Back To Top
Derbiden kim galip çıkar?

Derbiden kim galip çıkar?

 - Son Güncelleme: 13.06.2019 Perşembe 08:43
- A +

31 Mart’a giden yolda siyasetin dili hayli gergin ve hatta çatışmacıydı. Özellikle beka endişesi üzerinden seçmenin motive edilmesi, hizmet siyasetini ve rekabetini ikinci plana ittiği gibi demokratik zeminde gözetilmesi gereken teamülleri de teferruata dönüştürdü. Memleketin beka sorunu varken; yani, yarını belirsizken başka neyin önemi olabilirdi ki?

Şimdi bu stratejiden bir parça vazgeçilmiş görünüyor hatta özellikle Kürt seçmenlere yönelik kırıcı dilin telafisi için daha sempatik üslup arayışı bile gözleniyor. Bununla birlikte CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na yönelik “beka” çağrışımlı, AK Parti adayı Binali Yıldırım’a da seçimin iptaliyle başlayan bir dizi ilgili ilgisiz sataşmalar devam ediyor. Yani, 23 Haziran yolunda seçmen doğrudan hedef olmaktan çıktığı için bir parça rahatladı ama adayların gerilimi ve yıpratıcı mesaisi artarak devam ediyor.

Bu açıdan iki adayın kendilerini kişisel özellikleri, becerileri ve vaatleriyle tartıştırma imkanı bulmaları iyi olmuştur. Açık oturum da gayet tabii büyük fırsat olacaktır… Tahminim o ki doğru sorulara muhatap olacaklar ve hem Yıldırım hem İmamoğlu eteklerindeki taşları dökerken bilhassa hâlâ kararsız olan ve gelgit yaşayan seçmen üzerinde etki yaratacaklardır. Şunu da söyleyelim, 31 Mart’ı önde bitirmiş olmak ve sonrasında yaşanan gelişmeler nedeniyle İmamoğlu açık oturuma avantajlı giriyor. Bazı ciddi anketlerin söylediği de budur… Dolayısıyla, anketlere göre canlı yayında İmamoğlu’na beraberlik yetecektir. Yıldırım’a ise mutlaka galibiyet gerekiyor. Ki, farkı kapatıp öne geçebilsin ve çok kısıtlı bir hacme indiği anlaşılan kararsız seçmeni kendi tarafına çekebilsin. Anketlerin söylediği bu…

***

Yayında ne konuşulacak bilmiyoruz. “Tartışma İstanbul’la sınırlı olmalı” denmişti; bu İstanbul’un sadece önümüzdeki dönemini konuşmak anlamına mı geliyor, onu da bilemiyoruz. Ama Binali Yıldırım için AK Parti’nin icraatçı kimliği büyük bir avantaj olduğu kadar İstanbul’un biriken sorunları ve özellikle son dönemdeki faaliyetleri de dezavantajdır. Sorulsa da sorulmasa da bu riski iyi hesaplayıp zihinlerdeki soruları cevaplayacak bir sunum yapması iyi olacaktır.

Bununla birlikte iki adayın da İstanbul dosyasına hakim olmaları, belediye hizmetleri konusunda hazırlıklı halleri aylardır parçası olduğumuz seçim sürecini bir miktar “yerel”leştirecektir diye umuyorum. Ağır, sert, okkalı lafların gölgesi biraz azalıp seçmenin yaşadığı şehirle ilgili bir vizyon görmesi faydalıdır. Böylelikle, belki seçime taşıdığı anlamdan fazlasını yüklememek prensibine de geri dönüş yaparız.

Her şeye rağmen televizyon programı demek bazen saatlerce konuşmak yerine bir imaj ve bir görüntünün sonucu belirlemesi demektir. Bir cümle, bir atak veya tam tersine bir tutukluk adayın kaderini tayin edebilir. Yıldırım’ın da İmamoğlu’nun da hayatları boyunca pazar akşamı yaşayacakları üç saatten daha enerjik, hazırlıklı ve dikkatli olmaları gereken başka bir üç saat olmayacaktır. İmkan ve risk bir arada… Sinirlerine ve dosyasına hakim olan kazanacaktır.

İki adaya da toplumda iyi hatıralar bırakacak ve bu tür tartışmaların önümüzdeki seçimlerde de devam etmesini gerekli kılacak kalitede, saygılı ve başarılı bir yayın diliyoruz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 14 Haziran 2019 09:58
Derbi hayırlı taşlar. .başka si da yok. Politikacı bunlar atar,tutar sonra olmadı bostan, bitmedi karpuz :))..çok zor değil politikacı için, birde bu politikadan gecinen yazar,çizer esnafi onlara ekmek kapisi acildi.iş Sezonu onlara..:)))..maaşlar cepte bu kesin. !..onlari çok ta ciddiye almayalım derim. :)))..imkan ölçüsünde Deniz,Mangal vb planları yapalım derim. .:))))..
Hüseyin Şenel 14 Haziran 2019 01:08
Selamlar Süheyl Bey..Yerini tutamam ama A.Zırhlı Bey gözükmüyor.Ben cevap vereyim..Özel etap Ralli hakemliği yaptım..Renç Kocibey’lerin olduğu zamanlarda..Arabalarda performans önemli tabi ama pilot önemlidir..Fakat yardımcı pilot’un notları doğru değilse yoldan çıkacağı nerdeyse kesindir..Bence sıralamada en son performans gelir.Not:Ben o yarışcıların,trafik kurallarını çiğnediklerini görmedim ama trafiğe kapalı özel etaplarda performası düşük arabalar ile harikalar yaratıklarını gördüm..
Süheyl CALISKANOGLU 14 Haziran 2019 14:20
0
Merhaba Hüseyin Bey, Formel 1," Old Timer'kiyaslamasinin yerine daha acik ve gercekci olalim daha iyi anlasilicak.E.Imamoglu; Genc,dinamik,basarili.. B.Yildirim;Yasli,yorgun,basarisiz.. E.Imamoglu;Umut dolu gelecek.. B.Yildirim;Umutsuz ve küflü gecmistir.. E.Imamoglu;Halkin,milletin destegine sahibtir.. B.Yildirim;"Parti Devleti'nin destegine sahiptir. Bu defa,beni anlayacaginizi ümit ediyor,selamlarimi sunuyorum..
Hüseyin Şenel 14 Haziran 2019 21:46
0
Varamamışsınız dert mi?Tarafınız belli.Ya onların ki?İnemeyen,atlayamayanların ki? Gülhanedeki ceviz ağacının üzerinden diyebileceklerim bu kadar.Şarkısını dinleyip(C.Karaca) ,hikayesini okuyunuz lütfen.Selamlar ve hürmetler.
Hüseyin Şenel 14 Haziran 2019 21:47
0
Sizi çok net anlıyorum.“Yaşlı, başarısız,umutsuz ve küflü” kısmı hariç gerisine katılabilirimde.Hatta çölde “vaha” kabul ve hatta YSK,kutuplaştırma vs.vs.’de kabul ama özünde, adalet,hak,hukuk vs.isteyen birileri için şu kabulüm değil: “bir şey yapmadılar.” Bana göre(relatif tabi ki) çok faydalı işler yaptılar..Son Sn.İmamoğlu örneğini de gördüğümüz gibi yardımcı pilot(lar) önemlidir.Haddim değil,şu yaşta size tavsiyem: bindiğiniz trenin makas değiştirdiğini hissettiğiniz anda sonucuna katlanıp aşağı atlayın.Gelen trene’de canınız isterse binin.Yayan yapıldak yola devam edin.
Süheyl CALISKANOGLU 14 Haziran 2019 23:02
0
Dogrulari duymaya,gercekleri dinlemeye hic tahammül yok.Bu hazimsizlikla Türkiye nasil toparlanacak?Konusan,yazan Türkiye olmazsak düzlüge cikmamiz da mümkün olmaz.Burasi,vasatin iktidar oldugu ülke,sadece laf üretiyorlar,baska bir yetenekleride yok zaten.
Süheyl CALISKANOGLU 13 Haziran 2019 17:48
Iki tane araba almak hakkiniz,bir tanesi eski,yillanmis "old timer'ara sira sokaklarin bos kaldigi günlerde Ankara'da Devlet Bahceli gibi tur atarsiniz,devamli bakim ister,masraflidir,uzun yola cikmaya cesaretiniz olmaz,ara sira garajda bakar gecersiniz(!)Digeri 0 kilometre yeni,son teknoloji ürünü,arabada hersey mevcut,yeri geldiginde asfaltlarda tam gaz yol alirsiniz,"old timer'arkanizdan bakar kalir,benim benzetmem böyle,B.Yildirim,Ekrem Imamoglu karsilastirmasi (!)Ironi'den anlamayanlara okumamalarini önemle hatirlatiyorum (!)
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 23:41
3
Benzetme hiç olmamış.Yaşlı olmakla genç olmakla ilgisi olamaz.Yaşlı Erbakan,Ecevit,Türkeş,Demirel vardı.bunlar liderdi.Bunun yanında M.Yazıcıoğlu genç liderdi.İmamoğlu gençtecrübesizolabilir.Ama"sempatik,kucaklayıcı birleştirici.Yeni bir umut ve heyecan" denilebilir.Yıldırım ise tecrübelivedevletgücüvar."Denenmişindevamı,kibirin,torpilin bölgesinde,umudun ve hayalin yok olduğu alanda"denilebilir.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 13:51
Derbinin galibi hiç şüphe yok ki sayın yıldırım çıkacak. Ekremin hiç şansı yok. Kazandık diyorlar, nasıl? Yolsuzluk, hile, kanunsuzluk, usulsüzlük ile mi? Chp adayının nasıl biri olduğunu gördük. Binali bey kendisini heryönüyle ispatlamış, donanımlı, tecrübeli, dürüst bir devlet adamı. Milletin gönlünde yer bulmuş, milletin adamı. Macera aramaya gerek var mı?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 16:29
2
Ben de tam tersini düşünüyorum.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 17:26
1
Helal olsun CHPye. Bütün polis yargı bürokrasi medya sizde. Yine de burnunuzun dibinden en önemli belediye seçiminde hile yolsuzluk yapıp sizden seçimi çalmayı başardı. Ne beceriksizmişsiniz bir seçimi koruyamadınız Size değil ülke bakkal bile emanet edilmez.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 17:29
2
siz gecmiste yasiyorsunuz trol hazretleri
Hüseyin Şenel 13 Haziran 2019 12:14
Elbette,gündemde ki çoğu dedi, demedi, dediydi, yapmadıydı soruları,seçimin mütemmim cüz sorulardır..Keşke,bunların oranı az olsa.. 18 sorunun içine girebilirmi bilmem ama her konuda “anlayış değişikliğinin” başlangıcı olan; -“trafik sorunları” ile genellemeden - kaldırımlara park eden araçlar için ne yapacaklar?- sorusu gibi,heran hesap sorulabilecek net taahhüt alıcı sorular sorulsa…
E.K 13 Haziran 2019 12:02
Sn Karaalioglu'nun yazilari genlikle sag duyulu ve zihin acicidir...Kendisinden cok daha guzel, derinligi ve icerigi zengin yazilar okuduk. Bu yazi sanki biraz genel-gecer kanaatlerin ozeti..Malumun ilani...
Alaeddin 13 Haziran 2019 11:33
Valla CAATSA' dan sonra İBB başkanı Recep İvedik olsa da farketmez. Emperyalistlerin taşeron devletini engelleyeceğiz inşallah Putin'in yanından.
Moderatör siz olsaydınız iki adaya ne sorardiniz? (Ayrı ayrı 1 soru sorma hakkınız var.)
KARAR OKURUYUM 13 Haziran 2019 11:25
0
TRT radyolarında bayram öncesi ve bayram sonrasında trafik kurallarına uyum ve İstanbul’a dönüş tavsiyesi içeren konuşmalarınız sık sık yayınlandı. Merak ediyorum doğrusu bu reklamlar için TRT ye para ödendi mi?
YILDIRAY OĞUR Yazısı 13 Haziran 2019 11:28
0
Aylardır birilerinin projesi olmakla, terör örgütleriyle işbirliği içinde çalışmakla, Pontusçulukla ve tabii seçimleri çalmakla suçlanan bir adayla televizyona çıkıp İstanbul’un sorunlarını konuşmak size garip gelmiyor mu?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 11:36
0
Sayın Binali Yıldırım; Her gün ilçelerde mitingler yapan cumhurbaşkanı neden mitinglere başlamadı? Kendinizi terk edilmiş, yalnız bırakılmış diğer ifade ile kurtlar sofrasına atılmış hissediyor musunuz?
YILDIRAY OĞUR Yazısı 13 Haziran 2019 11:35
0
Sayın Yıldırım, 31 mart öncesi teklif edilmesi dahi teklif edilemeyecek böyle bir televizyon tartışmasına nasıl ve neden ikna oldunuz?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 11:35
0
1) CAATSA'dan sonra İstanbul'da işsizlik oranı kaç olur? 2) Büyük İstanbul Depremi'nde kaç kişi ölecek?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 11:37
0
İstanbul'un kendi vergisine karar veren ve toplayan özerk bir eyalet olması İstanbullu'nun yararına mıdır?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 12:01
0
Neden kimse artık bekadan bahsetmiyor? Askerlikte kısaldı yoksa ülkemizin bekası artık tehlikede değil mi, kutlamalara başlayabilir miyiz? Ne yaptık da beka tehlikesini bu kadar kısa sürede atlattık?
ACI SORU 13 Haziran 2019 12:13
0
Hamdi Topçu yazdığı, “ ‘Yerel’den Global’e’ THY’nin Yükseliş Dönemi” kitabında “3. Havalimanı ihtiyaçtan olmayan bir Binali Yıldırım projesi... Bütün sorumluluk onda.” diyor. Ya siz ne diyorsunuz buna?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 21:37
0
Binali Yıldırım Ahmet Çalık’ın sahibi olduğu Çalık Holding’in Challenger 605 tipi uçağını kullanmıştınız. . İmamoğlu-Koç Grubu uçağı meselesi tartışılıyor da, Yıldırım –Çalık uçağı meselesi neden hiç konuşmuyor acaba?
külyutmaz 13 Haziran 2019 00:49
Flaş Flaş ! Putin s-400 konusunda beklediği teminatı aldı ve İdlib'de Türkiye'ye bir kaç aylık bir avans daha verdi.Böylece anlıyoruz ki ABD ambargosunu göze alan Erdoğan ekonomi konusunda iyice sıkışınca başkanlık seçimini öne alacak ve stratejisini "Amerika beni devirmek istiyor ey halkım ,yardım edin" stratejisi üzerine kuracak.Yandan Çark Haber sundu.
Has Parti 13 Haziran 2019 00:44
Binali Yıldırım hayatında kendisi olarak hiç bir seçim kazanmadı hep atandı. Ahmet Davutoğlu'nun kazandığı seçime rağmen, millet iradesine rağmen işten atılınca gidip o koltuğa oturdu. Yani hiç demokratik kültürü yok galiba.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 02:03
11
Yok mu ? Galiba mı ? :)) Bu satte güldürmeyi başaranlardan oldun tebriklerrr
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 00:38
İmamoğlu - Yıldırım ın ekran da tartışmaların dan bir sonuç çıkmaz.İnsanlar şartlanmış vaziyette.Plan,proje soran, görmek isteyen yok.Zaten,orta da,boş laf yarışından başka plan proje de yok. Hesaplar da bile mutabık kalamazlar. Kakafoni Dedin...Asıl sen dedin.Yanlış rakam.Biz yaparız.Biz daha iyi yaparız...
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 00:34
İmamoğlu - Yıldırım -Beklenti ; Belediyenin envanterine,bilançosuna,gelir/giderine adayların kabul görmüş belgeler ile hakimiyeti.Projelerin, real kaynaklarını gösterebilmeleridir. -Ertesi gün,Analiz ;İyi laf çaktı ,Saçını bile yıkamamış ,Amma morarttı..Asıl,o kızardı. Ne dedi?Ha
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN