Back To Top
Yenikapı ruhu devam etmeli

Yenikapı ruhu devam etmeli

- A +

İlk yazımı yazdığım günden bu yana değindiğim ana konu, saygı ve sevgidir. Dil olarak asla ayrıştırıcı ve ötekileştirici bir dil kullanmamaya çok özen gösterdim. 

Bunu da geçmişten gelen aile terbiyemden, eğitim ve öğretimimden aldım. Bulunduğum yerlerde karşılaştığım sorunları görmem de hayata dair başka şifreleri benliğime ekledi. Ayrışan ve bölünen yerlerde asıl sorunun sevgisizlik, tarihin çarpıtılması ve saygının kaybedilmesi olduğunu gördüm. 

Tarihinden kopartılan ve geçmişle bağ kurması istemeyen nesillerin günlük hayatta sevgisizliği tetikleyecek türlü olaylar ile çatışmanın içine nasıl çekildiğini gözlemledim. Konular abartılı bir şekilde anlatıldığında gençliğin nasıl direk etkilendiğini ve harekete geçtiğini gözlemledim.   Dünyanın ayrışan bütün yerlerinde kullanılan şablon üç aşağı beş yukarı hep aynıdır. Küçük nüanslar din ve geleneklerden oluşur. 

***

Düşünsenize, hepsi bu tuzakların içine nasıl oldu da çekilebildiler? Kimse bu tehlikeyi fark edip önüne geçemedi mi? Açıkçası şahit olduğum kadarıyla söyleyebileceğim tek şey, büyük çoğunluğun bunu gördüğü ancak seslerinin kötülerinki kadar çıkamadığı. Ses çıkartmaya çalışanlar da örtülü operasyon çeken emperyalistler tarafından, etki ajanları tarafından etkisizleştirildiler. Herkesin karmaşık şekilde yüksek sesle bağırması sonucunda da itirazları kimse tarafından duyulmadı. 

Tarih, kimin nasıl okumak istediğine göre farklı yorumlanabiliyor. Bizim yaptığımız gibi geçmiş tarihimizdeki evrakları fazla araştırmayınca ortalık da dedikodu ve manipülasyondan geçilmiyor. Bu tespiti yakın tarihimizdeki olaylar için dahi söyleyebilirim. Siz 15 Temmuz gibi herkesin gözü önünde yaşanan bir olayı anlatırken görmek istemeyen gözlere Osmanlı tarihini veya Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemini anlatabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Aslında zor ama evet, ben ısrarla anlatabileceğimizi düşünüyorum. Daha fazla yazarak, belge koyarak ve araştırarak bunları anlatabiliriz. Bunu yaparken de ayrıştırmayı planlayanlardan daha fazla sesimizi çıkartacak ve daha cesur olacağız.

***

Sayın Cumhurbaşkanı, Yenikapı konuşmasında bu değerlere dikkat çekmiş ve önümüzdeki dönemde ortak bir bilinçle hareket etmemiz gerektiğini vurgulamıştı. Bunun sonuçlarını da 15 Temmuz yaralarını hızlı bir şekilde onararak göstermiştik. Bu birlik El Bab’da, Irak ‘ta ve terörle mücadelede sonuç aldırmıştı. Ekonomik kriz yaratmaya çalışan güçleri durdurmuştu. 

Seçimlerde ve uygulama öncesinde   sert şekilde tartışabiliriz. Sorun yarışma bittiğinde güçlerimizi birleştirerek aynı noktaya odaklanabilmek. 
Tarihimize yön vermiş önemli şahsiyetlerle ilgili onlarca şey söylenebilmektedir. Bu, Osmanlı’nın kuruluşunu oluşturan kişilerden başlatılmaktadır. 

Gelelim son günlerdeki Atatürk ve yakınlarına yapılan saldırılara. Bu saldırıları ne ahlaken ne dinen ne de akademik bir eleştiri sınırları içinde değerlendirmem ve kabul etmem mümkün değildir. Sırf  bugün  için değil geçmiş dönemde yapılan saldırıları da   bu çerçeve dışında asla kabul etmedim ve her yerde bunlara gereken cevabı verdim. 

***

Bazılarının bana hatırlattığı gibi, ben atalarıma saygıyı ve değerlerime sahip çıkmayı askerlik mesleğimde öğrenmedim. Ben bunu ailemden ve büyüklerimden öğrendim. Mesleğim bana atalarımızın bize bıraktıklarına hizmet için fırsat sundu. Zaten harp okuluna gelinceye kadar bunları öğrenmemiş ve içinize sindirmemiş iseniz geçmiş olsun demekten başka bir çarem de kalmıyor. 

Ben kuruluş tarihini M.Ö 209 kabul eden bir kurumda çalıştım   ve cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldızın ne anlama geldiğini bilerek bu vatanda yaşıyorum. Bu nedenle tarihimize kesintiler vererek saygı duymuyorum. Bizi bu günlere taşıyanlara,   genlerimize onur, şeref ve insani değerleri aktaran atalarımıza ve cumhuriyetimizi kuran Atatürk ve arkadaşlarına bütünsel bir bakış açısı ile sevgi ve saygı duyuyorum. 

Sosyal medya ve diğer iletişim kanalları üzerinden farklı grupları temsil ettiğini söyleyen (asla inanmıyorum) grupların provokasyonlarına lütfen kanmayın.    Bugün  cumhuriyetimizin kurucu ilkeleri ve Yenikapı ruhu çerçevesinde birleşme ve bütünleşme zamanıdır.  Bugün ortak değerlerimize sahip çıkma zamanıdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2017 01:07
Bin selam!
güven 14 Mayıs 2017 03:00
Atatürk'ün bahsettiği muhasır Imedeniyet nedir? Irak'ta binlerce masum insanın bombalanması mı? Peki bağımsızlık benim karakterimdir dediği nedir? Nato üssü adı altında birtakım havaalanlarını Amerika'lılara teslim etmek mi? Sonrada lütfen PYD'yi ve pkk'yı desteklemeyin diye yalvarmak mı? Bir düşünün Fetö terör örgütü ne yaptı. Türkiye'nin en güzide kuruluşu olan ordu'yu ele geçirmeye kalkışmadımı. Üst düzey subaylarımızı kelepçeleyip Akıncılar hava üssüne götürmedi mi. Televizyonda yayınladığı bildiride biz uluslararası anlaşmalara bağlıyız demedi mi. Bununla Nato, akka v.b. Türkiye'nin elini kolunu bağlayan anlaşmaları kastettiler. Elebaşlarını Amerika Pensilvanya'da muhafaza etmiyor mu. Bütün bunlardan dünyada bir numara sayılabilecek haber alma örgütü CIA'nın haberi yokmu. Kaçan vatan hayinlerini Avrupa teslim ediyor mu. Etmiyor. Peki fetö terör örgütü uçaklarla Ankara'da PÖH'ü bombalayıp polislerimizi şehit etmedi mi. Bütün bunlardan sonra ABD ile hangi müttefiklik masalına inanmamız lazım. Yapılacak iş bellidir. ABD veya Nato aslında ikisi aynı şeydir. Çünkü Nato'nun içinde ABD'nin sözü geçiyor. Türkiye'deki üslerindeki subaylarının ellerini arkadan kelepçeleyin. Ya hapse atın. Yada Ruslara teslim edin. Onların işkence teknikleriyle almaları gereken bilgiyi alırlar. Bunuda çok iyi koz olarak kullanırlar. Biz herşeyi elimize yüzümüze bulaştırırız. Uçaklara'da el koyun. Bu müttefiklik komedisine'de bir son vermiş oluruz. Atatürk'ün bahsettiği tam bağımsızlık budur. Anıtkabir önünde yatıp kalkmak değildir. Yada her tarafa heykel resim asmak değildir.
O k u r 11 Mayıs 2017 12:18
Atatürk'e bir saldırı mı var? Bir memleketin bin yıllık dilini, dinini, örfünü iptal eden birine böyle mi saldırırlar? Ayrıca yüz yıl önce kağıt üzerinde yapılan iptal, milleti de teslim aldıktan sonra kim niçin saldırsın?
KARAR OKURU 11 Mayıs 2017 09:44
Mete Bey sizi 15 Temmuz sonrası o karanlık geceyi aydınlatan biri olarak tanıdık. Daha önceki hizmetlerinizden haberdar olmasakta size ve bilgi birikiminize güvenmemiz için bu kadarı bile yetti. ATATÜRK bizim son büyük kahramanımız. Bu tartışma götürmeyecek bir konu. Sizin enerjinizin bilginizin böyle anlamsız tartışmalarla atıl duruma düşmesini istemiyoruz. Bu ülkenin sizler gibi düzgün vatansever bireylere ihtiyacı var.
mustafa çetin 11 Mayıs 2017 09:39
Mete bey, Yenikapı ruhu devam etmeli derken çok güzel şeyler söyleyip yazıyorsunuz da, Yenikapı ruhu, milletin yarısını düşman görüp, dışlayıp aşağılayıp ve herkes benim dediğimi itirazsız kabul etmeli, mantığı ile bu ruh yürümez ki ?. Kendi maddi, manevi ve politik çıkarları için milleti parçalara bölüp, söylemlerinin tam tersi eylemlerde bulunanlarla, güzel ülkemizin şiddetle ihtiyacı olan bu ruh maalesef geri gelmeyecek gibi görünüyor.
KARAR OKURU 11 Mayıs 2017 08:40
'Tarihimize kesintiler vererek saygı duymuyorum. ' bu güzel yazınızın en güzel kısmı burası...
evin 11 Mayıs 2017 05:27
yenikapı ruhu diye birşey olmadı ve olmayacak. bu ülkenin milyonlarca onurlu evladı hergün kendisine hakaret edenlerle aynı safta yer alacak kadar mazoşist değil kusura bakmayın..
hakan 11 Mayıs 2017 04:33
Yeni kapi ruhu devam eder, bizim bekledigimiz, hukumet, bazi kotu giden yalnis ve hukuksuz tutuklamalar giderilmeli. Devlet yonetmek TV lerde bagirip cagirip, ile olmuyor.
Secimden onceleri neden mubah gordugunuz anlayamadim ulkenin bir yarisinin zulme ugramasini. Siz bos konusuyorsunuz bos yani en azindan Hayir veren insanlar icin. Cunku bu ulkede hukuk kalmamis adalet duygusu kalmamis 15 yildir ulkeye zarar icin yapilan uygulamalar ulkeyi ugrattiklari donusum vs vs. Bence bu birlik beraberlik naralarini birakin da birazcik Turkiye gerceklerini yazmaya baslayin artik. Pohpohlayan gazeteciler degil Turkiye'nin gerceklerini yazan gazeteciler istiyoruz. Mesela guvenlik uzmanisiniz ya, suriyenin kuzeyinde sizin yanlis dis politikaniz yuzunden kurulacak olan uydu israil kurdistan kurulacagini yazin. bir ozur falan dileyin.
selo 11 Mayıs 2017 12:53
2
Gece 03:41 de mete yarar'ın yazısını okuyup yorum yazıyorsanız demek ki takip ediyorsunuz ve söyledikleri sizi etkiliyor, siz sahada mete yarar gibi değilsiniz bilgisayar başında google bilgileriyle kendinizi bi şeyler biliyor sanıyorsunuz ve yazdıklarını da anlamıyorsunuz çünkü niyetiniz belli
selo'ya 15 Mayıs 2017 03:31
0
Saat olayi su anda bulundugum ulkeden dolayi oyledir Dunya Turkiye'den ibaret degil gozunuzu acin azicik. Mete Yarar bizim kalbimizdekileri bilemez. Bu yonetim bize zulum yapti. Bunlari oyle 3-5 miting soylemiyle tamir etmesi mumkun degil. Hic mumkun mu onu bile bilmiyorum. Bir nesil bu yonetimden NEFRET ediyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN