Back To Top
İslamcılardan kurtulmak mümkün mü?

İslamcılardan kurtulmak mümkün mü?

- A +

Neredeyse 19. yüzyıldan bu yana İslamcılık tartışması yapıyoruz. Bilindiği gibi Osmanlı’nın son yüzyılında başlayan fikri tartışmalar Osmanlıcılık, Türkçülük ve İslamcılık ekseninde yapıldı. Namık Kemal’den Enver Paşa’ya, Abdülhamid’den Mustafa Kemal’e kadar birçok fikir ve siyaset adamı bu tartışmaların gölgesinde yetişmiş, onlarca düşüncenin bu arada “İslamcı” olarak nitelenen akımların temelleri de bu dönemde atılmıştır.

***

Kısacası, modern dönemlerde ortaya çıkan İslamcılık, genel anlamda İslam’ı yorumlama biçimidir.

İsmail Kara, “Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi” adlı kitabında İslamcılığı şöyle tanımlıyor: “İslamcılık 19-20. yüzyılda İslamı bir bütün olarak (inanç, ibadet, ahlak, felsefe, siyaset, hukuk, eğitim…) ‘yeniden’ hayata hakim kılmak ve akılcı bir metodla Müslümanları, İslam dünyasını batı sömürüsünden, zalim ve müstebit yöneticilerden, esaretten, taklitten, hurafelerden kurtarmak, medenileştirmek, birleştirmek ve kalkındırmak uğruna yapılan aktivist ve eklektik yönleri baskın siyasi, fikri ve ilmi çalışmaların, arayışların bütününü ihtiva eden bir hareket…”

İslamcılık düşüncesi zaman zaman biraz da Batılıların özel dizayn gayretleri sonucu “siyasal İslam” parantezine hapsedilmiş, hatta ideolojik bir boyuta indirgenmiştir. Ancak bu yaklaşımların hiçbirisi, İslamcılığın asli unsuru değildir.

Hemen belirtelim, bugün Müslümanların anladığı anlamda İslâmcılık, İslâm’ın hayatımızın her alanını kuşatan bir yaşama biçimi olduğudur.

Bugünlerde “AK Parti’nin İslamcılardan temizlenmesi” hezeyanıyla ortalarda dolaşanların esas itibariyle İslamcıları hedefe oturtarak elde etmek istedikleri sonuç, İslam’ı bir yaşama biçimi olarak gören insanların tasfiye edilmesidir.

Bugün karşımıza çıkan bu hezeyan hali, görünürde her ne kadar çıkar odaklı bir köşe kapmaca oyunu gibi sahnelense de özünde FETÖ’cü gelenekten beslenen ve Türkiye’deki entelektüel İslami birikimi zaafa uğratmayı hedefleyen bir projedir. Galiba bu piyonları ortaya saçan daha organize bir aklın var olabileceğini de düşünmek gerekiyor.

Tamamen tetikçi bir mantıkla gözüne kestirdiği herkesi tehdit eden, itibarsızlaştırmak için her yolu mubah gören bu güruhun aslında birincil hedefi, iktidar nimetlerinden sınırsızca faydalanmaktır. Bu yolda tıpkı FETÖ’cülerin yaptığı gibi önlerine kim çıkarsa ateş etmekten çekinmezler, çekinmiyorlar da zaten...

Aslında bütün idealleri daha fazla para ve mevki olanları kendi hırslarıyla baş başa bırakabiliriz, bu tamamen onların tıynetiyle ilgili bir durum. Ancak ortalığa çamur saçmaları ve çevreyi kirletmeleri kabul edilemez.

***

Bugün siyaset sahnesinden İslamcıları temizlemek için her türlü fitneyi, siyasal dalavereyi mubah sayan orta oyuncularına hatırlatmakta yarar var; birtakım dönemsel kazançlar elde edebilirsiniz, ikbal yolunda ayak bağı olarak gördüğünüz insanları yolunuzdan çekebilirsiniz ama unutmayın ki bu toplumun asli unsuru olan İslamcıları, dindarları bu topraklardan sökemezsiniz.

Eğer bu topraklarda yaşanan tarihi tecrübeleri daha yakından okumayı denerseniz görürsünüz ki en baskıcı ve otoriter yönetimler bile İslamcılardan ve dindarlardan kurtulmayı başaramamışlardır. Boşuna heves etmeyin, 28 Şubat’ın “bin yıl süreceği” planlarını yapan cuntacılar bile tarihin tozlu sayfaları arasına karışıp gittiler.
Ama Cevdet Paşalar, Said Halim Paşalar, Mehmet Akifler, Eşref Edipler, Necip Fazıllar, Sezai Karakoçlar, İsmet Özeller, Nuri Pakdiller bu toplumun, hafızasında, kalbinde en müstesna şekilde yaşamaya devam ediyorlar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 12:56
Islamcilik islamin hayatin her alanina hakim olmasini amaclar diyor yazar. Hayatin her alanina hakim olan gorusler/ideolojiler totaliter ideolojilerdir. Uygulandiklari butun toplumlara felaketten baska birsey getirmemisler, hepsini geri biraktirmislardir. Ezberi birakinda islamin 21.yuzyilda hayatin tum alanina nasil uygulanacagini bir gosterin. Mesela bilime nasil uygulanacak? Hristiyanligin aksine islam daha bilimle iliskisini mantiki olarak tanimlayamadi, bilime de hakim olmak istiyor yani. Eh, 21. yuzyilda bilime bir din hakim olursa yandi o ulke!
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 12:03
Eyvallah hocam...
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 11:13
Sayin Ocaktan yazdiklariniza katilmakla birlikte bu tip adamlarin bu isleri kendi iradesi ile yapmaya cüret edemeyeceklerini söylemek yanlis olmaz sanirim. Birileri ya yoklama cekiyor yada öncü kuvvet olarak bu ciddiyetsiz adamlari konusturuyor. Yakin tarih hadi canim olurmu denilirken bir sabah olduguna sahit oldugumuz garip islerle dolu. Bu iside bir delinin kuyuya attigi tastan ziyade bu kapsamda degerlendirip ona göre pozisyon alinmali.
İslam nasıl hayatın her alanına hakim olacak? Bilimde tezahürü, siyasette tezahürü ne olur? Kastınızı açar mısınız? Dindarlıkla neredeyse özdeş bir İslamcılık tasavvur etmek ne ölçüde isabetlidir? İslamcılar asli unsur ne demek, mefhumu muhalifinden okursak İslamcı olmayan tali konumda mı? İslamcılar Türkiye'deki sözünü ettiğiniz İslamcı kisvesi altında olanlar hariç her İslamcı olmayan insandan daha ahlaklı, daha seviyeli diyebilir misiniz? İslamcılık modern millet kavramına nasıl bakar? Kendi modernliğini yaratma iddiasında İslamcılık etiketi taşıyan bir evrensel marka zikredebilir misiniz? Bazı terör örgütleri İslamist-İslamcı kategorisine girer mi? İslamcılık, İslam'ın Selefi yorumu gibi başka yorumlarına mı mübahtır? Hepsine mi? Gannuşi'yi nereye koyuyorsunuz. Türkiye'de halk İslam'ı gibi halk İslamcılığı entelektüel düzlemin ve bittabii gündemin dışında din, siyaset, cemaat, bilim konularına nasıl bakar? Cevaplar mısınız.
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 12:48
5
İslam deyince ifritlerin mesken edindiği bedenler islam hakkında cılık culuk kelime taklalarına girme ihtiyacı duyuyor. Anadolu geçmişindeki islam yaşantısı Tecrübe ve delille sabit AB-D nin demokrasi yalanından daha çok huzur getirmiştir insanlığa. Hristiyanlarada musevilerede ve her ırktan insana temel haklarında sunulan özgürlük karnesini görmek istemeyenin AB-D afyonunu çekmekten vazgeçmesi gerek. Kusur ve hata vardır şahsidir umumi değildir.
Ömer Faruk 26 Nisan 2017 09:05
Tebrikler.işin felsefi, nazari, savunmacı tarafını bırakıp. Hayattaki karşılığının cevabını vermişsiniz
seko69 26 Nisan 2017 08:33
fetönün ılımlı islam projesidir bunun adı. sadece isimler farklı.. roller farklı.. bu tetikçiler tasfiye edilmedikçe RTE ve ekibi geleceklerini iyi düşünsünler. bu aslında RTE ye bir darbedir. tabi RTE'nin de böyle bir düşüncesi yoksa.. oyunu görmez ve aldanırsa siyasi hayatı biter. ve ne yazık ki cem küçük ve cemil barlas denen tetikçiler hala yandaş medyada programlar yapmaktadır.. demek ki BOP işlemekte BOP'un Ilımlı İslam Projesi yürürlükte. unutulmasın ki RTE nin bir sürü yanlışı oldu, bu yanlışlar gün gelecek pelikancılar tarafından kullanılacak ve RTE siyaset dışı kalacak..bakarsın BAŞKAN bile olamayacak..zamana bırakıyorum..
evin 26 Nisan 2017 07:49
belki de şu asıl tartışmayı yapmak lazım; ortaçağ öğretileriyle 21. yüzyılda her evde internetin olduğu, karmaşık bir modern toplum yönetilebilir mi? israr edilirse sonuç nasıl olur? iran? kuzey kore?
O k u r 26 Nisan 2017 16:49
3
Sahi; demokrasi akıllı telefondan sonra mı icat oldu?..
sayin ocaktan ak parti bir merkez sag - islamci koalisyonudur, iskamcilar da kucuk ortaktir, 90larda merkez sag yuzde 40 iken refah yuzde 15 ti, islamcilar bu partiyi niye bu kadar sahipleniyor? merkez sagin dunya vizyonu niye gormezden gelinsin? islamcilik dunya ile kavga etmek istiyor birinci dunya savasinin rovansini hayal ediyor, merkez sagcilarin boyle saplantilari yok, laiklikle de problemleri yok
evin 26 Nisan 2017 06:59
türk islamcılarının hedefi bu muydu bilmiyorum ama türkiye neredeyse bir "failed state" haline geldi... 15 yılda bütün kurumları çöktü ve halkın devlete güveni sıfırlandı. bunun bir adım sonrası ortadoğudaki komşularımızın başına gelen korkunç hadiselerdir... tekrar sorayım; türk islamcılarının hedefi bu muydu?
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 06:42
Dogru bu islamcılardan kurtulmak mümkün mü..? Diye sormuşsun Mehmet bey! Mehmet Akif ,Sezai Karakoç,Ismet Özel ile iktidarcı islamcıların ne alakası olur? İslamcı iki türlüdür biri İsmail Kara' nin olmayan tasviri islam cı sı diğeri de canlı ve kanlı iktidarperest şekil A da görünen pratik İslamcı.. Pratik ciler islamcı ideolojiyi ve buna tav olmuş kitlelerin inancını kullanarak kendine Kirbaşoglu hocanın tanımlaması ile " MASACI,KASACI VE NİSACI" yani MAKAM PARA KADIN cılar.. Refarandum sonrası yazar ve siyasilerimiz ifade ediyor..Siz kalkmış islamcıları kolay kolay silemezsiniz diyorsunuz elbette..Bu kadar nimeti bırakıp nereye gidelim.Küfrani Nimet olmak hec iyi degil Mehmet bey..Allah da sevmez..Nankörü. Mehmet bey siz hiç Ibrahim KAHVECİ 'yi okuyormusunuz.Y.Akit de Atilla Özdür ile birlikte sahici ve gerçek veriler ile (üstelik devlet bilgisi ..) İslamcı ların halkın parasını nasıl birilerine transfer ettiklerini,nasıl kaba kapitalist olduklarını iki güne bir yazar.Yahu bu insanlar ISLAMCILIK diye tarif edilen güya islamin günümüze uyarlanmış yaşam ve inanış biçimi ile gerçekteki örneğinin ne alakası var..Tabi islamcıların bu türü bi yere gitmek istemez.
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 06:23
İsmail Kara' ya göre, "İslamcılık 19-20. yüzyılda İslamı bir bütün olarak (inanç, ibadet, ahlak, felsefe, siyaset, hukuk, eğitim…) ‘yeniden’ hayata hakim kılmak ve akılcı bir metodla Müslümanları, İslam dünyasını batı sömürüsünden, zalim ve müstebit yöneticilerden, esaretten, taklitten, hurafelerden kurtarmak, medenileştirmek, birleştirmek ve kalkındırmak uğruna yapılan aktivist ve eklektik yönleri baskın siyasi, fikri ve ilmi çalışmaların, arayışların bütününü ihtiva eden bir hareket…" "....unutmayın ki bu toplumun asli unsuru olan İslamcıları, dindarları bu topraklardan sökemezsiniz.!! Eğer bu topraklarda yaşanan tarihi tecrübeleri daha yakından okumayı denerseniz görürsünüz ki en baskıcı ve otoriter yönetimler bile İslamcılardan ve dindarlardan kurtulmayı başaramamışlardır. Boşuna heves etmeyin, 28 Şubat’ın “bin yıl süreceği” planlarını yapan cuntacılar bile tarihin tozlu sayfaları arasına karışıp gittiler. Ama Cevdet Paşalar, Said Halim Paşalar, Mehmet Akifler, Eşref Edipler, Necip Fazıllar, Sezai Karakoçlar, İsmet Özeller, Nuri Pakdiller bu toplumun, hafızasında, kalbinde en müstesna şekilde yaşamaya devam ediyorlar..." diyorsunuz.. Mehmet bey anlat anlat heyacanlı oluyor..derler ya islamcılık rüzgarı eyi bir esinti idi..Ama nazariyat ile pratiğe bakınca MİS LAN CILIK ' vasıl olduk..Dogru iktidar ve sağladığı maddi manevi imkanlar başkalarının elinde iken İSLAMCILIK MESLEGI iyi motive etkisi yapıyordu. Veriyordu coşkuyu birileri .El hak iyi ise yaradı islamcılık birleri için.. .Geldiğimiz noktada islamcılar oy çalıyor, yanasmalarina ihale,TSMF,EPDK,TOKI yoluyla şermaye aktarıyor.. Yanaşma ve yaltakcı burjuvazisini yaratmış.. Kayyumlar,özerk kurullara yönetim kurulu üyelikleri, millete kibirle tepeden bakan tipleri, hakim ve savcısı ile hukuk yoluyla ,bindirilmiş kıtası ile
O k u r 26 Nisan 2017 15:48
3
Bu memlekette Fetö'cüler bir tek İslamcıları sevemedi... Bu da İslamcıların bu memleketin asli unsuru olduğunun delilidir.
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 04:06
İslamcıları temizleme planı yapanlar bizzat partinin karar merciileridir. Siz hala olayı başka yerlere bağlama gayretindesiniz. 2 gün önceki yazınıza bu hususla ilgili bir yorum yazmıştım, yayınlanmadı. İ. Kahveci'nin iddiasına göre yakında önemli bir enerji anlaşması imzalanacakmış İsrail ile. Kalın da önemli bir anlaşmanın arefesindeyiz mealinde bir şeyler söylemişti. Lütfen artık siz de bi zahmet bağlantıyı kurun, fetö kolaycılığına kaçmayın.
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 03:56
Nietsche demiş ki: ''Her kim bir canavarla çarpışmayı göze alırsa, bir canavar olmayı da göze alsın . Çünkü karanlığa uzun süre bakarsanız, karanlık da sizin içinize bakmaya başlar''. İşte bugünlerde olan budur!!!
O k u r 26 Nisan 2017 16:56
4
Nietsche, halt etmiş...
KARAR OKURU 26 Nisan 2017 03:51
Gittikçe Hüseyin Gülercelileşiyorsunuz. Her kötü işi F'e bağlıyorsunuz. Bir zamanlar içtikleri su ayrı gitmezdi. Bahsettiğiniz fetöcü gelenek malum eski dostlarının genlerine sirayet etmiş olamaz mı? bu meselede binlerce insanın mağdur edildiğini düşünürsek, belli ki aynı kodlarla hareket ediyorlar.
O k u r 26 Nisan 2017 03:43
Eyvallah. Saklanası bir makale.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN