaki mızıkçılık bile bundan daha kaliteliydi. Biraz kalite lütfen.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 16:06
0
sizin içinize sinene kadar, yada istediğiniz başkan olana kadar secim yaparız artık yeter ki sizle, liderinizin gönlü olsun.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 06:43
Akıl tutulunca hisler ile hareket edilmeye başlanır ve buna ilaveten bir de trol çılgınlığı eklenirse değme keyfine gitsin seçim kazanmak için her yolu mübah sayan anlayış nasıl realist düşünebilir ki onun için bir değil bin düşünme zamanı ne diyorlar hocaya bindiğin dalı kesiyorsun bu arkadaşlar a birisi hatırlatması lazım
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 06:08
Böyle bir başlık bile atılması bence hoş değil. Seçim falan bitti artık kafamıza koyalım. İşin esasına gelelim ekonomi
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 05:35
SAYIN YAZAR BENDE AK PARTİ TEŞKİLATLARINDA ÇALIŞTIM VE SON SEÇİMDE oyumu CUMHUR ittifakına verdim. Ama seçimler yenilenirse kimse beni sandık başına götüremez. Böyle düşünen etrafımda bir sürü arkadaşım var. Bunlar gitsin mahalle kahvelerin de bir kaç saat otursun konuşulanları dinlesin. O zaman bir dahaki seçimlerde farkın artacağını bir görsünler.
Has Parti 11 Nisan 2019 03:05
Kaybedilmiş seçimin davası olmaz. Türk atasözü
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 16:51
6
Evet CHP'nin 17 senedir kaybetmediği seçim kalmadı...
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 02:18
Yeniden secim olsa 2 ihtimal var. 1) AK Parti kazanirsa bu is biter. Osmanli tokadi attik, ustunden soguk su icin, ati calan Uskudar'i gecti derler. 2) CHP kazanirsa hile var derler, oylar gene sayilir sonra secim iptal olur, yenibastan secim yapilir.
Musto 11 Nisan 2019 01:49
Seçim haftası gittiğim Akp ağırlıklı bir düğünde seçim bitti içtiğimiz sigaraya 1tl zam yaptılar gıda fiyatları aldı başını gitti iş yok şapkalarını önüne koymuşlar kara kara düşünüyorlar bir birlerine dert yanıyorlar beka meselesini unutmuş kendi bekalarının derdine düşmüşler.Akp ne kadarda seçimi ister görünsede sonucun hezimet olacağını biliyor.
KaRaR oKURu 11 Nisan 2019 01:35
Noktasına kadar katılıyorum. Lakin o ferasette bir adam yok memleketin başında. Gerçek yüzleri ortaya çıkmaya boyaları dökülmeye başladı. İnşallah AKP seçmeni de gerçekleri görür de işin aslını idrak eder. Vaatlerin memleketin hayrı için değil de kendi koltukları için olduğunu, beka söyleminin kendi beka ve varlıklarını devam ettirme gayreti olduğunu kavrayabilir. Rabbim kalpleri eviren ve çevirendir. İyi ve güzel insanların hürmetine o kardeşlerimiz de hakikati görür inşallah...
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 01:25
Hem ekonomide hem dış politikada eli ayağı bağlı bir iktidarın, muhalefeti tamamiyle dışlaması, zilletle, terörle suçlaması nasıl bir akıl tutulmasıdır. Şu meşhur 'millet olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz' klişesinin en gerçek olduğu zamanda hem de. Allah hem iktidarın hem bizim belamızı vermiş.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 01:17
Demek adamlara 'sürdürülebilir bir rahatlık' lazım. Muhalifler ayıp etmiş seçime katılmakla, bi daha olmasın. Seçimi boykot etmek nasıl bir muhalefettir yahu? Sanki adamlar yaptıklarından utanacak.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 05:41
2
Seçim tekrarlanırsa herkes AKP'ye oy versin. Böylece %100 ile Kuzey Kore gibi demokratik olduğumuzu cümle alem görür.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 01:10
Dış sermaye girişinin azalmasının ana nedeni hukuken öngörülebilir olmayışımız. AKP ve ortağının umurunda değil ama belki seçmenlerinden bazılarının düşünme vakti gelmiştir. Son 5-6 yılda neler oldu da hukuk liginde küme düştük? Siz idari kararla binlerce insanı hiçliğe mahkum ederken bakalım ilahi karar neler getirecek...
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 09:44
0
Kardeşlerini trenden attılar, gençlerin geleceğini çaldılar, milletin vergilerini ceplerine koydular, yuzbinlerce masum insanı sorgulamadan görevinden uzaklaştırıp aç bıraktılar. Daha neler neler. Onlar için karanlık macera günleri yeni başlıyor...
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 01:01
Nihayet biri 'reis iyi çevresi kötü, olanlar reise rağmen' tezine itibar etmedi.
Ne mi olur? 11 Nisan 2019 00:57
Kazanan şaibesiz başkan olur.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 03:03
1
Şimdiki seçilen başkan şaibeli mi? En yüksek oyu alan kazanır, kanun bu, gayet de açık.
KARAR OKURU 11 Nisan 2019 03:04
1
Zaten hiç bir şaibe olmaksızın kazanan bir başkan var. Adı da Ekrem İmamoğlu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN