Back To Top
Çankaya’nın bahçesinden Manisa’ya

Çankaya’nın bahçesinden Manisa’ya

 - Son Güncelleme: 05.10.2019 Cumartesi 07:49
- A +

Merhum Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde belki de en önemli ekonomik yatırım inisiyatifi Ford otomobil fabrikasının Türkiye’ye getirilmesi meselesiydi. Fabrikanın Gölcük’teki SEKA arazisinde kurulması büyük tartışma konusu olmuştu. Hem çevre örgütleri hem de siyasi muhalefet fabrikanın kurulmaması için büyük direnç göstermişti. Koç Holding’in ortaklığıyla kurulacak fabrika neredeyse Türkiye’ye sokulmayacaktı. Bu girişim için dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz hakkında “Devletin malını peşkeş çekiyor” diye Meclis’te soru önergeleri verilmişti. Neticede Demirel bugün bile hafızalarda yer eden o cümleyi söyleyerek tartışmaları bitirdi ve fabrikanın kurulmasını sağladı: Ford fabrika için yer bulamıyorsa gelsin Çankaya’nın bahçesini vereyim!

Kişi başı milli gelirin 2 bin dolar seviyesinde olduğu ülkede bu tavır gerçek bir vizyondu. Nitekim o fabrika yıllar içinde Türkiye’nin otomotiv üretimi ve ihracatında lokomotif kuruluş oldu ve bugün övündüğümüz ihracatın olmazsa olmaz bir unsuru haline geldi. O gün, kalabalığa karışıp Demirel’e karşı çıkanlardan birisi olarak şimdi ne kadar büyük bir hizmet yapıldığını görüyorum. Hayırla yad etmemek, o gün verilen kararın önemini takdir etmemek mümkün değil.

***

Bugün de yine bir Alman otomotiv markası Türkiye’de fabrika kurma kararı veriyor. Yirmi yıldan uzun süre sonra bir büyük marka Türkiye’ye, Manisa’ya geliyor. Ekonominin içinde bulunduğu küresel güvensizlik tablosu ve özellikle de doğrudan yatırım probleminin ileri düzeyde olduğu bir dönemde VW’nin bu tercihi çok önemlidir. Özellikle otomotiv sektöründe yakalanan ivmenin devamı açısından kalıcı bir başarı olarak kaydedilmelidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu süreçteki kişisel gayretini de kayda geçirmek gerekir.

Sadece bir yatırım kararını değil, Ford’dan Volkswagen’e bir zihniyet değişimini de yaşıyoruz. O dönemde kamuoyu ayağa kalkıyordu şimdi ise doğru olan yapılıyor ve herkes sessizce bu yatırım kararının son dakikada değişmemesini temenni ediyor. 4 bin kişinin çalışacağı ve yılda 300 bin otomobil üretim kapasitesiyle yılda 4 milyar doların üzerinde ihracat katkısı sağlayacak dev bir proje için Türkiye’nin seçilmiş olması memnuniyet yaratıyor.

Yerli ya da yabancı her türlü yatırımcıyı ve girişimciyi devlet malına göz dikmiş menfaat grupları olarak gören anlayış yerini tam da merhum Demirel’in anlayışıyla “Gel de istersen bizim bahçeye gel” davetine bırakıyor.

Türkiye’nin tek çıkış yolu sınai üretimdir ve dahası bu alanlarda rekabet edebilecek bir vizyon yakalayabilmektir. Teknolojide, dijital sahada üretmek ve yarışmak mecburiyetindeyiz. Keşke, Almanların yanında bir fabrikada da yerli otomobil projesi mümkün olsa… Veya keşke yerli yazılım şirketleri küresel marka liginde yer bulmaya başlasa…

Türkiye, sanayi ve teknolojiye yabancı bir ülke değil ama kapasitesinin çok altında kaldı ve ikinci gruba; yani fason ve ara mal/yedek parça üretimine mahkum oldu. Bütüncül bir perspektif koyamadığı için de dünyayla arasındaki makasın açılması karşısında çaresiz kaldı. 

Geç kaldığımız için bu yarışa dahil olmaya şimdi çok ihtiyacımız var. Nereden başlasak isabet olacak. Başladığımızı bitirmek şartıyla…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 13:22
Hımm.Kalkınmacı siyasal islam...Çok muteber.Eğitilmiş..nitelikli toplum ne demek acaba.VW de çalışacak 700 kişi evine ekmek götürsün..Tok karınla gece nitelikli toplantılar yapsınlar..Cinlerin cinsiyetini tartışsınlar.Beyfendi insan enerjisi..bireyin yükseltilmesine kafa yorun...Takkiyeci taklitlerden yorulmadımı çevreniz.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 16:40
Ülkemizde bir khk da işsiz insanlar icin çıkaralim. Sürekli orman icin fide ağaç dikip beslesin büyütsünler iş bulana kadar. Kimse boş oturmasin güzellestirelim ülkemizi. Almanyadan selamlar bunalan cinnet geciren ülkeme
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 16:36
Üretim için vazgeçilen ülke Bulgaristan tercih edilen ülke Türkiye.Biz bu markanın sahibi değiliz,bu markaya teknolojik katkı da yapmıyoruz.Saadece ve saadece 30 yıl önce de yaptığımız gibi montaj yapıyoruz.Gelişme varmı..? Yok...Ama kötü gelişme mi..?değil..Zararı mı var..? Yok..Hatta faydası var..Ama medyadaki yorumlara bakarsak sanırsın yerli otomobili yaptık,bitirdik..dünya da yok satıyor..Bende bu kafaya ayar oluyorum..
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 15:24
Şu ifade: O gün, kalabalığa karışıp Demirel’e karşı çıkanlardan birisi olarak şimdi ne kadar büyük bir hizmet yapıldığını görüyorum." Hatasini ifade ederken bile kendini itibarli gosteren ifade fazla yuzsuz degil mi? Ayrica Ford Alman degil ABD markasidir
Isguzar 05 Ekim 2019 18:17
2
Ford Alman malı demiyor ki yazar. Güya hata yakaladin.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 05:26
1
Isguzar once biraz Turkce ogren spnra okudugunu anla!
Arjantin ve Venezuella'da Ekonomi cok perisan bizim ki birazcik daha iyi onlara nazaran.Biz sansliyiz TÜIK diye bir "bagimsiz kurum'var, mucizeler yaratiyor,zam furyasi devam ederken,vardan yok ediyor. Enflasyon %9,26 ilan etti,biz sasirdik,dünya sasirdi,Arjantin, Venezuella bizim TÜIK'ten yardim istemisler,ne olur gelin bizede yardim edin,bu mucizenin "bilinmeyen sirlarini'(!)bizede ögretin. TÜIK yakinda Dünya turuna basliyacak,ekonomisi "can cekisen ülkelere gidip yardimda bulunacakmis.Ne mutlu Türkiye'ye böyle bir mucize kurumu "yoktan var ettigi icin' (!)..
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 12:44
Hani milli otmobilimize ne oldu?
Süheyl CALISKANOGLU 05 Ekim 2019 13:43
2
Milli otomobil projesi "derin dondurucuda'simdi savas ucagi yapmak masallari devrede,ABD F-35'leri vermeyince "kafamiz bozuldu' Savas ucagi yapacagiz,yandaslar inaniyor bu La Fontain masallarina!..
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 12:39
Motor başta olmak üzere temel bir çok üniteyi ithal edecekler. 4 milyar ihracat için, kaç milyar dolar ithalat yapılacak onu da yazsaydın, iyi olurdu.
Yerli otomobil fabrikasını bekliyorduk, montajcılığa devam. Volkswagen’e verilen teşvikler o kadar abartılı ki, Avrupa Parlamentosu haksız rekabet açısından soruşturma açmak üzere. Yol, köprü, hastane, hava alanı, gar müteahhitlerine verilen garantiler gibi garanti verildiği konuşuluyor. 40.000 araç garantisi ve buna ilaveten dört yüz milyon euroluk (2 milyar 500 milyon TL) teşvik taahhüdünden bahsediliyor.
HASAN FURUNCU 05 Ekim 2019 11:38
Bravo. Önce çuvaldızı kendinize batırmışsınız. Ve de gazetecilik anlayışlarına. Numan rağmen Karar’ın 40 bin araç sözü ve iş gücü ucuz gibi kompleks yaklaşımını da not etmişsinizdir. Bazen eğri doğru seçiminde bir parazit devreye giriyor.
Artik övünmek kelimesi yasaklanmali. Türkiyenin öz kaynaklariyla dünyaya mal olmus 150 ticari markasi olana kadar susulmali cok calisilmali. Bu haber tez elden anaokulu ve ilkokullarda ders kitaplarina girmeli. Bütün ülke insanina vatandasa yurttasa her ne zikkim ise her birinin kafasina iyice sokulmali.
Alaaddin 05 Ekim 2019 13:35
1
ABD dışında hangi ülkenin 150 tane küresel ticari markası var? Küresel markaların hangisi sadece tek bir ülkenin kaynaklarına dayalı? Makul olanı konuşalım.
Sayin Karaalioglu, Yazarlar bölümü icin sundugunuz okuyucalarin yorum ekleme özelligini Haberler kismi icin genisletmeniz mümkün degil mi? Haberleri sadece okumak heryerde var. Önemli olan sunulan habere okuyucunun nabziysa... Ne dersiniz?
Alaaddin 05 Ekim 2019 10:31
Ben VW yatırımından ümitli değildim. Ben olsam Sofya'ya yatırım yapardım. Manisa'ya şaşırdım ve çok sevindim. Her şeyin yerlisini yapmak zorunda değiliz. Zaten "yerli" kavramı anlamsızlaştı artık sanayide. Üretim, dağıtım, pazarlama küresel oldu. Küresel tedarik zincirlerinde çok daha ağırlıklı bir rol alabilirsek hayat standardımız yükselir. Merkezi Türkiye olan 4-5 küresel şirketin olması da gerekir. Otomotiv yan sanayi olabilir mesala. Bir de güneş enerjisi ve yazılım alanlarında mutlaka küresel şirketler çıkarmalıyız
Yazar yazmış. "O gün, kalabalığa karışıp Demirel’e karşı çıkanlardan birisi olarak şimdi ne kadar büyük bir hizmet yapıldığını görüyorum. Hayırla yad etmemek, o gün verilen kararın önemini takdir etmemek mümkün değil." Zavallılar. Yabancıların Türk işçisini köle gibi kullanıp kapitalist ceplerine para doldurmalarına alkış tutmaktalar. Demirel zamanında hiç olmazsa eleştiri ve itiraz vardı. Şimdi ona da güçleri yetmiyor. Sadece köleliği kabullenmekteler. Asıl can alıcı ise; buna gelişme diyorlar. Yüzyıllardır bir motor yapamayanın kölelikte geldiği gelişme noktası !
KARAR 06 Ekim 2019 14:17
0
Madem ''eleştiri ve itiraz'' yok, bu ne ZIRLAMA?
Takipci 05 Ekim 2019 09:35
Yatirim, Uretim, Katma Deger Ekonomik ve toplumsal kalkinmanin olmazsa olmazlari. Yeni Turkiyede bunlar unutulmustu. Kim yaparsa yapsin, yeter ki yapilsin, yapmamanin maaliyeti daima daha buyuktur.
Karar okuru 05 Ekim 2019 09:19
Bu yatırımlar birikim ve teknoloji isteyen yatırımlar.O kadar çok wv ithal ettik ki geç bile kaldık.Buna kimse itiraz etmez.Ama çok basit sanayi bile gerekmeyen ,bir köyde atelyede üretilecek,şehire yığılmayı önleyecek 'yatırım bile demiyorum,çalışmayla başlamalıyız.Aramızdaki boğuşmayı bırakıp ,kardeşliği sağlayıp ,ithal silikon makinesini üretimine başlamalıyız..Her şeye geç kalıyoruz..Acil olandan başlamak üzere...
Köroğlu 05 Ekim 2019 13:31
0
Köyde üretim pek mantıklı değil. Sanayi üretimi bir ekosistem işidir. Köy ölçeğinde olmaz. Nitekim bütün sanayileşmiş ülkeler aynı zamanda şehirlileşmiş ülkelerdir. Kır nüfusu %3'ün altındadır. Türkiye de şehirlileşiyor, bu hızlanarak devam etmeli, ta ki kır nüfusu %3'ün altına düşene dek. Sorun bu dönüşümün yönetilmemesi ve İstanbul'a yığılma. Oysa Kırıkkale, Kayseri, Antep gibi şehirler var.
Köroğlu 05 Ekim 2019 14:02
0
Kırıkkale, Kayseri, Antep derken aklımdaki kriterler: su (Kızılırmak ve Ceyhan), hammaddeye yakınlık (maden, endüstriyel tarım, ithalat) , pazara yakınlık (Türkiye, Ortadoğu, Afrika, Kafkasya, AB, ABD) , ulaşım (deniz, hava, kara), eğitim altyapısı (k12 ve üniversite). Bir de Doğu Afrika+Ortadoğu+ İran+Hindistan'ı AB'ye bağlayan hat üzerinde olmaları. İleride çok değerlenecek buralar. Kupon arazi.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 07:38
Ford’a verdigi Izmit’teki arazi ya da veririm diye celallendigi Cankaya’nın bahcesi kendi tapulu malı miydi, yoksa milletin malı mı?
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 06:34
Yabancı şirketler işte böyle küçük devletlerden avantaj kapıyor. Yok bedava arsa, yok düşük vergi, yok on sene vergiden muaf, yok fabrikaya kadar yol diyorlar, vermezsenin başka ülkeye giderim. Ford Türkiye’de fabrika kurdu. 20 sene geçmiş, eee biz özgün motor teknolojisine sahip olabildik mi? Yok. Elimize geçen Ford fabrikasında çalışan işçiler. Bu firmalar Türkiye’ye işçilik ucuz diye gelir. Yarın Mısır’a gider, Çünkü sen gel ben her şeyini veririm diyecek fakir ülke çok.
Aziz Metin 05 Ekim 2019 05:00
Bir de VW'nin asıl yatırım yeri Kırklareli olmasına rağmen ticaret bakanı hanımefendinin memleketi olan Manisa'ya döndürülmeseydi.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 12:49
1
5.00, Bak sen... Manisayı tercih eden WV'nin sahipleri de Manisalı herhalde...
Karar Okuru 05 Ekim 2019 01:28
Gelişmememiş ve az gelişmiş ülkelerin çıkarı gelişmişlerin artık yapmadıkları işleri onlar için yapmaktır. Yani karar doğrudur. ABD ticaret bakanının ülkede birkaç gün geçirmesi boşa değil. Ekonomimiz büyük ölçüde yabancılaştı. Çünkü kendimiz inşaatan başka iş yapamıyoruz. Bu durumda kendin iş yapamıyorsan başkasına çalışmak evladır.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 00:32
17 SENEDE OTOMOTİV SEKTÖRÜNE YAPILAN İLK YATIRIM. bunca senedir hep betona yatırım yaptık. Tüm imalat sanayi yatırımları DEMİREL VE ÖZAL DÖNEMİNE AİT. HEP BETON, HİZMET SEKTÖRÜ VE TURİZM üzerinden yürüdük. SANAYİ yatırımları üvey evlat muamelesi gördü. Bu ilk inşallah devam eder.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 23:58
O gün, kalabalığa karışıp Demirel’e karşı çıkanlardan birisi oykemi o gün Demirel karşı geldiniz bugün siyasal islamcilar olarak geldiğiniz yeri görünce urandın iz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN