Back To Top
Madem reform kapısı aralandı…

Madem reform kapısı aralandı…

 - Son Güncelleme: 21.09.2019 Cumartesi 08:47
- A +

Hükümetin ekim ayı içerisinde kanunlaşacağını açıkladığı yargı reformu siyasetin doğal karmaşasında dikkatleri çekmeyi hak ediyor. Epeyidir eksikliği hissedilen reform, atılım, vizyon gibi kavramların hayatımıza döneceğine dair de bir umut içeriyor. Her ne kadar reform paketi yetersiz olsa ve başka alanlarda böylesi bir girişimin haberi bulunmuyor olsa da “yargı paketi” ülkenin pozitif gündeme ihtiyacının teyidi açısından kıymetli bir hamle olarak kayda geçirilmelidir. Buna da şükür kabilinden bir adım…

Türkiye’nin öncelikle başkanlık sisteminin revizyonu olmak üzere bir dizi reforma ihtiyacı olduğu açıktır. Beraberinde, on yıllardır çözülemeyen temel sorunlarla birlikte; kollar sıvanacak olursa ağır bir mesainin bizi beklediği de malumdur. Esasen hem 17 yılı aşkın tek parti iktidarı hem de bir yılını geride bırakan başkanlık sisteminin çözmesi gereken; yani şimdiye kadar çözülmesi gereken bir dizi meselenin ertelene ertelene bugüne kalması bir eksiklikti. Eğitim, ifade hürriyeti, Kürt meselesi, yargı bağımsızlığı, idarede şeffaflık gibi konularla şehirleşme felaketi, depreme karşı hazırlıksızlık, teknoloji üretiminde geri kalmışlık veya gelir dağılımı adaletsizliği gibi başlıkların çözüme kavuşturulamaması sistem ve toplum üzerinde ağır bir yük oluşturmaktadır. Bütün alanlarda tıpkı yargı reformu gibi vizyon paketleri ortaya koymak ihtiyacı vardır. Bu derin meseleler çözülmedikçe kangrenleşen ve toplumu kemiren birer hastalık haline gelmiştir. Çözüm geciktikçe de kamplaşma ve kutuplaşma büyümekte, çözüm adına uygulanacak doz artmaktadır.

Bugün karşı karşıya bulunduğumuz tablo bunu göstermektedir. Biriken ve el atılmadıkça çözümü zorlaşan meseleler altında boğulmaktayız. Bir yandan siyasal gerilim öte yandan da giderek daralan refah ve tabii ki dünyayla rekabet problemi yaşıyoruz. Geçen her günün ürettiği fırsat maliyetini hesaplayamıyoruz.

***

Sıradan bir kavram gibi görünse de “reform”, bu kaosun giderilmesi için tek çıkış yöntemidir. Yargıda, bürokraside, şehirleşmede, ekonomide, sosyal hayatta, eğitimde vs.

Adı ister parlamenter, ister Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olsun yönetim rejimi çözüm üretemiyorsa anlamsızdır. Ve eğer Türkiye uzun tek parti iktidarı döneminde çözemediği problemleri şimdi “hızlı karar” almakta sınırsız imkana kavuştuğunda yine çözemiyorsa ne kadar iddialı nutuklar atılsa da geri kalmışlık mukadderdir. Türkiye gibi potansiyeli ve gerilimi yüksek bir ülke bu kadar yükle yürüyemez; zorla yürümesi de akıl karı değildir.

Madem sınırlı da olsa reform atmosferinin kapısı aralandı o zaman, gecikmeden ve seri şekilde, biriken bütün meselelerin üstesinden gelmenin bir yolu bulunmalıdır. Daha açık ifadeyle sistemin tek karar vericisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu listeyi hayata geçirmek üzere inisiyatif alması şarttır. Listedeki büyük meselelerin birçoğu elbette toplumla paylaşılarak mesafe alınacak niteliktedir ve Cumhurbaşkanı’nın bu mekanizmayı harekete geçirmesi isabet olacaktır. Erdoğan isminin damgasını vurduğu dönem için, listeden mesele eksiltmek kadar itibarlı bir sicil düşünülemez. Yola çıktığında ülkenin hangi büyük meseleleri vardı şimdi hangileri var? Ne kadarı eksildi ve yerine ne kadarı eklendi? Bu açıdan bakıldığında tablo övünülecek gibi görünmüyor…

Yapılacak işler o kadar çok ki hangisinin öncelikli olduğu da artık önemli değildir. Yeter ki samimiyetle birinden başlansın.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 21:34
Sayın Karaalioğlu ; ATATÜRK Havaalanı muhtemel olabilecek bir İstanbul depreminde tahliye ve yardımların gelmesi ve depremde kurulacak seyyar hastaneler için olduğu gibi bırakılmalıdır. Ayrıca Askeri Birliklerin şehir dışına çıkarılması neticesinde ortaya çıkacak güvenlik zafiyetini de düşünmek zorundayız. Bunları neden mi yazıyorum. Erzincan depremi ve İzmit depremlerinde edindiğimiz tecrübeler ışığında tecrübelerimizden konuşuyoruz. Bir arkadaşım yollar tıkandığı için vefat eden eşi ve çocuğuna ulaşmak için İzmit' ten Gölcüğe sabaha kadar koşarak yürüyerek ulaşmıştı.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 14:10
Karaalioğlu hep "hem nalına hem mıhına vuran" biri oldun. Hiçbir zaman kesin net ve tek taraflı bir duruşun olmadı. Hala aynı çizgide devam ediyorsun. Bu duruşunu da tebrik etmek gerek!!! Ne reformu hangi reform bu sistemde ne kadar reform yaparsan yap hiçbir işe yaramayacağını bilmiyor musun! Lale devrinde olduğu gibi kimileri kus tekrar ye yapıyor kimileri de ekmeğe muhtaç. Reform dedikleri de her yeri dökülen çatlamış kolonları sıva ile kapatmaya çalışmak değil de nedir! "Kıymetli hamle" ifadesi tam de seni özetliyor sayın yazar! Editör umarım yayımlarsın da yazar okur bu yorumu...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 15:25
3
Evet ya Karaalioğlu biraz net ol. Ne öyle reform akılları veriyorsun Erdoğana. Dümdüz kalayı bassana. Baskı ve ambargo altında gazete kurdunuz diye net oldun mu sanıyorsun. Bas küfürü bas kardeşim. Üzüm yemeyi bırak bağcıyı patakla. Sen bakma biz burada seni beğenmezken korkudan adımızı bile yazmadığımıza. Patlat kendini net ol. Editör sen de net ol yorumumu yayınla. Hadi kaçtım.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 21:32
0
Karaaliogluna iyi güzel "net ol" diyorsun da, sen kendin ismini açık yazamiyorsun, bu iklimde nasıl net olacak? Kolay mi? Çıkardıkları gazetenin ne zorluklarla devam ettigini de görüyorsun.
cumhur 21 Eylül 2019 13:56
Doğru söyleyenin dokuz köyden kovulduğu ülkemizde gerçekleri söylemenin ne kadar zor yalanları söylemenin ne denli prim yaptığını bilmeyen yoktur.Gidişat hiç iyiye doğru değil!Yalanlara susanlar onları tasdik etmiş olmuyorlar mı?
KARAR OKURUYUM 21 Eylül 2019 20:07
0
Yalan söylemek kolay çünkü koca fıkıh profesörü yalan söyleyebilirsiniz diye fetva verdi haberin yok mu?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:27
Erdoğan'ın son dönemi. İlk seçimde iktidar değişecek. Kim gelirse gelsin işi çok zor. Türkiye'me, Erdoğan'ın kaybettirdiği zamanı ancak iki nesilde telafi ederiz. Allah yardımcımız olsun.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 15:02
9
Erdoğan devrilsin yeter. Mazerete bakılırsa, yerine gelen de birşey yapmasa olur...
İdam ve hainler 21 Eylül 2019 12:05
Bu ülke kurulandan beri hainlerin önü açılsın diye bir çok vatan evladı Batıcı iktidarlar tarafından idam edildi. Sonra hainleri korumak için idam kaldırıldı.
kaan 21 Eylül 2019 11:57
Köprünün,otoyolların,binaların,araçların,barajların,Şirketlerin çok değerli olduğu,İnsanların çaresiz olduğu,acil, muhtac olmayacağı uygulamalara,toprağın suya muhtaç olduğu gibi susaması,uygulamada kurul,kuralların düzgün çalışmaması,hatta oyalama makinesine dönüşmesi insanımıza verilen değeri gösterir.Halbuki yetişmiş bir insan yukarıdaki değerlerin hepsini bize kazandırır.Şu ürettiği telofonunun arkasıdaki elma olan amcanın elması bir ülkenin kazancı kadar kazanıyor..iyi örnekler......çok...Neymiş..insanımızın değerini artıran bütün uyğulamaların önünü açalım.Ayrılığa,mutsuzluğa,son verelim
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 11:43
Teknoloji üretiminde geri kalmışlık da yargı reformu mu istiyor? Şimdi Koç elektrikli araba üretti de yargı mı mani oldu?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:22
0
Çin gibi yapacaksan hukuk olmasa da olur. Ama orada bile yatırımcının önünü göreceği kadar hukuk var.
mustafa erten 21 Eylül 2019 21:36
0
araba koç ne alaka
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 11:39
17 sene Deprem vergisi toplayip , parayi sorana da , duble yol yaptik diyen ve bunla ovunen bi zihniyet. Sam da namaz kilacaz derken golani israilin kucagina atan zihniyet. 2023 hedefi deyip, ulkeyi 1923 gerisine goturen kafalar. Bunlar Yargi reformu der engizisyon kurar. Lafla peynir gemisi yurumuyor reis gemi karaya oturdu.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:11
13
11.39 deprem vergilerini senin icinmi topladilar yada insanlara geri odemek icinmi alindi be gafil deprem yada dogal afetler oldugunda devletimiz hep oradaydi. Golan tepelerini Davutoglu babacan yada herkimse gelsin onlar kurtarsin Davutoglu bilgedir vardir bi fikri.. ulkeyide 1923 e getirmedik aman ha kemalistler duymasin onlar zaten bunu istiyo sonra mazallah erdogana oy verirler
Karar okuru 21 Eylül 2019 11:28
Değerli Yazar, "Yargı reformunu Yargıdan değil, tek bir insandan istiyorsunuz. Mübaşirden Bakana kadar binlerce insanla temsil edilen koskoca bir organı yok sayıyorsunuz". "Yargı paketine buna da şükür diyerek uzanıyorsunuz" "İkinci tek adam dönemini , bir yanıyla, fırsat olarak ele alıyorsunuz.". Hepsine eyvallah. Ama Tek Adamı, şuur kaybına uğramış kardeşinizin saçını okşar gibi iknaya uğraşmayın. Hakarete girebilir.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 10:42
Yasal bir bankada hesabı var diye vatandaşlarına hapis cezası verip, aylarca hapis yatıran hakimlerin olduğu, bu durumun hiçbir yetkilinin umurunda olmadığı bir adalet sisteminde reform yapılıyormuş. Çok mu mutlu olalım?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 10:05
Bu AKP den reform beklemeniz, oldukça saf olduğunuzu gösteriyor. Reformu yeni partilerden bekliyoruz. Hilal Kaplan zihniyetinden reform beklemek garabetin en koyusudur.
KARAR OKURUYUM 21 Eylül 2019 19:04
0
Anaç pelikan denilen Hilal Kaplan, eski Yeni Şafak Gazetesi yazarı Özlem Albayrak'ı İBBB'nin parası ile ABD'ye dil öğrenmeye gittiğini söylemişti. Özlem Albayrak belgelemeyen şerefsizdir demişti. İBBB Kurumsal İletişim Danışmanı Murat Ongun ABD ye gitmiş ama parasını kendi ödemiş diyor. Lafın tamamı deliye söylenir derler anladınız siz onu.
Süheyl CALISKANOGLU 21 Eylül 2019 09:52
Yapilacak isler o kadar cok ki hangisine öncelik taniyalim sorusunun karsiligi:Ekonomi öncelikle,dibe vurdu ,gercegin üstünü örtemezsin, Cig gibi büyüyen issizlik,enflasyon,hayat pahaliligi,kücülen ekonomi en büyük dert,mutfaktaki yangin.Vatandasin midesi bos, göstermelik yargi reforumu yapacaksin,bos mideleri yargi reforumu masallariyla oyalayamazsin..
SADECE KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:51
Söğüt ağacından kiraz bekliyorsunuz.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 11:40
6
9.51, Tam tersine kiraza söğüt ağacı diyen eblehler var....
SADECE KARAR OKURU 21 Eylül 2019 17:03
0
11:40Atalar istediğini söyleyen istemediğini işitir derler. Ayrıca atalar kötü söz sahibine aittir derler. Yine atalar susmak muhatabının seviyesine göre konuşmaktır derler. Sana ayna olduğumu düşünüyorum, bende kendini gördün ve gayrı ihtiyari ebleh diye kendine seslendin.
musto 21 Eylül 2019 08:58
Hayırlı evladın var malı neylersin/Hayırsız evladın var malı neylersin/ Eğer yasa değiştirmek yeni yasa, hazırlamakla sorunlar çözülebiliyorsa ne mutlu bizlere İngiltere'nin yazılı yasasının olmadığı söylenir yöneten kafalar, Anayasa Mahkemesinin verdiği karar için ben kararı beğenmiyorum alt mahkeme kararı uygulamaz,tanımaz derse nasıl uygulayacaksın polis,jandarma yürütmenin elinde.Beni halkım seçti hesabını ona veririm canımın istediği gibi yönetirim.Bence tek çözüm belki tehlikeli ama direk yargıya, bağlı adli polis, jandarma vereceksin ve kararları zoraki uygulayacak.
Takipci 21 Eylül 2019 08:51
Atalarimiz demis ki: Kirk yillik Kani, olurmu Yani...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 07:51
Sorunların sebebi olanlardan sorunların çözümünü bekliyorsunuz...iyimser çaresizlik...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 06:53
Yazarın hala akp den umutlu olmasını şaşkınlıkla karşıladım
evin 21 Eylül 2019 06:38
akpnin reform falan yapacağına gerçekten inanıyor musunuz? yoksa şaka mı yapıyorsunuz? yıl bitmeden 2 yeni parti geliyor, akp bu saatten sonra ne yapsa boş...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:22
4
Evin kardes 2 parti geliyorda ne getirecek ne goturecek onada baksana Sayin Babacan sozum ona lider olacak adam kameralarin karsina gecip 2 cift canli laf edemiyor birinci derecede rakibi Davutoglu agbimin gazetesine roportaj veriyor veriyorda Ahmet abim sormuyor yav siz niye 2 ayri parti kuruyorsunuz? Nedir anlasamadiginiz noktalar dur ben soyliym kibir ve koltuk olmasin
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:21
0
Sordu sordu. Herşeyi sordu.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 06:11
Kaç paket reformla kurtuluruz bilen var mı?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 17:44
3
Fetöcüysen paketle maketle kurtulamazsın. Cezanı çekeceksin.
Karar Okuru 21 Eylül 2019 02:37
Bu ülke gençler için sadece zaman kaybı.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 06:16
7
Teknofest de mi?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:32
10
2.37, Bağlayan mı var? Zamanını kaybetme.
Karar Okuru 21 Eylül 2019 02:36
Bu zihniyeti bir zaman destekleyip hayal kırıklığına uğramış olanların iyimser beklentileri hayli şaşırtıcı
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 06:26
1
Siz toptancı yaklaşıyorsunuz. Bir şekilde vaktiyle AKP ye destek verenleri tek ve net bir zihniyetin destekcikeri olarak görmek bence Türkiye deki toplumsal farklılıkları ve dinamikleri görememek demektir.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:26
7
02.36 senin gibi aksam baska sabah baska zihniyetimiz yok bizim.. Sonuna kadarda liderimizin arkasindayiz.. Bize dogrularini yanlis diye gostermeye calisma neyin neoldugunu en az senin kadar iyi biliyoruz .. Sende umudunu Imamogluna sakla belki birgun baskan olur
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 02:14
AKP içte olsun dışta olsun gerilim politikasından besleniyor. Reis her seçimden önce bir düşman bulup sanki bir meydan muharebesinde gibi eyyyy çekerek, nara atarak, sağa sola posta koyarak yandaşlarına güçlü lider imajı veriyor. Gerçi birçok kişi işin fos olduğunu artık anladı ama şimdi birde reform yaparlarsa o “güçlü” reisten fazla bir şey kalmaz. Onun için reformlarlardan fazla ümitli olmayın.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 01:53
Hızlı karar mekanizması ile Türkiye uçacaktı ama yere çakıldı. Şimdi reformlarla bizi uçuracaklar.
Karar Okuru 21 Eylül 2019 00:16
Bir günde, yargıda aklanmış, tek bir suçlama dahi yöneltilmemiş KHK'ları ve karartılan hayatlarını gündeme alsanız, iki kelam da şuan ki en önemli toplumsal sorun için etseniz olmaz mı? Yoksa herkes konuşmaya başladıktan sonra mı konuşacaksınız Mustafa Bey? Şimdi bir şeyler söylemeyecekseniz, sonra da söylemeyin. Çünkü bir kıymeti olmayacaktır.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 07:28
17
Yazarı tehdit mi ediyorsun. Şimdi de söylemez yarın da. Lafa bak. Sonra söyleyince kıymeti olmayacakmış. Olmasın zaten.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 00:02
Paketin içeriğinin hiç bir önemi yok, eminim hali hazırdaki yasalar da uluslararası standartlarda ama uygulanabiliyor mu? Bir gün müebbetle yargılanıp ertesi gün mahkemesiz salıverilirsin (Deniz Yücel), bir gün vatan haini olur ertesi gün beraat edersin (büyükada davası), bazen mahkemeyi bile iki yıl beklersin (Kavala). Paket maket hepsi bir süre gündemi meşgul etmek, mazlumları oyalamak için.
Ehliyetsizler paket hazırlamakta 21 Eylül 2019 14:00
0
Rahmetli Alparslan Türkeş'in sözü : En iyi sistem ehliyetsizlerin elinde kötüleşir. En kötü sistem ehliyetlilerin elinde iyileşir.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 14:12
0
Arkası olan yabancı ülke vatandaşı veya Türk değişmez, diş geçiremez reis. Paşa paşa salıverin. Elin gavuru tükürdüğünü yaşatır.. Gücü yurt içinde, yurdumun insanına yetiyor. 5 ay cezaevinde Şatafat içinde yaşattılar, bana ceza verdiler şiir okudum diye analta analta bitiremiyor. Bundan doğru reformu beklemeyin..Zamana oynuyor. Oyalıyor. Ülkeye ve topluma zaman kaybettiriyor.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 23:43
Keşke keşke keşke
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN