Back To Top
Ne yapsak da kibirlenmesek?

Ne yapsak da kibirlenmesek?

 - Son Güncelleme: 09.12.2019 Pazartesi 07:13
- A +

İktidara ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son zamanlarda en çok sıkıntı veren şeyin parti içinden gelen bazı davranışlar olduğu anlaşılıyor. Erdoğan bunları “kibir” olarak tanımlıyor ve birçok kez de böyle davranış sergileyenlere karşı ağır eleştiriler dile getiriyor. Cumhurbaşkanı’nın kaç kez bu konuda ikazda bulunduğunu artık sayamıyoruz. Açık ki Erdoğan iktidar partisini en çok yaralayan şeyin bu olduğunun farkındadır.

Kibir, gösteriş, tepeden bakma, iktidar gücünü pervasız şekilde kullanma ve tabiatıyla yine iktidar gücü sayesinde hakkı hukuku geçersiz kılarak davranmak… Kamuoyuna yansıyanlar; son olarak bir belediyede yaşanan selamlama cezası gibi nisbeten alt düzeyden örnekler olduğu için cezalandırması da kolay oluyor. Hızla müdahale edip reaksiyon göstermek isabetli bir yoldur. Zira, yerel ve sıradan gibi görünen vakalar bile sanılandan daha büyük etki yaratabiliyor.

Garip olan ise, herkesin gözünün herkesin üzerinde olduğu siyasi ve sosyal arenada hala böyle pervasız şeyler yapılabilmesidir. Buna bazı valilerin, müdürlerin, memurların tepeden bakan ve bulundukları konumla bağdaşmayan davranışları da dahildir.

Nasıl bir özgüven ve dokunulmazlık duygusu var ki böyle davranabiliyorlar?

Sadece kibir meselesi değil; bir partiyi, kurumu, toplumu ve ülkeyi kemiren cümle yanlışlar aslında aynı kaynaktan beslenir. Zeminde, zihniyette bir problem var ve reaksiyon ortaya çıkana kadar; olaylar medyaya yansıyana kadar bizlerin “ayıp, rezalet, skandal” dediğimiz şeyler yapanlara çok doğal geliyor. Çünkü bulunduğu sosyal/politik atmosfer bu duyguyu üretiyor.

İktidar denetlenemeyen, sorgulanamayan ve hesap vermeyen bir güç haline dönüşürse, iktidar adamları ve memurları böyle davranmakta beis görmezler. Muhtemelen kendi üzerlerinde ve çevrelerindeki bazı önemli kişilerin de sıklıkla böyle davrandığını görüyorlar ve “kibirlenmekte” sakınca görmüyorlar. Piramit gibi; alt katman üst katmana, o da bir üstüne bakarak yoluna devam ediyor. Cumhurbaşkanı dahil hangi iktidar yöneticisi bu hal ve gidişten şikayetçiyse, bu ‘görerek normalleştirme zinciri’ni kırmayı denemelidir. İktidarın ‘güç’ten ziyade mesuliyet yüklediğini hissettirmelidir. ‘Devlet’in vatandaşın mutluluğu ve itibarı için fonksiyon üretmediği müddetçe kutsal olmadığını belletmelidir. Tabii bunu önce merkezi kadrolara anlatmalıdırlar.

Sadece kibir değil, toplumu kemiren bütün kötülükler; yozlaşma, yolsuzluk, hukuksuzluk, adam kayırma, liyakatsizlik vs, herşey aynı kurala tabi olarak gelişiyor. Önce yapılmasında mahsur olmamaya başlıyor, sonra yapanın yanına kâr kalıyor ve en nihayet yapmayan ayıplanır hale geliyor.  Yine bir piramit gibi… En başta iktidar olmak üzere bürokrasiden muhalefet dahil bütün siyasi kadrolara kadar, kamu hizmeti yapmakta olan veya buna talip olan herkese yanlışın ne olduğunu anlatmak ve öğretmek gerekiyor. Bu da “Ayıptır. Yapmayın etmeyin” demekle olmaz… Herkesi bağlayan ve her kademede uygulanan kuralları işletmekle olur. Asla taviz vermemekle olur.

Hukuk devleti ve demokrasi, kimsenin nüfuz ve imtiyazla hatalarından kurtulamayacağı kurallara tabidir. Kurallar tatbik edilirse, denetim güçlenirse yozlaşma yaşanmaz. Aksi olursa da hiçbir yöntem, şikâyet ve temenni ülkeyi yozlaşmaktan kurtaramaz…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 12 Aralık 2019 14:20
Son sözüm şudur;Kim neye müstehaksa Allah onu onun başına verir! Allah verdiğimiz oyların cezasını affetsin.Bu gün bu durumda isek verdiğimiz oylar sayesinde bu durumdayız.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 07:04
saçma. akp eşittir kibir. rte eşittir akp .
X men. 10 Aralık 2019 11:45
Kibir, gösteriş, tepeden bakma, iktidar gücünü pervasız şekilde kullanma ve tabiatıyla yine iktidar gücü sayesinde hakkı hukuku geçersiz kılarak davranmak… çok güzel belirtmişsiniz, bunlar sözle olmuyor, en tepeden başlayarak davranışlara yansıtılırsa geçerliliği olur. Nereden nereye geldik. Hesabımız çok ağır olacak.
Karar okuru 10 Aralık 2019 09:26
Turkcemizde Guzel bir tabir vardir imamin gaz cikarmasi ile ilgili , az bile yapiyor avaneler... Ben bir avane olsaydim duman attirirdim ortaliga... Sayin Karaalioglu guzel yazida, kime ne anlatiyorsunuz, tek cozum bunlari ilk secimde layik olduklari yere yollamak. Kibir falan kalmaz …
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 22:40
Sizin kimin için çalıştığınızı biliyoruz. Görüyor ve izliyoruz.
KARAR OKURU 10 Aralık 2019 00:33
1
Bu yorumun sahibi tartışmasız pelikandır. Aynı üslup aynı kibir aynı tehdit. Karar yazarlarının işi zor ama bu aşağılık kuş tayfasının hiç şansı yok. Görüyor ve izliyorlar ya fişleme o. Onlarla yargılanacaklar.
Okur- derdiniz ne? 11 Aralık 2019 11:16
0
Ne demek bu? Buradaki devlet – toplum ilişkisiyle ilgili fikirler yüzlerce yıllık insanlık tarihinin birikimi sonucu edinilmiş bilgi; Karaalioğlu´da güncel kimi gelişmeleri bu bilgiler ışığında yorumlamış. Yani hiç bilinmeyen, ortaya çıkması kıyamet koparacak bir bilgi; ya da devletin gizli bilgileri ifşa ediliyor filan değil. Üstelik, herkesin ağzından çıkan lafa dikkat etmesinde, kırıcı, kışkırtıcı olmamasında, ölçülü davranmasında , hülasa kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapmamasında toplumsal yarar var. Bizzat CB ifade etmiş ya kibirden arınılmasını gerektiğini. O halde?
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 13:06
0
11:16’ya. Cumhurbaşkanı savunmasında “çevresindekiler kandırıyor” gerekçesinin yerine daha akıllı açıklamalara dönülmesi sevindirci. Savunma, hem cumhurbaşkanını hem de vatandaşını incitiyordu. Öyleyse vatandaş da cumhurbaşkanından “kendisine yapılmasını istemediğini başkalarına yapmamasını” isteyebilir. Seçimlerde cumhurbaşkanı vatandaştan hizmet için oy istiyor, herkesin cumhurbaşkanı olacağını söylüyordu; koltuk boş kalmasın diye değil.
Halil 09 Aralık 2019 21:09
Âyînesi işdir kişinin lâfa bakılmaz Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde (Ziya Paşa)
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 20:57
Balık baştan kokar diyeceksiniz de diyemiyor gibisiniz.
Doğrucu Davut 09 Aralık 2019 19:32
herkes bir yorum yazmış ama suçlanan şahıs youtube video hazırlamış. ben diyor faizsiz ekonomiyi hayata geçirecektim bana tuzak kurdular diyor nasıl savunma ne dersiniz, yaptığı her düzenbazlığa islami bir kılıf bulan bu zihniyet sizce iflah olurmu
İbrahim Erdoğan 09 Aralık 2019 18:35
Mirim!.. Kibir bir hastalıktır. Hastalıkların biçoğu bulaşıcıdır. Benim kanaatime göre; kibir hastalığı en tepelerden aşağı doğru inerek bulaşıyor!.. Bidefa bulaşmayagörsün; bundan kurtuluş da çok zor bir şeydir. Doktorlar da çare bulamaz... O nedenle önlenilmesi çok zor... Bu hastalığa tutulmayanlara selâm olsun. Tutulanların da üfürükçü hocalar yardımcıları olsun!..
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 18:33
Bu çapsız belediye başkan yard cısı ekonomik program üzerinde çalışıyormuşda dış güçler tezgah kurmuş peh ha bide imam-hatip mezunuymuş
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 17:15
90'LI YILLAR.YAZAR SOYADLI BIR SIYASETCI SAHNEDE. INANIR MISINIZ RAHMETLI OZAL VE AFRADINA KUFRETMEDIGI KALDI.OZAL RESMI OKUDU. SAHNEYE YENI ADIM ATAN SIYASETCIYI ANAP'A CAGIRDI. PISLIK VE IFTIRALARI ADETA DILIYLE YALATTI. NASIL MI KIBIRLI OLMAYIZ. DUNYEVI YALAKALIKLAR ONUNDE KIRK TAKLA ATMAZSAK. HAK ETMEDIGIMIZ MAKAM VE POZISYONLAR ICIN ONURUMUZU FEDA ETMEZSEK. BIZE BASKA, ONLARA BASKA GORUNEREK BIR SAHNEDE IBLISLE EL TUTUSMAZSAK. ANLAYANA NOTLAR. YARASI OLAN KASINSIN.
külyutmaz 09 Aralık 2019 15:18
İsteyen istediği gibi kibirlenebilir. Suç var mı ona bakılır.Belediye başkan yardımcısı örneğinde suç vardır; Bulunduğu konum itibarı ile şoförü işten atabileceği için ,bu pozisyonunu kullanarak şoföre psikolojik şiddet ve yıldırma uygulamıştır.Suçtur cezası vardır.Kamu görevlileri olmaları nedeniyle idari soruşturma açmayanlar da suçludur.Bu olayı seyredip gıkı çıkmayan ahlaksız güruhu anmaya gerek yok.
Ne yapsak da kibirlenmesek,öncelikle RTE'nin her gün,danismanlarinin hazirladigi yazli metinleri,"nutuk'atma zevkinden vaz gecirmek ,ilk adim olabilir.RTE'nin nutuk atmasi icin olur olmaz toplantilardan ,nutuk atmasi icin zoraki bahaneler yaratiliyor yapilan harcamalara yazik oluyor.Vergiler RTE'nin nutuk atmak sevdasi yolunda cöpe gidiyor.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 13:45
Bu millete tepeden bakma alışkanlığı işin başındakilerden gelen bir davranıştır. Herkes ne oldum delisi oldu ve 18 yıllık iktidar sarhoşluğu böylece sona doğru gelmektedir. Bu yukardan bakan bürokratları ve belediye başkanlarını kim tayin etti ki de iktidar mensupları şikayet ediyorlar. Herşey bir kişinin imzasına bağlı çok zor değil.
ati 09 Aralık 2019 13:38
kimi örnek alıyor bu kibirliler acaba!
kaan 09 Aralık 2019 13:04
Üreten insan,toplum olduğumuzda,üretimi paylaştığımızda.Empatimizi gerçekleştirdiğimizde,iğneyi kendimize,çuvaldızı arkadaşımıza batırıp,iğnenin acısını duyduğumuzda.,......Seffaf doğru,adil olup ,hepimiz biz olduğunda belki.,...
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 12:15
Demokrasi dedinde ... Yanii seçim biliyorum sadece seçim demek değil amma vakıa olerek baktığımızda ...seçen ne diyorn ben diyor bu işten benim çıkarım ne diyorr mesela devlet yıkılsada bana eyt yi verirsen all sana oy uyyy...seçilen dee sonuçta o eyt ve benzeriini isteyenlerun arasından birileru sen ben bizz onlarrr ne farkederrrr..Zaten iktidarr olmak pek şehvettlu bişiyy seçen de seçilende memnuu tipler olunca all sana debokrasiii . eline yüzüne üstüne başına eyicee sürrr layıksınız sen ve senin gibi maymunlarrr.sokuyum demokrasinizeee.lann ne belaymışşş ...Yunan icadı sonuçtaaa bok işte
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 17:53
0
ne demiştiniz?
KARAR OKURU Mürsel 09 Aralık 2019 12:00
Kimse sorgusuz sualsiz değilse herkes iğneyi kendine batırmalı.Teşhis doğruysa tedaviye kişi kendinden başlamalı ki örnek oluştursun.Yoksa 30 yıllık yol arkadaşına; sahtekar yolsuz demek kontrolsüz hırs ve kini gösterir.O zaman İmamoğlu çıkar; kamyon duvara toslamak üzere der.İşimiz Allah'a ve piramidin tepesini etkileyecek etkin kişiye kaldı.İmdat ya Karaman imdat ya Hayrettin..
"Bestepe'deki Saray',Okluk Koyun'daki "Yazlik Saray'Katar Seyhi tarafindan hibe edildigi söylenen (!)"Ucan Saray'in ardindan simdi de"Yüzen Saray'a ' sahib oldu.Deniz Kuvvetlerinin Yakamoz isimli yati 56 milyon TL'si harcama yapilarak restore edilerek Saray'in emrine veriliyor.Kibir budur,aclik sinirinda ,milyonlarca vatandas asgari ücretle yasamak zorunda iken Saray icin ,vatandasin vergilerini carcur edenler,kibir abidesidir.Nokta.
emekli bir vatandaş 09 Aralık 2019 11:21
İmam-ı Gazali'ye getirilen bal müptelası bir çocuk için ''40 gün sonra gel'' demesindeki hikmetin de ne olduğunu anlatmak gerek.40 gün sonra gelen çocuğun başını okşayarak ''Bal yeme evladım '' demesine şaşıran baba ''bunu niye önce geldiğimizde söylemdiniz'' demesine karşılık ''Ben de o gün bal yemiştim,bal yiyen bir kişinin bal müptelasına 'bal yeme demesi tesir etmez'' demiştir.Aynı bahsettiğiniz gibi ''Piramit gibi alt katman üst katmana,o da bir üst katmana yoluna devam ediyor.''
e.k 09 Aralık 2019 11:18
Sn yazar ıyı hos guzel soyluyorsunuz da, balık bastan kokarmıs. Imama gore cemaat. Maalesef bu ınsanların tıynetı boyle. Bal bal demekle agız tadlanmazmıs. Adaletı, demokrasıyı ve ahlakı ıcsellestırememıs ınsanlardan baska ne beklenır? Itaat ve bıat kulturunde lıyakatın yerı yoktur. Hakkı olmayanı hak sahıbı yaparsan hak yer.
Ali E Bilgin 09 Aralık 2019 11:06
Mustafa Bey, Yerinde tespitler. Fakat bu denetim işinin daha sivil, devletin kanunlarının ve kurumlarının dışında da bir boyutu da yok mu acaba? Mesela bağımsız (sadece iktidardan değil, sermaye güçlerinden, tarikat vs'den de bağımsız) bir basın. Çıkar grubu olmayan dernekler. İşçilerin kontrol ettiği sendikalar (işçiler kontrol etmezse sürekli koltuklarında oturan bürokratlar da yozlaşır) Varlıkları garanti altına alınmış odalar. Ve bu arada özerk üniversiteler. Belki bu hususları da tartışma zamanı geldi de geçiyor. Selamlarımla.
KARAR OKURU Mürsel 09 Aralık 2019 12:04
0
Aynen katılıyorum.Sivil' kamu hukukunu savunması gereken sendika tarikat cemaatlar nerde?Nerde müsbet meşru demokrat insan ve guruplar?Yara yapmadan iyileştirenler, bağcı dövmeden üzüm yemek isteyenler.Bu ülke bu kadar boş ve loş olamaz.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 10:39
AKP ile ilgili değildir. B.ş.beldiye pazarında asansörde elektrikler kesildi, asansörde kaldık yarım saat kaldık temizlik görevlileri geldi, zor şekilde çıkartıldı. Belediyeyi aradım nasıl bu kadar insanın kullandığı asansöre yardım gelmez diye, biz işletmiyoruz dedi. Şu anki başkan değildi.
Özlü söz 09 Aralık 2019 09:47
AKP'lilerin dlinde Kur'anın sözleri amellerinde ve işlerinde ise şeytanın kibri var maalesef. Artık lafa değil işe bakmamız lazım.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 09:32
Kendinden üst birini gördüğünde ayağa fırlayıp el etek öpenler aynısını altındakinden bekliyor. Ayrıca RTE partide bir şeyleri değiştirmek istiyorsa işe önce kendinden başlamalı.
evin 09 Aralık 2019 08:38
damadını hazinenin başına oturtan zihniyetin topluma bu konuda verebileceği hiçbir ders olamaz...
"Hukuk devleti ve demokrasi, kimsenin nüfuz ve imtiyazla hatalarından kurtulamayacağı kurallara tabidir. Kurallar tatbik edilirse, denetim güçlenirse yozlaşma yaşanmaz." Aldatıldım, Allah'ım ve milletim beni affetsin diyeceksin fakat elinde senin kadar gerçeği görme imkanı olmayan fakir fukara ve garip gurabaya bu hakkı vermeyeceksin. Kendin her türlü cezadan kurtulacaksın fakat fakir fukara ve garip gurabayı bizzat kendi elinle cezalandıracaksın. Hukuk, demokrasi bunun neresinde?
Karar okuru 10 Aralık 2019 09:51
0
Bu yorumu begenmeyenlerden biri neresini begenmedigini yazsinda bizide aydinlatsin bir zahmet, atladigimiz yalnis birsey varsa. Hukuk devleti, demokrasi, adalet istemiyorum diyorsaniz o da olur. Zaten bugunlerde devletin ust mevkilerinde COK revacda olan, devleti vatandaslarindan korumak “NOKTASINDA” uygulanan “YERLI VE MILLI” bir sistemdir. (Patent # TC43125647890) netice olarak bir fikirdir...
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 08:22
Adam piramit diyor piramit. Daha ne desin.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 08:12
Sorunun ne ve nerede oldugu belli. Belediye baskaninin kibri, liyakatsizligi bu sorunun yansimalari. Umarim 2023 secimleri aklin, ulkenin gelecegi olur
Karar okuru 09 Aralık 2019 08:03
AK Parti mensuplarının son zamanlarda kibir ve şatafat problemi var. Sayın Cumhurbaşkanımız "mütevazi olun" diye sıkça ikaz ediyor. Acaba baştaki ikaz edici mütevazi, alçak gönüllü mü, şatafattan uzak mı ki?
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 06:33
Cumhurbaskani, bazi insanlarin kibirli oldugunu ve kibirin kotu birsey oldugunu soylemis. Peki, Irak'in basbakanina hitaben bu sozu soyleyen kimdi? "Sen kimsin ya. Sen benim kalitemde degilsin"...
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 05:14
Kibir abidesi saray yaptıranlar sorumlu bu kibirden. Sen kimsin yahu? Haddini bil! Önüne geleni azarlayanların eseri.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 13:14
0
İnşallah artık bundan sonra bu dili değiştirir. Ana muhalefet liderine de “burdan sana kemik düşmez” demişti. Hem utandım hem çok üzüldüm. 13. Cumhurbaşkanı olarak tarihte yerini alacak. Biz duyduk da çocuklarımız, torunlarımız okuyacak bunları:((
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 03:08
Toplumda tepki gören bir davranışı olan hangi üst düzey bir idareci veya politikacının dikkati çekildi veya işten çıkarıldı. Zavallı madenciyi tekmeleyen bile madenciyi suçlu çıkardı. Adamımızı yedirmeyiz, bizde kibir yolsuzluk olmaz diyerek her yanlış hareketi aklıyorkar.
Mustafa 09 Aralık 2019 02:55
ANAP, DSP, DYP, gitti, yok oldu, Sira, kimde ? Erdogan secimlere, Babacani partisini destekleyecektir, bekleyin ve gorun, bu parti AKP nin bir devami ve dah iyisi olacaktir.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 16:09
0
Plan iyi partiye ve CHP ye. giden oyları bu yeni partilere yöneltmek. bdp nin CHP ye olan desteğini Davutoğlu'na en azından yönlendirmek.Muhalefet uyanık olmalı. Cem uzanın iyi partisini de hesaba katın.Akp seçim yasasını değiştirecek ve herkesin kendi amblemiyle girmesini isteyecek..ve ilk turda işi bitirmeye calisacak. Millet ittifakı başkan adayını hemen belirlemelidir.bu konuda konsensüs sağlanmazsa simdiden çok sorun çıkar.geckme olmamalı.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 02:28
Her önüne gelene “eyyy” çekip herkese ayar veren Reistir aslında en büyük kibir küpü.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 09:00
3
Küp değil abide.
Taha Akgün 09 Aralık 2019 02:26
Karar yazarlarının ciddi bir sıkıntısı var. Sürekli iktidarın şahsileşmesinden, bütün yönetimin tek elde olmasından kaynaklı bir sistem sorunu olduğundan bahsediyorlar. Fakat her nedense bu el ya da sahış -her kimse artık- sürekli eleştirilerden muaf tutularak bütün kabahat o kişinin, o elin çevresinde aranıyor. "Aslında onun bir kabahati yok abi sorun çevresinde" şeklinde yapılan kahvehane muhabbetlerinden bir farkı kalmıyor o yazıların. Kral çıplak demenin vakti geldi de geçiyor daha neyi bekliyorlar anlamadım?
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 08:30
7
Daha nasıl desin adam. Piramit diyor yozlaşma diyor. İlla küfür etsinler istiyorsan o bu gazetede yok arkadaş!
Taha Akgün 09 Aralık 2019 16:33
0
Sayın KARAR OKURU 7:47 Bir şirket düşünün sürekli zarar ediyor, iyi yönetilmiyor. Bazı insanlar da sorunu sadece alt kademelerde görüp bunu eleştiriyor. Ben de sıkıntının sadece alt kademelerde omadığını esas yanlışı yapanın şirketin CEOsu olduğunu düşünüyorum. Bir insanın yanlış yaptığını söylemek size göre küfür ise acilen var olan beyninizi bir kontrol ettirin derim. Algınız bozulmuş sizin.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 02:17
Sayın rte de kibir var. önce tepeden rte kendi kibiri ni ve saldırganlık üsluplar la tehtitlerle, işaret parmakları ile, sen kim oluyorsun da, haddini bil, onlar terörist, gibi na hoş konuşma üslubunu düzeltsin. Her muhalefet sevmediği insanlara karşıda devletin gücünü halka ve muhalefet edenlere karşı kullanmaktan vaz geçsin ki partili arkadaşlarına ve türkiyedeki halklara örnek olsun.
Karar Okuru 09 Aralık 2019 01:39
Zihni gerçeği saklamak için ustaca manevralar yaparak hamaset masalları, gerçek üstü görüntüler yaratsa da yaşadığı donanımsızlığı, yetersizlik ve gelişmemişliği içten içe hisseder ezik ortadoğulu ruhlar. O ezikliği daha da örtme çabasıdır kibir, karşısındaki değersizleştirdiğini sanarak kendi değersizliğini örtme çabasıdır. En altta ve en üstte yaygındır bizim ortadoğumuzda
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 01:24
Yine topu orta sahada döndürmüşsünüz. Reis öğle alçak gönüllü, öğle anlayışlı, öyle kibirsiz, öğle kucaklayıcı, öyle tarafsız ki daha bir örneğini bulamazsınız.
musto 09 Aralık 2019 00:58
Onlar kutlu davanın kutsal şövalyeleridir.Onlar azarlar öküzün trene baktığı gibi bakıyorlar diyerek aşağılarlar canları yanmış isyan eden acı içindeki insanları tekme tokat döverler,bakara makara diye dalga geçerler geçici olarak perde arkasına geçerler,zamanı gelince vali belediye başkanı danışman veya büyük elçi olarak atanırlar.
karar 09 Aralık 2019 00:48
öyle memurlar,işçiler varki kibirlerinden vatandaşa da,amirine de müdürüne de illallah dedirtiyor.arkasında ya parti,ya milletvekili! ya da sendikası var.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 00:34
Bam telinden.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 00:26
Kibirli adamlara makam vermezsiniz olur biter ...Oturupta ahlak dersi vermemize gerek yok herhalde.
Kibir 09 Aralık 2019 00:15
1980 de 115 turda Cumhurbaskani secemeyen 40 yillik parlementer sistemi kusursuz gibi gosterip, 3 yillik Cumhurbaskanligi sistemini karalamaya calismadiginda düz, düzğün olursun
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 07:03
4
Halinden memnun isen sen devam et
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 11:30
4
o beğenmediğiniz parlamenter sistemde türkiyenin yıllık büyüme ortalaması %5 idi. üç yıllık cumhurbaşkanlığı sisteminin yıllık büyüme ortalaması yüzde kaç acaba? ip ucu veriyim 2018 son çeyrek %3 küçülme, 2019 ilk çeyrek %2,6 küçülme, 2019 ikinci çeyrek %1,5 küçülme, nihayet 2019 üçüncü çeyrekte %0,9 büyüme. yani senin yere göğe koyamadığın cumhurbaşkanlığı sisteminde yüzde sıfır nokta dokuz büyümeye sevinir hale geldik.
God save the Reis 10 Aralık 2019 10:14
0
Kibir Bey dogru soyluyor, neydi o gunler ya oyle... Cumhurbaskanligi sisteminden cok memnunuz. Demokrasi, adalet, gucler ayriligi, hukuk, anayasa, burokrasi, diplomasi, akademi denen her daim bu milletin basina bela olmus kavramlarin ne kadar sacma ve “Yerli ve milli” olmayan zirvaliklar oldugunu gostermesi “NOKTASINDA” cok iyi isleyen, sahaser, mukemmel, muhtesem, Istanbul Havalimani, Osmangazi Koprusu, Sehir Hastaneleri gibi birsey...
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 01:18
5
"Kibir" hem rumuzun hem de karakterin olmuş galiba. Adalet istemek insan hakkıdır. İnsanın hakkını yemek zulümdür. Yapan da zalimdir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN