Back To Top
Değişiklik değil değişim

Değişiklik değil değişim

 - Son Güncelleme: 15.08.2019 Perşembe 08:47
- A +

Seçim geçti, tekrarı da geçti, bitti; üzerine iki bayram geride kaldı. Bu kadar önemli tarihler geride kalınca, malum alışkanlığımız siyasette hamle ve yenilenme beklemektir. Ki, öyle de oluyor. Özellikle iktidar partisinin kabineden, parti yönetiminde ve hatta bürokraside bazı kadroları değiştireceği ve böylelikle seçim neticesinin gereğinin yapılacağı tahmin ediliyor. Hatta, bu istikamette mutad olduğu üzere tahminler ve listeler bile yazılıp, çiziliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da mutad olduğu üzere değişiklik beklentilerini ustaca savuşturup süreyi uzatıyor. Kamuoyu ve parti içinden gelen baskılara teslim olmamak gibi bir tarzı hep vardı, şimdi de bunu tatbik ediyor.

Şunu söyleyelim… Erdoğan, meseleye sadece kabine değişikliği parantezinde bakmıyorsa değişikliği erteleyerek isabetli bir yol izliyor. Çünkü değişiklik değil değişim zarureti vardır.

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu şey, isimlerin gelip gitmesiyle sınırlı bir değişiklik değildir. Kapsamlı, derinlikli ve cesur bir değişimdir. Değişim, temele meselelerin çözümüyle cesaretli bir yüzleşmeyle başlayan ve siyaset etme yönteminin yenilenmesine kadar varan büyük bir paketi ifade etmektedir.

Siyasi heyecan arayanları hariç tutarsak tabloya soğukkanlı bakabilenler de kabine veya parti revizyonunu çözümün adresi olarak görmüyor. Şu veya bu sebeple ülkenin epeyidir çıktığı raya, yeniden oturması gibi gerçek bir beklenti gelişiyor. Erdoğan’ın kadrolara değil öncelikle ve önemle temel meselelere neşter atması zarureti bulunuyor. Bu yapılmadan kadro değişikliği anlam ifade etmediği gibi, yapıldığı takdirde kadro değişikliği bir ihtiyaç olmaktan bile çıkıyor. Kadro değil zihniyet, araç değil anlayış değişikliği kaçınılmaz görünüyor.

***

AK Parti’yi yerel seçimlerde büyükşehirlerde yaşadığı tabloya mahkum eden meseleler geçerliliğini koruyor ve giderek derinleşiyor. Cumhurbaşkanı’nın öncelikle bu meselelerle yüzleşmesi ve çözüm araması zarureti vardır. AK Parti’nin bugün neden 18 yıl öncesine kıyasla daha iyi bir demokrasiyi, hukuku, ifade özgürlüğünü, ekonomik kaliteyi ve sosyal barışı temsil etmediğini keşfetmesi gerekir.

18 yıl önce ne kadar özgürlükçüydü, bugün ne kadar?

18 yıl önce ne kadar çoğulcuydu, bugün ne kadar?

18 yıl önce ne kadar şeffaf ve öngörülebilirdi, bugün ne kadar?

18 yıl önce ne kadar ehliyet ve liyakate bağlıydı, bugün ne kadar?

18 yıl önce ne kadar örnek bir siyasi modeldi. bugün ne kadar?

Sorular uzar gider…

Kıyaslamak için 18’i beğenmezseniz, 15 veya 10 yıl veyahut da 5 yıl önce… Bu soruların ve cevapların cesaretle konuşulması gerekir. Biliyoruz ki önce Erdoğan sorup cevap aramazsa da kimse bu mesainin parçası olamaz. Zira, sistemin ve Erdoğan’ın tarz-ı siyasetinin tabiatı gereği yükün büyük kısmı liderin omuzundadır. Ancak o ihtiyaç duyarsa beklenen değişimi gerçekleştirmek mümkündür. İhtiyaç duymazsa da kabine değişir, partide birkaç kişi gider birkaçı gelir bahis kapanır. Fırsat kaçar…

Başkanlık sisteminin henüz emekleme aşamasındayken; hem modelin başarısı hem de AK Parti’nin geleceği için zihinsel ve politik değişime alan açılmalıdır. Ülkenin çözüm bekleyen ve gerilim üreten problemlerinin daha da büyümemesi ve gelecek yıllara miras kalmaması için de iktidar partisine düşen sorumluluk budur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 16 Ağustos 2019 20:32
Sayın yazar şimdi birden bire nereden çıktı bu değişiklik değil ama DEĞİŞİM İSTEĞİNİZ ? Bu düşünceniz çok çok Ağır BASMAKTADIR. Lütfen bugünkü AKP FONKSİYONERLERİNİN VATANDAŞA TEPEDEN BAKMA KİBİRLERİ İLE BU ALIŞKANLIKLARINA SN ERDOĞAN’ın kendisinden başkasının sözsahibi olmasına tahammülsüzlüğü eskiden beri her şeye ben karar veririm hırsı da eklenirse AKP yönetim ve halkla münasebetler bazında pozisyonlarda birkaç yeni isimle değişikliğe gidilirse yine eski tas eski hamam birdaki seçimlerde uğrayacakları yenilgeyle yandık anam diye feryat etseler de en sonunda ANAP GİBİ OLMA DURUMUNA DÜŞERLE
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 16:46
arkadaşlar avrupada bir iktidar halkın alım gücünü yanlış ekonomik politikalar sonucu sadece %5 düşürse en az 20 sene bir daha iktidar yüzü göremez benim alım gücüm bir sene içinde %50 düştü (gıda enflasyonu). Zira geçen sene 1 kg tereyağı 33,90 TL idi bu sene 49,90 TL ye aldım
Süheyl CALISKANOGLU 15 Ağustos 2019 14:20
Degisim degil,gidisim cok daha faydali olur Türkiye'ye,az yarari,cok zarari olan bu iktidarin gidisi bizi tekrar ümitlendirir Türkiye'nin gelecegi icin.Bundan dolayi tek hedef bunlarin gidisimleri olmali..
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 16:58
10
Alternatif daha iyi değil
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 22:05
1
16.58, nereden biliyorsun?
E.K 15 Ağustos 2019 12:54
Sn yazar hakli. Degisim gerek..Ancak, bu degisim Akp'nin kendi icinde yapacagi degisim degil..Akp zihniyeti demokarsiyi gelistirmeye musait degil. Nede olsa menbalari itaat ve biat. Buradan hukuk ve demokrasi cikmaz..Ulkenin demokrasiye gercekten inananlar yonetmeli..Parinin adi onemli degil. Boyle bir degisim farklilik yaratir...Sn Erdogan'in kapasite ve kalibresini 18 yildir gorduk..Bu kadarmis..Fazlasini istemek zorlama olur...Olmayani istemek olur..Yeni, kanlar ve vizyon gerek..Degisim ancak boyle mumkun olur.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 16:59
6
Aynı fikirdeyim. Gel gör ki Erdoğan'ın alternatifleri arasında da hukuk ve demokrasiyi öncelikleyen yok.
Süheyl CALISKANOGLU 15 Ağustos 2019 12:42
AKP'de degisim olmaz,olmayacak, bir tek cikis yolu var AKP'nin gitmesi ülkemizin son ümidi..
Karar Okuru 15 Ağustos 2019 12:29
Sorunların çözümünü o sorunları ortaya çıkaranlardan beklemek akla uygun mu? İktidar zaman içerisinde körleşmeye yol açıyor ve insanlar kendilerini vazgeçilmez görmeye başlıyorlar. Eleştirinin, uyarının bir pek bir faydası olmuyor...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 12:20
Sizinki nafile temenniler. Başkanlık sisteminin emekleme aşamasından öteye gideceği yok.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 11:21
Yazar son bir umut yol gösteriyor. Bu da iyi.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:31
Sayin Erdogan’in bu beklenen degisimi gostermesi mumkun degil, bu noktaya bir anda gelinmedi, bir anda simsak hersey duzelmez. Diger yandan secim sonuclari icin iktidar kendini suclu gormuyor, secmen tercihi hatali diyor.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:27
5 öncesine bakıyorum da nereden nereye? O zaman koyu bir akp taraftari idim. Başkanlık sistemine evet dedim. Çünkü bunlara inaniyordum ve bunlardan ümitli idim. Ne oldu birden!!! Bütün güvenim sarsıldı. Dedikleri her şeyin tersi çıktı. Şimdi oy kullanmıyorum. En çok da beni karamsarlığa iten akp'nin alternatifinin chp olması. Yani ümidimi kaybettim. Hiç birseyin değişeceğine inanmıyorum. Hiç bir beklentim de yok. Hani demişti ya "mındar olmuşlar artık kavurmalari olmaz."
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 16:41
0
tamda beni ve etrafımdaki onlarca tanıdığım ve akrabalarımın düştüğü durumu tarif etmişsiniz
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 17:31
3
CHP cok degisti, bi arastirin lutfen...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:25
Akp den bir değişim beklemek nafile başında Erdoğan olduğu sürece...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:15
Bu iktidar ülkenin kurumlarına çok zararlar verdi. O sizin dediklerinizi yaparlarsa kendilerini bir anda mahkeme salonlarında bulurlar. Dolayısı ile oturdukları dalı kesmeyip aksine sonuna kadar direnmek isteyeceklerdir.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:04
Yani sen diyorsun ki Reis tekrar trene binsin ve “Demokrasi araç değil hedefimizdir” desin.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 13:50
1
Ve biz de bir daha kanalım. Olmaz hacım. Hayvan terli. :)
karar okuru 15 Ağustos 2019 09:16
adelet olmazsa hiç bir şey olmaz
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 08:55
Hz. Ali yalnız bırakır gibi yalnız bıraktı dost bildikleri reisi. Davutoğlu ve Babacandan umut bekleyenler sadece hüsran ve CHP görecekler.
Kirli Oyunlar 15 Ağustos 2019 08:37
Az kaldı politikacılara da gerek kalmayacak.Çok değil 8-10 yıl içinde tüm dünyadaki kanunlara hakim, sonsuz olasılık hesapları yaparak en yararlı alternatif öneri ve çözümleri oluşturacak,kişisel hırs ve ihtiras, beklentilerden ari ''birbirine entegre sibernetik yapay zeka yönetim modülleri'' beş para etmez politikacıların yerini alacak. Çocuklar bile bunlardan ahlaklı yönetir. Malum Şarkıda ki gibi ''biz büyüdük ve kirlendi dünya''
Karar Okuru 15 Ağustos 2019 08:16
Bu kafadan boş beklentilerdir bunlar. Ayarı toplum verirse olur bunlar. Ama demakrasi seçim sandığı dahil ağır darbeler aldı. Türkiye aldığı göçler ile ileri derecede kalitesi düşen nüfusu ile orta doğulu 3. Sınıf bir toplumdur artık. Değişim yerine seçimleri anlamsız kılacak, sandığı bile devre dışı bırakacak hesaplar yapılıyordur. Bundan kötüsü dış müdahaleye hedef olabilecek akılsızlık olur. Bakalım yaşayıp göreceğiz. Demokrasinin olmadığı ülkeler-eski sovyetler dahil- yıkılışı yaşıyor.
Faik Güleçyüz 15 Ağustos 2019 06:20
Ülkemizin köklü değişime ihtiyacı var. Bu değişimin;Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la olabilmesi mümkün görünmüyor.
Değişim için ya İbrahim Ethem gibi karşısına bir Hizir çıkıp kafasina dank ettirecek veya ona oy verenlerin çoğunluğu bu değişimi isteyip onu alttan zorlayacak oy vermeyecek. Yoksa bu saray, bu debdebe, bu ihtişam, bunca etrafini sarmış şakşakcilar, bunca yaşanmış devri sarsan büyük iç ve dış olayların baskisi ve bunca hayra mani insi ve cinni şeytanlar varken değişim ve tekrar hak yolu bulmasi çok zor. Çok büyük bir kamet, adalet duygusu, demokrasi inanci, bilgi, ihlas samimiyet, olaylara, olgulara gerçek bir hakimiyet ve yukarıdan bakabilme bir iman nuru, şuuru ve ibadet gerekiyor. Var mı
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 01:16
İktidardan değişim beklemek boşuna. Zaten bir sinyal de yok. Muhalefette de kapsayıcı bir tutum yok. Açıkçası toplumsal dinamikleri harakete geçirici ne yeni bir sözleri ne de pozisyonları var. Siyaset bağlamında uzun bir süre Türkiye sıkıntıda olacak diyebiliriz. Üçüncü bir yol var mıdır? Aslında var. Uzun soluklu fakat olması gereken de bu: siyaset üstü toplumsal dinamikler. Sorgulayan, üreten, ideolojik kalıpları yıkmış bir nesle ihtiyaç var. Aksi takdirde Türkiye’nin o meşhur kısır döngüsü tekrar edip durur;iktidarı ele geçiren iktidar gibi olur. Her dönemdeki gibi kendi mağdurları...
Sabahattin 15 Ağustos 2019 17:05
0
'Siyaset üstü' diye bir şey olmaz hukukun üstünlüğüne dayalı demokrasilerde. Olması için birilerinin mutlak doğruyu bilmesi ve uygulaması lazım. Kim o? Bu söylem genelde askerler temiz, siyasetçiler kirli imajı yaratıp askerler gelsin bizi yönetsin demek isteyenlerin kullandığı söylem.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 00:45
Yazar başka ne desin. Dost tavsiyesi bu kadar olur.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 11:45
1
yazar, zaten kendisi makbul biri olsa, akpyi dost görmez. bizi buraya bunlar getirdi zaten.
Geçmiş olsun 14 Ağustos 2019 23:50
Zihniyet ve anlayış değişmeli diyorsunuz yani deeee. O nasıl olacak. Zihniyet atletmi ki terleyince degistirilsin. Anlayış içinde durum aynı. Bu iki şeyin değişmesi atomu parçalamak kadar zor. Birde şu açıdan bakalim. Belki de şu an beğenilmeyen değiştirilmesi istenen zihniyet ve anlayis eskiden de böyleydi . Ve gizleniyordu. Son zamanlarda da güç sarhoşluğu ve artık gerek duyulmadığı için saklama ihtiyacı duyulmuyor olamaz mı . Eğer boyleyse yandı gülüm keten helva. Double geçmiş olsun
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 00:56
1
Karaalioğlu son umut yol gösteriyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN