Back To Top
S-400 ve ertesi gün senaryoları

S-400 ve ertesi gün senaryoları

 - Son Güncelleme: 13.07.2019 Cumartesi 08:20
- A +

En başından beri S-400 kararına karşı açık ve gizlenmeyen bir kaygı vardı. Bugün bile sistemin teslimatı başladığı halde kaygılar devam ediyor. Ediyor etmesine ama neticede bu satrancın kaderini ve başarısını belirleyen hamle Türkiye’nin Rusya’dan almaya karar verdiği füze savunma sistemini topraklarına indirip indiremeyeceğiydi. İndirdi... Özelikle ABD’nin açık itirazlarına rağmen bunu yapmaktan geri durmadı; kararından vazgeçmedi veya teslimatı geciktirme yoluna gitmedi.

S-400’ün Ankara’ya gelmesi diplomatik ve askeri olarak önemli bir karardır. Batı ittifakı içinde yani NATO ve ABD hattında bir yenilgi, Türkiye açısından da cesaret olarak kaydedilmelidir. Sistemin Türkiye’ye faydaları ve buna mukabil kaybettirecekleri hesabını yapmanın ötesinde bunu yapabilmiş olmak tek başına değer taşımaktadır. Toplamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı tutumuyla mümkün olan bir hamleden söz ediyoruz. Çünkü, sadece sivil uzmanların itirazlarına karşı değil devlet içinde de bu alışverişi iyi bir karar olarak görmeyenlere rağmen neticeye ulaşmıştır. Son olarak ABD Başkanı Trump’a Türkiye’nin haklılığını söylettiği Osaka görüşmesinden sonra Cumhurbaşkanı’nın önünde bir engel kalmamıştı. Dün de bu görüldü…

***

Peki, kim ne kazandı ve şimdiden sonra ne olacak?

1-) ABD yönetimi elbette bir ölçüde reaksiyon gösterecektir ancak bunun yakıcı bir yaptırım paketi olmayacağını söyleyebiliriz. Belki en hafif yaptırım paketi uygulanacak ve en fazla da F-35 projesinden “bir süre için” dışlanacağız. Şartlar değiştiğinde -ki bu çok kolay mümkün olabilir- projeye dahil olma ihtimalimiz yüksektir. Bununla birlikte, S-400’e karşı F-35 kaybı Türkiye için tercih edilecek bir senaryo değildir. Önümüzdeki dönem bunun gerçekleşmesi çabalarına tanık olacağız. İki ülke arasındaki her düzeyde görüşmelerin merkezinde F-35 meselesi olacaktır.

2-) Ekonomi zaten problemli olduğu için bir yaptırım olsa bile bunun etkileri belirgin olmayacaktır. Türk ekonomisinin muhtemel CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) yaptırımlarından daha öncelikli halledilmesi gereken problemleri vardır. Sıra yaptırıma gelinceye kadar atmamız gereken adımları atmadıkça ekonomi zaten problem yaşamaya devam edecektir. Yani, S-400’ün ekonomiye etkileri bahsinde “ha bir eksik ha bir fazla” durumundayız…

3-) Elbette bir ve ikinci maddedeki tahminler Trump’ın son sözleriyle yakından ilgilidir. Pentagon’un bu teslimatı ne kadar ölüm-kalım meselesi haline getireceği ve Beyaz Saray’ın reaksiyonu nasıl yöneteceği Türkiye’ye yönelik reaksiyonun hacmini belirleyecektir. ABD Başkanı’nın bilhassa dış politikada pek güvenilir olmadığı gerçeğini ıskalamamakla birlikte Erdoğan’a sempatisinin devam edeceğini varsaymamak için de bir neden bulunmuyor.

4-) NATO da bu işleme karşı ancak elinde Türkiye’yi cezalandıracak fazla enstrüman bulunmuyor. Üstelik, Türkiye gibi önemli bir ortağı yaralamak ve daha fazla küstürmek akıllıca olmayacaktır. İlk açıklamalarındaki itidalli üslup da bunu gösteriyor. Baştan beri yaptıklarına devam ederek, topu ABD’ye atacaklardır.

5-) Bu süreçte Türkiye’nin tutumu en çok ve en maliyetsiz şekilde Rusya’nın işine yaradı. Moskova, dünyanın gözü önünde Washington’a mükemmel bir gol attı. Buradan hareketle, başka NATO üyeleri olmasa bile ortada bulunan ve işaret bekleyen birçok ülkeye füze ve askeri teçhizat satma imkanı doğdu. Genel olarak bakıldığında ise, Kırım’ın ilhakıyla başlayan ve Suriye’nin zaptıyla gelişen ‘Yapanın yanına kâr kalıyor’ serisinde yeni bir galibiyet elde etti. Putin, Obama’nın kararsızlığıyla girdiği yolda şimdi de Trump’ın dağınıklığı sayesinde stratejik ve diplomatik zaferler çıkarmaya devam edecektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süleyman d. 14 Temmuz 2019 23:33
S400 sonrası veya herhabir durum ertesinde olacakları hesapladıysak: NEDEN PAPAZI VERDİK ANLAYAMADI M???
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 18:35
Siz amerika mi diyorsunuz. Yoksa biz mi yanlış anlıyoruz.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 23:53
Yakında bu gazeteden atilirsiniz .
hamza akyol 13 Temmuz 2019 21:52
insanlar akıllarını peynir ekmekle yemişler. s-400'lerle ilgili, 1 tane mantıklı cümle kursalar, eyvallah diyeceğim. Fakat, 1 tane mantıklı neden yok. Biz kiminle savaştayız? kime karşı kullanacağız? islamcıların kafalarının arkasında israile karşı kullanmak var. bunu gerekçelendiremiyorlar. onun yerine, "s-400'ler çok güzel, çok cici silahlar." "bak, 'alamaz' diyorlardı. amerika bile bize karışamaz" lafları ediyorlar. Sahi, israile karşı bu silahları kullanabileceğinizi zannediyor musunuz? ya da yunanistana? rusya yunanistana da aynı silahları satar.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 23:52
1
İsrail nükleer güç. Kılına dokunamayız. Boşuna kabarıp dayılanmayın.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 12:54
1
bu silahlar hücum silahı degil savunma silahı türkiye bunu kimseyi vurmak icin almadı kendini savunmak icin aldı bence once anlayın sonra eleştirin
hamza akyol 14 Temmuz 2019 21:18
1
12:54! senin kafan çalışıyor galiba. peki kimin saldırısından koruyacak. bildiğim kadarıyla soğuk ya da sıcak savaşta olduğumuz bir ülke yok. sıcak savaş çıkarma hesabı yapılıyor olabilir mi?
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 23:29
0
Bir güruh var, Tayyip ne yaparsa tersi doğrudur diyor... Alerjik bir durum.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 21:09
Kaynak: İdlib’e Saldıran Katil Esed ve Rusya 11 Masumu Daha Katletti! AKP NİN kankası putin bugün çocuk ve kadın 11 insanı katletti
Sayın yazar s 400 kadar bu gün karar gazetesinde online olarak 5837 ülkeden BM'ye mektup: Çin'in Uygur politikasını destekliyoruz haberi beni üzdü çünkü burda diğerlerine çuvaldızı batırırken kendi ülkemizden hiç söz edilmemesi ve imza vermese bile bilip susuyorsa ki sustu Türkiye. Ben bir insan olarak bu sözde dinci ve müslüman hükümetimizin yaptığı Çin’e yanaşma ve olayları görmemekte direnmesini kınıyorum ve utanıyorum bu hükümetin adına. Şimdi başta akp değilde chp olsaydı çok şey yazılırdı medyada ama akp sözkonusuysa bazı şeyler bilerek yazılmıyor bunu gördüm
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 09:55
0
Nebiliyosun sustugunu chpli kardes yanindamiydin akliniza geleni soyluyorsunuz kiniyor ve utaniyormus sevsinler senin utanmani
ahmet 13 Temmuz 2019 19:46
füzeler gemi ile getirilinceye kadar emniyyette olmalıdır.
Muhtefi. . 13 Temmuz 2019 19:26
CHP Genel Başkanı Sayın Kilicdaroglu S-400 hakkında tabi ki Alabiliriz başka çözüm yollarımız yoksa Ulkemizi Savunmak için. Çok hoşuma gitti Açıklamasi Ülke yararına olan işlerde Diş Siyasette Hemen İç siyaset ustu olmalıyiz. Hepimiz Kenetlenmeliyiz Dışarıya karşı. Bu oy kaybı getirmez. Aksine Muhteşem Bir Sempati toplar. Tekrar tebrikler Sn Kilicdaroglu. :).
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 10:01
0
Muhtefi kardes S400 ler geldikten sonra oyle dicek tabiki baska ne demesini bekliyodun kilicdaroglunun yerine 7 yasindaki bebeye sorsan oda sana ayni cvp verecekti yarin bisey olsun bak ne dicek ben uyarmistim dinlemediler
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 17:56
Abd yaptırım uygulasaydı, 1 Mart tezkeresinden sonra uygulardı. Putin'e kıyasla Abd kağıttan kaplan gibi duruyor.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 15:37
bu füze gazı erdogana 1 yıl daha kitlesini etrafında tutmaya yarar daha sonra ekonomik krizin agır etkisi füze gazınıda unutturur tayyip şimdi rus füzeleriyle ABD Yİ NASIL YENDİK modunu hamasetle harmanlayıp kitleleri uyutacak gibi yine erdogan 4 ayak üstüne düştü hayat öpücügü trump eliyle rusya tarafından tayyibe armagan edildi tamda partisi kan kaybeden tayyip bu milli gazla bir süre daha ikdidarını sürdürür.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 10:07
0
15.37 kitleleri uyuturken Tayyip dikkat et ailene sulalene onlarida uyutmasin ben oyle yapiyorum.. dort ayakustune dustu tayyip diyosun ama bence sensin o kirk ayak dua et basinda bir lider var o kuslardan borc aldigin beyninle onu kucumsemeye kalkma sana kalsa imamoglu bu sureci daha iyi yonetirdi dimi canim cancazim bos cuval eko gider isi hallederdi gelirdi
hamza akyol 13 Temmuz 2019 15:29
s-400'lerin alınmasını başarı görmek için islamcı olmak lazım. ayık kafa ile başarılı olarak değerlendirilemez. Öncelikle, her tarafımızla düşman olup, silahlanmaya ihtiyacımızın olması bir hata. Kullanamayacağımız silahı almak ikinci bir hata. O silahları alıp, batı ile aramızı bozmak üçüncü hata. Batı ile barışmak için, patriotları almak istemek ise döndürcü hata. bu kadar hataya rağmen yapılanı başarılı görmek: işte bu kısım hata mata değil, doğrudan islamcılık. yani normal olmayan kafa.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 16:57
12
Yazdıklarınıza bakarak sanırsınız kiTürkiye düşman kazanmak için özel olarak çabalıyor. Sorun; onlarca yıl aman batıyı kızdırmayalım, kabuğumuzda duralım temelli pısırık dış politikadan vazgeçip ayaklarımızın üzerinde durmaya başkamamızdır. Askerimşzin başına çuval geçirilmesi milattır. SİZ NEDEN RAHATSIZSINIZ
hamza akyol 13 Temmuz 2019 18:51
3
Önce nerden başlayım bilmiyorum. Önce rahatsızlık boyutundan başlayım. ben insan gibi yaşamak istiyorum. insan için harcanacak paranın silaha harcanmasından rahatsızım. Düşmanlıklardan rahatsızım. İnsanların ölmesinden, sakat kalmasından, acı çekmesinden rahatsızım. S-400'LER ALININCA SEN NİYE RAHATLADIN?
hamza akyol 13 Temmuz 2019 19:06
6
Suriye, israil, mısır, libya, suudi arabistan, yunanistan, hollanda, almanya, amerika, iran, ırak ve kürtlerin düşmanlığını hiçbir çaba harcamadan kazanmayı nasıl becerdik?
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 23:49
2
Sözüm ona barışdan bahsediyorsun ama arabistan, İsrail, Libya isyancıları, darbeci mısır ile dost kalmayı tercih ediyorsunuz. Bence koca, çok koca bir çelişki içindesiniz. Sizin barış anlayışınız, Ortadoğu'nun kan gölüne çevrilmesinde devam etmesi gibi tezatlık içeriyor.
Muhtefi. . 14 Temmuz 2019 14:27
0
Hamza bey sen çok güzel bir insansin.Samimiyetle senden fazlasını bende istiyorum.INSANCA YAŞAMAK.. Mesela pikniğe, Dağa, Bayıra gittiğin, gittiğimiz zaman veya Bağda, Bayırda İş görürken Önlem almamız gerekmez mi. ? İNSAN GİBİ YAŞAMAK icin once INSAN'a Benzeyenlerden KORUNMAK GEREKİR. .'hayvanattan once' .en tehlikesi bunlar. (Örgütlü olanina devlet diyorlar ). Siyonist,evanjelikler vb uzantilari işid,pkk vd..ve maşaları. !..fetoslar.* istemekle olmuyor ,önlem almak lazim*
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 10:18
0
Hamza Akyol kardes neyin kafasini yasiyorsun hangi ulkelere gittinde silahlanmadiklarini gordun kac ulke gezdin nekadar biliyosunuz o saydigin ulkelerde bizi artik kullanamadiklari icin sevmiyorlar zaten sevmiyolardi yalandan katlaniyordular hem kafani yorma biz bu durusumuzu bozmassak seven sever sevmeyen daha oteden gider sen hic tatli canini sikma
ali namlı 13 Temmuz 2019 14:40
'Obamanın karaarsızlığı ve Trumpın dağınıklığı ! ifadeleri gerçekten çok isabetli olmuş,teşekkürler !
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 12:09
Ayni anda S-400 ve F-35 almak tavşana kaç, tazıya tut hesabı.
furkan 13 Temmuz 2019 12:03
bence bu rus füzeleri tayyibin sarayını korumak için alındı.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 14:09
6
Yok. Alamut sakinlerini avlamak icin aldik
ati 13 Temmuz 2019 10:30
bize ekonomik ağır maliyetler çıkaran ve bir türlü başarılamayan 'yapısal reformlar' nelerdir? onlarca defa işte yaptık denilen,reform diye açıklanan paketler neden işe yaramıyor? uygulama mı beceriksiz, paketler mi?
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 09:24
Samanı bile ithal ediyoruz s-400 alsak ne olur.orada kalır çürür olan paramıza olur ...
Menderes YILDIRIM 13 Temmuz 2019 08:52
Mustafa Bey; S-400 meselesinden dolayı TÜRKİYE bana göre asla sıkıntı çekmeyecektir. TÜRKİYE bana göre Akdeniz deki PETROL aramalarından dolayı sıkıntı çekecek. Mustafa Bey; Akdeniz de PETROL arayan tüm ülkeler mutlaka PETROL - DOĞALGAZ BULDU, ama TÜRKİYE maalesef Ne PETROL - NE DE DOĞALGAZ bulabildi. Bu durum SORGULAMMALI. Yetkililere sorulması gereken TÜRKİYE' nin arama yaptığı noktalardaki ZEMİN diğer ülkelere mi doğru kayıyor da bizler bulamıyoruz? Yoksa BULMAMAK için sadece AKDENİZ de ARAMA YAPIYOR gibi mi görünüyoruz? Saygılarımla
Karar Okuru 13 Temmuz 2019 08:42
Türkiye hem S400 hem de alabilirse F35 teknolojilerini ancak sınırlı ve onaylanırsa kullanabilecektir. Her iki süper güç Türkiyenin sosyal, ekonomik ve askeri gücünü en ince ayrıntısına kadar bilir ve işine geldiği gibi davranır. Türkiye ünlü Johnson mektubuna ve 74 harekatında da ambargolara maruz kalmış hatta üsleride kapatmıştı. 74 sonrasını hatırlayanlar hatırlayacaktır. Bugün Doğu ülkelerinin hiçbiri ne tek tek nede birlikte Batı denilen ülkelerin sosyal, ekonomik güçleri ile kıyaslanacak gibi değil. Sonuçta da para konuşacaktır
Menderes YILDIRIM 13 Temmuz 2019 08:44
Mustafa Bey; S-400 denilen olay bir çoğumuzun malumu olduğu gibi Tayyip Bey ve AKP Hükümetlerin (BOZUK SAATİN GÜNDE 2 (iki) KERE DOĞRUSU GİBİ) yaptığı doğru kararı diyorum. Ne ABD - Ne AB onlar da biliyorlar ki, bu karşı çıkmalarının altı boş ve söyledikleri TEZ yalan. Mustafa Bey; S-400 ü almak değil üretme işini de Tayyip bey ve AKP el atsa çok mükemmel olur. S-400 ler geldi KUR ve Faiz artacak diye bekleyenler yanılıyor. KUR ve Faiz in artması için CANLARI - HARAKET ALANI olması lazım, o da Ne KUR da Ne de FAİZ de var. Saygılarımla
Musto 13 Temmuz 2019 08:37
Allahın günü israil suriyede istediği yeri bombalıyor rus fuzelerinden tik yok ayni uygulamayı bize yapmayacağı ne malum bizim için amerika ve israil ile çatışmayı göze alabilecekmi hic zannetmiyorum taşa toprağa daha çok para harcamayıp kendi savunma sistemini kurabilseydik.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 16:42
2
İsrail suriye yi sürekli bombalıyor. S400 ler orada. Neden bir israil uçağı düşmüyor.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 07:42
Ülke çıkarlarını bağımsızlığımızı bayrağımızı vatanımızı sırf Erdoğan düşmanlığı yüzünden görmezden gelecek insanlarımız varmış. Yazık inanın yazık. Ülkede gerek Tayyip Erdoğan ın gerek hükümetin yanlışları vardır elbette eleştirilebilir yahu bari vatan için yaptığı doğruları da bi Allah rızası için savunun diyeceğim ama gözünüze perde inmiş
Karar Okuru 13 Temmuz 2019 08:31
10
İnsanlar neden Sn. Erdoğan'a düşman tek bir kez sorguladınız mı acaba?Ne olmuş da bu kadar insan kendisini sevmiyor
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 09:17
4
Eminmisin Çok komiksin de
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 09:55
16
Ben kendisini seviyorum. 17 yıldır iktidarında arsızları adam ettiği için vatan hainlerini ifşa ettiği için ülkesini abd ye şikayet edenlere ayar verdiği için s400 ve benzeri kararlar düşmanları çatlattığı için sevmiyor olmanız gayet normal. Akparti de yanlışkıklar var da 60 yıldır iktidar yüzü görememiş partilerin yanlışı yokmu. Heeee gülerim. Çok çalışın daha iyisini siz yapın. Çok bel bağladığınız ekremi de babacanı da gül ü de hepsini göreceğiz. Biz dava adamıyız doğru neyse yanlışı da söyleriz lakin vatanı satacak kadar karaktersiz değiliz
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 11:08
4
8.31, Yüzde ell iki oyla seçilmiş bir CB ye insanlar düşman diyorsun. Şaka mısın sen.
Karar Okuru 13 Temmuz 2019 11:40
7
adam gelmiş hala %52 ile seçilmiş diyor. Şu an seçim olsa %52 alabilir mi acaba?
osman 13 Temmuz 2019 12:30
6
herkes rte yi sevmek zorundamı niye dayatma yapıyorsunuz erdoganı koruma kanını derhal kaldırılsın.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 14:15
2
Herkes sevmek zorunda degil ama sevenlere de karismayin !! Fetoculere Allah lanet etsin vesselam..
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 14:23
1
08:11, gözlerini kin bürümüş de ondan. Türkiye'de seçimler iptal edilmediği ve açık ve özgür seçimler yapıldığı sürece kazanan kimse ona saygı duymayan demokrat değildir.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 07:34
S-400 ler hırsıza bağ bekletmek.
Deli Emin 13 Temmuz 2019 05:44
EN KÖTÜ KARAR KARSIZLIKTAN İYİDİR. Zor şartlar ve zaman kararı için RTE nın arkasında durmalıyız.Toplum, devlet özel sektör olarak doğru ve gereği için çalışmalıyız. 1974 Kıbrıs kararı ve tecrübesi bize uzun vadede stratejik, askeri, savunma gücü kattı. Bu karar için belkide Erdoğan benim en iyi kararım diyecek. Kırılma anında yaptığımız tercihin, bizi bilimsel, teknolojik, ekonomik güç olmaya zorlayan etkisi olacaktır. Bunu bize en iyi, 1974 tecrübesi sonrası Deniz Kuvvetleri gücümüz anlatır.Şimdi bize düşen görevlere odaklanıp çalışalım.Allah'ın dediği olacaktır.
Karar Okuru 13 Temmuz 2019 08:49
6
Ergenekon,balyoz, fetö, darbe derken savunma gücü mü kaldı. Burnumuzun dibinde adalar tek tek gitti haber bile olmadı. Kıbrıs harekatı Yunan cuntasını götürdü ama hala istediğimiz noktaya gelmediği gibi ada halkının desteği de kaybedildi. Kıbrıs Rumları ve Yunanistan da bize karşı S300 aldı ama hiç bir işlerine yaramayacağı ortaya çıktı. Sonuçta 8-10 milyonluk yunanistanla kıyaslanacak durumdayız. Bakalım bu işler nereye varır?
Acaba? 13 Temmuz 2019 03:40
Normal bir insanin sormasi gereken soru: Turkiyenin aldigi S-400'ler bize gelmeden önce, işletim kodları İsrail'e gitmismidir? Sahsi dusunce, %70 gitmistir.
Farkli fikir 13 Temmuz 2019 03:17
Bi kac farkli gorus: 1-Rusya Avrupa ABD ayni medeniyetin, cephenin uyeleridir. Rusya'nin bize karsi AB-D'yi destekleyen son Kibris cikisi yeterli izahattir. Ve yeryuzunde bu 3'luye her bakimdan en yakin medeni ulke de Turkiyedir. Bahsi gecen 4'lunun son binyillik sosyal iliskiler boyutu bunun delilidir. 2-Turkiye ABD arasindaki en onemli sorun S-400/F-35 degil, ABD/israil'in silahlandirdigi Pkk'dir! Bunu gormezden gelmek hayra alamet degil! 3-Turkiyenin F-35 almasina engel olan ABD degil, Muslumanlari bile bize/Turke karsi kiskirtabilen, kullanabilen israil'dir engel-leyen.
göktürk börü 13 Temmuz 2019 03:02
Erdoğan Trump ile anlaştı Geçen gün Japonya'da görüştüklerin de füze meselesini konuştular ve anlaştılar trampa dedi ki Erdoğan bak el altından seninle Amerika'yla yine müttefik olalım ama izin ver de şu Rusya'dan füzeyi alayım görüyorsun Türkiye'de seçimleri kaybediyorum halk desteğim azalıyor bana yeni bir milli kahramanlık lazım Lütfen Trump bana füzeyi almam için izin ver dedi Trump ise olur Erdoğan Sana bir kıyak daha yapayım Haydi füzeyi al dedi.
jöntürk 13 Temmuz 2019 02:34
Türkiye Amerika'nın yanından Rusya'nın yanına oturdu Türkiye'nin kaderi bu olsa gerek emperyalistlerin yanından asla ayrılamıyor tc Ve bunu yaparken bir de milli kahramanlık üretiyoruz ülkeyi yönetenler çıkıp biz bağımlı bir ülkeyiz demiyorlar.
Hülagu 13 Temmuz 2019 12:22
6
1990 da Almanya "Gunedogu Anadolu da benim tanklarimi kullanamazsin" diyordu! O zaman bagimsizmiydik bre sahte jön? adı Turk kendi kripto haşhaşiler manatar gibi turediniz Turke nefret kin kusuyorsunuz!? AMA Hülagu han yolda.. geliyor
sosyalist 13 Temmuz 2019 02:27
bu füze gazı erdogana 1 yıl daha kitlesini etrafında tutmaya yarar daha sonra ekonomik krizin agır etkisi füze gazınıda unutturur Erdoğan şimdi rus füzeleriyle ABD Yİ NASIL YENDİK modunu hamasetle harmanlayıp kitleleri uyutacak gibi. hayat öpücügü trump eliyle rusya tarafından armagan edildi tam da partisi kan kaybeden Erdoğan bu milli gazla bir süre daha ikdidarını sürdürür.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 09:16
5
Benzer şeyler düşünüyorum. Evde "düşman"kalmadı, dışarıda düşman yaratalım beka rüzgarıyla safları sıklaştıralım stratejisi.
Tamu 13 Temmuz 2019 12:24
5
Derdi Erdogan olanin atesi bol olsun mekani 7nci tamu olsun.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 02:16
1 ve 2de ya cok safsiniz ya anasinin gozu bir saflik paketine girmissiniz, 3teki "sempati" icin bkz us.cnn.com/2019/07/12/politics/michael-flynn-turkey/index.html 4 imhh 5teki top biziz ki bu iyi degil.. vel hasil aah ah..
internet filozofu 13 Temmuz 2019 02:14
Rus füzesi gazıyla bu milli gazla Erdoğan 1 yılda idare eder ancak 6 ay yahut 1 yıl sonra ekonomik kriz şaha kalkacağı için Amerika'nın ambargolarının peşi sıra geleceği için Türkiye'yi daha kötü günler bekliyor. Erdoğan'ın tafraları ve vurdumduymaz hareketleri yüzünden bedelini Türkiye ve Türk halkı ödüyor Erdoğan iktidarını güçlendirmek için halkın sırtına basa basa ilerliyor.
sanki Rusya füzeleri babasının hayrına veriyormuş gibi Zafer çığlıkları atıyorlar AKP yöneticileri ve avrasyacılar Halbuki Rusya büyük paralar karşılığı bu füzeleri bize belirli bir süre verdi Yani sizin anlayacağınız Rusya istediği zaman füzeleri geri alacak .maalesef Hamaset böyle bir şey işte Bir atasözü vardır elden gelen ögün olmaz oda Yarın bulunmaz der atalarımız kendi silahını kendi uçağını kendi fabrikanı üretemiyor sun Emperyalist ülkelerden silah dileniyorsun ondan sonra bu yaptığın işe de milli kahramanlık süsü veriyorsun.. yemezler
mizan 13 Temmuz 2019 09:53
2
Şimdiye dek hangi hükümet gelmiş de kendi tayyaremizi, harb sefinemizi, mavzerimizi, süratli şimendiferimizi ve dahi arazi vasıtalarımızı imal edebilmişiz efendi? Halihazırda oldukça mesafe katedildi o hususlarda; bunlara da şükür..
Paraz 13 Temmuz 2019 12:22
2
Madem hazmedemiyirsun, Memleketin hayrindan sana ne? Uzaktan seyret! Parazitlik yapma
emrah 13 Temmuz 2019 01:52
şimdi Erdoğan bu füze gazıyla bir 6 ay seçmeninne gaz verir ve abd yi nasıl yendim havalarıyla durmadan sahte anti emperyalistçilik oynar hazır babacanda parti kuruyorken Erdoğan akp ve milliyetçi seçmene BAKIN BEN ABD Yİ YENDİM hamaseti yapıp bir 4 yıl götürür artık başkanlıgı..
Mustafa 13 Temmuz 2019 01:08
Bence bu trump'ın suçu değil. Pentagon 'un neden olduğu saçmalıktır. Erdoğan' ın kararlılığını bilmeleri gerekirdi. Patriot füzelerin vermeleri gerekiyordu. Başkanlık sistemine geçmiş kolay karar alabilen bir iktidar ve dik duran liderini iyi analiz edemedikleri için obama döneminde reddettiler. Trump döneminde bunu düzeltebilirlerdi lakin rusyaya pas vererek kendi kalemlerine gol attılar
serkan aydoğdu 13 Temmuz 2019 01:05
akp ikdidarı mhp ve ulusalcılar sanki bu füzeyi kendimiz yapmışız gibi seviniyorlar halbuki rus emperyalizminden satın aldı akp bu füzeleri yani kendi ülkemizde yapmadık dışa bagımlılıgımıza bile seviniyoruz ilginç her gün kendilerine milli diyenler eti sırptan füzeyi samanı rustan uçagı katardan alıyorlar ve bunca dışa bagımlılıklarına ragmen mualefete dış güçler diye suçlamaktanda geri kalmıyorlar akp ve yandaşları.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 01:52
14
E kardeşim Allah sana akıl fikir versin en çok Mustafa beye ūzūlūyorum sizin gibi okurları olduğu için
Bazilari icin Saman önemli 13 Temmuz 2019 03:32
13
Dunyada disardan almayan ulke var mi? Et saman fuze? Dunyanin 2'ci buyuk gucu Çin disardan almiyor mu? Avrupa disardan almiyor mu? Japonya disardan almiyor mu? Muhalefete dis gucler" diyen olmadi! Dis guclerin borusuna ufuren, dis guclerin zihniyle, kelimeleriyle kendi vatanini milletini devletini yonetimini asaglayan asaglik yaratiklar kastedildi. Tıpkı, S-400 almamizin israil'i acıttığı gibi, o dis guclerin icerdeki uzantilarinida cok acıtmıs ki, "Akp mhp iktidari.." diye cıyaktiyor! Alinan S-400 radar devletindir alindi. Devleti begenmiyorsan sesini keseceksin!
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 12:36
5
dogru yorum serkan siyasal islamcılar eziktir kimin borusunu öttürecekleri belli olmaz yanar dönerdir bunlar bir gün abd borusu öttürürler öbür gün rus borusu sonrada milli yiz deyip ortalıkta badem bıyıklarıyla gezip hava atarlar
Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Fitch, Türkiye'nin 'BB' olan uzun dönem kredi notunu BB-'ye düşürdü... Bir uluslararası kredi derecelendirme kurumu olan Fitch, ABD silah üreticilerinin tetikçisi çıktı...
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 01:17
3
Öyle mi nerede çıktı bu tetikçi oldukları haberi. Yoksa bizim ekonomi süper diyorsun!
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 02:29
3
Bizim ekonomi S400 geldiği dakika menfiye döndü... Sen de buna tesadüf diyorsun...
Karar Okuru 13 Temmuz 2019 00:44
Ülkenin iyi bir savunma sistemi olması önemlidir. Ancak F35 konusunda ABD hassasiyeti gibi Ruslarında ellerindeki değerli silahı S400 ün bütün özellikleri ile bir nato ülkesinde olmasını pek arzulayacaklarını sanmam. Sonuçta bu silahları bağımsız olarak kullanabilmek mümkün gözükmüyor. ABD nin son 20-25 yılda bazılarına bizimde katıldığımız operasyonlar ile bir kaç devleti fiilen çökertti. Irak, suriye, libya, afganistan, yugoslavya, çekoslavakya vb. Ancak riskli olan ABD ve Rusya bir birlerinden dolayı Türkiyeyi güvenilmez görecekler ve artık yalnızız. Kıbrıs olayındaki gibi!
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 02:00
1
Ne zaman yalnız deģildik
Karar Okuru 13 Temmuz 2019 08:20
0
1945 te Rusya 2. Dünya savaşı galibi olarak Kars, Ardahan ve boğazlara ilişkin taleplerde bulunmuş CHP başkanı ve CB İnönü taviz vermemişti. O zaman TC batı bloku içinde yer alma sürecini başlattı.
Okuyucu 13 Temmuz 2019 00:31
Bir altıncı madde olarak da muhtemel AB yaptırımlarını hesaba katsaydınız daha isabetli olurdu.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 23:51
Biraz iyimsersin ama manzaraya bakınca da olur olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN