Back To Top
Nobelden Külliyeye

Nobelden Külliyeye

 - Son Güncelleme: 12.12.2019 Perşembe 08:34
- A +

Noel mi Nobel mi?

Nobel. Alfred Nobel.

Bir kimyager. Dinamitin mucidi olur kendisi. Dumansız barutu da ekleyelim.

Çocukluğumda, babamın dükkânında av silahları ve malzemeleri bölümü de vardı. O zaman dinamit satışı da serbestti.

İlkokul yıllarımdı ve av malzemeleri bölümüne ben bakıyordum Saçma, kurşun, fişek, barut (karabarut ve dumansız barut) gibi malzemeleri de bol bol sattığımı hatırlıyorum. Evet dinamit lokumları da sattım. Yol yapımı için karayolları ya da belediye alırdı daha çok, ama balık avlamak için alanlar da yok değildi.

İşte Bay Nobel’le aramda böyle uzak ve dolayımlı bir bağ var.

Bay Nobel’in kardeşleriyle birlikte 19. yüzyılın sonlarına doğru Ruslar tarafından işgâl edilen Azerbaycan’da petrolün fışkırmasını müteakip kurduğu petrol ve silah sanayiindeki yöntem ve sonuçları incelemeye değer. Orada bir miktar kan da görürsünüz. Bu bağlamda Suat Parlar’ın “Barbarlığın Kaynağı Petrol” kitabına belki de bir daha eğilmeli.

İki Türk Nobel aldı şimdiye kadar: Orhan Pamuk ve Aziz Sancar.

Zamanında yeteri kadar konuşuldu her ikisi hakkında da.

Ama şimdi Nobel, Cumhurbaşkanımızın da dâhil olduğu bir tartışma ile yeniden Türkiye gündeminde.

Geçmişte kimi yıllarda manşetlerden vurgulandığı gibi “bir Türk Nobel alamadığı” için değil, Nobel, hiçbir ihtirazî kayıt olmaksızın, açıktan “Bosna’da bir soykırım, katliam olmamıştır” diye görüş açıklayan Avusturya’lı yazar Peter Handke’ye verildiği için.

Siyasal amaç ve etkisi açık olan Nobel edebiyat ödülünün Peter Handke’ye verilmesi onu aklar mı?

İnsanlık vicdanı ödüllü/inkarcı faşistle ödülsüz inkarcı veya kabulcü  faşisti tefrik edemeyecek kadar körleşmiş midir?

Peki merhum Komutanımız, Bilgemiz, Aliya İzzetbegoviç yaşasaydı ve diyelim Nobel Barış ödülü ya. Nobel Edebiyat ödülü kendisine verilse, o bu ödülü alır mıydı?

Bugün düzenlenecek bir törenle verilecek olan Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödüllerini, Nobel ödüllerinin sosyal ve siyasal etkilerinin projektörleri altında yeniden çok yönlü bir eleştiri parantezine aldığımızda ne görürüz?

Hayat kısa, sanat uzun. Biraz da karmaşık, neylersin.

19-12/11/ekran-resmi-2019-12-11-233943.png

Su şişeleri ve plastikitakalar

Her şeyden önce cam şişede satılanı da var ama su genellikle plastik şişe ve damacanalarda satılıyor.

Lafa gelince plastiğin zararlarından, sağlık ve çevre tahribatından söz etmeyi pek sevsek de, uygulamada her gün binlerce ton (sadece plastik su kapları vesilesiyle) plastik kullanıp attığımız ortada.

Oysa bütün suların cam şişede satılma mecburiyeti getirilebilir, kimse de bir şey kaybetmez.

Artık profesyonelleşen su dağıtım şirketleri bu işi şıp diye çözer.

Madem su içecek çeşmeleri akıtmamaya yeminlisiniz, bari bu kadarcığını yapın ve herkes suyu cam şişelerden fahiş olmayan fiyatlara alabilsin.

Eh biliyorum, kimsenin umurunda olmayan ıvır zıvır sorunlardan biri deyip geçeceksiniz.

Plastik su şişelerinde sağlık sorunsalı dışında şöyle mendebur bir sorun daha var: Plastik mavi kapakların açılmaması. Bildiğiniz açılmıyor bazı plastik şişe su kapakları,, güç kuvvet nafile.

Yani çölde susuz kalsak ve şans eseri bu plastik su şişelerinden elimize geçse, açıp da içmemiz mümkün değil, yine susuzluktan ölebiliriz.

Oysa bu işlerin insanî bir standardı olmalı. 80 yaşında yaşlı bir amca da, altı yaşındaçbir çocuk da o kapağı sorunsuz açabilmeli.

Yanımızda her zaman bir Herkül ya da mengene taşıyamayız, değil mi ama.

19-12/11/ekran-resmi-2019-12-11-233933.png

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 21:01
avrupada ve iskandinavyada musluk suları içilir, isteyen dışardanda alabilir ama yüzde 99 .99 u musluktan içer. avrupaya çıkmadan kasaba yayla ve ilçemizin içme suları direk musluktan içiyorduk. Tam hatırlıyamıyorum köyümüze bir kere izine gelmiştim sular artık marketlerden alınıyor, bu ne demek oluyor diye sordum efendim su yetmediğinden yeni kuyular açılmış yeni kuyuların suyu içmeye elverişli değilmiş eski kuyuların suyu ile birleşince sular bozuldu. Sonra düşündüm BU İŞTEDE BİR RANT kokuyar, evet bu da bir rant kuyuları kirlettir suyu para ile sat aptalca ama gerçek.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 18:33
Ne ekersen onu biçersin, avrupa kimseye düşmanda değil ben 25 yıldır avrupadayım. Bu memleketlerde birine ödül verildimi, basından bir gün haber edilir bitti. devlet bakanlarıda ödül hakkında açıklama yapmaz karışmaz . Türkiyede kos koca cumhur başkanı elin aldığı ödüle bile karışıyor, tc nin cumhur başkanı rte öyle bir kıskançki her yerde herkes her okul her şehir ondan konuşssun onun isimleri ile cadde sokaklar donatılsın. Her işin bir profösörü ve uzmanı vardır, bence rte herkesin kendi işini yapmasına izin vermiyor verin eline bıçağı ARTIK ameliyatlarıda rte yapsın yeter artık pes va
Ömer Faruk 12 Aralık 2019 12:48
Avrupa islam ve türk düşmanıdır. verdikleri tüm kararlar hukiki degil siyasidir. nobel ödüllerine bakın, "ermeni soykırımı var" diyen orhan pamuk a ödül, israile övgüler yağdıran mısırlı yazara ödül, " sırplar soykırım yapmadı" diyen yazara ödül. aihm 28 şubat mağdurları için ret kararıda verdiğinide hatırlatırım.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 19:29
0
Alem bize düşman, kıskanıyorlar çünkü.))))
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 02:43
Eski masallarda çok yaygın bir motiftir: Şehrin/ülkenin su kaynağını tutarak musallat olan ve insanlara taze bakireler karşılığında su içiren bir ejder vardır. Ayrıca "İçeceğin suyu parayla alasın!" şeklinde bir lanet vardı eskiden. Bildiklerinin farkında mıydılar bilemiyoruz ama birçok hakikati kalbiyle biliyorlarmış eskiler. Bildiklerinden olsa gerek ejderler masallarda mahpustu onlar için. İş masallara burun kıvıran, çok bilmiş çağdaş bizlere kalınca ejderler de suyu, havayı, Allah'ın bedava verdiği ne varsa gerçekten ele geçirip ruhumuza karşılık satmaya başladı...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 01:22
Eskiden de açılmazdı o mavi kapaklar yirmi üç sene önce şişe ve damacana açma aparatı almıştık, şimdi de hala açılamıyor elle. O zamanlar çevreye o kadar duyarlı değildik şimdi olabildiğince evde ayrıştırıyoruz. Yazı için teşekkürler
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN