Back To Top
Modi’nin başı kel mi?

Modi’nin başı kel mi?

 - Son Güncelleme: 08.08.2019 Perşembe 08:15
- A +

Uluslararası sistem, varlığını hissettirdiği zamanlardan bugüne haklının hakkını teslim etmiyordu. Devletler ve milletler hukuku hiçbir zaman güvenilir veya garanti altında değildi. Çoğu kez, güçsüz devletler veya azınlık bölgeleri kriz süreçlerinden zararlı çıkmaktaydı. Ne var ki, uluslararası sistem bütün zayıflığına ve güçlüye hizmet eden pratiğine rağmen caydırıcı bir etki sağlayabiliyordu. İyimser bir yaklaşımla, krize yol açan vak’a sayısını azaltabiliyordu.

Bu haliyle bile idare eden sistem epeyidir; yaklaşık 10 yıldır iyice işlemez hale geldi. Çözüm üretemediği gibi caydırıcı olma özelliğini de kaybetmiş bulunuyor. Baraj kapakları hukuksuzluk lehine ardına kadar açılıyor…

***

Son örnek, Hindistan’ın Cammu Keşmir’i ilhak kararıdır. Dünyanın onyıllardır bitmeyen sorunlarının başında gelen ve Pakistan ile Hindistan arasında -bir parça da Çin- savaşa varan gerilimlere yol açan bu mesele, tek taraflı bir kararla halledildi. Hindistan bir anayasa değişikliğiyle, nüfusunun yüzde 70’i Müslüman olan bölgenin demografik değişikliği mümkün kılacak yolla tamamen kendisine bağlıyor. Bölge artık yeni Filistin mi olur, Myammar mı bilinmez…

Özetle, “yapanın yanına kar kalıyor” dünyasına Hindistan ve Hindistan’ın saldırgan Başbakanı Narendra Modi de eklendi. Putin, Trump, Netanyahu, Cinping istediğini yapıyor da Modi’nin başı kel mi? O da sıraya girdi…

Putin Osetya ile başlayıp Kırım’ın ilhakına giden yolda durdurulmadı. Trump ve Netanyahu el ele İsrail’i Filistin karşısında geri dönülmez avantajlara boğdu. Çin, komünist dönemde bile cesaret edemediğini yapıyor ve Uygur Müslümanlarına ağır bir baskı uyguluyor.

İlla ilhak ve işgal olması gerekmez… Avrupa kıtasında da, AB üyesi ülkeler Polonya, Macaristan gibi ülkeler hukuk ve demokrasiyi yerle bir ediyor. Avusturya, Hollanda gibi ötekileştirici, ayırımcı politikaları sıradanlaştıranları saymıyoruz bile. Yani, Avrupa Birliği gibi satır satır norm üreten bir birlik bile bağlayıcılık sağlayamıyor. Ne bağlayıcı, ne caydırıcı… 

Böyle bir dünya Putin, Modi, Netanyahu gibi liderler için aranmakla bulunmaz. Kırım’ın göz göre göre Rusya’nın envanterine girdiği dünyada kim gücünün yettiğine saldırmaz?

***

Bu yeni düzenin pratiği, zayıf ülkelerin ve bölgelerin imkan kaybını giderek artıracaktır. Toprak ve hak elde etmeyi garantileyen, beraberinde karşı tarafların yıllar içinde elde edilen kazanımları yok eden bu gidiş küresel adaleti onulmaz şekilde zedeleyecektir. Dahası, yapanın yanına kar kaldıkça bu yöntem her krizde kullanılacağı gibi, kriz çıkarmak isteyenlere de cesaret verecektir.

Kural basittir: Gücü gücü yetene. Sonuç garantidir: Yapanın yanına kar kalır.

Pakistan şimdi umutsuzca Hindistan’ın tek taraflı hamlesine direniyor. Muhtemelen, düne kadar gerçekleşmesine ihtimal vermedikleri senaryonun hayata geçmesi karşısında hem şaşkın, hem de çaresiz itirazlar dile getiriyor. Çok büyük ihtimalle sonuç alamayacaklar ve Modi de benzerleri gibi halkına karşı bir zafer kazanan lider olmanın gururunu yaşayacak. O gurur yaşadıkça, dünyanın başka yerinde pusuda fırsat bekleyen başka liderler ve hükümetler de aynı yöntemi uygulamak için kolları sıvayacak.

Her geçen gün bir öncekini
aratacak.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 18:02
Mustafa bey ‘yapanın yanına kar kalıyor dünyası’ lafı da sizin yanınıza kar kaldı. Tebrikler
Mert 08 Ağustos 2019 16:15
Senin ülkenin dibinde yüz bin kişilik terör ordusu kurulmuş. Üstelik senin askeriyen yavaş yavaş tasfiye ediliyor 250 binden daha azalmış. Şimdi abd ile ortak hareket edeceğiz he, bizi bölmek isteyen suriye deki işgalci abd. bunu yaz yazar sana ne Çin'den Rusya'dan ne bu asya ülkelerine düşmanlık.
Dünya 3.yeryüzü savaşından öte; 1.yeryüzü anarşizmine doğru gidiyor.Avusturya veliahd prensine bir kurşunla 2.Büyük Savaş başlatıldığı gibi, bir isyan çıngısıyla başlar ve dünyayı sarar.Nevyork meydanınında halk kaçışmasını gördük.Turumpgilin aklı olsa buna çare bulur.Acınacak hallerine bakmadan dünyayı ateşe atıyorlar. " Öyle bir beladan sakının ki; geldiği zaman masum zalim ayırdetmez.; H.Şerif.Günü gelince biriken fatura toptan kesilir.Amerikan halkı da en büyük payı alır.Nokta..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 11:34
Eh artık imran han'ın abisi var ya burada konuya bi el atar,aynı kırımda, sıncan uygur bölgesine attığı gibi.
musto 08 Ağustos 2019 10:54
Niye bu adar feryat figan ediyoruz anlayamıyorum yurdun fabrikalarının çoğunu kapatmış verimli olanları yabancıya satmışız tütün pancar ekimi dahil yasaklamış veye kısıtlamışız madenlermiz köprüler yollar düyunu umumiye misali yabancı sermayeye peşkeş çekilmiş ülkenin çoğu yerlerine çivi çakılmamış çaresiz halk iç göçlerle batıya yığılmış Allahını seven söylesin biz neyin kavgasını veriyoruz.?
garip 08 Ağustos 2019 10:51
Gücü gücü yetene.Yapanın yanına kar kalıyor.Birde dinsizin hakkından ney gelir diye söz var.Bu ülkelerin işgalci yöneticileri nerden cesaret alıyor.Bakıyor etraf tam dişime göre ,dal Kırıma ,dal CammuKeşmıre,dal Arakana,dal zayıf gördüğün ekonomik,siyasi.....her yer .İlacı var.Hemde herksin elinde .Komşunu anla,beraber ortak anlayış geliştir.Doğru birdir.Ülkeler acil adaleti,kaynaşmayı kendi aralarındaki pürüzleri uzatmadan halletmeli,herkes birbirinin ardına sağlam dursun bize yan bakan bile olmaz.Dünyada neysiz köy bulmuşlar konuşuyorlar.Demekki onlarda çürümüş aslında hesapsız davranıyo
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 09:33
Biz de bu ülkelerin topraklarına kattığı yerleri tanıma karşılığında Kuzey Kıbrıs'ı bu ülkelere kabul ettirebiliriz. Biz Kırım'ın Rus toprağı olduğunu kabul ederiz karşılığında Ruslar Kıbrıs'. İsrail zaten Kuzey Kıbrıs'ı tanımaya hazırdı. Bizim ihvancılık her şeyi mahvedene kadar. Biraz da kendi çıkarlarımıza göre hareket edelim.
Maraşli 08 Ağustos 2019 09:08
Cammu-Keşmir meselesi çocukluğumdan beri dikkatimi çekmiştir. Lakin sonraları oranında müslüman ülkelerin iç dizayninda yada bazı cemaatlerin acıyla güç devşirme sevdasından öteye gitmediğini gördüm. O yüzden şu ajitasyon işlerini boş verin. Bize yıllardır Afganistan mucahitleri hikayeleri yutturuldu. Gerçek oysa bambaşka. Türkiye ne kadar kendiyle barıştı ki Pakistan barissin da iç sorunu halledip Cammu kesmiş meselesini çözsün. Sıkıldık ya hikayeden..
Türk oğlu ! 08 Ağustos 2019 08:57
Soru şu olmalı, Reis'in neyi eksik de en basit, Kıbrısı dahi ilhak edemiyor. Hep bi icazet bekler olduk. Lafa geldimi mangalda kül bırakmayan Reis, Musul, Kerkük, Halep, Selanik, Trakya, Adalar ve Rakka'ya niye giremiyor. Arkadaşın "Mehmet Doğan" gibilerin dediği gibi M.Kemal ve arkadaşları vermişse buraları, gitsin alsın, tutanmı var Reis atalarını.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 06:42
Bu konu Türkiye'de yanlış biliniyor. Keşmir zaten tarihte hep Hindistan'ındı. Sonradan gelip gasp etmedi. Kırım ile bir ilgisi yok. Dünyaya çok yabancıyız.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:39
0
E zaten başka şey diyen mi oldu. Keşmirin bir kısmı Hindistana ait ama orası da özerk bölge. Şimdi o özerklik gidiyor.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:45
0
Dünyayı çok bilenler çok yanılıyor artık ya da tersinden okuma adet oldu veya okuduğunu kendi düşüncesi doğrultusunda algılama hastalığı da olabilir
Yurdumun insanı 08 Ağustos 2019 03:11
Şi Cinping, Trump, Putin, Modi, Netanyahu gibi devlet başkanları arasında başkası neden yok! ÖFKE ÇAĞI isimli eser var.2 Dünya savaş sebebi olarak, o dönemdeki liderlerin zihniyet, kavrayış, davranış ilişkilerini analiz eder. Ve günümüzde de ismi sayılan liderlerin de benzer sonuçlara yol açacağını söyler. 3 Dünya Savaşı düşük yoğunluklu asimetrik olarak çoktan başladı aslında. Yıkıcı ve büyük olanı arkada bu günkü lider jenarasyonu gitmedikçe.Aslında bu liderler yaptıklarına,paradoksal olsada birbirine lazımlar. Çünkü çatışarak anlaşıyorlar. Dozu kaçana kadar gider bu ilişki.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:49
2
1. Ve 2.dünya savaşlarından farkı bu savaşlarda düşman olanların hepsi ya alanen veya perde arkasında birlikte hareket ediyor. Genelde dünyafa nerede müslüman varsa orada kan akıyor diğer yerlerdeki olaylar sadece bu geröeği örtmek için perdeleme senaryoları
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 02:24
Bence Hindistan başına büyük bela alıyor.Modi gerçekten tam bir popülist ve iş bilmez.Şimdi orada müslümanları yerlerinden edecekler karşı tepki olarak Hindistan içinde çeşitli müslüman grupların eylemleri olacaktır.(Bir cok terör grubunun arayıpta bulamadığı)Bunun üzerine hindularda Hindistan içindeki müslümanlara saldıracak tabiki müslümanlarda karşılık verecek.Aradaki nefret ksn davasına dönecek ve özetle Pakistan birşey yapmasa bile Hindistan halkı müslüman grupların tepkisiyle hep diken üzerinde olacaktır.Bir sorun nasıl halledilmez Modi dünyaya gösterecektir.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:48
Madem öyle biz de başlayalım bir yerden sayın yazar.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:43
0
Yeni Osmanlıların, bu ilhakları gördükçe, ağızlarının suyu akıyor. Şu kadar kilometre kareden, bu kadarcık yere sıkıştık, bunalıyoruz, diyorlar. Lozan'a sövüyorlar. Ne demek yurtta sulh cihanda sulh, diyorlar. İnsan dünyaya savaşmak için gelmiştir, diyorlar. Dünya, bizim kılıcımıza, bileğimize hasret kaldı, diyorlar. Bazen Adalar için yoklama çekiyorlar, sık sık Suriye için. Hatta İran'ı bile alıyorlar radarlarına; Sünnileri bir araya getirip Perslerin hakkından gelmeyi planlıyorlar. Bizim başımız kel mi ?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:44
Tam böyle. Yapanın yanına kar kalıyor dünyası
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 12:52
0
Yarım yamalak olan dünya düzenini eleştirip yok etmeye kalkarsan sonuç yağma düzeni olur. gücünde yoksa sana baybay derler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN