Back To Top
Şiddete karşı sınav yarım notla geçilmez

Şiddete karşı sınav yarım notla geçilmez

 - Son Güncelleme: 25.04.2019 Perşembe 08:42
- A +

Bazı sansasyonel olaylar kendimizle ilgili tarif ve tanımları yenilemeye imkan sunuyor. Ezberden kanaatlerin gözden geçirilmesine ve aslında netleşmesine vesile oluyor. İnsancıl mıyız, yardımsever miyiz, fikre ve düşünceye saygılı mıyız ya da misafirperver miyiz? Sair zamanlarda nutka dönüştürdüğümüz hasletlerimiz gerçekte ne kadar övgüye değer? Bunu anlamak için tatsız olaylara karşı sergilenen tarza, tavra ve sonrasında neler yaptığımıza bakmak faydalı görünüyor.

Bu gözle, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan ve bir adım daha ileri gidilse lince dönüşecek saldırıdan geriye kalanlara bakalım. Bakalım da kendimizle övünmek yerine başımızı iki elimizin arasına almaya bir bahane yaratalım.

Saldırının yaşandığı ilk anda “gele gele buraya kadar mı geldik” diye kederlenirken, yazık ki daha gerileyecek seviyemiz olduğu gördük. Nasıl gördük? Özetleyecek olursak bazıları mealen bazıları da alenen şunu söyledi: Tasvip etmeyiz ama… Bazı insanlar kendileri gibi düşünmeyenlere tepkisini böyle yollarla gösterebilir ve bu tarafı da anlayışla karşılanmalıdır. Yani, “ihkak-ı hak”a fetvayı verip geçtiler.

Bazıları ise tasvip bahsiyle bile vakit kaybetmeden “oh olsun” dedi ama onları değerlendirmeye katmak manasız, zira faydası olmayacak. Ancak, siyaset sınıfı, medya, sivil toplum ve benzeri kanaat önderlerinin sözleri, tavırları, tepkileri veya alkışları muhakkak surette dikkate alınmak zorundadır. Evet, birçoğumuz samimi olarak Çubuk’ta olanlara üzüldü ve yaşananları kınadı. Tavır koyanlar, mahallesinin baskısından kendini kurtarıp doğru yerde duranlar oldu. Ne var ki böyle elim bir hadisede toplum olarak geçer not almak için 100 üzerinden 50 puan yetmez. Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı amasız fakatsız tel’in edenlerin sayısının yarıdan bir fazla olması bile toplum olarak siyasete, fikre hürmetimizin delili sayılmaz. Ucu ucuna bir skor şiddete karşıtlığımızın ilanı anlamına hiç gelmez.

“Nasıl olsa birileri tepki gösterdi, bundan sonra fazla abartmaya gerek yok. Meselenin bir de öteki yanına bakalım” tavrı, şiddeti cesaretlendirir. Kendi işini kendisi görmek isteyenleri şımartır.

***

Bir ülkenin, bir toplumun protestosunu şiddete dökenlere, meseleleri şiddet yoluyla ve hatta bir adım daha gitse felakete yol açacak bir öfkeyle çözenlere karşı tepkisi böyle olmamalıdır. Şiddet hiçbir şekilde hiçbir gerekçeyle, hiçbir bahaneyle muhatap kabul edilmemelidir. Seçeneklerden bir seçenek olmamalı, olamamalıdır. Ne Kılıçdaroğlu gibi bir siyasi lider için ne de sıradan insanlar için tehdit enstrümanı olarak böyle bir yolun makuliyeti bahis konusu edilememelidir.

Türkiye, böylesi vandallıkların, saldırganlıkların, acımasızca hücum etmelerin sahnesi olamaz. Kimse, hoşgörüleceğini yahut da taraftar bulacağını düşünerek fikrini beğenmediklerine karşı kollarını sıvayamaz.

Çubuk’ta olanlar siyasi ve müşterek hafızamıza kötü bir hatıra olarak kazınmış utanç verici sahnelerdir. Başka da hiçbir şey değildir. 

Bu vak’a, siyasi veya siyasete bağlı başka gerekçelerle hukuk dışılığa gereken doğru tavrı gösteremeyenlerin; şiddete karşı kesin ve kararlı tutumu acilen geri çağırmaları için bir uyarı olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
süleyman d. 28 Nisan 2019 14:01
Konuyla alakası var mı bilmem ama aklıma: "EŞEĞİNİ DÖVEMEYEN SEMERİNİ DÖVER" atasözü geldi aklıma :))
muhtar 26 Nisan 2019 21:28
Mustafa bey şunu anlamakta zorluk cekiyorum...PKK uzantıları ile milletin gozunun icine baka baka alenen ortaklık kur...sonra aynı PKK 4 askeri şehit etsin...sonrada hicbir şey olmamış gibi o şehit cenazesine git....ya Allah aşkına bu millet bu haysiyetsiz mi ya..herşey siyasetmi ya...Şehit ailesinin bu milletin degerlerinin hicmi onemi yok...son soz...demorasicilik oynanan yılların ozlemi icinde olanların ve de memleket degerleri ile zerre ilgisi olmayan insanların degirmenine su taşıdıgınızın farkındamısınız...nedir bu yalpalama...kim sevinmiş yumruk olayına...g
Karar Okuru 25 Nisan 2019 16:24
PKK terörünün çaba gösterdiğinin çok ötesinde bir ayrışmaya bizat yönetenler sebeb oluyor. Küçük bir öğrencinin gönlünde bile yok bu memleket. Giden gelmiyor. Kalanda ya çekiliyor kenara ya hazırlanıyor gitmeye. Artık dikiş tutmayacak gibi
E.K 25 Nisan 2019 14:09
Yazi yazip fikir beyan edenler, kalem tutanlar onlarca yil hapis istemiyle dava acilip, hapise tikiliyor, siddet uygulayan, haydutlar, magandalar disarida. 70li yillarda bile boyle duygusal bolunmusluk olusmamisti. Giddikce Turkiye yasanmasi daha zor bir ulke halini aliyor.
süleyman d. 28 Nisan 2019 14:41
0
Fetö gitti mi gitmedi mi bilemem ama yöntemlerinin yadigar olarak kaldığı aşikar!akla, mantığa, hukuka, vicdana,dine imana, hatta insanlığa sığmayan uygulamalar az bir oyla ele geçirilen iktidar gücüne dayanılarak kanırta kanırta uygulamaya konmakta ve ciddi bir kutuplaşma ve gerilim birikimine sebep olmaktadır. Bakalım nereye kadar???
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 13:34
Iktidarin sorunlari cozerek iktidarda kalabilme kapasitesi yok, ustelik sorunlar giderek agirlasiyor. Siddet iktidarda kalabilmenin temel araclarindan biri olarak el altinda bulundurulacak ve artik daha cok uygulamaya konacak...
Dr. 25 Nisan 2019 13:07
CHP ilk onbeş yılı sonunda "demir ağlarla ördük ana yurdu dört basta". AKP ilk onbeş yıl sonunda " demir parmaklıklar ile ördük anayurdu her yanda"
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 12:43
Mustafa bey dogru söylüyosunuz fakatsız amasız bunu sadece sag cenaha söylemeyin taner yıldız vebekir bozdaga yapıldıginda yumruk terapisi diyen zihniyetede söyle buna sayın kılıçdaroğlu da dahil o zaman tarafsız oluruz şiddeti kişiye göre eleştirisek olmaz
Kızmamak ayrı şey ne olursa olsun kızamamak ayrı şeydir... Demomrasi, ne olursa olsun kızamamak değildir.
Sanirim AKP vahsilesti gücü kendinde toplayinca gercek yüzünü gösteriyor. Artik türkiyede ic savas ne zaman cikacak diye bekliyorum bu partili cumhurbaskani sayesinde ve Abdullah gülü simdiye kadar aciktan Erdogana karsi rakip olmadigindan dolayi kirgin ve kizginim artik gec kaldi bir tek Sayin gül bu olaylara dur diyebilecek güce sahipti oda korkligindan kendisini bitirdi. Türkiye bundan sonra ic savas ve bölünmeye gider bu gaz sikismasi fazla sürmez. Erdogan sadece Sünni MHPli azgin irkcilarin lideri diger türkler, kürtler, aleviler, sünniler dislanmis vaziyette suriyenin
Karar Okuru 25 Nisan 2019 09:08
Bu ülke gençler açısından artık vakit kaybı
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 07:46
AKP Kendi bekası için MHP ye teslim olmuştur,ne yazıkki akp MHP lilesmiştir.Lâkin Perşembe nin geleceği Çarşamba dan belliydi.Teferruatına girmek gerekirse koskoca İçişleri bakanı Üsküdar mitinginde SP ye iftiralar atıyor karşı çıkanlar 1,5 yılla yargılanıyor ama Kılıçdaroğluna saldıran kişi serbest Cumhurbaşkanı geçmişte kendisine hakaret edenleri köşkte ağırlıyor ama bir Kılıçdaroğluna geçmiş diyemiyor ve gazı veriyor,sonrada gaz sıkışması var diyor
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 03:46
AKP ve Erdoğan artık MHP çizgisinde yürüyor MHP'nin çizgisi katı devletçi koyu milliyetçi ve aynı zamanda zaman zaman ırkçılığa var aran bir söylemdir Bu sebeple AKP ve genel başkanı Erdoğan son 4-5 yıldır aşırı derecede milliyetçi söylemler etrafında kendi tabanını toplamakta ve AKP li Hatta MHP li olmayanlara vatan haini terörist Zillet demektedir 2002 yılında özgürlükleri ve adaleti getirmek için kurulduğunu iddia eden AKP son 5 yıldır aşırı milliyetçi devletçi ve hatta zaman zaman ırkçı bir koruma geldi AKP artık MHP gibi devletin statükocu
gazeteci erkan 25 Nisan 2019 03:28
AKP halktan kopmaya başladı Kılıçdaroğlu'na saldıran kişiyi AKP belediye başkan adayları AKP üyeleri elini öperek destek oldular gerçekten AKP 2002 yılında kurulduğunda şöyle diyordu AKP liler ve Erdoğan Biz özgürlüklerin ve adaletin Ezilmişlerin Partisi olacağız diyorlardı son 6 yıldır AKP artık küçük grupların mafya özentisi tiplerin marjinal toplumdan soyutlanmış kişiliklerin Partisi olmaya başladı hukuksuzluk adaletsizlik çeteleşme AKP içerisinde boy göstermeye başladı artık İpini koparan herkes Reis ciyim AKP liyim deyip boy gösteriyor rac
Nuh 25 Nisan 2019 03:30
Batıyoruz diye endişeleniyordum...Artık dibine kadar battığımızı anladım..
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 03:21
Şiddete hep beraber tepki koyalım, ama pkk şiddetine de aynı şekilde tepki koymayı öneriyorum. Mustafa bey; Bu olay kadar tepki koymanız ve kemal beyin bu olayın yarısı kadar pkk ya tepki koyması biiznillah yetecektir. Saygılar.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 03:14
Batı ülkesinde sıradan birine yumruk atmanın cezası ne? Bulup yazın ülke ülke.
Karar Okuru 25 Nisan 2019 02:04
Butun bu yazdiklarinizi akli vicdani olan herkes goruyor da onlar gormuyorlar mi? Iktidarinin toplumun kutuplastirilmis kesimlerini dovusturmekten baska secenegi mi kalmadi acaba? Ya da yanlisi gorseler de yanlista israr etmekten baska cikislari mi yok? Konuya bu acidan bakinca hissettikleri mecburiyet daha kotu seyler olacaginin habercisi gibi duruyor. Iktidarin yanlisina ortak olmayalim, Suriye olmayalim. Cesaretle yazmaya devam edin lutfen.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 00:43
Bravo Mustafa Bey. Şiddetin her türlüsüne lanet olsun. Şiddeti kutsayan, destekleyen açıktan veya gizliden sempatik göstermeye çalışanları kınıyorum. Şehitlerimiz tüm Türkiye'nin şehitleridir. Bundan siyasi rant devşirmeye çalışanları Allah'a havale ediyorum.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 00:15
Yazdığınız yazıya tamamen katılıyorum. Şiddet nerden gelirse gelsin telin edilmelidir. Yeni Zelanda da Camiye yapılan saldırılar nasıl iğrençse, Srilanka'da Kiliselere yapılan saldırılar aynı şekilde iğrençtir. Galiba İnsan olmakta budur diye düşünüyorum.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 17:50
1
Evet, bir c.başkanı saldırıya uğramış birine, hem de bir muhalefet liderine, geçmiş olsun dese ne kaybeder? Asıl Demediğinde neler kaybettiğini nasıl düşünemiyor hayretler içindeyim. İçinden gelmeseydi bile bunu bir görev olarak yapar hiç değilse.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN