Back To Top
Beş gün… Sonra bir beş daha

Beş gün… Sonra bir beş daha

 - Son Güncelleme: 23.09.2019 Pazartesi 07:52
- A +

Ankara’nın ilan ettiği Eylül sonuna kadar sürenin 5 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD seyahatinde dolacak. Dönüş 25 Eylül, geriye bir beş gün daha kalıyor… Aynı zamanda, Fırat’ın doğu hattını YPG’den temizlemek amacıyla ilan edilen operasyon takviminin de muhatabı yine ABD yönetimi. Erdoğan, sözünün o kadar arkasında ki bu ülkeye seyahat ederken havaalanında bütün hazırlıkların tamam olduğunu bir kez daha açıklamaktan geri durmadı. Tam anlamıyla kendisini bağlayarak gitti ve ABD Başkanı Trump’la yapılması planlanan görüşmede kendisi için geri dönüşsüz noktaya gelindiğini söyleyecektir.

Cumhurbaşkanı’nın avantajı, muhatabının Trump gibi neredeyse hiç dış politika derinliği bulunmayan bir lider olmasıdır. ABD Başkanı için, beyaz Amerikalılık dışında bir ırkın değeri olmadığından Ortadoğu halkları zaten önem arzetmiyor. Şimdiye kadar Kürtlerle çalışmış olmalarıyla olmamaları arasında da bir fark yoktur. Ancak, IŞİD’le mücadele parantezinde PYD/YPG’nin ABD güvenlik kurumları nezdinde ve tabii ki Pentagon için ihmal edilemez değeri bulunuyor. Pentagon ve ABD ordusu YPG’den vazgeçemiyor, anlaşılan gelecekte de vazgeçemeyecek. Politik destek ve silah yardımı bu gerekçeyle artarak devam ediyor.

Bizim için bariz güvenlik riski olan PYD/YPG’nin Suriye sınırı boyunca geniş bir alanda özerkleşmesi süreci de denklemde gelişiyor. 

ABD temasları Türkiye’nin son sözünü açıkça duyurmak için son aşama olacak. Kamuoyuna açık beyanatlarından anlaşılan o ki Erdoğan, ABD’nin ortak devriyeler yoluyla yolunda gittiğini düşündüğü şeyin Türkiye için anlam ifade etmediğini son kez söyleyecek. ABD ise, bu resti son haftalarda defalarca duyduğu halde tepkisiz kalmayı tercih etmişti. Bu kez, yüzyüze görüşmede Trump’ın ne cevap vereceği gerçekten önemlidir. Önemli çünkü, beş günde güvenli bölge kurulamayacağı açıktır. ABD Başkanı eğer, devam etmekte olan Türkiye - ABD ortak devriyesinin önemini anlatacak olursa bunun Erdoğan’ı tatmin etmeyeceği de bellidir. Belli olan başka bir şey ise, Rusya’dan S-400 alınmasına rağmen Türkiye’den vazgeçemeyen ve yaptırım uygulamayan ABD’nin YPG’nin hatırı için bunu yapmayacağıdır. Yani, PYD/YPG’yi hedef alan operasyona giriştiğimizde ABD bunu istemese bile, yine de Türkiye’yi kaybedecek bir reaksiyon göstermeyecektir. Meselenin bu yönü Türkiye’nin doğal diplomatik avantajıdır.

Tablo fazla hassas ve tabiatı gereği diplomatik maharet gerektiriyor. Öte yandan, Erdoğan acele etmekte haklı çünkü ne kadar geç kalındığını en iyi kendisi biliyor. Vakit kaybının geri dönüşsüz sonuçlar doğuracağını görüyor. Eğer geçen yılları dikkate alırsak aslında doğurdu bile…

Peki, bütün bu restler ve riskler sonucunda varacağımız yer neresidir? Yani herşey yolunda gidecek olursa ve Türkiye bölgeden YPG’yi kısa sürede uzaklaştırırsa bile, bütün aktörlerin bol kazançla çıktığı Suriye’de biz ancak başlangıç noktasını korumuş olacağız. Bu kadarı da Türkiye’nin hakkıdır.

Ancak gerçekçi olalım herşeyin yolunda gitmesi çok zor bir ihtimal.

Yine de masada zorlanması gereken bir ihtimal ama…

Bu açıdan, nasıl Fırat’ın doğusuna harekat öncekilerle kıyaslanamayacak derece askeri ve politik önemdeyse, buna gerek duyulmayacak bir çözüm adına Erdoğan’ın New York’tan nelerle döneceği fevkalade önemlidir. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 20:03
Görmek ve bakmak, arasındaki anlamlı farkı anlamayı keşke Allah herkese verdeydi
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 08:35
lutfen yorumumu yayinlayin, kufur etmedim , hakaret etmedim.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:11
" ..bütün aktörlerin bol kazançla çıktığı Suriye’de biz ancak başlangıç noktasını korumuş olacağız. Bu kadarı da Türkiye’nin hakkıdır.." ... kazanc? hak!?Allah kenara itilip dunya hirsi masaya yerlesince ahlak bozuluyor, ahlak bozulunca "onlarin gozleri vardir gormezler" oluyor, oyle olunca da analitik siglik bas gosteriyor.. kendi etrafinda donen insanlar anaforu da dibe indikce iniyor.. aci. Cozum bana gore su: Allah'a uymayan yollardan zafere ulasilamayacagini gormek lazim.. masanin ustundeki herseyi elinizin tersiyle itip atin ve Allahi koyun.. o zaman en azindan kaybetmeniz garantilenmez.
ÖTÜKENLİKURT 23 Eylül 2019 18:48
Sevgili yazar, Erdoğan ABD'de ABD başkanıyla sadece telefonla görüştü!? Bu bir. İkincisi şayet ABD izin vermeden Erdoğan Fıratın doğusuna harekat yapacak sanıyorsan saflığın zirvesini zorluyorsun demektir. Hemen geri dön! Trump diplomasi bilmiyor da Erdoğan büyük diplomat mı!? Dış politikayı yürüten kadroda 5 tane diplomat olsaydı, şimdiye kadar Esat ile barışılır, PYD hainleri ortak operasyonla yok edilirdi! Bizimkiler ihvancılık oynamaya devam ediyorlar! Dış politika satranç oyunu gibidir, Erdoğan satranç oynarsam çarpılırım sanır!
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 20:26
4
18.48, Dış siyasetten bir şey anlamıyorsun. PKK, Esad ailesinin Bekaa vadisinde beslediği hain örgütlerdir. Sen ise Esed ile anlaşsak PKK biter vs diyorsun...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 20:59
2
ÖTÜKENLİKURT, Esad ile bilerek ve stratejinin gereği barışmıyorlar.Görev böyle, BOP eşbaşkanı sen olsan barışırmısın!Görünüşte afra tafra yapılıyor.Dolayısı ile kimse yanlış politika izleniyor sanmasın.
Eski Yeşilçam filmlerinin klasik sahnelerindendi: Elemanın fiziki (Genelde körlük.) ya da zihinsel (Genelde geçmişi hatırlamamak.) sıkıntısı vardır, yolda yürürken başına bir saksı düşer ve görmeye/hatırlamaya başlar. Allah şifa versin, Bahçeli hastanedeymiş. MHP’den yapılan açıklamalara göre şuuru açılmış. Umarım en kısa zamanda hastaneden çıkar ve AÇILAN ŞUURU SAYESİNDE, bu ülkede herkes cumhurbaşkanı olur sadece Erdoğan olamaz, diyen adam geri gelir. Hazırlanın martta seçim var. :)
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 16:48
Çok şey kazandılar dediğimiz kim oluyor. Kürtler mi, Rusya mı, ABD mi? ABD zaten ordaydı, biraz daha içeri girdi. Rusya'nın arka bahçesiydi, şimdi bedel ödeyerek orada. Aslında kazananın olmadığı, kaybedenin çok olduğu, başta da insanlığın kaybettiği bir süreci yaşadık, hala da yaşıyoruz.
KARAR OKURUMürsel 23 Eylül 2019 16:45
Yorumcuların tamamı olumsuz.Türkiye zorla da olsa girer yerleşirse; yanıldık derler mi?
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 19:04
0
Kendi adıma ben derim. Hatta, bir adım ötesine geçer, Tayyip büyük adammış, bilememişim, derim. Peki Tayyip yerleşemezse istifa eder mi?
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 20:20
0
19.04, yerleşmek doğru bir iş ise onun için çabalamak kafidir. Tayyip, yerleşemezse gayeret ettik, doğrusunu yaptık ama başaramadık deme hakkı var.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 22:18
0
Babamızın çiftliğine mi yerleşiyoruz? ABD, kimseye danışmayız gireriz dediğimiz yere, yirmi üs kurdu. Ayrıca yapmaya çalıştığımız zaten ahlaki değil. RTE istiyor ki, sınırımız boyunca 30-35 kilometre derinliğinde bir güvenli alan oluştursun, Türkiye'deki dört milyon Arap buraya yerleştirilsin, Birleşmiş Milletler parasını ödesin, TOKİ onlara ev yapsın, muhacirler de Kürtlerle aramızda canlı kalkan olsun.
KARAR OKURUMürsel 23 Eylül 2019 16:38
Türkiye bu sefer rizikoda.Allah bölge insanına feraset basiret versin.Allah büyük!
Şom 23 Eylül 2019 15:26
Bu iş Arjantin cuntasının Falkland’ına, Yunanistan cuntasının Kıbrıs’ına benzerse? PKK hendek operasyonunda Kürtleri yanına çekememişti. Bu sefer farklı olursa? PKK gökte aradığını yerde bulursa?
Çakırcalı 23 Eylül 2019 15:19
Federasyon herkes için en makul çözüm.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 20:21
0
Sen robotsun galiba.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 21:07
1
Her etnik grup yeni bir devlet kursun. Başları göğe değer.
Faik Güleçyüz 24 Eylül 2019 12:13
0
Bence de. Selâm ve sevgilerimle.
CEVDETT 23 Eylül 2019 15:05
HAMASET DUYGULU ARKADAŞLAR İÇLERİNİ BURADA DÖKERKEN YPG-PKK ASKER VE SİLAH CEPHANESİNİ HER GÜN GÜÇLENDİRİYOR.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 13:34
Hersey iyi giderse varilacak yer baslangic noktasini korumak ise bu ne menem bir dis politika (liderligi) dir yarab?!
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 12:36
Türküler için tehlikeli olmayan kimse var mı? Yunan, ERMENİ, Kürt, ARAP, ABD, Rus, Acem... Hepsi tehlike... Bana göre ise en büyük tehlike, şovenist duygularla hareket eden yöneticiler... Halkların kanı kimsenin umurunda değil. Ne zaman bizim de başımız yanacak belki o vakit hata ettiğimizi anlayacağız millet olarak. Halkı koyun olan toplumların yönetenleri kasap olur.
Hangi Islamiyet? 23 Eylül 2019 20:04
0
Nihal Atsiz in dusunceleri bugun AKP ve MHP tarafindan bizzat realise ediliyor ve Erdogan bizzat :Yolumuz Kizilelma.: diyor. Nihal Atsiz butun dunya milletlerini Türk milletinin dusmani olarak goruyordu. Bugunku hukumet ne yapiyor?
külyutmaz 23 Eylül 2019 12:15
Kendi topraklarında 40 yıldır terörle mücadele edemeyen devletimiz başka ülkenin topraklarında terörü kazıyacak öyle mi ? Fıkrası vardır ya ; sende böyle ense, adamda da para olduktan sonra sen çok daha dayak yersin ey Türk!
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 11:53
Bilgisi olan var mı: Trump, Erdoğan'a randevu vermiş mi? Yoksa Birleşmiş Milletler salonunda tesadüf eder de karşılaşırlarsa, ayak üstü mü görüşecek?
Süheyl CALISKANOGLU 23 Eylül 2019 12:09
1
Donald Trump'un programinda RTE'yle bulusmak yokmus.Yandas medya telefonla konusmayi, "göklere cikarmis'.. Acikli düsündürücü bir durum..Ülke olarak kredimiz sifirlandi..
25 Eylül'de, Cipriani Lokantasında TAİK (Türk-Amerikan İş Konseyi) yemek verecekmiş. Trump ikna edilebilirse, yemekten beş-on dakika erken getirilip, lokantanın bir odasında Erdoğan'la görüşmeleri sağlanacakmış. Sonra birlikte salona gireceklermiş. Ancak Trump'ın yemeğe ayıracak vakti yokmuş, salondakileri selamlayıp, yemeği beklemeden ayrılacakmış.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 17:23
0
Trump Sisi ile ilgilenecek.
Süheyl CALISKANOGLU 23 Eylül 2019 11:00
Yazinin son cümlesi;Erdogan 'nin NewYork'tan nelerle dönecegi? Bol laf salatalariyla dönecektir..Dis Politikada tutarsiz ve perisaniz,tek basimiza yapayalniz kaldik sonunda..Yedi düvele bulastik,posta attik simdi onun "meyvalarini topluyoruz'!..
Yurdumun İnsanı 23 Eylül 2019 09:28
Özal ne diyordu 3 KOYUP 5 ALACAĞIZ Irak'ta. Ne oldi! 3 ün 5 ni aldık. Barzanistan doğdu! Suriye de olacak da aynı. Askeri ve siyasi olarak binlerce TIR mühimat gitmeden müdahale etmek gerekirken,bizimki Tarzan Rıfkı gibi naralanıp DURUYOR.ABD bizle kafa buluyor. Takıl peşime turlayalım gülüm havasında devriye gezintisi yaptırıyor. Başka biri ve parlemanter sistem, eski ordu olsaydı Türkiye bundan fazlasını yapardı. Akar ve RTE takos işlevi görüyor sanki.Sanki ellerinden geleni yapıyormuş polimi yapılıyor.Vuracaksan çok önceden vurman gerekmez mi!
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 11:35
5
Özal misakı milli sınırlarımıza kadar çıkmamak üzere musulu almayı planlamıştı. O dönemde bir taraftan bölgedeki kürtlere kendi rızalarıyla hamilik yapıp, diğer taraftan içerdeki kürt meselesinin çözümünün yolu açılacaktı. Fakat vesayet odakları buna engel olmak için elinden geleni yaptı, hatta harekata direnen dönemin g.k başkanı Necip Torumtay istifa etti. Sonuçta kaçan fırsatın faturasını Yurtiçinde, ırakta ve şimdi de suriye de hala ödüyoruz.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 06:51
Mustafa Hocam hiç üzülmeyiniz, şununun şurasında 5 gün kaldı. Allah'ın izniyle 1 ekim pazartesi günü kahraman ordumuz Fırat'ın doğusunu da teröristler den temizleyecek, endişeniz olmasın. ABD'nin blöfü işe yaramayacak, hatta diyebilirim ki binlerce tır silahların ganimet olarak ele geçirilmesi süpriz olmayacak. Böylece bir taş ile iki kuş vuracağız(terör örgütünü imha edip, silahlara sahip olacağız). Zaten, o kaz kafalı teröristler, verilenlerin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl kullanacağını kiraya verilmiş beyinleri anlayamaz. Çakal gibi mağaralarda saklanmayı çok iyi becerir o kalleş
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 07:54
1
Yazar pek üzülüyor gibi görünmüyor. Ama sen maşallah çoşup gitmişsin.
Türker Öztürk 23 Eylül 2019 11:19
3
yazıklar olsun, hangi yurdun insanısın sen
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 15:25
0
Sakin ol oğlum! Sakin! Good Boy..
Hangi Islamiyet? 23 Eylül 2019 20:01
0
Allah bazi insanlari insana seklen benzer ama fikren irkci olarak yaratiyor.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 06:49
Bir mucize olsa da Fırat'ın doğusuna girmesek diye kendini paralıyorsun. Ne hikmetse Kandil de öyle düşünüyor. Neden acep?
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 08:11
0
Askerlikten baba ve liderleri,sayesinde yirtanlar, bol keseden palavra atarlar.geçen yıl AKP li il başkani "ben sehit olmaya gideceğim" demişti. 13 gün askerlik yaptı. Madem vatan bu kadar kutsal?askerlikte vatan borcu olmasina rağmen reis neden oğullarina askerlik yaptirmadi?
Faik Güleçyüz 23 Eylül 2019 06:45
"Bizim için bariz güvenlik riski olan PYD/YPG Suriye sınırı boyunca geniş bir alanda özerkleşmesi süreci de denkleme denk düşüyor" Kürtler,Afrika'nın herhangi bir yerinde;devlet kuracağız deseler; biz Türkler;otomotiğe bağlanmış bir şekilde;"HAYIR OLMAZ" diyeceğiz.Selâm ve sevgilerimle.
Dede 23 Eylül 2019 06:21
Sırf Trumpla görüşebilmek için göstermelik restler çekiyor.kac yildir aynı şeyleri söyleyip duruyor.Membice girdi mi.sadece devletin izin verdiği alanlarda oynuyor malesef.
Alternatif hayat... 23 Eylül 2019 05:58
Elinde emperyalizmin dayattığı yirmidört saate karşı, alternatif hayat tarzı olmayanlar boş konuşur. Başkalarının ündeminde ortada sıçan oynar durur....
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 05:07
"Al papazı ver papazı " da demişti sonucu biliyorsunuz. Neredeyse bir yıldır fıratın doğusuna operasyon yapacağım diyor, neyi bekliyorsun yap o zaman.
musto 23 Eylül 2019 02:44
Çocukken kuzu yayar akşam,karanlığına kalır mecburen mezarlığın yanından geçerdik.Korkudan bağırarak türkü, söylerdik sesimiz köye kadar duyulur korktuğumuzu Dünya alem bilirdi.
Bedr 24 Eylül 2019 15:20
0
Çok güzel ya. Ben bu mısraları araklarım ;-)
Efedamat 23 Eylül 2019 01:53
Erdoğan newyorkta abd nin yüzlerce tır ile pyd ye malzeme gönderdiği haberlere yansıyor. O tırlarda ne var insani yardımmi yoksa silah ve mühimmatmı. Yine aldatıldık demiyelim de.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 01:08
islamofobik, egosentrik, cinsiyetci, multeci dusmani Trump bugunlerde tek umudumuz oldu yine. Denize dusen yilana sarilir.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 05:51
12
Bu Tayyip karşıtları da şaşkın ördek gibiler. Bir önce Rusçu dedikleri Tayyip'e bir gün sonra Amerikancı diyorlar....
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 07:07
0
Yorumu beğenmeyen vatandaş, ne olur nankörlük etmeyin Allahın verdiği aklı kullanın, Allah bu aklı boşuna vermedi kullarına. Kuran'ı Kerim de "Hiç mi aklını kullanmazlar" ifadesi defalarca geçiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN