Back To Top
Suriyesiz

Suriyesiz

 - Son Güncelleme: 30.07.2019 Salı 09:19
- A +

Onlar Suriyeli değil Suriyesiz, bunu biliyor olmalısınız.

Neden burada olduklarını ise bilmiyor olamazsınız.

Tabii ki bazı şeyleri değiştirecekler ve kendileri de ister istemez bazı konularda değişeceklerdi.

Bizim için yeni bir şey değil göç almak. Tarih boyunca çok aldık, daha da alırız.

Ama Almanya başta olmak üzere başka batı ülkelerine bir dönem işçi olarak göç etmek yeni bir şeydi bizim için. Ve orada hiç beklemediğimiz ‘tecrübeler!’

Şimdi ne oluyor?

Şimdi Almanyacılık, İsviçrecilik, Hollandacılık mı oynuyor bu toplumun bazı üyeleri?

Suriyeli camii olsa orayı mı kundaklayacak bazıları?

Kimse zahmet etmesin, Halep başta olmak üzere bir çok şehrin camisi ve şehrin kendisi, yani tamamı zaten yerle bir edildi.

Buraya durup dururken mi geldik? Sinsi fısıltıların, kötücül ve vahşi duyguların yavaş yavaş yükselişine sessiz kalırken mi?

Dini imanı ekonomik veriler olanlar için, mültecilerin sosyo ekonomik girdilerini çıktılarını bir kenara bırakalım, (çünkü meseleleri bu değil) ve şu soruya cevap arayalım: O ölüm ortamından, çocuğunla savaşın olmadığı bir ortama sığınan sen olsaydın birilerinin ağzını yaya yaya aynı cümlelerle sana nefret kusmaları hâlinde ne hissedirdin? Ne?

Soru basit geldi değil mi? Öyleyse biraz yükseltelim sorunun ağırlığını? İnsan mısın?

Sen neysen, ben ondan değilim.

Hadi herkes evine.

Evi olmayanlar Türkiye’ye.

Avrupa ortadoğululaştı

Hayır, içindeki arap sermayesi veya kabul etmedikleri göçmenler sebebiyle değil, iklimsel sebeplerle ortadoğululaştı Avrupa.

Düşünün Norveç’te bile dereceler 35.5 dereceyi gösterdi. Çok şaşırdılar doğal olarak.

İnsanın yerküredeki iklimi değiştirme/ifsad etme azminde bir gerileme olmazsa, her geçen gün Avrupa’nın hemen her yerinde hava sıcaklıkları rekorları kırılmaya devam edecek. Ortadoğudan farkı kalmayacak Avrupanın. Hem şimdi ihtiyaç duymadıkları klima ile de hızla tanışacaklar ve bu da iklimin ısısını yükseltmek için kısırdöngü bir sebep olarak tekrar sofralarına gelecek.

Merhamet virüsü

Dün otostop çeken bir grup genci polis gidecekleri yere kadar bıraktı..! Kahraman Türk polisleri öğrenciyi son dakika sınava yetiştirdi..! Sokakta simit satan çocuk zabıtaları görünce tezgahı toparlamaya çalıştı. Zabıtalar senin dükkanın ruhsatlı kaldırma dediler olay Yozgat’ta yaşandı....

Bunlar gülümseten manşetler. Belinde silah taşıyanların merhametinin eksilmeyeceğinin güzel kanıtları. Umarım ülkede merhamet bulaşıcı bir hastalık olur da kör ve dilsiz ülkelere bulaşır.! 

19-07/29/ekran-resmi-2019-07-29-230653.png

Kurban Bayramı yaklaştı. Kurban karîb oldu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 22:22
Allah öküzün birine her gün semirecek kadar ot nasib edermiş. Otunu bitiren öküz de her gece yarın ne yiyeceğim de doyacağım diye düşünmekten sabaha zayıf uyanırmış. Bizimkiler de o hesap. Allah'a inanç azaldı mı her gün semirsen de sabaha zayıf kalkarsın. Hayat böyle...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 15:09
Yazar evinde kaç suriyeli besliyor acaba, yoksa benim vergimden manevi tatmin peşinde mi.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 15:02
Sizin derdiniz ne Karar Gazetesi yazarları. Bu ülkeyi mülteci istilasına uğratıp, demografik yapıyı değiştirmek mi istiyorsunuz? Tarihde devletlerin göç istilaları ile yakıldığını bilmeyecek kadar cahil değilseniz, art niyetli ve maksada matup kamuoyu oluşturuyorsunuz.Yeter bu ülkeye yaşattıklarınız. Hukuk yok, adalet yok ama kumpas var, özel hayatın gizliliğini deşifre var, yargıyı baskı altına alma var, yolsuzluk var, adam kayırma var.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 09:16
1
80 milyonluk ülkenin kaçta kaçı suriyeli olursa demografik yapı değişir sence?
hayret 30 Temmuz 2019 14:45
müflis bir siyasal islamcı ideoloğun serzenişleri. bir de duyar kasmanız yok mu mülteciler ölseler mutlu mu olacaksınız diye. bu sığınmacılarda islamcı potansiyel görmeseniz çoktan dirgenlerle meşalelerle kapılarına dayanmıştınız. bir de sığınmacılar yüzünden işini aşını kaybeden fakir vatandaşlarımıza duyar kasmaya çalışırsınız utanmadan. yazık size.
KaRAR OKURu 30 Temmuz 2019 11:25
Eskiden Suriyeli mülteci gençleri duruşundan/dağınık giyimlerinden tanırdım.Artık iri yarı/boylu poslu göbekli ve marka giyimlerinden tanıyorum.Bizim işsiz gençler bu görüntü ve vaziyete daha fazla sabredemez.Ne yapılacaksa yapılsın.Durum ve gidişat iyi değil. Sorun bir yerden alıp başka yere göndermekle çözülmez. Misafirlik bitsin artık.Planlı bir geri dönüş projesi yapılmalı.Suriye hükümeti ile işbirliği zamanı geldi geçti.Toplumsal travma toplumsal kavgaya dönüşmeden çözüm başlamalı.Şu muhacir-ensar muhabbetine son verin artık.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 09:44
Sayın yazar romantik hayalleri bırakalım çözüm nasıl bulunur buna bakalım. Bu işin çözümü ülkesinin büyük bölümünde güvenliği sağlamış Esad'la anlamaktan geçiyor. Bu güne kadar uyguladığınız yanlış politikayı terk edip anlaşmaktan başka yol yok. Bu kadar sahip çıkmanızın sebebi bu oyuna alet olmanızdır. Siz de destek verdiniz. Osmanlı'yı kurmaya kalktınız. Sizin bu boş hayaliniz bu duruma getirdi. Şimdi edebiyat yapıyorsunuz. Hatasını kabul etmek erdemdir. Hatanızı kabul edin, geri çekilin. Geri çekilin ki bu işi düzeltelim.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 09:11
Aynı hassasiyeti Doğu Türkistanlı soydaşlarımız için neden göstermiyorsunuz? Onların kaçma imkanı bile yok,kaçan üç beş kişiye de kapılar kapatılıyor.Sizler için insanlık Suriye,Filistin.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 08:09
Iktidara söyleyin ve Esadla anlaşsın.baska yolu yok bu işin.yoksa bu enkazın altında siz entelektüeller de kalır umarim
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:17
4
artık davutoğlu partisini kurmalı.CHP ye farklı diye oy verdik o da akp gibi çıktı daha bismillah 1 ay dolmadan bodrumda rakı -balık ,torbalıda,boluda ,adanada ,kırşehirde, antalyada akrabalarını doldurdular.Demek ki ileride seçim olma ihtimali olmasa herkesi çıkaracaklar işten.Neyse Ahmet hocam bir an önce kurun ve bizi akp ve chp den kurtarın.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 07:28
Artık yazarların bu suriye sevdası gerçekten kabak tadı verdi.bir suru sorun var bunları nasıl çözeceklerini önermiyorlar ha bire güzelleme yapıyorlar.kardesim çözüm önerin.esadla anlaşıp bunların bir kısmı gitsin mi.yok burda mi kalacaklar.okula gitmeyen suriyeliler ne olacak.....hiç bunlar yok.halka tepeden bakıp siz yanlışsınız sevin demekle olmiyo
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 07:04
Suriyelilere Suriyesiz diyerek aramıza katarken amacınız tam olarak nedir? Suriyesiz bir pkk koridoru mu? Yoksa ileride Tüekiyesiz Türkler yaratmak mı? Tam olarak amacınız nedir bilmiyorum ama halkın yüzde 90 a kadar hızla artan bir kesimi sizlerin bu planını bozacak
Çerkez Ethem 30 Temmuz 2019 03:42
..."O ölüm ortamından, çocuğunla savaşın olmadığı bir ortama sığınan sen olsaydın birilerinin ağzını yaya yaya aynı cümlelerle sana nefret kusmaları hâlinde ne hissedirdin? Ne? Soru basit geldi değil mi? Öyleyse biraz yükseltelim sorunun ağırlığını? İnsan mısın? Sen neysen, ben ondan değilim. Hadi herkes evine. Evi olmayanlar Türkiye’ye"... İnsan yasak olamaz !
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 02:15
İlla bugün gitsinler demiyoruz ki.Onlar misafir.Misafir odasında otursunlar.Gelip de benim evimin her köşesini işgal etmesinler. Yemeği, yatağı, eğitimi, sağlığı bedava.Ama benim mutfağıma, yatak odama giremezler sayın yazar. Dokuz yıl olmuş, her bayram üç beş ay kalıp geliyorlar. Hani güvenli değildi oralar.Birde misafirlik üç gündür diye bir söz var.Ne yapalım biz evi terk edelim onlar kalıcı mı olsunlar. Çözüm mü? Kayıtlı olanların kısım kısım dönüşleri için üç yıllık takvim yapılır ve zamanı gelen geri gönderilir.
Ee iyi Hukuki olmayanı da tolere edelim Pastoralist romantikler ülkesi
Muhtefi. . 30 Temmuz 2019 00:33
Ya ne güzel bir yazı NEFES ALIYORUM böyle şeyler okuyunca..ama Partizanlık sadece partizanlık oldu mu BOĞULUR gibi olurum.Ya herşey parti degil ki ? Bu ne kanser gibi Topluma sirayet etmiş. Herseyde,herseye eleştiriler,eleştiriler akil yok sadece slogan bilgiler,,Partini teklif et etrafina,birilerine hepsi bu,yürü git gelen gelir . !...Sn Yazar Candan tesekkuler..:))).var olunuz. Eyvallah.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:22
Batılı ülkeler suriyelilere haydi ülkeme gel dediğini hatırlamıyorum bu yüzden onları zaten almak zorunda değiller artı Suriyeliler buralara hristiyan ülkelerine iltica edip aşırı dincilik yapıyorlar yani Müslümanlık ve aşırı dincilik yapacaksan hıristiyan ülkesine neden geliyorlar ve hristiyanlar bunlara bakmak zorundamı tam tersi olsa Suriyeliler kaç hristiyanı ülkelerine alıp onlara htistiyanlık propuandası yaptırırlardı sanırım hiç ve sıfır buna siz dahilsiniz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN