Back To Top
Rindlerin akşamından bir derviş kaydı

Rindlerin akşamından bir derviş kaydı

- A +

Yoldayız, Aksaray’a doğru ilerliyoruz. Minibüsün içinde yedi kişiyiz. Başka bir arabada 6 arkadaş daha var.

*

Mukadder olana şâhit olduk. Sevgili Dostumuz, ağabeyimiz Mehmet Küpeli Hakk’a yürüdü. Hep olduğu gibi hem hep bekleniyor, hem hiç beklenmiyordu.

Bir süredir akciğer kanseri için tıbbî  tedavi görüyor, hastaneye gidip geliyordu. Son haftalarda ise hastaneden hiç çıkmadı. Ve nihayet Perşembe günü emr-i hak vâki oldu. Dün Karagümrük Canfeda Câmii’nde Cuma’yı müteakip kılınan cenaze namazından sonra dualarla memleketi Aksaray’da defnedilmek üzere cenaze arabasıyla yola çıktı.

19-12/14/5.jpg

Yakın dostları ile birlikte biz de kendisini tâkiben Aksaray’a doğru ilerliyoruz.

Buna ilerlemek denemeyeceği açık.

Çünkü hepimizin zihni gayriihtiyari ve sürekli geriye, anılara doğru hücum ediyor.

Küpeli, sanırım dünyanın en güzel gülen insanlarından biriydi. Aşırı kendine mahsus, yerçekimsiz bir gülüştü onunki.

70’li yıllarda, memleketin sağ/sol kavgalarının ayyuka çıktığı bir dönemde Avusturya’ya gitmiş, gençliğini, hayatını yeni baştan tek başına orada kurgulamıştı.

Daha sonra birlikte yaptığımız seyahatte Salzburg’ta başlayıp Viyana’da devam eden Avrupa günlerini uzun uzun anlatmıştı bendenize.

Viyana günlerini büyük ticarî başarılarla da taçlandırmış, aynı zamanda Avusturya ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın değişik yerlerindeki Müslüman/Türk varlığıyla yakından ilgilenmiş, bu alana ilişkin radarları hep titiz bir açıklıkta olmuştu.

Biz kendisiyle diğer bir çok dostla olduğu gibi kahvede tanışmıştık.

Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’ye yerleştikten sonra da dostluğun basamaklarını hızla tırmanmış, her türden içeriği havalandıran kimi sohbetlerin birlikte canına okumuştuk.

19-12/13/ekran-resmi-2019-12-13-234030.png

Zarafet sahibi, iyimser, kapsayıcı, şık bir çelebî idi hazret.

Güzel giyinir, güzeli sever, kendi stilinin renk, şekil ve edaları içinde sürekli iyiliğin değişik kapılarını tıklatırdı.

Siyasal ve sosyal gündemi iç ve dış bağlantıların süzgecinden geçirerek hülasa eder, Türkiye’nin kaderini kendi kaderinden pek bağımsız görmezdi.

Çok kahve içtik İstanbul’da ve yola çıktığımız Maraş’ta, Aksaray’da, Antakya’da, Antep’te, Adana’da, İzmir’de ve daha ne çok yerde unuttum.

Unutur muyum hiç, şimdi hepsi yeniden mıh gibi aklımda.

Son zamanlarda daha çok Küçük Çamlıca’daki bir grup dostla geçiriyordu akşamlarını.

Orada patlattığı kahkahaları biraz uzaktaki İstanbul’a ulaşıp orada hafif bir bulut olup dağılıyordu.

Kaşkolü, pırıl pırıl pabuçları, jilet ütü pantolonu ve daha çok spor montları ile arz-ı endam ettiği çevrelerde kendini genellikle sigarasının mavi dumanlarıyla ve durmadan küçük cam bardaklarda içtiği çaylar ve bazan filtre kahveyle kamufle ediyordu.

Sonra birden ne oldu?

Çok ölçemiyorum işte, bir minibüste yedi kişi Aksaray’a doğru giderken bulduk kendimizi. Epey önde Küpeli ağbi. “Olağan Küpeli!”

Dünya bu kadar ve biliyoruz eksile eksile yaşıyoruz işte, buna yaşamak denirse.

Seyfettin, Nusret, Erol, Şükrü, Hüsamettin, Cemal…Liste uzun. Ahbaplar Dergâhı oraya kurulmuş, çağrılan gidiyor. Ezel/ebed bu böyle.

Er kişi idi. İyi bilirdik ve varsa  hakkımızı helal ettik.

İlla Hû.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gürel 14 Aralık 2019 19:18
Hayatı güzel özetlemiş bir yazı, allahı bulup bulmadığından bahsetmemiş ama yazılardan bulduğu anlaşılıyor
ALLAH RAHMET EYLESIN VIYANA DA DOST MECLISINDE BULUNDUK
CEVDETT 14 Aralık 2019 11:14
BU DÜNYADA EKSİLE EKSİLE YAŞARKEN, AHİRETTE ÇOĞALIYORUZ SEVGİLİMİZE KOŞARKEN...
Kasım Özdemir 14 Aralık 2019 09:25
Yüreğinden insan sevgisi işinde adalet taşıyanlara rahmet olsun
Osman Adanur 14 Aralık 2019 01:00
Merhuma Allah'dan rahmet, keder dide ailesi ve başta zat-ı âliniz olmak üzere, dost ve yârenlerine sabırlar dilerim. Böyle güzel insanların hakkında yazılan yazının sıfır yorumla gitmesine gönlüm razı değil. Teşekkürler, Mevlâna İdris Bey.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN