Back To Top
O kavramların imtiyazına son verme vaktidir

O kavramların imtiyazına son verme vaktidir

 - Son Güncelleme: 15.01.2018 Pazartesi 18:02
- A +

Bir seçim yüzde 50+1 şartına bağlıysa her zaman zordur. Malum, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminin kuralı da budur. Dolayısıyla, sıkı çalışmak, bütün detayları elden geçirmek ve erkenden de hamle yapmak gerekir. Bu oy oranını sağlayacak bütün unsurları kazanmak ve sandık gününe kadar insicamı sürdürmek gerekir. Parlamenter sistemde böyle bir baraj bulunmuyordu ve ittifaklar konusunda müsamahakâr yahut da tavizkâr olmak ihtiyacı sözkonusu değildi. Ne var ki Başkanlık Sistemi’nde kazanabilmenin bir çıtası vardır. Ne yapıp edip bunu tutturmak gerekir; yüzde 49.9 belki bir tesellidir ama başarı asla değildir.

***

Bu açıdan bakıldığında siyaset ve seçim kazanma becerisi yüksek bir lider olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP ile güçlü bir ittifaka girişmesi hem kaçınılmaz hem de makuldür. Hatta çok düşük oy oranlarına sahip başka partilerle de bunu deneyebilir. Neticede en az yüzde 50 ve üzerine de bir oy ihtiyacı vardır.

MHP’nin son dönemde oy kaybediyor olması ya da siyasi pozisyonu gereği AK Parti tabanının bir kısmına sempatik gelmemesi bir sorun mudur? Olabilir ama Erdoğan bu ortaklığın artısını eksisini defter kalem hesaplamıştır. Anketlere bakmıştır ve nabız tutmuştur. Aksi takdirde, kolaylıkla tahmin edileceği gibi böyle bir yola girmezdi.

Özetle, AK Parti-MHP seçim ittifakında hatta bugün olduğu gibi icraatta birliktelikte sorun yoktur. En nihayet kararı da seçmen verecektir…

Problem, bu ittifakı yahut da siyasette iktidar merkezli her türlü ortaklığı milli ilan edip, dışarıda kalanları veya bunu onaylamayanları gayrı milli olarak yaftalamaktadır.

Millilik ve gayrımillilik…

Vatanperverlik ve vatan hainliği…

Yerlilik ve yabancılık…

Meşru siyaseti tarif etme imtiyazını bu kavramların elinden almak gerekiyor.

Bütün siyasi partilerin bir seçmen tabanı vardır milyonlarla ifade edilen bu insanlar sandığa, kamuya, belediyeye, askere giderken, sokağa çıkarken, çalışıp üretirken veya tüketirken; hasılı bütün fiil ve işlerinde bu ülkenin çatısı altında yaşamaktadırlar. Herkesi bağlayan demokrasi için oy vermekte ve herkesi sınırlayan kanunlara tabi yaşamaktadırlar. Hiçbirisi siyasi tercihi ya da siyasi muarızlığı nedeniyle yaftalanamaz. Bunun ülkeye ve milli birliğe asla faydası olmaz… Seçimi yüzde 50+1 kazanacaktır ama ülkede yüzde 100 bir arada yaşamaya devam edecektir. Suratı asık, mutsuz, itilmiş, ötekileştirilmiş ve siyasi kanaatleri nedeniyle yaftalanmış insanların ülkesi olmayı hedeflemediğimize göre bu ayrıma da yol vermeyelim. Bilhassa da bir dönem birbirini ağır ifadelerle damgalayan siyasi grupların devir değişip sonra yanyana gelebildiği aşikârken…

***

Millilik ve gayrımillilik tasnifinden evvela siyasetin, ardından da medya ve sokağın dilinden arınmalıdır. Seçim anketleri bir kenara bırakılıp, sosyal münasebetler ve kutuplaşmayı ölçen araştırmalara bakıldığında ne demek istediğimiz anlaşılacaktır. Gençlerin yüzde 80’i (yüzde 50 artı 1’inin bile değil) “öteki” olarak gördüğünü birini işe almayacağını söylüyor. Yüzde 90’ı da “kızlarının diğer gruptan birisiyle evlenmesini” kabul etmeyeceğini… (Rakamlar, TÜBİTAK destekli Bilgi Üniversitesi araştırmasından)

Tablo böyle olduktan sonra gücü ve şiddeti ne olursa olsun kavramların bir kıymeti kalıyor mu?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muzaffer Polat 15 Ocak 2018 02:55
Yazınıza katılmıyorum haktan yana değilsiniz, bırakın başkalarının avukatlığını yapmayı
KARAR OKURU 15 Ocak 2018 00:18
Çıkmaz sokaktasınız. Henüz fır sat varken geri dönün.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 17:30
Sayın Kılıçdaroğlu nun avrupa ülkelerine gidip Türkiyeye gelmeyin güvenli değil demesi ülkemiz yöneticilerini yabancılara sürekli şikayet etmesi ülkesini seven bir genel başkanın en son yapması gereken söylem ve eylemlerdir. Bu benim nazarımda ben bu halka güvenmiyorum bu hükümete bir ayar verin demektir. Diğer taraftan bu hükümet dünyanın en hayırlı hizmetini yapsa da bizce bir değeri yoktur diyen vekil sizce neye hizmet ediyor. Sayın Karaağlioğlu yani bu söylemler milletimizin canını acıtmıyormu sanıyorsun. Ülkemizin ve milletimizin çıkar menfaatle
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 18:58
3
Kılıçdaroğlu burada ne diyorsa dışarıda aynısını diyor. Fizanda olsa yanlışların karşısında duruyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 19:00
0
Halkına yapılan haksızlıklar canını acıtmıyormu? 4 bakan canını acıtmadı mı? Feto canını acıtmadımı? Yanlış politika uğruna şehitler verildi canın acımadımı?
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 16:55
Seçime nerdeyse iki sene var oysa sorunlar dağ gibi işsizlik, ay sonuna yetmeyen para eğitimsorunu tarım ,vs ikdidarı muhalefeti kimse ilgilenmiyor varsa yoksa seçim saldım çayıra mevlam kayıra politikası ömür dediğin 60 - 65 sene iki senemizi yemeyin
KARAR OKURU 13 Ocak 2018 09:42
Bekleyelim görelim
karar okuru 12 Ocak 2018 21:07
birzamalar da demirelin milliyetçi cephesi vardı.ülkeyi mahfetmişti.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 21:34
3
Erbakan da ortağıydı. Paradan sorumlu Başbakan yardımcısıydı. Dövizde sabit kur uygulaması vardı. Enflasyon % 100'leri aşmış, Erbakan memleket (Demirel) batsın diye, devalüasyon yapmayıp, beklemişti. Bahçeli de, AKP'nin dibini delmek için Erbakan taktiği güdüyor.
HACI CAVCAV 12 Ocak 2018 14:36
Mustafa Bey makul şeyler söylemiş.Bu sözlerin üstüne de söz olmaz denebilir.Ama şöyle bir durum var:Türkiye terör örgütlerine yardım etti diyen muhalifler var;böyle bir şey olmadığı halde.Türkiye'yi Almanya'ya şikayet edenler var.Amerika'nın Türkiye'ye müdahale etmesini isteyen medya mensupları oldu.Eğer millilik diye bir şey varsa ve bu kavram bir değer ifade ediyorsa,o zaman bazı davranışların gayr-i milli olduğunu söylemek durumundayız.İçeride yapılan en sert muhalefet kişiyi,bir partiyi milli olmaktan çıkarmaz.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 13:22
yaz iyi de anlayan dinleyen varmi?
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 13:08
Evet, bu kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı dilden vazgeçmek lazım ama siyasetçiye bunu anlatamazsınız. Seçimler bir nevi ölüm kalım mücadelesine dönüştürüldü. Farklı partilere sempati duyan insanlar birbirine düşman gibi bakıyor son yıllarda ve bu iyiye alamet değil.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 11:47
Bu kadar net bu kadar açık. Elinize sağlık. İyi ki karar var
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 10:47
Hayali gerçek oldu.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 09:50
Bu kavralar üzerinden siyaset yapmak ,belki oy alır iktidar olunur ama toplumu ötekileştirir .
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 06:38
Bir önerim var; sadece milli ve yerli olanlardan vergi alınsın. Bakalım kaç kişi kendini yeniden tanımlama ihtiyacı hissedecek?
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 06:36
Millilik ve yerlilik artık eski anlamlarına gelmiyor çoğu aklı başında insan için. Bir çok güzel kavram gibi bunun da içini boşalttılar. özgürlük, hak, hukuk, adalet...Bizim gibi 28 Şubat'ın ceremesini çekenlere de koca bir hayal kırıklığı kaldı.
cevat karakalem 12 Ocak 2018 04:34
Sayfa duzenleyicisine not: Ana yorumlara verilen cevaplarin sadece tiklaninca acilip gozukmesi tum yorumlarin takip edilebilmesi acisindan olumlu olacaktir. Ayrica yorum/cevap sayisi belli bir sayiyi asinca ilk yorumlar kayboluyor, gozukmuyor zannedersem. Bu konulara egilirseniz cok makbule gecer.
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 12:30
0
cevat bey, "benim yorumlarım okunsun, benim yorumuma cevap yazanlar okunmasın" diyor. kaale almayın.
cevat karakalem 12 Ocak 2018 04:32
Ittifak olayi bence cok yanlis okunuyor. Asil hedef meclis, baskanlik degil. Gercekci bakinca baskanligin Erdogan icin garanti oldugunu dusunuyorum. Son referandum muhalefet icin en uygun formattaydi beraber hareket edebilme acisindan, cunku adaylar degil iki secenek vardi, ama gene de %50'nin uzerine cikilamadi. Erdogan basini agritmayacak bir meclis aritmetigi Bahceli'de meclise girebilmek istiyor. "%50 + 1" istedigini yapar dusuncesinin yanlisligi, ulkeyi kutuplastirdigi, fevri ve yanlis kararlara yol actigi cok acik. "Ortak degerler" uzerinde durmak hepimizin faydasina.
Resneli Niyazi 12 Ocak 2018 04:10
Gençler öyle desinler, zararı yok. Biz de gençliğimizde az atıp tutmadık. Bizim kayınvalide benim memleketimden kimseye kız vermeyeceğini söylüyordu ama işte, takdirin önüne geçilmiyor. :) Sayın Karaalioğlu, şaka bir yana bir hazım sürecinden geçiyoruz. Eskiden birileri birilerini adam yerine koymazken, o adam yerine konmayanların gıkı çıkmıyordu da problem görünmüyordu. Şimdi adam yerine konmayanlar "adam" oldular, diğerleri bunu sindiremiyor. Eskiden görünmeyen problem açığa çıkmıştır, mesele budur. Bir zahmet sindiriversinler. Kimse kusura bakması
KARAR OKURU 12 Ocak 2018 14:36
0
sen hala orda mısın?
İroni 12 Ocak 2018 15:04
0
Kayinvaliden şimdi milli mi, gayri milli mi niyaaazii? Seni iyi sindirmiş anlaşılan niyazi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN