Back To Top
Tahliye emri

Tahliye emri

- A +

Ne güzel, başka bir ülkedeki terör saldırısı nedeniyle vatandaşlarının tahliyesini istemek. Hatta istemeyi bırakın bunu belki ilk kez tahliye emri gibi lanse etmek. Aslında o ülke açısından baktığınızda çok da haksız gibi gözükmüyor diyen olsa da bence ciddi anlamda haksızlık.

Bekara boşanmak kolaydır derler. Hadi istersen kendi ülkende de böyle bir çağrıdan sonra tahliye kararı ver.

11 Eylül saldırısına uğradığında bütün ülkeleri teröre karşı yanında durmaya ve ortak hareket etmeye çağıran bir ülkenin, NATO’nun uç karakolundaki ülkesinden apar topar çıkması hiç de adil değil. Üstelik yarattıkları IŞİD’i ve PKK’yı başımıza bela ettikten sonra bunu yapmaları hiç de affedilir değil.

***

Üstelik aileler dahil olmak üzere bütün personelin üssün içerisinde yaşam olanakları olmasına ve dışarıya çıkmadan eğitim, spor, sinema ve sosyal hayata devam edecekleri her türlü tesisleri bulunmasına rağmen bu acil emirle tahliye ile neyi amaçlıyorlar.

Ayrıca ABD ile ortak kullanılan tesislerin korunması müşterek yapılırken ve en ufak bir ihmale izin verilmezken bu panik nedendir.

Bu panik havasında boşaltma kararı ile ülkemizdeki vatandaşlar ve ülkemize ziyarete geleceklerin kafasında uyanabilecek kuşkular bence hiç umursanmamış gözüküyor.

Bu etkiye bir de İsrail’in vatandaşlarını uyarmasını eklediğiniz de terör karşısında içinden çıkılmaz bir kaos havası yaratılıyor.

Herkesin aklına onlarca senaryo geliyor. Bu bir sıradan terör saldırısı olamaz, bu başka bir şeydir dedirtiyor. Acaba Amerikan askerlerini üslerin içinde bile güvensiz hale getirebilecek nasıl bir saldırı olabilir diye insanlar sormaya başlıyor. İnanın yıllardır insanları panik havasına sokacak bir uyarı yapmadım, bundan sonra da yapmayı düşünmüyorum. Fakat bu tahliyenin şekli herkes gibi beni de senaryo üzerinde çalışmaya itiyor.

***

Bu emirle tahliye tel örgünün arkasında kalarak engellenemeyecek bir saldırıyı, sokakların karışacağı bir durumu veya son zamanlarda bazı Amerikalıların sıklıkla pompalamaya başladıkları siyasete dışarıdan müdahaleyi işaret ediyor diye senaryoları bir biri ardına sıralıyorum. İşte benim itirazım da bu, kimsenin müttefikini bu duruma düşürmeye hakkı yoktur. Avrupa’da bombalar ardı ardına patlarken ve içinde ABD vatandaşları da hayatlarını kaybederken kısıtlama getirmeyenler, Türkiye’deki vatandaşlarını Avrupa’daki üslere taşırken sizce biz ne hissedeceğiz.

Bu okumalara bir başka analizi daha eklemek istiyorum. Aynı zamanda PKK’nın şehirdeki çatışmayı sonlandırdığı ve hata yaptığı açıklamasını bütün açıklamalar ile beraber okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir komploya ve aklamaya gidecek sinir uçlarımızı hoplatacak bir IŞİD saldırısına da hazırlıklı olmak gerekiyor. Türkiye’de iç siyaseti dizayn eden IŞİD saldırılarının bir benzerinin ya da daha kötüsünün  PYD’nin pozisyonunu güçlendirmek için yapılmasından endişe ediyorum.

***

Peki biz bu durum da ne yapalım arkadaşlar, hadi hep beraber çocuklarımızı ve ailelerimizi tahliye mi edelim. Ya da hiç sokağa çıkmayalım ve camlarımızı açmayalım mı?

Yıllardır hep aynı şeyi söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. Hiç kimse senin kadar çocuklarını ve aileni sevemez diyorum. Onları da sizin gibi canınız pahasına koruyamaz. Hep beraber olacağız ve bir olarak buradan çıkacağız. Bizi tek tek öldüremeyeceklerini ve oyunu deşifre ettiğimizi önceden haykıracağız.

İşin esası herkese filmin sonundaki katili söyleyeceğiz. Evet biz katili biliyoruz. Adı da...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Birol yazar 26 Temmuz 2016 15:43
Sanırım 15 temmuzun bir kaç gün oncesinde fransizlarda konsolosluk larini kapatmisti
Fatih bayram 26 Temmuz 2016 15:36
Gevur hep gevurluğunu yapıyor bizim uyanık olmamız lazım çünkü batılı ülkeler bize hiçbir zaman dost yada müttefik olmadı olmayacakta !!
Levent Akgün 26 Temmuz 2016 15:11
Benim anlamadığım hükümetin istihbaratın bu hareketlenmeden haberi yok mu ? Zaten şehir savaşları yol açmak ve orduyu zayıflatmak için düzenlendi ki bizimkiler bu konuda Öz asker komutası zayıftı ve bu operasyon larda mak sat vs özel kuvvetler neden kullandirilmadi
KARAR OKURU 26 Temmuz 2016 15:08
Ortada çok büyük oyunlar dönüyor ama hep sonradan ortaya çıkıyor, nedense hiçbiri önceden tespit edilemiyor.
a. 26 Temmuz 2016 15:06
Erdoğan yıllarca kandırılıd yanındaki hainler tarafından.İşte Normalleşmeler oldu başörtü,imamhatipler,askeri okula başörtülü anneler derken tayyip zannetti ki bütün kurumlar bakanlar,vekiller,ordu,yargı dizayn edildi hepsi emrimde.Ama yanıldıki en yakınında kiler buna bu bilgileri verenlerin alayı kriptoydu anlayamadı.Erdoğanın şu an acilen hızlıca en tepeden en tırnağa kaç haın varsa alayını kazımalı.Ayrıca davutoğluna saadet partısı ibb beledıye başkanlıgı teklıfı goturdugunde ben akademıde kalacagım demişti sonradan akp den vekıl oldu. Adamlar yıllar onceden krıptolarını hazırlamışlar.Erdoğanın su anda en net guveneci kuruluşve milkolar Milli Görüş Milkoları bu uyarımızı inşallah dikkate alır
KARAR OKURU 31 Mart 2016 23:34
"Ne deseler boş, kaderin üstünde bir kader vardır."
KARAR OKURU 31 Mart 2016 23:31
Katilin adı: Siyonizm
KARAR OKURU 31 Mart 2016 22:44
Mete bey yorumlarınıza katılıyorum.acaba nükleer yada zehirli gaz gibi bir saldırı tehlikesi varmıdır? ihtimal dışıda olsa insanın aklına geliyor.selamlar...
KARAR OKURU 31 Mart 2016 13:57
sayın yarar katilin ismini söylemek için gerçekten de biraz geç kalmadınızmı?
KARAR OKURU 31 Mart 2016 13:24
Evet burdayiz ve hicbir yere gitmiyoruz...
KARAR OKURU 31 Mart 2016 12:52
USA!
KARAR OKURU 31 Mart 2016 12:50
Hergun oluyoruz , cogumuz doguda bizim icin olen cocuklardan fazla yasadik .korkmayacagiz.
KARAR OKURU 31 Mart 2016 10:34
ABD ve İngiltere, Türkiye'yi PKK ile tekrar masaya oturtmaya çalışıyor. Bunun için de IŞİD benzeri örgütleri araç olarak görülebilir.
KARAR OKURU 31 Mart 2016 09:44
Ağlattınız beni. Ama ağlamanın günü değil. Buradayız. Ve ölmekten korkmuyoruz. Askerlerimiz ve güvenlik güçlerimiz gibi.
KARAR OKURU 31 Mart 2016 09:07
Elinize sağlık Mete bey güzel bir yazı
KARAR OKURU 31 Mart 2016 08:35
ingiltete
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN