Back To Top
Bir karar verme zamanı...

Bir karar verme zamanı...

 - Son Güncelleme: 08.01.2018 Pazartesi 00:41
- A +

Türkiye gibi jeopilitik konuma, çok kültürlü ve farklı etnik yapılara sahip bir ülke için doğru olan daha fazla iyi ilişkiye sahip olmaktır. Bu, elbette her ilişki için her türlü muameleye rıza göstermek anlamına gelmez. Zaten endişeye de gerek yoktur, zira Türkiye’yi hak ettiğinden aşağısına zorlamak bugünün dünyasında mümkün değildir. Sanılanın aksine dünün dünyasında da mümkün değildi. Türkiye her zaman dünya milletler ailesinin onurlu bir üyesi olarak çoğu kez de kapasitesinin biraz üzerinde güç kullanma imkanına sahipti. Yine sanılanın aksine, bölünmesi düşünülemeyecek, bölünüp parçalanmasının herkesin çıkarlarını olumsuz etkileyecek bir ülkedir. Onca endişeye, sayısız komplo teorisine rağmen Türkiye’nin cumhuriyet tarihi boyunca sürekli gelişmesi ve ilerlemesi de bunu göstermektedir. İyi ilişki en doğru yoldur ama bununla birlikte bazen çıkarlar bazı ülkelerle mesafeli olmayı gerektirebilir mi, evet gerektirebilir. Daha fazla fayda ve güvenlik için bu yolu denemek devletlerin tabiatında vardır. Son dönemde sıkça görüldüğü gibi bizim de vardır. Ne var ki dostluklar ve düşmanlıkların ömrü çok kısa oluyor ve toplamda ortaya çıkan manzara tutarlılık duygusu vermiyor.

***

Mesela, birkaç ay İran hedefe konuluyor, ardından güçlü bir İran sempatizanlığı…

Ya da Irak hükümeti bütün kötülüklerin kaynağıyken, bir sabah herşey tersine dönüyor ve Bağdat müttefik safına dahil oluyor.

Bugünlerde bir numaralı düşmanımız olan ve artık arada hukuku tanımama noktasına geldiğimiz Trump yönetimi de aynı çizginin kurbanı! Yakın zamana kadar Trump’a, kendisinin bile aklına gelmeyecek argümanlarla destek verenler şimdi ABD Başkanı’na haddini bildirme yarışında…

Avrupa Birliği? Almanya?

Her ikisi de bütün kötülüklerin ve Türkiye’nin başına örüldüğünü varsaydığımız çorapların merkeziyken şimdi iyi ilişkiler için kolları sıvamış bulunuyoruz. Hiç şüphesiz, ekonomik ilişkilerinin merkezini kuşatan bu coğrafyayla iyi ilişki tesis etmek Türkiye için doğru yoldur.

Ancak, adı ne olursa olsun bir ülkeyle ilişki konusunda kesin karara; en azından bir dönem taşınabilecek netlikte tercihe ihtiyacımız vardır. Dost muyuz, düşman mı? Müttefik miyiz, rakip mi? Bir dargın bir barışık olmayı alışkanlık haline getirdiğimiz ülkelerle nasıl bir ilişki tasarlıyoruz, önce kendimiz karar vermeliyiz.

Bilelim ki bir ülkeyle iyi ilişki istemek bugünden yarına sonuç veren bir girişim değildir. Hem zaman ister, hem de karşılıklı çıkarlara bağlı olarak hassas bir yönetim gerektirir. Bunlar olmadığında verim ve kazanç kaybı yaşarsınız. Elde edebileceğinizden daha azıyla yetinmek zorunda kalırsınız. Böyle olduğu için Türkiye gibi hemen hemen bütün ülkelerle ilişkisi asırlara ulaşan bir ülkenin, tekrar tekrar sil baştan noktasına gelerek yolun başına dönmesi mantıklı değildir.

***

Dost artıralım düşman azaltalım, ama önce kendi dostluğumuzu kazanalım. Şimdi tam bu noktadayız… Masamızdaki dosyalardan, ekonomideki kaynak ihtiyacına kadar ve bilhassa da kaybetmekte olduğumuz sempatinin iadesi için adımlarının arkasında duran bir ülke olmak kadar değerli bir sermaye yoktur.

Bu gerçeği ıskalayıp kendi alanımızı daraltmayı tercih edersek, bilelim ki bu en çok bize zarar verecektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2018 02:48
Artik sizde bir karar versenizde asil soylemek istediklerinizi buradan yazabilseniz. Etraftan dolanmayi birakin
Hz. Omer ra . Ya gore insanlar arası ilişkilerde başarının tek sırrı samimiyettedir.Bunun dışındaki herşey düşmanlığı arttırır , samimiyet ise dürüst adamın yapabileceği bir şeydir. Adil olmayan biri durustte olamaz . Devletler arasındaki ilişkilerde aynen böyledir.
KARAR OKURU 11 Ocak 2018 20:16
Ulke suriyelilere iraklilara iran afganistandan gelen gocmenlere teslim edilmişken meden Turkiyeyi uyelige alsinlar. Gelen bu insanlarin hepsi 5 yila kalmaz T.C vatandasi olacak. Ustelik hepsi bedava saglik hizm. Bedava ulasim su elekt. D.gazdan faydalanacak. Bu millet oldu olasi boyle ayricalik gormemisken... yaktiniz ulkeyi yazik oldu. Boşuna%51 oy hayali kurmasin hukumet. Kendinizi de bizi de yaktiniz.
Yılmaz 11 Ocak 2018 01:03
Eşimle Türkiye'nin bu tutarsız gibi görünen dış politikasını çok sık tartışıyoruz. O da sizin gibi düşünüyor ama ben kesinlikle tutarsız olmadığını düşünüyorum. Hatta cumhuriyet tarihinde hiç böylesine batılı bir devlet tutarlılığında dış politikamız olmamıştı. Son zamanlarda onların bize hep yapageldiği gibi batıyla tamamen çıkara dayalı ilişkilerimiz var. Çıkarlarımıza uyuyorsa başüstünde, uymadığı anda yerden yere vurma politikası… Sadece verdiğimiz sözleri tutmama ve özellikle ikiyüzlü davranma kısmını henüz beceremiyoru
Sorgulayıcı 08 Ocak 2018 21:38
Boşuna hayal görmeyin. Karar çoktan verilmiş. Seçim kazanmak... oy getirecekse bugünkü dostlarımızla düşman, düşmanlarımızla da dost olabiliriz 2019 öncesinde.
salman raduyev 08 Ocak 2018 20:59
Sizin yazinizda belirttiginiz gibi devlet yonetilmez mustafa bey.Demge siyaseti hatta ilmi siyaset denen bisey vardir zamanin kosullarina gore hareket etmek gerekir bazen.Oyle kestim attim tamam iran dusman denmez.Denemez.Bence bu donem hukumet olaganustu bi dis politika basarisi gostermistir.Ozellikle katar konusunda ki tavri takdire sayandi.İran konusundaki tututumu da son derece dogrudur.İranin afganistan irak gibi bi devlete donusmesinin bize ne faydasi olacaktir.Taa okyanusun otesinden kiskirtmalara meydan vermemeliyiz.Bolge abd ye karsi bu blokta iran bize lazimdir.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 15:59
Anlamadığımız su devletler dost olmaz çıkar ilişkisi var
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 11:07
Erdoğan Fransa'ya yetti gari kapıda beklettiğiniz, bu sene şu üyelik ilişkilerini canlandıralım demeye gitti. Macron, kusura bakma da bu halinizle nereye üyelik, kapıyı kapadık artık komşular diye cevap verdi. Ama sizi üzmek istemeyiz, komşuyuz, komşunun iyiliğini isteriz, arada misafirliğe gelin, bahçeden yararlanın, birlikte sinemaya, maça, yemeğe falan gidelim, alışveriş yapalım diye de ekledi. Ama, hiç kimse kusura bakmasın, karar alma süreçlerinde yer alacak olgunlukta değilsini de demiş oldu.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 15:58
7
Sen yanlarindamiydinda ahkam kesiyorsun
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 16:19
4
Yoo, Karar'da okudum.
Abdulkadir 08 Ocak 2018 18:21
2
''... Bu bizi ciddi manada yorduğu gibi milletimi de ciddi manada yoruyor. Bizi belki de bir karara doğru sürükleyecektir. Ne olur artık bizi de alıverin diyecek halimiz yok.'' Sen bunu üyeliği canlandıralım diye mi anladın? :)))
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 19:12
3
Cımbızla laf çekmekle olmuyor. Konuşulanların bağlamını ve tümünü bilmiyoruz. Fransız basını Türkiye'nin üyeliğin canlandırılması için destek istediğini yazmış. Türkiye'de baskı yüzünden basın kalmadığı için Fransız basınından alıyoruz doğal olarak haberleri.
Abdulkadir 09 Ocak 2018 19:01
0
Yahu adamlar çıkıp tek tek konuştular. Fransız basınına kadar konuşmayı dinleseydin. Özgür basın daha nasıl özgür olsun? Fransa'da hala ohal var. Ve şartları Türkiye'den misli ile ağır. Dünyaya, memlekete Fransız kalmışsın dostum :))
KARAR OKURU HKN 08 Ocak 2018 11:01
BENCE Reis çok ıyi devlet politikası uyguluyor ...
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 10:47
Bir dargın, bir barışık. Olmaz. İnandırıcılığınızı ve ciddiyetinizi kaybedersiniz..
yusuf akkuş 08 Ocak 2018 09:47
beyfendi biz işikilerde hiç bir zaman bozan taraf olmadık abd de durum aynı sadece kafamızı kumdan cıkardık ve ne yaptıklarını soyledik duşman oldular şimdide evet haklısınız diyorlar ve kapı aralıyorlar mesele bu karar net vermek maksadınız başka kararlarsada onu bilemem sizinde bir karar vermenız lazım
HACI CAVCAV 08 Ocak 2018 09:02
Irak'la veya başka bir ülke ile dün şöyle, bugün böyle olmamız herhalde sadece bizden kaynaklanmıyor.Sayın Karaalioğlu karşı tarafın davranışını hesap dışı tutuyor.Halbuki dış politikada mütekabiliyet diye bir şey var.Yerine göre koltukta nasıl oturulması gerektiği bile bu kurala göre belirleniyor. Karşınızdaki kişi bacak bacak üstüne atmışsa sizin de öyle yapmanız gerekebiliyor.Zararı yok kendimize çuvaldızı batıralım da,karşı tarafa iğneyi batırmaktan da çekinmeyelim.
KARAGÖZ 08 Ocak 2018 18:47
2
Madem Irak dedin, oradan devam edelim Hacıvat. Dünkü kankamız Barzani BİZE KARŞI hangi yanlışı yaptı da,muhatabımız değilsin dediğimiz, İbadi, "Dostum İbadi" oluverdi ?
Ben 08 Ocak 2018 08:23
Mesela biraz da duygusal olgunluk ile ilgili. Ciddi devletler ani duygusal tepkiler ile değil ortak akıl ile yönetilirler. Bizde ise ani duygusal tepkiler vermek sanki faydalı bir politikaymış gibi rağbet görüyor. Bir an önce ortak akla geri dönmek ve demokrasi ve hukuku tam anlamıyla çalıştırmak gerekiyor.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 09:38
3
dış politikamız ülke çıkarlarına göre değil, akpnin çıkarlarına göre yönetiliyor. burdaki duygusallık, reklamdaki duygusallıktır.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 08:14
Dış politika çok incelikli ve ustalık gerektiren bir konu. Çok zigzaklar çiziyor, gel gitler yaşıyoruz. Böyle olunca da güvenilir ve öngörülebilir bir ülke görüntüsü vermiyoruz. Hani Anadolu'da bir söz var " Oruç tuttuğu ile bayram etmiyor" diye. Şu anda biz tam da böyleyiz. Sağı solu belli olmayan, güvenilmez bir ülke...
merhaba 08 Ocak 2018 07:36
Ali bey biz zaten karar vermişiz sen anlamamışsın .Bize (Türkiyeye) zarar veren herşeyi n karşısında, bize fayda verenin yanındayız sen hala anlamadın mı?
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 07:35
Türkiye için çıkış yolu demokratik dünya ile ilişkiden geçer. O da iyice zorlaştı
evin 08 Ocak 2018 07:25
hani avrupa birliğine üye olacaktık? akp bize senelerce bunu anlattı. şimdi ise sürekli bir batı nefreti pompalıyorlar. madem batıdan bu kadar nefret ediyorlardı neden halka yalan söylediler senelerce?
Vatandas 08 Ocak 2018 06:54
ERDOGAN ERDOGAN ERDOGAN yüzde 100 ERDOGAN evet mükemmel degildir ama en dogru tercihdir Alman bakana cayi servis ettiren mevlut beyden önce Erdogan ve arkasindaki halktir Mevlut beyide takdir ediyoruz tabiki zannediyorsam cogu kisiyi sasirtmis kendisine atif edilen pasif ve cekingen kisiligi onun nezaketi oldugu anlasilmis ve devlet adami ciddiyetini korudugunu góstermis görevine yakismistir
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 09:40
1
allah akıl fikir versin.
N.Taskesen 08 Ocak 2018 13:37
2
Senin gibiler okadar cokki dogrunun sesi duyulmuyor.Cay kimin evinde iciliyor anlaya bilmen icin biraz daha acayim kim kimin kapisina gitmis
cevat karakalem 08 Ocak 2018 04:46
Oncelikle stratejik olarak hedef ve secim net olmali: Bati mi, Avrasya mi? Tabii ki Bati, hem tarihsel gelisim, hem ulke cikarlari, hem toplumumuzun ihtiyaclari, istekleri baglaminda. Bu demek degil ki her konuda tum Bati ulkeleri ile ayni politika izlenecek. Zate Bati icinde de tek tek konularda gorus ayriliklari var ve hep olagelmistir, mesela Vietnam Savasi, Brandt'in Dogu Politikasi, Suriye olaylari v.s. Ama stratejik baglamda, buyuk resim dusunulurse, Bati gene de tek bir bloktur belli ana degerler ve hedefler uzerinde birlesen. Ayrica dis politika ic politika malzemesi olmamali.
Abdulkadir 08 Ocak 2018 18:36
2
Tarihte biraz geri gidersek Rusya perde gerisinde Abd ile anlaşıp Stalin zamanında Türkiye'den toprak talep ederek Türkiye'yi Natonun kucağına itmiştir. Bu toprak talebi de yıllar sonra belgelenmiştir. Stratejik ortaklık adı üstünde karşılıklı fayda üzerine kuruludur. Ama bu ortaklıkta Türkiye'nin üretime dayalı büyümesi bilinçli şekilde engellenmiştir. 1947 de yapılan antlaşma ile Marshall yardımı planlaması yapılmış ama Nuri Demirağ'ın uçak fabrikası kapattırılmıştır. Dönemin hava kuvvetleri komutanı 1949 yılında şu sözleri söyler: "Amerika
Salih 08 Ocak 2018 04:22
Biraz geç kalındı abd öyle kolay kolay bedel odetmeden vazgeçmez. Zarraf davasının faturası odendikten sonra yumusayacaktir. Abd güçlü ıran veya yerine misiri tercih edecek gibi. Diğer taraftan 500 milyar dolar borcumuz var bunu verebilecek gruplar abd, suudi gr, ab, çin, rusya su an bunların ucuyle aramız bozuk. Rusya ve pirim tehlikeli içten pazarliklj bir müttefik. Diğerleri en azından aleni iş ceviriyor. Es edin durumuna düşeriz. Muktedirler seçim ve geçimi beraber yonetemiyor. Dış dünya ile ilişkimiz ülkemizde durumla aynı terörist ilan edilen %50 gibi. Es
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 03:23
tr iyi yonetilmiyor
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 18:51
0
Bu ifade durumumuzu tam anlatmıyor. Şu ifade daha açık : Türkiye kötü yönetiliyor !
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 02:53
Ama neden dünya devletleri bizim pozisyonumuza göre pozisyon almıyor? Neden bizim normal, diğer herkesin anormal olduğunu kabul etmiyorlar, neden neden?
Has Parti 08 Ocak 2018 02:05
'Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiç bir rüzgar fayda etmez'. Burda mesele gemiyi bir yere ulaştırmak değil, kaptanı geminin başında tutmak. Miçolar şuna inanmış başka kaptan olursa ya da gemi fırtınasız sularda yol alırsa kendileri işsiz kalacaklar. Çünkü aslında miçolar gemicilikten anlamıyorlar.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 02:41
14
Kaptan sana ne yaptı ki.. Kaptanla yatıp, kalkıyorsun...
Denge 08 Ocak 2018 09:24
1
KO 02:41, kaptan gemiyi tam hızla buz dağına doğru sürüyor. Biz de aynı gemideyiz. Sesimizi duyurmaya çalışıp uyarmayalım mı?
Lafı eviriyor çeviriyorsun , bir orta göbeğine konduramıyorsun. Izdırabını anlıyorum. Korkudan açık açık Gül ak partinin başına geçsin diyemiyorsun. Bu yürek işi, yüreği olmayan lider olamaz.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 01:09
Tek cümleyle akıllı ve yol gösteren bir yazı. Elinize sağlık
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 00:54
Karaalioğlu, meseleleri iyi okuyabilseniz Türkiye'nin ta başından beri devlet siyasetinden öte insanlık merkezli sabit bir duruşu olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir ufkunuz olsa zaten buralarda olmazdınız.
Metin Erbay 08 Ocak 2018 04:47
0
"buralarda" derken? hem madem oyle sen niye "buralardasin?"
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 08:01
4
Ben okurum.
KARAR OKURU 08 Ocak 2018 18:52
0
Ama yazmışsın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN