Back To Top
Davutoğlu’nun yolu

Davutoğlu’nun yolu

 - Son Güncelleme: 14.12.2019 Cumartesi 13:05
- A +

Siyasetin tabiatına geri döndüğü ve bir anlamda yeniden siyasallaştığı bir döneme giriyoruz. Yerel seçimlerin ortaya çıkardığı tablo bunun önemli bir işaretiydi, ardından AK Parti’ye yönelik kendi içinde yükselen rahatsızlıklar bir başka işaret olmuştu. Mevcut yapının, başkanlık sistemiyle ağırlaşan yükü ve sorunları çözmedeki başarısızlığı kaçınılmaz olarak yeni siyasi arayışları gündeme getirecekti. Bu öncelikle politikalara karşı itirazlar ve Ahmet Davutoğlu’nun meşhur “manifesto”suyla gün yüzüne çıkmıştı. İktidar partisinin ise, bu çıkışlara reaksiyonu dinlemek, kulak asmak şöyle dursun olabilecek en sert şekliyle oldu; ihraç yolu seçildi.

Şimdi ise yeni bir aşamaya geçildi. Eski Başbakan Davutoğlu bir süredir konuşulan yeni parti girişimini ete kemiğe büründürerek sahneye çıktı. Gelecek Partisi kuruldu.

***

Davutoğlu, bakanlık, başbakanlık, genel başkanlık yapmış ve genel seçim tecrübesine sahip önemli bir siyasetçidir. Parti kurma kararına giderken ince eleyip sık dokuduğunu, seçeneklerini, imkanlarını, fırsat, avantaj ve dezavantajlarını hesapladığını tahmin etmek zor değil. Bilhassa mevcut ortamda siyaset yapmanın güçlüğünü iyice tartmıştır. Kuruluş öncesinde parti binalarının mühürlenmesi, konuşmalarının engellenmesi, son olarak da Şehir Üniversitesi üzerinden kendisine verilmek istenen mesaj ve o mesajın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından olabilecek en ağır ifadelerle ifade edilmesi… Bütün bunlar Gelecek Partisi’nin nasıl bir siyasal ortama doğduğunu ve dolayısıyla hem kendisi için, hem de ülke adına ne kadar büyük sorunlarla yüzleşmesi gerektiğini apaçık gösteren baskılardır. Davutoğlu da zaten “Korku atmosferine rağmen yola çıktık” diyerek tabloyu özetliyor.

Türkiye’nin biriken ve biriktikçe üstesinden gelinmesi zorlaşan birçok sorunu var.

Bu noktada Davutoğlu’nun partisinin kuruluş töreninde yaptığı konuşma güçlü bir perspektif sunuyor. O konuşmada, zaman tünelinden geçirdiğimizde 2000’li yılların başından bugüne ülkenin sorun yelpazesinin nereden nereye geldiğini de görüyoruz. O yıllarda değinilmeyen veya değinilip geçilen birçok konunun zaman içinde yaşanan değişim nedeniyle bugün ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. En önemlisi ise, sürekli konuşulduğu halde bir türlü çözülemeyen sistem, hukuk, liyakat, kalite ve toplamda demokratikleşme problemimizin hala devam ediyor olmasıdır.

Davutoğlu da buradan yola çıkıyor.

“Ortak akıl, liyakat, hukuk, şeffaflık, kamuda hesap verebilirlik, çoğulculuk, hukuk, ehliyet, bilim, farklılıklara saygı” gibi temel kavramların buna inanan bir liderin partisinde hayat bulması önemlidir. Ana dilde eğitime destek ve genel olarak da eğitimde tek tip anlayışa itirazın altını da çiziyorum. Bununla birlikte Gelecek Partisi’nin yeni anayasa ve güçlü parlamenter sistem önerisi, siyasetin yeni dönemde tartışması gereken başlıklardır. Davutoğlu’nun manifestosunda olduğu gibi, dünkü konuşmasında da itiraz edilecek cümle bulmak zordur. Makul ve mantıklı olan, aklın yolu sayılan fikirler partisinin felsefesine yerleşmiş görünüyor. Bu yönüyle Davutoğlu, çok uzun süredir iktidar lehine sabit hale gelen söylem tekelinin kırılması adını en önemli eşiği aşmış bulunuyor. Ve herhalde bütün konuşmasında herkesin katılacağı en önemli husus da ülkeyi kemiren ve değersizleştiren popülizmin artık bitmesi talebi ve vaadidir. Sadece bu dertten kurtulmak bile ülkenin önündeki birçok sorunun bir kalemde çözülmesi anlamına gelecek.

Toplum; her parti gibi, her fikir gibi ve siyasette atılan her adım
gibi Gelecek Partisi’nin de önce anketlerde tartıya çıkmasını ardından da olaylar karşısında alacağı tavrı; yani tutarlılığını ve kapasitesini
izleyecektir.

Ahmet Davutoğlu ve arkadaşları kolay değil ama yürünmesi gerekli bir yola çıktılar. Yolları açık olsun.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gülizar 16 Aralık 2019 10:36
Sayın, Davutoğlu ve diğerlerine Bakanlık, Başbakanlık ve Genel Başkanlık "tevdi edilmiştir". Koca çınarın gölgesini kendi gövdesi sanma hezeyanı için şifa diliyorum. Halk nezdindeki karşılıkları hep madalyonun diğer yüzü hatırınadır. Bu hatırı kendi hafızaların:-/ız/dan silebilirsiniz ama bizim hafızamızdan asla! Biz bu yola çıkarken acısıyla tatlısıyla kimle şarkılarımızı mırıldandıysak yine onunla onun için aynı şarkıları mırıldanmaya devam edeceğiz. Biliriz ki geçmişine vefası olmayanın geleceğinde hayır yoktur. Biliriz ki asla giden yolda usul esastır. Usulümüze halel getirmeyiz.
B 15 Aralık 2019 22:24
Fatih Sultan Mehmet han, hani şu İstanbul'u bizanslılardan alan padişah, Haliç'e gemileri indiren, neden kardeşlerini katletmeyi kanunlaştırdı biliyormusunuz? Çoğu kişi cevabı yanlış verir. İktidar hırsı yüzünden derler. Hayır. Her şehzade ordusunu kurup savaşarak kan akmasın diye. Devlet bölünmesin diye. Kemalist değilim ama bazı şeylere de gıptayla bakıyorum. Mustafa Kemal hiç bir devlet başkanının ayağına gitmemiş ve Türkiye'den çıkmamış. Hep ülkeyi dolaşmış ve sorunları halkdan dinlemiş. Çözümleri halkın ve bu ülkenin imkanlarıyla bulmuş.
Vehbi 15 Aralık 2019 15:00
Evet Davutoğlu önemli bir siyasi figür.Seçilmiş son Başbakan olarak elinde iyi bir cv var. Buna ek olarak da başbakanlıktan haksız yere azledilmesi gibi bir de maduriyet karinesi var. Bana göre Abdullah Gül güdümündeki Babacan dan daha iyi bir siyasi kimlik ve başarı şansı var. Bir seçenek olarak sağ kesimin elinin altında durması gereken bir adres diye düşünüyorum. Hayırlı olsun...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 12:02
Davudogluna ve ekibine hakkimiz haram olsun her iki cihanda elimiz yakasindadir
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 07:47
Ayın Davutoğlu AK Parti ve Erdoğana karşı çok sert bir muhalefet yapmaya mecburdur. Aksi taktirde hem inandırıcılığı kalmaz, hemde kitlelere sesini duyuramaz, sosyal medyada da gündeme gelmez. Yandaş medyada da sadece Erdoğan bahsederken yer bulur.
AHmet 15 Aralık 2019 01:40
Seffaflik dogruluk hesap verilebilirlik mis temel prensipleri? Ahmet beye sehir univeristesinde olan yolsuzluklar sorulunca cevap ne olmustu? Hodri meydan herkes malvarligini aciklasin…. Tabi denebilir ki partinin prensipleri ile Ahmet beyin prensipleri ortusmek zorunda deyil….
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:19
AKP yanlısı yorum yapanlara: Arkadaş; Perinçek'in adamları, Tuğçe Kazaz, Cem Uzan, Aydın Doğan... işi gücü bırakmış sabahtan akşama Tayyip Beyi övüyor. Bir şeylerin yanlış gittiğini anlamak için güneşin batıdan doğmasını falan mı bekliyorsunuz?
misafir 14 Aralık 2019 23:54
sonunda tabelayı indirip a.şener gibi chp.milletvekilliğine tav olacaksan bu kadar masrafa yorulmaya insanlara boş ümit vermesine ne gerek var.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:02
0
Sizin için üzgünüm çünkü öyle olmayacak. Bunu siz de biliyorsunuz ama korkunun ecele faydası yoktur.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 18:48
Sayin Davutoglunun parti konusmasi iyi gozukuyordu fakat sayin Davutoglu nun Politik gecmisi AKP ile olmustur ve AKP nin bugun ulkeyi ne hale getirdigi gozler onundedir. Acaba Davutoglunun partiside bir ikinci AKP vakaasi olmasin? Umarim Davutoglunun partisi ikinci bir AKP vakaasi olmaz ve AKP nin bugun ulkeyi getirdigi durumdan ders olur.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 18:18
Ak Parti'nin dış politikası sonuna kadar doğru iç politikada adaleti ve hukuğu uygulamada sorunları var ama davudoğlunun dış politikası başbakan lığında fiyaskoydu bunla ilgili dış politika algısı nedir acaba yeni dönemde?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 20:24
2
Eskiden yurtta sulh dunyada sulh derdik ama bugun ise dunyada savas yurtta savas diyoruz. Cocuklarimiza ve torunlarimiza etrafimizda dusman bulmada bu hukumet elinden geleni yapiyor. Ulkemizin etrafindaki ulkelerin butunuyle dusman gibi davraniyoruz ulke ise yari acik hapishane. Torunlarimiza ilerde onlara dort bir yanimiz dusman biraktigimiz icin bizleri cok elestirecekler.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 17:57
Başkan Davutoğlu
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 17:26
Yolun açık olsun kahraman bu ülke senden çok şey bekliyor sağa sola bakma bu ülke senin zekani ve siyasi dehanı biliyor bu ülkenin sorunlarını mağduriyet lerini gidereceğini biliyor göklerden gelen kararı doğru okuyacağını biliyor Allah yardımcınız olsun
ihsan siler 14 Aralık 2019 17:06
Bir parti bir başka partinin küskünlerinden kurulursa o partinin bir GELECEĞİ olmaz. AK Parti genel başkanlığından(davutoğlu) ayrıldığında “İşte buradan ilan ediyorum: Hiç kimse benim ağzımdan liderim ve partim aleyhine tek bir kötü söz duymayacaktır!” diyeceksin, sonra içinizi yakan kibir, hırs, kıskançlık ve intikam duygularıyla Erdoğan düşmanı olacaksın..
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 17:29
4
Yahu adamı partisinden attı. Yetmedi dolandırıcı dedi. Hala kural mı kaldı.
karar okuru 14 Aralık 2019 17:04
Yolu adalet açmalı,kaygı,korku olmamalı.Bu yolun yapımcısı da meclis ve meclisin mv olmalıdır.Kişiler gelir geçer.İyi iş çıkaranlar unutulmaz.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 16:02
Davutoğlu'nun manifestosu demokratik hukuk devletinin ne durumda olduğunu gösteriyor. Bir ülkede milletin iradesi ile seçilen muhalefete mensup belediye başkanlarının başarısız kılınması için yapılan söylemlerin de ülkenin katılımcı demokrasinin olmadığının bariz delilidir. Bağımsız yargı için iki örnek de Papaz Bruno ve ABD'li mühendisin serbest bırakılması gösterilebilir.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 15:11
Davutoğlu iktidar olmak için mi, iktidarı devirmek için mi parti kurdu. İktidar olasılığı % 0, ama mevcut iktidarı yıkmak için ise bundan ne kazanç elde edecek. Kime faydası olacak. Sonra kalkıp Karamollaoğlu İstanbulu ben kaybettidim dediği gibi, iktidarı ben devirdim diyerek zaferini!!!!!! mi kutlayacak.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:17
Diplomalı eğitim olarak donanımlı İngilizce biliyor. Eşi doktor hanımefendi.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 16:37
7
Bana yarari ne?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 17:49
1
16.37 diploma yalanı yok. Doğruluk önemli değil mi?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 19:12
1
16.37 yalansız dünya da yaşamak istemiyorsun anlaşılan.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:16
Sayın yazar, önemli olan nelerin yazılı oşduğu değil. Akp'nin de kuruluşunda hemen hemen aynı ilkelere vurgu yapılmıştı. Ama gelinen süreç ortada...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:15
Davutoğlu'nun yolu yok.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:52
Davudoğlu babacan siyaset sahnesine niye girdi davudoğlu söylüyor hak hukuk adalet çok önemli kavramlar adalet kesinlikle yok fetö olayında parayı bastıran yukarda adamı olanın fetöcülüğü hemen siliniyor bu söylentileri sağır sultan duydu önce bunları çözse ya akparti ozaman ne babacan kalır ne davudoğlu
mustafa soylutürk 14 Aralık 2019 11:51
İnsana sadakat yaraşır görse de ikrah. Doğrunun yardımcısıdır Hazreti Allah...Hırsla kalkan zararla oturur.. Ömrü olan görür o GELEÇEK hiç bir zaman gelemiyeçek.......
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:33
4
Yeşil kemalizm de ömrünü tamamladı Inşaallah. Ruhuna EL FATIHA ...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:52
5
12.33, Şimdi Pembe Kemalizm Gelecek...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:36
1
yani ikrah görsen de sadık kalacaksın. senin tepene çıksa da canını çıkarsa da, her türlü melaneti yapsa da sadık olacaksın. siz köle olmaya gönüllü olduktan sonra yapacak diyecek bir şey yok ama allah öbür dünyada verdiği aklı kullanmamanın hesabını soracak.
Karar okuru 14 Aralık 2019 13:42
2
O ‘Gelecek’ gelir mi gelmez mi bilmem ama kaç gelecek kaçırdık o sayısız. Misal tarihten ders almak, teknoloji üretmek, toprağımız suyumuz varken Sudan’dan bile et süt meyve sebze dondurma hatta domuz almamak, biz gelecek. Genç beyinlerimizin akın akın göçmesini önlemek, bize gelecek! Hepsini saymaya yer yok burada.
karar 14 Aralık 2019 14:13
0
11.51.bu ne pişkinlik."İnsana sadakat yaraşır görse de ikrah".rüzgar ektiniz fırtına biçeceksiniz ve ayrıca "men dakka dukka".
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:25
Nasreddin Hoca: Göl+Maya=Yogurt?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:22
Aklınzı ortakça saklayın size lazım olur
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:20
Başka lafınz yokki ortak akıl akınız ı kendinize saklayın belki lazım olur
miralay 14 Aralık 2019 11:20
Müşahede ettiğim kadarıyla A.Davutoğlu'nun iki mühim kusuru oldu: Birincisi : Geçmiş dönemde siyasi olarak ABD'ye gittiğinde -ister kendi iradesiyle isterse üst makamın tavsiyesiyle olsun- Pensilvanya faresinin yanına gidip orada taltif etmesi,taltif görmesi. İkincisi: Halihazırda siyasi yol arkadaşlığı yaptığı zatlardan bazısının münasebetsiz halleri, eski kafa kemalist zihniyeti ve laikçi zorba memur fikirli oluşu. İnşallah vatan-millet için, din-diyanet için ve dahi dünya-ahiret için hayrlara vesile olsun..!
karar 14 Aralık 2019 14:10
0
birinci maddede haksız olduğunuzu düşünüyorum.bendeniz de o görüntüyü hatırlıyor ve utanıyorum.ama bu, yanında bayrağımızı yerden alma hassasiyeti gösteren yöneticisi varken yapıldığına göre aynı suçlamayı ,hatta daha fazlasını o yöneticiye yapmalı değilmiyiz.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:16
Davutoglunun partisi hayırlı olsun Şimdi ondan beklediğimiz dik durması doğruları çekinmeden söylemesi yıldırmak için uğraşacaklar buna şimdiye kadar olduğu boyun etmeyecek korku politikası muhalifleri sarmış durumda Bu korku ikliminden hepimizin kurtulması lazım yolu açık olsun
Aliiii 14 Aralık 2019 10:18
Syn Davutoğlu nun Suriye politikası nedir? hiç bu konuya değinmedi? Suriyeliler geri gönderilecek mi? Toplumsal kangrene dönüşen Suriye meselesine bütün siyasiler kulağının üstüne yatıyor, yokmuş gibi davranıyor? Üstelik savaş çıkınca en fazla 100 bin göçmen gelir kırmızı çizgi bu diyen syn Davutoğlu kendisi..
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:11
0
Cook kirmizi cizgiler cekmisti zamaninda. Unutmayalim, Clinton la cak yaptigi zamanlari ve AB ile göcmenler üzerinden Kayseri pazarligi yaptigi günleri.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:17
Umarım bu ülkede koalisyonlar olmaz. Umarım be isterseniz sahip olunda buz garip gureba rahat edelim ama doyun lütfen...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:00
2
akp ile mhp birlikte ne oluyorlar, adı değişse de koalisyon değil mi.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:37
0
‘Doymayı’ muhtemel görüyorsunuz da koalisyonu neden görmüyorsunuz? Memleketteki aidiyet çeşitliliğine bakınca belki toplumun birlikteliğine yardım eder.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 15:59
0
umarım bu ülkede koalisyonlar olur da ülkenin kaderi bir kişinin 2 dudağında olmaz. - kesinlikle en iyisi koalisyonlar.
Takipci 14 Aralık 2019 09:44
Ortak akil, liyakat, seffaflik. Bunlar guzel seyler, fakat Islamcilik ile bir arada olabilir mi? Maalesef, olamayacagini yasayarak goruyoruz.
e.k 14 Aralık 2019 09:40
Davutoglu bırıkımlı bır sıyasetcı. Toplumda karsılıgı ne kadar var bılemıyoruz. Ama kıbır abıdesıne donusen akp yonetıcılerıne duyulan memnunıyetsızlık gıderek artıyor. Akp en yuksek oyu kendısının basbakanlıgı donemınde alınmasına ragmen koltugundan edıldı. Bızım toplum magdurların yanında durmayı sever. Sanırım secmende bunun bır karsılıgı vardır.
karar okuru 14 Aralık 2019 09:30
Bu işin akıbeti de Şehir Üniversitesi gibi olmasın? Tahsisle , devirle üç sıfır önde başlatılan ama kısa zamanda batırılan bir kurumun hamisi , banisi bir de ülke yönetmeye talip.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 09:23
Bize de Allah yardımcısı olsun,demek düser.Ülke icin kim daha hayırlı ise o gelsin derim.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 08:54
Memleket ve millet icin hayirli ugurlu olur insaallah
Demografik intihar 14 Aralık 2019 08:47
Bir habere göre Suriyeliler kaçak göçek yaşamasın diye hepsine vatandaşlık verilecekmiş! Asıl maksat sayıları 5 milyonu bulan oy potansiyeli görülmeleri. Türkiye ve içinde yaşayan 81 milyon halkı bu oldu bittiyi kabul etmeyecek! Buradan okuyan varsa GP kurmaylarına iletsin. Davutoğlu ve partisinin ilk vaadi bu olsun; Suriyelilere verilecek olan bütün vatandaşlıklar iptal edilecek!
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:18
8
Bu haberin kaynağı nedir. Bir habere göre senin baban kanser desek en azından tahlilleri sorarsın
Ahlaksızsınız 14 Aralık 2019 13:29
0
10:18 haberin kaynağı yeniçağ gazetesi. Ahlaksızlığınız öyle derinlerdeki anayı babayı bacıyı herşeye karıştırdınız! Bu ahlaksızlığınızın, Allah tan korkmaz münafıklığınızın cezasını bu dünyada çekmezsiniz belki ama ahirette özellikle bu kul hakkının cezasını göreceksiniz. Çünkü Allah kul hakkının affını hakkı yenen kula soracak ve ben o gün zerre hakkımın hesabını isteyeceğim!
Babana sor 14 Aralık 2019 13:36
2
Haber kaynağını kendin bulamayacak kadar aciz misin yoksa işine mi gelmedi!
HACI MURAT 14 Aralık 2019 08:04
"Ve herhalde bütün konuşmasında herkesin katılacağı en önemli husus da ülkeyi kemiren ve değersizleştiren popülizmin artık bitmesi talebi ve vaadidir." Sayın Karaalioğlu hangi popülizmden basediyor tam anlayamadım doğrusu.Herhalde İmamoğlu ve CHP'nin popülist vaadlerinden bahsediyor.İktidar popülist bir politika izleseydi her şeyden önce EYT meselesini anında çözerdi.Erdoğan popülist olsaydı "ananı da al git" demez,vatandaşın yüzüne güler,şirinlik muskası dağıtır, arkasından yapacağını yapardı.Popülist bir iktidar seçim dönemlerinde bile sıkı para politikası izlemez,kesenin ağzını açar
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:08
2
Hiç anlamamış gibi yapmak.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:42
1
Başbakan vatandaşına öyle bir karşılık vereceğine velev ki provokatör, sakin bir cevap verse olmaz mıydı? Vatandaş sorar, şikayet eder durumundan. O öyle yaparsa vatandaş ne yapmaz?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 18:19
2
Mustafa bey kimi kastettiginizi acikca yazmazsaniz kasarlanmis populistler hic uzerlerine alinmiyorlar goruyorsunuz.CHP populizm yapmayi becerebilseydi AKPnin isi coktan bitmisti. Normal siyasetin ne oldugunu bilmediginiz icin kasarlanmis populistler oldugunuzun farkinda da olmayabilirsiniz.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 07:59
ALLAH CELLE CELALÜHÜ HAZRETLERİ DAVUTOĞLU BEY İN YOLUNU AÇIK ETSİN. BİZİ DE UTANDIRMASIN. BENİ EN FAZLA ÜZEN. FANATİKLERİN SOSYAL MEDYADA KÜFÜRLÜ VE HAKARETE VARAN SALDIRILARI. BİR GÜN BIR OYA IHTIYAC DUYACAKLAR VE BAŞLARINI ONE EĞEREK KARDEŞLERİNİN YANINA GELECEKLER. ŞİMDİDEN PİŞMANLIK DUYUYORLAR AĞIR ABILERDEN MEDET UMUYORLAR BUNCA HAKARET VE ZULÜMDEN SONRA BEYAZ BAYRAK AÇIYORLAR.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 07:53
Ortak akılın dediği olacak diyor sonra parti reklamında tek başına ufuklara bakan artist pozu veriyor. Kandırmayın bizi. Reis’i Saray’a Özal gibi yollayıp iktidara konmak istiyordu, reis hop dedi. Babacan ondan Davutoğlu ile birlikte hareket etmiyor.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:20
1
Obu artak aklın ortakları kim olacak?
HACI MURAT 14 Aralık 2019 07:42
İlkönce Mustafa Bey'in yazısının başlığı hakkında bir yorum yazayım: "Davutoğlu'nun yolu", yol değil.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:14
10
Davutoglundan lider olmaz. Hayalprest birisi...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 18:26
4
Davutoglu kendi partisiyle yola daha yeni cikti. Ama sizin yolunuzun yol olmadigi kesin. Yediniz, yiktiniz, bitirdiniz ulkeyi. Sonunuzda yakin!
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 07:41
Davutoglu'na niye oy vereyim? 5 milyon Suriyeli ulkeye girerken, adaletin terazisi şaşarken, liyakat yerlerde sürünürken, insanlar evine ekmek goturmekte zorlanirken Davutoglu iktidarin en onemli adami degil miydi? Halk derdi icin dernan ararken Davutoglu neredeydi? Soyleyin şimdi Davutogluna nicin oy vereyim?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 09:38
2
ışi özetlemişsiniz?Niye?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:48
1
Hayır suriyeliler içeri girerken iktidarın en önemli adamı davutoğlu değildi, en önemli adam erdogan'dı. Suriye politikasından başbakan olarak erdoğan sorumlu değil ama dış işleri bakanı olarak davutoglu sorumlu. Ben yemedim. (Boğaz manzarası dikkatinizi dağıtıyor muhtemelen, bu strateji tutmaz, başkasına çalışın)
karar 14 Aralık 2019 14:00
0
07.41.davutoğlu neredeydi sorusunun cevabı basit erdoğan ın kapısındaydı.rte ister c başkanı,ister akp genel bşk nı olsun onun dediğinin dışına çıkabilecek varmıydı.yoktu tabii ki.2. meclisin başına gelenin bir benzerini yapıp davutoğlunu başbakanlıktan eden de o değilmiydi.
FEVZİ 14 Aralık 2019 07:14
Sayın Davutoğlu başka kapıya. Ülke düşmanlarının isteği ile parti kurana oy yok. Ne var derseniz zillet var, nankörlük var, vatan-millet düşmanlığı var. Siz en iyisi chp ye katılın. A.Şener'in yanına oturun.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:48
0
Acaba kendisi gibi olmayanı ‘illet-zillet, nankör, vatan millet düşmanı’ görmenin nedeni nedir? Bu terminolojiyi ilk kullananlar bile bırakmaya başladı bu dili. Siz gözden mi kaçırdınız?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 06:49
Ortak akıl, liyakat, şeffaflık, vb. Bunlar güzel laflar ama bunları gerçekleştirmeye gelince hepsi yan çiziyor. İşte AKP’nin geldiği durum. Başladıklarından daha kötü bitirdiler. Hatta CHP’nin 40’lı yıllarına döndüler. Seçilmişlerin yerine kayyum atıyorlar. Avrupa birliği zorlamasıyla yapılan şekilsel bütün değişiklikler kaldırıldı. Avrupa modeli dururken bunları hangi siyasetçi aklıyla yapacağız. Nerde öyle hukukçu, bilim insanları. Olmuyor. Milletin kafası bu işlere çalışmıyor. Kopyalama da tutmuyor. Bu ülkeden bir şey çıkmaz. Değişim iyidir mutlaka. Ama öz değişmez. Böyle geldi böyle gider.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:12
1
CHP’nin kırklı yıllarında II. Dünya Savaşı vardı. Milyonlarca insan savaşta ölürken ülkeyi savaşa sokmamışlar, insanlarımızı ölümden ve daha çok yıkımdan korumuşlardı. O zamanın tek parti rejiminden, kıtlıktan ve demokrasi yokluğundan şikayet edenlere hatırlatma. Biraz daha geriye baktığınızda ABD’de siyahlar insan bile görülmüyorlar, ‘eşek gibi’ çalıştırılan köleydiler. Şimdi eski başbakanı parti kuruyor tv’lerde haber bile oldurulmuyor.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:33
1
12.12 yorumuna ilave, evet eski başbakanın parti kurması haber bile olmuyor ama o yıllarda CHP aleyhine olacağını bildiği halde çok partili hayata geçti. Şimdilerde ise parti kurmak cesaret halini aldı...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 04:47
SESSİZ ÇOĞUNLUĞUN TEPKİSİ ÖNEMLİYDİ. SOSYAL MEDYADAKİ TEPKİLERE BAKTIM. YORUMLARIN YARISINDAN FAZLASI KÜFÜR İÇERİKLİ IHANET SUÇLAMASI İDİ. AMA SADECE PARMAK KALDIRARAK OLUMLU GÖRÜŞ BİLDİRENLERIN ORANI YUZDE SEKSEN CİVARINDA İDİ. DAVUTOGLUNUN ÇIKIŞI SESSİZ ÇOĞUNLUĞUN GÖZÜNDE UMUT IŞIKLARININ PARILTILARI OLDU. SOSYAL MEDYADA DÜN BUNU GÖRDÜM.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:15
6
Sende herhalde ilk GP trolüsün.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 04:06
Allah utandirmasin. Gelecek partimiz bütün insanlığa huzur ve mutluluk getirmesini Cenab-I Mevladan niyaz ederim.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:16
4
Allahi karistirma.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 04:05
Bu ülkede seçmen kitlesi ortalama hersene 2 milyona yakın gençleşiyor. Artık siyasi dil ve üslup buna göre belirlenmeli. 80 li 90 lı yılların siyaset dili artık iş yapmaz. Davutoğlu ve özellikle Babacan bu konuda işin farkına varmışa benziyorlar. Başarı ancak böyle gelir. Özellikle Adalet ,özgürlük, insan hakları ve ekonomi en öncelikli meseleler olmalı.
Ali Güler 14 Aralık 2019 03:25
Reis ısınma hareketlerinde.İŞİD i de sayın Davutoğluna yıkar...Cemaati CHPye yıktı.,.PKK HDP nin üstüne...Hüseyin Gülerce akil adam.Ahmet Altan terörist. Doğu Perinçek milli ve yerli,Cem uzan vatansever.Olmaz demeyin olmaz olmaz Reiste...ustalık bu dur...Kendi açtığı üniversiteyi bile yolsuzlukla suçladı....işi zor Davutoğlu'nun...Babacan Reis'in yirmi yıllık performansını bildiği için titrek bacaklarla iniyor sahneye.... Reis kırmızıya beyaz der ve yutturur donar kalırsın ölee....:)) Galata köprüsünde lafazanlar vardı bizim gibi garibanlar kilo ile aldıkları saatleri kakalardı:)) öleeee işte
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 03:22
AKP de öyle yola çıkmıştı ama geldiği yere bak. Dini siyasete karıştırmamayı ilke edinmedikleri sürece bunlara güvenim yok.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 03:22
Kara Gazetesinin dört yazarı da aynı gün Davutoğlu'ndan bahsediyor. Sadece AKP'yi destekleyince yandaş olunuyor değil mi?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 03:25
6
Acaba daha önce değil de şimdi durup dururken niye bahsetmişler? Birşey mi yapmış Davutoğlu?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 03:29
5
Bütün medya sebepli sebepsiz hergün Tayyip beyi yazıyor da adamlar parti kuruluşunu yazmışlar ona mı takıldın bre! Onlar da yazmasın kimsenin haberi olmasın mı diyorsun?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 05:58
1
Çok dokunmuş bu fakire başkasını konu yapmak.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 07:21
0
Yandaşlığın muhalefet için değil sadece " iktidar" ın tarafındaki basın için kullanıldığını bilseydiniz keşke... (Bu eski iktidarlar zamanında da böyleydi hatırlatayım. herşeyi kendi aleyhinizde zannetmeyin)
Kadim 14 Aralık 2019 09:24
3
İşte sorunumuz! Bir tarafa ait oluyor ve daha evvel başkalarında eleştirdiğimiz her şeyi kendimizde hak görüyoruz. Ak Parti medya çevrelerinde ne yapmışlarsa yine aynı işi yapıyorlar.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 02:38
davutoğlu'nun akparti döneminden handikapları var ne yazık ki. kendisiyle özdeşleşen bir kaç ''hata'' konu yüzünden ali babacan kadar şanslı değil.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:17
1
Ali babacanin mahareti ne acaba?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:54
3
Dünyaca tanınan bilinen bir ekonomist. Ülkesinin ekonomisinin geçmişte biraz nefes almasında emeği çok. Takunyası var mı yok mu bilemem. Kuracağı parti ola ki iktidara gelse başkasına da takunya giydirmeye çalışır mı onu da bilemem.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 16:44
1
13:54 Dünyada taninmis bir ekonomist diye yazmissin. Hangi dünyada acaba? Politikaya girmeden önce is adamiydin. Adini sanini kimse bilmiyordun. Kusura bakma, RTE ci degilim, AKP ci hic degilim, partici ve partizan hic degilim. Eger siz Babacandan lider yaratmaya calisiyorsaniz buyrun, ama sokak diliylede olmayan bir seyi varmis gibi göstermeyin.
ati 14 Aralık 2019 16:45
4
siyasetteki en temiz yüz onunki. ekonomi alanında ve dış ilişkilerde hayli cabbar. istikrarlı. seviyorum ben onu. ali babacan iyi uşak.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 17:09
0
13:54 ben de o dediklerinizin hiçbiri değilim, sade bir vatandaşım ama dünyayı ve ekonomi politiği biraz takip ediyorum. Sezarı’ın hakkı Sezar’a. Geri kalanları hakkında zaten bilgim yok dedim.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 17:55
0
16:44, Dünyaca ünlü Daron Acemoğlu ile siyasete gireceği söylenen ekonomist’ olacaktı. Neden tepki verdiğinizi bir daha dönüp bakınca anladım.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 02:11
Madem parlementer sisteme dönecektik, davutoğlu reis’in başkanlık sistemini niye savundu zamanında Stratejik derinlik diyerek yaptığı hatalar affedilir değil
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 05:50
1
Bilakis içerde ayak diretmiştir Başkanlık sistemine.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 09:20
0
Davutoğlu başkanlık sistemini savunmadığı için başbakanlıktan alındı zaten yanlış biliyorsun
Mesut 14 Aralık 2019 01:57
Parti mezarlığına hoşgelmiş Gelecek Partisi. Abdullatif Şener gibi olacak sonu.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 05:56
3
Boş laf bunlar. Abdüllatif Şener in parti kurduğu konjonktür ile bugün çok farklı. Analiz yeteneğinizi sorgulayın bence.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 06:46
0
Evet. Ucuz siyasete tav olanların kuracağı cinsten cümleler.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:43
Mustafa bey geleceğin başkanı ahmet hoca,geleceğin en güçlü gazetesi karar ,çünkü objektif ,akılcı ,arif ve alım insanların tek limanı kaldı i da karar,diğerlerinin hepsi borazan...inşaallah sizde iktidara gelince doğruya yanlış deyip,yanlışa doğru deyip borazanlaşmazsınız, şunu da söyleyim ali babacan çok düzgün insan ve iyi bi ekonomist ,derhal ahmet hocanın ekibine katılmalı çünkü ali bey bence siyasi liderliği zayıf bi insan başkan olamaz türkiye için milletimiz için mazlumlar için birleşmeliler,akp için yolun sonu geldi belli düşen bayrağı başkalarına kaldırmasınlar inşaallah.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:23
en azından, iktidarın gerçek bir muhalefetle sınanması sağlanacak. bu bile büyük bir katkıdır ülke siyasetine.
Samimiyet 14 Aralık 2019 01:18
En Acil 9 madde 1. İnsan onuru dokunulmazlığı ve korunması 2. İnsan yaşamının kutsallığı, dokunulmazlığı ve korunması. 3. Kişi özgürlüğünün dokunulmazlığı 4. Yasa önünde bütün insanların eşitliği. AYRIM yasağı herkes için uygulanır. 5. Din, vicdan, inanç, düşünce ve basın özgürlüğü 6. Evliliğin,ailenin ve çocukların korunması. 7. Çalışan hakları, eşit işe eşit maaş, devlet-özel aynı çalışma saati, aynı tatil ve haftasonu tatil hakkı 8. Millet vekillerinin sıradan çalışanların haklarından fazla olan bütün haklarının iptali! 9. Sosyal konut hamlesi (zenginlere değil, dağa tepeye değil
mutlu yücel 14 Aralık 2019 00:57
Ana dilde eğitime destek ve genel olarak da eğitimde tek tip anlayışa itirazın altını da çiziyorum.derken niçin çiziyon, parangaları parçalayan,pkk nın argümanını elinden alan güçlü bir vurgu diye mi yoksa, şerh mi koymak istiyorsun?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:21
1
Adamlarin derdi Ülke degilki. Türkler hic degil. Adamlarin ülkemizde en fazla 100 yillik bir gecmisleri var, ama boynumuzda boza pisiriyorlar.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:32
0
Vatandaşını namerde muhtaç etmemek içindir belki. Biz öteleyip uzaklaştırdıkça başkalarından medet umduklarını görmüyor musunuz? Bizim anadilimizi yasaklasalar ne yaparız? Anadilini her öğrenen konuşan terörist mi oluyor?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 16:47
3
12:13 Türkiyede kimin anadili yasaklanmis acaba? Ben egeliyim, yolculuk ettigim arabada Anna ogul hep kürtce konustular. Kimsede onlara kas bile catmadi! Birakin artik bu sehir efsanelerini?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 00:51
Umarım yolları adalet hak hukuk demokrasi olur
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 00:33
inşallah. türkiye için başka yol kalmadı.
karar 14 Aralık 2019 13:50
0
türkiye için her zaman başka yollar vardır.yeter ki hayır demesini bilelim.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 00:19
Bir de yeni bir siyasal hareketmiş gibi anlatmaz mısınız Mustafa Bey?..Cidden bir karşılık bulabileceğine siz inanıyor musunuz ki?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 05:54
1
Kendi inancını gerçek zannetmek bu ülkenin temel sorunlarından bir tanesi.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:51
0
O zaman bu panik niye?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:23
7
Alicigimde Eski günlerini özlemis. Bir zamanlar RTE nin önünce el pence yayin yapardin. RTE yüz vermeyince, göle maya calip, yogurt olmasini bekliyor zavalli.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN