Back To Top
Harekatın başarı ölçüsü nedir?

Harekatın başarı ölçüsü nedir?

 - Son Güncelleme: 17.10.2019 Perşembe 07:18
- A +

Barış Pınarı çapında bir askeri harekat her açıdan zorluklar içerir; asla kolay değildir. Bu tür operasyonların tabiatı gereği belirsizlikler, yeni fırsatlar ve fırsat kayıpları kaçınılmazdır. Nitekim, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ifadesiyle sahada hedeflere planlanan süreden daha önce ulaşılmış bulunuyor ama aynı zamanda planlama dışı gelişmeler de yaşanıyor.

Birinci haftanın sonunda görüldüğü gibi en büyük zorluk ve sürpriz siyasi/diplomatik sahada sergileniyor.

Toparlayalım…

1-) Rejim ile PYD/YPG anlaştı. Yani, birkaç gün öncesine kadar Suriye’deki en zayıf senaryolardan birisi kolaylıkla gerçekleşti.

2-) ABD, en azından güvenli bölge alanından çekildi yerine Esad rejimi ve Rusya girdi. Rejim askerleri kısa süre içinde Amerikalı askerlerin (Menbiç’te) bıraktığı tesislere yerleşerek sahada hakimiyet kurmaya başladı.

3-) Harekatın başladığı gün hiçbir şekilde muhatabımız olmayan Esad rejimi ile belirli seviyede (asker ve istihbarat) görüşmeler yapılmakta olduğu anlaşıldı. Dahası, Cumhurbaşkanı Erdoğan da rejiminin kendi topraklarına yerleşmesinin doğal olduğunu dile getiren normalleştirici bir açıklama yaptı.

4-) Bu süre zarfında rejim güçleri 5 yıldır yüzünü görmediği merkezlere (Rakka, Münbiç, Ayn el İsa) birer birer girmeye başladı.

5-) Aylardır devam eden ısrarlı bir politikanın eseri olarak Menbiç öncelikli hedeflerimizden birisiyken şimdi Rusya’nın ve rejimin kontrolüne girdikten sonra hedef olmaktan çıktı. 

6-) Devamında Barış Pınarı’nın en önemli müdahale noktaları olan ve PYD/YPG terör örgütünün silahlı merkezleri olarak bilinen Kobani, Kamışlı ve Haseke’nin de hedefte olmadığına dair bir hava yayıldı. Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla en azından Kobani’nin artık harekat listesinde olmadığını biliyoruz.

7-) Türkiye’ye karşı olan ülkelerin sayısı artıyor; buna alıştık ama Rusya’nın harekatın bitirilmesi arzusunun giderek güçlenmesi son birkaç günün en önemli gelişmesi oldu. ABD’nin bölgeden çıkması hiç şüphesiz olumlu bir gelişme ama Rusya ile başbaşa kalmak ve Rusya’nın PYD/YPG bahsinde bizim isteklerimizi karşılayacağını beklemek ne kadar isabetli belli değil. Muhtemelen hiç isabetli değil!...

8-) İç ve dış kamuoyunda Barış Pınarı harekatının çok uzun süreceği kanaati var. Bizzat hükümetin başlangıçta koyduğu hedefler de bunu doğrulamaktadır. Ki, böyle bir harekatın başarı ölçüsünün PYD/YPG riskinin bitirilmesi ile Suriyeli 3.5 milyon göçmenin geri dönüşü için perspektif üretilmesi olduğuna göre sürenin uzaması kaçınılmazdır. Ancak, Erdoğan’ın “Teröristler silahlarını bırakıp güvenli bölgeden çıkarsa harekat zaten kendiliğinden sona erer” açıklaması bir anlaşma sağlanırsa sürenin anlamlı ölçüde kısalması ihtimalini gündeme getirdi.

9-) Peki, harekatın bundan sonraki hedefleri ne olacak? Bu sorunun cevabı da aşağıdaki gelişmenin seyrinde yatıyor.

Mike Pence’in ziyareti… ABD baştan beri bize çok sıkıntı verdi ama Trump, yönettiği kurumların itirazı altında, harekatın başından beri Türkiye'yi bir şekilde idare etmeyi başardı. Sahayı açtı, uçuş iznini pazarlık konusu yapmadı ve hatta ekonomik yaptırım meselesini çok kışkırtmasına rağmen şu ana kadar olabilecek en hafif seviyede tuttu. Trump’ın tutumunun tek istisnası bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı ile görüşecek ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki heyetin getireceği mesajlar olabilir. Ne teklif edecek, ne isteyecek ve bunun için ne kadar ısrarcı olacak bilemiyoruz. Ama önemli olduğu ve sonucu etkileyeceğini söylemek yanlış olmaz. Bu görüşmenin doğal muhatabının Rusya olduğunu da ekleyelim. Artık Rusya’nın ikna olmadığı bir çözümden söz edemeyiz.

10-) Bütün bu hızlı gelişmeler açıkça gösteriyor ki neticeyi harekatın sahadaki seyri kadar masadaki performans belirleyecektir. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURUMürsel 17 Ekim 2019 21:12
1.Amerikan zaferi 17 ekim 2019.100 yıllık psikolojik duvar aşıldı.Bir üvez bir kartalı kaldırdı vurdu yere.Biz de gördük tozunu.Sırada daha pis muhatap var;Rusya.Daha soğukkanlı olacağız.Allahuekber!
Muhtefi. . 17 Ekim 2019 21:00
Dikkat.edersek. Rusya aldi, girdi, arabulucu, falan,filan..abd çekildi falan, filanlar Orasi PATOGANYA değil iki komşu ve Müslüman Ülke. Yazık çok yazık. Başka bir YOL OLMALI. Böyle kalmamali Yabancılar HEPSİ PILINI. PIRTISNI toplayıp Gitmeli. ..!...Komşular kendi işlerini kendileri gormeli. !..Başarı budur. !..Saygılar.
AKP'nin dünkü grup toplantisinda, Savunma Bakani H.Akar toplanti salonuna girdiginde alkis kopmus ve bir grup söyle bir slogan atmislar Hulisi Pasa bizi Suriye'ye götür,hadi gidelim denilse hepsi "ortadan toz'olurlar,cogu da bedelli Askerlik yapmayi tercih etmistir ve edeceklerdir.Show olsun diye böyle palavra sloganlari savurmasini iyi becerir bunlar,yalan,dolan,palavra!..
Mektup 17 Ekim 2019 17:43
Trump' in yenilmez yutulmaz mektubuna cevap verilmezse samar oglani muamelisi gorur Turkiye uluslararasi camiada. (efendim yirttik attik harekate baslatik mektuba verilmesi gereken cevap degildir, kimse kaale almaz)
külyutmaz 17 Ekim 2019 14:46
Oy
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 14:24
Harekatın başarı ölçüsünü bizim medyada çıkarlar belirler.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 14:14
A planindan sonra b c d olanlari yokmus ya da varsa da ici bosmus.bu yazi yerine aga ile marabasi fikrasi yazilsaydi ne kafar uygun olurdu kestiremedim
E.K 17 Ekim 2019 14:11
Basari veya basarisizlik adina konusmak henuz cok erken..Bardak ne bos nede tam dolu. Turkiye'nin her seye ragmen Suriye'de askeri operasyon duzenlemesi kendi basina azimsanamayacak bir basari..Hatiri sayilri teror unsurlari temizlendi. Bu da basari..Operasyon hala devam ediyor..Turkiye tam istedigini elde edemez isede, siniri boyunca konumlanacak dusman unsurlarada musamaha gostermeyecegini gosterdi..Bu operasyon Turkiye'nin masada elini guclendirecektir...Keske Sam ile diyalog hic kesilmese idi..Keske Suriye'nin islrine siyasal islamcilik adina bu kadar burnumuzu sokmasaydik.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 12:12
Işin acı yanı;ülkeyi yönetenlerden kesinlikle daha az vatanperver olmayan bir çok kişinin bu harekata ihtiyatlı yaklasması ve bunun Ak Partinin iç kamuoyuna yönelik politik bir manevra olduğuna inanmasıdır.Şahsen ben de bu durumdan ülkeyi yönetenlerin de kusurlu olduğunu düşünüyorum.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:50
Harekat başarılı olunca biz oraları kime bırakip gidicez ? Asıl soru bu. Esad a mi ? ABD ye mi ? Rusyaya mı? Bizim mehmetcigimiz sahada, ama siyasiler değil. Muhattap bulamıyor Türkiye maalesef. Burada biz şaha kalkmış Türkiye yalanını dinlerken, dışarıdan görünen çamura batmış ve çırpınan bir Türkiye. Kimseyle iletişim kuramayan kendi çamuru içinde debelenen , sahadan soldan yardım sordugunda da, hadi başka kapıya denilen bir Türkiye var. Bunu da Dünyaya meydan okuyan Türkiye diye anlatıyoruz işte.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 10:39
Türkiye Suriye iç savaşının bittiğini ve muhaliflerin yenildiğini, en azından kazanma ihtimali olmadığını kabul etmiş oldu, olan budur. Bundan sonra bir şekilde muhalefeti rejimle asgari ölçülerde barıştırma gayretine girecektir. Dolayısı ile Türkiye şimdi kendi önceliklerini sahaya sürmüş bulunuyor. Şam'da namaz rüyasıyla çıkılan yolda Sultanahmet'i güvenceye almaya çalışma pozisyonuna düşüldü. Yenilgi acıdır ama içinde bir sürü ders barındırır. Arı kovanına çomak sokmamak, camdan evde otururken komşunun bahçesine taş atmamak gibi. Bu siyasal islam rüyasının çöküşüdür.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 17:00
1
13:23 Rusya faktörünü göz ardı ediyorsunuz, onlar orada durdukça Esad rejimi kaybetmez. Muhaliflerin bir 8 yıl daha savaşı sürdürecek ne takati ne lojistiği var. Türkiye de bu işin maliyetini taşıyacak noktayı çoktan geçti eksiye çalışıyor. bu durumda Esad kazanmış sayılabilir evet. Pyrrhus zaferi ama kendisi açısından zafer.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 17:11
1
14:24 Amerika o silahlardan belki daha da fazlasını muhaliflere de verdi, sonuç? Türkiye'nin esenliğini düşünen adam bugünlerin geleceğini bile bile pandoranın kutusunu açmaz. Gelişmeleri engellemeye gücü yetti yetmedi ayrı ama en azından 2003 yılında bu milletin meclisi Irak tezkeresine hayır diyerek dirayetini ortaya koydu, müsebbiplerden olmadı. Şam'da namaz, ülkeye 5 milyon ne idüğü belirsiz yabancıyı doldurmak, Mısırın içişlerine müdahale falan tek tek sayalım mı yani. Bunlar mı Türkiye'nin güvenliği için savaşmak.
Karar okuru 17 Ekim 2019 18:48
0
10:39 u eleştiren arkadaşlar Suriye savaşının en büyük kaybedeni yıkılan ülkesi nedeni ile Suriyedir. Ancak Rus yardımı ile dağılmaktan kurtulup karşı hamle ile hele şimdi Barış pınarı ile sınırıda kontrol edebilecek duruma gelmesi. Büyük bir geri kazanç olmuştur. Suriye zaten eskiden beri Rus himayesinde idi ve ne demokrasi nede özgürlük diye bir kaygısı yok ortadoğunun geri toplumları daha oraya gelmedi. ABD tuzu kuru kalsada gitsede ekonomiside gücüde dünyanın geri kalanını katlar. Muhalifler ve biz kaybettik, mülteciler, ABD nin ışıd ları, kendi beslediğimiz milisler başımıza kaldı. Kürtle
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 13:23
5
10.39, Niye ki? Esed ekonomisini mi güçlendirdi? Kalkınma için şart gösterilen demokrasiye mi geçti? Kuvvetler ayrılığını mı sağladı? Esed katili ne yaptı da kazandı? ABD'nin oyuncağı PKK gibi, Rusya'nın esiri oldu. Kazanmak bu mudur? ABD askeri çekildiği gibi, Rus askeri de paşa paşa çekilir... Tek şart Türkiye'nin birlik oması.. Şu an AKP, CHP, MHP, İP tabanı bu mevzuda birlik olmuştur.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 14:24
7
10.39, Türkiye'nin güvenliği için savaşmanın adı siyasal İslam oldu. Türkiye'ye laf edemeyenler Siyasal İslam ambalajı ile hakaret ediyor. ABD binlerce TIR dolusu silah verdiği PKK'lı çapulcuların bir gücü olmadığını gördü. Amerika'da tek gündem PKK üzerinden Amerikanın mağlubiyetidir. Nokta... Savaşabilen her zaman hürdür. Lejyoner, lejyonerdir.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 10:15
Kahraman arslan parçalarına selam olsun. İçimizdeki korkak eziklere de yazıklar olsun
Karar Okuru 17 Ekim 2019 19:22
0
En çok kahramanlık naraları atanlar en çok eziklerdir. Atalarımızın dediği gibi boş varilin sesi bol gelir. Bugün en çok eleştirilen KKTC cumhurbaşkanı siyasiler içinde eline silah alıp şavaşmış olan tek örnektir. Kendi evlatları askerlik yapmamış olanlar ile askerliği bedelli yapmış oyuncuların selam yarışmasına girmeleri bundandır. Tabiki toplumun moralini yüksek tutmak önemli ama boş goy goy zarar verir.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 13:08
2
"reis bizi afrine götür" diyerek deveyi hamudu ile götürüp, sonra da devenin toynak parası işe bedelli yapmak gerçekten de cesaret işi. savaşın, senin gibiler yaşasın diye insanların ölmesi anlamına geldiğini bilenler de korkak oluyor.
Tarafsız Yurttaş 17 Ekim 2019 10:03
Harekatın başarı ölçüsü, başlangıçta siyasi iktidar ne demişse odur. Tezkere'de resmen yer alan hedefler tutturulduğunda harekat başarılı sayılmalı ve bu kararı alıp uygulayanlar ödüllendirilmelidir. O hedefler sağlanmadığında ve hiç umulmadık biçimde aleyhte gelişmeler olduğunda ise, harekat başarısız sayılmalı ve bunun siyasi hesabı sorulmalıdır. Osmanlı'dan beri bu noktadaki geleneğimiz bellidir. Bu milli kaide elbette aynen değil, 21. yüzyıla uyarlanarak uygulanmalıdır. Ciddi devlet böyle olur ve ulusal onur böyle korunur.
ati 17 Ekim 2019 11:10
2
en az beş farklı oyuncunun aynı satranç tahtasında ve kendi taşlarıyla oynadığı bir süreçtir ortadoğuda yaşanan. dinamiktir. her yeni durum için herkesin yeni hamleleri olacak ve bu çok seri yaşanacak. kimse hatasız olamayacak, zira kimse yaşanacakları tam olarak öngöremeyecek. hele de ankara!...
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:03
Türkiye için yine elde sıfır
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 12:49
1
Elderly sifir degil, Eksi 75, yuz uzerinden...
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 14:25
3
9.03, PKK, ABD öyle demiyor...
hacı 46 17 Ekim 2019 08:36
Amerikanın sokak delisi mektupta bizim Kasımpaşalı başkana "Eyyt" demiş efelenmiş. Şimdi durum biraz limon-sirke tadı alacak sanki. Herhalde bu işin sonunda sokak delisi bizim Kasımpaşalı başkana "gel sen benden 100 uçak al, beş on patriot, birkaç da füzecik satayım sana bu işi tatlıya bağlayalım" diyecek. Eh biz de böyle ikram reddedilir mi canım deyip birkaçyüzmilyarcık yeşilliği milletin böğründen söker öder miyiz. Biz bilemiyoruz. Sadece "tek" kişi biliyor nasıl olsa.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 04:18
Bu harekatin basari olcusu Cumhurbaskani'nin popularitesinin yukselmesiyle dogrudan baglantilidir.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 10:13
4
İtiraf edin tek derdinizde buydu değil mi
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:35
6
4.18, Bu harekat başarılı olmasın. Yeter ki Cumhurbaşkanı başarısız olsun. Ne eblehler var...
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 19:53
0
Bu harekat ic politikayla ilgilidir. Suriye'ye 30 km girilirse ne olacak? YPG ile 30 km otede sinirimiz olacak. Kaldi ki, Rusya'nin bunu bile kabul etmeyecegi acik secik ortada. Putin'in sozlerini okumuyor musunuz gazetelerde? "Suriye'nin toprak butunlugu saglanacak" diyor. Yani siz ordan cekileceksiniz Esad girecek. Bu harekat olmadan da belliydi, simdi de belli. O zaman neden yapildi bu harekat? Dusunun.
Çerkez Ethem 17 Ekim 2019 01:16
Başarı ölçüsü ? Bu herzamanki gibi bütünüyle abd/avrupa liderlerinin dur dediği zaman! Ozamana kadar kahramanlık hikayelerini dinlemeye devam etcez ! Dur dediklerinden sonra da 40 yıldır olduğu gibi politikacıların, elitin nasıl pkk'yi bitirdiklerini dinleyeceğiz.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 01:16
Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak tam da buna derler işte. Kuzey komşumuz Güney komşumuz da oldu artık. Demek ki Stratejik Derinlik raflarda bir kitap imiş.
Rejim 17 Ekim 2019 00:52
''Bu süre zarfında rejim güçleri 5 yıldır yüzünü görmediği merkezlere (Rakka, Münbiç, Ayn el İsa) birer birer girmeye başladı.'' Turkiyenin yaptigi Baris Pinari Harekati sayesinde!
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 00:42
Mektubu gördünüz mü. Bu iş başka yere gidiyor.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 00:06
Yani işler düşündüğümüz yönde gitmiyor. Allah memlekete yardım etsin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN