Back To Top
İki bayram arası bol hamaset

İki bayram arası bol hamaset

 - Son Güncelleme: 10.08.2019 Cumartesi 07:49
- A +

Muhasebe yapmak için illa da bayram veya sene başını beklemek gerekmez ama takvim yaprakları böyle zamanlarda insanı biraz daha zorlar. “Bir bayrama daha…” veya “Bir yıla daha...” girerken, “Nasıl giriyoruz?” sorusu zihinleri kurcalar. En azından yazar tayfası için olmazsa olmaz bir mesuliyetmiş gibi kendini gösterir.

Bayramlar aynı coğrafyanın siyasi ve ahlaki muhasebe kayıtları için sarsıcı hatırlatma günleridir. Hatırlama ve yüzleşme cesareti onlara elbette… Ortada, her yıl daha mutsuz, adaletsiz, kan ve gözyaşına mahkum olan bir dünyanın resmi vardır. İslam dünyasının küresel çaresizliği de kendi içindeki sınırsız adaletsizliği de o resimdedir. 

Ne yazık ki mesele sadece her bayramda biraz daha geri gitmek kadar, geri gidiş böylesine dramatik devam ederken hamasetin yükselmesidir.

***

En büyük sembolden başlayalım…

Filistin son bayramdan bugüne biraz daha imkan, statü ve İsrail hükümetinin yeni yerleşim planları nedeniyle toprak kaybetmiştir. Bugün artık, merhum Arafat’ın “hain” olarak anılmamak için imzalamaktan çekindiği barış anlaşmaları bile hayaldir. Artık, çözüm ve barış teklifi dahi yapılmamaktadır.

Kırım ilhak edilmiş ve mesele kapanmıştır. Son bayramdan bugüne dünyada yaprak kımıldamamış ve itiraf edelim ki orada neler olup bittiğine dair malumat bile kesilmiştir.

Uygur Müslümanları’na baskı, asimilasyon ve zulüm devam etmektedir. Son bayramdan bugüne Uygur için BM’de yapılan kınamaya tek bir İslam ülkesi imza atmamıştır, atamamıştır.

Myanmar Müslümanları’ndan iki bayramdır haber yoktur. Dünyanın en fakir ve yalnız rejimlerinden biri olan Myanmar devleti dahi kimseyi umursamadan yapmak istediğini bihakkın yapabilmiştir. En sessiz ve ilgisiz kalan yine İslam ülkeleridir.

Son bayramda Keşmir’in Müslüman halkının anayasal hakları ve statüsü vardır, şimdi yok. Hindistan, Pakistan hükümetinin çaresiz bakışları altında Cammu Keşmir’i ilhak etmiştir. Çaresiz kalan sadece Pakistan değil, bütün İslam ülkeleridir.

Libya son bir düzine bayrama olduğu gibi yarına da devletsiz ve kanlı atıyor. Aynı çaresizlik…

Tıpkı, vatanlarından kopartılan Suriyeliler, Filistinliler için uzakta hayat nasıl bir çaresizlikse…

Yemen’i unutmayalım ki Müslümanın Müslümana ilgisizliği kadar zulmü de bilinsin. Kaç on bin kişi öldü, kaç yüzbin çocuk sadece iyi beslenemediği için şu saatte ölüyor bilinmez. Bilinen tek şey yine, koskoca bir coğrafyanın sefaleti.

Ramazan’dan bugüne durumu iyileşen problemli hiçbir İslam halkı yoktur. Bilakis hepsi daha da gerilemiş; ya unutulmuş ya da görünmez kılınmıştır. İki bayram arasındaki tek fark hamasetin daha da artmasıdır. Din, iman, ümmet, tarih, kardeşlik soslu nutuklar bir uçtan bir uca yankılanmaktadır. Her melanetin karanlık güçler, haçlılar, kirli ittifaklar vesairelerin başının altından çıktığına dair o bitmez hikayeler yeni versiyonuyla tekrarlanmaktadır. Bir tanesi dahi insanlarına huzur veremeyen İslam devletlerinin gerçeklerden kaçışı hızlandıkça hızlanmaktadır.

Yarın sabah, sadece acılı ve kanlı değil, her sahada mağlup bir bayrama uyanacağız. Mübarek olsun. Olsun da belki bir berekete kapı aralanır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 19:17
Elan doğru. Hep şeytan suçlu. Demezler ki şeytanın işi şeytanlık. Sen şeytana şeytanlık yaptığı için niye suçluyorsun. Tabii millet aptal, ahmak ya yapın bakalım hamasetinizi.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 22:23
2
Millet, Yasin okuyan Tayyip'i seçerse aptal, Yasin okuyan İmamoğlunu seçerse akllı. Sen saf mısın, saf numarası mı yapıyorsun?
Garip 10 Ağustos 2019 15:26
Bahsettiğin yerlerden önce kendi içimizi,kendi aramızı düzeltmeliyiz.Bayram gezmeleri,hal hatır kısa kısa tartışmalar kızgın temenniler bir bayram daha geçiyor.Halbuki insanlarımız değerlidir.Bir şey verdiğimiz değer kadar değerlidir.Ön evimizi,bahçemizi,sokağımızı,ülkemizi ve sonra kendi içimiz tamamsa dünyaya açılabiliriz.Biz gülersek,gülücük atarsak bahsedilen yerlerede yardımımız dokunur.Diğer durumda sıkıntı bile olabilir.
Temel fark 10 Ağustos 2019 15:29
Bu mağlubiyetleri İslam ülkeleri hak ediyor. Bilim yok. İnsa haklarını yok. İlk fırsatta çoğunluk azınlığı perişan hatta darmadağın ediyor. Sonra huzur Yok diyoruz ve hemen başkalarını suçluyoruz. Çünkü bu günkü İslam dediğimiz toplumlar, milletler, devletler İslam değil. Benim düşünceme göre hangi devlette insan kendini emin ve özgür hissediyorsa o devlet islama daha yakındır. Herkese iyi bayramlar
Karar okuru 10 Ağustos 2019 14:36
Suriyelileri gönderelimmi ,ne dersin.Daha bu insanı konuda bile omurgalı duramayan siz yazar taifesi,hangi islam dünyasından bahsediyorsun.Bırak Allahını seversen,nutuk çekmeyi......
musto 10 Ağustos 2019 14:14
İmparatorluklar dönemini iyi incelemek lazım dağıldıktan sonra birlik ve beraberlik duygusu ile hareket eden toplumlar başarıya ulaşmış beceremeyenler sınıfta kalmış.Amerika modelini iyi incelemek lazım bakıyorsun sınırsız özgürlük her türlü harcamanı yap vergiden düşür ama vergini kuruşu kuruşuna öde ve yasalar karşısında hakkını ara hak sahibi olarak veciblerini yerine getirmişsin.Durmadan sermaye iş gücü en önemlisi bilgi ve bilgiyi taşıyan üreten beyinleri ülkesine çekiyor diğerler beş katıda ücret verse elinde tutamıyor.
ayhan 10 Ağustos 2019 13:24
biz muslumanlara gore temel ilke; toplumun Allahın yasalarına ,şeriate gore idare edilmesi,yonetilmesi.kanun yapıcılar Kuran-ı kerim ilkelerine gore anayasa oluşturacak bu bir zorunluluk.tabi bu islam toplumu icin gecerli bir kaide. demokrasi dininie gore yonetilen zinanin,faizin,kumarın serbest oldugu toplumlar islama gore yonetilme şerefine asla kavuşamaz ve azaba dogru suruklenmeye devam ederler.insanlık tarihinde realite budur ve asla degişmez.Kuran-i kerime gore insanların çogunlugu sınavı kaybedectir,çok az bir kısmı kurtuluşa erecektir.resme bakıldıgında bu durum açık ve nettir.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 13:59
0
bu arkadaş, anlamamanın, kavramamanın, dahası da anlamak istememenin en güzel örneği. Böyle bir örneği müzede saklamak lazım ama bu örnekten o kadar çok ki, insan "yurtdışına ihraç etsek de biraz da oralar geri kalsa" diye düşünüyor.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 17:25
1
Ayhan kardeşim. Belli çok sohbet çok ama boş kitap okumuşsun. O dediğin toplum yok. Olmadı. Başımızdakilere bak, halis 24 ayar Müslüman ama yalan, talan, haram zirve yapmış.. Nasıl olacak şimdi.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:16
Teşekkürler, altına imzamı atıyorum.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:49
Bilimde Müslüman ülkeler Orta Çağda Avrupa’nın çok önünde idi. Onlar dini devletten ayırdı bilime yöneldi bizlerse her şey Kuran’da var dedik ve dini her yere soktuk. Dolayısı ile son 1000 senedir bilime elle tutulur bir katkımız olmamış.
Sabahattin 10 Ağustos 2019 11:59
3
Avrupa'da dinin devletten ayrılamsı bilimsel bilginin gelişmesinin bir sonucudur, sebebi değil. Bilimsel (ve teknolojik) gelişmenin laiklik (veya din) ile ilgisi yoktur. Hukuk, ticaret ve serbestlik ile ilgisi vardır. Derdimiz laiklik değil, hukuk ve demokrasidir.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 13:28
7
10.49, Biz de 100 senedir devlet din ilişkilerini ayırdık. Ama bir kalkınma olmadı. Demek sanayileşme ile din devlet ilişkisinin hiç bir alaksı yok. En dini yönetim İsrailde var. Kimse İstail için geri kalmış diyemez.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 14:16
0
11.59 Bana laik olmayan ama hukukun ve demokrasinin olduğu bir devlet göster.
Karar okuru 10 Ağustos 2019 14:40
9
Çok sayıda lâik islam devleti! var.ne katkıları olmuş onların.bu safsatalarla uğraşmaktan vazgeçin.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 17:15
1
Sabahattin, uzun vadede alt yapı (ekonomi) üst yapıyı (din, hukuk, siyaset vs) belirler ama üst yapı da dönüp alt yapıyı etkiler. İngiltere ve İspanya koloni yaptığı ülkelerin ham maddesini sömürdüler. İngiltere papazların, kilisenin sosyo ekonomik yaşama baskısına baş kaldırdı ve dinde reform yaptı (Protestanlık) ama İspanya Katolik kilisesinin baskısına boyun eğdi. Niye İngiltere İspanyadan daha hızlı gelişti? Aynı sonucu onların kolonilerinde görürsün. Bak katolik Güney Amerika ülkeleri ve Protestan Kuzey Amerika.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 18:10
1
14:40 cevabın olmamış. Ben sana laik olupta hukuku, demokrasisi gelişmiş tonla ülke gösteririm ama sen laik olmayıp da demokrasisi, hukuku gelişmiş bir ülke gösteremiyorsun.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:38
İslam ülkelerinde milli gelirden bilimsel çalışmalara ayrılan oran yüzde 0,38. Bu oran diğer üçüncü Dünya ülkelerinde yüzde 0,78 ve gelişmiş ülkelerde yüzde 2,8. Sonra da her başarısızlığımızı dış güçlere yorarız.
Sabahattin 10 Ağustos 2019 12:01
4
Latin Amerika, Afrika ve Güney Asya daha beter. Demek ki sebep İslam değil. Peki ne?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 14:03
2
Sabahattin merhaba! sorun islam değil, sorun dinin kendisi. Daha doğrusu; bütün yaşamın dini kurallara göre belirleme çabası. bu çaba herşeyi boğuyor. Almanya da hristiyan, peru da ama almanyadaki hristiyanın dine ve yaşama bakışı ile perudakinin çok farklı.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 16:53
0
13:28 İslam ülkeleri arasında Türkiye diğerlerine göre daha sanayileşmiş, daha demokratik daha modern bir ülkedir (İkincisi su an için belki geçerli değil).
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:10
Allahtan siz hamasetten kurtuldunuz bizide kurtarın
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:04
0
10.10 Siz kimsiniz neden hamaset yapıyorsunuz.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:00
Ne diyelim yenildik ey halkım mı toptan güçlü müreffeh batı medeniyetine mi geçelim çünkü kur.an öyle diyor onlar sizden tam memnun olmazlar taki onlar gibi olduğunuzu beyan etmeden aydınımız böyle yenilmişse yandı keten helva ama Allahın acelesi yok bir sünnet var inadına sabırla islama devam
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:39
0
Bu kadar mı gerçeklerden uzaksınız. O nedenle yazarın ortaya koyduğu sorunlardan kurtulamıyoruz.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 08:43
“Muassır medeniyet” ölçüsü yerine siyasal islamı, dini referans alan her islam ülkesi aynı çaresizle boğuşmuyor mu, hamaset bir ülkenin anayasası olursa durum her islam ülkesinde aynı olacaktır, değilim!
Sabahattin 10 Ağustos 2019 12:02
4
Muassır medeniyetin belirleyici kavramları hukuk, demokrasi ve çoğulculuk. Laiklik değil - laiklik bir sonuç.
Takipci 10 Ağustos 2019 08:30
Buyuk M.Akif diyor ki: 'Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir. Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir' 100 yildir degisen bir sey yok...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 08:29
Çok doğru tespitler sadece siz umutlusunuz bende o umutta yok
karar okuru 10 Ağustos 2019 08:26
Bakınız Mustafa Bey siz anlayamıyorsunuz. Şöyle anlatalım; İki boksör var. biri diğerini grogi pozisyonuna düşürmüş habire vuruyor. Sen de ellerin armut mu topluyor , vursana sende diye bağırıyorsun. O öyle olmaz mirim , zaman ve toparlanma lazım. Dünyada işler şıp diye olmaz ve süreçler yüzyıllarla ölçülür. Hem de siz son yıllarda çokça karamsar oldunuz , gördüğünüz her yarada öldük- bittik diye nara atarak bayılıyorsunuz. Normal mi bu?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 09:18
1
Evet yahu Mustafa bey. Bekle bir yüz yıl daha ne olacak. Bu karamsarlık ne allah aşkına. Gerçekleri yazıp niye canımızı sıkıyorsun?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:21
1
Sabırsız adam şu Karaalioğlu. 100 yıl bekleyemedi hemen yazdı.
Yurdumun İnsanı 10 Ağustos 2019 11:10
3
M.Kemal Atatürk yılgın, bitmiş bir toplum ile birlikte yokluk, açlık içinde işgalcilere karşı savaşlar yapıyor. Yetmiyor aynı anda işbirlikçi haneden sultan ve avanesiyle mücadele ediyor. Ardından devlet kuruyor. Fabrika, eğitim,tarım,sağlık, bürokrasi, yargı, ticaret, bankacılık VS işleri yapıyor. Kaç yılda 17 yılda.. Ya bizimkiler!Hazır devlet, sanayi, kurumlar, meclis,yargı yetişmiş insan gücü, eğitim, ordu, sanayi ve ticari işletmeler..Yaptığı 3 - 5 yol, havaalanı.İnsan utanır Borç, çökmüş ekonomi
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 18:11
2
Bu ironi meraklısı dehalar ile kemalist cennetçilere laf anlatmak ne mümkün. Üstteki yorumun ana temas noktalarını hiç anlamadan hücuma geçmişler. Bir durun be , biraz sosyolji, İbni Haldun falan okuyun. Çocuk bile dokuz ayda doğuyor. Siz onu da üç güne beklersiniz.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 07:47
bayram gelmiş neyime huzur yok para yok
N.Y. 10 Ağustos 2019 04:38
Hani ya o özlem, hani ya o tad? Ne dışım kaygusuz, ne içim rahat Haftalar öncesi her gün, her saat Babamdan sorduğum bayramlar hani? diyor sevgili Karakoç... Köy odalarında Bayram sabahı hep birlikte zengin fakir, sağcı solcu,yaşlı genç ayrım yapmadan birlikte aynı tasa kaşık sallamanin adiymis bayram.... Kaleminize yüreğinize emeğinize sağlık Dualarimizla
Karar Okuru 10 Ağustos 2019 04:14
Azınlık da olsa yerleşik islamın çektiği eziyet yine kendinden kaynaklı sebeplerle göç etmiş müslümana da yansıyor son dönemlerde. İslam ülkelerinden kaçanların geldikleri yeri kaçtıkları yere benzetme çabası ve geri düşüncenin aymazlığını yüzünden göçmenlere duyulan nefret artıyor. Ne bu coğrafyanın insanı ne de dini hoş karşılanmıyor artık. Sıkıntılı dönemlere gebe dünya. Ülke koşulları da giderek bu gün az çok karnını doyuranın ekmeğine göz koyma dönemine geliyor.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 01:13
Al yazıyı bütün bayram hutbelerinde okut. Gerisi lafü güzaf. Ne anlatılsa.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 13:35
5
"Din bize karışmasın ama biz dine karışalım" diyorsun . Sen ne kadar uyanıksın öyle...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 00:57
Bunca islam ülkesinin arasından sadece bir tanesi bir avuç fedakar ve gayretkar adamın sayesinde aklın yolunu seçti de biraz aralarından sıyrıldı, derken kindar dindar nesil geldi ümmeti "aslına" döndürdü.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 12:06
6
öyle bir şey olmadı. toplumlar bir avuç insan sayesinde yön değiştir(e)mez. kemalist bir masal bu.
Arife günü acıtıcı ve gerçekçi bir yazı.Samimiyet ve rikkat göstergesi.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 01:11
0
Kesinlikle. Karaalioğlu modeli bir ufuk yazısı.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 23:56
Sayın yazar Afrin dekiler müslüman değil mi? Onlar da yerlerinden olmadı mı?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:01
5
Hah, tamam o zaman. Yazar, Afrin'dekileri yazmayı unutmuş, o zaman diğer bütün söylediklerini de yok sayabiliriz. Kafamızı kuma gömer, aynı kafayla aynı rezil hayatı sürmeye devam ederiz. Yahu, zaten sefil durumda olan müslümanların hepsini düz liste olarak yazsa, köşe yetmez!.. Afrin'dekiler eksik kalmış çok mu?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN