Back To Top
Güncelleme değil özgürleşme

Güncelleme değil özgürleşme

- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önce “İslam’ın güncellenmesi lazım” diye başlayan, ardından “İslam’ın değil ama İslam anlayışındaki yanlışlıkların düzeltilmesi lazım” şeklinde gelişen açıklaması bir tartışmanın kapısını araladı. Yanlış anlaşılan şekliyle de düzeltilmiş haliyle de bunun alıcısı çok bir konu olduğu muhakkaktır. Vakıa, geleneksel anlayışta dinin özüyle alakası kalmamış birçok hüküm veya yorum veyahut da fetva ile kayda bağlanmış husus bulunmaktadır. Bunlar sadece sorulunca söylendikleri konuyla da sınırlı kalmayıp topyekün bir zihniyet meselesine dönüşmüş haldedir. İslam’ı bugünün meseleleri karşısında çaresiz ve yetersiz gösteren veya “bugünü” umursamayarak “işinize gelirse “ kabilinden, büyük ölçüde dogmatik bir düşünceye hapseden din yorumlarının hükümranlığı bir sır değildir. Sır olmadığı gibi günümüz İslam düşüncesinin, en önemlisi de “İslam ve hayat” başlığının en büyük meselesi olarak büyümektedir.

Kabul etmek lazım ki bütün bu tartışmanın temelinde kendi dünyasına hayran, kendi din yorumuna sıkı sıkıya bağlı ve başka anlayışları çoğu kez dinden dahi saymayan; malum tabirle onları tekfir eden zihniyet yatmaktadır. Bunların en cerbezeli olanları, ekran sevenleri veya hitabet şehvetine duçar olanları da bulunduğu gibi son zamanlarda başta kadın meselesi, aile hayatındaki helaller ve haramlar olmak üzere, cenneti garanti etmenin yollarına varan bir dizin konuda büyük bir sansasyon yaratmaya muvaffak oldular. Cumhurbaşkanı’nın tepkisinin de meselenin bilhassa kadın merkezli sosyal reaksiyonlarına bağlı olduğu anlaşılıyor.

***

Bununla birlikle, din anlayışındaki bitmek tükenmek bilmeyen problemleri yıllardır eleştirmekte olan alimler açılan bu yeni başlığa katkı sunmakta pek istekli olmadılar. “Biz zaten yıllardır bunu söylüyorduk. İşitmediğimiz hakaret kalmamıştı. Şimdi dediğimize geldiniz. Gün bizim günümüzdür” deyip tartışma için kolları sıvamadılar. Bu kez başka türlü eleştirilmek pahasına tedbiri elden bırakmadılar ve “biz yokuz” deme cesaretini gösterdiler.

Neden? Çünkü, din esaslı tartışmalar hiçbir surette devlet eksenle ve devlet talimatıyla tanzim edilemez. İslam anlayışında bir mesele varsa -ki vardır- bu devletin orta yolu bulmasıyla veya madde madde sıralayarak topluma istikamet vermesiyle düzeltilemez. Uzağa itmeye gerek var mı? Bırakın İslam dünyasını, bizatihi Türkiye tarihinde böyle girişimlerin ortayla çıkardığı sayısız başarısız örnek vardır.

Elbette Diyanet İşleri kurumu bu süreçte ilmi otorite merkezlerinden biri olarak sözünü söyleyecek ve yanlış bulduğunu dile getirecektir. Ama aynı zamanda ilmi ve sivil otorite makamındaki herkes de konuşacaktır. Zira bu tartışmalar sadece 2018 Türkiye’sinin tartışması değildir. 14 asırdan beri İslam dünyasının her köşesinde Kur’an mesajından peygamberimizin sünnetine kadar cümle kaynakların nasıl anlaşılması veya zamanın ruhuna göre nasıl yorumlanması gerektiği münazara konusudur. Bugün bizde kapağı aralanan tartışmalar asırlardır tekrar tekrar yapılmış ve en nihayet, kim neyi nasıl anlamak istiyorsa öyle sonuçlanmıştır. Birbirlerine öfkelenen de olmuştur, farklı anlayışlara saygı göstermeyi tercih edenler de…

***

Hem insanlık tecrübesinin hem de İslam düşünce geleneğinin vardığı sonuç; ister dini isterse de sosyal, siyasal, kültürel temalı olsan bütün tartışmaları gündeme almanın olmazsa olmaz tek yönteminin özgür düşünceye yol açmak olduğunu göstermiştir.

Dileyen bütün bilimsel metodları kullanarak fikirlerini dile getirebilir, dileyen saçmalayabilir, dileyen ses çıkarmadan bildiğini yaşar, dileyen de biraz ondan biraz bundan alarak yoluna devam eder… Ama her durumda her anlayışın -eleştirilmeyi, tartışılmayı kabul ederek- kendini ifade etme hakkı olmalıdır. Ki bunlar başka fikirlerle ve başka örneklerle yanlışlanabilsin ve hakikati arayanlara bütün yorum seçenekleri sunulabilsin. İnsanlar hakikati sadece serbest ve özgürce yapılan ilmi tartışmalarla bulabilirler.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İnsan 12 Mart 2018 21:10
galiba ben bu film 95 yıl önce seyrettim. daha önce 3 Ali vardı şimdi 1000 ali var. kedi yavrusunu yemeye karar verdimi; fare gibi görürmüş,
KARAR OKURU 12 Mart 2018 21:02
Reis sonuna kadar haklı fetoya reis çakmadan kim ses çıkardı kimse yalnış oldugunu hepiniz biliyordu şimdi gavs Nuretin yıldız Oktar Mahmut hoca yazsanıza saltanat para işini geçin bu işleri reis hepsini gördü
kararlı okur 12 Mart 2018 20:24
güncelleme şudur,şimdi minareye çıkıp ezan okuyan hoca kaldımı?
KARAR OKURU 12 Mart 2018 22:38
0
@ Hüküm: Hakimiyet, yasa, karar @ İctihad: Yasada veya örf ve âdet hukukunda uygulanacak kuralın açıkça ve tereddütsüz olarak bulunmadığı konularda, yargıcın veya hukukçunun düşüncelerinden doğan sonuç.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 19:35
Sayın Karaalioğlu yine süper bi yazı yazmışsınız.Tebrikler
sorgulayıcı 12 Mart 2018 18:46
sorun fikirlerin özgürce serdedilememesinden ziyade bir fikrin naslaştırılarak herkese kabul ettirilmeye çalışılması, kabul etmeyenlerin de dışlanmasıydı. demokrasilerde kendini anlatmak olmalıdır ama başkalarının özgürlük alanına da müdahale edilmemelidir. bizim yaşadığımız tecrübede siyasetin çanak tuttuğu bir güruh toplumun belli bir kesimini, siyaseti, kurumları baskı altına alarak kendi söylemlerine karşı çıkanları sindirmeye ve yok etmeye çalışmaktadır. sorun, bu grupların şamar yiye yiye küfür olarak gördükleri demokrasinin nasıl büy
KARAR OKURU 12 Mart 2018 17:37
tebrik ederim. doğruların ortaya çıkması için, özgürlükler olmazsa olmazdır.
Birol sal 12 Mart 2018 14:07
Bu iş eğer tahrif etmeye giderse buna kalkışanlar Dünya ve Ahirette Allah'ın gazabından kurtulamayacaklar. Her kimin itikadını bozacak olurlarsa o kişilerin iki eli bunların yakasında olacak.Bunu yaptıktan sonra Tövbe etseler de artık fayda sağlamaz.Allah muhafaza.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 12:59
Karar gazetesindeki farklı yazarlar bugün aynı konuyu yazılarında yazmış. Yazılar içinde tutarlı, kendi ile çelişmeyen yazı sizinki olmuş. Tebrikler sayın yazar.
Hasan Baran 12 Mart 2018 12:08
Islamın guncelleme sinden kasıt harime giren bid'at ve batılı defetmektir.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 17:01
3
koyun olmak zor bee.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 11:45
İSLAMİYET doğuşundan kıyamete kadar hükümleri değişmeyen ve tüm insanlığın hem dünya mutluluğunuhem de SONSUZ Ahiret hayatını kazanmayı hedefleyen İLAHİ bir dindir. İndirilen diğer ilahi kitaplara (zebur, tevrat ve incil) indirildiği çağdaki dönemlerine inanırız. Şu zamandaki öncelerden bozulmuş, saptırılmış haliyle kesinlikle inanmayız. Onun için Kur'aKur'an-ı Kerim'deki emir ve yasaklar, Hadis-i Şerif'teki emir ve yasaklar biz can-ı gönülden inanan müslümanlar için ASLA ve değişmez. Hüküm ile yorum birbirinden farklıdır. Yorumun ne olduğu
KARAR OKURU 12 Mart 2018 13:36
2
hüküm nedir? yorum nedir? hüküm sabit kalırken yorum nasıl değişiyor? islamcı kesimde büyük bir kafa karışıklığı var. ama senin kafan oldukça net görünüyor maşallah. bir de geçmişte, bazıları, sırf çıkarları için hadis uydurmuşlar. Birileri bu hadis gerçek diyor, sen de inanıyorsun. ama doğrusunu aslında kimse bilmiyor. hadisin doğru olup olmadığını nerden biliyorsun?
KARAR OKURU 12 Mart 2018 15:52
1
13:36, Hüküm ile yorum arsındaki farktan haberin yok ama İslamcı kesim hakkında ahkam kesmekten geri durmuyorsun.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 20:43
0
15:52: cennete kendin gidip bizi cehenneme göndermek istiyorsun herhalde. onun için yorum ile hüküm arasındaki farkı açıklamıyorsun galiba. ya da aslında söylediğiyin anlamı bilmiyor olabilir misin?
KARAR OKURU 12 Mart 2018 22:01
0
15:52, Sen de bedava cennet istiyorsun... :)) Üşenme bari, TDK sözlüğüne bak...
engineer 12 Mart 2018 10:05
“İslam’ın değil ama İslam anlayışındaki yanlışlıkların düzeltilmesi lazım” çevir kazı yanmasın.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 11:01
3
10:05, Sen, kaz ansın istiyorsun.
Ben 12 Mart 2018 08:13
Fikir ve ifade hürriyeti en sonuna kadar uygulanırsa sanırım en güzel yol bulunur. Uçuk fikirler uçlarda kalır, orta yol fikirler taraftar toplar. Devlet müdahalesi ancak açıkça şiddete teşvik eden sözlere karşı olmalı. Yalnız bazı cemaatler kült haline gelip kapalı ortamda beyin yıkıyorlar. Bence bu engellenmeli, yani kültleşmeye yön tutmuş cemaatler ilerde FETÖ gibi başımıza bela olmadan bunları dağıtmak için ne yapılabiliyorsa yapılmalı.
cevat karakalem 12 Mart 2018 07:51
Ozellikle din konusunda birakalim isteyen istedigini soylkesin,inanisin ve yasasiin,buna en "kati" yorumlara sahip olup oyle yasmak isteyenler de dahil.Insanlarin farkli dusunce ve ihtiyaclari var.Zaten bir insan kendi secimini "bilincli olarak" kendi bile degistiremez.Ozel olarak hic bir "guncellemeye" gerek yok bence.Isteyen istedigi sekilde guncelliyor zaten.Kimse kimseyi zorlamadigi muddetce sorun yok.Insnalar kati kabul ettikleri soylemlere de musamahali olmali.Cifte stnadard olmaz."Sapka kanunu" mantigini dogru bulmuyorum.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 11:18
6
Son ve gerçek bir din olan İSLAM insanların keyfine, zannına göre YAŞANMAZ. Böyle yaşayanın Islam'la ilgisi olmayıp küfür bataklığına düşmüştür. İSLAM dininin emir ve yasakları ile Hadisi Şerif'teki emir ve yasaklar kıyamete kadar değişmez. Fıkhı yorumlar değişebilir. Onun için. Böyle mesnetsiz ve tutarsız konuşmamak gerekir.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 13:38
2
11.18! kölelerle ilgili hükmün uygulanabilmesi için köle mi yoksa efendi mi olmak istersin? eğer birileri köle olmazsa kuranın ayetini uygulayamazsın. onun için gel seni köle yapalım.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 07:33
herşeyde olduğu gibi dinin reformunda da en önemli ön şart ifade ve düşünce özgürlüğüdür...bu şart ne zaman yerine getirilirse o zaman sağlıklı ve gelişen ve ilerleyen toplumsal bir yapıya bürünmüş olunur...yazarin tespiti bu husuta büyük önem arz ediyor.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 06:19
zinayı domuz etini yasallaştırıp içki fabrikaları açmakla övünen adamların güncellemeden içtihatttan bahsetmesi islam alemine küfür etmke gibi bişey. siz islami bir yönetimmisizni ki böyle bir derdiniz mi olduki tıkandığınız yerde içtihattan bahsedesiniz. kaldıki mesele içtihat değil dini değiştirme çok net. fazıllurahman kim ve bu ülkede onun kitaplarını oktup konferanslar verdiren kimmiş araştırın sonra konuşalım
HACİ VAK VAK 12 Mart 2018 02:02
Sayın cumhurbaşkanı nin çoğu fikrine katılmam . Ama bu defa çok doğru söylemiş . GUNCELLENMELI .
KARAR OKURU 12 Mart 2018 11:03
3
Cumhurbaşkanı sazan yoklaması yapmış...
HACİ VAK VAK 12 Mart 2018 13:11
1
Dini konular ile sazan mi avlanir yuh yani. Cumhurbaşkanı doğru söylemiş bu defa . Yanındayım bu konuda . VAK VAK
KARAR OKURU 12 Mart 2018 15:54
0
13:11, En çok sazan dini konularda var. Bilen bilmeyen atlıyor...
Kararlı Okurum 12 Mart 2018 00:11
Güzel yazı olmuş. Ancak unutulmamalı, insanlar hiç bir düşüncesinden dolayı, lince uğramamalı.
Koran update 12 Mart 2018 00:11
C. Başkanının üzerine laf söylemek kimin haddine çünki muhafazakar Cemaati Erdoğan ne söylerse hakikat odur diye kabullenmektedir tereddütsüz. Üstelik İslami alim olmasınada gerek yok başkanın lafının üzerine laf söylemek her yiğidin harcı değildir o her şeyin en iyisini en doğrusunu görendir.
KARAR OKURU 12 Mart 2018 00:49
14
00:11, Cumhurbaşkanı konu hakkında söyledikleri yüzünden ilk gün sevenleri tarafından ikaz edilmiştir. Bu ikazlar neticesinde ikinci gün düzeltme yapmıştır. Hadiseyi iyi takip et. İşkembeden uydurma.
HACİ VAK VAK 12 Mart 2018 02:04
2
Cumhurbaşkanı bu defa çok hakli . Acilen güncelleme yapilmali
KARAR OKURU 12 Mart 2018 13:15
4
02:04, Evet çok acil, dine karşı yürütülen laik seküler yozlaşma engellenmeli...
Okuyan007 12 Mart 2018 00:07
Evet çok doğru
KARAR OKURU 12 Mart 2018 16:58
1
Batılı def edelim derken fetö gibi dinin temellerine dinamit konmasinda.Allah muhafaza dinimiz gidince dünyanın ne anlamı kalır.Bu yüzden siyaset erbabı başta olmak üzere ilim ve fikir insanları dikkatli konuşmalı.Birde kartel medyasinin değil hür irade ile muceddidlenme mevzusu halledilmeli.Dinden bi haber insanlar mutlu olacak diye dinin ahkamlarimi değişmez.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN