Back To Top
15 Temmuz; Gurur ve acı

15 Temmuz; Gurur ve acı

 - Son Güncelleme: 15.07.2019 Pazartesi 08:24
- A +

Bir daha yaşanmaması temenni edilecek bir gün varsa o 15 Temmuz’dur. Geriye doğru gidip 27 Mayıs’ı, 12 Mart’ı, 12 Eylül’ü, 28 Şubat’ı da listeye eklemek gerekir. Çok partili hayatın kısa tarihine ağır hasarlar yükleyen bu günler ve süreçler Türkiye’nin hak etmediği askeri vesayetin berbat tezahürleri olarak anılmaktadır, anılacaktır.

Hepsi ülkenin siyasal, sosyal, ekonomik ve akademik gelişmesine engel olmuş, telafisi imkansız acılar yaşatmışlardır. Ülkeyi, sivillerin değil askerin daha iyi idare edeceği, sorunları demokrasinin değil otokrasinin çözeceği gibi çağdışı bir anlayışın eseri olan darbeler sadece Cumhuriyet tarihinin değil, topyekün tarihimizin karar lekeleridir.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi teşebbüs aşamasında kalmıştır ve böylelikle zihinlere darbelerin sonunun geldiği duygusunu yerleştirmiştir. Çünkü toplum, girişimin kimden geldiğine bakmaksızın elbirliğiyle darbeye karşı durmuş ve sahip olduğu iradeyi korumayı başarmıştır. Böyle bir reaksiyon, 27 Mayıs dahil hiçbir darbede yaşanmamıştı. Öyle olduğu için; öncekiler tepkisizlik nedeniyle neticeye ulaşırken, 15 Temmuz sokaklarda boğulmuş bir gecede tarihin çöp sepetine atılmıştır. Darbeye muhatap olmak ne kadar tatsız ve itibar zedeleyiciyse, o darbenin millet marifetiyle bertaraf edilmesi de o kadar gurur vericidir. Türkiye 15 Temmuz’da hep birlikte gerçek bir demokrasi destanı yazmış ve millet, makus darbeler tarihini bizatihi sahaya sürdüğü azmiyle bitirmiştir.

Darbe akamete uğramış olsa da FETÖ’nün ülkeye yaptığı kötülük çok büyüktür. Gerçek darbe odakları ve şerikleriyle mücadele bugün de gereklidir. Bilhassa, devleti bir daha hiçbir grubun elde etmeye niyetlenemeyeceği şekilde hukuk ve liyakatle şekillendirmek prensibi üzerimize vazifedir.

15 Temmuz kahramanlığından geriye büyük acılar da kalmıştır. Hepsi hâlâ tazedir… Artık şehitlerin ve gazilerin hepsini tanıyoruz ve o gece ülke için sergiledikleri fedakarlıkların her anını biliyoruz. Ama, hepimizin daha yakından tanıdığı, birlikte yıllar geçirdiğimiz, iyi/kötü zamanlar yaşadığımız dostlarımız da vardı. Mustafa Cambaz benim için öyleydi. Erol Olçok, oğlu Abdullah Tayyip öyleydi. Mustafa’yla Erol’la o kadar çok hatıramız var ki birini unutsam öteki çıkıp geliyor. Birini anlatsam öteki eksik kalıyor. Onların yokluğu sadece bir ölüm değil aynı zamanda biz geride kalanlar için canlarını feda etmiş olmalarının yüklediği ağır sorumluluğu da anlatıyor. Bir an için son anlarını düşünmek, ihanetin kurşunları bedenlerini bulduğunda hissettiklerini anlamaya çalışmak zihnimde, kalbimde dayanılmaz hisler uyandırıyor. Gurur… Evet gurur var; arkadaşlarım bu ülke için şehit oldu. Ama üzüntü ve yokluklarının bitmeyen, dinmeyen kederi de beni terketmiyor. Mustafa’nın hayatımda bıraktığı boşluk, Erol’un hepimizin hemen her gününde olmazsa olmaz eksikliği…

Mustafa’ya, Erol, Abdullah Tayyip’e; bütün şehitlere Allah’tan rahmet diliyorum, gazileri selamlıyorum. Onların sayesinde bu ülke iradesini darbeye teslim etmedi ve onların sayesinde bir daha kimse o iradeyi gasba tevessül edemeyecek.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa AKSANCAK 16 Temmuz 2019 17:39
2) Kasım Gülek İsmet İnönünün en güvendiği adam olmuştur.Amerikada veya başka bir ülkede öğrenim yapmak veya bu yolda yardım ve destek almak sakıncalı bir şey olamaz. Ki o zamanlar yabancı para bulup dışarıda okuyabilmek yapılması zor işler arkasındaydı. İnsanın cebinde bir dolar bulsalar doğru karakola götürürlerdi adamı. Sonra o zamanlar Fethullah Gülen hoca falan bile değildi. Olsa olsa bir cami köşesinde müezzinlik yapıyordu.Fetöcülerin palazlanmaları dinci partilerin çoğalması ile hız kazanmış olabilir.Orduya nasıl sızmış olduklarını bir türlü çözemiyoruz.
Mustafa AKSANCAK 16 Temmuz 2019 17:24
1) Bir yorumcu arkadaş CHP GENEL SEKRETERLİĞİ YAPMIŞ olan KASIM GÜLEK’in Fetöcüleri devletmekanizmasının içine sokmuş olduğu şeklinde imalarda bulunmuş. Kasım Gülek Birleşmiş milletlerde konuşurken o kadar çok yabancı dile vakıf olduğundan o dilden öbür dillere atlarken görevli onlarca tercüman tercüme etmeye yetişemiyorlardı. Kasım Gülek çok varlıklı bir aileye sahipti. Adana’daki Gülek boğazı tamamile onlara aitti. Seçim propagandalarında CHP’yi 1950 seçimlerindeki yenilginin altından Amerikan vari yaklaşımları ile ve hatta turnaya çıktığında eşeğe ters yönde oturup öyle götürürdü.
Muhtefi. . 15 Temmuz 2019 22:23
**15 Temmuz FETÖ darbe girişimi teşebbüs aşamasında kalmıştır**...Yazmışsınız Paragrafın başında onemli. !...TEŞEBBÜS AŞAMASINDA kalmıştır. .Devamı gelebilir. !..asla vazgeçmeyecekler. Hemde DIN ADINA. :))..Motivasyonlari (maskeleri ) bu. Pensilvanyadakinden kehanet bekliyorlar. :)..Devamını takip etmek lazım ve Benzeri oluşumlara karşı ÇOK UYANIK olmalıyız. Hakka, Hakkaniyete, Ahlak, Edebe Dikkat edip İşlerimizi Adamimiza değil Ehli olana vermemiz lazım kendimizden başlayarak. !.
Mehmet 15 Temmuz 2019 20:26
Millet 15 temmuzda darbeyi ve abd uşaklarını bitirdi.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 16:53
Beyefendi,siyaset sivil toplum kuruluşları ile yakın ilişki kurar,iyi geçinir. Yakın tarihte hep böyle olmuştur. Özellikle tarikatlar siyasette her zaman vardır. Amma bu döneme kadar siyaset bu tür oluşumlara devleti teslim etmemiştir. Bu teslimi alkışlayamadın içinde kendinizi yok sayamazsinız. Fetönün kumpasını alkışlıyordunuz. Şimdi yüreğinizde zerre kadar sızı var mı?
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 16:37
15 Temmuzda milletin tepkisi önemlidir. Ama TSK içindeki FETÖ tipi dini örgütlenmelere dahil olmayan subay ve astsubaylar sayesinde bu darbe girişimi engellenmiştir. Darbeyi engelleyen askerlere ve onlara katkıda bulunan polisimize şükran borcumuz vardır.
Süheyl CALISKANOGLU 15 Temmuz 2019 15:50
FETÖ'nün siyasi ayaginin hic bir zaman aciga cikarilmiyacagini biliyoruz,Spor'da (futbol da) ki ayaginin dahi aciga cikarilmasina müsade etmezler,islerine gelmez cünkü !..
Meraklisina 16 Temmuz 2019 00:07
5
Kasim Gulek CHP genel sekreteri, Feto'yu devlete ilk yerlestiren, sorulari calmasina yardim eden kisidir ve Rockefeller bursuyla ABD'de okumustur. 199-2003 arasi Feto'yu tam kadro devletin butun kurumlarina yerlestiren ve de koruyan kisi Bulent Ecevit'dir. Rockfeller bursuyla ABD'de egitim gormustur. Bakanlar kuruluna Feto aleyhinde dosya sunmak icin destegi istenen Mesut Yilmaz; Sayin Ecevit buna cok kizar ben karismam'' dedigi gazete mansetlerine konu olmustur. Kaset kumpasini Feto'nun yaptigini bildigi halde istifa ederken: Atlantik otesinden gelen telefonun samimiyetine inaniyorum'' diyen
Şerif 15 Temmuz 2019 13:50
...''Bilhassa, devleti bir daha hiçbir grubun elde etmeye niyetlenemeyeceği şekilde hukuk ve liyakatle şekillendirmek prensibi üzerimize vazifedir...'' bu vaz ettiğiniz vazifeyi aklına getiren var mı??? sizce. herkes tahakküm için geliyor. hiç kimseye hayat, konuşma, eylem hakkı vermemeye hukuk kimin umurunda.
NEDEN NEDEN? 15 Temmuz 2019 12:42
Aradan 3 yıl geçti...15 temmuz hain darbe girişimine nasıl gelindi, kimler görev aldı, yabancı destekcileri kimlerdi tüm bunları gün yüzüne çıkarmak için neden TBMM de bir komisyon kurulmadı ki?..
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 13:09
6
Her sey gozunun onunde oldu Neden gormedin?
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 13:48
12
Güneşin varlığını ispatlamak için de bir komisyon kuralım mı?Her şey gün gibi ortada değil mi?
Mustafa bey, gurur Kur'an' daki garur/ garuradan gelir.İçi boş kuruntu, şişinme manasında.Yaygın yanlışa düşmeyelim. Şeref duyabilir,övünebilir iftihar edebiliriz.Bu coğrafyada darbeler bitmez hazırlıklı olmalıyız!.
E.K 15 Temmuz 2019 12:05
15 Temmuz'da halkin demokrasiye sahip cikmasi gurur vericidir..Hic kimse halkin drenisini kendi siyasi hanesine yazmaya calismasin...Bir de , din tuccari Fetullahcilari devlet kurumlarina dolduran, buna goz yuman, destek veren siyasiler yargilansin. Ancak, o zaman milletin gonlu rahat eder..
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 11:47
Geçtiğimiz yıl da aynı satırları sizden okumuş ve duygulanmıştım acı gene aynı acı ama gurur da aynı gurur. Zira bu millet zilleti sinesinde söndürmüş kurşunlara göğsünü siper etmiş ve direnmenmenin haklı zaferini ilahi kudretten tatmıştır. Bugün hala acımız taze ve üstü hala açıktır. O gece her bir kahramanımızın gösterdiği duruş göğsümüzü kabartmıştır. Allah şehitlerimizi Peygamber Efendimize komşu eylesin.... Geride kalan bizlere ise daha ağır bir mesuliyet düşüyor "Bize terörist demeyin çakımız dahi yok" diyen ama uçaklarını ve bombalarını millete doğrultan canilere karşı uyanık olmak
Süheyl CALISKANOGLU 15 Temmuz 2019 09:25
FETÖ'nün siyasi ayagi ortaya cikarilmadan adalet asla yerini bulmaz, FETÖ'nün siyasi ayagi ortaya cikarilmayacak,adalet asla yerini bulmayacak.. FETÖ'yü de,ona "yol verenleri'de unutma."Onlar'bugünde FETÖ'nün sirtindan "puan toplama'derdine düsmüsler..
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 07:34
Allah hepsine rahmet versin. Demokrasiye sahip çıkan bu uğurda cesaretle ölümü göze alan vatandaşlarımızı tarihimiz her zaman saygı şükran ve minnet ile anacaktır. Abd menşeili Fetö mikrobunun da o hallere nasil geldiği de inşallah tüm yönleri ile açığa çıkacaktir.
? 15 Temmuz 2019 06:29
Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin.İnsanlar hala o Fetöcülerden korkuyor.Pek çok kurumda baskın olan hala onlar.Kumpaslar kurabiliyorlar.Güven ortamı sarsıldı.Şunlar Şunlar Fetöcüydü bunlara niye bir şey olmadı deniyor.
ati 15 Temmuz 2019 10:09
0
çatır çatır örgütlenmeye devam ettiklerini düşünüyorum o çete kalıntılarının. hatta seslerinin çıkmaya başladığını, ülkedeki ekonomik kötü gidişatın onları hayli neşelendirdiğini de. fakat hükümetin de bu alanda giderek pasifleştiğini düşünüyorum.
KARAR OKURU 3 15 Temmuz 2019 01:43
15 temmuzda Halkın %80'i şehirlerde yaşıyor.Bilişim çağında yaşıyoruz.Millet Twitter dan,whatsapdan haberleşti.Televizyonda cumhurbaşkanının çağrısını gördü.Sokağa çıktı.15 Temmuz eğer emir komuta zinciri içerisinde olmuş Sabaha karşı 3:00 da düğmeye basılmış olsaydı.Sabaha kadar devlet erkanı derdest edilir, halk darbeyi asla durduramazdı.Darbenin önceden haber alınmasıyla,erken harekete geçtiler ve şükür ki amaçlarına ulaşamadılar.Şehitlerimizi,gazilerimizi şükranla,minnetle anıyorum.
KARAR OKURU 2 15 Temmuz 2019 01:31
1980 darbesinde ise yine milletin %70i köylerde yaşıyordu.Çoğunluğu kendi geçimini sağlama derdinde olan insanlardı."Ben bilmem beğim böyüklerim bilir"modunda sosyolojiye sahip bir toplumdu.Dedelerimiz anlatır.Millet,sağ- sol çatışmasından bıkmıştı.Asker geldi kurtardı bizi diye anlatıyorlar.İletişim aracları da çok sınırlıydı.Bi yönüyle sağ-sol çatışması bıçak gibi kesildiği için, halkın çoğunluğu darbenin oluşuna sevindi bile.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 01:26
15 Temmuz ile 27 Mayıs'ı,12 Eylül'ü neden kıyaslıyorsunuz anlamıyorum.Sizin hiç mi tarih bilginiz yok.Halk suçlu yani tepki vermediği için.1960'da Türkiye'nin nüfusu 27 milyondu.Halkın %80'i köylerde yaşıyordu.Çoğu köyde elektrik bile yoktu.Millet nereden haberdar olacak da tepki verecek.Köy meydanına mı çıkacak.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 09:07
6
Kafaya bakar mısın. Blr darbeye karşı çıkmak sadece yapılmadan önce sokağa dökülmek midir? 27 Mayıstan 12 Eylülde ve 28 Şubattan sonra tepki olmadı. Olmadığı için o darbeler yürüdü. Eğer tepki olsaydı asker kışlaya dönerdi.
Karar Okuru 15 Temmuz 2019 01:24
İstanbul seçimlerini de çöpe atmaya kalktılar bu kez millet oyları ile iradesine sahip çıktı. Hep merak ediyorum darbe gecesi yakalanan ve eylemde önemli pozisyonu olan Adil Öksüz Nasıl kaçtı ya da salındı? Sonuçta darbeler halkın iradesini her yolla alma çabasıdır ve sivil örnekleride vardır. Darbe sırasında can verenlere gereken özen gösteriliyor mu ve FETÖ bağı olan ama akçeli işlere bulaştığı için göz ardı edilenler ne olacak.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 00:02
Çok güzel yazmissiniz. Yüreğinize kaleminize sağlık. Bu tür tesebbuslere milletimiz bundan sonra daha farklı cevap verecektir. Sakın bu şerefsiz adamlar dönüp kaldıkları yerden devam edeceklerini sanmasınlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN