Back To Top
Ba’de harab’ül Kudüs...

Ba’de harab’ül Kudüs...

- A +

14 Mayıs katliamı gösterdi ki Kudüs ve Filistin gerçek anlamda İslam dünyasının davası olamamıştır. İslam dünyası sokakları bu meseleyi dert etmekte, acı çekmekte, kederlenmekte ama bu coğrafyanın ortak siyasi iradesi için mesele sadece gündelik siyasetin malzemesine dönüşmüştür. Orada hayatlarını kaybedenler, hayatları pahasına Kudüs’e sahip çıkanlar sadece Filistinliler oldu. Gerisi laf kalabalığıdır.

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağı aylar öncesinden belliydi; bu işlemin 14 Mayıs günü yapılacağı da ilan edilmişti. Gösteriler, protestolar bir yana, İslam ülkelerinden hiçbiri diplomatik girişimde bulunmayı düşünmedi. Dün, ancak insanlar can verirken yükselen itirazların zerresi duyulmadı.

***

Sanki bu tarih bilinmiyormuş gibi Arap Birliği ancak bugün toplanabilme kararı aldı. O da büyükelçiler düzeyinde. İslam İşbirliği Teşkilatı, karar öncesinde bir araya gelip ağırlık koymak yerine cuma günü olağanüstü toplanabiliyor, Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınacağı son dakika sürpriziymiş gibi… Birleşmiş Milletler’e özel gündemli toplantı çağrısı da ancak Filistinliler canlarını verdikten sonra akıl edilebildi.

1.5 milyarlık bir coğrafya davasına böyle sahip çıkıyorsa, vay o davanın haline…

Eğer, İslam dünyasının sadece birkaç ülkesi diplomatik ağırlık koymayı deneseydi ve sadece bu mesele özelinde kendi aralarında bir dayanışma oluşturup mesai harcamayı göze alsalardı tablo farklı olurdu. Bunu sağlamak veya durdurmak veyahut da belirsiz bir tarihe erteletmek mümkündü… ABD ile bozulamaz ortak çıkarları olan ülkeler bile motive edilebilir, hiç olmazsa bu denenebilirdi. Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan, Malezya, Endonezya, Ürdün, Türkiye listesinden oluşacak sadece üç ülkelik bir ortak girişim grubu bile sonuç alabilirdi. Bu gruba, şimdi İslam dünyası gibi sadece kınama faaliyetiyle yetinen Avrupa Birliği’nin bazı üyeleri de dahil edilebilirdi. Sonuç alınmasa bile denenmiş olurdu ve rasyonel bir çaba görünürdü.

Şimdi her şey bittikten sonra, Filistin halkının tarihine yeni bir katliamın acısı yazıldıktan sonra ne kadar konuşulsa boş, ne tepki gösterilse nafile… Kudüs davası harab olduktan sonra, Gazze bir kana bulandıktan sonra…

Unutmayalım, yine olağanüstü toplanan son İİT toplantısının karar bildirisinde en ağır tepki konulmuştu. Hatta, Kudüs’ün tamamı üzerinden pazarlık yapan geleneksel diplomatik pozisyondan taviz verilmiş ve sadece Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğu bile kabul edilmişti ama ne ABD’nin ne de İsrail’in umrunda olmadı. Çünkü, İslam dünyasında ciddi ve kararlı bir Filistin iradesi olmadığını herkes gibi onlar da biliyordu. Nitekim, dün bütün başkentler feryat etti ama sadece Güney Afrika, büyükelçisini geri çekerek dişe dokunur bir reaksiyon gösterdi.

***

Önceki gün Kudüs-Gazze hattında insanlık öldü…

Güç ve barbarlık İsrail ve ABD’nin şahsında kanlı bir gösteriye daha imza attı…

Dünyada adalet ve hukuk üzerine söylenecek sözler bir kez daha anlamsızlaştı…

Ama içimizdeki hasar daha da büyüktür…

Filistin davası ağır ve telafisi zor bir yara aldı…

İslam dünyasının Kudüs üzerindeki hamaset ve propangandayı aşamayan politikaları yerle bir oldu…

İslam dünyasına, İslam ülkelerine, mağdur ve mazlum İslam halklarına karşı saygısızca davranmak normalleşti. Hem de göz göre göre hem de Ramazan arafesinde hem de canlı yayında hem de ABD Başkanı’nın sevinç naraları eşliğinde…

Allah şehitlere rahmet eylesin, bizlere de hamasetsiz, slogansız akıl nasip etsin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
alisan 16 Mayıs 2018 19:14
Lutfen bu videoyu izleyin. Abdüllatif Şener'in 6 yıl önceki Kudüs analizi: Bu yolu açan Erdoğan'dır
Çerkez Ethem 16 Mayıs 2018 14:41
Böyle Katliamlar Devam Etcek ve Ettikce Bütün sözde muslim topraklardaki Kukla yöneticilerimizin nekadar boş/kolpa konuştuklarını görmeye devam etcez ! 70 yıldan beri, hep aynı kolpa/ boş kınamalar sonra birkaç ay/yıl sonra yeniden ticarete devam edilmiştir. Bu Değişmez ! Bütün elit/siyasetçilerimizin görevi bizlerde ki öfkeyi boşaltmak ve bizleri katleden devletlerle ticarete devam ederek rahat hayatlarının sürmesidir ! Hiçbirisi hayatlarını tehlikeye sokup Davası için savaşmıycağı için, kendimizi kandırmıyalım ! Davası için savaşmıyanın Davası
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:16
İslam coğrafyası, İsrail destekli Amerika'nın kandil gecesi Suriye'yi bombalamasına da, bu kez Amerika destekli İsrail'in yaptığı bu insanlık dışı katliama da hep birlikte, toplu ve etkili direniş gösterememe kördüğümünden kurtulamadıkça bir avuç İsrail dünyayı parmağında oynatmaya devam edecektir. Olan onca masum insana,gence,çoluk çocuğa oluyor.Yazık...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:08
Amin
engineer 16 Mayıs 2018 13:14
İslam Ordusu'nu Türkiye kurdu! Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan’da Kral Selman’la bir araya geldi.Sıradan gibi görülen ve pek önemsenmeyen bu buluşma, aslında tarihi bir görüşmeydi.Bizim malum medya bunun bile önemini kavrayamadı. 02 Mayıs 2016 Pazartesi 00:07 nerde bu islam ordusu?palavramıydı yani?
Cafer Sarıgül 16 Mayıs 2018 12:57
Yarabbi şehitlerimize rahmet eyle, yaralı kardeşlerimize Şafi ismin hürmetine şifa ver. Zalim siyonistleri, ülkeme ve İslam coğrafyasına göz diyenleri Kahhar ismin hürmetine kahrı perişan eyle. Yarabbi Milletimi ve bütün ümmeti Muhammedi bahtiyar, Devletimi ve bütün islam ülkelerini payidar eyle.
engineer 16 Mayıs 2018 12:50
başka bir bakış açısı: Filistin meselesi çözülmek istenmiyor, tıpkı Karabağ meselesinin çözülek istenmediği gibi, Kafkasya'da ermeniler, Ortadoğuda yahudiler bu iki mesele ne abd ne rusya tarafından asla çözülmez, hatta onlar açısından çözülmemesi daha uygun,
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 10:40
Filistinlilere bir devlet yaratılması değil de zaten onlara ait olan bir yer. İşgalci olan İsrail’dir. Hiçbirimiz hakikaten bu davayı anlamıyoruz. Uyuşmuş gibiyiz.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 09:33
50 yıldır filistin için meydanlara çıkılıyor. hiç bir faydası olmaz. meydanlara çıkmak bir şeyler yapılıyormuş havası vermek için yapılıyor gibi.. hatta filistin için mitingleri arka planda israil bile yaptırıyor olabilir. böylece tepkimizi verdik havası verip halkın öfkesi indiriliyor. gerçekte ise israille ticaret tam gaz devam ediyor..
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 10:49
14
Siz ne yapacaksınız onu anlatın
engineer 16 Mayıs 2018 12:44
0
ben ne yapılacağını anlatayım: hani Türkiye önderliğinde "İslam Ordusu" kurulmuştu ne oldu reis bu islam ordusunu sevketsin, olmazsa İHH mavi ege diye bir gemisevketsin, 9 şehit 20 milyon lira Allah bereket versin.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 13:25
8
12:44, Bunları sen mi yaptın. Sen yapacaksın onu soruyorlar. Yalandan ebleh numarası yapma.
okur 16 Mayıs 2018 06:19
ba‘de harabi'l-Kuds
mustafa 16 Mayıs 2018 04:33
mısır, suud, türkiye. ortalık sakinken israille bal kaymak. filistinliler ölünce kuru gürültü. bu kaypak siyasetle nereye?
hamdi 16 Mayıs 2018 01:44
islam dünyası bu hali ile israile karşı koyamaz mitingle bu iş olmaz bop projesi bu günler içindi saddam kaddafi yaşasa bu işler böyle bu kadar kolay olmazdı ortadoğuda sunni müslimanlar darmadağın şia ve hizbullahta ortamını bulursa israil ile anlaşır türkiyede islami cemaatlerin çoğu kürtçü halidi nakşi onlarda büyük kürdistan peşinde şu anda durum iki mitinle ve ingiltere ile beraber k ınama aşamasından öteye geçemeyecek gibi
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 04:25
2
şu kürdistan peşindeki kürtçü halidi nakşi cemaatler hangileri? bi deyiver de aydınlat bizi?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 01:43
Türkiye nükleer santral üretilirken bile çirkeflik yapan eblehler, İsrail nükleer silah üretirken itiraz eden bir Yahudi gördünüz mü?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 04:19
0
Türkiye'nin nükleer santrallerini Türkiye yapmıyor, uyandırayım.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 04:24
0
Evet gördük.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 01:26
DEĞERLİ ARKADAŞLAR. SN. ABDULLATİF ŞENERİN, KUDÜS VE İSRAİL İLE İLGİLİ YILLAR ÖNCE YAPTIĞI KONUŞMAYI DİNLEMENİZİ ÖNERİRİM.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 01:26
akp ile devam , hep aynı partiye oy verip farklı sonuç bekliyoruz
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 01:24
Dogru söze ne denir. Bu gerçekleri görüp insanın içi kan ağlıyor. Ah filistin. Ah doğu türkistan.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 01:23
İsrail ve ABD ekonomik ve askeri olarak güçlüler. Kamuoyu önünde bağırıp çağırsalar da asıl gerçeklik;Türkiye dahil Bölge ülkeleri bu gücün karşısında boyunemiş ve işbirliği yapar durumdadır. Ne yazıkki Mazlum Filistin halkının dökülen kanları bölge ve çevre ülkelerin Müslüman kamuoyu üzerinde iç politika çalışmasını Aracı haline geliyor.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 00:39
Maalesef "İslam Dünyası" diye bir dünya yok. Trump bu kararı aldığı zaman İİT üye ülkeleri hem Abd hem de İsraille her türlü ticari faaliyetlerini ciddi biçimde azaltmalı, uygulamaya geçmesi halinde ise tamamen dondurulacağını deklare etmeliydi. Maalesef İslam ülkeleri ortak ideal , amaç ve eylem haritasından yoksun bir yığından ibaret. İsraile haklı olarak en fazla laf söyleyen Akp'nin İsraille en fazla ticaret ve çok büyük ölçekli ticari anlaşmalar yapması ise ayrı bir ironi!!!
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 00:32
Can yanan haykırır. Yanmayan nasihat eder...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 00:21
Biri beni aydınlatsın lütfen! İçinde ne kadar kutsal mekan olursa olsun, neden bir coğrafi toprak parçası insan hayatından daha kutsal?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 01:40
19
Siyonistlere sor seni aydınlatırlar!...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 04:28
3
Hitler’e sor seni aydınlatsın. 6 milyon Yahudi ölürken dünya uyuyordu. Problem şudur ki Filistinliler’e bir devlet yaratılmalı, İsrail Doğu Kudüs’ten vazgeçmeli ve Filistin Devletine tazminat ödenmesi de dahil her türlü yardımı yapmalıdır.
cevat karakalem 15 Mayıs 2018 23:46
Insanlik gercekten oldu. Ben buyukelciligin tasinmasini tali olarak goruyorum. Asil sorun silahsiz insanlar bu kadar "rahat" bir sekilde katledilmesi.Akil mantik kabul etmiyor.Resmen conayet ve kimseden dogru duzgun ses cikmiyor.Allah'in bize sabir, guc, kuvvet ver.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 04:29
0
Evet ateş açılmamalıydı. İsrail’i kınıyorum.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 13:28
3
4:29, Yani ateş açmak gereksizdi ama işgal serbest diyorsun...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN